Binnenland Bekendmaking. grafkelder werd als laatste e'rbewys nog een nummer geblazen, waarmee de plechtig heid geëindigd was. Vandalisme. Nog eens hebben onze Kaatshenvelsche vaudale» door bun optreden Zaterdag nacbt van zich doen spreken, 't ls ongeveer eeo jaar geleden, dat op een viertal plaatsen de ruiteo in één nacht werden ingeslagen. Dit- maal is het slechts op één plaats gebeurd, doch daar is zoo huisgehouden dat het lijkt dat de kerels smoordronken baldadig of op zettelijk wraakaemend zijn geweest. Bij den heer J. v. Dan Café zijn omstreeks midder nacht niet minder dan 9 rniten ingeslagen (ot ingedruki). Uit een ingesteld onderzoek blijkt, dat de kerels minstens met 4. man geweest zijn, immera er zijn slechts twee harde knallen gehoord en niet minder dan 9 ruiten in 6 verschillende ramen en ééa glazen deur en i winkelvitrine gebroken. Opmerkelijk is ook dat 't overal de on derste rniten zijn die ingeslagen of gestooten zijn en wel zoo laag dat 't niet met een laDgen stok kan gebeurd zijn. In alle ruiten was eenzelfde rond gat van raim een dM middellijn. Binnenshuis werden geen steenen of voorwerpen waarmee gegooid kon zijn, gevonden. Alles wijst er op dat de vernieling als 't ware op commando door 4 of 5 maa tegelijk is uitgevoerd. Van de daders is nog niets gevondeD. Wanneer zullen we van znlk vandalisme eens verlost zijn. Berichten van Dinedag. De operaties in België en Frankrijk. PARIJS, 15 Maart (R.O.) Het avond- comrnoi'iqué van heden luidt Er hadden heden talrijke gevechten plaats, die in ons voordeel verliepen. Onze artillerie bombardeerde in den om trek van Lombardzijde met succes de ver dedigingswerken vau den vijand. De Engelscnen ten Zuiden van Yperen, die gisteren door den aanval d«r Duitscbers genoodzaakt wareD, achter St. Eloi terug te trekken, hernamen dit dorp en bijna alle naburige loopgraven, in weerwil van ver scheidene tegenaanvallen. Een schitterende aanval van onze infan- tene ten Noorden van Atrecht nam tegelij kertijd drie linies loopgraven, op den heuvel Notre-Dame-Ie-Lorette. Wij bereikten den rand van het plateau. Wij namen honderd gevangenen. Meer naar het Zniden in de streek van Rocklincourt nabij den weg naar Rijssel deden wij verscheidene loopgraven in de lucht vliegen. De Duiischers ondermijnden en bezetten een loopgraaf te Carnoy in de streek vau Albert, doch zij werden er uit verdreven. Wij gingen opuienw vooruit in Cham pagne, in de wouden ten Noord-Oosten van Souain en ten Noord-Westen van Perthes en sloegen twee tegenaanvallen af. Ten Noord-Oosten van Mesnil heerschte groote activiteit. In Argonne werden twee Daitsche tegen aanvallen in de streek van Bagatelle afge slagen. Een Duit8ch blokhuis werd vernield. Twee vijaudelyke tegenaanvallen tusschen Four de Paris en Bolante mislukten. Onze infanterie veroverde het Westelijk gedeelte van het dorp Vauquois en maakte vele ge vangenen. De Duitschers ondermijnden en verwoest ten vier vooruitgeschoven loopgraven in het Bois le Prêtre ten Noord-Westen van Pont-il- Moussod. Wij heroverden 2'/2 loopgaaf. BERLIJN, 16 Maart. (Wolff.) Officiële mededeeling uit het groote hoofdkwartier van heden De Engelsche stelling op de hoogte by St. Eloi den Z. van Yperen, om welke sedert eergisteren gestreden werd,is in onze handen. Aan de Zaidelijke helling van de Loretto- hoogte, ten N.W. van Atrecht, wordt om de vooruitspringende hooglepunt gevochten. In Champagne zijn verscheidene gedeelte lijke aanvallen van de Franschen door ons vuur gestuit. De vijand leed zware verliezen. Ten N. van Beau Séjour hebben onze troepen van de Franschen verscheidene loop graven afgenomen. In de Argonne en aan den oostelijken rand daarvan is het tot gevechten gekomen, die nog voortduren. In de Vogezen wordt op sommige plaatsen voortgevochten. Van hel Oostelijk oorlogstooneel. BERLIJN, 16 Maart (W.B.) Het groote hoofdkwartier meldt hedenmorgen Aan beide zijden van de Orzijc en Noord-Oostelijk van Prasnysch, werden Russische aanvalleo overal afgeslagen. Verbitterd vooral was de strijd om Jednorosez (tea N.-O. van Prasnysch). Tweeduizend Russische gevangenen ble ven daar In onze handen. Zuidelijk van den Weichsel valt niets te melden. PETROGRADO, 16 Maart. (WEST- NIK). Bij Ossowiec bracht de vijand en kele batterijen meer nabij de vesting wegens het blijkbaar doellooze van een bombardement op grooteren afstand. De artillerie der vesting beschoot met succes een vijandelijke kolonne, bestaan de uit automobielen, die enkele zware wagens, blijkbaar met stukken geschut, voorraden en munitie voortsleepten. De worsteling met geschut van midden ka liber werd op 13 en 14 Maart bijna tot het aanbreken van den nacht voortgezet met voortdurend overwicht aan de zijde der vesting. Twee Duitsche compagnieën trachtten de bevroren Bobr in de streek van Go- nionds (ten Oosten van Ossowiec) te naderen, doch trokken voor het vuur op twee drie wersten afstand met groote verliezen terug. In de streek van Ossowiec nemen onze verkenners 's nachts met succes vijandelijke posten en brengen de ge vangenen in de vesting. Bij Prasnysch onderhouden de Duit schers een zeer hevig artillerievuur, doch de infanterie verdraagt ons opdringen niet. Over geheel ons front oefenden wij met succes druk uit op de Duitschers, vooral bij de rivier Orzyc. In de vijandelijke stellingen in de Bsurastreek valt 's nachts groote bewe ging waar te nemen. Mogelijk is het, dat dej Duitschers er de artillerie versterken. In de Karpathen zijn de omstandig heden nu uiterst moeilijk voor het offen sief. De hooge sneeuw staat slechts een langzame beweging der manschappen toe die een voor een langs de veelgebruikte paden trekkeo, wat onder het vuur van den vijand zware verliezen berokkent. Alleen de ski-soldaten, die wij evengoed bezitten als den vijand, kunnen vrijer opereeren. Niettemin houden de Oosten rijkers niet op met hunne nuttelooze po gingen tot het ontzetten van Przemysl, welks forten door onze zware baterijen worden beschoten. Van het Oostelijke gevechtsterrei?i. ST. PETERSBURG, 16 Maart (P. T. A.) Bericht van het groote hoofdkwar tier Op het front van den linkeroever van den Weichseltot de Njemen hebben wij vooruitgeschoven vijandelijke troe penmachten uit Kopciowo (ten noorden van Grodno) verdreven. Het offensief onzer troepen op beide oevers van de Orzyc wordt voortgezet. Na allerhevigste gevechten hebben onze troepen de dorpen Stegna en led- norozec genomen en een hardnekkige tegenaanval der Duitschers afgeslagen. Bij deze gevechten hebben wij een stuk zwaar geschut, drie lichte stukken en bij de 500 gevangenen gemaakt. Ten noorden van de linie Przasnycz- Groedoesk hebben onze troepen even eens plaatselijke voordeelen behaald. Op den linkeroever van den Weichsel onderhield de vijand geschutvuur op onze stellingen aan de Bzoera en heeft hij een vruchteloozen aanval onderno men in de streek van de Pilica. In de Karpathen hebben onze troe pen, niettegenstaande de dikke sneeuw en den ijzigen sneeuwstorm, het offen sief voortgezet in den omtrek van Smol nik. Zij hebben de uiterste stellingen van den vijand genomen en 2400 gevange nen gemaakt, waaronder 36 officieren terwijl 17 mitrailleuses in onze handen vielen. Deze overwinning is behaald ter plaat se waar de Oostenrijkers hun voornaam ste offensief uitoefenden. Ze heeft den vijanden gedwongen uit zekere sectoren terug te trekken in de richting van Ba- ligrod. in de richting van den Uszok hebben zij bij Jablonka (ten N.W. van Nadvorna) eveneens vijandelijke loopgraven geno men. In de streek van Zawadka en Rozanka duren de vijandelijke aanvallen voort. In Oost-Galicië ontwikkelen de ge vechten zich ten Oosten van den spoor weg Stanislaw—Kolomea. In den vroegen ochtend van 14 Maart waadde- onze infanterie tot de borst door de sneeuw en maakte zich meester van de vijandelijke versterkingen nabij Tarno- nowicz en Polno, waarbij meer dan 2000 man werden gevangen genomen met 20 officieren en 7 mitrailleurs buit gemaakt. Przemysl wordt door de artillerie beschoten. Aan de Noordzijde bezetten onze troepen de hoogten op een geweer schot afstand van de forten der stad. WEENEN, 16 Maart. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwar tier Aanvallen van vrij sterke strijdkrachten, vijandelijke infanterie op onze stellingen ten oosten van Salejow (ten zuidoosten van Petrokow) en bij Lopuczno zijn afgeslagen. Eveneens zijn verscheidene nachtelijke aanvallen door de Russen in de streek van Gorlice ondernomen, mislukt. Bij het afslaan dezer aanvallen heeft onze artillerie door flankvuur op korten afstand den vijand zware verliezen toegebracht. In de Karpathen is gisteren op het grootste deel van het front slechts de artillerie aan het woord geweest. Ook bij de stellingen ten noorden van den Uzsok-pas is het na de gebeurtenissen van den l4den dezer betrekkelijk rustig gebleven. De vijand heeft dien dag zware ver liezen geleden. Van de voorste Russi sche afdeelingen zijn twee bataljons vernietigd, elf officieren en 650 man gevangen genomen, zoomede drie ma chinegeweren buit gemaakt. In de streek ten noordwesten van Wyszkow hebben onze afdeelingen een heuvel veroverd en 380 man gevangen genomen. Ondanks herhaalde tegenaan vallen der Russen hebben zij het ge wonnen terrein behouden. De slag ten zuiden van de Dnjestr duurt voort. De door sterke Russische strijdkrachten op de heuvels ten oosten van Ottynia in de richting van Kolmea gedane poging om door onze linie heen te breken, is na verbitterde gevechten, die verscheidene dagen hebben geduurd, met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Nadat hij nieuwe versterkin gen had gekregen, heeft de vijand nog maals drie aanvallen op onze troepen die deze heuvels bezet hielden onder nomen. De in gesloten gelederen op rukkende Russen hebben er wederom gevoelige verliezen geleden. Het 53e regiment infanterie heeft de herhaalde bestorming van overmachtige vijandelijke strijdkrachten heldhaftig doorstaan en alle aanvallen bloedig afgeslagen. De toestand. Wij hebben onder ons oorlogsnieuws breedvoerige beschrijvingen opgenomen van le voornaamste gebeurtenissen op het oorlog- terrein, nl. de nieuwe gevechten bij Au- gustow, het Fransche succes iu Argonnen en het Eagdscbe in Neave Cliapelle en evenmin als de waarde san de beschrijving van den strijd in 't Oosten in verhouding staat met de leügte der mededeeling, even min acht de militaire medewerker van de N. R. Cr. de ove wiuniog in 't Westen van veel beteekenis, alleen is hier een siddering iu de frontlijn gemaakt, zooals dat op tal van plaatsen is geschied en zooals de Dait- scbers gisteren ten Zuiden van Yperen bij St. Eloi hobben gedaan. Duidelijk is 't echter dat de Duitschers nog steeds War schau in 'l oog hebbeu, daarom moeten zij bij Prasnyez, dat de poort van Warschau genoemd wordt, 10 legerkorpsen verzameld hebben eu ook bij Ossowice is nieuw ge schut aangebracht, terwijl leger-bfdet-lingen am den anderen oever drr Bobr verschenen zijn, dat vlak bij de vestig Oisowice ligt. Nog dient bier aangestipt, dat een der laatste Daitsche heldeuschaitjes de ^Dresden" door een Eugelsche overmacht in den grond is geboord. Op de Noordzee. Men meldde gisteren uit IJmuiden Van tien minuten voor drieen af is gisteren te IJmuiden en in den omtrek zwaar kanongebulder gehoord uit de richting W.N W. Ook de kustwachten rapporteeren duidelijk het donderen van kanonnen te hebben gehoord. Er was niets te zien, daar het op zee vrij dik was. De rapporten van tot 6 uur binnen gekomen stoomtrawlers maken gewag van een ernstig treffen ter zee nabij de Nederlandsche kust. Zoo wordt gerap porteerd dat tusschen 2 en 3 uur 's mid dags nabij Kamperduin twee oorlogs schepen, een met drie en een met twee schoorsteenen, een onderzeeboot en twee torpedojagers zijn gezien, allen koersende met snelle vaart naar N.O. richting. Be Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend dat ter Secretarie verkrijgbaar zijn gesteld formulieren tot het aanvragen van jacht- en vlschakten. Het is wenschelijk dat de aanvragen zoo spoedig doenlijk en vóór 1 April a.s. ter Secretarie worden ingeleverd. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele^ Be Oorlog Mrnr.i' .11 HlI H r Tin

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6