Tweede Blad. Hot jaar 1915, NUMMER 10 ZONDAG 31 JANUARI 1915 38e JAARGANG 1 1* Het jaar 1914 zal voor de Schoen industrie in het .algemeen aangeteekend blijven met zwarte letters. Telkens als een nieuw jaar zijn intreden gedaan had, wierpen wij nog eens een terugblik op het achter ons liggende; slechts zelden mochten wij dan over den afge storvene eene lofrede uitspreken; meestal moesten wij klagen, doch de hoop nimmer verliezend, wezen wij immer op een betere toekomst, die zich weldra voor ons bedrijf ontsluiten moest. Was dan de toestand der schoenindustrie werkelijk ongunstig te noemen? Het antwoord hierop moet bevestigend lui den. Het zal toch moeilijk zijn een andere industrie aan te wijzen, die ge regeld met zulke ongunstige omstandig heden te kampen had als de schoenma kerij. Wij behoeven hier slechts te-wijzen op de hooge prijzen van leder en four nituren, de aldoor stijgende arbeids- loonen, de vermeerdering der lasten tengevolge van sociale wetten, de enorme concurrentie op de binnenlandsche markt, de moeilijkheden, waarmede de export gepaard ging, de slechte be talingen, het willekeurig rekken der cre- dieten enz. enz. In werkelijkheid liet het begin van 1914 zich ook iets meer rooskleurig aanzien. De lederprijzen had den hun hoogste punt bereikt en bevon den zich in dalende richting, waarbij met voldoening geconstateerd mocht worden, dat het schoeisel de prijzen wist te handhaven. Nu behoeft men zich over dit laatste niet al te zeer verwonderen, daar de prijzen van het schoeisel veel te lang in al te schrille tegenstelling hebben gestaan tot die der materialen, arbeidsloonen en andere productiekosten. Gezien echter de enorme concurrentie, de overproductie, de minime w.insten, waarmede vele fabrikanten zich tevreden stelden, zou het allerminst bevreem ding gewekt hebben, indien de prijzen van het schoenwerk weer eenigszins waren afgebrokkeld. Niet lang evenwel zou de hoopvolle stemming aanhouden. Op het einde der maand Juni reeds begon de politieke horizon leelijk te betrekken, de atmospheer werd aldoor zwoeler en drukkender en men voelde, al dorst men er niet recht voor uitkomen, dat een uitbarsting, eene catastrophe in aantocht was. Plotseling althans spoe diger dan men aanvankelijk nog vermoed had, stond men midden in den grooten Europeeschen oorlog en was het zoo lang gevreesde onheil, dat, hoe dikwijls ook bezworen toch op den duur niet kon uitblijven, over ons werelddeel losgebarsten. En al bleef, Gode zij dank, ons Vaderland voor die grootste aller rampen gespaard, ook wij zouden toch aan den lijve als het ware moeten me- devoelen de depresies door den krijg op het gebied van handel en nijverheid veroorzaakt. De gebeurtenissen der vijf laatste maanden liggen nog te versch, te diep gegrift in het geheugen dan dat wij die hier behoeven op te sommen. Wij behoeven dus niet opnieuw in her innering te brengen, hoe schier alle bedrijven als met een panischen schrik geslagen werden en zelfs heldere koppen momenteel het gezond verstand verloren hadden. Waaraan moet men anders toeschrijven de fabelachtig lage prijzen waartegen de inlandsche huiden dat marktartikel bij uitnemendheid werden aangeboden Was men vergeten dat juist leder in oorlogstijd een onmisbaar artikel is, en het in de jaren 1870 en 71 aan buitensporig hooge prijzen, zelfs 9 in half garen toestand, gretig gekocht werd? Gelukkig keerde de bezinning allengs, zij het ook langzaam, weer terug en zag men" den toestand met een koel hoofd weer onder de oogen. Wij kennen het gevolg der geschiedenis Door rem ming der overzeesche vaart, verbod van uitvoer van talrijke artikelen, neutrali- teitsverklaringen met al den aankleve van dien, de beslaglegging door de Regeering op sommige producten, deel den ook leder en fournituren spoedig in het lot der meeste verbruiksartikelen, d.i., zij werden gestadig duurder, en moeilijker verkrijgbaar. Een rechtstreeksch gevolg van dien toestand was, dat ook de schoenfabri kanten genoodzaakt waren, hoogere schoenprijzen te bedingen, de credieten in te korten, wilden zij het hoofd boven water houden. Wat de Alg. N. B. v. S. in deze gedaan heeft is, meenen wij, genoegzaam bekend. En hoe is de toe stand op dit oogenblik,. d.w.z. in den aanvang van 1915? Die toestand zou, wat de werkzaamheden betreft, over het geheel bevredigend mogen heeten ware het niet, dat gebrek aan materialen zich als een spookgestalte in het verschiet toont. Ieder weet voldoende, hoe schaarsch en abnormaal duur het lichte en zware zoolleder is, en hoe dit door speculatiegeest, onzinnig maar aldoor opgedreven wordt, weshalve een in grijpen der Regeering hierin, een ge biedende eisch mag heeten. Met welke moeilijkheden men te kampen heeft om overleders, fournituren en uitpoetsmid- delen te betrekken, waarvoor men hoofd zakelijk op het buitenland aangewezen is en hoe het buitenland, ten bate der eigen industrie, den uitvoer daarvan steeds meer aan banden legt. Voegt men hierbij de moeilijkheden zoo niet de totale onmogelijkheid, om zelfs naar neutrale landen te exporteeren, dan is het geen wonder, dat menige schoen fabrikant in bang vermoeden uitroept Wachter, wat is er van den nacht? Een verblijdend verschijnsel mag het intusschen heeten, dat, naar verluidt, pogingen in het werk gesteld worden, om met behulp der Nederl Overz. Trustmaatschappij in Amsterdam en Rotterdam ook veilingen te houden van Amerikaansche huiden, waardoor de leder markt weer in een meer normalen toestand zou kunhen geraken wij zou den ons al zeer sterk moeten vergissen, indien deze lofwaardige pogingen, vooral thans, niet met een gunstigen uitslag bekroond zouden worden en Nederland, ook wat den huidenhandel betreft, ni,et opnieuw mede vooraan zou komen te staan in de rij der Europeesche staten. Ook stemt het tot voldoening, zoo niet tot vreugde, dat verschillende stoffen als plaatsvervangers van overleders optre den, gelijk dit een twintigtal jaren geleden ook het geval was. Die lakens en stoffen mogen onder verschillend Jopzicht bij overleder achter staan, men is er niet temin, in afwachting van betere tijden, prachtig mede geholpen. Wijl de nood vindingrijk maakt, mogen wij ook met vertrouwen hopen, dat de Vaderlandsche industrie er in slagen zal ook eindelijk eens die artikelen te produceeren, waar voor wij tot heden in het buitenland moeten ter markt gaan Worden ook hier niet reeds chemische artikelen, uitpoetsartikelen, vervaardigd, - die den toets met die van het buitenland, glansrijk doorstaan kunnen Een ander voordeel dat men niet onderschatten moet is gelegen in het feit, dat ten gevolge van de overdure federprijzen, den gedeeltelijken stilstand van de schoenfabricatie, veel massa's oud schoenwerk aan goede prijzen zijn opgeruimd, waardoor menig industrieel zoo al niet geheel dan toch voor een goed deel schadeloos gesteld werd voor de schade in zijn bedrijf ondervonden. De overproductie, de hoofdoorzaak van de depressie in schier alle bedrijven, is thans zeer verminderd, terwijl menig z.g.r „baasje", dat tegen spotprijzen fabriceerde en den marktprijs bedierf, zijn werk moest staken, omreden de leverancier van leder en fournituren er de voorkeur aan gaf voor zijne waren contant geld in plaats van een wissel op een verre toekomst te ontvangen. En eindelijk zal het zeker bij alle fabri kanten toejuiching vinden dat de mode thans wat meer constant is geworden en zij dus niet met bezorgdheid behoeven te fabriceeren. De al te snelle modewis selingen gedurende de laatste jaren hebben de meeste fabrikanten leelijke parten gespeeld, want hoewel de mode feitelijk de productie bevorderlijk is, heeft die voortdurende verandering velen onnoemlijke schade berokkend. Evenals na regen weer zonneschijn komt, volgt op den oorlog ook weer de vrede, ook al blijft deze naar ieders verlangen veel te lang uit. Dan breekt er vooral voor onze exporteerende fabri kanten, naar wij met vertrouwen mogen hopen, een betere toekomst aan. In de thans door den oorlog geteisterde landen zullen in de eerste plaats handen te kort komen voor de bouwvakken. De hooge loonen, die dan onvermijdelijk daarbij te verdienen zullen zijn, zullen het toch reeds zoo geslonken getal der arbeiders bij de schoenindustrie betrok ken niet zoo spoedig in die mate doen toenemen, dat in eigen land voldoende "hoeveelheid schoeisel gefabriceerd kun nen worden. Dan zal men aldaar, uit noodzakelijk heid des gebods, gedwongen tot andere natiën te gaan om de behoeften aan schoeisel te dekken. Jaren kan het dan nog duren voor die staten weer in hoofd zaak op den uitvoer aangewezen zijn. Dien tijd hebben de neutrale Janden, dus ook ons land, zich natuurlijk ten nutte gemaakt om hun slag te slaan. Onnoodig te zeggen, dat ook onze groot industrieelen reeds nu zullen denken aan het spreekwoord „Men moet het ijzer smeden, als het heet is". Laten zij zich daarbij Engeland tot voorbeeld stellen, welk rijk nu reeds, dus nog mid den in den oorlog, bezig is, zich nieuwe afzetgebieden voor zijn industrie in Frankrijk te verzekeren. Lazen wij ook niet, dat Frankrijk reeds op dezelfde wijze handelt in Zuid-Amerika en elders? Alzoo; handen uit de mouwen, het oog gericht op de toekomst, om,' als het oogenblik daar is, die maatregelen te nemen, welke de omstandigheden ver- eischen. Dan kan 1915 het begin worden van een n euw tijdperk van bloei en vooruitgang voor onze schoenindustrie in den meest uitgebreiden zin van het woord. (Schoenindustrie.) Berichten van Donderdag. Van lut Westelijke gevechtsterrein PARIJS, 28 Jan. (Reuter.) Officieel bericht van vanmiddag drie uur. De Duitschers hadden tegen 's kei zers verjaardag een groote krachtsinspan ning aangekondigd. Zij hebben die ook inderdaad verricht, maar het heeft hun geen voordeel opgeleverd, want de dag is op het geheele front gunstig voor ons geweest. Alle aanvallen der Duitschers zijn mislukt, terwijl al de onze zijn ge slaagd. In de streek van Craonne bedragen de verliezen van den vijand in de ge vechten van den 25sten en 26sten ze ker een geheele brigade. De Duitsche gevangenen hebben allen den indruk gekregen, dat zij eea ernstigen tegen slag hebben geleden Onze verliezen hebben in dezelfde twee dagen ongeveer 300 man bedragen dit vrij aanmerkelijk getal is toe te schrijven aan de hevig heid van het gevecht en het afzakken van een oude steengroeve, waarin twee van onze compagnieën een schuilplaats hadden gezocht. Zij zijn ongetwijfeld in handen van den vijand gevallen. Alle aanvallen der Duitschers bij Fon- taiue Madame en in het bosch van Dailly zijn afgeslagen. In de Vogezen zijn wij aanmerkelijk opgeschoten ten Noorden van Sénones (ten Noorden van St. Dié). Wij hebben daar ongeveer 400 M. terrein gewoon*n. Bij Ban de Sapt (nabij Launois) hebben wij vorderingen gemaakt en de vijande lijke bijkomstige verdedigingswerken be schadigd. Ook in den Elzas hebben wij terrein gewonneu. Blijkens het aantal gesneuvelde Duit schers, den 25sten, 26sten en 27sten dezer op de gevechtsterreinen ten oos ten van Yperen, bij La Bassée, Craonne, in Argoune, Woevre en de Vogezétfkge- vonden, bedragen de verliezen van wen vijand gedurende die drie dagen meer dan 20,000 man. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 28 Januari. (Wolff.) Officieele kennisgeving vau vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Thans is ook het dal van de Napy-Ag van vij*nden gezawerl. De in het dal tot in de streek ten noorden, van Oekö'mejö met sterke strijdkrucbteu binnengedrongen vijand heeft gisteren zijn laal9te goed ver sterkte stellingen moeten ontruimen. Torrya is door ons genomen, en bij de vervolguisr hebben wij Wyszkow bereikt, waar de strijd tegen de vijaudelijke achterhoede opnieuw is begonnen. Op de.heuvr.ls ten noorden van Vezerwalles en bij Velo hebben de Russsn nogmaals getracht, na versterkingen te hebben U'eu aanrukken, de verloren hoofdstelling te her overen. Zij zija echter teruggeslagen en heb ben 700 gevangenen en vijf machinegeweren in onze handen gela'eD. Op het overige deel van het front in de Karpathen is de toestand niet noemenswaard vrrauderd. Ten oosten van het dal der Na- gy-Ag heerscht rust. Iu Weat-Galicië en Polen zijn artillerit- gevechten geleverd en andere kleine botsingen voorgekomen. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 28 Jauuari. (Wolff) CJit het rroote hoofdkwartier wordt heden gemeld Aao de kust van Vlaanderen heeft de vijan delijke artillerie Middelkerke en Slijpe be schoten. Op de heuvels van Craonne werden den vijand vijfhonderd meter loopgraaf ontrukt, oostelijk aansluitend bij de eergisteren op aem veroverde stelling. De tegenaanvalleu der Franschen werden zonder moeite afge slagen. In de gevechten van den 25sten tot den 27sten had de vijand zware verliezen, meer dan 1500 doode Franschen lagen op het slagveld; 1100 gevangenen, met inbegrip van die, welke den 27sten reeds zijn gemeld, vielen in onze handen. In de Vogezen werden in de buurt van Senones en Ban de Sapt verscheiden aanval len der Franschen ouder aanmerkelijke ver liezen voor den vijand afgeslagen. Een officier en 50 man werden gevangen genomen. Onze verliezen zijn zeer gering. In den Opper-Elsas vielen de Franschen op het front iN ieder Aspach-Ammerzweilei- Hertweiier en bij bet Harzbacher VV' oud aan overal werden deze aanvallen met voor den vijand zware verliezen afgeslagen. Die verliezen waren vooral zwaar ten Z. van Heidweiler en ten Z. van Ammerzweiler, waar de Franschen, na het verband te hebban verloren, weken. Vijf Fransche machinegewe ren bleveu in onze bauden. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 28 Januari. (Woiff.) Officieel wordt uit het groote ho fdkwariier gemeld Zwakke pogingen van den vijand, om ten Noordwesten van Gumbinnen aan te vallen zijn afgeslagen. Bij Biezun, teu Noordoosten van Sierpn, werd een Russische afdeeling teruggeslagen. Voor het overige in Polen geen verandering De Duitschers en de Belgische dienst plichten. BRUSSEL, 28 Jan. (W.B.). De gou- verneurgeneraal heeft de volgende pro clamatie gepubliceerd: In den laatsten tijd werd herhaaldelijk door dienstplich tige personen getracht de Nederlandsche grens te overschreden, om zich bij het vijandelijk leger te voegen. Ik bepaal daarom het volgende." 1. Alle begunstigingen, die voor het grensverkeer naar Nederland gelden, worden voor dienstplichtige Belgen op geheven. 2 De Belgen, die tegen het verbod in pogen de grens naar Nederland te overschrijden, stellen zich aan het ge vaar bloot door de grensposten neerge schoten te worden. De dienstplichtigen wordeo, in geval ze gegrepen worden gestraft en als krijgsgevangenen naar Duitschland gevoerd. 3 Hij, die de verboden overschrijding der dienstplichtige Belgen naar Neder land bevordert of begunstigt, wordt vol gens de oorlogswetten behandeld. Dit geldt ook voor de familieleden der dienst plichtigen welke de grensoverschrijding niet beletteD. 4 Als dienstplichtigen in den zin de zer verordening gelden alle mannelijke Belgen op den leeftijd van het volein digde 16 jaar tot 40 jaar. Alle geruchten, volgens welke BelgeD in het Duitsche leger zullen worden in gelijfd, berusten op kwaadwillige verzin sels. PARIJS, 29 Jan. Het communiqué van hedenavond luidt: In den nacht van 27 op 28 Januari deed de vijand geen enkele infanterie aan val. Ten Noordoosten van Zonnebeke had een bombardement door de Duitschers en een levendige fusillade plaats. In Argonne had-van weerszijden het gewone bombardement plaats. In den Elzas handhaafden wij, ondanks een hevig bombardement, het terrein gedurende den dag ten Noord-Westen van Ammertsviller (Ammertsweiler). O- veral elders heerste kalmte. SAINT-OMER, 29 Jan. Reuter's bij zondere correspondent meldt, dat het doel van den grooten Duitschen aanval op 25 Januari was het nemen van Bet- hune. Het plan vaa den vijand was de ver bondenen door een front-aaüval in de richting van Festubert vast te houden, lerwijl twee regimenten een omtrekkende beweging maakten over La Bassèe en den weg naar Bèthune, Doch de Verbondenen kwamen van het plan op de hoogte- Beide troepen werden aan een moordend vuur der Engelsche en Fraosche artillerie bloot gesteld en leden verschrikkelijke ver liezen. De Duitschers deden vijf aanvallen, die alle afgeslagen werden. Van het Westelijke gevechtsterrein. HAVRE, 28 Jannari (Part.) De laatste dagen hebben de Belgen ainmerkelijke vor deringen gemaakt ten noordwesten van het g'ïuundeerde terrein. Er zijn herhaaldelijk bajonetgevechten geleverd, waardoor de Duit- ecbeis verscheidene loopgraven hebben ver loren. De tegenaanvallen, de laatste twee dagen door de Duitschers onderoomen, zijr afgeslageo. Ta Dniukerken hebben Duitsche vliegers getracht bommen te werpen op een gebouw waarin een hooggeplaatst militair was gehoir- vest. Drie bommen zijn in den tuin van bet gebouw gevallen, doch hebben geen schade aangericht. De Belgische attrllerie heeft ten noorden en ten zuiden van Dixuauiden de Daitschers uit enkele loopgraven verdreven. BOULOGNE, 28 Januari. (Reuter, Part.) Het gevecht van Aiaaudag op het doorweekte terrein bij La Bastés, was het grootste, waar in de Engelschea dit jaar gewikkeld zijn ge weest. Het 56j Pruisische regiment, dat de vij andelijke voorhoede vormde, verraste, na in de loopp*,» langs den weg van La Bassée naar Béihune te zijn gestormd, onze troepeu en varoverde enkele Eugelsche loopgraven. Ook drong het de stad Givencby binnen, maar door een krachtigen tegenaanval her overden de Engelschen de loopgraven en brachten den vijand zware verliezen toe. Zij namen voorts allen nog levende Pruisen van heD, die Givsnchy waren binnengedrongen, gevangen. Berichten van Vrijdag. Berlijn, 29 Januari. (Wolff.) Ambte lijke mededeeliog uit het groote hoofd kwartier Bij een nachtelijken tocht van het vliegtulgeskader zijn de Engelsche étap pe-inrichtingen van de vesting Duinker ken rijkelijk met bommen bestrooid. Een aanval van den vijand in de dui nen ten N. W. van Nieuwpoort is afge slagen. De vijand, die op een plaats onze stelling binnengedrongen was, werd er door een nachtelijken aanval met de bajonet Weer uit gegooid. Ten Z. van het kanaal van La Bassée trachtten de Engelschen een hun ontno men stelling te heroveren. De aanval werd met gemak afgeslagen. Aan het overige front niets van be- teekenls. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 29 Januari. (Wolff.) Amb telijke mededeeling uit het groote hoofd kwartier Een aanval van de Russen op Küssen ten N.O. van Gumbinnen is met zware verliezen voor den vijand mislukt. In Noord-Polen geen verandering. Ten N.O. van Bolimof en ten O. van Lowlcz hebben onze troepen den vijand uit zijn vooruitgeschoven stelling gewor pen en zijn daarna in zijn hoofdstelling binnengedrongen. De veroverde loop graven zijn na een hevigen nachtelijken tegenaanval, op een klein stuk na, be houden en in staat van tegenweer ge bracht. Het Suez-kanaal. Het D. v. N. schrijft,: De telegrammen zijn niet duidelijk, de Nederlandsche stoomvaartmaatschap pijen, welker booten door het Suez-ka- naal naar Iodlë moeten, om de Kaap de Goede Hoop heen is 3600 mijlen verder hebben nog geen bericht. Als het kanaal gesloten wordt, dan is er weer een traktaat verscheurd. Want de konventie van Konstantinopel, op 29 October 1888tusschen Engeland, Oostenrijk-Hongarije, Frankrijk, Duitsch land, Nederland, Italië, Spanje, Rusland Turkije gesloten, verbiedt het sluiten van het Kanaal voor oorlogsdoeleinden. De militaire autoriteiten zouden na het kanaal hebben gesloten. Dat moeten de heeren van Egypte zijn- Alias die vnn Engeland. En Engeland voert oorlog, omdat Duitschland het traktaat ten opzichte van België heeft verscheurd. Was het niet zoo De toestand. In ons vorig nummer hebben we reeds medegedeeld dat Roemenië zich als 't ware aan Engeland' heeft gebonden, door onder zekere voorwaarden een leening van 60 mlllioen gulden te accep teeren. Men kent het plan van Roemenie, het wil zaken doen in dezen oorlog. Tijdens deo Balkan-oorlog is dat goed gegaan en heeft het een brok van Bulgarije afgenomen, maar nu zou het graag een stuk van Oostenrijkmaar dat zal niet zonder kleerscheuren gaan. Zijn neu traliteit heeft 't echter vroeger al ge schonden door Russen door Roemenië naar Servië te laten gaan. Maar Roemenië keek 'natuurlijk naar de entente-mogendh-den, ornaat het Jaarvan het meeste voordeel verwachtte. Maar nu worden de Russen door de Oostenrijkers weer uit Hongarije gegooid. Na de Jacobeni-pas iu Zevenburgen, zijn zij uit de Uzoker-pas gedrongen, en nu weer uit de Wyshower-pas. Het gaat er door dit succes der Oostenrijkers voor de Russen in Boekowina niet goed uitzien en dan zullen ook Roemenen weer aan 't weifelen gaan. Wat de Italianen doen zullen, daarvan valt niets te zeggen op het oogenblik. Op het Westelijk terrein is 25, 26 en 27 Januari hard gevochten en nu is 't weer kalmer. Een gerechtvaardigde conclusie uit die feiten mag misschien zijn, dat de voor dcelen, door de Duitschers bij Quinchy behaald, nog in hun handen zijn, maar dat die voordeelen overschaduwd wor den door de overwinning der Engelschen bij Givenchy behaald en ook niet in verhouding staan tot het doel, dat de Duitschers zich voor cogen hadden ge steld, maar dat zij niet bereikeD konden. Wat den strijd bij Craonne betreft, loopen de appreciaties der feiten in Fransch en Duitsch communiqué en de onderling opgegeven verliezen belache lijk uit elkaar. Het is daarom goed nog even aan de feiten te herinneren en er op te wijzen, dat het laatst in de Fransche avond-communiqué als resultaat der ge vechten gemeld werd; >bij onze tegen aanvallen, waardoor wij een gedeelte van het verloren terrein heroverden, liet de vijand 1000 dooden op het slagveld achter*. Die tegenaanvallen hadden plaats op 25 en 26 dezer en sedert hebben de Franschen niet gemeld, dat zij ook het overige deel vau het ver loren terrein herwonnen hebben. Zij geven dus indirect toe, dat de Duitschers een voerdeel behaald hebben. De F' meche mededeeling in het voorlaat ste communiqué, dat ;/de Dui sche gevange nen alle den indruk gekregen hadden, dat zij een ernstige nederlaag geleden hadden" heeft ten *doel een misleidende voorslelli< g te gereD. 't Kan heel goed zijn, dat de ge- vangeuen dien indrak hadden, maar 'cgaat ten slotte toch niet om indrukkeD, maar om feiten. En het feit vau het voordeel door de Daitschers behaald, hebben de Franschen zelf moeten erkennen. Vau den anderen kant staat, dat de Dait schers er blijkbaar niet in geshag zijn om han behaalde «accessen bij gehucht Hurt- i De Mo vu het Zeiden. 1-2 a 2 N De Oorlog.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5