Nummer Don Jerdag 6 Mei 1915 38g «laaryrau^ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijlscfie Stoomdrukken! Antoon Tielen, Eerste Blad. De tweede Vrouw Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Gemeenteraad FEUILLETON. rd^Tentie aalberhkend' *r°01 re^« Telefoonnummer 38. Telegram-Ad ai: ECHO. WulwHkscke Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90 Brieveningezonden stokkengelden err «ranco te eenden aan den Uitgever. UITGAVE am RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag l Mei j.l. des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer Ridder de van der Schueren. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig het lid M. C. Zijlmans. De notulen der vorige vergadering werden onverandeid goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen Stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het primitief Kohier van den Hoofdei. Omslag. Schrijven van den Algem*. Nederl. Werkliedenbond waarin hij de aandacht vestigt op eenige bepalingen bij eventu- cele aan bestedingen. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot af- cc overschrijving op de begrooting. Schrijven van den minister van Bin- oenlandsche Zaken dat de snbsidie in zake het onderwijs zal gesteld worden op f3030. Schrijven van den heer W. Willemse houdende verzoek wegens zijn vertrek om ontslag als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten den heer Willemse op diens verzoek eervol ontslag te verleenen. Proces-verbaal van Kasopname bij den gemeente-ontvanger. De Voorzitter zegt dat bij den gemeente-ontvanger de Kas is opgenomen. Hieruit blijkt dat een be drag van f846,373 aanwezig was, terwijl de boeken alle in orde werden bevon den. Schrijven van het Burgerl. Armbestuur betreffende het onderzoek naar eene vroegere salarisregeling. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." i 34 XIII. DE SPION. „Neen, maar wij bomen er aanstonds. „Aan de deur van het hnis stond Fernand te wachteD. Do ongelukkige kreeg achterdocht en weigerde dat hnis binnen te gaan, maar Fernand greep haar aan, zij wilde sehreenweo, doch hij wierp baar een doek over het hoofd en trok haar in hnis. In Withe-Chapel slaat men niet veel acht op vrouwenkreten en Fer nand bad baar weldra voorgoed het zwygen opgelegd. Hadden zy haar vermoord vroeg Paul vol ontzetting. „Ja, Mynheer, maar by ongelnk, zeide Fernand my. Hy had den doek wat te vast aangetrokken, en hy dacht, dat zy slechts bewusteloos was, maar toen bij op zyne kamer kwam, ontdekte hy, dat zy dood was. Daarom was Fernand zoo ontsteld, toen hy by my kwam. „Toen by my dat alles onderweg verteld had ïei Fernand „Ge moet my helpen het lyk te doen ver- dwynen. Zij had haar reiszakj'e by zich, daar moeten geld en jnweelen in zyn, die wy ver doelen znlien. „Welbeschouwd had ik volstrekt geen deel in den moord en daarom stemde ik toe. „Wy kwamen op de kamer van Fernand, waar de Paling bezig was, het lyk te kleeden met een kleed, dat zy gewoonlijk droeg. „Wat doet ge daar vroeg Ferrand. Dat ziet ge, antwoordde de Paling, ik kek haar een Kleed aan en nn moet gy haar De Voorzitter stelt voor dit schrijven in handen te stellen van eene commissie, die een en ander nader zal onderzoeken. Het lid v. Dongen vraagt of er nog wel iets te onderzoeken is. Het lid Linkhuijzen merkt op dat het onderzoek moeilijk zal gaan, daar bet wel 60 jaar geleden Is. Het lid Timmermans zegt dat er vroe ger geen sprake is geweest van salaris. Spr. kan zich met het voorstel van den Voorzitter goed vereenigen, ofschoon de zaak vroeger al zoo dikwijls bespro ken is. De Voorzitter acht het beter de zaak nog eens na te gaan of er Iets te vin den is betreffende uitbetaling van salaris. Het lid Timmermans zegt dat hij een onderhoud heeft gehad met den arm- meester, die hem mededeelde dat met een deskundige een onderzoek in het archief van den arme heeft plaats ge had. Mocht in dit archief iets te vinden zijn, zegt sprdan zou men hem dit schriftelijk of mondeling mededeelen. Daar hij er echter niets meer van ge hoord heeft, meent spr. te mogen aan nemen, dat er ook niets gevonden is. Het voorstel van den Voorzitter om eene commissie te benoemen, wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. Hiervoor werden benoemd de leden D. Timmermans, J. C. Schoenmakers en P. van Dongen, welke allen hunne be noeming aannemen. Schrijven van de Vereeniging tot ver betering van het geitenras, houdende dankbetuiging voor de verleende sub sidie groot f 25. Schrijven van Mej. Wed. Schoenma kers, houdende dankbetuiging voor de bewijzen van deelneming bij het over lijden van haren echtgenoot. Op voorstel van den Voorzitter wor den alle stukken voor kennisgeving aaa- genomen. 2. Aanbieding verslag van den toe stand der gemetnte over 1914. Dit verslag zal voor de leden op de secretarie ter visie worden gelegd. 3. Voorstel van B. en W. tot goedkeu ring van de rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over het dienstjaar 1914, De Voorzitter deelt mede dat er een batig saldo is van f 18.47'/2, hetgeen onkenbaar makeD. Wanneer men morgen het lyk van eene armoedige gekleeede vrouw vindt, zal de politie er niet veel moeite voor doen, maar is het eene dame, dan zoekt men beter, en men zou de schuldigen wel kunnen vinden. Fernand deed wat zij zeide en terwijl bij hiermede bezig was, sprak de Paling tot my „Ge begrijpt, mijn goede John, dat wy al het mogelijke moeten doen, om de politie van het spoor te brengen, want wanneer zij er achter kwam, dan zon het er leelyk voor ons nitzieD. „Ho, ho, voor my niet, want ik heb niets gedaan", zeide ik. „Gekheid, zeide Fernand, wy znlien er niet alleen voor gestraft worden, als wy aange houden worden, don zeggen wij dat gy evengoed hebt meegedaanen eie dan maar, dat ge het tegendeel bewijst. „Ik was dns wel genoodzaakt om deel te nemen aan hunne misdaad, want ik bad my in een wespennest gestoken waaruit ik mij niet gemakkelyk kon redden. Vol ontzetting hadden Philippe en Paul naar dit ijzingwekkend verhaal geluisterd. Is dat alles wat ge er van weet, vroeg Paul, toen hy oen weinig van zijne ontroering was bekomen. Het overige laat zich gemakkelijk raden zeide John Graham. Wy deelden hetgeen er in deo reiszak van het slachtoffer werd gevonden, en dat was niet veel, want ik weet zeker dat die schnrk van een Fernand er eerst het grootste gedeelte nit heeft genomeD, en daarna is hy verdwenentot voor eenige dagen had ik hem niet teruggezien. En wat gebeurde er, toen men het lyk vond vroeg Philippe. Het ging zooals de Paling verwacht bad. Men meende, dat het lijk van een meisje nit White-Chapel was en de politie heeft niet lang naar de moordenaars gezocht. Men heeft die arme dame begraven onder den naam van de Paling. Daze was daardoor tegen alle ver volging gevrijwaard. Weet ge wel zeker, dat dit alles waar 18, wat ge ons verteld hebt vroeg Paul. Of ik het zeker weet Ik was er immers by, toen de Paling het slaohtoffer in bare eigene kleeren stak en eveneens heb ik gezien. 1?.cent P8r reKel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën 3 maal ter plaatsing opgegeven advertenties by abonnement worden speciale zeer voordeelige contra gesloten. Reclame* 15 cent per regel dat Fernand haar gelaat zoo verminkte, dat het niet te herkennen was. De politie lint zich dan ook misleiden, vooral toen men de kleeren en het haar van de Puling herkende. Ge kant overigens nasporingen doen by de politie, daar zal men n in de registers van gevonden slachtoffers den naam van Paling wel aanwij zen. Maar weet ge ook hoe de dame heette, die door de beide ellendelingen werd vermoord Ja, toen wy 's nachts ha.'en reiszak door zochten vonden wy daarin eenig geld en de papieren waaruit wy baren naam te weten kwamen. Zy heette Christine Howard en was de wednwe van een Indisch officierook vonden wy een naam van lady Rochester, de adellyke dame nit Piccadilly, aan wis Fer nand een brief van zyn slachtoffer bad moeten bezorgen. Philippe ward doodsbleek, toen hy deze laatste bijzonderheden vernam. Paul, die zyn ontroering meer meester was vroeg aan Johu Graham WaDDeer zoudt ge bet hospitaal kunnen verlaten De dokter beeft my dezen morgen gezegd, dat ik binoen twee dagen volkomen genezen zon zyn. Kom dan binnen drie dagen in Charing- Gross-Hotel, daar znlien wy u uitbetalen, hier is mijn kaartje. Paul nam fijn vriend by den arm. Kom, Philippe, laat ons gaan. Ja, stamelde deze, ja, wij moeten van hier gaan. Ik heb behoefte aan lucht. O God! het is mij of ik stikken zou. Geleund op den arm van zijn trouwen vriend Paul. verliet de zoon van den graaf de Montalais het hospitaal. De beide vrienden keerden te voet naar bun hotel terug. De buitenlucht en de beweging deden Philippe goed. Iu bet hotel zat Pigeoneau op hen te wachten. Welnu heeren, vroeg by, toen de twee vrienden terugkwamen, heeft de schurk ge sproken Ja, mijn vriend, antwoordde Philippe droevig, ja, hij heeft gesproken en genoeg verteld om myn geheel leven te verbitteren. Pigeonneau zag verlegen voor zich, terwyl hoofdzakelijk korrf, omdat er geen on kosten zijn gemaakt voor reizen. Conform het voorstel van B. en W. wordt nu besloten. 4. Ontwerp verordening tot wijziging der verordening tot regeling van de aarwedden van de ambtenaren ter se cretarie. Nadat door den Voorzitter de veror dening is voorgelezen, zooals deze nu is gewijzigd, zegt het lid Timmermans dat in een der artikelen de woorden >gebleken geschiktheid* zijn geschrapt. De Voorzitter zegt dat die woorden er wel in voorkomen en leest het des betreffende artikel voor. Zonder stemming wordt nu besloten de verordening conform het voorstel van B. en W. te wijzigen. 5. Twee ontwerp-besluiten tot het aangaan eener geldleenlng te samen groot f 5500, ter bestrijding van de kosten van buitengewone werken enz., omschreven onder art. 10 van Hoofdstuk 16 der begrooting van uitgaven dienst 1915. Goedgekeurd. 6. Ontwerp besluit tot vaststelling van het bedrag, waarvoor de te benoemen gemeente-ontvanger zekerheid moest stellen. De Voorzitter zegt dat de jaarlijksche inkomsten der gemeente zijn f 34284.92, waarom hij voorstelt het bedrag te stellen op f 4000. Goedgekeurd. 7. Ontwerp Instructie voor den ge meente-ontvanger. Nadat door den Voorzitter de ver schillende bepalingen betreffende deze ontwerp-instructie zijn voorgelezen, wordt met algemeene stemmen besloten, de^e overeenkomstig het voorstel van B. en VV. vast te stellen. 8. Voorstel van B. en W. tot inwilli ging van het verzoek van W. Willemse, om eervol ontslag als Hoofd der School op het Dorp. De Voorzitter leest een schrijven voor van den heer W. Willemse, houdende verzoek om, na 41 jaren schooldienst, ontslag als hoofd der school. Schrijver voelt zich tevens gedrongen zijnen dank te betuigen voor de ondervonden mede werking gedurende die jaren. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten den heer W. Willemse met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag te verleenen. 9. Benoeming van vier leden der schattingscommissie, bedoeld in art. 57 der wet op de Inkomstenbelasting 1914. De Voorzitter geeft in overweging hiervoor te benoemen de heeren zetters. Na gehouden stemming werdeu be noemd de heeren M. C. Zijlmans, S. D. Lankhuijzen, D. Timmermans en J. H. Slmonis. 10. Ontwerp besluit tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1914. Zonder bespreking wordt met alge meene stemmen besloten de begrooting overeenkomstig het voorstel van B. en W. te wijzigen tot een bedrag van f 607.68. 11. Ontwerp besluit tot goedkeuring der wijziging van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1914. Nadat door den Voorzitter de ver schillende wijzigingen zijn voorgelezen, worden met algemeene stemmen de wij zigingen goedgekeurd. 12. Vaststelling primitief kohier van de onderhoudsbelasting. De Vooizitter stelt de vraag in een of twee termijnen te betalen. Hnt algemeen gevoelen van de ver gadering is echter een termijn, waartoe ook wordt besloten. De agenda afgehandeld zijnde, vraagt het lid P. van Dongen hoeveel toelage de gemeente verstrekt aan den veearts. De Voorzitter zegt dat de gemeente f600 toelage verstrekt. Namens de commissie over de ge meentebegrooting 1915 stelt de heer D. Timmermans voor de toelage van den veearts, waarvoor op de begrooting een memorlepost staat uitgetrokken, te wijzigen en te stellen op f600, tevens een gemeentelijke vleeschkeuring in het leven te roepen, waarmede de veearts belast is. Wordt besloten dit voorstel In eene gesloten vergadering te behandelen. Schrijven van den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, houdende verbodsbepalingen betreffende het voe deren aan vee, van rogge, roggemeel of roggebrood. Nadat de verschillende artikelen door den Voorzitter zijn voorgelezen, worden Philippo uitbursto O mijn arme Madeleine, mijne arme Tbéfèse, mijn arme papa I PigoonDean meondu dat zijne tegenwoor digheid hinderlijk kon zyn en daarom verliet hy zacht de kamer. Welno, myn vriend, zeide Panl, nn is er licht in deze duistere zaak verspreid, een verblindend licht zelfs- Hèlaas zuchtte Paal, wie had iets zoo vreeselijks kannen vermoeden. Uit afschuwelijke wezen, die misdadigster nit White - Cnnpri, die moordenares, behoort thans tot onze fa milie, leeft in weelde en overvloed en heerecht als meesteres in ons kasteel Men eerbiedigt haar, want zij voert den naam van e n eerlyk man, den naam, die onze arme moeder steeds met zooveel waardigheid beeft gedragen. Hé- laas zij moet zich wel in haar graf omkeeren, die edele lieve moeder, wanneer zy ziet, welk een verfoeielijke gelubzoekater hare plaats heeft ingenomen. Ja, lieve vriend, het is een vreesel'jk geval, maar blagen en zuchten, dient tot niets, er moet gehandeld worden. Wees das kalm en laat ons overleggen, wat wij zallen doen- Ja, ge hebt gelijk Paul, zei Philippe terwyl by zich tot kalmte dwong en met zyn vriend op de bank plaats nam. Voor alles moet ik n zeggen dat ik van nn af nog meer dan vroeger, nw vriend en broeder hen. Een nieuwe band vereenigt ons wij strevea gezumenlyk naar hetzelfde doel de huichelaarster te ontmaskeren cn te straffen om den naam der Montalais te zuiveren van den smet, welke deze gelnkzoekster er op geworpen beeft. Uw vader is verblind, maur wij zallen hem de oogen openen. Er zal gerechtigheid uitgeoefend worden bb wij zallen aan geen rast, aao geen gelob meer denken, zoolang dat ellendig wezen niet nit owe familie, did eenmaal ook de mijne zal zyn, is verbannen. Tot zoolang doen wij afstand van alle droomen van geluk en zaligheid. Wij nemen in dit oogenblik een doren, heiligen plicht op ons en wijden ons geheele leven er aan, dien plicht te vervnlleD. Heb dank, zegde Philippe, heb dank voor uwe vriendschap. O 1 Paal, wat voel ik my sterk en gelukkig na ik zalk een vriend deze met algemeene stemmen goedge keurd. De Voorzitter sluit hierna de open bare vergadering. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 3 Mei j.l. des avonds ten 6 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer G. R. van der Ven. Ongeveer kwart voor zeven opent de Voorzitter de vergadering en heet dé leden allen welkom. Afwezig de leden L. v. Halderen en C. v. Wagenberg. De notulen van 2 vorige vergaderin gen worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger op 10 April 1.1. waaruit blijkt dat de boeken In orde werden bevonden, terwijl het verelschte bedrag nl. f 983,821 2 ook aanwezig was. Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de begrooting 1915. Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verhooging van rente der geldleenlng. 2. Wijziging begrooting 1914. De Voorzitter zegt dat van de ge meente Haarsteeg eene nota is inge komen over de kosten van het onderwijs en tevens eene nota als aandeel in de kosten van de verbouwing van de school. Deze kosten bedragen gezamelijk f375,53 zegt spr. Hierop is betaald f 180, zoodat er dus nog te betalen valt een bedrag van f 196,53. Het lid v. Buul vraagt hoe lang het contract met de gemeente Haarsteeg nog loopt. De Voorzitter zegt dat het contract is aangegaan van 10 jaar, waarvan reeds vijf jaar zijn verstreken. Wethouder v. Buul stelt de vraag, wanneer de gemeente Haarsteeg nu het laatste jaar b.v. voor f 2000 gaat ver- verbouwen. De Voorzitter antwoordt dat dit geen enkele gemeente zal doeD. Men verbouwt slechts zooveel zegt spr. als de wet zulks verplicht. Met algemeene stemmen wordt nu qe- aan myn zijde heb. Er bestaat niet den geringBten twijfel meer, wat er vna do Paling geworden is en wie de tegenwoordige gravin de Montalais ie, hernam Paal. Neen zeker niet. Na den moord beeft de Puling zich de kleeien en de poptoren vun 't «laentoffor toegeeigend, waarmee zy zich bty lady Rochester beeft uitgegav-n voor Christine Howard. Deze ontving do jonge weduwe van haren neef met open armen- De bedriegster had in de papieren der vermoorde genoeg gevonden om horen rol goed te spolen. Zy vertelde den dood van horen gemaal, hare smart, enz. Wij kenneo die geschiedenis. Wy hebben ze nit den mond der gelnkzoekster zt-lf vernomen. Zij heeft er iedereen mee weten te misleiden, eerst lady Rocbeufer, vervolgens Mevrouw de Clerfoud, toen myn popu en toen mijn arme mama. Allen hebben zij die leugens geloofd en der bedriegster een groote belangstelling betoond. Ovan het eerste oogenblik heb ik die vroaw gehuat, maar niemand wilde toen naar my lnistereo. Niet alleen dat de tegenwoordige gravin de Montalais een vrouw nit de laagste en bedor- venste klas der maatschappij, een diefegge, eene moordenares is, zij is ook Eva Milton, de vronw. die het leven van mijn ongeluk- kigen oom Pierre heeft verwoest. Philippe zweeg, en verzonk eensklaps in een diep gepeins. Een nienw denkbeeld kwam er hy hem op. Groote God, daar bedenk ik iets riep hy. Wat dan De plotselinge dood van moeder is aan eene onvoorzichtigheid toegeschreven, of, maar dat iB het geheim onzer fumilie, aan een zelfmoord. Wanneer wij eobter ons eeDS be drogen hadden, wanneer de dood van mama eens het werk was van deze vrouw, die voor niets terugdeinst om baar doel te bereiken Neen, neen, dat zon vreeselijk zyn, Philippe, ge doet mij Ridderen- Zon zulk een grnwel mogelijk zyn? Maur toch ge hebt gelyb, van zulk een monster kan men alles verwachten. Ga wordt allen bedreigd. (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1