en. n, de VI N Tweede Blad. De Oorlog1. Adverteert in dit LANDBOUW. BINNENLAND. Reelame. Provinciaal Nieuws. ijk. Eczeem. NUMMER 34 ZONDAG 25 APRIL 1915 38e JAARGANG oden rden en atten en kkeu a en - eren II Mij. URG' OR— atsen rerige ddaga OUT, V.M8- 3AM. nar. I aar 8chen 481 cliuyt en. not J Mii )ier. 7782 kon. 10.- >n, arief, 248 t 48 Overbemesting. Door „overbemesting" verstaan we de bemesting van den bodem, ais deze reeds het een of aader gewas draagt. Eigenlijk Is dus overbemesting meer be mesting van het gewas dan van den grond. Het dool van zulk eene bemes ting Hgt voor de hand. Men wil het te veld staande gewas in zoo kort mogelij ken tijd de noodige groeikracht geven. Die gioelkracht Is het resultaat van een krachtige voeding. In de eischen van zulk een voeding is voorzien wanneer Ue noodige quantitelten stikstof, fosfor- znur en kali in aanstonds opneembaren vorm in den bodem aanwezig zijn in de •■middellijke nabqheid van de wortel- haartjos der te velde staande planten. Deze te velde staande gewassen kunnen ii het voorjaar zijna. overwinterde graan jewassen als gerst, rogge en tarwe, k. velschillende soorten grassen wei den en hooivelden c. karwij, d. aard appelen in Mei of Juni e. suiker- oleten, eveneens in Mei en Juni. Al deze gewassen kunnen in het voorjaar of in ae aangegeven maanden noodig hebben door een overbemesting tot krachtiger groei gebracht te worden. En inderdaad wordt dan ook door de meeste landbou wers ln het voorjaar deze bemesting ge geven. Het Is nu de vraag, waaruit deze overbemesting moet bestaan. Wij kunnen aannemen, dat kali en fosforzuur voor of in den winter of in bet voorjaar in genoegzame hoeveelheden in den bodem gebracht is in den vorm van kallzouten, thomasslakkenmeel of superfosfaat, zoo dat van deze beide voedingsstoffen kan verondersteld worden, dat ztj in voldoen de mate aanwezig zijn, in opgelosten of gemakkelijk oplosbaren vorm en in de onmiddelijke nabijheid der wortelharen dus in de bovenste lagen van den bodem althaas in de bouwvoor. Kali en fosfor zuur toch worden altijd vroegtijdig ge geven, omdat deze door den bodem ge- absoibeerd worden en opdat zij gelegen heid vinden, zich in den geheelen bodem te verspreiden. Met de stikstof is het nndeis. Dei:c wordt in het voorjaar gegeven. Zij is te kostbaar om haar in het wild rond te zaaien, lang voor de gewassen er georuik van kunnen maken. Maar dan is ook eerste en voornaamste eiscb, dat ze gegeven wordt ln direct opneem baren vorm, dus in den vorm van Chili- salpeter. Het Chilisalpeter met overleg gestrooid tusschen de jonge planten, lost weldra op in het bovenwater, het ver spreidt zich daarmede in de bovenste lagen van den grond, wordt daar een tijdje vastgehouden tusschen de grond- deeltjes en kan dan in voldoende hoe veelheid door de jonge worteltjes of .lever wortelhaartjes opgezogen worden. Het onmiddellijk gevolg daarvan is, dat ook de kali, het fosforzuur en nog an dere aanwezige stoffen in beweging ko men <:n tot opbouw der plantencellen medewerken. Wat dan ook elke land bouwer, die een overbemesting met chi lisalpeter gegeven heeft, aanstonds kan waai nemen, zoodra hij het chilisalpeter ;ieeft uitgezaaid, is dat de planten be ginnen te groeien, een gezondere groene kleur krijgen, eenigszlns naar den donke ren kant. Daarmede gaat gepaard eene algemeene krachtsontwikkeling en met dezen krachtigcn groei een langere groei periode en grootere opbrengst. Dat is de uitwerking van het chilisalpeter als over bemesting, Eene uitwerking die men niet verkrijgt door eenige andere stikstof hou dende meststof. Tot heden kwam het geen landbouwer in het hoofd een over bemesting te houden met een andere stikstofhoudende meststof dan Chilisalpe ter en dat zal vooreest wel zoo blijven. Da voorraad chiiisalpeter in het oorlogsjaar 1915. Men maakt zich in zekere kringen onge rust over den voorraad chilisalpeter voor de met suikerbleten te bezaaien perceelen en ook voor de overbemesting der granen en andere gewassen, Zelfs in Regeeringskringen schijnt men te vreezen, dat er een tekort aan chilisal peter zal te wachten zijn en beveelt men daarom ter vervanging daarvan Norge- salpeter aan. Inderdaad zou het zeer ernstige nadeelen voor den oogst van 1915 ten gevolge kunnen hebben, als er gebrek aan Chilisalpeter zou zijn en daardoor de landbouwers hun landerijen onvoldoende zouden bemesten. Gelukkig Is het tekort aan chilisalpeter nog niet "an dien aard, dat we ons ongerust behoeven te maken, Er is dezer dagen te Rotterdam aangekomen een schip met 65042 zak chilisalpeter wat ongeveer zal overeenkomen met 6500000 K.G. of 650 wagons. Wanneer deze chilisalpeter gebruikt wordt voor de suikerbietencul tuur en wij per H. A. een bemesting rekenen van 300 a 400 K.G. dan is deze voorraad voldoende voor" 16000 tot 22000 Hectaren. Daarenboven bestaat de mogelijkheid dat nog meer schepen velligblnnen loo- pen. Wij hebben dus.allen grond om te verwachten, dat elk zich het benoodigde kan aanschaffen. Intusschen wachte men niet te lang met zich te^voorzien. De strijd om heuvel >óo*. Het laatste rapport Ivan den oogge tuige in het Brltsche hoofdkwartier geeft eenige nadere bijzonderheden op het jongste rapport van French betreffende den strijd om heuvel 60. Zondagmorgen, even vóór_7 'uur, be antwoordden de Duitschers met kracht den aanval |Zij rukten in gesloten formatie met een groote troepenmacht op. Er volgde een gevecht van man tegen man, dat eenigen tijd duurde. Van groote waarde bleken hierbij onze motormachi negeweren, die naar voren snelden en vuurden op de aanrukkende massa's, terwijl de artillerie de gelederen met granaten overzaaide. Een tegenaanval werd afgeslagen met zeer zware verliezen voor den vijand, die als gewoonlijk de nederlaag tot eiken prijs wilde ontkomen. Den geheelen Zon dag werden er troepen op onze loop graven afgezonden. Eenmaal het liep reeds tegen deo avond 'gelukte het den vijand vastennvoet te krijgen op een zuidelijken rand, doch het was slechts een tijdelijk voordeel. Om"6 uur voerde onze infanterie een charge met de ba jonet uit,. verjoeg^de^Duitschers en nam de geheele stelling. Een uur later hadden wij den heuvel krachtig bezet. De Dultsche verliezen waren aanmer kelijk zwaarder dan de onze.*? Het hard nekkige verzet van den vijand moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan het feit, dat de stelling een groot stuk terrein beheerscht .van den weg naar Zillebeke BERLIJN, 23 April. (Wolft Offkieele mededeeling uit het groote hoofdkwar tier van heden In den avond van gisteren trokken wij op ons front Steenstrate (aan het kanaal van de Yzer naar Yperen, ten Z.W. van Bixschote) tot ten O. van Langemark (6.5 K M. N.N.W. van Ype ren) tegen de stellingen van den vijand ten N. en ten N.O. van Yperen "op. Stormenderhand drongen onze troepen over 9 K.M. breedte tot op de hoogten ten Z. van Pllkem (5 K.M. vlak ten N. van Yperen) en ten O. daarvan door. Tegelijkertijd namen onze troepen ln een artillerie-gevecht den overgang over het Yperen-kanaal jij Steenstrate), waar zij zich op den Westelijken oever nes telden. De plaatsen Langemark, Steenstraate, Het Sas en Pilkem werden door ons genomen.. Ten minste 1600 Franschen en En gelschen en 130 kanonnen, waaronder 4 zware Engelsche, vielen in onze handen Tusschen Maas en Moezel is de be drijvigheid weer levendiger geweest. Bij zonder heftige artillerie-gevechten wer den bij Combres, St. Mihiel, Apremont en ten N.O. van Flirey geleverd. Aanvallen van vijandelijke infanterie hadden alleen plaats in het boschterrein tusschen Ailly en Apremont. Hier dron gen de Franschen op sommige plaatsen tot in onze voorste linies, maar werden gedeeltelijk weer verdreven. Gevechten; op korten afstand zijn nog aan den gang. De door ons genomen plaats Ember- menil ten W. van Avricourt, die gisteren door de Franschen in brand geschoten werd, is door onze voorposten ontruimd De hoogten ten N. en ten Z. van deze plaats werden door ons gehouden (Een gedeelte van bovenstaand tele gram werd ons gisteravond geseind, wi hebben dit direct gepubliceerd, Op het door ons ontvangen telegram stond dui delijk „ijo" kanonnenuit later ont vangen telegrammen blijkt dat dit moe zijn „30 kanonnen". Red.) De infanterie telt 99 linieregimenten, 12 regimenten bersaglieri, 2 reg. grena diers,^ 12Treg bersaglieri op de fiets, 12 reg. karabiniers, 12 reg. grensbé- wakingstroepen en 12 regimenten alpen jagers. De cavalerie bestaat uit 4 reg. dragonders, 9 lanciers en 16 lichte ca valerie. De artillerie bestaat uit 12 reg. berg- artillerie, 13 reg. vesting-artillerie, 6 reg. zware batterijen en 36 reg. veld-artiilerie Verder nog de regimenten genie, vlieg- bataljons en technische diensten. 19, dat, na den oorlog zoowel voor het wordt, behooren allen, in den weerbaren Het Iialiaanscht leger. Het Italiaansche leger is volgens de Temps op een millioen man te stellen zoolang het nog op het voet van vrede verkeert. Wordt het op voet van oorlog gebracht, dan telt het 't dubbele, en me de reserve kan het op 3 millioen worden gebracht. binnenland als het buitenland belangrijke leveranties van steenen tegen goeden prijs geplaatst zullen worden. Nederland en het Vatikaan. De «Tijd4 geeft in een artikeltje te verstaan, dat men goed zal doen niet onvoorwaardelijk geloof te hechten aan het bericht over het a.s. herstel van een Nederl. gezantschap bij het Vatikaan. Het stadium, waarin 1 de oplossing der quaestie betreffende het Nederlandsche gezantschap bij den H. Stoel verkeert, schijnt nog geenszins geschikt, zegt het blad, om nu reeds mededeelingen te doeB, die deze oplossingen eerder zou den kunnen bemoeilijken dan bevorderen. Het met eenigen ophef verspreide be richt, dat ln verband met de diplomatieke usantles4 mag worden aangenomen, dat Mgr. Nolens >den nieuw te vestigen di- plomatieken post4 zal bezetten, kan het blad inmiddels met zekerheid tegen spreken. Intusschen ontvingen we het vol gende officieus telegram uit Den Haag Naar wij vernemen heeft de reis van dr. Nolens naar Rome de strekking om de re- geeiing zoo mogelijk in te lichten nopens de pogingen, welke volgens daaromtrent verspreide berichten door het Vatikaan in het^werk zijn gesteld tot_bevordering te zijner tijd van^ het herstel van den vrede. De >Msbde< van gisterenavond houdt echter uit de beste bron staande, dat het hier gaat omtrent de vestiging van een gezantschap, wat men haar ook uit Rome bevestigt. Lichting 1916. In de Memorie van Antwoord, deelt de Regeering o.a. nog mede, dat aan leiding tot de indiening van dit wetsont werp werd gevonden in de omstandigheid dat eerlang alle bij de onbereden korpsen ingedeelde militie-plichtigen der lichting 1915 zullen zijn ingelijfd,van de lich ting 1914 behoeft nog slechts een kleine groep^eerstdaags te worden ingelijfd en dat om desvereischt zoo vroeg moge lijk de lichting 1916 vooi inlijving gereed te hebben, met het oog'Jop de volgens de wet te verrichten werkzaamheden, latere indiening niet raadzaam voorkwam. Omtrent den vermoedelijken loop van de inlijving der lichting.1916 kunnen op dit oogenblik nog bezwaarlijk met stellig heid mededeelingen worden gedaan. Deze hangt geheel af van het verloop der ge beurtenissen. Indien de oorlog blijft voort woeden zal die inlijving zoo spoedig doenlijk behooren te geschieden 'of de lichting in haar geheel dan wel bij ploe gen zal worden ingelijfd kon eerst later worden beslistbestaat" er echter ge grond inzicht od het sluiten van den vrede, dan zal de inlijving zoo laat doen lijk plaats hebbenj enAin verschillende ploegen. Het bezwaar, als zouden de dienst plichtigen der lichting 1916 nog te jong zijn om in dienst te treden, wordt door de Regeering niet gedeeld, aangezien zelfs, als de inlijving zoo vroeg mogelijk geschiedt, deze^slechts 5 maanden voor afgaat aan het tijdstip, waarop in nor male omstandigheden de eerste ploeg dier lichting ^Conde r de wapenen zou komen. Omtrent den duur van het eerste ver blijf onder de wapenen der lichting 1916 kan eerst een beslissing worden genomen wanneer tot demobilisatie kan worden overgegaan. Wanneer de omstandigheden dit niet mogelijk maken, zal het streven op den voorgrond staan den normalen termijn niet te overschrijden. Zeer waar schijnlijk zal het daartoe noodig blijken later ook voor de lichting 1917 uitzon deringsmaatregelen te nemen. Vluchtelingen te Ro eendaal. Op last van de Regeering moet het vluchtelingenoord «Java4, te Roozendaal worden ontruimd. De Belgische vluch telingen zullen overgebracht worden Ede of Uden. Ook zij, die eenige on dersteuning genieten, moeten het in staat van beleg verklaarde gebied ver laten, wanneer zij nu nog aanspraak wenschen te maken op eenige onder steuning. 4.00 Millioen steenen naar [Frankrijk Men schrijft uit Druten Naar aanleiding van het bericht, dat de Fransche regeering 400 millioen steenen op verschillende fabrieken heeft aangekocht, raadpleegde ik een steen- fabrikant, die mij zeide dat in 't bericht had moeten staan /rtracht aan te koo pen4, inplaats van >heeft aangekocht4 Verscheidene fabrikanten zijn niet genegen op de levering in te gaan, omdat ten eerste de aangeboden prijs niet hoog Een der hardnekkigsteihaidaandoening&n, zich verzettend tegen alle behandeling, is eczeem. Het begint gewoonlijk met kleine puistjes, die een ondraaglijke jeuk en pijn veroorzaken, naderhand opengaan en een ruwe, pijnlijke jiuidoppervlakte achterlaten. Wann-er de kwaal chronisch wordt, brengt zij den lijder tot wanhoop. Foster's Zali is, dank zij haar antisep tische werking, welke het dragen dor hnid tegengaat, het aangewezen middel tegen alle jeukende haidziekten, als eczeem, ont steking der huid, gordelroos, dauwworm, netelroos, huiduitslag, winterhanden en voeteD, enz. 7783 Fostei's Zalf (let op den jnisten naam) is te Waalwijk verkrijgb. by Wed. ORlE- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel it f 1,75 p. doos. Waalwijk, 24 April 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. en in staat te zijn haar Benoeming. In de plaatselijke commissie der on gevallenverzekering te Waalwijk zijn her benoemd als voorzitter de heer Th. L D. de Surmont de Bas Smeele, Burge meester van Waalwijk en als plaatsver vangend voorzitter de heer J. A. J. van Heijst, Burgemeester van Baardwijk. Vrijwillige landstorm. Op uitnoodiging van het plaatselijk comité der afdeeling Waalwijk en Om streken der Nederlandsche padvinders organisatie zal op Maandag 26 April a.s. in de zaal Musis Sacrum om 8.30 uur een voordracht worden gehouden door den Weledelgestrengen heer B. C. Oot- mar, Kapitein der Infanterie te 's Her togenbosch, die het doel van den vrij- willigen landstorm en de daaraan ver bonden verplichtingen zal uiteenzetten ten einde tot de oprichting eener af deeling voor Waalwijk en Omstreken te geraken. Door enkele belangstellenden werd het plaatselijk comité der N. P. O. aan gezocht om dezen avond te organiseeren. Een aanbeveling om deze lezing bij te wonen is bijkans overbodig. Waar in deze bijzondere tijdsomstandigheden ieder rechtgeaard Nederlander niet gaarne achter zal blijven om zijn plicht als staatsburger te vervullen, wanneer het vaderland onverhoopt een beroep op hem doet, zoo kunnen wij niet na laten iedereen te wijzen op het groote actueele belang van het te behandelen onderwerp. Laat iedereen deze gelegenheid te baat nemen om zich op de hoogte te stellen van dit hoogst gewichtige on derwerp. In verband met deze aangelegenheid verzoekt men ons het volgende inge zonden stuk uit de Nieuwe Rotterdam- sche Courant van Dinsdagavond in extense over te nemen De Juliana-lichting. Den 30sten April hopen wij den ge boortedag te herdenken van ons Prin sesje. Nimmer zullen wij de diepe ontroering vergeten, die ons vervulde, toen, op dien vroegen voorjaarsmorgen de belerende herautenklokken over heel ons vaderland de blijde boodschap inluidden »Een kind is U heden geboren, Juliana van Oranje I Hoe levendig gevoelen wij, dat deze heuglijke gebeurtenis nieuwe wijding en kracht gaf aan hetgeen ons groote voorgeslacht ook voor ons, kin deren van het heden, gewrocht heeft en door de herinnering aan het verleden strengelden zich, schoon als jonge lente bloemen, de verwachtingen voor een nieuw-ontluikende hoopvolle toekomst Nederland, vooruit werd allerwegen de leuze. Maar midden in den voortgang en in de ontwikkeling van de verjongde volks kracht op maatschappelijk gebied ont ketende plotseling rondom aan onze grenzen de geweldige ontzettende vol kerenkrijg en ontsteld vroeg men zich af; zal ook Nederland niet in dien maal stroom medegesleurd worden 1 Toen eerst werd men zich bewust van de betrekkelijke waarde van vooruitgang en ontwikkeling der bronnen van welvaart van een volk", wanneer verzuimd wordt daarbij teven»; die maatregelen te nemen die aan het volk de zekerheid ver schaften deze vruchten des vredes in volle onafhankelijkheid blijvend te kunnen genieten. Wanneer dit al-oude vrijheid bedreigd leeftijd, bereid te verdedigen. Deze groote zedelijke volkskracht heb ben wij miskendniet veel meer dan een derde deel van hen, die zich be hoorden weerbaar te maken, worden door de wet er toe verplicht, de anderen moeten, als de onafhankelijkheid bedreigd wordt, toezien. Indien een vijand onze grenzen zou willen schenden of onze rechten kortwie ken, staan eerstgenoemden alleen om Holland te verdedigen, de andereo kun nen geen aandeel nemen in deze ge meenschappelijke taak van allen. Dat is de groote zwarte plek in ons nationaal bestaanmaar de grootste schande is, dat deze schande door velen, zelfs nu, in deze ernstige tijden, nog niet eens gevoeld wordt. Zeshonderdduizend man in den weer baren leeftijd zijn geheel ongeoefend. Door het Koninklijk Besluit van 4 Au gustus 1914 deed Hare Majesteit de Koningin een beroep op hen allen om zich vrijwillig bij den Landstorm te ver binden op voorwaarden, die hun in vre destijd bij hun werkkring zoo goed als geen hinderpalen in den weg legt. Hoe weinigen echter hebben aan die roep stem gehoor gegeven 1 Is de vrijheid dan heden niet meer een zoo heilig en waardevol bezit, dat zij waard is, dat allen zich geven om haar te verdedigen 1 Arm vaderland, als dat waarheid zou blijken te zijn. De bedeBescherm o God, bewaar den grond, waar onze adem gaat, lijkt mij in den mond van een man zinloos en ijdel, indien hij niet eerst voor zich zelf in de volste beteekenis de woorden van den «Vader des Vaderlands4 tot de zijne gemaakt heeftHet vaderland getrouw, blijf ik tot in den dood. Mannen van Nederland 1 Schietveree- nigingen en sportclubs, comités tot vie ring van nationale dagen, socleteiten, universiteiten, hoogste klassen van Gym nasia en Hoogere Burgerscholen, jonge mannen- en werkliedenvereenigingen, Padvinders (oudste lichtingen) enz. enz. gij allen, die toch voelt voor het voort bestaan van den Nederlandschen stam, slaat de handen ln een, komt op om u weerbaar te maken misschien is 't neg niet te laat. Op 30 April zal het de dag zijn, dat wij zullen herdenken de hoop van Ne derland, de ontluikende toekomst van onzen stam. Feestviering zou in deze tijden misplaatst zijn, maar hoe zoudt gij dien dag mooier en waardiger kun nen herdenken, dan U overal in den lande te vereenigen om te besluiten tot aansluiting bij bestaande of oprichting van nieuwe Landstormafdeelingen. Juliana-llchting aangetreden Het geloof in de toekomst van ons volk zij haar banier. Moge zij duizenden kloeke mannen onder die banier vereenigen. A. E. DUDOK VAN HEEL. Voorzitter der Vereenlging Volksweerbaarheid. Emma-bloem. Morgen 25 April zal de Emma-bloem weder door de jonge dames, die zich daartoe met de meeste welwillendheid bereid verklaarden, aan de burgerij ten verkoop worden aangeboden. Gaarne doet het comité, dat zich vormde uit het Algemeene en Roomsch- Katholieke „Groene Kruis" te Waalwijk een dringend beroep op de vrijgevig heid van de bevolking van Waalwijk, Besoijen en Baardwijk. Rondom ons land woedt de oorlog in al zijn verschrikking. Dagelijks bereiken ons de tijdingen van het verloren gaan van duizenden menschenlevens, meest jonge, krachtige mannen, van wie nog veel voor de toekomst was te hopen. Duizenden vluchtelingen, van have en goed beroofd, hebben bij ons eene toe vlucht gezocht en gevonden. Nederland hoewel tot heden gelukkig bewaard ge bleven voor de oorlogsellende, staat tot de tanden gewapend, gereed om zijn neutraliteit te handhaven en de druk der tijden doet zich ook bij ons niet weinig gevoelen. Maar erger dan de oorlog is de eeuwige vijand van het menschdom, de sluipende, venijnige ziekte die ook bij voorkeur jonge levens sloopt en zich niet stoort aan oorlog of vrede de: Tuberculose. Mogen wij ons gelukkig achten dat wij geen buiten- landschen vijand hebben te bevechten, laat ons dan dien binnenlandschen, dien allergevaarlijksten niet vergeten, maar hem met verdubbelden moed te keer gaan. Veel is reeds op hem gewonnen, en de statistieken wijzen 't uit dat we hem langzaam maar zeker terugdringen, doch veel moet nog worden gedaan om hem geheel en al terneer te werpen. Draagt allen daartoe bij Laat de moeite, die de beide vereenigingen met behulp van de dames in 't werk stellen, niet onbeloond En mogen morgenavond de uitslagen die van het vorig jaar nog overtreftenDan zullen' onze burgers met de daad hebben bewezen dat zij vredelievend zijn, doch gevaarlijk voor eiken vijand, die hen zou willen belagen. Namens het Comité VAN ECK. C. WITLOX-Mastbqom. -li De Echo van het Zuiden. [EBIS Q.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5