Nummer 16 Zondag 21 Februari 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad, Gemeentefaadsvefgaderingen, LANDBOUW. Binnenland Provinciaal Nieuws. Ingezonden Stukken. Overzicht van den zaadhandel. Wat ia da tna*nd December reeds werd roorspeld, heeft zich na bevestigd. Door het verbod van uitvoer uit andere landen zal bet vele handelaars van nu af aan reeds moeilijk vallen,sommige zaden geheel of gedeeltelijk te kunnen leveren. Anaijvie- zaad, sommige soorten kropslazaad, wortelen van Nantes en gele porselein zijn haast niet meer te krijgen. Uienzaden zijn met f 1, f 2,per K.g. verhoogd. Ook het man- gelwortel- en suikerbiatenzaad is reeds overal van f 8,— tot f 12,— per 100 KG, in prijs verhoogd. Graszaad en sommige soorten klaverzaad, die hoofdzakelijk ia EugeUnd en Frankrijk moeten worden gekocht, zul len indien het uitvoerverbod blijft gehand haafd, wat heel waarschijnlijk i-, schaarnsch worden en zal vooral de voorraad graszaad in ons land spoedig ziju uitverkocht. De vleeschpi ijzen. AMSTERDAM, 18 Februari. In slagerskringen alhier en ook in de overige plaatsen van Nederland is men zeer iDgenomeu mst het te verwachten uit voerverbod van vleesch Het bestaande verbod toch om geen levend vee uit te voeren heeft weiuig succès, daar men nu de geslachte dieren over de grenreD brengt. H$t gevolg daarvan is een hevige stijging der vleeschprijzen waardoor de consumptie zeer verminderd is en in 't slagersbedrijf veel slapte is gekomen Zoo is het debiet der varkensslagers in de volksbuurten tot een derde van den oorspronkelijken omzet teruggebracht Het aantal geslacht wordende runderen is voor een vierde verminderd. Wanneer nu de prijzen dalen, wat 't direct gevolg van het uitvoerverbod of uitvoerbeperklng zal zijn, zal het publiek dat ten goede komen, zoodat het meer kan consumeeren, waardoor het slagers vak aanmerkelijk zal opleven. De vrees is geopperd, dat de veehouders niet meer in staat zouden zijn de voedings- lasten te dragen wanneer de prijzen dalen aangezien ook het veevoeder zeer duur is. Deze vrees is echter zeer overdreven. De prijzen, die door het buitenland ge geven worden, zijn zóó hoog, dat die •prijzen wel kunnen dalen zonder dat de boereD dan verliezen zelfs voor 72 cent. zouden zij nog kunnen fokken. Sprekende cijfers betreffende de prijzen geeft de Rotterdamsche markt, waar in Augustus, dus direct ca bet uitbreken van den oorlog ongeveer 35 cent voor varkens betaald werd, terwijl de prijzen in Febr. 90 tot zelfs 92 a 94 cent bedroegen. De gewone prijs is 50 a 54 cent. Verleden week werden te Amsterdam 1383 varkens aangevoerd, waarvan 800 voor 't buiten land bestemd waren. De boeren brengen zooveel ter markt dat er groote vrees bestaat dat onze veestapel zoodanig zal uitgeput worden dat er in de volgende jaren een langdurige vleeschduurte er 't gevolg zou kunnen zijn. Een krachtig en snel ingrijpen der regeering wordt in de betrokken kringen in het algemeen nood zakelijk geoordeeld. Daarover werd reeds herhaalde malen geconfereerd. Waren de betrokken autoriteiten oorspronkelijk niet ongeneigd een dergelijk verbod uit te vaardigen, later schiint men van meenlog te zijn veranderd. Een der oorzaken is wel het vermeende gebrek aaD veevoeder en de angst dat men andere voedingsstoffen zou moeten ge bruiken. Die angst is ongegrond en om deze artikelen te besparen mag volstrekt onze veestapel niet worden uitgeput. De meeste voo keur wordt gegeven aan de beperking van uitvoer van t lichte varkens, schapen en kalveren, waarnaar hier toch weiaig vraag is zou men den uitvoer kunnen toestaan. In dezen geest was gisteren ook ge sproken op de vergadering door het bestuur van den Ned. Slagershond en die leden van den Bond, die in de pro vincial commissies voor voeding van mensch en dier zitting houden en men besloot krachtig bij de regeering op een dergelijkea maatregel te blijven aandrin gen. Niet alleen dat het hier voor het publiek bijna onmogelijk is geworden vleesch te bekomen, bet bestaan van vele slagers wordt bedreigd. Tegen het einde der volgende week zal in Den Haag een vergadering van de Centrale commissie voor voeding van mensch en dier tot bespreking van deze kwestie belegd worden. B. Ct. De Duitsche waarschuwing. Ter aanvulling en gedeeltelijke ver betering vaa de mededeeliog omtrent de resultaten van de besprekingen tus- schen de Ministers van Marine en van Buitenlandsche Zaken met vertegen woordigers der groote stoomvaartlijnen in ons land, kan nog worden medege deeld dat minder juist is dat de regee ring zich zelfs zou hebben onthouden van ook maar eenigen wenk met be trekking tot de door de scheepvaart te volgen gedragslijn. Immers naar ons thans nader Is ge bleken, heeft de Regeling aanbevolen om den gezagvoerders der schepen op te dragen om, zoodra zij een onderzee boot op hun weg ontmoeten, te stoppen en zich gereed te houden voor het ge ven van inlichtingen omtrent schip en lading. Ten tweede heeft de Regeering den directies in overweging gegeven silhouetten te doen vervaardigen vaa hunne schepen en die op uitgebreide schaal verkrijgbaar te stellen. Van het bij een der conferenties ter sprake gekomen denkbeeld om de sche pen der sommige onzer vaste stoom vaartlijnen te doen convoyeeren door Nederlandsche oorlogsschepen, heeft de Regeering afgezien, voornamelijk op grond van de overweging, dat daardoor het risico van de niet geconvoyeerde schepen aanmerkelijk grooter zou wor den. Gelijk gemeld, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gis termiddag vertegenwoordigers ontvangen van de Nederlaodsche Reedersvereeni- gia?- Naar wij uit goede bron vernemen is aan de Regeering een aanbieding ge daan om de benoodigde vrachtruimte tegen een billijken prijs beschikbaar te stellen. Duitsche passen. ROOZENDAAL, 18 Febr. (Part. Naar wij vernemen zal vanaf Maandag een pasbureau van het Duitsche Consu laat te Roosendaal gevestigd zijn. Oorlogsverzekering voor zeevarenden. In tegenspraak met het bericht in zijn Ochtendblad kan de N. R. Ct. mededee- len, dat vermoedelijk morgen reeds bij de Tweede Kamer een wetsontwerp zal worden ingediend, waarbij aan de zee varenden zoowel ter koopvaardij als ter visscherij eeD uitkeering wordt verzekerd voor het geval zij invalide mochten wor den ten gevolge van een scheepsramp, aan den oorlogstoestand te wijtenen een uitkeering voor hun weduwen en weezen, wanneer zij hierbij mochten overlijden. Ten laste van wie deze ult- keeringen zullen komen, zal de minister nader beslissen. Uitvoer van runderen en varkens. In verband met de audiënte van het ho ifdbestuur van den Nederlandschen Slagershond bij den minister van land bouw, nijverheid en handel deelt de Sla gerscourant, officieel orgaan van genoem den bond, mede, dat ofschoon geen al geheel uitvoerverbod van runderen en varkens te verwachten is, binnen zeer korten tijd van de zijde der regeering een maatregel zal worden genomeu, waarbij aao de rechtmatige grieven van belanghebbenden wordt tegemoet ge komen. Ook van andere betrouwbare zijde ontving de Slagerscourant bericht, dat zeer spoedig een Koninklijk besluit te verwachten is, waarbij de uitvoer zeer beperkt wordt. gebeden voor den vrede, zoolang de oorlog duurt. Pater DrR. Van Oppenraay S. J. Gisteren werd, aldus wordt uit Rome aan de Msb. geseind, de Hoogeerw. Pa ter dr. Rudolphus van Oppenraay, Pro vinciaal der Sociëteit van Jezus in Hol land, door de 26ste Aigemeene Congre gatie gekozen tot assistent voor Duitsch- land, als opvolger van den Hoogeerw. pater Wlodlmlrus Ledóchowskl, den 11 Februari tot generaal gekozen. P. van Oppenraay werd geboren den 17 Oct. 1856, promoveerde te Leiden, was achtereenvolgens rector van het St. Ignatius-college te Amsterdam en van het St. Willebrord college te Katwijk en pas sinds den 8sten Augustus 1914 Pro vinciaal der Hollandsshe provincie. De Duitsche assistentie omvat de Oos- tenrijksche, Hongaarsche, Duitsche, Ga- llcische, Belgische en Hollandsche pro vincies. De Zee gesloten. De booten van Rotterdam en Vlissin- gen op Londen hebben blijkbaar met goedvinden en op advies van de Re geering den dleust op Engeland ge staakt. Die beslissing om booten en men schenlevens niet aan gevaren bloot te stellen, moge men begrijpen en redelijk achten men kan toch de nooodzake lijkheld om die beslissiog te nemen ernstig betreureD. Om twee redenen In de eerste plaats zou 'en wij willen zeggen, omdat daardoor prachtisch aan een oorlogvoerenden staat het recht wordt gegeven een zee voor neutrale scheepvaart te sluiten, door de bedrei ging, dat alle schepen daarin aangetrof fen zonder behoorlijk onderzoek zullen getorpedeerd worden. En dit is voor internationale rechtstoestanden even on gelukkig als het voor een geordende rechtsgemeenschap zou zijn, Indien het een burger gelukte door bedreiging met geweldpleging een drukken verkeersweg te sluiten. Maar in de tweede plaats zal daardoor de geregelde verbinding voor goederen en personen en ook de postverbinding met Engeland verbroken zijn. Nu zouden wij echter willen vragen kan de Regeering geen enkelen maatregel nemen om althans die postverbinding te handhaven Dat is een Rijksdienst, en een dienst, die voor ons land van zeer groot ge wicht is. De maatregelen, in dit blad vermeld, zijn ten eenenmale onvoldoen de. Het is bekend, dat snelvarende sche pen in het bijzonder torpedobooten zoo goed als geen gevaar voor een aanval van onderzeeërs loopen. Kan de Regeering niet voor postver» vervoer door een torpedoboot zorgen en aldus tevens door een daad toonen, dat zij het recht van een oorlogvoerenden staat ontkent om ons den toegang tot de zee voor onze kust te ontzeggen Hand. b 1. Nederland en de oorlog Morgen houdt de minister van land bouw, nijverheid en handel aan zijn de partement een conferentie met tal van exportslachters hier te lande. Buiten verantwoordelijkheid der Radactie. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op 19 Februari jl. des avonds ten VI2 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer Honcoop. Ruim kwart voor acht opent de Voor zitter de vergadering, Aanwezig alle leden. AAN DE ORDE: 1. Notulen. Deze worden na voo.^ezing door den secretaris onveranderd „goedgekeurd en vastgesteld. 2. Mededeeling van Ingekomen stukken Schrijven van Ged. Staten waarbi eenlge wijziging wordt gebracht in de ge eentelijke regeling betreffende de aanstelling van een veearts. Schrijven véfn Ged. Staten ter bege leiding van een afschrift van een tram wegreglement in 't belang van de veilig held der gemeente Heusden. Beide stukken worden voor kennis geving. 3. Ontwerp-verordening omtrent het bakken en verkoopen van brood. Nadat door den secretaris de verschil lende punten artikelsgewijs zijn voorge lezen wordt de verordening behoudens eenlge wijzigingen met aigemeene stem- mea goedgekeurd. 4. Ontwerp-reglement van orde voor den gemeenteraad. Ook dit reglement wordt behoudens eenige kleine wijzigingen met aigemeene stemmen goedgekeurd. 5. Wijziging gemeentebegrooting 1914. Nadat door den secretaris de verschil lende posten welke verhoogd moeten worden, in totaal f 345,82, zijn voorge lezen worden deze wijzigingen met 6 tegen 1 stem goedgekeurd. Tegen stemde het lid Mol. Het agenda afgehandeld zijnde zegt de Voorzitter dat er nog een circulaire is ontvangen van het bestuur van de kleine stedelijke plattelandsgemeenten houdende verzoek om tot toetreding te besluiten bij bovengenoemde vereeniging. Deze vereeniging stelt zich ten doel 't behartigen van belangen van kleine gemeenten. Namens B. W. stelt de Voorzitter voor dat ook deze gemeente tot die vereeniging zal toetreden. De contributie bedraagt jaarlijks een '/a ct. voor iedere inwoner, met een minimum van f 5,- Met aigemeene stemmen wordtbesloten tot deze vereeniging toe te treden. Hierna gaat de raad over in geheime vergadering ter behandeling van den Hoofdelijken Omslag. In Uw blad van 18 Febr. 1915 komt een ingezonden stuk voor van het bestuur der Rederijkerskamer „Vriendentrouw" alhier, waarin wordt gezegd, dat het be richt, voorkomende in Uw blad van 14 Febr. bevorens, betreffende het geven van een uitvoering door genoemde ver eeniging zou zijn uit de lucht gegrepen. Eerst wil ik even mededeelen, dat be doeld bericht niet is uit de lucht gegrepen doch dat het mij werd medegedeeld door een der werkende leden, zoodat het naar mijn bescheiden meening voortkwam uit genoeg betrouwbare bronhoe het geacht bestuur daarover denkt weet ik natuur lijk niet. Dan wil ik ook nog vragen le of niet door de vereeniging een eerst gekozen tooneelstuk is ter zijde gelegd moeten worden, omdat het niet kon worden opgevoerd wegens gebrek aan voldoende werkende leden en 2e of toen niet is besloten zelf geen uitvoering te geven, doch een paar specialiteiten te laten overkomen. Dit laatste zou in het bericht zijn op genomen, indien niet de secretaris der vereeniging gevraagd had daarmede nog wat te wachten. Het doel vaa dit schijven is geenszins polemiek uit te lokken, doch alleen, moch ten bovengestelde vragen ontkennend luiden, het bestuur la overweging te geven zijn leden in 't vervolg beter te onderrichten, opdat misverstanden voor komen worden. U geachte redactie dankend voor de plaatsruimte, DE CORRESPONDENT. Capelle19 Februari 1915 Waalwijk, 20 Febr. 1915. Het gebed voor den vrede. Naar wij vernemen, verleende Z. H. Paus Benedictus XV 21 Januari 1915 een aflaat van 300 dagen, ook toepas selijk op de geloovige zielen, aan het Koopt niet In des vreemde, wat gij In Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vindeu. 2651 W. B. Dr. A. van Gils. Het was gisteren 19 Febr. 45 jaar geleden dat Dr. A. van Gils, ^die gedu rende ruim 40 jaren de practijk in onze gemeente uitoefende en thans te Lden- hout woonachtig Is, promoveerde cum laude als doctor in de medicijnen. Aan onzen geachten oud-geneesheer onze hartelijkste felicitaties en nog heel veel jaren van welverdiende rust. Jubileum. Maandag herdacht de heer Alphons de Vries den dag waarop hij voor 25 jaar in 't werk kwam bij de huidige Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijo.del alhier. Namens de firmanten werd de jubi laris, omringd door het geheele perso neel, door den heer Jan van Schijndel toegesproken, die wees op den lust om zich meer en meer kundigheden te ver schaffen, op de trouwe en eerlijke plichts vervulling van den meesterknecht de Vries, die werkelijk een voorbeeld van ijver, orde en plichtbesef genoemd mag worden. Hij bood hem als blijk van waar deering en dankbaarheid en als een her innering aan dezen feestdag een gouden horloge met Inscriptie aan. Ook de ziide van het personeel werden hem hartelijke felicitaties gebracht. In zijn dankwoord wees de heer de Vries op de aangename en hartelijke wijze waarop hij steeds met de firma had saamgewerkt, waarna de lledertafel der fabriek hem een >Lang zal hij le ven4 toezong. Den jubilaris ook onze beste wenschen. Vergadering. A.s. Zondag des middags ten half drie zal de afdeeiing Waalwijk—Heus- dea van den R. K. Onderwijzersbond alhier eene vergadering houden in het hotel Verwlcl. Kamer van Koophandel. Vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Waalwijk op Vrijdag 19 Februari 1915, des avonds ten 73/4 uur. Tegenwoordig de heeren P. v. Loon Gzn. Jan van Riel, E. W. Klijberg, M. A. van Loon, J. Bernard Timmermans WznVoorzitter en F. W. van Liempt Secretaris. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd Het is usance, zegt de Voorzitter om in de eerste vergadering van een nieuw jaar een kort overzicht te houden over het afgeloopen tijdperk Daar echter, zooals ook uit de voorgelezen notulen blijkt, in de zitting van 21 December 1914, de toestand van handel en nijver heid dezer streek, in verband met de droevige tijdsomstandigheden genoeg zaam is besproken, meent hij zich te kunnen onthouden van gedetailleerde beschouwingen, te meer daar wij reeds bezig zijn met het verzamelen van bouwstoffen voor het jaarverslag over 1914 dat wij ons voorstellen, iets vroeger dan gewoonlijk in vorige jaren het licht te doen zien. Overigens is er ook sedert geen ver andering ten goede gekomen,ten opzichte van den schrikwekkenden, bloedigen oorlog. Integendeel de kansen op vrede schijnen verder dan ooit verwijderd Wel hebben zich handel en nijverheid zooveel mogelijk aan de tijdsomstan digheden aangepast en is er blijkbaar in enkele opzichten een gunstiger sta dium ingetreden, waarin gelukkig ook onze nijvere streek min of meer deelt, maar de ernst der tijden laat zich nog steeds in hooge mate gevoelen. Zeer te betreuren is het bekende incident der voorgenomen blokkade van Engeland door de Duitsche onderzeebooten. Een evenement dat voor ons land ook na- deelige gevolgen kan veroorzaken. Laten wij hopen dat de gevreesde moeilijk heden en politieke verwikkelingen nog tijdig bezworen kunnen worden. De Voorzitter brengt ter tatel a. Een adres van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Oosterhout aan H. M. de Koningin, inzake Electriciteits- voorziening in de Provincie Noord- Brabant, met een begeleidend schrijven behelzende verzoek om adhaesie. Gelijk verzoek is ook gericht tot de Kamers van Bergenopzoom, Dongen, Eindhoven, Helmond, Kaatsheuvel, Roozendaal,. Raamsdonk, Tilburg en Veghel. b. Concept adres aan den Directeur- Generaal der Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht, strekkende tot verzoek om verbetering in den Ueinenloop Zwaluwe—'s Hertogenbosch ten opzichte zoowel van het goede ren- als van het personenvervoer. c. Schrijven van de Vereeniging „Bureau voor Handelsinlichtingen" hou dende'verzoek 0in inlichtingen naar den omvang en de beteekenis van de Ned. Schoen-industrie. d. Brief en mededeelingen van de American Chambre of Commerce for the Netherlands and Colonies te Amsterdam. e. Schrijven en Bulletin van Fede ration du Commerce International te Parijs. f. Maandbericht van Eerste Nederl. Koopmans-Gilde te Dusseldorf. g. Een exempl. houdende redevoering van den heer A H van Eeghen, Voorz. der Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam, in de zitting dier Kamer van 4 Januari 1915. h. Document sur la Guerre. Bulletin d'information publié par la chambre de Commerce de Paris. i. Schrijven van de Amerikaansche Kamer van Koophandel voor Nederland en zijne Koloniën te Amsterdam, wij zende op de belangen van den handel tusschen ons land en de Vereenigde Staten van Noord Amerika. j. Mededeeling van oprichting en in van van het

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5