Tweede Blad. C.G.VERWIEL BINNENLAND Provinciaal Nieuws. Burgemeester van Besoijen. Henri H. van Calker. NUMMER 12 ZONDAG 7 FEBRUARI 1915 38e JAARGANG «èh AAN DEN EDELACHTB. HEER OP ZIJN ZILVEREN FEEST ALS Nu zilv'ren krans van vijf-en-twintig jaren Als Burgemeester U bekronen mag, Brengt heel Uw burgerij, in breede scharen, Haar beste wenschen op deez' jubeldag Ze juicht Uw burgerij en steekt op hare Behuizingen de wapperende vlag Door 't donker van de dagen juicht de mare „'t Is feest vandaag en tijd voor blijden lach Ze juicht Uw burgerij, omdat zoo waar is, Dat Gij een echte Burgervader waart Omdat zij wéét, o zilv'ren jubilaris, Dat Gij U steeds trouw aan haar zijde schaart. Ze juicht en hoopt, dat Gode lange jaren. Haar Burgervader voor Besoijen spare Maximum-prijzen. 's-GRAVENHAGE, 4 Febr. (Part.). De volgende circulaire is door den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gericht aan de Burgemeesters, d.d. 3 Februari. Ik heb de eer U hiernevens te doen toekomen eene nieuwe lijst van artikelen met de daarvoor voorloopig aangenomen maximum-prijzen, welke lijst de vorige, vastgesteld bij circulaire van mijn ambts voorganger d.d- 1 Aug. 1914 no. 8816, afd. Handel, vervangt. Bijaldien U blijken mocht, dat de vast gestelde maximum-prijzen voor Uwe ge meente te hoog of te laag zijn, of wan neer voor andere artikelen b.v. brandstoffen een sterke stijging van prijzen in den kleinhandel plaats vindt gelieve U mij daarvan onverwijld me- dedeeling te doen. Eveneens verzoek 7516 ik U mij onverwijld te berichten, wan- neer blijkt dat de vastgestelde maximum prijzen geen voldoende winst voor den kleinhandel overlaten, omdat ik daaruit wil afleiden, of het noodig is maximum prijzen voor den groothandel vast te stellen. Ik stel mij voor, maandelijks met de sub-commissie uit het Koninkl. Nationaal Steuncomité 1914, iozake voeding van mensch en dier overleg te plegen omtrent deze lijst en haar, zoo noodig, te wijzigen. Deze lijst vervangt de vorige. Lijst van eenige der meest voorko mende srtikelen met daarvoor voorloo pig aangenomen maximum-prijzen. (Deze prijzen hebben uitsluitend be trekking op de gewone qualltelten. De luxe-sorteeringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking) Koffie (Santos) per K,g. f 1,16 Margarine Volvette Goudsche Mel en Septemberkaas m. Rijksmerk Volv. jonge Goudsche kaas m. Rijksmerk Volvette jong. Goud. k. Edammer Mei- en Sept. kaas (40 -f) Jsoga Edamm. k. (40+) Goudsche kaas (40 -f) Kaas m Edammer- en Goudsch model (30 Kaas in Edammer- en Goudsch model (20 -f-) Friesche nagelkaas Leidsche- en Delftsche komijnekaas Boterolie (per Liter) Raapolie (per Liter) Zeep (zachte groene of gele) Soda Petroleum (per Liter) 1,00 li 0,625 po 0,55 0,40 0,47' 0,40 0,35 0,30 0,55 0,63 0,57s K.g. 0,26 0,07 0,11 tengevolge der mobilisatie, niet geheel ten gronde gaan. De vereenlging heeft hiertoe, ja veel geld noodig, en om dit te verkrijgen heeft zij een bonstelsel ont worpen, dat bij eenige welwillendheid van de zijde van het publiek wel ingang zal vinden. Het stelsel is zoodanig samengesteld, dat de bons ten laste der vereenlging worden uitgegeven ten bedrage van f 0,25, f 0,50, f 1 en f 2,50, dus wat grootte betreft voor lederen beurs geschiktdeze bons moeten voorts sneeuwbalsgewijs hun weg tot het publiek vinden, waarbij de militairen die zich met de plaatsing ervan nog eenige tegemoetkoming in hun ge ringe gage vinden, daar een vastgestelde premie ter hunner beschikking wordt gesteld, naar gelang 't te plaatsen bedrag. Afgescheiden van dit bonstelsel houdt de Vereeniging zich nog voor giften en schenkingen aanbevolen, opdat zij en 't liefst zoo spoedig mogelijk, over ruime middelen kan beschikken. De op deze wijze verkregen gelden worden door de Vereeniging naar gelang de omstandffheden en aanvragen belegd en de opbrengst ervan aan hen die 't drin gendst hulp behoeven uitgekeerd, onver schillig tot welk Regeroent of tot welk wapen zij ook mochten behooren. Zoodoende hoort de Vereeniging vele leden van de kleine burgerij, die thans ter verdediging van onze onafhankelijk heid onder de wapenen zijn, tengevolge hunner afwezigheid in eigen zaken, voor algeheele ondergang te behoeden. De bons zijn voor bepaalden tijd gel dig, welker geldigheidsduur, door het bestuur in verband met den duur der mobilisatie kan worden verlengd. De Vereeniging die behalve de Koninklijke Goedkeuring reeds de sympathie en medewerking van vele militaire en clvie le autoriteiten heeft verkregen is op initiatief van den milicien F. W. Blase opgericht, die tevens in het bestuur als voorzitter zal fungeeren; medebestuurders zijn de miliciens D. J. Soet, secretaris en K. J. Bonus,penningmeester. Genoemde Heeren zijn door hunne positie in de burgermaatschappij op ad ministratief en financieel gebied goed onderlegd, zoodat 't beheer der vereeni ging in deskundige handen is. Laat ons hopen dat de pogingen de zer Heeren, die zich geheel belangeloos aan de Vereeniging geven en in hun vrijen tijd er al heel wat moeite en Op offeringen voor over hadden, succes mo ge hebben, zoodat er vele bons zullen worden gevraagd en giften gezonden, en de vele gezinnen in den iande wier toekomst thans tengevolge der mobilisa tie onzeker en donker is, afdoende kun nen worden geholpen. De vereeniging is gedurende de mo bilisatie en zoolang het 7e Regiment Inf. aan de grenzen vertoefd, gevestigd te Tilburg, alwaar tevens bet bestuur zetelt, en alle verdere inlichtingen verkrijgbaar zijn en waar ook gaarne giften in ont vangst zullen worden genomen. Wie dus de goede daad voor onze jonge mannen, waarop thans ons aller ver trouwen is gevestigd, wil verrichten, hij drage naar z'n vermogen iets bij in den vorm van een bon of gift, waardoor me* nig jeugdig huisvader, straks huiswaarts keerende, zoo mogelijk weer datgene aan z'n gezin kan verstrekken, wat hij gaf, toen hij ter verdediging van zijn land het moest verlaten. men moet zijne belangstelling toonen ia 't streven dezer nuttige vereeniging. Nieuwe naamlooze vennootschap. Waalwijksche Chroomlederfabriek, voorheen van Dooreo-de Greeff, te Waalwijk. Oprichters J. J. van Dooren leerlooier te WaalwijkC. H. C. J. F. van Dooren, leerlooier te Waalwijk Jhr. M. B. W. des Tombe, candidaat-notaris te 's-Gravenhage. Doelhet bereiden van leer en vervaardigen van leerwerk en handeldrijven daarin. Duur: van Jan. 1915 tot 3l Dec. 1950. Ka pitaal f 200.000, voor de helft geplaatst en volgestort. Inbreng door J. J. van Dooren een leerlooierij met pakhuis en open grond, vier arbeiderswoningen en een stuk weiland te Waalwijk voor 17000. Bestuur: een of twee direc teuren onder toezicht van hoogstens drie commissarissen. Voor de eerste maal tot directeur benoemd J. J. van Dooren. Koffie (Java) Suiker (witte geraff) Id. (bastard of bruine) Stroop Roggebloem Tarwebloem Boekweitmeel Witbrood a» gebuild tarwemellcbf. b. geb. tatwehalfmelkbr. c. geb. tarwe waterbrood Brulnbrood Roggebrood (zie noot) Rijst (andere dan Java) Gort Boekweitgrutten Havermout Bruine boonen Idem (per Kop o£ Liter); Capucijnererwten Idem (per Kop of Liter) Aardappelen Zout Boter 1,40 0,55 0,55 0,30 0,25 0,25 0,32 0,26 0,42 0,22 0,20 0,00 0,25 0,32 0,30 0,30 0,25 0,20 0,30 0,25 0,07 0,09 1,75 Een uniforme prijs voor roggebrood geldend voor het gebeele land, kan in verband met de zoo uiteenloopende be reidingswijze in de verschillende provin cies niet worden vastgesteld. Daarom zal zulks voor elke provincie afzonder lijk geschieden, in overleg met de pro vinciale rogge-commissic. Gebrek aan geneeskundige hulp. De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, brengt ter kennis van geneeskundigen,, dat door de oproeping van reserve-officieren van gezondheid, in onderscheidene gemeenten van het land gebrek is ontstaan aan voldoende genees kundige hulp. Artsen die bereid zijn de opengevallen plaatsen tijdelijk te bezetten, worden ver zocht met opgaaf hunner voorwaarden, daarvan mededeeling te doen aan den voorzitter van den Centralen gezondheids raad, dr. W. P. Ruysch, te Utrecht. Vergoeding wegens kostwinnerschap. Het bedrag van de vergoedingen we gens kostwinnerschap aan gezinnen van militie- en landweerpllchtigen zal ver moedelijk niet veel minder dan f 3,000,000 per maand bedragen. Vereeniging Liefdadigheidsfonds je Regement Infantetie 2e Bateljon 2 Compagnie De staatscourant van gisteren bevat de Koainklijke goedkeuring op de sta tuten van bovengenoemde Vereenlging en naar aanleiding hiervan een korte uiteenzetting van haar strekking. De Vereeniging stelt zich nl. ten doel om militairen die tengevolge der mobi lisatie onder de wapenen zijn geroepen, en wier zaken door hunne afwezigheid grootendeels zijn achteruitgegaan of ver- loopen, gedurende en na afloop der mobilisaties, met raad en daad bij te staan en hun zoo mogelijk finantieel te ateuaen, opdat zij en hunne gezinnen Herziening Drankwet. Naar het „Centrum» verneemt, zal spoed-g het ontwerp der herziening van da drankwet van bet departement van Binnenlandsohe Za ken naar den Raad van State verhuizen en is het waarschijnlijk, dat nog dit zittingsjaar het ontwerp door de Tweede Kamer zal in behan deling genomen worden. Waahvijks Gemengde Zangvereenigmg Zooals wij reeds vroeger aankondig den zal Waalwijks Gemengde Zang- vereeniging a.s. Dinsdag in >Musis Sacrum4 hare eerste uitvoering geven. Men zal begrijpen dat de vele muziek liefhebbers zeer belangstellend zijn de prestaties te hooren van deze jeugdige vereeniging, die met zeer groote ambitie en toewijding onder de ijvervolle leiding van den bekenden musicus, den heer Gerrit Gerritsen druk heeft gestudeerd en daarom veel goeds belooft. Mej. Cato de Wit, sopraan te Utrecht, die reeds vroeger hier optrad en veel succes had, moet ia elk opzicht nog gewonnen hebben, Zoodat zij zeer zeker het bare zal bijdragen tot het welslagen van dezen avond, de eerste uitvoering van deze sympathieke Waalwijksche ver eeniging, die we gaarne bij haar entrée een overvolle zaal belangstellenden uit Waalwijk en daarbuiten toewenschen. De Hanze. Algemeene vergaderiog op Maandag 8 Februari des avonds ten zeven uur in het Bondsgebouw. Onderwerpen 1. Opening en Notulen. 2. Jaarverslag Secretaris. 3. Jaarverslag Penningmeester. 4. Verkiezing 1 bestuurslid, wegens peiiodieke aftreding van den Heer C. H. de Greeff. 5. Stemming nieuwe leden. 6. Voorstel van het Bakkersgllde. 7. Behandeling van den Handels-cur sus, door den Directeur den WelEd. Heer L. M. A. Schoenmakers, Leeraar M. O. Boekhouden. Gouden Jubili. Maar wij vernemen zal in Mei a.s. de H. Familie alhier vijftig jaar bestaan. Dit feest zal luisterhjk gevierd worden. Nog circa 30 leden van diegenen, welke in 1865 hunne opdracht deden, zijn in leven en lid van genoemde vereeni ging. Later hopen wij op een en ander meer breedvoerig terug te komen. Waalw. Gymn. Ver. Bovenstaande Vereeniging zal op Za terdag 13 Febr. a. s. in Musis Sacrum een uitvoering geven, opgeluisterd door muziek van de fanfare Orpheus alhier. Wij twijfelen niet of deze uitvoering zal zich, evenals de vorige maal, ook thans weer in een druk bezoek mogen verheugen. Liedertafel. Op de Zaterdag j.l. gehouden verga dering der Liedertafel werden tot be stuursleden herkozen de heeren A. C. v. ginnelingen zal ons met nog meer vuur en elan doen strijden. Naar we vernemen, heeft ook het Waalwijksche elftal een geduchte ver sterking gekregen en zien wij met groote belangstelling dezen strijd tege moet. Dolle koe. Deze week werd eene slachtkoe op weg naar den stal van de Wed. v. O. in de Stationstraat alhier, eensklaps dol. Zij ontsnapte aan haar geleider en rende nu hier. dan daar heen, zonder dat het mogelijk was haar in bedwang te krijgen. Ten slotte vluchtte zij naar den dijk en rende in de richting van de haven. Op een particulier terrein slaagde men er in ze te grijpen en van kant te maken. Per kar werd zij vervolgens naar de plaats van bestemming vervoerd. Schoenklompen voor Engeland. Van den Rijks-nijverheidsconsulent den hcerj. L. Mercx te Tilburg, ontving de Kamer van Arbeid voor het Schoen makersbedrijf te Waalwijk, een model klompschoen, verzonden door den Consul van Engeland, een artikel waarnaar In Engeland groote vraag bestaat. Aan eventueel belanghebbenden kunnen w$ mededeelen, dat het monster te bezich tigen is bij bovengenoemden Rijks- nijverheldsconsulent te Tilburg. Diefstal. Bij een winkelier alhier werd dezer dagen door een jeugdigen knaap de lade gelicht. De zoon des huizes door den klank van het geld opmerkzaam gemaakt, ijlde naar den winkel en betrapte den jongen op de daad. De zaak is in han den der politie. Er schijnen meer der gelijke diefstallen plaats te hebben. Gevonden voorwerpen Een fietskap, een lot Staatsloterij, een paar onafgewerkte bruine,; kinder schoenen, een portemonnaie. Inlichtingen Politiebureau. BAARDWIJK. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaan er bij de coöpe ratieve vereeniging >Baardwijks Be lang4 plannen om binnenkort een eigen bakkerij op te richten. Op Dinsdag 16 Februari a. s. zal uit onze gemeente een dienstplichtige van de lichting 1915 te Tilburg worden ingelijfd, de eenige welke van deze lich ting is goedgekeurd. Hedenavond om 8 uur zal de raad onzer gemeente in het openbaar verga deren. DRUNEN. Donderdavond hield de af- deeling Druuen van den N. C. Boerenbond eene algemeene vergadering, waarin de heer M. van Halder als secretaris verslag uit bracht over den toestand en de werking in het afgeloopen jaar. Uit dat verslag bleek, het volgende. De vereeniging telde einds 1914 847 leden. Gedurende het jaar werden slechts 1 algemeene en 4 bestuursvergade ringen gebonden. Dat zoo weinig vergade ring is gehoaden vond^vond zijn oorzaak in den nitgebroken oorlog. Door den beer Snellen werd eene lezing gehoaden over de oprichting eener groen ten- en fruitveiling en in verband bierme de over oprichting eener tninbouwvereeni- ging. Tengevolge van het ver gevorderde seiaoen kon voor dit jaar de veiling niatin warking komen. Van des cursus in tninboow kwam evemin iets, wijl van de regeering mededeeling werd ontvangen, dat aan nieuw op te richten cursussen van Rijkswege geen subsidie zou worden verleend. Het afgeloopen jaar was veor de Paarden en Vee-Verzekering niet gunstig. Voor beide vereenigingen moest door de leden een bui tengewone opbrengst geheven worden. 205 d. Heijden en Ch. Hoffmans. Tevens werd paarden zijn verzekerd voor een bedrag van f51280. Aan schadevergoeding werd uitbe taald f 1327.50. Bij de veeverzekering Waalwijk, 6 Febr. 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gU in Waalwijk even goed en even goedkoop kant vinden. 2651 W. B. besloten op Zondag 14 Febr. a.s. eene volksmatinée te geven met medewerking der fanfare „Orpheus" en in den avond van denzelfden dag eene soirée waarop o.m. zal worden uitgevoerd de operette Dr. Theobald. Uitbreidingen. Van verschillende zijden ontvangen wij bericht, dat een drietal hier bestaande looierijen voor zool- en overleder eerlang K«lotep;.A.n pr.mi.w,rd-oottugaa 11388 18 aanzienlijke uitbreiding zullen erlangen. "11 groot bedrag »n .ch.devergo.drDg Inlichtingen door ons dienaangaande in-1 wercl uitgekeerd. syn 283 koeien verzekerd. Het reservefonds be draagt f 288,17. Door bemiddeling van den Meierijsche- of Kalverbond werden 3 vollemelkskalveren en 7 ondermelkskalveren naar Rotterdam gezonden. By de onderlinge brandassurantie werden werden 30 nieuwe verzekeringen Waalwijks Belang. Algemeene vergadering van Waal wijks Belang4 op Maandag 8 Februari 1915 des avonds 8'/» uur in de achter zaal »Hotel Verwlel.4 Aan de orde 1. Opening en Notulen. 2. Jaarverslag Secretaris. 3. Jaarverslag Penningmeester. 4. Verkiezing 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding der heerenDr. J. van Gils, M. A. van Liempt en Jan van Schijndel. We twijfelen er niet aan of vele leden zullen zich de moeite getroosten deze vergadering hij te wonen. De alge- meene vergadering in Augustus kon wegens de omstandigheden niet door gaan en daarom hopen we dat vele leden thaDS tegenwoordig zullen zijn. Dat If, zooals de Voorzitter in een vorige ver gadering opmerkte noodig, opdat het bestuur bij voortduring voeling kan hou den met de leden en 't is niet alleen noodig de vereenlging financieel te steunen ook moreele steun is noodig gewonnen, bevestigen wel het voornemen daartoe, doch de plannen hebben tot heden nog niet dien vasten vorm aan genomen dat wij verdere mededeelingen hier nu reeds kunnen doen. Rijks- Turncursus. Hedenavond zal de Rijks-Turncursus, waarover meermalen in dit blad werd geschreven, onder leiding van den heer Kooijman uit 's Bosch, Leeraar M. O., in een van de lokalen der openbare school geopend worden met 30 leer lingen. De oefeningen worden gehouden des Zaterdagsavonds ten 6Va uur en z'in geheel gratis. Een revanche wedstrijd. Waalwijk Vooruit gaat morgen naar 's Bosch, om aldaar voor de 2e maal van dit seizoen Wilhelmina te bekampen. Met de gedachte en den vasten wil een revanche-wedstrijd te spelen, zal W. V. het strijdperk betreden. Wij zijn de gevoelige klap die de Bosschenaren ons op I eigen terrein toebrachten nog niet vergeten en het idee, dat Wilhelmina ons beschouwt als een team van be- Voor het pakhuis werden voor f 17825.— verschillende voerartikelen en voor f 12928.50 meststoffen aangekocht. (De gegevens van de boterfabriek en dt Boerenleenbank kannen worden aitgelatea daar deze beide onderafdeelingen zelf eea volledig verslag eerdaags uitbrengen)! Na het verslag ging men over tot ver- kiezing van 8 bestnnrsledeD. De aftredendt bestuursleden M. van Halder, Godefr. Pjj- nenborg en Hub. van Son werden herkozen, Het crediet in loopende rekening vooi den aankoop van voederartikelen en mest stoffen werd tot f 5000.verhoogd. Ter voorkoming en bestrijding van het mond en klauwzeer werd een commissie benoemd bestaande nit bestuursleden der verschillen de veeverzekeringen. Bij de rondvraag niemand meer het woord verlangende an niemand iets te reclameeren hebbende sloot de Voorzitter met een woord van dank aan leden en bestuursleden en met dc beste wenschen voor den bloei van den N. C. Boerenbond op gebrnikelyke wijze de vergadering. - Tot secretaris van het gemeentelijk tyde lijk Werkloozenfonds is benoemd de haer M, J. Veltman, gemeente-secretaris. De Echo tm liet Zeiden. - "oi ui oto

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5