Nummer 22 Zondag 14 Maart 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. Uit de Hoofdstad. BEKENDMAKING. LANDBOUW, Binnenland Provinciaal Nieuws. INDUSTR1ËELEN. KERKNIEUWS. Reclame. Ingezonden Stukken. Rechtzaken, en De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't op maken van 't verslag over 1914, Heeren Iudustriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelyk in te zenden. De Kamer Van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Nadruk verboden. Teneinde eens nieuwe stof op te die pen voor mijn brief, heb ik een bezoek gebracht aan een vluchtelingenkamp. En toch is me dat bezoek tegengevallen, om de eenvoudige redeD, dat de indruk ken, die ik daar verkreeg, zoo wijd uit- eenloopen, dat 't moeilijk valt hen op papier weer te geven. Men aanschouwde daar naast elkander tooneeltjes van op gewektheid, van levensvreugde, maar ook van de grootste ellende, van de grootste verslagenheid, die gevoelloos maakt voor het up and down van het dagelijksche leven. Dit bracht mijn bin nenste in beroering en kwam een incig medevoelen in mij op, maar plots werd mijn oor getroffen door de schrille klan ken van een mond-harmonica of ander intrument, welk gelhid overstemd werd door een gullen schaterlach uit een an der hoekje, hetgeen dien opgewekten weemoed weer verdreef. Zou voor deze laatsten de slag, het oorlogswee, niet even groot zijn als voor de eersten. Ik durf het betwijfelen, maar men ziet het in het dagelijksch leven voortdurend de eene mensch verschilt zoo hemels breed van den ander, al verkeeren zij onder schijnbaar dezelfde omstandig heden. Hoewel dit oorspronkelijk niet mijn bedoeling was, heb ik hier en daar in de barakken eens een gesprek met die ongelukkige uitgewekenen aangeknoopt, om eens op de hoogte te komen hoe zij het hier hadden. Algemeen was de roep over de voeding en verzorging. Maar ach, wat beteekent dit voor velen* wien al die oorlogsellende en oorlogs wee gevoelloos gemaakt heeft. Al is het waar, dat met niet genoeg te prij zen offervaardigheid, met niet genoeg te waardeeren menschenliefde, Nederlands regeering en bevolking alles doet om den geesel voor hen, die op onzen gast vrijen bodem toevlucht en bescherming zochten, zooveel mogelijk te verzachten wegnemen hun leed, wegvagen uit hunne herinnering die bange dagen, die achter hen liggen en waarin velen den dood van nabij gezien hebben, hun teruggeven hun eigen vriendelijk thuis, zij dit nog zoo eenvoudig en voor velen misschien armelijk ingericht, dier vrouwen hunne mannen en broeders, dier kinderen hunne vaders, dat kan niemand. Zij zijn en blijven slachtoffers van die onherstelbare oorlogsrampen. Het ergste komt men onder den in druk bij het betreden dier zoogenoemde woonhuizen. De mufte bedlucht komt U tegen. In het rond ligt eenig huisgerief verspreid en tegen de wande liggen matrassen, zoo juist door de slapenden verlaten. Zielig is het om dat aan te zien en te weten, dat dag in dag uit dit leven hier zoo zal moeten doorgaan en dan onder zulk een ziektetoestand. En in elk van die woonhuizen 't zelfde. Ziet dien smartelijken trek op het gelaat dier be woners, die daar voor of bij hun op den grondliggend leger nederzitten. Spreekt hen aan. Ja zij zullen zeggen, dat zij dankbaar zijn en blijde zijn, dat hier in Nederland zoo voor hen gezorgd wordt, zij zullen roemen de ligging, de kleeding, het voedsel, de verzorging, zij zullen, enkele ondankbaren en onte vredenen, die men onder elk volk aan treft (een beweerde zelfs, dat men hen naar hier geroepen had), misschien uit gezonderd Holland dank weten voor alles, wat het voor hen gedaan heeft en nog doet, maar geen enkele, die U niet zal verklaren, dat hij liever, duizendmaal liever in zijn klein, armzalig huisje aan Maas of Schelde gebleven was, al ont brak het daar ook soms aan het hoogst noodigen, werd veel armoede geleden, doch waar hij kende h .*t gelukkige tevreden leven om den huiselijken haard en temidden van den heelen familiekring, het geen nu alles uitbreekt. Het moge waar zijn, dat ook bij de Belgen kaf onder 't koren schuilt maar bij welke natie is dit niet het geval men moge mij zoo aanstonds voor oogen houden, dat hun landaard, hun karakter en hun zedelijke opvattingen veel met de onze verschillen maar waar is, dat zij, slachtoffers als zij zijn van den oor log, onze oprechte deernis en ons on gekunsteld medelijden verdienen. Het doet daarom zoo weldadig om a's men daar zoo staande in zulk kamp ziel, dat onze regeering, geholpen door in rang en stand hoogstaanden, ons daarin voor gaat en alles doet om het leed dier ongelukkigen zooveel mogelijk te ver zachten. We zouden nog kunnen uitwijden over de inrichting en het kamp, de werk zaamheden in het kamp (ofschoon ik daarover niet veel zou kunnen schrijven, want de Belskes schijnen over 't alge meen een broertje dood aan het werk te hebben, doch men zij in zijn oordeel daarover niet te scherp, eerstens moet men zich in hun gemoedstoestand ver plaatsen en tweedens het zijn onze zus ters), de voeding en zooveel meer wat men in het kamp ziet, doch ik kan dit mijne lezers (en lezeressen) besparen, in de couranten vindt men daarover ko lommen vol, mijn doel was slechts ee- nige indrukken over mijn bezoek weer te geven. BOSSCHENAAR. De bemesting der Aardappelen. Er moeten dit jaar ook veel aardap pelen gezet worden. Behalve graan, veel aardappelen. Met het oog op de tijds omstandigheden, den oorlogstoestand en natuurlijk ook met het oog op de prijzen die, bijna zeker, buitengewoon hoog zul len zijn. Het is dus dubbel noodzakelijk de aardappelen krachtig te bemesten De kunstmest is wel duur en de stal mest zal wel zuinig beheerd moeten worden, maar toch zooveel mogelijk krachtig bemesten. Wij kunnen aanne men, dat een gemiddelde oogst van ta fel- of eetaardappelen 150—300 H.L knollen oplevert van 65 K.G. en 5-1500 K.G. verdord loof en een gemiddelde oogst van fabrieksaardappelen 300600 K.G. knollen van 65 K.G. en 2 tot 3000 K.G. verdord loof. Daar wij dit jaar zoo intensief mogelijk moeten boeren, kun nen we uit deze cijfers gerust de hoog ste nemen. Wij kunnen dus gemakkelijk berekenen, hoeveel stikstof,'kali, phos- phorzuur zulk een gewas uit den grond haalt. Laat ons, daar aardappelen speci aal kali noodig hebben, het voor deze stof even uitrekenen. 1000 K.G. aardappelen bevatten on geveer 5.8 K.G. kali. Dus 300 X 65 K.G of 19500 K.G. bevatten 19.5 X 5.8 K G 113.1 K.G. 1000 K.G. aardappelloof bevatten 4.4 K.G. kali. Dus 1500 K.G. bevatten 6-6 K.G. kali. Een gemiddelde aardappel oogst haalt dus uit den grond 113.1 K.G 6.6 K.G. 120 K.G. kali. Bij fabrieksaardappelen is het tweemaal zoo veel, dus 240 K.G. Natuurlijk is er in eiken grond een zekere hoeveelheid kali aanwezig. Anders zouden we deze gan- sche hoeveelheid dit jaar door middel van patentkali in den grond moeten brengen. Ik zeg opzettelijk patentkali omdat er vooreerst geen kaïniet of kali- zout te krijgen is, daar de invoer van deze laatste zouten in Nederland door Duitschland verboden is. Intusschen is dat voor het aardappelland niet zoo erg. Integendeel. Als de patent-kali verboden was, ware het erger. De patentkali toch is het kalizout bij uitnemdheid voor aard appels. Wij zouden dus 500 K.G. patent kali moeten gebruiken op eetaardappels en 1000 K.G. op fabrieksaardappelen, Wij kunnen echter aannemen dat er meer of minder kali in den 'grond aan wezig is. Al naar den toestand van het land moeten wij dus 300500 K.G. pa tentkali op eetaardappelen en 6001000 K.G. op fabrieksaardappelen geven. Zoo als wij weten is kali op deze laatste dubbel noodig, daar ze het zetmeelge- halte doet* stijgen. Patentkali is nog te krijgen, maar wie verzekert U dat dit zoo duren zal. Ik raad U dus teu sterkste aan U spoedig ervan te voorzien. De toestand zou weer wel eens kunnen ver anderen. Na de patentkali moet ge dit jaar een flinke bemesting met stalmest geven. En als ge die niet hebt, zie dan nog wat ammoniak-super, zwavelzure-ammoniak o? Peru-guano te krijgen. Hoe volledi ger uw bemesting is, hoe beter de pa tentkali zal werken. g ,En, nogmaals krachtig bemesten moet ge dit jaar, in uw eigen belang en in dat der gemeenschap. Een Engelsch vliegtuig in Zeewsch- Vlaanderen. Uit Oostburg meldt men: Een Engelsch vliegtuig heeft gister namiddag in den Elizabeth-polder, onder de gemeente Biervliet, een noodlanding gedaan. In het vliegtuig^zaten de^kapiteln der artillerie Frangois Edward Fryer en de tweede luitenant Geoffry Hugh Eastwood, van het vllegerskorps. Volgens hun opgave waren zij 's mor gens halfzes nabij .tYperen opgestegen en eerst over het oorlogsveld gevlogen. Daarna waren zij door het mistige weer uit hun koers geraakt. Toen hun beazlne-voorraad opraakte, en zij voorzagen, vermoedelijk'verplicht te zullen zijn in de Dultsche linie te dalen, besloten zij te trachten, de Ne- derlandsche grens te bereiken. De grenswacht had het vliegtoestel beschoten, en enkele schoten hadden doel getroffen, maar de belde vliegers waren niet geraakt. De belde Engelsche officieren zijn ge ïnterneerd en worden, naar^Groningen overgebracht. Verboden van uitvoer. Van officieele zijde wordt ons het volgende gemeld Herhaaldelijk komend In de pers be richten voor onder het hoofd schending van onze neutralittlt, of soortgelijk op schrift, die mededeellngen bevatten om trent inbeslagneming van goederen welke voor het buitenland bestemd zijn Nadrukkelijk wordt er op gewezen dat de pogingen tot clandestlenen uit voer van goederen op geenerlei wijze met neutraliteitschending in verband staan. De Nederlanders, bewoners van een onzijdig land, hebben, volgens de inter nationale verdragen het volste rechr handel te drijven met oorlogvoerende landen. Zij hebben alleen te dragen de risico, die verbonden is aan de inbe slagneming van contrabande door een der oorlogvoerenden bij vervoer over zee. Echter is het met het oog op den gestremden aanvoer voor Nederland een onafwijsbare plicht te zorgen, dat binnen zijn landgrenzen voldoende voorraden beschikbaar zijn ei blijven van zulke goederen, waarvan de aanvoer bij het uitbreken van een oorlog niet verze kert is. Daarom worden de uitvoerverboden uitgevaardigd. De overtreding daarvan is dan een schending van nationale be laDgen, niet van internationale regelen. Den Bosch. Tevens werd hem een album aangeboden in rood leer met het bisschoppelijk wapen in gouddruk. Dit album bevatte de nameo van alle bij zondere scholen, prachtig gecalligrafeerd door frater Jucundus, leeraar aan de Kweekschool te Tilburg, terwijl het sierlijke titelblad kunstvol bewerkt was door frater Eudoxius. De aanbieding ging gepaard met har telijke toespraken over en weer. Deken Tilburg. Z. D. H. de Bisschop van den Bosch heeft benoemd tot deken van het deke naat Tilburg den zeereerw. heer J. P. van den Heuvel, pastoor aldaar, (parochie H. Leonardus en Gezellen.) Pastoor A. A. Kluijtmans. Gistermorgen overleed, naar het >Hsgz« meldt in den ouderdom van 58 jaar, de ZeerF.erw. Heer A. A. Kluytmans, pa stoor der parochie Maren. Huldeblijk aan Mgr. Diepen. Woensdagmiddag werd aan Mgr. Die pen te 's Bosch te zijnen huize in het rectoraat het geschenk aangeboden van de bijzondere scholen, bestaande in een remonstrans. De commissie die het geschenk aan bood, bestond uit den ZeerEerw. Frater Balduinus directeur van het huis in de Torenstraat, den ZeerEerw. Broeder- Overste Eustatius van de Broeders van Maastricht te Waalwijk. Mère Clémence van de Ursullnen te Vught, Zuster Lucia van de Zusters van 't H. Bloed te Goirle, den heer Eijkemans, hoofd eener bij zondere school te Vught en mej. Reggers Nierzand, Niergruis, Nier- en Blaassteen. Wanneer de uieren niet iu orde zijn, kan het zich voordoen, dat het nrineznar, het welk dan niet nit het lichaam wordt verwij derd, zich afzet in de nieren of het nierbekken. Vaar gelang van de grootte dezer afzettingen spreekt men van nierzand, gruis of steeD. Zoolang de nieren niet- goed werken, ver meerdert de afzetting op de reeds gevormde stukjes voortdurend en kannen deze zich tot een aanzienlijke grootte ontwikkelen. Nier eand en gruis kunnen met de urine het li chaam verlaten, Grootere stokjes blijven dik wijls in de blaas aebter en vormen blaasstee- nen. Ook knnuen zij verstopping der urine wegen veroorzaken en menigmaal wordt een operatie noodzakelijk. Het is daarom van veel gewicht in te grijpen, zoodra gij verschijnselen van boven genoemde ziekte opmerkt, als een gevoel van zwaarte en drukking in de lendende, zoodat men te dezer hoogte behoefte aan stean heeft bij het loopen en zitten. De urine laat een fijn zand achter en de nachtorine is dik en bevat een rood bezinksel. Het water komt soms dropp lsgewijze, onophoudelijk heef men aandrang en een brandige pijn in den tug van boven naar beneden en gericht naar de blaasstreek. Begin nog heden met het gebruik van Foster's Rugpyn Nieren Pillen hel speciale niergeneesmiddel, hetwelk aan de uieren haar oude kracht hergeeft en haar in staat stelt om de onzuiverheden, welke uw lijden veroorzaken, af te voeren. Zij grij pen uw kwaal in haar wortels aan. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie Dumoulin, Markt. ToezeBdiog geschiedt fran co na outv. v.postwisse f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozeD. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaanc «ark. handelsmerk. 7682 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De hongersnood op Curacao Katholieke laodsgenooten. Uit de couranten hebt ge wellicht vernomen dat er op de eilanden van Curasao wederom ean vreeselijke hongersnood beerscht, niet alleen door de alles verschroeiende droogt welke geheel den oogst deed mislukken, maar ook als gevolg van den treurigen oorlog, waardoor de handel zoo goed als stil ligt en de eenige industrie vau betbekenia iu deze strekeD, de stroohoeden-iudustrie, metlamheic is gelagen. Lezen we de berichten van de missionaris sen, dan sterven op de Curs^aosche eilanden dagelijks vele menschec aan de vreeselijk ziekte van scheurbuik, een gevolg van slecht eten en even slecht of onvoldoende drink water. Het goede drinkwater is een weelde artikel geworden en wordt bijna uitsluitend bewaard voor zieken. De ellende is niet te beschrijven. Meermalen gebeurt bet, dat kin deren op de school flauw vallen van den hon gerzonder voedsel waren zij des morgens van hais gegaaD, moesten een unr loopen, maar dan op school aangekomen vielen de arme schapeu van uitputting neer. Men ziet in deze tijden, dat opgeschoten meisjes en jongens sterven; j», aan de tering, doch die lering had zich gezet, omdat hon lichameu door gebrek aan voedsel geheel ondermijnd waren. Is het wonder, dat in die treurige dageu de missionaris en de liefdezuster door die arme tobbers als 't ware bestormd wor den om een handvol eten en een beker water n moet men niet een hart van steen hebben, om zelfs zijn laatsteo penning uit te geven, waar de nood zoo hoog is Het is dan ook ia dezen uitersten nood, waarin niet een vreemd land, maar een Hol- andsche Kolonie verkeert, dat wij de hand uitstrekken om een aalmoes voor die vele duizenden onzer geloofsgenooten, die daar aan de overzijde van den oceaan, versmachten van dorst en sterven van honger. Elke gift zal dankbaar aanvaard worden door pater van den Tempel, Dominicanenklooster te Zwolle. Doch om dit liefdewerk meer dunrzaam te doen zijn en ook de armste en eenvoudige gelegenheid te geven een penninkje voor de ougelakkige zwartjes te offeren, is aan het zelfde adres een liefdewerk opgericht genaamd de Sint Dominicus penning. Nu is ons drin gend verzoek, of gij, geachte lezer of lezeres, als Zelateur of Zelatrice zoudt willen werk zaam zijn, om dit liefdewerk ook al is het op nog zoo bescheiden voet, onder uw vrien den en kennissen te verspreiden. Ge behoeft slechts aan bovenstaand adres een briefkaart te zenden met uw naam en adresen boek jes en plaatjes voor de leden zullen U on- middelijk worden toegezonden. Moge dus velen zich gedrongen gevoelen om ter liefde Gods en uit medelijden voor de arme zwar'jes hun aalmoes te schenken en ons liefdewerk te helpen verspreiden. De Directie van den Sint Dominicus Penning. Pater van den Tempel, Dominicanenklooster Zwolle. Vadermoord. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren terecht gestaan de 28- jarige bootwerker Jan de V ter zake dat hij op 9 Jan. jl. in een perceel aan de le Conradstraat zijn vader JurjeD de V. met een mes in de linkerzijde van den hals een diepe wonde heeft toege bracht, waardoor de mao eenigqoogen- blikken later is overleden. Drank en huiselijke ruzie waren de oorzaken van dezen moord of doodslag. Geëischt werd 4 jaar. Waalwijk, 13 Maart 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij Waulwtyk even goed en even goedkoop kant vinden. 2651 W. B. Vergoeding wegens kostwinnerschap. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is voor deze en nog 23 andere gemeenten een afzonderlijke regeling getroffen ten aanzien van het bedrag dat elke 10 dagen zal uitgekeerd worden als vergoeding wegens kost winnerschap. Als vergoeding wordt uitgekeerd a. het bedrag der wekelijksche huls- huur of bij een eigen woning c. q. een bedrag, ongeveer gelijkstaande met de hypotheekrente b. het bedrag der voor de gezinsle den te betalen fondsgelden c. per dag f0.50 voor een echtge- noote zonder kinderen f 0.10 per dag voor ieder kind en bovendien tot 1 April 1915 f 0,15 per dag voor vuur en licht. OefeDt de echtgenoote, hetzij alleen, het zij met behulp van derden een beroep of bedrijf uit dan is het volgens voren staande gegevens toe te kennen ver goedingsbedrag met de geraamde in komsten daarvan te verminderen. Aan de achtergebleven betrekkingen van eenige kostwinners geen hoofden van gezinnen Het werkelijk verdiende loon of bij eigen bedrijf het geschatte loon o.a. te beoordeelen naar de kosten, verbon den aan een eventueelen vervanger verminderd met een bedrag voor nood zakelijk levensonderhoud van den dienst plichtige van f 3.50 per week. Aan de achtergebleven betrekkingen van mede-kostwinners Het ontbrekende aan het bedrag noo dig voor het noodzakelijk levensonder houd der achtergebleven betrekkingen, waarbij ook in aanmeroiog wordt ge nomen, de te betalen huishuur, c.q. hy potheekrente, renten van loopende schul- deD, fondsgelden en kosten van vuur en licht. Voor het levensondeihoud van vol- van het Zuiden De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend dat aldaar vaowege de Provinciale Commissie voor de ondersteuning van Rijkswege van de veefokkerij in Noord—Brabant, op Doe derdag 22 April 1915 des voormiddags ten elf uur eene keuring sal plaats kebben: a. van éénjarige stieren, waaronder xijn te verstaan stieren, die de melktanden nog bezitten en voldoende zijn ontwikkeld, b. van stieren met breede tanden en c van stieren behoorende aan stierenhoude rijen en veefokvereenigingen, waarvoor onderhoudsbijdragen zijn uitgeloofd Nadere inlichtingen worden ter secretarie verstrekt. Waalwijk, den 9 Maart 1915. De burgemeester voornoemd, Th. de Sürmont de Bis Smeele.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5