Gemengd Nieuws. fiHUWS VIT HKVSSKN. NiEUWS UIT KAATSHEUVEL KERKNIEUWS. Havenwerken. Naar wij vernemen is het 2e gedeelte (baggerwerk) der havenwerken gegund aan den laagstea inschrijver, den heer H. Brand Lzo. te Baarn. Zoo spoedig mo gelijk zal ook hiermede begonnen wor den, terwijl men aan de haven thans aan den Oostkant de betonfundeering reeds gereed heeft en men aan den voor kant druk met de bazaltschoeilng bezig is. Er komt nu schot in 't werk, vooral dank zij. het hiervoor uitstekende weder. R. K. Groene Kruis. Naar wij vernemen is thans ook de gemeente Baardwijk definitief aangeslo ten bij het R. K. Groene Kruis met 250 leden. Deze vereeniging telt nu over over de drie gemeenten, waarover zij haar werkkring uitstrekt, nl. Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, 1100 leden. Flora-Bioscoop. De Flora-bioscoop, die ons zoo heel veel aangename winter-zondagavonden bezorgd heeft, komt tot sluiting der win ter voorstellingen a.s. Zondag met iets extra's. Met groote moeite en kosten is de directie er in geslaagd, de beroemde film >De markiezin van Trévenec* Zon dag hier te kunnen geven. We twijfelen er niet aan of de directie zal dat succes van de opvoering beleven wat ze er van verwacht en wat deze film om zoo vele redenen ten volle verdient. Moge deze siotavond een stampvolle zaal geven. St. Paulusvereeniging. A.s. Zondagavond ten 7 uur zal de St. Paulusvereeniging eene algemeene vergadering houden in 't gebouw van den R. K. Gildenbond. Naast verschillende huishoudelijke za ken, als jaarverslag van secretaris en penningmeester, zullen na een korte le zing van den voorzitter, verschillende komische scènes worden opgevoerd en ^ook een blijspel met zang in één be drijf >De Muizenjacht.Nlet-leaen heb ben toegang tegen 10 cent entree tot dezen avond, die werkelijk heel amusant belooft te worden. Jos Groetten. Uit Muzikale Kroniek De ook hier reeds goedbekende bary- ton Jos. Groenen is met groot succes opgetreden aan de Hofopera te Weenen en na dit debut voor vast aangesteld. Eenige critici uiten hun bewondering voor den jongen zanger vooral voor zijn manier van zingen en vergelijken die inet het „bel-canto" van den beroemden Leopold Demuth. Onderwijzersvergadering. Donderdag jl. hielden deonderwijzera(eMen) nit het arrondissement Waalwijk hunne voorjaarsvergadering in Muaia Sacrum, die zeer goed bezocht werd, aangezien er circa 50 leden aan deelnamen. Rven tien uur werd de byeenkomst door den Voorzitter, den Weled. Gestr. Heer Mr. G. van Zinnicq Bergmann. arr. school opziener, met een hartelijk woord geopend. De notulen der voiige vergadering, als mede het jaarverslag over 1914 werden ge. lezen en onder applaus onveranderd goed gekeurd. Tot secretaris werd herkozen de heer A. r. Delft, die aanvankelijk verklaarde de be- noeming niet te aanvaarden, doch op ver zoek van den Schoolopziener en de Verga dering van dat besluit terugkwam. Behandeld werden ^Herhalingsonderwys en landbouw-nderwijs* door den heer Lee- uaers. ,Lei of schrijfboek' door den heer v. d. Leeden. Beide onderwerpen gaven aan. leiding tot een levendige discussie, waarna de Voorzitter aan de inleiders den dank der vergadering bracht. De heeren Schoenmakers! en van der Heyden verklaarden zich, na daartoe te zijn aangezocht, bereid op de najaarsvergadering een nader vast te axellen onderwerp te be handelen. Nadat nog enkele zaken betreffende de kas, de bibliotheek en de feeatvergadoring behandeld waren, werd de geanimeerde ver gadering door den Voorzitter op de gebrui- kelyke wijze gesloten. Circus Libot. Volgens vorenstaande advertentie zal het bekende circus Libot dat hier steeds veel succps had en dat thans geheel naar da eischen des tijds is ingericht, o.a. van electrisc.ie verlichting is voorzien, in den loop der maand Mei gedurende een 8 4 4- tal dagen in onze gemeente voorstellingen komen geven. Uitbreiding. Naar wy met genoegen vernemen zal de lederfabriek der firma Gragtmans en Wies- mans alhier, belangrijk uitgebreid worden en zal de aanbesteding dezer vergrooting 11 Mei a.s. plaats hebben. Wij maken natuurlyk met ingenomenheid van dit bewijs van vooruitgang dezer gunstig bekende lederfabriek melding. Begrafenis. Gistermiddcg had te Capelle de begrafe nis plaats van den tengevolge van^een on geluk overleden werkman Tactor. Het ge. heele personeel der firma v. Ierael Witlox en Co. woonde de plechtigheid bij en legde een kraDa op de lijkbaar. Waarschuwing. De Commissaris van politie te Zeist raadt eenieder aan voorzichtig te zijn met het opdragen van werk aan den reparateur van aardewerk aan Bonne Jacob SHeker, geb. te Herwijnen 31 October 1884 wonende te Arnhem, Halvemaansteeg No. 10 daar hij er meermalen zijn werk van maakt om voorgedane reparaties meer te vorderen dan hij overeengekomen is, waartoe hij dan de gerepareerde goederen geheel of gedeeltelijk onrechtmatig in zijn bezit houdt. Overname in dagbladen is gewenscht. Rectificatie. In ons nummer van 1.1. Woensdag plaatsten wij een hoofdartikel, getiteld »Een nieuwe belasting* ontleend aan de »T. Ct.« Daarin komt een groote onjuistheid voor, die herstelling behoeft. Er staat n 1. Her is een geheel nieuwe belasting gebaseerd op het Inkomen uit «arbeid* en uit «vermogen* beide. Naast deze blijven echter de »bedrijfs« en «vermo- gen«-belasting bestaan. Dit nu is niet juist. In de slotbepalingen der wet op de inkomstenbelasting wordt volgende gezegd (art. 131): «Behalve voor de reeds verschuldigde «belasting* vervalt, bijde invoering dezer wet, de wet van 2 October 1893, tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. De bedrijfsbelasting vervalt dus. Raad van State. De Raad van State handhaafde gis teren het besluit van B. en W. van Waalwijk waarbij aan R. Delhaye voor een proeftijd van 6 maanden vergun ning is verleend tofhet verplaatsen van een stoomhamer in diens leerlooierij. Het door Delhaye tegen het stellen van dien proeftijd ingestelde beroep is on gegrond verklaard. Looistoffen. De vraag naar looistoffen houdt steeds aan en het aanbod wordt tegelijk veel kleiner, zoodat er meer en meer gebrek dreigt te komen in deze onmis bare artikelen voor de looiing van run- gaar leder. De vooruitzichten zijn hierin dan ook allesbehalve rooskleurig. Dat near den nieuwen oogst van inlandsche schors din ook dit jaar heel wat meer reikhalzender wordt uitgekeken, behoeft wel niet gezegd. Men begint nu reeds te onderhandelen over den prijs. Zoo lezen we in de N. R. C. uit Barneveld, dat de prijs van de schor9 dit jaar min stens f50. zal bedragen per voer (816 K.g.) tegen f32. in 1914. Of de productie die in de laatste jaren steeds zoo verminderd is, dit jaar noemens waard grooter zal zijn, is een vraag, wier beantwoording niet zoo gemakke lijk is. N. L. Leder en schoenen naar Duitschland. We vernemen, dat verschillende par tijen leder in de laatste weken door Duitschers zijn gekocht hier te lande, om te leveren na den oorlog. Deze week zijn in deze streek door Duitsche schoenwinkeliers voor directe levering veel schoenen gekocht, zoodat er daar groote behoefte blijkt te bestaan. Schoen- en leerprijzen in Frankrijk. Een Fransche schoenmaker schrijft d.d. 29 Maart aan den «Monlteur de la Cor- donnerie*, dat hij thans 9 frans betaalt voor lichte gelisseerde croupons, die drie maand geleden 7.25 francs kostten. De reparatleprijzen zijn verhoogd tot 7.50 francs voor genaaide zolen en hakken voor heeren, 5.50 frans voor dames gepend enderwerk, heeren 6.50 fr., do. dames 4.50 fr.hakken 1.75 fr. voor heeren, 1.25 fr. voor dames. V.v.d.S. Uitvoer van hooi. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis, dat het in de bedoeling ligt vergunning te ver- leenen voor den uitvoer van bepaalde partijen hooi, welke hier te lande met het oog op den naderenden weldetijd niet kunnen worden verbruikt. Duur hooi. Geef feiten, ten bewijze, dat te veel wordt uitgegeven, zoo betoogde minister Bosboom in antwoord op de klacht der Kamerleden in het voorloopig verslag omtrent het buitengewone krediet, dat te v-eel werd uitgegeven. Het Hbl. wil den minister aan zulk een feit helpen. Wekenlang werd 's morgens van Roozendaal naar Lage Zwaluwe een au- tomobieltreln naar Lage Zwaluwe gedi rigeerd. Eiken morgen reden 6 auto's, 1200 K.G. hooi vervoerende, van R. tot Lage Zwaluwe. De afstand tusschen die plaatsen bedraagt 50 K.M. Matig bere kend kostte het vervoer der 1200 K.G. hooi 6 maal 2 maal 50 maal 15 ets. is f90.De 1200 K.G. hooi zijn per 1000 K.G. f 46 waard. Een goederentrein, 't hooi vervoerende, ging Lage Zwaluwe voorbij, men vond beter het hooi van Roozendaal per auto weer naar L. Z. terug te brengen. Wekenlang heeft het rijkshooi dagelijks meer gekost aan ver voer dan het waard was. Vervoer van Vee. De Minister van landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden met in gang van 21 April 1915 in te trekken zijne beschikking van 7 April 1915, waarbij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren ea varkens uit, naar of binnen een kring omvattende het gedeelte der gemeente Werkendam, bekend onder den naam Biesbosch, begrensd ten Noorden door de nieuwe Merwede, ten oosten door het Steurgat, ten Zuiden en ten Westen dcoi de grens der gemeente Werkendam en de gemeenten De Wer ken c. a, Dussen, Mad; en Drimmelen en Dubbeldam. Uitvoer amhraciet. De Duitsche bladen melden, dat de Engelsche regeering een uitvoerverbod op anthracietkolen heeft afgekondigd. Bij informatie aan het Engelsche con sulaat te Amsterdam is het Hbld, geble ken. dat deze mededeeling inderdaad juist is. RERPT. Door burgemeester en wet houders werd aldier aanbesteed het verbon- wen van de openbare lagere school met onderwyzerswoning. Er werd ingeschreven door hier gevestigdde vakklieden als volgt A. J. v. Haren voor de school f 882.40 voor het woonhuis f245.15 samenf 1135.- P. van Gerwen voor de school f 882.40 voor het woonhuis f 247.15 samen I 1129.55 G. van Diggelen voor echool f 905. voor het woonhuis f 220.. samen t 1125.— Het werk ia nog niet gegund. DRONGELEN, O.-ize dorpsgenoot A. J. Lagendijk, is benoemd tot kweekeling der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Maas tricht. Voor de Rijk'dagnormaalschool te Waal wijk slaagden M'j. I. Millenaar, de jongen heer L. den DunneB, J c. Muller voor de voorbereidende klasse en A. J. Lagendijk toor de eerste klarar. Geslaagden ontvingen allen huu opleiding bij den heer A. Verzy), hoofd der echool alhier. BESOIJEN. A.s, Zondag 25 April zal onze voetbalclub K. W. B. een wedstrijd spelen tegen Wilhelmina 111 te 's Herto gen bowch op het terreia van laatstgenoemde. SPRANG. Vergadering van het Nederl. Werkl. Verbond ^Patrimonium afdeeling Sprang, op a.s. Zaterdag des av nds 8.80 uur. Beepreking Coöperatie belangrijke mededee ling. A.s. Zondag zal in de Nederl. Herv. Kerk alhier des namiddags te 2 uur optreden Ds. Japchen van Loonopzand. Algemeene vergadering van den Binnen- polder van Sprang op Vrijdag 30 April a.s. des namiddags om 7 uur ten herberge van J. J, Klis alhier. Te behandelen 1. Vaststelling rekening 19131914. 2. Vaststelling begrooting 19151916 levens met vaststelling van de eigenlijke Waterschapslasten per H.A. over dat dienst- aar. 8. Voorstel tot machtiging van het Dag. Bestnar ona noodig geoordeeld wordende werken bij onderhandache besteding of in eigen beheer uitvoeren. A.s. Zondag des namiddags om 6 uur zal in de Geref. Kerk alhier optreden Dr. Rennes van DusseD. LOON-ÖP-ZAND. Tot leden van het larochiaal armbestuur zyn herbenoemd de ïeeren C. Bassers en C. de Jong. Hier zijn op één stal binuen 14 da gen 2 rasgeiton gestorven. Een leelijke schadepost voor den eigenaar. WASPIK. De negentigjarige vrouw v. d. W. geraakte gisteren bij het water scheppen in een sloot. Gelnkkig bemerkten de buren iet ongeval en gelakte bet hun de oude vrouw op het droge te brengen. Ofschoon vrouw v. d. W. nog zeer kras is, was zij nu toch zoo van streek, dat ze naar knie gedragen tnoeet worden. De boeren komen met het schrale weer zeer in den nood. Het vee ia builen, maar het gras groeit niet. De eiden zien er dor nit en zyn bijna reeds geheel kaal gevreten. De. koeien weer naar stal halen, is «eer bezwaarlijk. Bovendien ia ook daar het voer niet ruim meer voorradig en kracht voer kost veel geld. RAAMSDONK(DORP). De Emmibloem heeft in deze gemeente f 161 opgebracht. 1189 bloempjes zyn verkocht. De lieve verkoopsters zy een woord van dank ge bracht voor de groote toewyding, waarmede fy haar liefdewerk verriohttei-. A.s. Zondag 25 April zal de R. K. Kieavereeniging alhier haar algemeene jaar vergadering honden. Aan de orde is 1. Vaststelling ledenlijst. 2. Rekening van den penningmeester. S. Benoeming van bestuutsledeo. 4. Benoeming van afgevaardigden voor de algem. vergadering. Met ingang van 1 Juni a.s. zal de heer Willemse, hoofd der openbare school alhier, ais zoodanig ontslag nemeD. Naar wij vernemen is door eenige oud-leerlingen het plan gevormd den heer W. bij die ge legenheid een stoffelijk bewys van holde aan te bieden. DUSSEN, 22 April. Opb. Vergadering van den Raad der gemeente Dussen op Zaterdag 24 April des namiddags te 4 uur. Onderwerpen. 1. Verkoop afbraak woonhuis wijk B. 2. Onderhandsch; verpachting ge meentegrond. 3. Verbouwing aan de O. L. School in wijk A. 4. Benoeming van leden der schat tingscommissie voor de Inkomstenbelas ting. 5. Benoeming van een ambtenaar van den Burg. Stand. 6. Verordening houdende maatregelen tegen vasthouding of prijsopdrijving van graan meel en brood. 7. Vaststelling suppletoir Kohier van den hoofd, omslag over 1914. 8. Ingekomen stukken. Kaatsheuvel, 24 April 1915. Omnibus. Donderiagavond had onze nieuwe otnni- basrijder di< heer Th. Kaijsten bij Capelle een on/eluk dat buitengewoon goed afliep. In zijo gewoon drafja zijnde brak eensklaps de molen van wijn voertuig. Goed dat hij geeu passagiers vervoerde. Na liep alles zonder ongelukken af. De post werd met 'u boerenwagen verder naar den trein ge bracht. Kon. Hattn. Apollo*. Zondag 25 April 't avonds ten 7 uur geett de Kon. Harm. r Apollo* in de nienwe zaal bij den beer Joh. Smit-Hesselmana haar laatste winternitvoeriog, teveDs eerste con cert in bet nieuw tehuis. Een drietal nieuwe nummers2de Grande ouverture van L. Lioglois, A nous deux polka pour pistons van Jos. Kessels, ec Les Triumvirs Ouver ture L. J. Baadonk prijken naast de Fan tasie Une soiiee d'Automne anx Ardennes van Govaert ea Am Meerentrans van Fischer op program. Een dilettanten-olub geeft daarenboven nog enkele scènes waarvan Barbier-Brugwachter k acht in ééa be- dryf de voornaamste is. 't Zil beslist 'n gezellige avond zijn. Geopend. Deze week heeft de heer Adr. van Amelsfoort-v. Boxtel z'n nieuwe winkel (bazar) geopend op de markt, 't Ziet er hoogst kenrig en netjes uit en wetwyfelen er niet aan of de heer v. A. zal hier nog 'n drukker zaak krijgen dan hij eene in de Marktatra\t had. De schoenfabriek zal de volgende week overgeplaatst worden. van Oorschot, Ord. Praem die asisstent was te Lithoven. Heusden, 23 April 1915 Examen Commissie. De Weled. Heer H. J. van Eggelen, gemeente secretaris, is wederom be noemd in de commissie, belast met de afnemiDg van het examen voor Cand. gem.-secretaris. Benoeming De heer O. v. Ommeren, ambtenaar ter Secretarie alhier, is in dezelfde functie benoemd te Zalt-Bommel, wat een flinke promotie beduidt. Militie. De lotelingen voor de militie, lich ting 1915, M. Laros en B. Baaijens wer den Woensdag ingelijfd bij het llereg. Infant.-garnizoeD, Harderwijk. Kind te water. Een vijfjarig zoontje van zekeren K. viel cergisterenmlddag kopje onder in de Demes. Door in de buurt zijnde men- schen was het spoedig op het droge en werd het bij G. binnengebracht, vanwaar het later naar zijn woning werd getrans porteerd. Hooge prijzen. Bij de jongste verpachting op den uiterwaard zijn de prijzen der scharen aanzienlijk hooier dan vorige jaren. Was toen de prijs per schaar voor een koe hoogstens f 56, thans beloopt die min stens f70, ja tot f72 en f 73. De prijzen voor paarden zijn natuurlijk naar even redigheid. Uitslag aanbesteding. Bij de deze week te 's Hage gehouden aanbesteding van het 2e gedeelte der dekvernieuwing van de draaibrug over de verlengde Maas, (begrooting f5000) werd aannemer, dbr. F. v. d. Pluym (Dussen) voor f 4795, terwijl de heeren Gebrs. Dankers (Heusden) ingeschreven voor f4823. Brandweer. Door het college van B. en W. zijn in hunne vergadering van 20 April j.l. benoemd tot hoofdman van de brandweer de heeren Arn. Swagemakers en H. S. Vos, ter voorziening in de vacatures W. v. Diessen (overlijden) en K. v. Rijswijk (vertrek). Z.D.H. de Bisschop van 's-Bosch beeft op voordracht van den Hoogeerw. heer Prelaat van^Berne, benoemd tot pastoor te Berlicumden Weleerw. heer W. A. Smokkelaarsti uc. Men schrijft van de Duitsche grenzen aan de Limb. Koerier «Hé, wat heeft 't zonnetje er boer Krelis al vroeg uitgezet, Hij dacht zeker aan het aloude, welbekendespreekwoord de morgenstond heeft goud in den mond. Zie, daar stapt hij kalmpjes achter zijn bruintje, dat zijn «sleep* langzaam voort trekt, over het groene weiland, 't Schijnt wel, dat onze Krelis plotseling natuur liefhebber geworden is. Met alle aandacht luistert hj naar het kabbelend grensbeekje en 't zachte rui- schen der boomen in 't naburig boschje. Dit heerlijk tafereeltje schijnt hem vooral te bekoren 't groenende bosch, be straald door de vroege morgenzon, die hem toelacht als een groot goudstuk uit duizenden tientjes gesmeed. Eensklaps komt er leven in het bosch. Met groote passen stapt er iemand op Krelis af. Deze kijkt niets verwonderd, draalt alleen zijn hoofd, om het geheele landschap op te nemen. De «Pruis* is Krelis genaderd. Een korte woordenwisseling, die op een vechtpartijtje uitloopt. Alles even natuurlijk. Het slot van de geschiedenis is, dat Krelis het onderspit -r oet delven en bewusteloos op den grond valt. De ander heeft in een oogwenk 't paard los en verdwijnt er mee over de grens. Krelis, die aanstonds het bewustzijn herkregen heeft, springt op en loopt naar het politiebureau om daar aangifte te doen van het voorgevallene bewijs een buil aan zijn hoofd en zijn vreugde over «het groote verlies* in tranen te uiten.* In een aanval van razernij Te Fienstedt, in de buurt der stad halle, werd een boerenknecht plotseling door een waanzinnige razernij aangegre pen en verwondde met revolverschoten 8 personen, onder wie een polltie-agent Bovendien stak hij een boederij in brand. Tenslotte werd hij door de politie dood geschoten. Noodlottige paniek in een kerk te Saloniki. iu de Santa-Trinida kerk te 8a- loniki ontstond door onbekeode oorzaak een paniek, waarbij 8 kinderen en twee vol wassenen hel leven verloren; 80 personen werden gekwetst. Door een paar leeuwen aangevallen. In een theater te Lichtenberg bij Berlijn, had een dierentemmer voorloopig achtergelaten, daten, daar hijzelf voor dienst was opge roepen. Dezer dagen ging zyn vrouw als gewoonlijk een kooi binnen waar zich een leeuwenpaar bevond. Plotseling vielen de dieren baar aan en verwonden haar levens gevaarlijk. Groote brand te Nieuwendijk. Men seint uit Nieuwendijk bij Go- rinchem, dato gisteren aan de Msbd Hedenmiddag te ongeveer half twee is hier brand ontstaan ten huize van den heer J. Verschoor. Door den feilen wind aangewakkerd sloegen de vlammen weldra over naar de aangrenzende ge bouwen, die voor het grootste gedeelte rieten daken hebben. De brandweer van het gehucht was spoedig met drie spuiten ter plaatse, waarvan er twee lek waren, zoodat men feitelijk met een spuit de vuurzee, die zich hoe langer hoe meer uitbreidde, moest bestrijden. Men was dus eigenlijk gedwongen om lijdelijk toe te zien hoe het vuur van het eene huls op het an dere overging. In korten tijd stonden dan ook niel minder dan 17 woningen in lichte laaie n.l. vier arbeiderswoningen, vijf groote boerderijen, twee bakkerijen, een smede rij, een kruideniers- en manufacturen winkel, een schoenwinkel, een beeren- huis en een kolenschuur. Door dezen brand staan niet minder dan 18 huisgezinnen op straat. De be woners der afgebrande huizen zijn J. Verschoor, H. van Breugelen, C. de Bok, A. v. d. Stelt, A. van Stelt, D. Eewijk, wed. Brandenhorst, C. de Jong, G. Heiblom, wed. Bax, W. Heiblom, G. Prulssen, A. Middeldorp, P. Kersbergen, D. Hagoort, C. Brandenhorst, J. Colijn, J. Maree, C. van Helden en M. van den Heuvel. Door de talrijke militairen die daar aanwezig waren, zijn alle inboedels ge red. De militair C. 't Hart bekwam bij dit reddingswerk ernstige brandwonden aan hoofd en hals. De schuren der boerderijen waren ledig. De schade die zeer aanzienlijk is, wordt door assurantie gedekt. Van het vee zijn slechts eenige kippen en drie geiten verbrand. De stoomspuit van Gorinchem kwam ongeveer te 4- uur ter plaatse aaa, doch behoefde weinig assistentie te verleenen, daar het vuur" tegen dien tijd had uit gewoed. Uit Gorinchem wordt van dezen brand nog aan de Tel. gemeld In den namiddag verspreidde zich in Gorinchem het gerucht, dat er een groote brand woedde aan de overzijde van de lJ— 'jü! '-JJ-1 m

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6