Nummer 18 Zondag 28 Februari 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad Binnenland Provinciaal Nieuws. Kon. Nationaal Steuncomité. Blijkens de 27ste lijst is van 14 tot en met 20 dezer aan bijdragen voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 ontvangen f 5786.24, makende met de bedragen van vorige lijsten een totaal bedrag van f 1,726,663,23. Door tusscheokomst van de Javasche Bank te Amsterdam is werderom f 50,000 uit Indië overgemaakt ten bate van het Nationaal Steuncomité. Smokkelen. In het aan den Heiplaat te Rotterdam liggende rijnschip Hanna, die met ijzer erts geladen was, heeft men op den bo dem eeoe groote hoeveelheid koper ge vonden. De politie heeft den schipper Carl Welkerllng en diens zoon gearres teerd,44 terwijl op het schip vermoedelijk beslag zal worden gelegd. Het politieonderzoek naar aanleiding van het vinden van koper op den bodem van het rijoschip Hanna" bracht aan het licht, dat in ons land verscheidene heeren er hun werk van maakten, oud koper op te koopen met het doel, dit naar Duttschland te verschepen. Deze heeren stonden ln verbinding met de hier woonachtige heeren F. H. Weller, commissionnair voor buitenlandsche hui zen, J. C. M. van Rh^e en M. Somson, die van hun kant beschikbare schepen moesten opsporen. Op die manier, is men ?an de >Hanna" gekomen, welks eigenaar, de heer Wel- kcrling, den schiper Meinen voor geld heeft overgehaald, de ongeveer 5000 K.G, koper in z'n schip te verbergen. Het koper is te Schiedam gekocht bii de firma v. Embden, die evenwel In op dracht handelde van een zekeren Brand uit Dordrecht. Laatstgenoemde is dus de eigenaar van het in beslag genomen koper. De schipper van de motorboot waar mede een gedeelte van het koper oaar hier gebracht i9, waotrouwae de zaak eo leende er zich niet verder voor, zoo dat de rest met een door den heer van Rhee gehuurde sleepboot in zakken vervoerd is. Bijoa terzelfder tijd vernam de politie, dat het met een rijnaak »de Elize4 welke te Krimpen lag, ook niet zuiver was. Naar de Parkhaven gesleept 7587 bleek ook in dit schip circa 50.000 K G. koper aanwezig te zijn. Dit bleek afkoms tig uit een pand van H. W. König aan de Boompjes. De schipper van de >EUze/; 11 is ook in bewaring ge9teld. Bij een huis- o ri V zoeking ia het pand van Köaig is nog 'Giln een groote hoeveelheid koper in beslag genomen. De heer König is inmiddels eveneens gearresteerd. Het koper, dat ln de „Elise" gevonden is, moet toebe- hooren aan een zekeren Paardenkooper uit Amsterdam. Hedenmorgen zijn|de hee ren v. Rhee, Meinen, Weller en Samson op vrije voeten gesteld. De rivierpolitie te Rotterdam heeft de motorboot Geertruida Margaretha uit Hendrik-Ido-Ambacht naar hier gebracht. Aan boord van deze motorboot is on geveer 70,000 tot 90,-100 kilogram ko per, dat vermoedelijk bestemd was voor Duitscblaad. De motorboot ligt nu on der bewaking in de Parkhaven. Wat smokkelaars kunnen verdienen Men meldt uit Groenlo aan het Cen trum Paarden zijn aan de overzijde der grens 4, 5 en f 600 hooger in prijs dan hier. Een Hectoliter aardappelen* kost er f 35. Een Hectoliter meel f 50. De bom te Vlis sing en. Op verzoek der Fransche regeering heeft generaal Joffre een onderzoek inge steld om vast te stellen of het een Fran sche vlieger geweest is, die 11 Febr. •en bom te Vlisslngen heeft laten vallen. Het is gebleken dat dien dag geen enkele Fransche of Engelsche vlieger zich bevonden heeft in de streek ten noor den van Vlaanderen. Het is dus volstrekt zeker, dat het geen Fransche vlieger geweest is, die dienjdag over Vlissingen gevlogen heeft. Tel. Burgemeester van Amsterdam. Naar wij vernemen, is in de Staats- c >urant van hedenavond het Koninklijk besluit te verwachten, waarbij de heer J. W. C. 'fellegen, directeur van het ge meentelijk bouw- en woningtoezicht te Amsterdam, met ingang van 15 Maart benoemd is tot burgemeester van Am sterdam. Legtrversterking We lezen in de »Nieuwe Courant4'. ln de atmosfeer van spanning waarin we leven, heeft het bericht van Woensdag dat het bij de Regeering een punt van overweging uitmaakt, wetsontwerpen in te dienen, om zoo noodig, de miliciens van de lichting 1916 vervroegd onder de wapens te roepen en de mogelijkheid te openen over eenlge reeds ontslagen lichtingen van den landstorm te beschik ken, begrijpelijkerwijs ongerustheid ge wekt. Wij kunnen verzekeren, dat daartoe in den inhoud van het bericht geen re den Is gelegen. Volgens de Militiewet zou de lichting 1916 eerst in J tnuari van dat jaar kun nen worden opgeroepen. Naar mate men vordert met de opleidiDg en vorming van nieuw kader, neemt echter de ge legenheid toe, om meerdere manschap pen te oefenen en aldus de sterkte van het actieve leger te vergrooten. Hoe eerder van deze gelegenheid gebruik gemaakt wordt, des te beter aldus zal de weerkracht vaD het land versterkt worden, terwijl het oorlogsgevaar nog aanwezig is. De Regeering zal, door daartoe de noodlge stappen te doen, in overeenstemming handeleD met den aandrang, die zich van verschillende zij den in het land openbaart, om zich niet te bepalen tot het oefenen en volmaken, aan de op dit oogenbllk onder de wa pens zijnde legermacht, maar om deze voorzoover en zoo spoedig als mogelijk blijkt, ook in aantal te doen toenemen. Hoewel alles ln dezen natuurlijk af hangt van den loop der oorlogsgebeur- enissen in Europa, waaromtrent van te voren mets te zeggen valt. zou een gun stig gevolg van vervroegde oefening en vermeerdering van het aantal weerbare manuen tevens kunnen zijn, dat dien- eogevol ;e op ruimer schaal verloven san de reeds langen tijd onder dc wa- jens zijnde oudere lichtingen zouden kunnen verleend worden. Hoofddoel van de vervroegde oproeping zou echter de vermeerdering der actieve legersterkte zijn. Met de wijziging van de Landstorm wet zou eveneens slechts bedoeld wor den de beschikking, voor geval van nood, te erlangen over geoefende man schappen, die volgens de bestaande be palingen niet meer onder de wapens te roepen zouden zijn. In geenen deele valt aan het bericht de beteekenis te hechten, als zou de kans voor ons lan om in den oorlog betrokken te worden, in de laatste dagen belangrijk zijn toegenomen of een bijzondere reden bestaan, om deze voor het oogenblik dreigender te achten, dan zij onder de omstandigheden van de laatste maanden is en nog altijd blijft. Het bericht, schijnbaar alarmeerend, is dus inderdaad niet onrustbarend. In ver band daarmee veroorloven wij ons de opmerking, dat het overweging zou ver dienen bij de openbaarmaking van zulke berichten, blijk baar van ofiicleuse her komst, meer rekening te houden met den toestand, waarin vele gemoederen in dezen tijd nu eenmaal verkeeren. Een korte verklaring van de bedoeling van dergelijke maatregelen, tegelijk met het bericht gegeven, zou voldoende zijn, om allerlei beangstigde en fantastische ge volgtrekkingen onder het publiek te voorkomen. Van de pers wordt terecht verlangd, dat zij alle alarm vermijde van regeeri'igsberichten mag voor het minst worden verwacht, dat zij er, zon der grond, geen aanleiding toe geven. De Katholieke Illustratie van deie werk bevat de volgende PLATEN De loopgraven-oorlog (5). De weesjes van Avessano te Rome. De Neder- landsche schepen beveiligen zicb. De vre desgebeden te St. Pieter. Ontploffi ig in een loopgraaf. Een Engelsche krant iu Duit-ch- land, Een militaire H. Mis te Antwerpen. Instituut St. Louis te Oudenbosch (4). E-n Oostenryksch snelvuurkanon. Aardappelen per electrische tram. Eeu gedecoreerde hond. Vertrek naar het front. In een Russisch krijgsgevangenkamp (S) Uitwisseling der invalide krijgsgevangenen (4). Kiekjes van het Oostelylc oorlogstooneel Ertsladen op ALerijnsche ku^t (2). Een Belgische automitrailleuse. De fEmd^n* R-ctor A. K njrper* f. De heer J»c. Nas. Mobilisatie van ons Indisch leger (2), TEKST; Witte d*g. E*n zwerver. B ker Derksen (slot). Freule Iris (vervolg). He» Instituut St. Louis te Oudenbosch. Mgr. A. F. Diepen (*1<»»). Vrees lijke tijden en oude -oorzeggingeu (vervolg) De schrik van de> Ocaan (v-rvolg). Bij onze platen. Waalwijk, 27 F-br. 1915. Koept niet in des vreemde, wat gij Waalwijk even goed en even goedkoop knnt vinden. 3651 w. B. Installatie. Donderdag 25 dezer voor de straf zitting van het kantongerecht is door den kan onrechter Mr. E. Verheijen, de nieuwe griffier inr P. J. H. M. Hobus, met eenige welgekozen en hartelijke bewoordingen als zoodanig geinstalleerd. Dagnor maalschool. Naar wij vernemen zijn de voorstel len der gemeente door bemiddeling van den districts-schoolopziener aan de re geering reeds gedaan Men heeft alle vertrouwen dat deze door het rijk zullen worden aanvaard, waarna ten spoedigste de plannen zul len worden uitgewerkt en den raad zullen bereiken van deze school, die naar wij vernemen met eene direc teurswoning in de Mr. van Coothstraat zal verrijzen. Treinenloop. Naar wij vernemen, zal er 1 Maart a. s. weer eenige vermeerdering van trei nenloop komen. Op onze lijn zal daarvan natuurlijk wel geen sprake zijnl Tram. Wij vestigen de aandacht van 't publiek >p de advertentie van de 9Hollandrohe Baurtspodrwegen* omtrent de ophetfiag van wee atO| plaatsen in onzo gemeente nl. hjj .ie M'. van Coothstraat en bij de firma G. Loon, Deze beperking begint a.s. Maandag. De kooiprijs. In verband met de outeigening van hooj, gedaan in verscheidene gemee ten van de Lmgstraat en met den daarvoor besteden prijs, hebben Landbonwvereenigingen zich tot den Minister van oorlog gewend, met verzoek den maximum hooi pry s van f 19, e brengen op f 22, zijude de door hand laars bestede prijs. Men schrijft uit het Land van Heusden Tengevolge van het mooie weer in den nazomer van 't vorige jaar is de oogst v-n jood klaverzaad ruim geweest en heeft het weer ook gunstig meegewerkt op de kwaliteit van het zaad. De marktprijs werd hooggezet. Te Herpt werd het verkocht voor f l. en f 1,05 per kilo. Het vermoeden rees dat deze prijs zich niet zou kunnen handhaven. En dit blijkt reeds, want er is reeds een partijtje verkocht voor 95 cent terwijl een commissionair te Gende ren reeds een partij kocht voor 92'/a cent per K.G. Gezien den flinken voor raad en het ruime aanbod, verwachten we spoedig dat de prijs zal dalen. Slapte tn het Koffie huisbedrijf Het gedistilleerd, dat in Januari 1914 een opb'engst aan accijns gaf van f2.473.092,18 kwam ln Januari 1915 niet hooger dan f 852-819.43 en was dus slechts een derde van de opbrengst on der de normale omstandigheden van het vorig jaar. Dtt een duidelijk bewijs voor de gegrondheid der klacht van de koffiehuishouders over de groote slapte ia het koffiehulsbedrijf, tengevolge van de duurte der levensmiddelen, de daling der loonen en de voortdurende werke loosheid, waarom velerlei luxe en daar onder behoort toch ook het koffiehuis- bezoek voor een groot deel op zij moet worden gezet. Werkeloosheid in Noord-Brabant. Men meldt ons Volgens eene circulaire van den com missaris der KoniDgin in de provincie Noord-Brabant waren er blijkens ambte lijke gegevens op 31 Januari j 1. in deze provincie 11S gemeenten waar geen werkeloosheid bestond of alle werkloo- zen van overheidswege aan het werk ge houden werden (op 31 Dec. 's 113). Aan 1009 personen werden door ge meentebestuur of steuncomité verschaft Dec,: (805). Geheel werkloos waren 1799 personen (Dec 1438)gedeeltelijk werkloos 3200 (Dec.4689)bovendien waren er in eene gemeente 600 werkloozen (Dec. 700), van wien de burgemeester niet bepaald kon opgeven, hoevelen geheel en hoevelen gedeeltelijk werkloos waren. Bond van Schoonwakerspatt oom ver- eenigingen. Onder voorzitterschap van den heer K. Frielink Jr., uit Amsterdam is Don derdag te Utrecht de jaarlijksche verga dering van den Nederlandschen Bond van Schoenmakerspatroons-vereeaiglngen ge houden, waarin 18 afdeellngen waren vertegenwoordigd. In zijn openingsrede zeide Voorzitter, dat de materialen in prijs zijn gestegen, waaruit volgt, dat de prijzen van de schoenen enz, thans om hoog moesten. Spreker hoopte, dat wan- oeer de oorlog zal geëindigd zijn en de daling van de materialen een feit zal ziin g-worden, de schoenmakers verstandig zullen zijn en de prijzen van hun waren niet direct zullen gaan verlagen, doch eerst eens zullen calculeeren. Doen zij dat, dan zullen ze zien. dat na verlaging de prijzen toch op dezelfde hoogte van nu gehouden moeten worden. Bij de ingekomen stukken was een brief van den Algemeenen Schoenma- kersbond te Amsterdam die niet bij dezen bond is aangesloten waarin verzocht werd actie te voeren tegen 't feit, dat het Amsterdarasche comité tot ontwikkeling van de werkloozen een cursus had ingericht, waarin den werk loozen geleerd wordt, hun schoenen zelf te herstellen. De voorzitter stelde voor, dezen brief later te behandelen en aldus werd beslo ten. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Fred. H. Hoek uit Sprang, bleek dat het aantal aangesloten vereenigingen hetzelfde bleeféén vereeniping ging te niet en de Amsterdamsche Schoenwin- keliersvereeniging met 40 leden trad toe. Het aantal verspreide leden en begunsti gers bleef eveneens gelijk. In de laatste weken zijn er, ten gevolge van de stijging van de lederprijzen, verschillende veree nigingen opgericht, waarvan er misschien wel eenige zullen toetreden tot den Bond. Door de tijdsomstandigheden konden er geen groote dingen tot stand worden gebracht. Uit het verslag vao den penningmeester den heer Th. de Boer uit Wormerveer, bleek, dat de on'vangsten bedroegeD 760 de uitgaven f 602, zoodat er een saldo van f 158 is. De begrooting voor het jaar 1915 werd vastgesteld op t 551 aanontvangsten en uitgaven. In v rband hiermede werd op voorstel van het bondsbestuur beslo ten, de contributie met f 2.50 te verhoo- gen en te brengen op f 1 per jaar en per lid van iedere aangesloten vereeni- g'ng- Besloten werd de contributie voor dit jaar met f 0,?5 te verhoogen om de leden de geregelde toezending van 't Bondsor- gaao te verzekeren, welk blad wordt ge drukt ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Tot leden van het bondsbestuur wer den herkozen de heeren Th. F. de Boer, uit tyormerveer, en J. Mutgeert, uit De venter in de vacature van den heer Fred. H. Hoek, uit Sprang, die bedankt had, werd gekozen de heer F. M. Hes sels. uit 's-Gravenhage. Op voorstel van het bondsbestuur werd vervolgens de afgetreden secretaris den heer Fred. H. Hoek benoemd tot eerelid van den Bond. De Voorzitter bracht den heer Hoek warme hulde voor hetgeen hij voor den bond heeft gedaan. Spreker betreurde zijn heengaan, doch juichte het toe, dat de heer Hoek om zijn groote kundigheden door de regee ring is benoemd tot leeraar aan de Rijks school voor de lederindustrie en schoen makerij. De heer Hoek dankte voor zijn be noeming en hoopte in de toekomst met den bond te blijven samenwerken, in 't belang van bet vak dat hij lief heeft. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te Groningen te houden. Vervolgens deed de Voorzitter, de heer K. Frielink jr., uit Amsterdam, mededeelingen, omtrent den bondsarbeid. Spr. deelde mede, dan de plannen voor een tentoonstelling en voor de bondsdiploma's wegens de tijdsomstan digheden moesten blijven liggen- l)e regeering deed toezegging van steun voor de tentoonstelling en ook de schoenmakers hoewel nog onvoldoen de steunen. Het bestuur vreesde echter, dat een tentoonstelling in het begin van dit jaar niet zou slagen. Een deel vaa de subsidie is, in overeenstemming met de regeering, gebruikt voor een afdee- llng het demonstratieve gedeelte be treffende. Als de tijdsomstandigheden gunstiger zijn, zullen de plannen zoo spoedig mogelijk uitgevoerd worden. Wat de diploma's betreft, ook daarvoor lag het in de bedoeling der regeering, steun te verleenen, doch zij Is ln Au gustus op die toezegging teruggekomen. Met algemeene stemmen werd vervol gens de reeds gepubliceerde ontwerp regeling van het vak-onderwijs voor schoenmakers vastgesteld. Dc heer Fiedeldy Dop, uit Amsterdam, hield vervolgens een inleiding over coöperatie voor schoenmakers. De Voorzitter deelde mede, dat de ontwerp-statuten voor de coöperatieve iokoopvereenlglngen gereed waren. Deze statuten werden na uitvoerige bespre kingen, ten slotte goedgekeurd. O. m. werd daarin bepaald, dat geen crediet zal worden verleend. De heer Fred. H. Hoek uit Sprang, heeft ten slotte een inleiding gehouden over de hooge lederprijzen en de schoen makers. BAARDWIJK. Woensdagavond hield de ZeerEerw. heer Roes uit Kessel bij Lith voor de leden van den Boerenbond, afdeeling Baardwijk, Waalwijk, Besoijen en Sprang in het B >ndsgebouw eene bespreking over bemesting. In eene causerie van meer dan twee uur, wees hij er op, dat de land bouwers nog veel meer moeten doen oor, vooruit te komen. Meer moet er naar landbouwcursussen worden gegaan, meer gelezen om hun kennis te verrijken. Hij wees er op, hoe de boeren in Gro ningen reeds voor dertig jaar geleden dtdeD, waarmede men du hier pas gaat beginnen. Een Gronlngsche boer met 36 bunder land waarop hij niets anders dan aardappels teelt brengt jaarlijks voor 3000 gulden kunstmest er op. Geen enkel jaar slaat hij over om zoo doende den grond aldoor maar beter te maken en er dientengevolge al meer en meer er uit te krijgen. Verder wijst hij er op dat er in Deurne, de Peel, waar voorheen niets dan arme, heel arme boertjes woonden, thans na de ontginningen boeren wonen die geld bij de Leenbank hebben gebracht en hun stal met vee hebben gevuld. De boer kan vooruit komen indien hij zich maar wil aanpassen aan het nieuwe dat hem door landbouwleeraars wordt voor gehouden. In de omgeving van Kessel, langs de Maas, zegt spreker, is het moeilijk wer ken door het overtollig water. De grond was in handen van herren doordat de boeren het voor een appel en ei hadden verkocht. Thans echter, nu er is op gericht een boerenbond, een landbouw- cursus, een pakhuis enz. nu gaan de boeren weer vooruit. Nu komt zoo zoetjes aan het land weer in bezit der boeren. Spreker zegt zelf geboerd te hebben op zand- en kleigrond en veel studie van alles gemaakt te hebben. Daarom durft spreker met volle overtuiging de richting aangeven, waar de boeren heen moeten. Die richting is oprichting van Boerenbond, Leenbank, Assurantiën, Veeverzekeringen, hagelslagverzekerin- gen, Fokvereenigiogen, stoomzulvelfabrie- ken, eierverzendvereenigingen en cur sussen. Ook verdient het aanbeveling, ja, is het zelfs noodzakelijk, dat naast de Boe renbond wordt opgericht een vereeni- glng Onderling Belang, want niet alleen de groote boeren moeten worden ge holpen, ook de kleine, de arbeiders moe ten geholpen worden. Spreker durft verder de landbouwers" aanraden tot het fokken over te gaan van trekpaarden, type Belgisch trek paard. Indien, zegt spr., wij vrij blijven van den oorlog, dan ligt er voor den landbouwer ook in die richting een prachtig arbeidsveld open. Voorts dringt hij er op aan dit jaar zooveel mogelijk tarwe te verbouwen. Dit belooft niet alleen zeer loonend te worden, doch het is tevens een plicht. De Regeering doet veel, zeer veel, zegt spr. voor den landbouwer. Meer als men denkt. Ze profiteeren er nog niet genoeg van, wijl ze het nog niet weten. Hulde breng ik aan onze tegenwoor- van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5