Kummer 5. Donderdag 14 Januari 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukken] Antoon Tielen, De tweede Vrouw. FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Berichten van Maandag. a) en Linsstrutsrkr Courant, Dit, Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO.'ö. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stokken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Prijs der A.DVEKTBNTIËN 10 cent per regel; minimum 0 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contra gesloten. Reclames 15 cent per regel De Oorlog. DUINKERKEN, 10 Januari. Een 12- tal Duitsche vliegtuigen verschenen he- t. :n boven Duinkerken en omstreken en wierpen een dertigtal bommen. Door de voorzorgsmaatregelen vielen er weinig slachtoffers. Ook de'materieele schade is niet zeer belangrijk. LONDEN, 11 Januari. Aan de Times: Zestien Duitsche vliegtuigen zijn gis terenmorgen boven het Kanaal gezien. Blijkbaar bestond het voornemen, een tocht naar Engeland te maken, dochhet weer zal tot de terugkeer over Duinker ken genoopt hebben. LONDEN. 11 Januari. Uit Frankrijk werd Zaterdag aan de Daily News ge seind De tochten van Duitsche luchtvaartui gen over Veure, Duinkerken en Calais houden aan. Vannacht werden bij Calais een Zep pelin en twee vliegtuigen gezien en zijn weer bommen geworpen op Veure en Duinkerken, zonder dat daarmede echter veel schade werd aangericht. De verschijning van de luchtvaartui- geh boven Duinkerken werd naar Calais getelefoneerd. Zoeklichten veegden met l' in licht langs den hemel om naar de Duitschers te zoeken en toen zij in het gezicht kwamen, als niet meer dan vlek jes tusschen de sterreD, werd een hagel van lood naar hen opgezonden Het smaldeel boog overzee af en ver dween, blijkbaar niet getroffen. Van het Westelijk gevechsterrein. BERLIJN, ll Januari. (Wolff). Offict- eele kennisgeving uit het groote hoofd kwartier In de streek van Nieuwpoort, Yperen en ten zuiden daarvan worden alleen artilleriegevechten geleverd. Een aanval der Franschen bij La Bols- selle, ten noordoosten van Albert, is gfheel mislukt. Ten noordeo van Soissons zijn de Franschen, die zich slechts in een klein ui el van onze voorste loopgraven hadden ge nesteld, opnieuw aanvallend opgetreden Va« „DE ECHO VAN HET ZUIDEN.' DOODELIJKE BLOEMEN. Madeleiüe had door Philippe reeds zooveel van zyn vriend gehoord, dat zij verlangend was, hem eens te zien. By de eerste kennis- i-mkiog gevoelden de jonge lieden reeds ge- i egenheid voor elkaar, die spoedig in innige liefde veranderde. Panl maakte het meisje met de gevoelens v»n zijn hart bekend en zij hoorde hem met v/i lgevallen aan en er werden eeden van eeawige liefde en tronw gewisseld. Als man van eer wilde Paul echter openlyk te werk gaan. Hy sprak met den graaf en de gravin de Montalais en deelde den ouders mede wulk verbond hy met hunne dochter bad gesloten. Na zich verzekerd te hebben, dat Madeleine de gevoelens van den joDgen de Saint—Yves deelde, maakten* de ouders volstrekt geen bezwaar, om bun goedkeuring aan deze verbintenis te schenkeD, Tegen eenenechtgenoot •l'< Paul de Saint—Yves bestonden dan ook geen bedenkingen. Hij was van een oude, voorname familie, bezat een groot vermogen en bad een vlekkeloos verleden. Bovendien beminden de jongelieden elkander zoodat er voor het geluk van Madeleine als de vrouw van Paal geen vrees behoefde te bestaan. D.iar Madeleine echter nog wat te jong was, bepaalden de ouders, dat de verloving eerst bionen een jaar bekend gemaakt zou worden. Het jonge paar was gelukkig en bouwde al lerlei luohtkasteelen. Da twee vrienden Philippe en Paul, bezaten gemeenschappelyk een stoomjacht, waarmee zy dikwijls verre zeetochten maakten. Op het oogenblik was Panl van het jacht gekomen, dat te Bordeaux voor anker lag en soa na eenigen tyd op het kaateel Gineitièra doch hebben tot dusverre geen voordeelen behaald. De gevechteo duren nog voort. In de nabijheid van Soupir is de laatste dagen niet gevochten. Ten Oosten van Perthes hebben onze troepen het hun ontnomen gedeelte loopgraaf her overd. I)e vijand heeft daarbij zware verliezen geleden. In Argonne hebben onze aanvallen opnieuw vordering gemaakt. In den Boven-Elzas heeft over het algemeen rust geheerscht. PARIJS, 11 Januari. (Reuter.) Het officieele bericht van hedenmiddag 3 uur luidt Van de zee tot de Leie is met tus- schenpoozen een niet zeer hevig geschut- duel geleverd. In de streek van La Bolsselle hebben wij na een hevig gevecht een loopgraaf vermeesterd. Ten Noordoosten van Soissons hebben wij bij bolwerk 132 een vijandelijke aanval afgeslagen en daarna met een aanval onzerzijds twee loopgravenllnies genomen over een front van omstreeks 500 meter, welke het oostelijke verlengde vormen van de loopgraven die op 3 Januari zijn genomen, waardoor ons het bezit van het geheele bolwerk 132 is verzekerd. Ten Noorden van Perthes hebben wij een linie van 200 meter loopgraaf ge nomen. Ten Noorden van Beau Séjour heeft de vijand het er met alle geweld op gezet om de hulpschans te hernemen, welke hij verloren had. Zijne tegenaan vallen waren hevig, Twee keer deed de vijand een aanval met twee bataljons, den tweeden keer in gesloten gele deren. Beide aanvallen zijn afgeslagen. In dt Vogezen valt overvloedig sneeuw. Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 11 Jau (P.T.A.) Officieele kennisgeving van den genera- len staf. Op den linkeroever van de Weichsel hebben de Duitschers den lOen dezer bij dag en bij nacht tevergeefs getracht op verscheiden punten onze frontlinie aan te vallen. Zij zijn overal teruggeslagen. Bij een aanval ia de streek van het dorp Somice, ten oosten van Skierniwice begonnen de Duitschers, toen zij bij onze doorbrengen, als gast van zijne aanstaande schoonouders. Madeleine had haren broeder en haren ver loofde in de groote zaal gelaten en was naar bare kamer gegaan, om baar amazonekleed tegen een buiskleed te verwisselen. Zy kwam terug in gezelschap van Thérdse Bnrgand. Thérèse was slechts een jaar ouder dan Ma deleine en zy was nog een klein kind, toen huur vader op het kasteel Ginestiêre kwam De ura- vin bad voor hare opvoeding gezorgd, daar haar moeder toen reeds overleden was. Thérèse was met de kindeten van den graaf en de gravin grootgebracht en er bestond een nauwe vriendschap tusschen hen, die hun het versohil in stand geheel uit het oog deed ver liezen. Daar is ouze acbterblyfster riep Madelei ne uit, terwijl zy met Thérèse in de zaal kwam, foei, het waB niet mooi van u, niet mee te willen gaan naar bet station om Paul af te halen. Hy heeft met zeer veel belangstelling naar u gevraagd. Thérèse stak den jongen man met een bemin- nelyken glimlach de hand toe, die by hartelijk drukte. Philippe groette zij slechts met een bedeesden hoofdknik. Wat nu, Thérèse, zegde de jongeling geeft ge my ook geen hand? Heb ik a misschien eenig leed gedaan? Ol Philippe, mompelde zy en legde be schroomd hare band in de hand die hy baar toeBtak. De bel luidde voor bet ontbyt en men be gaf zich naar de eetzaal. De graaf en Christine Howard waren er reeds. Madeleine, zegde de graai de Montalais tegen zijne dochter, na Paul verwelkomd te hebben, ik begin mij ongerust temaken. Uwe mama is nog niet van hare kamer gekomen. Wilt ge eens gaan zien hoe het met haar is? Wil ik het liever doen? vroeg Christine Howard. Ik dank u, mistress, ik zal wel gaan. Juist kwam de kamenier der gravin binnen. Hebt ge de gravin niet op het gewone uor gewekt, Marianne? vroeg de graaf, Neen, M. de Graaf, antwoordde de ka- prikkeldraadversperringeu waren geko men waren, te roepen >schiet niet I Wij zijn landslui4. Daar op lal van andere plaatsen dergelijke listen reeds waren toegepast, lieten onze troepen zich niet misleiden en openden een moorddadig vuur. Daarna wierpen zij den tegenstan der door een tegenaanval terug en brach ten hen zware verliezen toe. In Galiclê blijven onze troepen bij geschut- en geweervuur met den vijand in contact. BERLIJN. 11 Jan. (Wolff.) Officieele kennisgeving uit het groote hoofdkwar tier De toestand in Oost-Pruisen en Noord- Polen is onveranderd. In verband met het ongunstige weer komen onze aanvallen in Polen ten wes ten van den Weichsel slechts langzaam vooruit. WEENEN, 11 Jan. (Wolff.) Officieel wordt door den generalen staf bekend gemaakt In Ru-sisch-Polen is de toestand on veranderd gebleven. Aan de beneden- Nida zijn gisteren hardnekkige gevechten geleverd. De Russen gingen hier tot den aanval over en trachtten op verscheidene punten met een overmacht van strijd krachten de rivier op ondiepe gedeelten over te trekken. Zij zijn echter overal met groote verliezen afgeslagen. Gedutende deze iof iterie-aanvallen is op naburige terreinen een heftig ge- schutduel geleverd, dat verscheidene uren duurde. Op de andere fronten is niets van be- beurd. Een van onze verkenningspatrouilles is er gisternacht in geslaagd door de vijandelijke linies heen te breken in de daarachter gelegen plaats lot aan de woning van den vijandelijken regiments commandant. Van dezen koenen tocht is de patrouille met een officier en 6 man als krijgsgevangenen teruggekeerd. Daar onlangs gebleken is dat personen behoorende tot het Russische leger zich bedienen van Oostenrijksch-Hongaarsche uniformen om patrouilles en kleine af- deelingen te overvallen, wordt er nog maals met nadruk op gewezen, dat offi cieren en manschappen van den vijand die op deze wijze de wetten en gebrui ken van den oorlog te land schenden, menier. Mev. de gravin heeft my gistereuavoud gezegd, dat ik met op hare kamer mocht ko men voordat zy belde. Ik ga eens onmiddellijk zien, wat er van is, zeide Madeleine, terwijl zy de eetzaal verliet. De kamenier volgde. De gravin bad bare vertrekken op de eer ste verdieping. Om in bare slaapkamer te ko men, moest men door baar bondoir gaan. Zet de vensters open, Marianne, zegde Madeleine tot de kamenier, ik ga intusschen mama wekken. De kamenier deed wal baar bevolen werd. Buiten op bet balcon groeiden eene menigte tuberozen, de lievelingsbloemen der gravin de Montalais, Zij kweekte ze zelf en zou ze ook op bare kamer genomen hebben, wanneer men baar niet gewaarschuwd had, dat de sterke geur van die bloemen in een gesloten vertrek zeer nadeelig voor de gezondheid is. Op den dorpel van de slaapkamer riep Ma deleine uit O, God mama heelt tuberozen op hare kamer gehouden. Zet spoedig ook hier de ven sters open. Als het haar maar geen kwaad heeft gedaaD, De vensters werden geopend en 't zonlicht, benevens de verscbe buitenlucht droog ruim schoots de kamer binnen. De gordynen van het bed waren gesloten, Madeleine lichte ze op en deinsde met een kreet van sobrik terng. Het geheele bed wbs met taberozen bedekt gd te midden daarvan lag hare moeder, roer loos en met gesloten oogen. Mama Mama I riep Madeleine, bet is reeds laat, ontwaak toch Geen antwoord. Madeleine boog zich over hare moeder heen en wilde haar op het voorhoofd kussen, maar met een gil van angst hief zij zich op. Groote God riep zij uit, haar voorhoofd is ijskoud. Zij snelde naar beneden, gevolgd door Ma rianne. Beide meisjes riepen het hardst om bulp en weldra snelden allen, die in huis waren toe. Da graaf de Montalais, Pnilippe en zfjo vriend Paul, gevolgd door Cnristine Howard, betraden de slaapkamer der gravin. niet als oorlogvoerenden zullen behan deld worden. Een Fransche generaal gesneuveld. De Fransche generaal Reymood van de koloniale infanterie is gevallen. Volgens generaal Cherfils in de Echo de Paris komt er zoo'n gebrek aan oftl- cieren in het Fransche leger, dat men onderofficieren die nog nauwelijks ge diend hebben, tot officieren benoemt. Nieuwe Russische troepen. Een nieuwe lichting Russische troepen groot 500,000 man zou lu Februati onder de wapenen komen. De Duitschers in België. SLUIS, 11 Jan. Zondagmiddag, te een uur, zijn te Middelburg, het doipje vlak bij de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen, 84 uhlanen van het eerste garde-regi ment uit Potsdam aangekomen. Ze zijn bij de burgers ingekwartierd. Iu Lap- scheure zijn er 100 en in Hoorn, be hoorende onder Moerkerke, 80 binnen gerukt. Hun paarden worden bij de inwoners gestald. De komst van deze ruiters bracht groote opschudding teweeg in de geheele streek. Verscheidene menscben trokken, angstig voor de baldadigheden der Duitsche soldaten, reeds een paar uur na hun aankomst met pak en zak over de grens op Hollandsch gebied. Volgens een der uhlanen zouden zij bestemd zijn om de bruggen te bewaken, de grens af te zetten en den verderen uitvoer van vee en paarden te voorko men. Over het Leopoldskacaal, dat evenwijdig aau onze grens loopt, zijn de bruggen echter reeds opgeblazen. Er liggen daar enkel nog maar planken over de vaart. Ook vertelde een dezer ruiters, dat van de Eogelsche vliegers, die Zaterdag boven Vlaanderen kruisten, er inderdaad een is neergeschoten en te Blanken- berghe gedaald. Ze hadden geen van allen bommen geworpen. Ook de weg Stroobrugge-Maldeghem is nu voor een deel opgedolven en doorsneden met loopgraven waar mitrail leurs in zijn geplaatst. Ook gisteren, met den Zondag, zag ik de Duitschers in de duinstreek tusschen Knocke en het Zwin al maar De gang stond vol bedienden, die niet in de kamer durfden komen, maar met den angst op bet gelaat bniten stonden te wachteD, wat er gebeuren zou. Ook Tbérèse Burgand kwam nader en betrad de slaapkamer. Slechts de graaf met zyne beide kindere na derden bet bed, de overigen bleven eerbiedig op een afstand staan. 0/ papa, snikte Madeleine,, zie eens hoe wij onze mama gevonden hebben. Ik heb baar geroepen, en zy antwoordde niet. Ik heb baur gekust en baar voorhoofd is zoo koud als dat van eene doode. De graaf en Philippe verbleekten, toen zy de tuberozen zagen. Welk eene onvoorzichtigheid, zegde de graaf. Wanneer het maar niet te laat is. Een dokter, terstond, zegde Philippe, laat iemand naar dokter Mercier gaaD. Een bediende snelde heen en Philippe nam de gevaarlyke bloemen van het bed en wierp ze naar buiten op het balcon. De dokter woonde gelukkig niet ver van het kasteel eu kou er binnen een kwartier zjjn. Inmiddels wijdde men de uiterste zorgen aan de gravin. Men wasohte hear de slapen, deed haar spiritus ruiken, wreei baar met brandewyo, maar alles bleef vrachteloos. Het gelaat bleef even bleek, de oogen ge sloten en het lichaam onbeweeglijk. Madeleine zonk op de knieën eu weende laid. Mistress Howard naderde zeer bescbe idea den graaf en fluisterde hem in bet oor Kan ik ook met iets van dientt zijc De graaf wees haar op Madeleine en ant woordde Tracht haar een weinig te trooster. Maar Philippe kwam byna driftig tnsechen beide en zegde: NeeD, laat haar weenen wanneer zy trooBt noodig heeft, zal ik baar dienwei gev >o Christine giDg eenige stappan terug en bood hare diensten niet verder uan. Weldra kwam de dokter. Hy onderzocht de gravin, maar zyne uit spraak was niet bemoedigend. Mevrouw de Montaluis is reeds verscheidene uren dood, zegde by Waurschijulyk heeft zij dezen nacht een aanval van beroerte gehad. naarstig aan den arbeid om hun ver sterkingen voort te zetten. Het was voor het eerst weer eens een zonnige dag en als in een gulden schijnsel licht ten de blanke heuvels zoover wij zien konden langs de zee. Voor ons was er door den kijker van allerlei duidelijk te onderscheiden, 's Morgens om tien uur kwam een hoofdofficier met zijn staf te paard het >mollenwerk" inspecteeren. In enkele diepe ingravingen in het zand zagen wij wel een vijftig soldaten bezig met schoppen en andere werktuigen om te graven, zware balken met dwarsleggers te plaatsen als geraamten voor de beton- vloeren, waar de kanonnen op gezet moeten worden, die ten deele nog achter dc duinen staan. Stoeten paarden heb ben de stukken daarheen getrokken. Over rails door den lossen zandboden beneden komt dan het zware geschuf, de machine-geweren op de hoogplateaux. Een heele kolonie van badkoetsjes is er uit de badplaats Knocke aangevoerd, die tot primitieve woningen dienen voor de wachtposten. Tot in den nacht wordt er de versterking van de kust voortge zet. Steeds verder strekken zich de loopgraven uit. Op sommige plaatsen zijn die door onderaardsche gangen ver bonden. Bij wijze van tijdverdrijf wordt er dan jacht gemaakt op de opgeschrikte hazen en konijnen en in den rusttijd zitten de mannen zoo in het zand te kaarten. Inmiddels was de prikkeldraadver sperring op diep in 't strand geslagen palen langs onze grens bij sterken vloed weer weggespoeld. Dag en nacht wordt over de achtergelegen akkers en om het Schor van het Zwin heen gepatrouilleerd, om overal menschen, die nog door willen komen naar of uit ons land op te sporen. Vooral op brievendragers maken de Duitschers jacht, zoodat het steeds moei lijker wordt voor de vluchtelingen om nieuws te vernemen van hun betrekkin gen in Knocke, Heyst, Brugge, Oostende enz. Tot sommen van drie-, vierhonderd frank worden geboden om een brief over te brengen. Deskundigen zijn het er over eens, dat de Duitschers zich hier zoodanig hebben ingegraven, dat dat het wel moeilijk zal zijn hen er uit te krijgen. Dat z*. Brugge gekozen hebben als het die een einde aan haar leven heeft gemaakt. Neen, dokter, zegde Philippe, de dood heeft een andere oorzaak. Wij hebben deze bloemen dezen morgen bij mama gevonden Haar geheel bed was er mee bedekt. Wblke bloemen? Philippe wees hem op de tuberozen, die bui ten op bet balcon lagen. Madeleine was bij het vernemen van den dood harer moeder, met een gil machtelooi ineen gezonken. M n droeg haar bniten de kamer. De graaf weende, met het boofd op den schouder van zijn zoon geleund. Ook mistress Howard bad het gelaat in da handen verborgen. Het kasteel Ginistdre, waar zooeven noa algeineene vroolykbeui eu opgeruimdheid beersebte, was eensklaps in rouw gedompeld. Men bad Madeline naer haar kamer ge bracht, waarheen Tbéièsa en Paul haar volg den. Vader en zoon bleven met den dokter in diepe neerslachtigheid in de sterfkamer achter. Vergeef mij mijne heeren, zegde da dokter na een korte stihwijgtnheidmaar in deze omstandigheden moet ik den kantonrechter van Unalan waarschuwen. Den kuutonrtchter, waarom vroeg Philippe. Omdat mevronw de gravin niet aan een Rhtnui.ijke oorzaak is gestorven liet kan zyn dal mevrouw de gravin onvoorzichtig is ge wees'. maar bit ;s ook mogdj'h d».t die bloe men duur m-t opz-t zijn neergelegd. Dj grui,1 sidderde. Eïnsklupi gii g ht-ru een I cht op. Gruo'e Uud. mompelde bij onverslaan baar voor de uuderen, myDe vouw beeft vermoedens gehad 1 O .gelukkige die ik ben. Na een korte stilte zegde hy ov rluid: Gjj hebt geliik, dok»er. deze maatregel, is nood zak* lyk, Ph lippe, wiPB zoo goed iemand naar deu ksutoi reenter te zenden. D« jougeiing verwyderde zich, diep in ga- dachten vtraonken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1