Abonneert U op dit Blad. Provinciaal Nieuws. later, stellingen In gereedheid brengen langs onze geheele grens; van Bergen- op-Zoom tot Stevensweert tot aan den Dollart. Hij wil de landstormwet wijzigen en al onze weerbare mannen van 20 tot 40 jaar oefeneo. Hij zegt: M. 1. Is het niet noodlg, veel meer menschen onder de wapenen te houden. In elk troependeel (Ik spreek hier van onbereden wapens) worde b.v. 1/3 ge deelte naar huis gezonden ea vervangen door recruten; na 2 maanden geschied de hetzelfde met een ander derde deel en na 2 maanden met het laatste derde deel van hen, die nu onder de wapens zijn. In 6 maanden heeft men dan het aan tal weerbare mannen verdubbeld, die geschikt zijn om de wapens te voeren ter verdediging van ons land, Op die wijze worde doorgegaan tot dat alle weerbare mannen van 2040 jaar ge oefend zijn. Daarna blijft men omwisse len om voortdurend het noodlg geoor deelde contingent onder de wapenen te houden maar de voorkeur wordt gege ven aan hen die vrijwillig blijven.» Schuldige onverschilligheid. De Fakkel verneemt van betrouwbare zijde het volgende In de tweede helft van 1912 werd door de Hollandschc Spoor aanbesteed het maken van bruggen ten behoeve van het tweede spoor op de lijn Gorln- chemGeldermalsen. Deze lijn loopt dwars door de Inun- datielijn ArkelLeerdam, in de onmid dellijke nabijheid van de forten, die den toegang tot de in geval van oorlog on der water te zetten terreinen moeten verdedigen. Voor den bouw werd onder meer in geschreven door de firma Klöane te Dortmunt tegen zóó lagen prijs, dat naar ieders overtuiging daarop een groot bedrag verloren moest worden. Ofschoon dus voor de hand lag, dat bijzondere omstandigheden haar zoo be- geerlg moesten doen zijn het werk te krijgen, werd het haar, als verreweg de laagste inschrijfster, toegewezen. Half 1910 werd de arbeid aangevan gen en kort vóór den oorlog was hij voltooid. Een jaar lang hebben de Dultsche Ingeneurs, werkmeesters en arbeiders, vermoedelijk allen reserve-officieren en sergeants, benevens toekomstige Dult sche soldateD, de gelegenheid gehad dat deel onzer defensie nauwkeurig te be- studeeren, waartoe zij anders niet licht in staat zouden geweest zijn. Wij maken van het gebeurde geen verwijt aan de Hollandsche Spoor. De schuld ervan ligt in de lichtzinnige on verschilligheid, steeds door een over groot deel van oas volk getoond waar het onze landverdedlging en de moge lijkheid van oorlog betrof. Zal men in de toekomst voorzichtiger zijn Zal een Minister van Oorlog deze dingen onmogelijk maken Waalwijk, 17 Febr. 1915. K«»pt niet la den vreemde, wat In Waalwijk even goed en even goodkaep kunt vinden. 2651 W. B. Liedertafel Oefening en Ver maak*'. Getrouw aan eene sinds jaren gevolgde gewoonte heeft de Liedertafel ook dit maal met de Vastenavonddagen haar best gedaan om den muziekliefhebbers eenige aangename uren te verschaffen. De volksmatinée op Zondag werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond. Een paar vocale en een drietal instrumentale nummers door de fanfare maakten stem ming onder het publiek, dat met het oog op de tijdsomstandigheden en het slechte gure weder, wel eenige opwek king noodlg had. Hoogst voldaan ver lieten allen na afloop de zaal. De soirée dienzelfden dag was zeer druk bezocht. Een drietal koren werden uitstekend gezongen, hoewel de voor de uitvoering der operette aangebrachte tooneeldecoratien, den klank verre van bevorderlijk waren. De film, die on- mlddelijk hierop door de Flora-bioscoop gegeven werd n.l. >Maud in lompen*, was prachtig en tegelijk buitgewoon comisch, zoodat het aan lachen aller minst ontbrak. Wel succes had de operette Dr. Theo bald van Sturm. De rollen waren goed bestudeerd zoodat de uitvoering vlot van stapel liep. Voor het grimeeren had de coiffeur Simons gezorgd op eene wijze, die wel doet zien, dat zulk een werk aan hem toevertrouwd kan worden. Het accompagnement op de piano, dat verre van gemakkelijk is, was bij den heer Fr. Spijkerman, die zich oereidwlllig daarmede belasten wou in goede handen. Na afloop der uitvoering bleven de meeste bezoekers nog geruimen tijd in groote gezelligheid bijeen en was er voor liefhebbers van dansen gelegenheid daar aan hun hart nog eens op te halen. Ook de Maandagavond had een zeer prettig verloop zoodat èn Liedertafel èn bezoekers elk op hunne wijze tevreden konden zijn. W. G. V. Zaterdag 13 Febr. gaf de W. G. V. uitvoering in Musis Sacrum. In eene korte toespraak stelde de leider behalve de Vereeniging den heer Klijn voor, turner uitgemobiliseerd landweer man, die zijn welwillende medewerking verleende eu wees op het groote aantal pasbeginnende turners, die de vereeni ging thans telt, een verblijdend ver schijnsel doch voor dien avond geen reden om de verwachting hoog te span nen. Spreker verzocht de aanwezigen dan ook voor een welwillende critiek. Wat wé van de jongste turners zagen droeg over het geheel duidelijk den stempel van debutantenwerk, ofschoon sommigen van hen bij de vrije oefenin gen uitmuntten door correctheid in stand en veerkrachtige bewegingen. De staaf- en vrije oefeningen vormden 't beste deel der uitvoering. Zij mochten in ver band met het bovenstaande mo llijk ge noemd worden, hoewel de uitvoering daarvan zeer weinig de sporen droeg. Over 't geheel waren de houdingen goed en was de gang der oefeningen mooi gelijkmatig. We zullen vooral de jongere turners niet te hard vallen over enkele vergissingen, hoezeer zeook het geheel ontsieren. Ofschoon de oefeningen aan de werk tuigen ons zeer voldeden enkele be kende turners der W. G. V. en vooral de heer Klijn gaven zeer mooi afge werkte oefeningen kunnen wij toch niet nalaten op te merken dat niet alle werktuigen de belangstelling der turners deelea. Slechts een turner zagen we aan het paard een karakteristieke oefening maken, welke handig en gelijkmatig werd uitgevoerd- Turners laat vooral geen eenzijdigheid in uwe oefeningen toe, want dat is met de gymnastiek lijnrecht en vierkant in strijd. Eenige aardige groepen vormden het slot, voorafgegaan door een extra num mer, n.l. een partij worstelen door de heeren Fens en Klijn, waarvan ook de eerste gemob. landweerman is en in elf minuten overwonnaar werd. De W. G. V. zal den heer Klijn zeer dankbaar zijn voor zijne medewerking. Hij gaf blijken een alzijdig ontwikkeld turner te zijn die de stipste correct heid in houding en afwerking steeds in acht neemt. Wij wenschen de W. G. V., die in Waalwijk den weg voor de gymnastiek baande en na 19 jaren ijveren eindelijk een rijkscursus naast zich verrijzen ziet, wat haar zeker een voldoening moet zijn, veel succes toe, in 't bijzonder haar on- vermoeiden leider, den heer Prinsen, die ook met deze uitvoering zeer zeker bij alle aanwezigen eer heeft ingelegd. Aansluiting. De Directeur van het Post- en tele graafkantoor alhier maakt bekend dat het perceel van de Wed. G. Vaags, onder no. 57 aangesloten is aan het lokaal rijkstelefoonnet. St. Paulusvereeniging. Op Maandag j.l. had een buitenge wone vergaderiug der St. Paulusver eeniging plaats met medewerking van hare tooneelclub. Om 7 uur opent de Voorzitter op ge bruikelijke wijze deze bijeenkomst, hier bij op duidelijke wijze aanduidende de maatregelen welke getroffen worden in het buitenland om het gebruik van al cohol te beperken, ja geheel te verbie den. De ondervinding leert dat soldaten, welke een ruim gebruik maken van sterken drank, zeer minderwaardig zijn tegenover geheelonthouders. Na deze inleiding leest de secretaris de notulen voor en brengt vervolgens verslag uit over den toestand der Spaarkas in het afgeloopen jaar. Een ea ander mocht de goedkeuring der aanwezigen wegdragen. Hierna gaf de tooneelclub het drama »Twee Broeders4, hetwelk door zijn décor alswel de costuums en de correcte op voering de bewondering wekte der toeschouwers. Alle tooneeUisten hebben hiervoor een pluimpje verdiend, in 't bijzonder de heeren L. P. en G. B. wel ke den hoofdrol op meesterlijke wijze vervulden. Verder werd opgevoerd het blijspel >Liefde, Vriendschap en List4 waardoor meermalen de lachspieren der aanwezi gen in beweging gebracht werden, het geen vooral te danken was aan het meesterlijke spel der heeren H. S. en A. V. Vermelden we nog dat een talrijk pu bliek de zaal vulde, hetgeen buiten den roep welke van deze tooneelclub uit gaat te danken was aan den matigen prijs waarvoor een gezellige avond werd geboden. Met genoegen mag dus op dezen avond worden teruggezien welke voor onze tooneelclub een waar succes is geweest en een aansporing zal zijn om op denzeliden weg met nog meer am bitie en toewijding voort te gaan. Vol daan keerden dan ook allen huiswaarts. Flora Bioscoop. De Flora-bioscoop heeft deze dagen weer groot succes gehad. Het bekende drama „Het Kind van Parijs" heeft een enorm succes gehad. Waren de voor stellingen van 57 Zondag en Maandag goed bezet, de kindervoorstelling gister middag, maar vooral de laatste uitvoe ring Dinsdagavond waren propvol. Tal van personen moesten nog worden te ruggestuurd, hoewel alles tot in de uiterste hoeken was bezet. Het drama had om al z'n goede eigenschappen, als stuk zelf, dat boeit van het begiD tot het einde, alsook om opvoering een uitbundige bijval en ook de explicatie was wederom uitstekend. De tegenwoor- digen hebben allen zeer genoten ook van de klucht 4Maud in Lompen». De Flora-Bioscoop bezorgt het publiek van Waalwijk en omstreken vele genoeglijke avonden. Geen wonder dat ze zich steeds meer en meer in de belangstelling verheugt. N. V. Lederfabriek Noord-Brabant. N. V. Lederfabriek Noord-Brabant te Rijen, gemeente Gllze en Rijen. De veanootschap heeft ten doel het bereiden en verwerken van huiden en leder en al hetgeen daarmede in den meest ultgebreidea zin in verband staat of daartoe gerekend kan worden. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1.000.000, verdeeld in 1000 aandeelen elk groot 1000, waarvan zijn geplaatst 320 aandeelen. De toestand en de stand der arbeids markt in de onderscheidene bedrijven in het jaar 1914. (Mededeelingen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in het Maand schrift.) Hoewel de toestand gedurende de le helft van 1914 over 't geheel bevredigend is te noemen, was er toch minder reden tot tevredenheid dan in het vorige jaar. In verschillende bedrijven toch was een grootere of geringere teruggang te con- stateeren, terwijl daartegenover slechts betrekkelijk weinig andere stonden, die zich door een gunstiger toestand dan in 1913 kenmerkten. Io de 2e helft des jaars is met het uit breken van den oorlog in het buitenland voor tal van bedrijven hier te lande plot seling een abnormale, ongunstige periode ingetreden. Van de factoren, welke op een geregelden gang van zaken tijdelijk of blijvende storend hebben gewerkt en oorzaak waren, dat zoowel de geheele als de gedeeltelijke werkloosheid 'n ab- normalen omvang aannam, verdienen als de voornaamste vermelding gebrek aan de noodige fondsen, geringe koopkracht en lust bij het publiek, stilstand of be lemmering van den uitvoer, ongeregeld vervoer te land en te water en het onder de wapenen zijn van moeilijk te vervan gen bedrijfsleiders of personeel. Ander zijds werd de werkeloosheid getemperd door de omstandigheid, dat vele arbeiders door de mobilisatie aan hun bedrijf ont trokken waren. Ofschoon September wel reeds gedeel telijk wat verbetering bracht en ook in het 4e kwartaal verschillende bedrijven zich geleidelijk begonnen te herstellen, bleef de toestand een aantal bedrijven en sommige toevallige plaatselijke uitzon deringen bulten beschouwing gelaten ongunstig afsteken bij dien in onmiddelijk voorafgaande jaren. In 't bijzonder de „luxe-bedrijven" en verschillende bedrij ven (resp. ondernemingen), die grooten- deels op den export zijn aangewezen of hunne grondstoffen uit het buitenland betrekken, hadden nog met vele en groote moeilijkheden te kampen. Daartegenover stonden enkele andere, waarvoor de toe stand aan het einde des jaars bepaald gun stig te noemen was. Terwijl er over het algemeen een groot aanbod was van on geschoolde arbeiders, hadden enkele be drijven te kampen met gebrek aan ge schoold personeel. Alles te zamen genomen, is 1914 tot de ongunstige jaren te rekenen. Hieronder zijn nopens de onderschei dene bedrijven de meest vermeldenswaar dige bijzonderheden opgenomen. Schoenfabricatie. Tijdens de voorjaars- verlevendiging is de toestand niet zoo gunstig geweest als verleden jaar. Som mige rapporten meldden slapte, doch de daaruit voortvloeiende werkloosheid is over het geheel niet van beteekenis ge weest. In het tweede halfjaar is vooral in de eerste maanden na het uitbreken van den oorlog veel geheele en zeer veel gedeeltelijke werkloosheid voorgekomen De toestand zou toen nog ongunstiger geweest zijn, indien niet vele fabrieken leveranties voor het leger hadden gekre gen. Leerlooierijen. Gedurende de eerste helft van het jaar deels slapte, deels ge regeld werk, deels eenige drukte. Hoe wel er daarna, mede door den geringen invoer uit het buitenland, veel vraag naar het afgewerkte product was en in menige onderneming dientengevolge drukte (overwerk en meer personeel) heerschte kon de toestand niet onverdeeld gunstig genoemd worden, omdat veelal belem mering werd ondervonden door gebrek aan of duurte van grondstoffen of ma terialen. De Belgische vlvchtelingen. Men meldt uit 's-Hertogenbosch, d.a. 15 Februari: Blijkens eene ambtelijk gehouden telling bevonden zich op 8 Februari jl. in deze provincie nog ruim 27.000 Bel gische vluchtelingen. De voornaamste getallen zijn de vol gende: Baarle Nassau 1595; Bergen op Zoom 4286; Breda 3613; Ginneken 724; 's-Hertogenbosch 1171; Ossen- drecht 849 Roosendaal 2923 Tilburg 1868; Zundert 597. Over het totaal is de verhouding als bemiddelden tot onbemiddelden ongeveer als 5 tot 8. BAARDWIJK. Maandagmiddag om streeks 5 uur, ontstond er een begin van brand, in de machinekamer der stoomschoenfabriek van de firma O. A. Donkers. Door het kranig optreden van onzen gemeenteveldwachter Jansen, werd de brand spoedig gebluscht en een groot onheil voorkomen. Aan dezen een woord van lof. VLIJMEN. A». Donderdagmiddag 4 uur wordt met de riichafalag in onze gemeente, welke reeds voor lang in uiteicht werd ge steld, aangevangen. Eeu partijtje zeevisch zal dan door den afslager, den heer M. Her man op het erf van den heer M. de Laat worden geveild. Vallen na èi de aange voerde waar «u de prijzen den Vlijmensche vischliefhobbers en -hebsters mede, dan zal «eker ieder banner vooral in den vastentijd near eene spoedige herhaling van den viscb- verkoop verlangen. VLIJMEN. Zondag-avond waren wij in de gelegenheid in de concertzaal van den heer G. Van Wordragen den Orelio- avond bij te wonen. De zaal was ruim bezet. De heer Orelio blijft eenig, en de muziekliefhebbers hebben dezen avond dan ook veel genoten. Dat de stukken in den smaak vielen bewees voorzeker het applaus na leder nummer van het rijke programma. Ook een woord van lof aan mej. Henriëlte Kop voor de mooie begeleiding op de piano. De heer Orelio heeft in Vlijmen een zeer gunstigen indruk achtergelaten, waarom wij hem dan ook van ganscher harte een welgemeend tot weerziens toeroepen. WASPIK. Gisteren vierden de kinderen der St. Annavereeniging feest. Door de dt- me* der Miriavereeniging werden zij in de harmouiezaal onthaald op chooolade met krentenbollen en sinaasappelen. Een en an der werd met groote graagte en opgewekt heid genoteD. Di dames der Mariavereeniging zullen op 't tien vaa zoovele blyde kindergezichtjes zich ruimschoots beloond hebben gevoeld voor hun moeite. Door de fi ma M. en G. van Son al hier is hareu werklieden aangezegd, dat deze zoolang de oorlog duurt, 10opslag boven hun weekloon zullen ontvaugen. Het is te begrijpen dat de arbeiders deze maat regel van hanne w rkgevers ten zeerste toe juichen. RAAMSDONK(DORP.) Volgens een door den Burgemeester dezer gemeente afgekon digde bekendmaking moet in 't vervolg elke laDdbouwer iederen Ztterdag ter socretarie aangifte doen van de hoeveelheid rogge, die hij door uitdorschiug ter beschikking krijgt in den loop der komende week eu mag geen rogge naar de molens in deze gemeente vervoerd worden, zonder schriftelijke ver gunning, welke ter secretarie verkrijgbaar is. Die vergunning wordt slechts gegeven voor rogge gemengd met tarwe en voor hoogstens '/2 H.L. ineens. De heer R. van Rheenen alhier slaagde voor het examen van arb. telegrafist bij de S. S. Bij de beden ten huize van Mej. Flo- ris gehouden aanbesteding, werd de chili aangenomen tegen f 16 en de kalk tegen f 60 per wagon. As. Donderdagmiddag te 3 nur zal er weder vischafslag worden gehouden. De heer Louis Vissers, machinist aan de stoomzuivelfabriek alhier, is beuoemd als machinist aan het nieuwe kanaal te Oos- terhont. Hedenavond wordt er bij P. Boons een vergadering gehouden ter bespreking van voorbehoedmiddelen tegen mond- en klauwzeer, welke ziekte gelukkig nog niet in onze gemeente is voorgekomen. DUSSEN. Dezer dagen had slager de V. een koe gekocht, welke naar het scheen een beetje schichtig was. Toen men 's morgens in de stal kwam was dit zoo verergerd dat men het beest niet durfde naderen, men durfde zelfs niet in den stal komen. Door het rukken en trekken was het touw gebroken en liep het dier los in den stal en deed alsof het razend was, wat daa na tuurlijk ook al gauw gezegd werd. Na vele vergeefsche pogingen om het dier uit den stal te krygen, werd besloten het in den stal dood te schieten, wat dan na overleg en met goedkeuring van de V. gebeurde. Nadat het vleesch was goedgekeurd voor de consumptie, werd het naar Rotterdam verzonden. BESOIJEN. Gisteren, Dinsdagavond werd de Edel Achtbare Heer C.G. Ver- wiel met zijn 25- jarig jubileum gehuldigd door de Christelijk Gemengde Zangver- eeniging »Hallelujah.» De jubilaris was daartoe door de Zangvereeniging uitge- noodigd in de Christelijke Bewaarschool, waar die vereeniging hare repetition houdt. Toen omstreeks half negen ZEdelachtb. met zijne familie, bekenden en ver scheidene raadsleden met hunne Echt- genooten in het gebouw aanwezig waren nam de Beschermheer der Zangvereeni ging, de WelEerw. Heer Ds. Dierkens het woord. Hij heette den Jubilaris en de aanwezigen welkom namens de ver eeniging. Er is een spreekwoord, zegt spreker, »Alle goede dingen in Drieën.» Het verheugt mij, dat ik U thans voor de derde maal mag gelukwenschen met uw zilveren jubileum. Eens ten uwe huize op den heugelijken dag zelve, eens bij Uw bezoek aan de school en nu weder op dit oogenblik. U E.Achtb. heeft de wensch uit gesproken, alle uiterlijk vertoon in de tegenwoordige omstandigheden achter wege te laten. Spreker kan dat voelen en begrijpen, waar op vele andere plaatsen zoo verschrikkelijk ge leden wordt en zooveel droefenis heerscht kan hij den wensch van den Jubilaris volkomen billijken. Daarom verheugt het spreker des te meer, dat de Burge meester toch nog de hulde van deze Zangvereeniging wil in ontvangst nemen en hij hoopt dat de Jubilaris daarvan een goede indruk mag krijgen en de vereeniging tevens zijne sympathie mag verwerven. Nu werd den Jubilaris het volgende feestlied toegezongen Met belangstelling werd. dit lied door den Jubilaris en de aanwezigen gevolgd en vooral bij het laatste vers, waarin de zangers zoo medelevend en zoo gevoel vol als 't ware den zegen over den Ju bilaris afsmeekten, was de Burgemeester diep ontroerd. Nu werd gezongen het te Barendrecht met den eersten prijs bekroonde nummer »Zacht zingt de Zee4 van P. Mart. Zij derlaan. Daarna volgde het duet »Het Angelos klept in de verte4 van Cath. v. Rennes gezongen door de dames A. A. de Vries, sopraan en W. Leemhuis Alto en Moederloos4 sopraansolo gezongen door mej.. A. A. de Vries. Hierna werd weder een koornummer gezongen, dat eveneens te Barendrecht bekroond was n.l. »Het Schuitje4 vaa P. Mart. Zijderlaan. Met groote belangstelling werden deze nummers door den jubilaris aangehoord en vooral het duet en de solo trok zeer zijne aandacht. Nadaj de Zangvereeniging nog eeni ge nummers had gezongen nam de Ju bilaris het woord en zelde ongeveer het volgende Geachte Hetr Dierkens, geacht Be stuur, Dames en Heeren. Ik dank U hartelijk voor de ontvangst die U hedenavond mij bereid ik dank U dominé voor de mooie woorden, die U straks tot mij gesproken hebt. Toen ik Uwe uitnoodiging ontving, om ter gedachtenis van mijn zilveren feest, mij een hulde te brengen, deze keer ech ter in den vorm van muziek, was mijne verwachting hoog gespannen, omdat ik reeds zooveel goeds van Uwe vereeni ging gehoord heb, maar dames en hee ren, wat ik dezen avond gehoord heb, heeft mijne verwachting ver overtroffen. Ik dank U voor Uwe mooie liederen die getuigen van degelijke repetitien, maar vooral van goede leiding. Ik dank ook de dames in 't bijzonder, die straks zoo heerlijk, zoo innig het duet en de solo vertolkten. Ik wist wel, dat hier zeer mooie stemmen bij waren» maar zulke krachten had ik niet verwacht. Toen ik het vorig jaar van Uw mooi succes te Barendrecht hoorde, gevoelde ik een trots in mijn hart oprijzen, om dat de vereeniging, die daar het schoon ste voor den dag bracht, die daar de eerste prijzen behaalde, eene Besoijen- sche vereeniging was. Ja, daar ging ik trotsch op. Ik was dan ook vast van plan, de vereeniging met haar behaald succes te komen feliciteeren. Steeds heett de gelegenheid daarvoor mij ontbroken. Daarom verheugt het mij zoozeer, dat thans die gelegenheid gekomen is. Ik feliciteer u dames en heeren met het behaald succes en ik wensch u toe, dat Op 't ZiWron ambtsfeest Jubilaar Dat allen hier verblijdt Wordt ook door onao Zangerschaar Ken lied U thans gewijd 't Vertolkt op geestdrift vollen toon De vreugd van hart en geest Die heerscht alom in elke woon Om 't lang verbeide feest Gij, die hem gaaft, 't bestuur, o Heer Hesoijen tot geluk Zendt op zijn hoofd Uw Zegen neer Weer van hem leed en druk. Een reeks van vijf-en-twintig jaar Hebt gij met hart en ziel Gedaan voor ons, O Burgervaar Al wat te doen slechts viel Gesteund een elk met raad en daad Stcods blijde hulp verleend| Bevordert trouw als man van staat Het heil van Cw gemeent En daarom stijgt een jubeltoon Hier thans uit hart en ziel Prijst elk om strijd don wakk'ren zoon Den achtb'ren Heer Verwiel. Spaar lang den Ed'len Burgervaar Smeekt vurig, Heer, ons koor En geef, dat Hij nog meenig jaar Besoijen toebehoor Spreidt ook Uw milde Vaderhand Op die hem dierbaar zijn Aan wie hem bindt een hechte band Van liefde, trouw en rein Dit vraagt zoo dankbaar dezen dag O, Heer van Uw gena De schare, die zich noemen mag Uw koor „Halleluja."

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2