Nummer 8. Zondag 24 Januari 1915 38e Jaargang. ToGgowijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij AntoonTielen. Eerste Blad. De tweede Vrouw. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-Ad js: ECHO. De Echo van het Waalwyksche en Laasslrastsrkr Courant, Dit Blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0 "5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stokken, gelden en*., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE Prijs dbe AdTKETiKTiiN 10 cent per regel; minimum 8 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contra gesloten. Reclames 15 cent per regel De Oorlog Berichten van Donderdag. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 20 Januari (Reuter.) Officieel. De vijand heeft hedenmorgen vasten voet gekregen in een loopgraaf ten noorden van Notre Dame de Lorette, doch werd door een tegenaanval daar weer uit verdreven en verloor 100 ge vangenen. Met een nachtelijken aanval ten zuiden van Thierval, in de streek van Albert, bereikten de Duitschers gisteren onze versperringen, doch werden afgeslagen. Drie achtereenvolgende aanvallen „op la Boiselle werden afgeslagen. Evenzoo werd na een handgemeen afgeslagen een aanval op Fontaine aux Charmes in Argonne. Belasting voor afwezige Belgen. BRUSSEL, 20 Jan. (Wolff.) Eeoige Belgische stadsbesturen hadden het plan gevormd de gevluchte welgestelde in woners, welke niet terugkeerden, met een speciale belasting te treften. De gouverneur-generaal heefr het plan geaccepteerd en voert het voor heel België door. Vluchtelingen die voor 1 Maart niet teruggekeerd zijn, betalen tienvoudige personeele belasting, terwijl de armen vrij van belasting blijven. De helft van de belasting komt den gemeenten ten goede, de andere helft gebruikt de gouverneur-generaal in het belang van het land. Een Engelsch koopvaar dij schip in den grond geboord. MAASSLUIS, 21 Januari. Het van Leith naar Rotterdam bestemde Engel- «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." sche stoomschip Durward is op 22 mijl ten noordwesten van het vuurschip Maas door de Duitsche duikboot U 19 ge praald. De bemanning moest binnen 10 minuten het schip verlaten. Het volk is met eigen booten door de duikboot naar het lichtschip Maas gebracht. Het stoomschip is daarop getorpedeerd. Later is de bemanning door een c)er stoomloodsbooten aan den Hoek van Holland geland en per trein naar Rot terdam gegaan, waar zij in het Zeemans huis zijn ondergebracht. (De Durward van de reederij G. Gib son Co. te Leith, in 1895 te Glasgow gebouwd, was groot bruto 1301 en netto 692 register ton.) Van het Westelijk gevechtsterrein. BERLIJN, 21 Januari. (Wolff) Offtci- eele kennisgeving uit het groote hoofd kwartier Tusschen de kust en de Leie zijn ook gisteren slechts artilleriegevechten geleverd. De eergisteren door ons genomen loopgraaf bij Notre Dame de Lorette is vannacht weer verloren gegaan. Ten Noordwesten van Atrecht hebben de Franschen aan weerszijden van den weg vau Atrecht naar Rijssel herhaal delijk aanvallen, maar zijn teruggewor pen. Ten Zuidwesten van Berry au Bac (dat is de plaats waar het froot de Aisne oversteekt) hebben wij de Fran schen twee loopgraven ontnomen, waarin wij ons, ondanks hevige tegenaanvallen, hebben gehandhaafd. Aanvallen der Franschen op onze stellingen teD Zuiden van St. Mihiel zijo afgeslagen. Ten Noordwesten van Pont a Mous- son zijn wij er in geslaagd een deel der ons drie dagen geleden ontnomen stel lingen te bernemeo. Onze troepen heb ben daarbij 4 kanonnen veroverd en vele gevangenen gemaakt. Om de rest van de verloren gegane stelling wordt nog gestreden. In de Vogezen duren ten Noordwes ten van Sennheim de gevechten nog voort. PARIJS, 21 Januari. (Reuter). Offict- eele kennisgeving van vanmiddag drie Van de Noordzee tot de Leie zijn artilleriegevechten geleverd, evenals ten zuiden van de Somme en aan de Aisne. Wij hebben vijandelijke batterijen tot zwijgen gebracht. In Champagne, teD oosten van Reims, in de streek van Prosne les Marquises én Moronvilllers, hebben wij Duitsche verdedigingswerken vernield en den vijand tot ontruiming van loopgraven gedwongen. Voorts hebben wij er een opslagplaats van amuDitie in de lucht laten vliegen. Ten noordwesten van Beau Séjour hebben wij vorderingen gemaakt en bij verrassing drie vijandelijke posten ge nomen en er ons genesteld. Onze artillerie is ten noorden van Massiges de vijandelijke artillerie de baas gebleken. In Argonne is de toestand onveran derd. Ten zuidoosten St. Mihiel hebben wij in het bosch van Apremont 150 M. loopgraaf veroverd en een tegen-aanval afgeslagen. Tea Noordwesten van Pont k Mousson heeft de vijand in het bosch Le Prêtre van de 500 Meter loopgraaf, de vorige dagen op hem veroverd, een 20 M. hernomen. Wij handhaven ons overigens krachtig in deze geheele stelling. Op het front bij Thann is de infan terie in de streek van SilberlDch, Hart- manns en Weilerkopf in actie. Sedert den nacht van den '!9en vorderen wij angzaam op dit uiterst moeilijke ter rein. DOODELIJKE BLOEMEN. «Het eenige wat ik o verzoek, ie zoo weinig mogelyk aan mij te denken, mij te vergeten, looals ik de geheele wereld zon willen ver geten." Na dezen brief hoorde men nooit meer iete van den ongelukkige. Alice beweende haren broeder alaof hij dood was. Al werd haar verdriet door de jaren, die er verstreken een weinig verzacht, toch behield de gravin een droevige herinnering over aan baren broeder ulsof hy wanhopig met een ougeneeslyke wonde in het hart, ergens van ■mart wegkwijnde, en zy wist zelfs niet waar. Zoo rnmpzalig als het bawelyk van haren broeder was, zoo gelukkig was het hare. Philippe studeerde uitmuntend. Hij besloot om marine—officier te worden, maar op bet dringend verzoek van zijne moeder die voor de gevaren dier avontuurlijke loop baan vreesde, zag de jongeling van zyn plan af, en bleet in het ouderlijke bnis. Zomers, op bet kasteel Ginestière, hield hy zicb een weinig met landbouw bezig, in den winter was hij met zyn ouders in Parijs, ma^r somtijds ontsnapte hj). om met zyncn vriend Paai de Saint-ïveB een zeereisje te maken met ban jacht, de »Madeleine", naar de zuster van Philippe genoemd. Het meisje werd door eene gouvernante opgevoed, tot haar twaalfde jaar, vervolgens ging zij naar een pensionaat, waar sy vier jaar bleef. Juist een jaar vóór de gebeurteDisseo, waar mee ons verbaal begonnen is, was Madeleine nit bet pensionaat teruggekeerd. Het was no haren tijd. om in de wereld te treden. uur III. DE JONGE WEDUWE. Wanneer ds familie de Montalais te Parijs was, gaf de gravin eiken Vrijdag esn avondfeest in baar hotel. Hare salons werden door de voornaamste familiën te Parijs be/.ocht. De jongelieden dans ten of maakten muziek,de onde dames babbelden en Bmaedden allerlei plannen en intrigas, do beeren speelden banne partij whist of écarté. Op een van die Vrijdagavoudpartyen werd graaf Henry de Montalais aangesproken door de barones van Valette, de voorzitster van sen liefdadigheidsgenootscbap. Het was een half jaar voor den dood der gravin Alice de Montalais. Ha, waarde graaf, het is goed dat ik u spreek, zegde zij, onze verpleegden hebben geld noodig en onte kas is uitgeput. Toe, help ons een weinig bij ons goed werk. De graaf glimlachte. Met het grootste genoegen, zegde by. Morgen, Zaterdag, geeft ons genootschap een bal in het Hotel Continental. Mag ik u daar de inteekenlijst van aanbieden Met deze woorden bood de barones hem een lystje aan, dat zij in een zakboekje bij zich droeg. De graaf teekende er op voor 1000 fr. Oallerliefst, ik dank u voor onze armen, zegde de barones. Hier is uwe kaart. Och, ik ga zoo weinig uit, zegde de graaf zonder de kaart aan te nemeD, Neen, neen, voor ons moet gij eene uit sondering maken, anders geloof ik, dat gy geen belang in ons stelt. Maar, barones. Ja zeker. Wanneer ga my dus niat ernstig boos wilt makeD, dan komt ge morgen avond. Welnu goed, ik beloof het u. Den volgenden avond begaf de graaf zich naar bet bal, met bet vaste voornemen, er slechts een oogenblik te blijven. Alice bleef tbnis, zij kad eea weinig hoofdpijn Er bevond zich, evenals op de moeste lief dadigheidsfeesten, een zeer gemengd publiek. Men zag er diplomaten, dames eu heeren WEENEN. 21 Januari. (Wolff.) Naar de generale staf officieel meedeelt, is de toestand op het geheele front on veranderd. Slechts hier en daar zijn artilleriege vechten geleverd. ST. PETERSBURG 21 Jsnusri. (P.T. A.) Officieel bericht van de grooten generalsu staf Aan het front in Cbst-Pruisen is geen en kele verandering ingetreden. In de richting van Mlawa blijven wij in nauwe aanrakii g met deD vijand, wiens po gingen om door de linies anzer troepsn heen te dringen, in den loop van den dag alle zijn g'tnuikt en teruggeslagen. Wij zijn tot den aanval overgegaan inde nabijheid van Skeinpe (teD N.O. van Lipno), dat door den vijand met bekwame spoed is ontruimd. Aan de Bzura en de Rawka blijven bet kanon- en geweerduel voortduren. Orer bijna heel dit front heeft on*e artillerie iich met goed gevolg met de artillerie van den vijand gemeten en verscheidene van zijn batterijen tot zwijgen gebracht. Onze troepen zijn er in geslaagd eenige plaatselijke aanvallen van den vijand op dit front af te slaan. Ten Zuiden van Pilica en in Galicië is niet gevochten. Het kanon deed zich nau weerszijden slechts op een enkele plek hooren. Iu de Öoekowina hebben wij al vechtende, Vorokhta genomen. Wij hebben den vijand die een poging deed om tot het off-.nsief over te gaan in de streek van Kerlibaba, teruggeslagen en den bevelhebber van een bataljon met verschillende officieren eu meer dan 150 gevangen genomen. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 21 Januari. (Wolff.) Offici- eele kennisgeving uit het groote hoofd kwartier In Oost-Pruisen is de toestand onver anderd. Een klein gevecht ten Oosten van Lipno is gunstig voor ons afgeloopen, Honderd gevangenen zijn in onze han den gevallen. Iu de vlakte ten Westen van den Weichel, ten Noordoosten van Borzinow, is ooze aanval gevorderd. Een aanval der Russen ten Westen van Lopeszno ten Zuidwesten van Konskie is afgeslagen, Van het Turksch-Russische front. uit de hoogste kringen en ook gezeten burgers en menseben uit den zoogenaamden tweeden stand. De graaf de Montalais ontmoette eenige ken nissen, met wie bij vluchtig enkele woorden issalde. Hij zocht naar de barones de Valette, om zioh, zoodra hy haar gssien bad, weer naar zyn hotel te begeven. Na lang zoeken vond hy baar oindelyk in een salon, te midden van eeniga dames be schermsters van bet genootschap. Toen zij Henri de Montalais zag naderen, kwam zij hem met een vreugdekreet tegemoet. Ha, nu zie ik, dat een edelman zyn woord steeds houdt, zegde zij. Ik dank u dat gij ge komen nyt, graaf. Geef my Uw arm, dan imlen wij esn wandeling door de verschillende ■alen en salons doen. De graaf bood baar zijnen arm en zij wan delden onder vroolyk gesprek door de verschil lende salons. Henry maakte eenige snedige aan merkingen omtrent de costumes en de manieren der dames. Geene enkele werd er door zij spotlust gespaard en de barones lachte hartelijk telkens als bij die nitte. In een der stilste salons zat eene jonge dame in een zeer eenvoudig toilet, die zicb geheel in een boek teraggetrobken had en daar somber en peizend naar den grond zat te staren. De barones vestigde de aandacht van den graaf op de dame. Welnu, vroeg zij, hebt gij op haar ook iets aan te merken Gij bebt de andere dames verweten dat zy te luidruchtig waren of te opzichtig gekleed, maar wat zegt ge van deze? De graaf zag aandachtig naar de vronw, op wie men zijn aandacht vestigde. Die dame iaschooD, hoogst bescheiden en heeft een goeden smaak, zegde bij, na haar een oogenblik gadegeslagen te hebben. Zij boezemt mij belangstelling in. Kent gij baar Neen, maar toch zal ik uwe nieuwsgie righeid kunnen bevredigen. Wanneer ik mij niet bedrieg dan is die dame de bescherme linge van een onzer dames patronessen, Mevr. de Clerfont. Wy zullen haar eens gaan opzoeken, zij moet ook hier zijn. Mevr. de Clerfont was weldra gevonden en de barones nam haar mee naar het salon, KONSTANTINOPEL, 21 Januari. (Wolff )e groote generale staf deelt mede De aanvallen der Rossen op het Kaukasische frort zijn op de geheele linie tot stilataud gebracht. Een nieuwe Pruisische minister van oorlog. BERLIJN, 21 Jauimi. (Wolff.) De Nord- deutsche Algemeiuee Zeituug mildt officierl, dat von Falkenhayn, de chef van den ge-e- ralen staf van het veldleger, op zijn verzoek van ziju ambt van minister van oorlog van Pruisen is ODtheveu, met bevordering tot generaal der infanterie. Geneiaal-majoor Wild von Hohenborn is, met bevordering tot luitensnt-generaal, tot minister vau oorlog van Pruisen benoemd. De Duitschers in België. LUYKSGESTEL, 21 Jan. Dc ellendn die sinds ettelijke maanden in de meeste dorpen van het arrondissement Tongeren en Maeseyck heerscht, is jammerlijk. De eindelooze vloed van requisltles hebben onze streek verarmd. Noch door het gouvernement te Hasselt noch door de plaatselijke commandanten wordt Iets gedaan om verbetering in den toestand te brengen. De werkeloosheid Is desondanks afge nomen. Verschillende fabtieken werken weer, echter alleen van s'morgens 8 tot 'middags 4 uur. Vele arbeiders kunnen aldus een klein weekloon verdienen, maar de meesten zijn nog geheel zonder in- komsten en op de gemeentelijke liefda digheid aatigewezen of de verschillende comité's tot ondersteuning. Veel goed wordt hier verricht door de Hollandsche commissie tot voorziening van den nood in de Belgisch grensgemeenten. Het smokkelen op de Noord-Brabant- sche grens is zoo mogelijk nog toege nomen. De Duitsche patrouilles laten de smokkelaars ongemoeid. Een geheel an dere houdiog nemen de Belgische dou aniers aan. Zij beboeten zooveel moge lijk de Belgen, die uit Holland verschil lende artikelen invoeren. Deze houding wekt onder de Belgen veel verontwaar diging. De Hollandsche grenswachten houden een nauwlettend toezicht. Duit sche cavaliiisten, die langs de grenzen patrouilleeren, letten scherp op degenen die het land verlaten. Van verschillende kanten bereiken ons berichten, dat jonge mannen waren aangehouden of vluchtend doodgeschoten, Met de betaling van de bons, welke voor opgevorderde goede ren zijn afgegeven is bereids een aan-» vang genomen. In verschillende gemeen ten van de Kempen werd afgekondigd, dat de bons op de gemeentehulzen in wisselbaar zijn. Men verwacht nu over al betere dagen. OOSTBURG, 21 Januari. Te Water vliet weid gisteren aan het gemeente huis een proclamatie uitgehangen door de Duitschers. waar de onbekende nog op dezelfde plaats zat. Lieve mevrouw zegde zy, M. ds graaf de Montalais brandt van verlangen om iets te vernemen omtrent gindscbe dame, die daar soo stil en afgezonderd zit. Zou u hem ook kannen inlichten V Wel zeker, M. de graaf, zegde de aan gesprokene. Ik ken die dame zeer goed, en ik heb veel achting en vriendschap voor baar, betgeen zy ten volle verdient. Zy is de weduwe van een Engelsoben officier, die verleden jaar in Indië is gestorven. Zy bezit geen vermogen en ik beb hasr in bescherming genomen en hoop weldra een passende betrekking voor baar te vinden. Hoe heet zij Mistress Uhristine Howard. Is sy reeds lang te Parys Drie maanden. Zij is my dringend aan bevolen door een mijner vriendinnen te Londen, lady Roobester. Zij is zonder middel van bestaan en wensebte bij eene familie geplaatst t« worden als gouvernante of gezelschap juffrouw. Daartoe bezit zij veel geschiktheid, is fijn beschaafd en speelt uitmuntend piano. Haar echtgenoot was een verre bloedverwant van lady Rochester. By zijnen dood bleef zyno weduwe onbemiddeld in Indië achter. Zij kou daar niet blyven en kwam naar Engeland. Lady Rochester bad hare nioht nooit gezien, maar by kennismaking kreeg zy een ganstigen iadrak van baar. Daar een Engelscbe gouver nante of gezelschapsjuffrouw te Parys gemak kelijker een plaats vindt dan te Londen, zond lady Rochester baar hierheen. En bebt ge al een betrekking voor haar gevonden vroeg de graaf. Nog niet. Ik ben nogal moeilijk in mijn keus voor haar. Ik wil baar een flinke be trekking verschaffen, die haar goede vooruit zichten geeft en waar ik weet, dat men baar naar waarde zal weten te schatten, waar men haar meer als een vriendin, dan als een dienstbare zal beschouwen. Misschien was het nog beter, esn goed eohtgenoot voor haar te zoeken, meende de barones. Zy is zoo schoon dat bet, dankt me- niet moeilijk zal zyn er een voor haar te vinden. Christine denkt niet aan een tweede hnwelyk, Zy trenrt nog steeds over het verlies van barna echtgenoot, die een braaf man was en baar innig lief bad. Waar woont sy sedert zy te Parijs is vroeg Henry de Montalais, die «en levendig belang in de jongs weduwe begon ts stellen. Zy beeft esn gemenb leerde ksmer in de me Kanelagb ts Passy. Zij ontvangt niemand en is zeer dikwijls by mij. Hebt gij baar op ons bal gebracht vroeg de barones. Ja, ik dacht misschien is er onder onze dames wel eens, die haar kan plaatsen. Wan neer dit echter niet gelukt, dan heb ik een ander plan. Wat dan zonder onbeaoheiden te zijn Dan bond ik baar voor my. Ik ben sen onde vronw zonder familie en dat lisvs jonge schepseltje zal mijne laatste dagen opvroolyksn. Op ie wijze sal mijne nalatenschap ook niet in banden van ondankbaren vallen. Terwijl mev. de Clerfont sprak, hield Henry de Montalais zijne oogen onafgewend op de jonge weduwe gevestigd. Toen de onde dame uitgesproken bad vroeg by plotseling: Is bet uw vast besluit mevrouw, mistress Howard by n te Demem Neeü, dat niet, antwoordde sy, eerst wil ik nog traehteu eene geschikte plaats voor haar te vinden, dat is altijd beter voor haar. Misschien is die plaats al gevonden. - Hoe bedoelt ge dat M. de gruaf? Itr heb n een voorstel te doen, mevrouw Ill laister. Mijne vrouw is vsn zeer zwak gestel sn kan zich weinig met het bestuur over bet huishouden inlaten. Het sou voor baar zeer xvenschelijk zijn, wanneer zij daarin MM vertrouwbare helpster had, die haar teveM gezelschap hield en wat opvroolykte. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1