Tweede Blad. Binnenland i NUMMER 26 ZONDAG 28 MAART 1915 38e JAARGANG Eh CU o -•J» Een Duitsche duikboot gezonken LONDEN, 2 5 Maart. (Reuter) Naar de admiraliteit meldt, heeft zij goede redenen te gelooven, dat de Duitsche duikboot U 29 met de geheele bemanning is gezonken. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 25 Maart. (Havas). Officieel bericht van vanmiddag Ten noorden van Atrecht hebben in den nacht van 23 op 24 dezer de Dult- schers op den grooten heuvel van Notre Dame de Lorette twee aanvallen gedaan die volslagen zijn mislukt. In Champagne is in denzelfden nacht een vijandelijke aanval op het fortje bij Peau Séjour dadelijk gestuit. Er zijn vrij hevige artilleriegevechten geleverd. In Argonne liehben de Dultschers vruchtelooze aanvallen gedaan op Fon taine Madame. Bij Eparges hebben de Franschen drie tegenaanvallen der Dultschers afgesla- gen. Op de overige gedeelten van het front is niets van belang gebeurd. Van het Oostelijk gevechtsterrein. WKENEN, 25 Maart. (Wolff.) Offici eel beiicht uit het groote hoofdkwartier In de Karpathen hebben onze troe pen hevige aanvallen der Russen afge slagen. De gevechten duren voort. De dag van gisteren is. op eenige ge deelten van het front betrekkelijk rustig geweest. Wij hebben opnieuw 1500 gevangenen gemaakt. Bij Wyszkow is een vijandelijke aanval op de den 7.2steo Maart door ons veroverde stellingen mislukt. Op de andere gedeelten van het front is niets van belang gebeurd. Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 24 Maart (P. T. A.) Mededeellng van den grooten ge- neralen staf Op den rechteroever van de Narew, op het front aan de Skrwa en de Orzyc, daaronder begrepen de rechteroever van de Oritz, hebben de gevechten om het bezit der steunpunten over 't algemeen een uiterst verwoed karakter aangeno men. De Duitschers, die hier belangrij ke versterkingen hadden aangevoerd ten koste van hun sterkte op andere ge vechtsterreinen, verdedigen hun stellin gen op hardnekkige wijze. Onze troepen vorderen iBtusschen langzaam en maken zich van loopgraven en hoogten meester. Vermelding ver dient het handgemeen bij Uakb, dat bij Karask en Jednorogetz, waar onze troe pen, die dapper en met algeheele zelf verloochening aanvielen, een succes be haalden door 300 gevangenen te maken en 8 mitrailleurs en 2 bomwerpers te vermeesteren. Op den linkeroever van den Weichsel is geen verandering van beteekenis. De Duitschers werden gedwongen de hoeve Domanevitze aan de Pilica te ontruimen waar wij ons sedert versterkt hebben. Tegenaanvallen van den vijand in deze streek werden afgeslagen. In de Karpathen dringen onze troepen voorwaarts. In den loop van den dag maakten zij zich meester van verschei dene hoogten langs een front, dat ligt tusschen de richtingen van Bartfeld en Uszok. Opdenzelfdendaghebben wij meer dan 4000 gevangenen gemaakt en 1 ka non en verscheidene mitrailleurs ver- meesterd. Den 22sten hebben de Duitschers op nieuw zonder succes een aanval gedaan op hoogte 992 bij Koziouvka. BERLIJN, 24 Maart. (Wolff.) Offlcl- eele mededeeling uit het groote hoofd kwartier Aanvallen van de Russen ten O. en Z.O. van Augustowo en bij Jednorocek ten NO. van Przasnysz, zijn afgeslagen. Van het Westelijke gevechtsterrein PARIJS, 25 Maart. (Reuter). Avond communiqué Niets te melden behalve het afslaan van een aanval der Dult schers op Notre Dame de Lorette. BERLIJN, 26 Maart. (Wolff.) Offici- eele mededeeling uit het groote hoofd kwartier Op de Maashoogten ten Z.W. van Verdun hebben de Franschen opnieuw beproefd bij CombreS zich door een vrij sterken aanval Van onze stellingen meester te maken. Zij werden echter na een hardnekkl- gen strijd teruggeworpen. Het gevecht bij Hartmanswellerkopf wordt voortgezet. Van het Oostelijke gevechtsterrein. St. PETERSBURG, 25 Maart. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf Op het gevechtsterrein ten westen van den middenloop van de Njemen blijven wij terrein winnen. Aan den rechteroever van de Narew en op den linkeroever van den Weich sel is geen verandering van beteeksnls. In de Karpathen hebben wij met ons offensief tusschen de richtingen van Barrfeld en Uszok een volledig succes behaald. Onze troepen, die in buitengewoon moei lijke omstandigheden optraden, behaal den een belangrijk en beslissend voor deel in de omgeving van den Loupkow- pa«, waar wij met een stormaanval een zeer gewichtige stelling van de Oosten rijkers op den grooten kam van de Bes- klden veroverden. Na een boschterrein dat versterkt was met ijzerdraadversper ringen en omgeven door eenige ver diepingen van loopgraven genomen te hebben, drong onze infanterie door tot de hoofdstelling van den vijand. Na deze met geschut, dat hierin moest worden gesleept, van een afstand van 600 pas te hebben beschoten, trokken de troe pen door diepe, van palissaden voorziene grachten en veroverden de verschansin gen, welke van binnen en van buiten krachtig waren versterkt. De Oostenrij kers deden verschillende verwoede te genaanvallen in gesloten massa s maar werden verstrooid en gedeeltelijk ver nietigd door ons vuur en onze bajonet- aanvallen, Tegen den morgenstond van 24 Maart trok de vijand terug op andere stellingen. In den loop van den dag maakten wij ongeveer 100 officieren en 56000 man krijgsgevangen, terwijl we eenige tientallen mitrailleurs vermees terden. BERLIJN, 26 Naart. (Wolff.) Officl- eele mededeeling uit het groote hoofd kwartier Aanvallen van de Russen op den doorgang tusschen de meren ten W. van Augustowo zijn afgeslagen. De toestand. Omtrent den toestand op 't oorlogaterrein beboeren we niet veel te zeggen ditmaal, daar er zeer weinig nieuwe ia. Er wordt vooral in de Karpathen ontzaggelijk gevoch ten, met welken uitslag valt niet te zeggen. Ook in Polen en meer Noordwaarts ia men nog ateeda in heftige gevechten gewikkeld en vallen de Rassen ook hier ala in de Karpathen aan. Op 't Westelijk front ia 'l aanvallen, en loopgraven nemen, zooala we dat gewoon zyn, zonder dat er iets bijzonders gebeurt. Het flfeit van den dag' ia het in deD grond boren van een Nederlandach schip, door een Duitschen onderzeeër, nadat de pa pieren en alles waien ingezien. Het ia een feit van grnote beteekenis, waaraan 't echter ge vaarlijk ia beschonwiDgen vaat te kuoopen reoraleer er officieels gegevens zijn. De Russen in Metnel. BERLIJN, 20 Maart. (Wolff.) Ut ihet groote hoofdkwartier wordt gemeld, dat bij een ambtelijk onderzoek naar de ge beurtenissen bij Memel het volgende is vastgesteld Donderdag 18 Maart rukten de Rus sen tegelijk van het Noorden en het Oosten in verscheidene kolonnes naar Memel op. Het waren 7 bataljons van de Rijksweer met 6 of 8 verouderde ka nonnen, eenige eskadrons rijksweer, twee compagnieën marine-iafanterie, één ba taljon van het 270ste reserveregiment en de grenswachttroepen uit Riga eu Llbau, tezamen 6 tot 8000 man. De in getal zwakkere Duitsche land storm trok zich van de grens op Memel terug en moest ten slotte ook door de stad over het Haff en de Nchrung te- rugkeeren. De Russen staken langs de wegen van Mimmersatt en Naugallen, waailangs zij oprukten tal van gebouwen in brand, vooral schuren. In 't geheel werden 15 gemeenten zwaar beschadigd. Een aan zienlijk aantal bewoners, wok vrouwen en kinderen, werden naar Rusland weg gevoerd. Een aantal inwoners werd gedood. In den avond van 18 Maart trokken de Russen Memel binnen. De troepen werden hoofdzakelijk In de kazernes on dergebracht. Vrijdagavond verscheen de Russische commandant op het stadhuis en eischte den opperburgemeester en later nog drie andere burgers als gijze laars op ea liet hen in de kazernes bren gen, die door de Russen reeds in een on geloofelijken toestand herschapen waren. In de straten der stad trokken plun derende troepen Russische soldaten rond, die bewoners gevangen namen, de huizen binaendrongen, de ruiten stuk sloegen, winkels met levensmiddelen en twee horloge- en juwelierszaken geheel leegplunderden. Totdusver zijn drie ge vallen van geweldpleging op vrouwen vastgesteld. Brandstichting en vernieling van huisraad ^Jzijn in 't algemeen niet voorgekomen. Het bericht dat Russisch gepeupel aan de buitensporigheden heeft deelgenomen, is niet bevestigd. De Russische commandant, wien het woeste optreden van zijne troepen blijk baar zelf tegenstond, trachtte er een einde aan te maken door de plunderende troep naar de kazernes ter.ig te zenden en de poorten te sluiten. Zaterdagochtend was de stad, op de patrouilles na, vrij van Russische soldaten. Zaterdagavond trokken de Russen af; slechts enkele verspreide troepjes bleven in Memel achter, die reeds hun gewe ren op het raadhuis wilden afleveren, toen Zondagmorgen opnieuw vrij talrij ken Russische troepen uit het noorden de stad binnenrukten. Zij stieten in Me mel reeds op Duitsche troepen en toen die uit het zuiden versterkingen kregen wierpen zj de Russen de stad uit, In de hevige straatgevechen verloor de vijand ongeveer 150 dooden. Onze ver liezen waren gering. Op hun terugtocht sleepten de Russen de versterkingen, die hun waren nage zonden, In de vlucht mee. De gijzelaars waren bij de nadering onzer troepen onder bewaking in noordelijke richting weggevoerd, doch bij het >Konings- boschje bleef hun wagen steken en de bewakers vluchten. De gijzelaars trach ten naar Memel terug te komende burgemeester Pockels is op dien terug tocht neergevallen en door vluchtende Russische soldaten met bajonetsteken i zwaar gekwetst. De Russen vluchten zonder tegenstand te bieden en werden den 22sten en 23sten krachtig vervolgd. Vooral bij hun doortocht door PolaDgen hebben zij door het geschutvuur van onze kruisers, die hen van zee uit be schoten, zware verliezen geleden. 5U0 gevangeuen, 8 kanonneD, 3 machine geweren eu munitiewagens zijn in onze handen gevallen. De Ras?ische onderneming tegen Memel heeft het karakter van een rooftocht, waar bij hel minder op militair sue es dan op buit en het aanrichten van ve woesting aankwam. Een dergelijke rooftocht schijnen de Russen tegen Tilsit in den zin te hebben gehad. De Russische commandant vroeg ii.l. Vrijdagavond den opperburgemeester van Memel, hoe hit er in Tilsit uitzag eu was zeer veiwonderd te hooren, dat die stad zich in handen der Dnitscher* bevond. Bij de Duitsche troepen, die Memel heb ben bevrijd, bevond zich de jongste zoon van den keizer, piiua Joachim. Hij werd overal waar hij zich vertoonde, door de be- volkizg met blijschap begroet. langrijk toegenomen en de Belgische dant van de U 28 zich te voren over- artillerle is met eenige zware stukken tulgd noch van eene toevalligheid aangevuld. van den zeeoorlog. Hier is dus over de MAASTRICHT, 25 Maart. (Part.) Het waarschuwing van begin Februari heen, aantal gewonden, dat den laatsten tijd, eeQ neutraa' schip opzettelijk en welbe- terugkeerend vanuit Noord-Frankrijk per wust 'n 2roQd geboord, trein door Luik trekt, is zeer groot. Er °'er te ^ande een hoogst passeerden niet minder dan 9 treinen P'j^bjken indruk teweeg gebracht heeft, met zwaar gewonde Duitsche miltalren. I ls begrijpelijk, en wij twijfelen niet, of Daarentegen voeren andere treinen on ophoudelijk nieuwe troepen naar den Yser aan het zijn meerendeels soldaten van de lichting 1915, die dus nog niet in het vuur zijn geweest. Zij schrijven dan ook op de wagens >Von Calais nach Paris und Londen*. Ook krijgsgevangenen woiden nog ïerhnaldelijk door Luik naar Dultschland vervoerd, terwijl ook veroverde kanon nen nu en dan aankomen. Dezer dagen vervoerde een trein, welke uit Noord- Frankrijk kwam, twee neergeschoten Engelsche vliegmachines. De val van Przemysl. In strijd met de russische fftcieele mededeeling, volgens welke te Przemysl 117.000 gevangenen werden gemaakt,, verneemt een Berlijnsch nieuwsbureau uit Weenen van betrouwbare zijde dat het aan tal van gevangenen op zijn hoogst 35.000 bedraagt. Zelfs wanneer de Russen de burgerbevolking, die voor den oorlog 40.000 zielen bedroeg, zou den mederekenen wordt het uit St. Pe tersburg gemelde aantal niet bereikt. De verliezen der Engelschen bij Nieuw-Kapelle. De Manchester Guardian verneemt van betrouwbare zijde, dat de gezamehjke verliezeo der Engelschen in de gevech ten van Neuve Chapelle (Nieuw-Kapel- le) tusschen de 8000 en 9000 man heb ben bedragen. Volgens den ooggetuige bij 't Britsche hoofdkwartier is het hooge verlies aan Engelsche officieren daaraan toe te schrijven, dat de ofilcieren bij den op- marsch over het met hekken en slooten versperde land vooraan moesten gaan om het terrein te onderzoeken en den besten weg te vinden tot het vermijden der hindernissen. De voeding in Duitschland. Te Zevenaar passeeren de laatste da gen talrijke Hollanders, werkzaam In Dultschland, die echter dat land den rug toekeeren wegens de onvoldoende voe- ding. Gistermorgen kwam te Zevenaar we der een groot aantal arbeiders terug. Door de te Emmerik wonende conduc teurs der Staatspoor is bij den Minister van Landbouw een verzoek ingediend, om, in afwijking van het uitvoerverbod, voor persoonlijk gebruik brood en der gelijke te mogen medenemen voor hun gezin. Wachthonden voor Duitsche soldaten. Het Duitsche legerbestuur tracht zich krachtige, tegen 't weer geharde en moe dige, maar toch gehoorzame en waak zame honden te verschaften, die niet keffen en niet zenuwachtig, kwaadaardig of bijterig zijn. Blijkbaar zijn die honden bestemd om op de wachtposten bij 't le ger dienst te doen als waakhonden. Het Belgische leger, dat op 3 Augus tus den veldtocht is begonnen met 6 di visies infanterie en I divisie cavalerie, telt thans naar wij in de Temps le zen nog steeds 6 divisies Infanterie, terwijl de cavalerie met een divisie Is vermeerderd. De troepen zijn volgens het Fransche blad ultgestekend gewa pend en uitgerust, iedere eenheid heeft de normale sterkte en het voorgeschre ven kader. Het leger is in den laatsten tijd met eenige duizenden recruten aan gevuld. Het aantal mitraileuses is be- Het Nederlandsche ss. „Medea" in den grond geboord. LONDEN, 26 Maart. (Spec. Dienst. De Britsche Admiraliteit meldt, dat de Nederlandsche stoomer „Medea", met sinaasappelen van Salonlki naar Londen, 25 Maart, des morgens om 10 uur ter hoogte van het eiland Wight door den Duitschen onderzeeër „U 28 in den grond is geboord. Zij voerde de Hollandsche vlag, een Hollandsche bemanning en het woord „Amsterdam" in groote letters naast den naam geschilderd. Het kreeg bevel de scheepspapieren naar den onderzeeër te brengen. Vervol gens moest de bemanning in de booten gaan en werd het schip met kanonscho ten in den grond geboord. De teruggave der scheepspapieren werd geweigerd. De bemanning werd opgepikt door den Britschen torpedojager „Teviot" Lloyds meldt uit Londen, dat volgens berichten van Dover het Nederl. s.s. „Medea" op de reis van Salonika naar Londen, gistermorgen door den Duit schen onderzeeër ,,U 28" op 10 a 15 mijl ten zuiden van Bevezler tot zinken is gebracht. De bemanning is geréd door een Brltsch vaartuig en in goeden toestand te Dover geland- LONDEN, 26 Maart. (Reuter. Part.) De in den grond geboorde Medea kreeg Donderdag om 10 uur bij Beachy Head bevel om een bemande sloep uit te zen den met de scheepspapieren. Het Neder landsche schip werd met geschutvuur tot zinken gebracht. De duikboot (de U 28) weigerde de papieren terug te geven. Een Engelsche torpedojager heeft de bemanning te Dover aan land gebracht. Volgens de berichten in de bladen had de Medea een lading sinaasappelen. De onderzeeër gaf de bemanning 10 minuten om het schip te verlaten. Er verliepen 45 minuten, voor de Medea door het kanonvuur zonk. De bemanning heeft 2 uren geroeid, voordat zij werd opgepikt. Naar wij vernemen, had de Medea een lading van 15,900 a 16,000 kisten sinaa; - appelen voor de Londenscae markt in, voor Hollandsche rekening aan eigen agent. Sinaasappelen Is natuurlijk geen contrabande. De bemanning wordt zoo spoedig mo gelijk te Amsterdam verwacht, waar schijnlijk heden of Zondag. Het gebeurde heeft in de Amsterdam- sche reederskringen groot opzien ver wekt. Naar ons bleek, brengt het echter voorloopig geen wijziging ln de geregel de afvaait van de schepen van verschil lende lijnen, ten hoogste in de samen stelling van de lading. De N. Rott. Ct. schrijft o.m. in een hoofd-artlkel De ernstige gebeurtenis van de laatste week is zeker die, welke met de Medea, van de Koninklijke Nederlandsche Stoom bootmaatschappij, heeft plaats gegrepen. Dit Nederlandsche schip is in den grond geboord, nadat de Duitsche militaire autoriteit, die zich met deze vernieling heefc belas», de scheepspapieren had kunnen Inzien, en omtrent de nationaliteit van het schip alle zekerheid verkrijgen. Hier is dus van eene vergissing geen sprake, maar-ls bij volle bewustheid een Nederlandsch schip naar den bodem der zee gezonden. Deze handeling overschrijdt de perken van hetgeen aan de neutrale staten, was in het vooruitzicht gesteld, toen de duik bootenoorlog veertien dagen voor den aanvang werd beteekend. >Hoewel heette het toen de Duitsche strijd krachten ter zee opdracht hebben, ge welddadigheden tegen neutrale schepen voor zoover zij als zoodanig herkenbaar zijn, na te laten, kan het toch, gegeven het door de Britsche regeering verorden de misbruik van de neutrale vlag en de toevalligheden van den oorlog, niet immer vei meden worden, dai ook zij aan een tegen een vijandelijk schip bedoel den aanval ten offer vallen.* Welnu, hier bij de Medea is noch van een mis bruik van de Nederlandsche vlag sprake geweest en daarvan heeft de comman- onze regeering zal zich daarvan bij de Duitsche regeering de tolk maken, en zich het recht herinneren om schadever goeding te eischen, dat zij zich bij haar antwoord-nota van 12 Februari heeft voorbehouden. Mochten de feiten, waarop de vernie ling van de Medea gebaseerd is, en die ons tot uitgangspunt van onze beschou wing gediend hebben, onjuist blijken te zijn weergegeven, dan lijkt het ons ge- wenscht, dat zoo spoedig mogslijk op heldering worde gegeven, opdat de onrust die zich begrijpelijkerwijze van ons land heeft meester gemaakt, weer aanstonds kunne verdwijnen. Opgebrachte Nederlandsche schepen. Naar aanleiding van het opbrengen van de Zaanstroom en de Batavier V wordt ons uit den kring der direct be trokkenen bij de aanhouding zelve te kennen gegeven, dat men zoowel het hijschen van de Duitsche vlag op de schepen als het wegzenden van een deel der bemanningen met behoud van een deel om eventueel getuigenis af te leg gen en om de schepen weder in de vaart te kunnen brengen, overeenkom stig de bepalingen van de Deutsche Prlsen Gerlchtsordnung acht. Men verwacht dan ook van die zijde geen moeilijkheden in de afwikkeling der zaak. N. R. Ct. Nederlandsch schip beschoten De Londensche Standard van Woens dag meldde, dat het stoomschip Meck lenburg van de Maatschappij Zeeland. DlnsdagmorgenultVllsslogen vertrokken, door een Duitsche stoomtreiler was ach tervolgd, welke drie schoten gelost heeft. De Mecklenburg ontwikkelde de grootste snelheid en heeft de reis naar Londen voortgezet. Hetzelfde bericht heeft ook ons gis teren bereikt, maar bij ingewonnen in lichtingen werd het tegengesproken. De directie van de Zeeland heeft aan de N. Ct. meegedeeld, dat de treiler heeft geschoten, maar daar zich in de onmld- delijke nabijheid van de Mecklenburg een hydroplaan bevond, evenals de treiler van onbekende nationaliteit, is het veel waarschijnlijker, dat de schoten gericht waren tegen dat vliegtuig en niet teren de mailboot, die In de nabijheid was. Met zekerheid kan wegens den grooten afstand waarop de schoten werden af gevuurd niet worden gezegd, wat 't doel was. Wq kunnen thans de volgende bij zonderheden van het gebeurde meedee- len Het eerste schot op de Mecklenburg was ongeveer op 50 meter afstand van het middenschip terechtgekomen het tweede schot vloog over de brug heen, terwijl het derde schot meer achterlijk dan dwars van het schip in het water teiecht kwam. De mailboot is, toen de schoten gelost werden, full speed door gestoomd. De stoomtreiler bevond zich op ongeveer 2 mijl afstand en was onder vollen stoom uit Zeebrugge. Dat de treiler volle kracht voer, was te zien aan het boegwater. De stoomtreiler had geen vlag op en heeft evenmin, alvorens te schieten, seinen gegeven. De ontmoeting heeft plaats gehad Dinsdagmorgen ongeveer 7 uur, 9 mijl Noord-West van West- kapelle. De varkensnood. Naar het Hbld. meldt, heeft dezer da gen een conferentie plaats gehad tusschen den minister van landbouw en het be stuur van den Ned. sbgersbond. Bij de ze gelegenheid gaf de minister als zijn voornemen te kennen, binnenkort voor de slagers, tegen lageren prijs dan op de markt betaald wordt, varkens beschik baar te stellen. Z.Fxc. verzocht ln ver band hiermede opgave van het benoo- digde aantal. Deze opgave is den minister toege zonden. v Inlijving lichting ip/j* Van 20—24 April zullen worden in gelijfd de dienstplichtigen der lichting 1915, toegewezen aan de compagnieën wielrijders en aan het Ille bataljon van elk der regimenten grenadiers, jagers en infanterie, met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het bewijs, bedoeld in art. 70 eerste lid der Mllitiewet. Vor r deze laatsten zal de Inlijving geschieden in het tijdvak van 2024 Juni a.s. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studie- belangen kunnen worden gerekend kan aan deze ln te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste oefening worden ver leend, indien zij daartoe ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) ver zoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk, omtrent bet werkelijk bestaan van de reden der aan- r I 1 De Echo van liet Zeilen, a ra De Oorlog

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5