pïumiaer 29. Donderdag 8 April 1915 38e Jaargang Dl Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. lVaalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. [OR les p De tweede Vrouw. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen )E FEUILLETON. -I 915 2 -5 lr AH 4>2C 4,80 3.8 7,- 26) 678 De Echo van het Zuiden, Waalwijksclii' en Langstrsalstlie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door bet geheele ryk f 0.90 Brieven, ingezonden «tukken, gelden er' franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Telefoonnummer 38. Telegram-Ad <38ECHO. Prijs der Advbrtentiën 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement woïden speciale teer voordeelige contra gesloten. Reclame* 16 cent per regel 3 Q 1.2 1.3 2.1 *,1 2.3 3.2 5.4 8,5 11,4 De Oorlog Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 4 April. (P. T. A.) De groote generale staf van den opperbevelhebber deelt mede Op het front ten Westen van de Njemen ontwikkelen zich de gevechten in voor ons zeer gunstigen zin. Op den weg van Calvaria naar Su- walki, in de buurt van bet dorp Zelonala, beeft onze cavalerie op den 3den April, na een hardnekkig gevecht met Duitsche cavalerie, die door infanterie werd ge steund, in een onstulmigen aanval talrijke vijanden neergeslagen en gevangen ge maakt, de Duitschers uit deze streek verdreven en hen vervolgd. In de Karpathen hebben wij den 2den April een aanmerkelijk succes behaald in de afdeellng van het front, die ten Noorden van de Irichting van Bartfelc ligt, alsmede in de stre;k tusschen de richtingen van Mezö en Lutowiska. Op den 2den April namen wij op het Karpathenfront meer dan 2100 soldaten gevangen en veroverden er 3 kanonnen en 3 machinegeweren. In de buurt van Zaleszi hebben de Oostenrijkers beproefd tot het offensie over te gaan, maar al hun aanvallen mislukten volslagen. Hier namen wij 2 officieren en ongeveer 100 man gevan gen. Gedurende een nachtelijk gevecht in deze buurt hebben de Oostenrijkers een van onze fortificaties onder het vuur van hun zware artillerie genomen en bijna alle verdedigers ervan met hun projectielen gedood. Daarna deden de Oostenrijkers een onstuimlgen bajonet- aanval en veroverden de stelling. Bijna onmiddellijk daarna werden zij er echter weer uitgeworpen door een tegenaanval Van „DE ECHO YAN HET ZUIDEN." van een compagnie van een van onze regimenten. Deze tegenaanval bevrijdde een telefonist, de soldaat Alexie Makoe- ka, behoorende tot hetzelfde regiment. De Oostenrijksche soldaten hadden dezen man afschuwelijk verminkt, door hem de toog af te snijden, toen hij weigerde den vijand militaire geheimen uit te le veren. De opperbevelhebber heeft Ma- coeka tot onderofficier bevorderd, hem het St. Georgekruis eerste klas verleend, en hem persoonlijk zijn dank betuigd voor de trouw aan zijn eed. Voorts heeft de opperbevelhebber de aandacht des Tsaren op Makoeka gericht, opdat hem de dubbele gage zal worden toegekend die de gewonde onderofficieren eerste klasse plegen te genieten. In de richting van Chotiji (in Bessa- rabië) hebben de Oostenrijkers, na de ernstige nederlaag die hen daar op den 30sten Maart afdeelingen van onze ca valerie hebben toegebracht (zij deden een onweerstaanbareo aanval te voet legen een afdeeling vijandelijke infante rie), ons grondgebied ontruimd en zich op hun grens teruggetrokken, waar zij zich hebben verschanst. Bij dat gevecht van den 30stén legde onze cavalerie buitengewonen moed aan den dag door te voet vijandelijke infanterie, die met steek- en houwbajonetten vocht, aan te vallen. PARIJS, 5 April, (Havas.) De ofticiee- le mededeeling van hedenmiddag 3 uur meldt, dat vandaag op het heele front rust heeft geheerscht, behalve in Woevre, waar de vooruitgang der Franschen is voortgezet en zij het dorp Regnièville, 2,/2 K.M. ten Westen von Fey-en-Haye (dat den lsten April is bezet) hebben veroverd. Er zijn nu juiste inlichtingen gekomen over de resultaten van het bombardement, dat de Engelsche vliegers den 26sten Maart in België hebben uitgevoerd. Die resultaten zijn de volgende De uchtschepenloodsen te Berchem zijn ern stig beschadigd, alsmede een luchtschip, dat daarin was verborgen. Te Hoboken zijn de scheepswerven in jrand gestoken. Twee Duitsche duik- booten zijn vernield, een derde is bescha digd. Veertien arbeiders zijn gedood en twee en zestig gewond. XIII. DAGEN VAN GELUK. Tegelijkertijd verwijderde by haar een weinig van Paal en Madeleine en fluisterde baar toe Ik moet n iets zeggen, dat ik niet aan Madeleine wil toevertronwen. Ik voorzie moei lijke tijden, dagen van strijd en onrast. Nog weet ik niet met zekeihgjfl, ik beb slechtB on zekere vermoedens en veronderstellingen, maar joist om volkomen zekerheid te krijgen, moeten wij zoo geheimzinnig op reis gaan- Ik hoop, dat wij ons door den schyn laten misleiden, want bstgeeD wij vermoeden, is zoo vreeselyk. Maar ik spreek wartaal, gij zalt mij niet meer begrijpen en toch kan ik a voor bet oogenblik nog geen nadere ophelderingen geven. Ik behoef n ook niet te begrijpen, mijn vriend, antwoordde bet meisje op eenvondigen tooD. Blindelings zal ik alles doen, wat ge mij beveelt. Ik zal u zoo kort mogelijk in het onzekere laten en n alles zeggen, wat ik door ons onder zoek beb vernomen, want ik beb awen raad en owe bnlp noodig. Na kan ik a slechts dit zeggen bet betreft de Engelsche, die vronw waarin ik steeds eene vijandin zie en die mij door hare schijnbare vriendelijkheid en zacht zinnigheid niet misleiden ban. Ik mag haar echter, niet op losse vermoedens beecbnldigen Neen, zeker niet, zeide Tbérdse in diep nadenken verzonken. Ik geloof echter, dat ik nn een spoor gevonden heb, en dat ga ik nauwgezet volgen Gy veronderstelt das, Philippe, dat die BERLIJN, 5 Aprii. (Wolf,) Officieel, wordt uit het groote hoofdkwartier ge meld Naar Driegrachten, welk plaatsje wij op eeoige huizen aan de Noordzijde na, sedert den 3den April bezet houden, hebben de Belgen gepoogd versterkin gen samen te trekken. Het vuur van on ze artilerie heeft dit voornemen verijdeld. Evenzoo verhioderde ons artillerievuur pogingen der Franschen om ia het Argon- nerwoud tot den aanval over te gaan. Krachtiger aanvallen des vijands tegen onze vooruitgeschoven stellingen ten Westen van Boureuilles (ten Zuiden van Varrenes) liepen diebt voor ODze hin dernissen op niets uit. Aanvallen der Fransche infantrle ten Westen van Pont-a-Mousnen hadden geen succes. Daartegen leverden verscheidene mijn- ontploffiugen ons in het Priesterwoud terreinwinst op. ST. PETERSBURG, 5 April. (P. T. A.) De groote generale staf deelt mede Op het front ten Westen van de Nje men zijn onze troepen op bepaalde punten vooruitgegaan. In de Karpathen is gedu rende den nacht, volgende op den 3den April en den heelen volgenden dag, in de richting van Bartfeld, verwoed gevochten met artillerie en met de blanke wapenen. Wij maakten hier 20 officieren en 1200 soldaten gevangen en veroverden twee machinegeweren. Tezelfder tijd gingen wij voort met succes vooruit te komen op het front gelegen tusschen de richtingen van Mezö Laborcz en Uzsok. In deze streek maak ten wij in den loop van den dag van gisteren ongeveer 25 officieren en 2000 soldaten gevangen en veroverden wij drie kanonnen. Bij de bezetting van het station van Trisna, dat in deze streek gelegen is, maakten wij lokomotieven en wagons buit, alsmede den inhoud van een groote opslagplaats van munitie en deelen van proviaodkolonnes. Ten Noorden van Czernowitz in de buurt van het dorp Okna is den 3den den 4den hardnekkig gevochten. en Meer dan 1000 gevangen maakten wij hier. Op de andere deelen van ons front is de toestand over het algemeen oiet be langrijk gewijzigd. WEENEN. 5 April. (Wolft.) Offtcieele kennisgeving uit het grootehoofdkwar tier In de Karpathen wordt in het dal van de Laborcza cn de gedeelten van het front aan beide zijden van het dal hevig voortgevochten. Op alle andere deelen van het front plaatselijke artilleriegevechten, voor het overige rust. Bij Dsejebusznie ten oosten van Za- leszczyki (aan de Noordgrens van Boe- kowina) hebben vrij sterke vijandelijke strijdkrachten beproefd op den zuide lijken oever van de Dnjestr vasten voet te krijgen. Na een strijd van verscheidene uren werden zij teruggeworpen, 1400 man gevangengenomen, zeven machinegewe ren veroverd. Von Hoefer. BERLIJN, 5 April. (Wolft Ofticieel wordt hedeD uit het groote hoofdkwar tier gemeld Een aanval der Russen op Mariampol is met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Voor het overige is op het heele Oostelijke front niets voorgevallen. WEENEN, 5 April. (Korr. Bureau.) Uit het oorlogsperskwa-tier wordt ge meld Wij en onze bondgenooten houden, naar den 25sten Maart is geconstateerd, 46,588 vierkante werst, dat is 53,010,3 vierkante kilometer Russisch grondgebied bezet. Dat gebied telt een bevolking van 5,492,820 zielen. De Handelsoorlog. LONDEN, 5 April (R.O.) Het kleine Engelsche stoomschip >01vlne> is ge torpedeerd tusschen Guernsey en Calais. De bemanning is gered. Het Russische eilschip „Hermes», op weg naar Mexico is bij het eiland Wright getorpedeerd. De bemanning is gered. LONDEN', 5 April. (O. V.) De Engel sche kolenboot »City of Bremen» is bij Landsend getorpedeerd en gezonken. Vier man zijo verdionkeu. LONDEN, 5 April. (Spec. Dienst.) Uit Stockholm wordt bevestigd, dat het stoomschip >Goethe Hemroth» thuis behoorende te Enden, groot 2419 ton vronw geheimen heelt? Ja, en die wil ik ontelnierer. Ik tast evenwel nog in het dnister rond en daarom moet ik voorloopig nog zwygen. Ja, het is beter te zwygen, dan iemand valsch te beschnldigeD. Ook ik heb iets ontdekt maar het ontbreekt my eveneens aan bewys. Daarom moet ik mijn vermoeden verbergen want bet is zoo vreeselijk dat ik beef wanneer ik er sleobts aan denk. Philippe zag het meisja verbaaBd aan. Betreft het haar? Ja, ja, onze vijandin, maar ik ban niets zeggen. waDt misschien bedrieg ik my, mis schien is zij onschuldig. Onschuldig herhaalde Philippe. Waar van verdenkt ge baar dan? Vraag mij daar niet naar ik mag nog niets zeggen, maar ik zal haar bewaken en bespieden. Geen woord van betgeen zy spreekt zal my ontgaan en eenmaal zal ik zekerheid hebben. Geloof my Philippe, dan sal ik spre ken, maar zoolang ik niet overtuigd ben, zon het een misdaad zijn te spreken. Myn God, myn God, in welk een warnet van geheimen zijn wy gewikkeld, riep Philippe wanhopig nit. Wellicht aal nw onderzoek ook my de Hoodige inlichtingen verstrekken, en dan zal ik n myn geheim mededeelen. Den volgenden morgen ging Christine reeds vroegtijdig nit om bet gezin Prat te bezoeken. Zy nam baren weg door het park, giDgdoor een der gaten van den mnnr, maar in plaats van hare wandeling verder te vervolgen, zette zy zich neer op de steenen bank, waar wy baar vroeger als eens aangetroffen hebben, toen zy eene samenkomst met haren medeplichtige had. Fernand Lagonsse lag weer in de drooge gracht in het lange gras verborgen. Het terrein was vry. Er kwam zelden iemand in dit afgelegen gedeelte van bet park en ook op den weg was geen ry tuig of voetganger te bemerken. Zyt gy op bet jacht van nwen stiefsoon geweest vroeg Fernand. Ja antwoordde zy. Wy zyn gisteren van Port-Vendres teruggekeerd. Ik heb de geheele boot bezichtigd en er eene nanwkeorige be schrijving van opgemaakt. Maar ik heb op die boot eene zeer on aangename ontmoeting gehad. Wat dan? Natanrlijk wilde ik ook een bezoek aan de machinekamer brengen, Philippe vergezelde my daarheen, terwijl de anderen op bet dek bleven zitten. Weet ge wat de machinist zeide, toen by me zag Hoe zon ik bet weten Hij zag mij verbaasd aan en riep eensklaps nit«Kijk, de Paling I" Philippe stond slechts een paar stappen van my af. Fernard Lagonsse werd bleek van schrik. Hel en duivel mompelde bij dat is een leelyk geval. Ik geloof echter, dat Philippe niets er van gehoord beeft, en ik hield my goed, of schoon ge wd kuut gegrijpen, dat die onver wachte ontmoeting mij een oogenblik deed ontstellen. Ik wist gelukkig mij intijds nog te bedwingen en sprak vrijmoedig met den man. Aan zijn verlegenheid kon ik dnidelyk opmerken, dat bij zijn vermoeden had laten varen en berouw over zijnen ondoordaohten uitroep bad. Ook tegenover myn stiefzoon gedroeg ik mij zoo kalm en ongedwongen, dat ik, zoo by al eenigen achterdocht mocht koesteren, wel geloof dat hy ervan teruggekomen zal zijn. Dat stelt mij weer een weinig gornst. liebt ge dien machinist ook herkend? Volstrekt niet. Wel een noodlottig toeval/ Ja, ik was ook volstrekt niet gerust, maar ik ben op mijne hoede en zal zooveel mogelijk trachten alle vermoedens van my af te wen den. Ik moet dnbbel waakzaam en voorzichtig zyn. Ja en hond vooral nwen stiefzoon goed in het oog. Die jongen is n altijd vijandig gezind geweest. Dat is zoo. Ik keer vandaag nog naar Parijs terug. Wees vooral op uwe hoede en wanneer er iets gebeu ren mocht, telegrafeer my dan terstond. Goed. Maar hebt ge het plan. waarvoor ge de beschrijving van het jacht noodig hadt, reeds opgegeven. in de Oostzee op een mijn is gostooten en gezonken is. De geheele bemanning, groot 24 koppen is verdronkenhet schip was onderweg van Stockholm naar Lubeck. Gisterenmiddag is een andere Duitsche kustvaarder, waarvan de naam onbekend is, 2 mijlen buiten Sassnits op een mijn gestooteo. Tengevolge van het mijnengevaar in de Oost-Zee heeft de Zweedsche spoor wegdirectie besloten den veerdienst tusschen Trelleborg en Sassnltz te doeD staken. Een Turksche kruiser gezonken. Zaterdagavond is bij de Russische kust van de Zwarte Zee de Turksche krui ser Medjidije op eeD mijn geloopen en gezonken. De Medjidije is een pantserkruiser van 3200 ton, te water gelaten In 1903, voe rende twee stukken van 15 c.M. en acht van 12 cM., loopende 22 knoopen en be mand met 300 koppen. Het turksche hoofdkwartier deelt me de Onze vloot bracht gisteren bij Odessa twee Russische schepen tot zinken, het eene. demetende 2000 ton, het andere de Vastoenaja, 1500 ton. De be manning werd gevangen genemen. Ter wijl dit gebeurde naderde de kruiser Medjidije Bij de vervolging van een vij- andehjken mijnzoeker stiet hij in de buurt van de vesting Otsjakof aan den vijao- delijken oever op een drijvende mijn en zonk. De bemanning der Medjidije is door turksche oorlogschepen, die zich in de buurt bevonden, gered. De matrozen der Medjidije gedroegen zich alleszins lofwaardig. Voor he"; schip zonk werden de sluitstukken der kanonnen weggenomen en de kruiser zelf getorpedeerd om te beletten, dat de vijand het schip weer vlot zou maken. Een vijandelijke mijnzoeker, die gister de Dardanellen trachtte te naderen, is ter hoogte van Keemkala door het ge schut van onze batterijen getroffen en tot zinken gebracht. Overigens is er aan de Dardanellen en aan de overige fronten niets voorge komen. Neen, zeker niet. Geef mij die beschrijving dan kan ik myne maatregelen nemen, maar ik moet eene gunstige gelegenheid afwachten. Een zoogenaamd ongelak is altyd het veiligste middel om xich van lastige personen te ontdoen. De gravin glimlachte. Gy zyt voorzichtig, zeide zy. Zy gaf Ferdinand een papier, waarop zy alles, wat zij aan boord der oModeleine^ had waargenomen, nauwkeurig opgeschreven had en daarna scheidden zij. Christine begaf zich naar de hnt van Prat en Fernand keerde naar zijn logement terug, waar hij zijn rekening betaalde en vervolgens vertrok hij met den eerstvolgenden troia naar Parys. Toen Christine op het kasteel terogkwaro, loidde jnist de bel voor 't ontbijt. Er mag an niet laager gewacht worden zeide Philippe tegen Paul, terwyl zij zich naar de eetzaal begaven, wij moeten heden nog vertrekken. Het is vandaag Vrijdagen ik beb met Pigeonnean afgesproken, dat bij ons Maandagmorgen te Parys zal vinden. Wij znllen aan het dejeuner een wen ding aan het gesprek geven, waardoor bet voor de meisjes gemakkelijk zal rijn over de verlovingsringen te sproken, zei Paul. Zij traden de eetzaal binnen. De graaf, Bargaod en de meisjes waren er reeds en Christine kwam het laatst. Zy had een schoonen tak rozen in de hand. Ziet eens, boe schoon, zeide zij, terwijl zy baren bloemtak liet zien. De rozenstruiken staan prr.cbtig. er zyn wel honderd znlke tak ken aan. Ik kon dan ook geen weerstand bie- aan mijn lost er een te plukken. Allen bewonderden de hesriybe bloemeD. Daarna gaf Christina ze aan hare stiefdochter. Ziedaar, Madeleine, sprak zy, ik heb die bloemen voor n meegebracht want zy zijn even friBch en bekoorlijk als gy zelf zyt. Madeleine nam den tak met een vrionde- lyken glimlach »bd, en na baren broeder een vlnchtigen wenk met de oogen gegeven te hebben, om zijne aandacht te vestigen op hetgeen zy zeggen zon, antwoordde zij Als ruen zulk sieraad van edelgesteente bad, wat sou dat prachtig staaD. Philippe had baar begrepen en ging terstond op dit onderwerp door. Zeker, sprak bij, een rozentok op eeu baltoilet zon inderdaad goed staaD. Maar nog oiet voor u znsja. Meisjes mogen geen dia- manton dragen. Dan zal ik moeten wachten, tot ik ge trouwd ban. Maar er is eeu ander sieraad, dat ik wel zon mogen dragen, waar ik trotach op zoo zijn en dat ik Dog niet beb. Wat dan vroeg Paul, koewei by baar zeer goed begreep. Welnu mijn verlovingsring Paul. Wat zegt gy er van, Tfcérèse, de beeren hebben nog ultijd vergeten, ons de ringen te geven. Ge hebt gelyk, zeide de dochter van den rentmeester, het is inderdaad opvergeefelyk. En daarom znllen wij hen die nalatigheid niet vergeven, voordat zy ons de verlovings ringen gebracht hebben. Niets gemakkelijker, zeide Philippe, ik zal dadelijk aan den juwelier te Parijs telegra- Neen, daarmee tyn we niet tevreden, viel Madeleine bem in de rede. wij willen geen ringen die door dnizend anderen zijn gepast, zy moeten opzettelijk voor ods gemaakt worden en daarom moet ge persoonlijk Daur Parys gaan om ze voor ons te bestellen. Maar... Eb wij willen n niet terug zien, zoolang de ringen niet gereed zyn- Wanneer ge dos onzen toorn wilt doen bedaren moet ge heden nog naar Parijs vertrekken en met zonder de verlovingsringen terugkomen. Christine lachte hartelijk om deze meisjesgril en scheen niets kwaads te vermoeden. De list gelakte. De graaf zag oplettend naar bet rozentabje, dat Madeleine tnsschen baar ceintuur had ge stoken. Het zy zoo. sprak Paul, er blyft ons mets over, dan terstond na het dpjeuner onzen reiszak te pakken en op reis te gaaD. Jammer genoeg, znchtte Philippe, het is nu veel aangenamer bier dan te Parijs. Das ge gaat werkelijk op reis? vroeg Christine, (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1