BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. centrum voor hun nieuwe stelling, waar omheen hun front zoo noodig zal kun- draaien tot aan Antwerpen toe, nen acht men vooral van belang, omdat de Engelschen slechts noode zullen over gaan tot een ernstige beschieting van dit prachtige oude juweel onder de ste den. Intus5chen hebben de bezettingstroe pen zich zoo behagelijk mogelijk gelegerd in de hotels der bekoorlijke badplaatsen. Van overal slepen zij de bedden en matrassen daarheen, om in de groote zalen te slapen. Zij hebben ook nu het Soute, van Knocke uit het dichtst bij de Nederlandsche grens gelegen, ont ruimd, evenals de huizen aan den duin kant van de Avenue Lippens in Knocke zelf. Met groote deernis vernemen dc Belgen hier dit alles, omdat zij allen zulke aangename herinneringen hebben aan deze weelderige badplaatsenstreek. Van de schilderachtige dennebosjes zijn al heel wat boomen weggehakt. Verbit terd hooren zij van vernielingen, die hier en daar zouden worden gepleegd door Dultsche soldaten, die doodver moeid of licht gewond in ruim een uur tijds van het front per electrlsche tram langs de zeekust naar Knocke en om streken worden gevoerd om er wat uit te rusteD. In een immers niet onver klaarbare gemoedsstemming komen die zwaar beproefde kerels dan soms tot braspartijen, waarin zij bv. de weelderi ge bar van het Grand Hotel te Soute hebben stukgeslagen. Strandbewoners vertelden, dat zij door hun kijkers herhaaldelijk Engelsche krui sers verkennen ter hoogte van een lichtschip, dat voor Oostende ligt. Inmiddels wordt het voor de arme bewoners in deze streek steeds moei lijker om aan de kost te komen ten gevolge van het requlsitioneeren van de Dultschers. In Heyst is het rantsoen ge steld op 1 kilo brood in de drie dagen en Zaterdag moesten de menschen aan het station van dezelfde plaats weer 400 koeien en 350,000 kilo aardappelen le veren voor den vijand. SLUIS, 11 Januari. (Part.) Het is op merkelijk, zooals de Dultschers voort gaan krachten aan het front van de Yser te onttrekken voor de versterking van hun tweede verdedigingslinie. Zoo trokken gisteren nog weer 24 kauonnen langs Heyst in de richting van West- capelie. De tram, die de troepen heen en weer voert, rijdt ook 's nachts door. Hedenmorgen zijn de Duitschers bezig geweest aan 't zand bij Cadzand aan gespoelde mijnen te laten springen. Herhaaldelijk klinken ontploffingen tot hier door, zóó dat de ramen rinkelen en deuren openspringen. HEERLEN, 12 Jan. De inwoners te Aken hebben van de militaire autoritei ten de aanzegging gekregen zuinig te zijn met meel en dit alleen voor de noodzakelijkste voedingsmiddelen te ge bruiken. Gisteren kwamen drie lange treinen met gewonde Duitschers te Aken aan. Daarop volgde een trein met ongeveer 300 Belgische gevangenen, meest van de lichtingen 1914 en 1915, die door de Duitschers waren gevangen genomen bij hun pogingen om over de Neder landsche grens te vluchten. Bij die gelegenheid werd mij verteld, dat de Belgische boeren die achter het Dultsche front wonen, een centime krijgen voor eiken koperen huls die zij vinden. Her haaldelijk komen treinen met paarden door Aken. Het heet dat die diereD bestemd zijn voor de Oostenrijksche cavallerie. Bij informatie naar de be doeling der transporten zwaar geschut, die in oostelijke richting passeeren, kreeg ik te hooren, dat die bestemd zijn voor de belegering van Warschau. Van de Yserlinie kwamen ongeveer 200 Engelsche krijgsgevangenen aan, waaronder vier officieren. Uit goede bron vernam ik dat de krijgsgevangenen in Munster Lager slechts eenmaal per maand een brief aan hun verwanten mogen schrijven. MAASTRICHT, 11 Jan. Te Luik kwa men uit de streek van Atrecht ver scheidene treinen met zwaar gewonde Dultsche militairen aan op weg naar Duitschland. Naar ik verneem, wordt de laatste dagen om Atrecht verwoed ge vochten. Verscheidene dienstplichtige Belgen uit Luik trachten over de grens te komen, daar zij in den waan verkee- ren, dat Duitschland hen tegen hun eigen vaderland zal laten vechten. Ook heeft de gevangenneming van Kardinaal Mer- cier diepe ontroering bij de bevolking te Luik teweeg gebracht. Verscheidene personen, die dagbladen binnen Luik trachten te smokkelen, zijn gearresteerd. Verscheidene Duitsche werklieden kwamen langs Luik. Zij zullen aan het herstel der foiten rondom Maubeuge en Gent werken. Drie Duitsche soldaten werden door de Duitsche grenswacht aangehouden zij waren van het front bij Middelkerke gevlucht en poogden thans in burge'- kleeding op Hollandsch grondgebied te komen. Zvj zullen waarschijnlijk worden doodgeschoten. Uit de omgeving van Atrecht kwam een goederentrein met krijgsgevangen Engelschen en Franschen aan. Zij waren van onder tot boven slijk bedekt, maar zagen er overigens goed uit. Naar ik van vertrouwbare zijde ver neem liggen er in het hospitaal te Luik 120 Duitsche militairen van de Yzerlinie die aan de typhus lijden. Te St. Truyven (bij Hasselt) mogen sinds 8 Januari personen boven de 14 jaar zich niet meer op straat vertoonen of hun huis verlaten, tenzijn zij voorzien zijn van een pas van den Commandatur. Een trein met 200 stuks vee kwam te Luik aan op weg naar het front in Noord- F rankrijk. Van betrouwbare zijde verneem ik dat de Duitschers op het oogenblik een groote macht militairen concentreeren bij Spin- court en B'ieg. Ook moeten te Metz op het oogenblik veel militairen zijn, men schat hun aantal op 120 000 man: de Duitschers zouden namelijk bij Spincouit een doorbraak van de Franschen duchten. De Dultschers, zullen, naar men zegt, trachten de bruggen over de Maas bij Luik en Visé, die door de Belgen op geblazen werden, te herstellen. Berichten van Dinsdag. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 12 Jan. (Wolff.) Officieele kcDnlsgevlog van het groote hoofd kwartier Ten Zuiden van 't kanaal van La Bassée zijn kleine gevechten gaande, die tot dusverre zonder resulaat zijn gebleven. Bij Crouy (ten N.O. van Soissons) hebben de Franschen gisteravond een aanval ondernomen. Zij zijn echter met zware verliezen teruggeslagen. Vanoch tend vroeg zijn de gevechten daar hervat. Een gistermiddag in de streek ten oosten van Perthes door de Franschen ondernomen aanval is door ons vuur afgeslagen. De vijand heft daarbij zeer groote verliezen geleden. In Argonne hebben wij aan den Ro- meinschen heirweg (van Chalons over St. Ménéhould naar Verdun) een Fransch steunpunt veroverd. Daarbij zijn twee officieren en 140 man in onze handen gevallen. In de gevechten in 't oostelijk deel van Argonne hebben wij sedert acht dagen een majoor, drie kapiteins, 13 luitenants en 1600 man van de Franschen gevangen genomen, zoodat de verliezen der Franschen op dat be perkte gedeelte van het gevechtsterrein met inbegrip van dooden en gewonden op 3500 man geschat wordt. De pogingen der Franschen om bij Ally (aan de Maas ten zuiden van St. Michiel) tot den aanval over te gaan, zijn mislukt. PARIJS, 12 Jan. (Reuter.) Het offici eele beticht van vanmiddag drie uur luidt Op sommige punten van het front van de Noordzee tot de Oise zijn hevige artilleriegevechten geleverd. Ten Noorden van Soissons hebben wij opnieuw gedeelten van loopgraven vermeesterd. Op het front van Soissons tot Reims zijn artilleiiegevechten geleverd. De redoute bij Perthes is het toooeel geweest van een wanhopig gevecht, dat nog voortduurt. Twee aanvallen der Duitschers op de Maasheuvels zijn afgeslagen. Een Duitsche compagnie die het dorp Saint Sauveur plunderde is op de vlucht gejaagd. Op het overige front is de toestand onveranderd. Van het Oostelijk geve ekster rein. BERLIJN, 12 Jan. (Wolff.) Officieele kennisgeving van het groote hoofdkwar tier Van het Oost-Pruisische front is niets nieuws te melden. Aanvallen der Russen in Noord-Polen zijn op niets uitgeloopen. Onze aanvallen in het gebied ten wes ten van de Weichsel hebben ondanks het slechte weer op cenige punten vor dering gemaakt. Op den oostelijken oever van de Pilica is de toesland onveranderd. WEENEN, 12 Januari. (Wolff.) Offi cieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier De pogingen van de vijand om de Nida over te trexken zijn ook gisteren tijdens een hevig artilleriegevecht herhaald. Op het zuidelijk deel van ons front aan de Nida is de vijand gisterochtend overal opnieuw tot den aanval overge gaan, die echter na korten tijd door ons artillerievuur is afgeslagen. De Rus sen hebben honderden dooden en gewon den voor onze stellingen achtergelaten. Tegelijkertijd is ook ten zuiden van de Weichsel het artillerieduel voortgezet. Daarbij is het een onzer batterijen gelukt een door den vijand bezette hoeve zoodanig onder vuur te nemen, dat de daar sedert eeuige dagen genestelde Russen tot de vlucht zijn genoodzaakt. In de Karpathen bemoelliikt het on gunstige weer elke krijgsverrichting van eenige beteekenis. In het dal van de Boven-Ung hebben de Russen zich in de richting van den Uzsok-Pas teruggetrokken. Het door Russische bladen verspreide bericht dat de vesting Przemysl den 10 December 11. een parlementalr&naar den vijand heeft gezonden, is natuurlijk geheel verzonnen en zal wel bedoeld zijn als een poging om de volslagen machteloosheid dei Russen tegenover deze vesting te verbloemen. De Duitsche kruiser Bremen. LONDEN. 12 Januari. (Reuter.) Uit St. Petersburg wordt aan de Star geseind, dat de Duitsche kruiser Bremen zwaar beschadigd door een mijn te Wilhelms haven is aangekomen. (De Bremen is een kleloe gepantserde kruiser, gebouwd in 1903, metende 3250 ton. Red.) Stoomschip op een mijn geloopen. LONDEN, 12 Januari (Reuter.) Naar de Evening News uit Bergen verneemt is het stoomschip Castor van 1200 ton varende onder Russische vlag, in den mond van de Elbe op een mijn geloopen en gezonken. Kardinaal Mercier. De «Nieuwe Tllburgsche Courant meldt Hedenmiddag ontvingen wij op on* bureau bezoek van een Eerw. heer geestelijke uit Brussel, die Zaterdag j.l. ZEu>. kardinaa Mercier persoonlijk had gesproken, eu van ZEm. had vernomen, dat, ondanks alle. be- vestigi gen, welke daarover in de bladen ge staan hebben, ZEm. de kardinaal noch in ziju paleis gevangen is gehouden, noch ver hinderd is geweest dit te verlaten. Alleen is ZEm. in zijn paleis aan een verhoor onderworpen geweest. Kardinaal van Rossum ziek. ROME, 11 Jan. (Stefani). Het »Gior- nale d'Italia* bericht, dat Z.Em. Kardi naal Van Rossum sedert eenige weken ziek is. De toestand verbetert. De tem peratuur is heden-ochtend gedaald. De algemeene toestand is bevredigend. Zoo dra op het Vaticaan bekend was, dat de Kardinaal ziek was geworden, zond de Paus Kardinaal Gasparri naar den zieke. Ook de Keizers van Oostenrijk en Duitschland, die persoonlijk bevriend zijn met den Kardinaal, hebben telegra fisch naar zijn toestand geïnformeerd. De groote leening. Kou Maandagmiddag omstreeks 8 uur reeds met zekerheid wordeu gemeld, dat het be drag, waarvoor op de staatsleeuiug Was in geschreven, stellig 300 ïnillioen bedroeg, se dert is gebleken dat het totaal der inschrij vingen dit bedrag nog verre overschrijdt het bleek omstreeks 5 uur reeds 402 roil- lioen to bedrageu, eu gisteren reeds 406. Bij het departement van fiiuncië i zijn verscheidene telegrafische gelukwenschen voor den minister, inr. Treub, ingekomen met het welslagen van de leeuiug, o.a. vau den voorzitter van de kamer vau koophan del te Amsterdam, den heer van E^gheD, en van de Vereeuiging voor den Effecten handel te Amsterdam. De N. R. Ct. schrijft De groote leening is dus gelaagd. Zij is, wat meer zeg', prachtig geslaagd. Er was 275 miljoen uoodig, en ei is voor ver over de 400 miljoen iugeteekend, hetgeen dus zeggen wil, dat de inschrijvers voor meer dan f 10,000 - in die daa'beneden, die geen voorkeur hebben gevraagd - het ingeschre ven bedrag lang niet ten volle zullen toe gewezen krijgen. De leening is veel beter geslaagd, dan wij hadden durven verwachten. Wel is het reu- tetype der leening tamelijk hoog, en bood zich dus aan kleine spaarders zoowel als aan groote instellingen, als levensverzekering maatschappijen en dergel. ondernemingen, die steeds op soliede beleggingen nit moe ten zijn, eene schoone gelegenheid, om zich een fonds, dat aan alle te stellen voorwaar den voldoet, aan te schaffen, doch - twee honderd vijf en zeventig miljoen bleef toch altijd een voor ous land buitengemeen groot bedrag. Eu het leek ons daarom verre van zeker, dat het zou worden bereikt. Daarbij kwam, dat er ook factoren werkzaam waren, die van nadeeligen invloed op de iuschry- vingen konden zijn. Het publiek, waarop het bij deze gelegenheid aankwam, kon niet worden gezocht ouder de speculamen, doch moest worden gevonden aan den kant, waar Jantje Seknur huist. Nu is er onder het degelijkste deel van de Nederlandsche natie een begrijpelijke tegenzin tegen beleeningen. En tocb, groote bijdragen in de nieuwelee- ning zouden, onder de tegenwoordige om standigheden, veelal niet genomen kunD» u worden, teDzij met het voornemen, althans vootloopig eene belèemog te sluiten. Moest dit velen, die «zoo iels nog nooit gedaau hebben/' omdat ze dat als iets minder so- lieds opvatten, niet vau I inschrijving af schrikken Er zulleu er zeker een aantal door dergelyke overwegingen van deelneming zijn weathonden, voorwie zelfs het schrik beeld van de gedwongen leening geen prikkel genoeg is geweest. Met des te meer voldoening mag op den uitslag van de inschryving worden teiug- gezieü. Voldoening voor de Regeering iu de eerste plaats, omdat thans ontwijfelbaar aan den dag is gekomen, dat zij in hare verwachtiugen niet heeft gefaald. Ook, om dat ay zeker iu het groote succes van de leening eene aanwijzing mag zien van hei vertrouwen, dat in haar beleid iu deze moei lijke dageu woidt gesteld. Men seint uit Den Haag Hedenmiddag om 12 uur bedroeg de in schrijving voor de oorlogsleening 406 mil- lioen. Het totaal hedrag der inschrijving zal morgen in de Staatscourant bekend worden gemaakt. Tevens zal dan bekend gemaakt worden, hoeveel zal worden toegewezen aan de in schrijvers die geen recht op voorkeur hebben. De Algem. Priepche Levensverzekering maatschappij te Leeuwarden, heeft met f 500,000 deelgenomen aan de oorlogsleening De Nederl. Spaarkas, te Amsterdam heeft ingeschreven voor tien onder haar be heer staande Spaarkassen, een totaal bedrag van f 250.000. De Gemeentespaarbank te Arnhem voor haarzelf voor f 400.000 ingeschreven. Haar administratie heeft voor de inleg gers, die hun stukken bij de spaarbank in bewar.ng gaveö, voor ruim f 100,000 inge- schreveu. Het bedrag waarvoor Amsterdam in schreef, bedraagt ongeveer f52,800,000. Bij de kassiers te Nijmegen is voor f 750 000 ingeschreven. De Nederl. Bankinstelling voor Waar den belast met Vruchtgebruik en Periodieke Uiikeeringen, te Amsterdam, heeft vooreen halt millioen ingeschreven. Dordrecht schreef iu voor ruim f 8 500,000. Te Leeuwarden is voor f 6.000.000 ingeschreven Nijmegen schreef in voor f4.000.000 Te Alkmaar svoor bijna f 3.000.000 ingeschreven, Van 1 tot en met 11 Jan. is op de oorlogsleening in Den Bosch en omliggende gemeenten bij den Betaalmeester alhier in geschreven voor een totaal bedrag van f2.807.400. De Kon. Petroleum Mij. voor 25 millioen. Ook in onze gemeente is naar even redigheid flink ingeschreven, De Msb. schrijft Wat allen hebben gehoopt is geschied. De leening is volteekend. In weerwil van de minder gunstige berichten, dat die nog eenige dagen vóór het sluiten der inteeken'ng liepen, is het bedrag bereikt. Onze staat heeft de 275 millioen, die er voor de bijzon dere maatregelen noodig zijn, ter be schikking gekregen. Meer dan dat, de geweldige som werd verre, zeer verre overteekend I Ziedaar vervult de hoop, die meerderen hebben gekoesterd zonder ze luide te durven uitspreken. Want, zooals door gezaghebbende fi nanciers verzekerd werd, de fioanciëele toestand van ons land was zóó bijzon der, daf men zich aan voorspellingen niet kon wagen, dat eenige zekerheid niet bestond en dat zelfs door den heer Patijn het denkbeeld aan de hand ge daan werd de leening liever een 50 mil lioen lager te stellen. Ziehier dan de leening geworden tot wat men in zijn beste wenschen noem de een schitterend, een klinkend succes. Er was dan tot ons volk ter dege doorgedrongen de overtuiging, dat hier het vaderland moest geholpen worden, maar dat ook met het verleenen van hulp de meeste ernst worden gemaakt, omdat het gold een fioanciëele kracht toer vati de eerste orde. Het nuchter cijfer zegt u dat niet aanstonds slechts nadenken en verge lijken doet den enormen omvang van 't gevraagde bedrag bevroeden. In dit opzicht heeft de agitatie, welke rondom het leenlngsontwerp is gemaakt, hoezeer ze te betreuren is, toch haar goeden kant gehad, doordat ze heeft bijgedragen tot het besef van de extra ordinaire hoogte der te leenen som. Nu eenmaal tot de leening besloten was, spoorde dat besef nog te meer aan om alle krachten in te spannen, daar toch ieder het welslagen wenschte. Ieder Stellig. Immers in de Kamers hebben woordvoerders van alle partijen omtrent hun goede wenschen, geen twijfel gelaten. Teekenend was ook de flinke intee- kening, de daad, die vooral in deze tij den meer waard is dan woorden, van de financiëel-sterkste socialistische or ganisatie, de A. N. D. B., welke haar daad nog veredelde door de eerlijke erkenning van haar voorzitter, dat de arbeiders jegens de Regeering ook een plicht van dankbaarheid hebben. Aldus is de nationale krachttoer door eendracht van heel ons volk grif gelukt, veel meer dan geslaagd. Dat kan niet anders dan ons dierbaar land ten goede komen in de schatting der andere natiën, waaronder Nederland's neutraliteit, naar het woord van Dr. Nolens, ook haar benijders heeft. Naast stipte naleving van de moeilijke plichten dier neutraliteit, naast eervolle daden van naastenliefde, waarmee ons volk reeds jegens de bijna millioen Bel gische vluchtelingen een begin heeft gemaakt, kan tot verzekering onzer in ternationale positie bijdrageo. deze on miskenbare toets van Nederland's mate- riëele kracht, de steun, welke de Re geering bij ons volk in zoo overvloedige mate vindt. In dienst houden van militie en Landweer. Bij de Tweede Kamer zijn wetsont werpen ingediend om den termijn voor het langer in dienst houden van ingelijf- den bij de militie en de landweer te verlengen tot 31 Juli 1915. Deze datum is gekozen omdat, mocht voor, dien tijd tot demobilisatie zijn over gegaan, het vraagstuk der verlenging dan toch aan de orde moet worden gebracht met het oog op de één na oudste lichting, welker diensttijd naar den gewonen regel op dien datum zou eindigen. De thans ontworpen bepaling sluit geenszins in zich, dat de dienstplichtigen gedurende den geheelen verderen dienst tijd onder de wapenen zullen worden gehouden. Zoodra toch de omstandighe- ded het veroorloven, zal tot geheele of gedeeltelijke demobilisatie worden over gegaan en met naar huis zenden van dienstplichtige n zal geen oogenblik langer worden gewacht dan strikt noodig is. De minister van Oorlog zet in een nota aan de Tweede Kamer uiteen, dat wilde men een geheele lichting met langdurig of onbepaald verlof naar huis zenden, daarvan het onveimijdelijke gevolg zou moeten zijn, dat de periodieke verloven aan de overschietenden aan merkelijk zouden moeten worden inge krompen. Tegen het voor onbepaalden tijd weg zenden van een geheele lichting bestaat nog een ander bezwaar dat niet voor de periodieke verloven geldt. Deze laatste kunneD, als de omstandigheden er toe nopen, zonder ophef, zonder dat dit allerwegen bekend wordt, worden stop gezet. Dit middel werd reeds in toepas- sing gebracht. De op dit oogenblik zich met verlof bevindende personen keeren dan automa tisch terug en alles is onbemerkt op de volle sterkte. Wil men hetzelfde resul taat bereiken, wanneer een lichting met onbepaald verlof is, dan moet die lichting worden teruggeroepen. Dat terugroepen is niet aan de aandacht, ook van buitenlanders te;onttrekken. En al zou men mogen aannemen, dat de nood zakelijkheid van die terugroeping zich ten minste eenige dagen van te voren zou laten voorzien een stelling, die in haar algemeenheid niet kan worden beaamd dan nog zou het feit, dat men"die terugroeping moeilijk kan ver bergen, tot de ^grootste voorzichtigheid nopen. Dit zou^onder zekere omstandig- heden het gevaar, uit een zich plotseling wijzigenden toestand voortvloeiende, kun nen vergrooten. Tijdelijke heffing uitvoerrechten. De Minister van Financiën heeft na bekomen/machtiging van H. M. de Ko ningin, ingetrokken het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van uitvoerrechten. Geïnterneerden. Zeven te Groningen geïnterneerde Engtl- sche officieren zijn ontvlocht. Te Bodegraven komen veertig Belgi sche officieren, die tot no in Amersfoort waren geïaterneeid. Zij zullen in het fort de Weiickerschans worden ingekwartierd, dat daartoe in gereedheid werd gebracht. De bewakingstroep komt bij de burgerij in kwartier. Een en ander staat onder bevel van ma joor v/d cavalerie barou van Boecop. Men meldt ons nader Niet minder dan 15 Engel*che officieren ie Groningen hebben Zaterdagavond ge tracht te ontvluchten. Twee werden als be delaars verkleed, aan het hoofdstation door de marechaussees aangehouden twee a.ide- ren, in uniform en gereed om per auto te vertrekkeo, aan de Kraneweg en vier ande ren, in civiel, nabij het Noordersportterrein aan de uithoeken der Mad. Twee officieren hebben telegrafisch be richt over Harliugen te zijn vertrokken. Vijf zijn nog met terug. Allen hadden huu eerewoord teruggeven en waren iu de ka zerne geïnterneerd, maar mochten dagelyks eenige aren vrij in de stad rondwandelen. Landweer. De bladen hebben aan de Telegraaf een bericht ontleend, volgens hetwelk de regeering, in overleg met den op perbevelhebber zou hebben besloten, voor de landweerplichtigen, onder de wapenen sinds 1 Ang. j.l,, eeu meer uitgebreid ver lof in te stelleD, met dien verstande, dat door dezen maatregel een groot aantal land weermannen gedurende een belangrijk deel van de week han zaken zonden kunnen waarnemen. Uit den Haag wordt ons een besliste tegenspraak van dit bericht gemeld, m—mmmmsern Waalwiik, 13 Jan. 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gfl in Waalwijk even goed en even goedkoop kont vinden. 2651 W. B. Dagnormaalschool. Naar wij bij geruchte vernemen, zou het gebouw, waar thaus nog de filiaal der Deutsche Vereinigte Schuhmachinen-Gesell-

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2