NIEUWS ÏÏIT MU5B1N- Dit blad kost slechts 6 cent per week. nIeuws uit KAATSHC'JVeT. BINNENLAND. wassen werkkrachtige mannelijke perso nen geldt die maatstaf hiervoor aange geven, terwijl deze lager wordt geraamd met fl.per week voor tot het gezin behoorende vrouwelijke personen en mannelijke nlet-werkkrachtlge personen benevens voor personen van 1619 jaar en met f 1.75 voor personen van 1015 jaar. Voor hen die in gezinnen van ande ren zijn opgenomen wordt uitgekeerd het bedrag dat voor de opneming moet worden betaald, benevens een klein be drag aan fondsgeld en andere kleine uitgaven. Verslag van den toestand van het Onder wijzersgezelschap in het Arr. Waalwijk over het jaat I914. De vereenlging telde op 1 Januari 1914 35 mannelijke en 6 vrouwelijke leden, totaal 41 leden. Op 31 December 1914 41 mannelijke en 7 vrouwelijke leden, totaal 48 leden. Een vooruitgang dus van 7 leden. Het Bestuur was vastgesteld als volgt Voorzitterde heer Schoolopziener in het Arr. Waalwijk. Vlce-Voorzitter de heer J. F.. Spij kerman. Secretaris de heer A. J. A. C. v. Delft. Penningmeester de heer J. F- Marks. Bibliothecaris de heer A. C. v. d. Heijden. Er hadden in 1914 twee vergaderin gen plaats, terwijl geen feestvergadering werd gehouden. In de voorjaarsvergadering gehouden op 23 April, bijgewoond door 38 Dames en Heeren werd ingeleid ♦Geschiedenis onderwijs op de L S.» door J. Benja- minse en Kinderpoëziedoor A. J. A. C. v. Delft. De Najaarsvergadering gehouden 8 October werd bijgewoond door 36 leden. In deze vergadering hield de heer van Genolp eene lezing over >Zielkunde». Het denkbeeld werd nog geopperd eene feestvergadering te houden met hel oog op het zilveren jubilé van den districtsschoolopziener den heer van Oppeoraaij. Verder had nog eene reglementswij- ziglng plaats en werd overgegaan tot contributleverl aglng. Vet loting. Woensdagavond had ten raadhulze de verloting plaats van de schilderij, door on zen kunstschilder Jan van Delft geschon ken aan het plaatselijk steuncomité. De verloting bestond uit 700 loten, waarvan er 567 warden geplaatst. De schilderij viel op het nummer 440. Als een groote toevalligheid mag nog vermeld worden, dat de heer G. van Huiten, die de gelukkige bezitter was van no. 440, dit prijsnummer zelf ter zitting- van het steuncomité uit de bus haalde. Ambachtsgilden. Vergadering der Ambachtsgilden van de timmerlieden, smeden, metselaars eu schilders van Heusden, Drunen, Vlijmen, Nieuwkuik, Elshout, Haarsteeg, Waalwijk, Besoijen, Herpt, Loonopzand, Kaatsheu vel ea Baardwijk, op Maandag 15 Maart a.s., In een der zalen der jongelingen- congregatie te Drunen, ten 6 uur n.m. AGENDA 1. Opening door den Voorzitter. 2. Ontwerpen van Statuten. 3. Verkiezing van een defialtief be stuur voor elk gilde. 4. Rondvraag en Sluiting. Wij vertrouwen dat de leden en zij die het nog worden, trouw ter vergade ring zullen zijn, want het zijn belangrij ke zaken, die behandeld zullen worden. Coöperatieve Bakkerij. Door den R. K. Gildenbond werd in hare jaarvergadering op voorstel van liet bouwvakgilde het besluit genomen po gingen inbet werk te stellen om te komen tot oprichting van een onder eigen be- hefer staande coöperatieve bakkerij. Te dien einde werd in hare vergadering van Zondag 1.1. eene commissie benoemd bestaande uit de volgende leden F. Passier, M. Beerens, H. Henkes, D. Voogd en J. Leijten, Doel der Vereenlging Is plannen te beramen om zoo spoedig mogelijk tot de oprichting over te gaan. W- V. V. Waalwijk Vooruit Zooals we reeds meldden, speelt W. V. morgen een wedstrijd tegen Willem II op het terrein te Tilburg. W. V. gaat er met een sterk elftal heen en gelooven we niet, dat Willem II het zoo gemakkelijk zal hebben als indertijd op het terrein, alhier. De Til- burgers zullen met hun kampioens-elftal verschijnen, maar desondanks zal het hun niet gelukken een reuzen overwin ning te behalen, want nu W. V. de Heeren Pieterman en Hendriks in de gelederen heelt, hoeft haar verdediging niet voor de Tilburgsche onder doen. Jammer genoeg is de geel-zwarte voor hoede minder sterk, anders zou Willem II danig op moeten passen. In ieder geval verwachtten we een spannenden wedstrijd. Aanvang half drie. Politiezaken. Dc politie heefc dezer dagen iemand die nog iets met de justitie te vereffe nen had, naar den Bosch overgebracht. Stierenkeuring. Bij de Vrijdagmiddag alhier gehouden tusschentiidsche stierenkeuriog werden aangevoerd 35 stieren, waarvan er 18 wer den goedgekeurd. Prov. Statenverkiezing Noord-Brabant. BERGEN-OP-ZOOM. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten voor dit district, (vac. wijlen J P. Asselbergs Arnzn werden uitgebracht 5419 stemmen, waaronder 66 van onwaarde Hiervan verkregen de heeren: L. van Hasselt, alhier 2414 en E. Laane, alhier 2939 stemmen, zoodat gekozen is de heer E Laane. BESOIJEN. Hoewel onze voetbalver- eeniglng door de huidige omstandighe den niet In den B.V.B. kan spelen, tracht zij toch zooveel mogelijk vriendschap pelijke wedstrijden te organiseeren. Zoo staat er voor Zondag 14 Maart weer een mooie wedstrijd te wachten, de voetbalvereenlglng Onachere uit Tilburg zal tegen de RoodWit Blauwen eeu vrlendschappelijken wedstrijd komen spe len op het terrein alhier. Aanvang half 3. SPRANG. J.l. Donderdag bad de ter aardebestelling plaats van den heer A. v. d. Hoeven, Onderling der Ned. Herv. Kerk alhier. Namenenden kerkeraad sprak de WelEerw. Heer D». Japsken van Loonschendijk eeu woord van lof over den overledene die de kerk ruim 40 jaar trouw her ft gediend, en verzocht de omstanders te zingen Pe. 72 11. Daarna brach» haar vorige predikant de WelEerw. Heer De. A. F. Pop nog een woord vau waardeering aan zijne nagedach tenis waarna een familielid van deu'overledene de heer H. Both van Besoijen beide pre dikanten bedankte voor het gesprokene woord en de ems'auders- voor de belang stelling aan den overledene bewezen. A.s. Zondag zal in de Ned Herv. Kerk alhier 's nam. 2 uur optreden de WelEd. heer Ds. Louwe Kooijman van Baardwijk. A.s. Maandagavond te 6.30 zal de Christelijke Zangvereeniging Excelsior* alhier haar jaarvergadering houden. CAPELLE. Na dertig jaren Bargemeee- ter dezer gemeente te zijn geweest legt de EdelAchtbare Heer G. Vermeulen Wz. al hier met iDgang van 11 April a.s. zijn ambt neder. Het is allen bekend hoeveel de heer Vermeulen in het belang der gemeente en van bare ingezetenen heeft gedaan, steeds eenieder en overal helpende, waar die hnlp van hem werd gevraagd. Hoe noode zien wij hem dan ook heengaan en hoe spijt het ons, dat dit heengaan een gevolg is van ziekte. Wij wenscheü den EdelAchtbt- ren Heer Vermeulen een spoedig herstel toe en hopen, dat bij nog vele jaren in gjede gezondheid van eiju welverdiende rust mag genieten. De heer A. Oerlemans werd bevorderd van korperaal tot Bergeant. Onze dorpsgenoote mej. Anlonia Ver- heijden slaagde deze week voor het examen Nuttige Handwerken, te Breda. Geslaagde en familie proficiat. WASPIK. Op de werf der firma Kuilen borg kon de leerjongen Chr. v. d. W, on- dankR^kerhaalde waarschuwing niet van de zaagmachine blijven. Eensklaps krijgt de zaag hem te pakkeu en snydt zijn duim tot op eeu velletje na af. Al zal de duim oog te behouden ztju betgeen we voor den jongen hopen toeh zal dit gevalletje een goede les voor hem zijn. De kleine Dank in Waspik-Boven geraakte onder een hooiwagen. Met een gebroken duim en verbrijzelde klomp kwam het mannetje er onder uit, zoodat dit onge val betrekkelijk goed afliep. In de verleden Zondag gehouden ver gadering der Maria-vereeniging zijn als be- sruursleaen herkozen Mevr. Smits en Mej. Smeets. A.«. Zondag houdt de drankbestrijders- vereeniging St. Bartholomeus eene vergade ring in het Bondsgebonw, Alhier doet zich weder een nieuw geval van tjphus voor. Den inwoners wordt ten zeer8te aangeraden drinkwater en melk vóór het gebruik te koken. RAAMSDONKDORP. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer H, M. Janssen», zal 8 April weder naar Oost-Indië vertrekken. Men heit thans palen in de Maas te Keizeraveer voor een vaste brog, die spoe- dig gereed zal zijn. Da lijnkoek der landbnuwvereentging werd gisteravond bij Mej. Floris aangero- men door de firma Huizen te Rotterdam h f 15.84. Ougeluk. DÜSSEN. Dezer dagen geraakte de 15 jarige V. K. toen hij een watermolentje stop moest zetten, met de kleeren rast en werd bewusteloos in hangende houding ge vonden. Per rijtuig naar hois gevoerd consta teerde de doctor dat zijn arm op twee plaatsen gebroken was. Zijn toestand is thans naar omstandighe den goed. BAARDWIJK. Door het bestuur van het R. K. Ziekenfonds, „St. Clemens", is besloten om op Zondag 28 Maart e. k. de gewone algemeene jaarlijksche ver gadering te houden in 't bondsgebouw alhier, des middag ten twaaf uur. Agenda Bespreking contributien. Verkiezing van twee bestuursleden. Candidaten lijs sten moeten uiterlijk 18 Maart zijn in gediend. De coöperatieve bakkerij „Baard- wijkc Belang", had de vorige week, (de eerste week van haar bestaan) een omzet van ruim f 120, waarover men ten zeerste tevreden kan zijn. DRUNEN.^ Maandag en Diösdag dezer week hadden Drunensche Katholieken de eer den HoogEerw. Pater Pacificns, Apost.- Prefect van Nederhndpche Borneo in hun midden te zien. Zijn HoogEerw. vergezeld van nog een Eerw., Pater, was gekomen om als bewijs van erkentelijkheid voor het vele door Drunens katholieken aan de Missie bewezen en eenige voorstellingen te geven van lichtbeelden. Dc vele belangstellenden, die in beide voor stellingen waren opgekomen, zagen zich een paar oren verplaatst in Nederlandech Borneo om met deu Pater de missiestatie'a te be zoeken te Borneo Martinoes onder de Em- baloch Dojaks m midden Borneo en te Sambas onder de Chiueezen. Ook het kijkje in Sumatra was aardig eu deed ons zien, dat er door de missionarissen reeds veel gewerkt is, maar ook nog veel te arbeiden v&lt eu za! ons zeker doen besluiten bet missiewerk op Borneo en Sumatra welks bevolking Nederlandsche onderdanen zijn met alle macht te steuneD. Algemeene Vergadering van de leden der Stoomzuirelfabriek op Dinsdag 9 Mrt. 1915. De Voorzitter opent de vergadering met christelijken groet, de secretariv leest de notulen der vorige vergadering deze worden na een kleine aanmerking goedge keurd. Daarna bracht de Directeur verslag uit over de werking der fabriek gedurende het afgeloopen janr. In zijn zaakrijk verslag wees hij op het gunstige voorjaar. Reeds in April waren de koeien in de weide, voorzien van gras, waardoor ook vroeg groot? melkpro ductie. Het zuivelbediijf had zijn normaal verloop eD de boterprijzen waren goed. Zelf was een opwaartsche richting in de prijzen waar te nemen. Toen kwam de oorlog. De economische schok, waartoe God lank voor ons land tot nog toe de gevolgen bi perkt bleven, deden zich ook duchtig in het zuivel bedrijf gevoelen. Boter wordt gedeeltelijk voor export bestemd en de plotselinge ver storing van alle iuternalionaal verkeer ont redderde het bedrijf met een slag. Het was een tijd van de guldensprijsjes der boter. Spoedig rchter waren de grootste bezwa ren overwonnen. Het spoorweg-verkeer werd geleidelijk weer regelmatig. Assurantii-Maat schappijen namen het risico der verzendin gen op zicb, de haudel ging vlot eu profi teerde van de gH.ole vraag naar zuivel producten, als gevolg van deu belangryk kleineren aanvoer op de Eutopesche markt. Met de groote verbetering in de prijzen, waren andere ingrijpende maatregelen ge paard gegaan. De regeeriug mocht niet toelaten, dat de binnenlandsche consumenten, hiervoor oorlogsprijzen zouden betalen. Maatregelen werden genomen en'een bepaald procent moest vo r het binnenland beschik baar gesteld worden. De hoeveelheid verwerkte melk is weer toegenomen. Was het veevoeder niet zoo buitengewoon duur geweest, dan zou zeker gedurende de wintermaanden nog meer melk aangeboden zijn. De toename werd daarom toegeschreven aan de toetreding van ver schillende nieuwe leden. Er is verwerkt 2,465,269 KG. melk. Hiervoor is den leden uitbetaald f116,067,95 gemiddelde uitbetaling is alzoo f 4,71 per 100 kgr. In de wintermaanden is bovendien nog ruim 2 cont per KG, melk betaald voor het missen van ondermrlk. Van de schuld der fabriek is afgelort f 1000,Het voordeelig saldo bedroeg f 519,05. De aftredende bestuursleden J. Klerks, C. A. Baijens, P. v. Spijk eo A. v. Huiten wetden met groots meerderheid van stem men herkozen. De conditiën waarop uienwe leden kunnen toetreden zijngewone veehouders betalen 3van hun melkgeld gedurende het eerste jaar van het lidmaatschap, kinderen van leden kunnen gratis toetreden. Op voorstel van het bestuur werd door de vergadering goedgevonden den Directeur eene gratificatie toe te kennen voor de vele buitengewone werkzaamheden en ijverige plichtsvervulling. Bij de rondvraag wenschte een der leden het bestuur na afloop der vergadering te spreken over een hangende kwestie. Na een bevestigend antwoord sloot de Voorzitter de vergadering met Christelijken groet. - De landbouwer A. Br. sinds een paar jaren lijdende aan toevallen, geraakte Donderdagmorgen in eeu onbewaakt oogeo- blik in een sloot met water, vlak achter zijn woning, waaruit hem zijn vrouw leven loos beeft opgehaald. Heusden, 12 Maart 1915. Dat moest er van komen. Aan den loswal staan gewoonlijk ledige traenwagens, net iets voor jongens, om er zich mee te vermaken. Hoewel deze herhaaldelijk gewaarschuwd zijn voor het gevaar daaraan verbonden, luisterden zij nietze zouden wel oppassen. Nu en dau kwam er wel eens een hunner te vallen, wat goed afliep, tot Dinsdagavond zekere J. T. met een voet onder een wiel terecht kwam en zich zoodanig wondde dat hij in het Prot. Ziekenhuis moest worden opgenomen. Natuurlijk zit er nu de schrik in, doch hoe lang?? Drukke werkzaamheden Ondanks het uitvoerverbod van pee koffie zijn de bestellingen aan de Heus- densche cichorei-fabriek zoo overvloedig dat dag en nacht moet worden doorge werkt een uitkomst weer voor enkele werkloozen. Kaatsheuvel, 13 Maart 1915. Verlof verleend. Aan den heer A. A. Snoeren-Mom- bers is verlof verleend tot het oprichten van een schietbaan in het perceel ge legen naast de R. K. Kerk In de Hoofd straat, ten gebruike van de handboog schutterij >Amoenitas*. Jos. Swagemakets f Heden Donderdagnacht overleed alh. de heer Jos. Swagemakers, bescherm heer van het Kon. Muziekgezelschap Euphonia*. Reeds jaren lijdende aan jicht en rheumatiek is zijn verschelden toch nor plotseling geweest. Meermalen is ZEd. in wlen we een onzer achtens waardigste burgers verliezen, gesterkt door de H. H. Sacramenten der Ster venden. R. K. Gildenbond. Zondag 14 Maart houdt de R. K. Gildenbond in het Gildenhuls zijne Al gemeene jaarververgadering. Na de opening en voorlezing der no tulen zal de secretaris een jaarverslag over 't boekjaar 1914 uitbrengen, waar na enkele punten zullen ter tafel wor den gebracht, als de katholieke tijd schriften De Katholieke >De Roskam* De Jeugdafdeeling, De Contribueering enz. De Eerw. adviseur zal een lezing hou den over Is ons doel nu bereikt met de oprichting van een eigen R K. Gil denbond Kon. Harm, e Apollo*. De Kon. Harm. >Apollo« hield Zon dag haar eerste repetitie in haar nieuw lokaal bij den heer Joh. Smit. 't Klinkt er zeer goed en 't zal er als 't in z'n geheel is afgewerkt keurig uitzien. Na Paschen zal Apollo* z'n openingscon cert in de nieuwe zaal geven. E. H. Communie. Donderdagmorgen deden 'o zestigtal kleinen van 7 jaren hun E. H. Commu nie in de parochie alhier. Onder leiding der Eerw. Zusters liep alles vlot van stapel. Vrijdag had met dezelfde plechtighe den als Donderdag de Communie plaats der overige kioderen tusschen 7 en 11 jaren, terwijl de communicanten voor de plechtige H. Communie tegen Passie- Zondag a.s. heden met de voorberei- dingsnovenc zijn begonnen. De neutraliteit van Nederland. Op handelsschepen van vreemde na tionaliteit vertoevende binnen Neder- landsch rechtsgebied, welke door het hijschen van de Nederlandsche vlag of van een internationaal naamsein, toebe- hoorend aan een Nederlandsch handels schip, of door het aanbrengen van be schilderingen, namen of andere onder scheidingsteekenen op romp. schoor- steenen en tuigdeelen, den schijn aan nemen dat zij de Nederlandsche natio naliteit bezitten of tot eene Nederland sche reederij^behooren, zullen zoodanige maatregelen worden toegepast, dat hun het vertrek uit en de vaart door het Nederlandsch rechtsgebied wordt belet. De Indische leening. Te Amsterdam en Rotterdam wordt groote belangstelling aan den dag gelegd voor de commissie der Indische leening. Ook Den Haag interesseert zich voor deze eerste uitgifte van onze Oost, ter wijl de houding van de provincie met reden doet verwachten, dat eveneens vandaar flinke inschrijvingen zullen bin nenkomen. Uitvoer naar Frankrijk en Engeland. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat voor goede ren van Nederlandschen oorsprong of van Nederlandsch fabrikaat, bij invoer in Frankrijk of Engeland en bij door voer door Frankrijk, certificaten van oorsprong worden geëischt. Zij die dergelijke certificaten behoeven, kunnen zich wenden tot den inspecteur der invoerrechten en accijnzen binnen wiens ressort het bedrijf wordt uitge oefend. Berichten van Vrijdag. Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 11 Maart. (Reuter.) Volgens een officieele mededeeling hebben den lOden Maart tusschen de Njemen eu den Weichsel uiterst hardnekkige gevechtsn plaats gehad, met name in de streek van Simno, in de dalen van de Omulef en de Oizyc en in de richting van Przaanycz. In de Karp&'hen zijn alle aanvallen des vijands afgeslagen. Een tegenaanval onzerzijds in de buurt van Gorliee heett de Oosten- rijksche eenheden vernietigd, die na een mislukten nachtelijken aanval zich op onze frontlinie poogden te neateler. Van hel Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 11 Maart. (Reuter.) In het avond-communiqué wordt gezegd Een dichte mist heeft de krijgsverrichtingen zeer gehin derd. De Engelscheu hebben met goed gevolg Westende in België beschoten. Wij hebben twee aanvallen bij Zand voort in den sector van Yperen afgeslagen. De Engelschen hebben in de streek van Nenre Chapelle twee tegenaanvallen afgesla gen, waarbij ze groote verliezen aan den vijand hebben toegebracht. Wij zijn Woensdagavond in het bosch ten Westen van Perthes merkbaar opgeschoten tegen den wanhopigen tegenstand der Duit- acbers in. -Op den Reichackerkopf in de Vogezen hebben we een tegenaanval afgeslagen. Van het Oostelijke gevechisterrein. BERLIJN, 12 Maart. (Wolff). Offici- cieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier van heden Ten N. van het bosch van Augustowo zijn de Russen verslagen. Door een snellen terugtocht in de richting van Grodno onttrekken zij zich aan een volkomen nederlaag. Wij namen hier meer dan 7000 ge vangenen, o.w. 2 regimentscommandan ten, bovendien 3 kanonnen en 10 ma chinegeweren. Ook in de buurt van Augustowo is de vijand in de richting van Grodno begonnen terug te trekken. Ten N.W. van Ostrolenka vielen wij aan en namen 3 officieren en 2000 man gevangen. Ten N. en N.W. van Przacnysz vor deren onze aanvallen. Meer dan 3200 gevangenen bleven hier gisteren in onze handen. Bij Przacnysz staan onze troepen, na tijdelijk uit den weg te zijn gegaan, weer 4 K M. ten N. van deze stad. Bij de vervulling van hun taak en de gevechten tusschen Weichsel en Ozsyc werden 11,460 Russin gevangen geno men. De aanval op de Dardanellen. KONSTANTINOPEL, 12Maart (Wolff) Volgens een particulier bericht aan Wolff's Bureau heeft de vijand in den nacht van 10 op 11 Maart onder be scherming van kruisers en torpedojagers een poging gedaan om de uiterste mijn- versperring op te ruimen, nadat zijn groote schepen tevoren zonder gevolg de zoeklicht-inrichtingen had beschoten. De Dardanellen-batterijen openden het vuur en brachten drie mijnvegers tot zinken, waarna de vijand zich onver- richterzake terugtrok. Door Turksche schepen is in den nacht van 9 op 10 Maart een vijandelijk trans- sportschip in de nabijheid van Mytilene in den grond geboord. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 12 Maart. (Wolff.) Offici eele mededeeling uit het groote hoofd kwartier van heden Twee linieschepen van den vijand, vergezeld door eenige torpedo-booten, vuurden gisteren tegen de badplaats Westende meer dan 70 schoten af, zon der eenige schade aan te richten. Toen onze batterijen in actie kwamen, verwijderde het eskader van den vijand zich. De Engelschen. die zich in Neuve Chapelle genesteld hebben, hebben van nacht herhaaldelijk een voorwaartsche beweging in oostelijke richting onder nomen, maar werden teruggeslagen. Ook ten N. van Neuve Chapelle zijn gisteren vrij zwakke aanvallen van de Engelschen afgeslagen. De strijd in die streek is nog aan den gang. In Champagne heerschte algemeen rust. In de Vogezen wordt tengevolge van zware sneeuwbuien slechts weinig ge vochten. De Duitsche hulpkruiser Eitel Friedrich. NEW-YORK, (ongedatetrd, Reuter.) De Duitsche huipkruiser Prins Eitel Frie drich is te Newport News binnengeloopen voor het aanbrengen van herstellingen. Het schip heeft 350 opvarenden van de in den grond geboorde schepen aan boord, nl. van 3 Engelsche, 3 Fraasche, een Russisch en een Amerikaansch. Het Amerlkaansche sehip is tot zinken ge bracht omdat het een lading tarwe had, die als contrabande werd beschouwd. ma Wé Me De Oorlog

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6