Telegiammen van heden, Gemeenteraadsvergaderingen. Dubbele hooiden liooge en lage Fronts. Manchetten. Staande boorden. Platte boorden. Priesterboorden. Firma Wed. Tielen -sr lauckinvelüt DeeldeS33SS Uitgever van deze Courant, &45cts.mr3ra4ti De oorzaken der hooge lederprijzen. Duitschers poogden door de Engelsche eenFransche linlén te breken die rich op dat punt aaneensloten, en de drie bondgenooten zagen hen als op parade naderen, passief en onbewogen, ofschoon j zij een zoo goed als zekeren dood tege moet gingen. De verbondenen bewon derden hun moed en hadden tevens me delijden met hen. De Duitschers rukten voort, onbewust van het gevaar, dat hun in de hinderlaag wachtte. Toen het vuur geopend werd, was de weg bijna onmiddellijk met lijken bedekt. De 75 millimeter kanonnen gin gen door met vuren uit dtie monden en wierpen tal van granaten op de aanval lers. Na een half uur staakte men het vuren, om den Engelschen gelegenheid te geven door een bajonet—aanval een positie te heroveren, die zij vroeger verloren hadden. Bijna geheel omsingeld trachtten de Duitschers onder een hagel van kogels en granaten te ontkomen. Zij die niet gedood of gewond werden, slaag den er in een zandput op den weg naar Kamerijk te bereiken, waar zij zich ver borgen, totdat zij zich eindelijk moesten overgeven. De Franschen en Engelschen verliezen waren gering. De Duitschers in België. BRUGGE, 17 Februari. In Brugge begint de beroemde kantindustrie, die door den oorlog zulk een reusachtigen knak heeft gekregen, weer eenigszins bij te komen. Er is in België namelijk eene com issie gevormd met aan het hoofd Mevrouw Brand Witlock, de eehtgenoote van den Amerikaanschen gezant en genaamd „La Dentelle Beige Ze heeft voor ruim 100.000 frcs. fijne kant besteld, die gemaakt moet worden in de centra der kantindustrie De voorwerpen zijn voor dagelijksch gebruik als zakdoeken, strikken, lint, enz. Op het oogenblik is reeds voor een groote som afgewerkt. Ook door de kooplieden in België is voor een groote som gekocht. De kant zal in den vreemde aan de markt gebracht worden.'Anders is het met de industrie treurig gesteld Geen enkele fabriek, buiten de gasfa briek onder Duitsch beheer werkt nog. De stad heeft een vreemd aanzien gekregen doordat alles verduitscht wordt. Indien men iets te verzoeken heeft aan de Kommandantur moet het in het in het Duitsch gesteld zijn, terwijl men in het Vlaamsch persoonlijk tot de officieren kan spreken. Van het Fransch wordt niet de minste notitie meer genomen; het gaat gewoon de papiermand in. Ook de namen der straten zijn alle in het Duitsch onder en op de oude straatnamen geschreven. Sommige muurvlakten hangen vol met Duitsche proclamaties. Ook aan het station wordt alles aangeplakt. Over de viaduct, die over de spoor wegrails loopt, mag niemand meer gaan, daar men anders zou kunnen zien, wat er in het station en op het emplacement gebeurt. Nog steeds rijden treinen gewonden door naar Gent en verder. Het aantal gewonden binnen de stad is kleiner geworden, daar vele van het Yserfront naar Kortrijk gebracht worden, waar een groote RoodeKruisdienst is ingericht. Als men de stad wil verlaten, kan men slechts met groote moeite een duren pas verkrijgen. Zoo'n pas is slechts zes dagen geldig en moet terug gebracht worden bij de autoriteiten op straf van boete. Te voet mag men de reis naar Gent of een andere stad niet maken. Men moet steeds gebruik maken van de tram naar Ursel. De requisites in de stad houden maar steeds aan, terwijl lang niet alles betaald wordt in de omstreken. De arme bevolking lijdt veel gebrek, vooral de arbeiders, die aan de havens werkten. Op groote schaal heeft bedeeling plaats. Ook hier wordt de kleine burgerij eten versterkt door de Groene kruis afdee lingen, waar de voornameren bedienen Het onderwijs heeft zijn gewonen gang zoowat hernomen, De zusters- en Fratersscholen zijn alle geopend, alleen enkele instellingen van Middelbaar onderwijs, o.a. de Ecole Moyenne, zijn gesloten, daar de leerlingen met de ouders gevlucht zijn. In de stad is het verboden met de nationale kleuren op de borst te loopen nog minder mag men met de kleuren der verbondenen prijken. In de laatste dagen worden alleen passen afgegeven naar Gentin een andere richting worden er geen verstrekt. De strtjd aan de Yset. Een correspondent van de Tijd be richt uit Zeeuwsch-Vlaanderen De betrekkelijke rust, welke sinds eeni- ge dagen aan het Yserfront is ingetreden, zal wel veroorzaakt zijn door het vreese- lijk slechte weer. Sneeuw, hagel en re- genstormen wisselen elkaar af, maken den toestand in de loopgraven schier ondraaglijk en wegen en terreinen on begaanbaar. Toch houdt men den strijd in den omtrek van Nleuwpoort nog wat gaande, door nu en dan een onverhoed- schen aanval te doen. Ook bij Dixmui- den wordt nog steeds hevig gestreden en van een rustte bezetting van dit tadje door de Duitschers is geen spra- meer. De geallieerden hebben het plaatsje voortdurend onder artillerie vuur, en de Duitschers kunnen er zich slechts handhaven, door tot in het stadje hun loopgraven te leggen. Merkwaardig blijft de stoutmoedigheid der Engelsche vliegers, die on danks storm, regen of hagel hun koene tochten voortzetten. Dinsdagnamiddag verscheen tot tweemaal toe weer zoo'n waaghals boven Zeebrugge, terwijl de Duitschers hem uit tientallen vuurmon den beschoten. De vliegmachine was als een kleine stip duidelijk tegen de grauwe wolken afgeteekend en rond er om heen zag men voortdurend lichtflikkeringen van de ontploffende shrapnells, die een rond rookkringetje achterlieten. De vlie ger werd echter niet getroffen tot groot genoegen van de honderden Belgen, die op of nabij de grenzen het schouwspel stonden gade te slaan. Langs de geheele Hollacdsche grens zijn de Duitschers weer meer troepen aan het samentrekken en in Maldeghem kwamen bijna 2000 cavaleristen aan, terwijl ook weer kanonnen werden aangevoerd bij de vele, die reeds staan opgesteld. De toestand. Beginnen we met te antwoorden op de «raag van vele nieuwsgierigen Hoe is het zee na den 18den Februari, den fatalen op datum, gegaan En dan moeten we daarop antwoorden dat er tot dns'erre, zoover be kend, niets bijzonders ia gebeurd. We •chrqven na wel pas de» 20«te, maar ieder een dacht dat de poppen na den 18den voorgoed aan 't dansen zouden g a». Hier is 't das afwachten. Oodertasechen hebben E-igeUnd en Duiiscblind de nota's van Amerika beant woord en tracht ieder op zijne wijze, d- dreigementen van vroeger eu thans te recht vaardigen maar dit zd vooral voor het Latste land wel niet veel helpen, Amerika wenscht en duldt de neu rale scheepvaart iet örlemmerd en stelt Dui-schland voor chade aansprakelijk en *al haar h» den schepen niet door oorlogsschepen laten con voy eren, zooais DuUscblmd voorstelde. De g oote min op handel-'- en zeevaar1- /••bted in ons land, voorzitter der Overzet- T'ust Mij., de heer »*n Aalst, hjett zich n een intervieuw op afkeurende wijze uit gelaten over bet advies der Britscbe adini- ♦liteit om de neutrale vlag te hijsehen *t vindt hij 't grootste gevaar voor de neutrale scheepvaart en hij heeft genoeg ver trouwen in de Eugeltche natie dat deze dit wel zal afkeuren. In 't Oosten gaan de Duitschers en Oostenrijkers onvermoeid voort de eersten »inen stad na stad en het aantal gevan gene» is gestegen tot 64000 man en zal •tg aangroeien. Het aantal Russen was hier 15«',000 mm. Telt men bij de 64.000 de doodeu en gewonden, dan lijkt 't werkelijk op een vert.ie'iging. Iu Boekowina is Czernowitz de hoofdstad t>ior de Rassen ontruimd eu door de Oos tenrijkers bezet. In 't Westen blijken de verbondenen het .ff nsief te hernemen, vermoedelijk in vel band staaode met het feit dat hier Duitsche troepen voor 't Oosten onttrokken zijn. Op enkele ponten schijnen de verbondenen ook met succes aan te vallen, al willen de Duit schers dit niet toegeven, niettemin kan men het toch uit hun eigen communique's opmaken, als men goed lezen kan, zooals deze mededeelingen gelezen moeten worden. De overwinningen zijn er echter nog n'et naar dat de frontlyns noemenswaardig is veranderd. Wat niet is, kan echter komen 1 Voorzftter de vergadering. Afwezig de leden Middelkoop, J. v. d. Hoeven en Oerlemans. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Schrijven van den Ed.Achtb. heer Burgemeester dezer gemeente, waarin hij kennis geeft, dat hij door ongesteld heid de vergadering niet kan bijwonen, voorts dat hij zich niet meer beschik baar zal stellen voor eene eventueele her benoeming in April 1915. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op 19 Dec. 1914, waaruit blijkt dat de kas in orde is bevonden en het vereischte bedrag ook aanwezig was. Schrijven van Ged. Staten, waarbij ontvangst wordt bericht van een af schrift, houdende verbod op den ver koop van roggebrood. Alle stukken worden voor kennisge ving aangenomen. 2. Verzoek afschrijving Hoofdelijken Omslag. De Voorzitter zegt dat van Bast. Timmermans een verzoek is ingekomen om ontheffing van den Hoofdelijken Omslag ten name van zijn vader. B. W stellen voor deze ontheffing vast te stellen op 7/12. Goedgekeurd. 3. Wijziging der gemeentebegrooting voor 1914. Nadat door den Secretaris de ver schillende af- en overschrijvingen, welke een totaat bedrag uitmaken van f 350,— zijn voorgelezen, wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. 4 Benoeming Commissie tot keuring van stieren. Worden benoemd de heeren Adr v. d. Hoeven, Sneep en J. v. d. Hoeven. Het agenda afgehandeld zijnde vraagt de Voorzitter of iemand nog het woord verlangd. Het lid A. Verheijden zegt dat het hem ten zeerste speet, toen hij vanmor gen moest vernemen het bedanken van den heer Vermeulen als burgemeester dezer gemeente Spr. is er van overtuigd namens den raad en de gemeente te spreken, wanneer hij zegt, dat zij diens heengaan allemaal betreuren, daar hij altijd de belangen van de gemeente heeft behartigd. Spr wenscht hem dan ook nog eene lange gezondheid toe. De Voorzitter geloofl wel dat de leden het hiermede allen eens zullen zijn, doch zij zullen hierin moeten berusten. Hierin sluit de Voorzitter de vergade ring. CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 20 Febru ari des voormiddags ten 11 uur. Voorzitter wethouder Rijken. Ongeveer kwart over 11 opent de NEW-YORK. Een telegram uit Was hington meldt dat men te Washington niet voldaan is over het antwoord van Duitschland en een tweede uitvoeriger nota aan Duitschland zenden zal. LONDEN (Off.) Een Duitsche onder zeeboot heeft de Noorsche tankboot Belridge getorpileerd Stukken torpedo zijn uit den romp gehaald. Verkrijgbaar de echte gutapercha waren als Verschijnt wekelijks. schat van Illustraties Yirkrfjgfcur - bij dn (tr. p. post 52* ets.) In verband met het adres van den heer J. B. van As, schoen maker te Bergen op Zoom, dat ook is opgenomen in „de Maasbode", heeft zich in dat blad een polemiek ontsponnen tusschen genoemden schoenmaker en den heer F. J. M. van Heeswijk te Rotterdam, die bij den lederhandel betrokken is. Uit een der ingezonden stukken van den heer Van Heewijk nemen wij het volgende over, hetgeen van algemeen belang is. De heer Van Heeswijk vertelt, zijn licht te hebben ontstoken bij het Ministerie van Handel, afdeeling Statistiek en vervolgt: Ik ben dan te weten gekomen, dat de invoer van bereid leder bedroeg van Januari tot einde Nov. 1912 1 13.802.000; in 1913 f 13 362.000; in 1914 f9.376.000. In het laatste jaar dus 4 millioen of ongeveer '/s gedeelte minder dan in 1913. Waar nu de invoer tot Juli 1914 normaal was, is dus het verschil ontstaan door het ophouden van den invoer ge durende de laatste 4 maanden (Augustus tot en met November). Het zal dus ieder duidelijk zijn, dat, waar wij voor een millioen gulden per maand minder inporteeren en dus bijna geheel op bin- landsche productie zijn aangewezen, dit op den ledervoorraad in ons land van grooten invloed moet zijn. Nu moet men verder rekening houden met het feit, dat in de laatste 2 jaren de prijzen der heiden aanzienlijk waren gestegen. Terwijl nog voor ongeveer twee jaren de prijzen van Liebig-huiden van 100 tot 120 frs. be liepen, was deze prijs gestegen tot 138 frs. en hielden de prijzen van andere huidensoorten hiermede gelijken tred. De looiers, die tegen deze prijzen hebben gekocht, zouden dan ook aanmerkelijk hebben verloren, ware niet de ledermarkt gestegen. Velen hunner durfden het dan ook niet aan, en hebben hun productie beperkt. Het gevolg hiervan is, dat, terwijl de invoer uit het buitenland geheel heeft opgehouden, bovendien de voorraden in de kuipen, vergeleken met vroegere jaren, zeer gering is. Zij, die het met de hooge prijzen hebben gewaagd, behoeven zich niet te beklagen, dat zij doorgetast hebben. Bij het groote gebrek aan leder lijden ze niet alleen geen verlies, doch maken bij de thans heerschende groote vraag en het geringe aanbod zelfs een zeer goeden prijs. Rekent men echter den prijs, die thans voor het gefabriceerde' product wordt gemaakt en vergelijkt men deze met de nu bestaande huidenprijzen, dan betwijfel ik zelfs, of de hooge lederprijzen nog in evenredigheid zijn, want de Liebig-huiden zijn inmiddels weder van 138 tot 152 frs. gestegen en zoo vast staat men in de produc tieplaatsen in Z.-Amerika op den prijs, dat een onderbod absoluut geen doel heeft. Men kan deze huiden koopen voor levering April, doch moet zich nu reeds tot den koop verbinden en tot zekerheid daarvan een gedeelte van de koopsom storten, zonder zekerheid dat men de huiden stellig zal ontvangen. Ik vermeen, dat met deze cijfers voor oogen, iedereen er wel van overtuigd moet wezen, dat de verhooging der lederprijzen wel degelijk een gevolg is van de wijziging in vraag en aanbod en niet zoo willekeurig is ontstaan. Ik vermeen nu duidelijk genoeg te hebben aangetoond, dat er een kleine voorraad is, dus weinig aanbod, en hoe dit is ontstaan. Daartegenover bestaat thans een buitengewone vraag naar leder voor legerbehoeften. Ik heb nog geen gegevens kunnen krijgen om trent het gebruik door het leger, doch ik geloof, dat elkeen het wel met mij eens zal zijn, dat dit verbruik enorm is, in aanmerking genomen, dat circa 300.000 man onder de wapenen staan. Het is alom bekend, dat door de leveranciers van het rijk thans uit alle macht wordt gewerkt om in het noodige te voorzien, en tevens dat ook fabrieken, die hiervoor vroeger nooit in aanmerking kwamen eveneens voor het leger werken, en hoe verschillende fabrieken zich onledig houden met het stanzen van zolen voor reparatie en- ondanks het feit, dat er zoo wordt gewerkt, is men toch niet vol doende in staat voor het noodige te zorgen, wantik hoor algemeen dat overal bij de Intendance gebrek bestaat, en dat de Centrale Magazijnen voor Militaire Kleeding en Uitrusting niet weten, hoe zij naar alle zijden het noodige zullen verschaffen. Indien nu de Nederlandsche looiers zich met volle capiciteit op de fabricatie van leder zouden willen toeleggen, zou hun dit toch al weinig baten met het oog op het gebrek aan grondstoffen. Over den invoer van huiden ben ik het volgende te weten ge komen In 1912 werden ingevoerd 15 225 000 K.G. gezouten huidenen 14.707.000 K.G. gedroogde huiden, samen dus ongeveer 30 millioen kilo's. Voor 1913 zijn deze cijfers eenigszins anders, 14.182 000 K.G. gezouten en 16.622.000 K.G. droge, samen dus ongeveer 31 mil lioen, en in 1914 11.446.000 K.G. gezouten en 11.911.000 K.G. droge, samen dus ongeveer 23'/4 millioen, of wej in dit tijdvak ongeveer 7'/4 millioen K.G. minder dan in het voorgaande. Du» nogmaals, wegens gebrek aan huiden kan er van uitbreiding der lederfabricatie geen sprake zijn, integendeel, duurt de toestand zoo voort, dan zal weldra menig bedrijf moeten stop gezet worden. Nu kunnen de looiers zich op inlandsche huiden gaan toeleggen, doch waar deze zich voor zooileder minder eigenen en een zeer slecht rendement opleveren, zou dit zeer duur leder worden. Doch ook dit zal niet kunnen, indien de looier zich niet de noodige looistoffen kan verschaffen, waaraan eveneens groot gebrek bestaat. Nu>wij toch over looistoffen spreken, wil ik nog even opmerken, dat deze van 30 tet 100 pet zijn gestegen. Eikenschors steeg met ca 60 pet. Kastanjehout-extract wordt uit Frankrijk niet meer in gevoerd. Voor zoover men het uit Amerika heeft kunnen betrekken kost het 60 a 70 pet. meer dan in gewonen tijd. Garouille, dat bij de bereiding van zoolleder zulk een groote rol speelde, is in de productie-plaatsen niet in prijs gestegen, doch het kan niet worden ingevoerd. Quebracho, dat slechts in beperkte mate is binnengekomen, steeg met ongeveer 30 a 50 pet., terwijl Valonea 100 pet. is gestegen. Ik wil gaarne toegeven, dat de looiers, die het geluk hadden flinken voorraad te hebben, veel geld hebben verdiend. Echter, rekening houdende met de hooge prijzen, die hun de grondstoffen en de looimiddelen kosten, zijn óok alleszins de hoogere prijzen voor hun product gemotiveerd. Zou het hun onder gewone om standigheden minder gemakkelijk vallen, thans bij de groote vraag en het geringe aanbod, valt het hun niet moeilijk door te zetten. Hetzelfde geluk viel ook aan de grootere en kleinere lederhan delaars te beurt, al naarmate hun voorraad leder grooter of kleiner was, en zeer zeker zal menig lederhandelaar over 1914 een goede balans maken. Echter zullen dit dan andere handelaren, wier ar tikelen tengevolge van den oorlogstoestand in prijs zijn gestegen, niet doen? En wie kan een koopman of fabrikant kwalijk nemen, dat hij niet onder de marktwaarde verkoopt Immers, geen koop man zal zoo dwaas zijn, zijn waren aan lageren prijs af te staan, dan waarvoor hij minstens weder kan inkoopen. Echter, die extra winsten zijn van zeer voorbijgaanden aard, want men kan toch veilig aannemen, dat de voorraad van een koopman minstens iedere drie maanden plaats maakt voor nieuwen voorraad. (Althans in een zaak, die niet aan tering lijdt.) En die nieuwe voorraad is telkens duurder ingekocht in verband met de stijgende markt. In het omgekeerde geval, bij een dalende markt, staat immers een koopman aan verlies bloot. Wie heeft dan medelijden met hem V. v. d. S. De geringe prijs ml toot geen onzer lezers een beletsel xjjn em in te teekenen. Proefnummer* *9 unvrtgt srotf*. INTBBKEN BUJET. Ondergetekende wonscht geregeld te ontvangen, QEILLPBTRETRD ZONDAGSBLAD tegen den pn)s ren 46 eeate per 8 asenden. WoOKtAATB, -v':,

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 7