Tweede Blad. De Oorlog1. Gemeenteraad. Reclame. Zwakke of zieke uieren. China en Japan. IUMMER 38 ZONDAG 9 MEI 1915 38e JAARGANG - SPRANG. Raadsvergadering, gehouden te Sprang den 5 Mei 1915. Tegenwoordig alle leden, behalve Haverhals (één vacature). Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen notulen herdenkt de Voorzitter in hartelijke bewoordingen het verlies dat de raad geleden heeft door het overlijden van den heer Vos, die gedurende 15 jaren een trouw be zoeker was van de vergaderingen en medewerker aan de behartiging der ge meentebelangen. Zijn heengaan, dat wij allen betreuren, zegt spreker, zal een leegte achterlaten. Aan de orde van behandeling wor den gesteld de volgende punten 1. MededeeÜQg Ingekomen Stukken. Hieronder behoort een adres van de Chr. Werkliedenvereeniging >Bid en Werk4 afd. Sprang van het Ned. Werk liedenverbond ïPatrimonium4, waarin den Raad verzocht wordt uitvoering te geven aan de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 20 Maart 11. no. 330, betreffende verkrijgbaarstelling van goedkoope le vensmiddelen. Aangenomen voor kennisgeving om dat genoemd ministrieel schrijven reeds weder is ingetrokken. 2. Aanbieding van het gemeentever slag, bedoeld bij art. 52 der Woningwet. Deze worden ter secretarie ter lezing gelegd. 3. Vaststelling van het kohier der hondenbelasting tot een bedrag van f82,50. 4. Benoeming van 4 leden der schat tingscommissie, bedoeld in de wet op de Inkomstenbelasting. Benoemd worden de heeren C. G. H. H. Meijer, J. C. Maijers en B. Verhoe ven en F. M. de Jong. 5. Adres van het Bestuur der Hulp kas van Patrimonium om een jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. gelet op den toestand der gem. finan ciën het bejammeren dat ze moeten voorstellen op het adres afwijzend te eschikken, maar dat zij hopen dat aan deze Hulpkas van particuliere zijde zoo veel steun zal worden verleend dat een gemeentelijke subsidie overbodig wordt. De heer de Jongh had verwacht dat B. en W. wel met een ander voorstel zouden gekomen zijn. De Hulpkas doet veel goed en staat er slecht voor. Spr. stelt voor dit jaar een subsidie toe te kennen van f10. De Voorzitter en Wethouders verkla ren dat als de vereeniging met een sub sidie van f 10.— tevreden, is, zij daar tegen geen bezwaren hebben. Nadat het voorstel tot afwijzende be schikking door B. en W. is ingetrokken wordt het voorstel de Jongh met alge- meene stemmen aangenomen Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling H.-O. DEUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 7 Mei des avonds ten 7 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer v. Holten. Ruim kwart over zeven opent de Voor zitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen van 2 voorgaande vergaderin gen worden, behoudens eene kleine opmerking door het lid Elshont goedgekeurd en vast gesteld. 1. Ingekomen Stokken. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger dd. 30 Maart 1.1. waar uit blijkt dat de boeken allen in orde wer den bevonden, terwyl een bedrag van f3156,80 aanwezig was. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Benoeming schattingscommissie-, voor de inkomstenbelasting. Na gehouden stemmingen werden benoemd de heeren v. Sod, v. Speyk, Brok en v. d. Geld, die allen hun benoeming aannemen. Aanbieding gemeenteverslag en verslag Woningwet 1914. De Voorzitter zegt dat deze beide versla gen voor de leden op de secretarie zullen worden ter visie gelegd. 3. AdreB van de ingezetenen van den Wolfshoak houdende het verzoek den nacht wacht daar ter plaatse bet geheele jaar te willen laten loopeD, dasr zij de meeste last hebben van landloopers, bedelaars enz. De Voorzitter zegt dat 't voor de vei ligheid der gemeente gewenscht was, dat de nachtwacht daar gaat. Ook de leden zijn er allen voor, den nachtwacht het geheele jaar door te laten loopen. Na eeoige discussie stelt de Voo/zitter hem met Dag. Bestuur nader te om dan in eene volgende vergadering met een voorstel te komen. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. 4. Schrijven van J. Luijben en H. van Velthoven hondende verzoek om de overeen gekomen vergoeding van f 25.te mogen ontvangen voor liet kantoorlokaal van de telegraaf. Het lid Klsbout meent, dat in eene vorige vergadering besloten is een overeenkomst te treffen hetgeen de Voorzitter bevestigend beantwoordt, doch door ongesteldheid van een der adressanten is dit nog niet geschied. Na eene onderlinge gedachtenwisseliug wordt besloten het Dagelijksch bestuur eene regeling te laten treffen. 5 Schrijven van mej. Wed. A, Rlerks houdende verzoek om hare woning, die eenigen tijd geleden is afgebrand, gedeelte lijk op de oude fundamenten en gedeeltelijk meer Oostwaarts te mogen opbouwen. Wordt besloten een en ander aan B. en W. over te lateD, die eerst eens zullen gaan kijken. 6 Wijziging begrooting 1914. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 7 Rekening Vakschool. De Voorzitter verzoekt de Commissie hiervan haar verslag te willen uitbrengen. Namens de Commissie z gt het lid Els- hout dat de rekening aan een streng onder zoek is onderworpen en dat alles in orde is bevonden. Spr. brengt hulde voor de accuratesse waarmede deze rekening is op gemaakt. Het lid v d Geld betuigt zijnen dank voor de gesproken woorden. 8 Schrijven van het Bestuur van de R.K. Vakvereeniging Drunen, Elshout betreffende het verstrekken van goedkoopere levensmid delen. Wordt besloten dit punt in een gesloten vergadering te bebandeleD. gevaar omsingeld te worden. De Rus sische pogingen aan den Bosphorus om de aandacht af te leiden, blijven natuurlijk zonder resultaat. LONDEN, 6 Mel (R.O.) Iu het lager huis heeft Asqulth een kort overzicht over de operaties bij de Datdanellen ge geven. Hij verklaarde, dat de geallieerden op zes verschillende punten met succes geland zijn, en wees vooral op de vor deringen der divisie welke bij Sed-ul-Bahr geland is. Deze divisie heeft zich nu over 2 mijlen op 't schiereiland vastgezet. De operaties, zoo besloot Asquith, worden met kracht voortgezet onder zeer gunstige omstandigheden. De duikboot en mijnoor log. LONDEN, 6 Mei. (Reuter). De be manning en de passagiers van het stoom schip Cathay uit Kopenhagen, dat op weg was naar China, is vanochtend te Ramsgate ontscheept. Het schip is óf op een mijn geloopen óf getorpedeerd. Het is in 20 minuten gezonken. Alle opvarenden zijn gered. LONDEN, 6 Mei (Reuter) De drie mastschoener Earl of Lathom is giste ren bij het oude hoofd van Kindale door eeD Duitsche duikboot met kanon schoten in den grond geboord. QUEENSTOWN, 6 Mei. (Reuter). De Cayo Romano meldt gisterochtend door een Duitsche duikboot te zijn aange vallen. De duikboot vuurde een torpedo af die miste. Men denkt dat het dezelfde duikboot die de Eaxl of Larl of Lathom gis- voor. laten overwegen en de vergoeding te regalen Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 6 Mei. (P. T- A.) Officieel bericht uit het groote hoofd kwartier Bij Libau is gisteren een gevecht ge leverd met Duitsche torpedobooten. Schermutselingen ten zuiden van Mltau en bij het dorp Beisagola zijn gunstig voor ons afgeloopen. Op den rechteroever van de Arzjga hebben wij in den avond van 4 dezer een onstuimigen aanval der Dultschers, die was voorbereid dooi hevige artille rievuur dat l'/2 uur had geduurd, afge slagen en den vijand groote verliezen toegebracht. Ten oosten van den spoorweg naar Mlawa zijn wij er in geslaagd de hofstede Pomlaoy bij verrassing te nemen. Den 5den dezer heeft de vijand zes uur aan een vruchtelooze tegenaanvallen gedam. Voor de hofstede, die nog steeds in ons bezit is, hebben de Duitschers ongeveer 1000 dooden laten liggen. Op den linkeroever van den Weichsel is het betrekkelijk rustig. In Galicië is de veldslag tusschen den Weichsel en de Karpathen den 5deu dezer met groote hardnekkigheid voort gezet. Onder dekking van een hevig geschutvuur is de vijand op den rech teroever van de Dunajec strijdkrachten blijven ophoopen. Zijn offensief gaat hoofdzakelijk in de richting van Biecz en Jaslo. Ooze troepen zijn gevoelig ge teisterd tengevolge van de meerderheid van het vijandelijke zware geschut. In- tusschen heeft ook de vijand zwaar ge leden onder ons geschut- en geweervuur sedert hij aanvallen beeft beproefd. In de richting van Stryj hebben wij den 4den dezer partij getrokken van ons succes op de uitloopers van de Makovica Wij hebben daar 2000 soldaten en 40 officieren gevangen gemaakt en den vij and over een grooten afstand terugge worpen. Aan den bovenloop van de Lomnica hebben wij Id den ochtend van den 5den dezer eveneens enkele voordeelen be haald. De actie tegen de Dardanellen. BERLIJN, 6 Mei (W.B.) Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Sofia De nieuwe Engelsch-Fransche actie tegen de Dar danellen heeft den lust in Bulgarije om zich bij de triple-entente aan te sluiten heel wat verminderd. Uit particuliere berichten uit Constantlnopel blijkt, dat de Eugelsche nederlaag op Gallipoli en de Fransche bij Kumkale zwaarder is dan uit Turksche berichten valt op te maken. De 10.000 gelande Franschen zijn bijna geheel vernietigd en de En- gelschen op Gallipoli verkeeren in een uiterst kritieken toestand. Zij kunnen door de vloot niet geap proviandeerd en versterk worden en ook kunnen, zij de schepen niet weder be reiken. Het front is slechts 5 K.M. lang en de Engelschen verkeeren daardoor in steravond bij Kindale in den grond heeft geboord. LONDEN, 6 Mei. (Reuter). Volgens een telegram uit West Hartlepool is de treller Stratton uit Grimsby gisteren in de Noordzee met kanonschoten in den grond geboord. WHITBY, 6 Mei. (Reuter). Een Duit sche duikboot heeft de treiler Merry Islington in de Noordzee in den grond geboord. De bemanning is te Whitby ontscheept. Nog een treiler uit Grimsby is in de Noordzee tot zinken gebracht. De Duit schers trachtten eerst hun doel te be reiken door 't openen van de buiten- boordskleppen, maar na vier uur te hebben gewacht moesten zij het schip in den grond schieten. De bemanning kreeg een compas mee en is opgepikt door een treiler uit Hartlepool. De houding van Italië. LUGANO, 6 Mei. De toestand in Italië is ernstiger geworden. Vele Duit schers en Oostenrijkers hebben heden Italië verlaten, uit vrees, dat de breuk met de oude bondgenooten weldra zal volgen. De beslissing zal spoedig val len in afwachting daarvan blijven tal van vluchtelingen voor'ioopig in Zwit serland. Ultimatum van Japan aan China. TOKIO, 7 Mei. (R. O.) De Keizer keurde het ultimatum aan China goed. TOKIO, 7 Mei. (R. O.) Het ulti matum is aan China aangeboden. Een antwoord is verzocht binnen 48 uur. BERLIJN, 7 Mei. Volgens particuliere berichten zou het in Britsche admirali teitskringen bekend zijn dat, volgens telegrammen uit Tokio, eergisteren nacht 70.000 man Japansche troepen op transportbooten zijn ingescheept. Hier van zullen 20.000 in de provincie Schan- toung landen. De overige 40.000 moeten evenwel in de Chineesche wateren de komst van oorlogsschepen afwachten. Ook marine-infanterie is ingescheept de sterkte dezer troepen is onbekend. De Nobelprijs aan Z. H. den Paus? ROME, 6 Mei. De »Giornale d'Italia* bericht dat de Nobelprijs dit jaar aan den Paus zal worden toegekend. Verliezen der Canadeezen. De Canadeezen hebben, tot 2 Mei, 232 officieren door den dood of ver wonding verloren en 6024 man. Nieuwe aanvallen te wachten. Een Engelsche correspondent, mr. Ja mes Dunn, van de Daily Mail, die op 19 April den Duitschen aanval op Yperen voorspelde, welke inderdaad 22 April volgde, meldt thans, dat de Duitschers deze week nog een krachtiger poging zullen doen om naar Calais door te breken. Er komen steeds nieuwe troepen uit Duitschland lang zeven wegen België binnen. In Vlaanderen worden geen pas poorten meer verstrekt. Tusschen Slype en Uffinghe zijn bij den hoofdweg een aantal nieuwe kanonnen van 371/2 c.M. in positie gebracht, enkele mijlen ten noorden van Nieuwpoort. Naar we uit Genève vernemen, meent men daar, dat de Duitschers van plan zijn blnpenkort ook bij Soissons tot een krachtig offensief over te gaan, ten einde een doorbraak door de Fransche linies te bewerkstelligen. tiet Italiaansche leger. In Italië zijn de weerbare mannen op 20-jarigen leeftijd voor 19 jaar dienst plichtig bij leger of vloot. Het jaarlijksch centlgcnt is verdeeld in drie categorieën de eerste categorie wordt ingedeeld bij het actieve legerde tweede eveneens, doch gaat spoedig met onbepaald ver lof; de derde categorie wordt ingedeeld bij de landweertroepen. De dienst bij het actieve leger duurt twee jaar, waarna de menschen tot de landweer overgaan voor 12 jaar. De oorlogssterkte Is ruim één millioen. De Italiaansche infanterie is bewapend met het 61/2 m.M. Mannlicher repeteer geweer. Een gedeelte van de landweer troepen heeft nog een oud geweer, mo del 7087. Tijdens den Europeeschen oorlog heeft de artillerie een grooie uit breiding ondergaan. Van de Duitsche grens. OLDENZAAL, 5 Mei, Zondag had te Wesel een oefening plaatst van alle afdeelingen der »Jugendwehr< uit den omtrek. Er namen meer dan 50.000 jongens aan deel en de begeestering was reus achtig. De toestand. Nadat de N. R. Ct. een geschiedenis, waarin een voorspelling wordt medege deeld, verhaald heeft, zegt het blad ver der Wij vertellen dit, omdat wij juist van plan zijn een voorspelling in herinnering te brengen, die in vervulling is gegaan, zonder den schijn op ons te laden dat wij aan voorspellingen in het algemeen waarde hechten. Het geldt hier dan ook de voorspelling van een officieel persoon, van Lord Kitchener. Men heeft hem ge vraagd de oorlog was toen nog niet lang aan den gang //Wanneer zal de oorlog een einde nemen?» Wanneer de oorlog een einde zal nemen, weet ik niet, antwoordde Kit chener, maar ik weet wel wanneer de oorlog zal beginnen, dat zal in Melge- beureD. Deze voorspelling is schitterend be waarheid, want het is Mei en groote gebeurtenissen spelen zich af, terwijl nog belangrijker gebeurtenissen op handen schijnen. Hij begin kan echter niet gunstig voor de bondgenooten der entente worden genoemd. Gaat men de jongste berichten goed na, dan wordt duidelijk dat de Russen in West-Galicië een zware nederlaag hebben geleden. Toen wij nog slechts over het eerste bericht van het Duitsche hoofdkwartier beschikten, vatten wij de gevolgen, die een voortgezet Duitsch-Oostenrijksch offensief over de Dunajec heen zou heb ben, kort samen. Zulk een offensief zou, zoo zeiden wij toen, in verband met den druk in Noordelijke richting door de Duitsch-Oostenrijksche troepen uitgeoe fend ten Oosten van den Uzsok-pas, de Russische strijdkrachten die ten Westen van dien pas tot Zboro toe over de Hongaarsche grens staan, in een hacbe- lijken toestand brengen en deze tot een terugtocht nopen om omsingeling te voorkomen. Wij wisten toen nog niet óf het of fensief over de Dunajec heen zou wor den voortgezet, maar wij wezen aan, wat de toetssteen daarvoor was. Welnu, de jongste berichten leeren ons, dat de Russen ten Zuidwesten van Dukla zich terugtrekken. Worden deze berichten bevestigd, dan staat het dus vast, dat de doorbraak van het Russi sche front langs Dunajeci en Bialla en verder over Gorlice heen s gelukt. In alle geval is het een aanmerkelijk strategisch succes, wat het tweevoudig verbond in Wes-GaHcië heeft behaald. Het gevaar voor Boedapest is afge wend niet alleen, maar de Russen moe ten terug, en waarom gevochten wordt is nog slechts of die terugtocht al dan niet zal slagen, of de gevolgen van de Russische nederlaag al dan niet tot het minimum zullen blijven beperkt. De aarzelende houding van Italië, de nieuwe oorlogsleening, de bedreiging I van Konstantlnopel, dat alles heeft stel- lig tot de groote krachtsontwikkeling van Duitschland en Oostenrijk in de Karpathen bijgedragen. Deze omstandig heid doet er echter natuurlijk niets aan af, dat die krachtsontwikkeling, naar de feiten uitwijzen, succes heeft gehad ver hoogt veeleer de beteekenis daarvan. Over de verdere ontwikkeling valt natuurlijk nog niets te zeggen. Slagen de Russische strijdkachten erin om, in hoofdzaak ongeschonden, terug te trek ken dan verliest Rusland nog niets van zijn beteekenis als groote absorbeerende kracht in den oorlog als geheel, ofschoon wel niemand meer een be9Üsing door een geslaagd Russisch offensief in de landen van het tweevoudig verbond zal verwachten. Vergeleken bij dezen slag in het Oos ten, is wat op het Westelijk front ge schiedt, van betrekkelijk weinig beteeke nis. Opmerking verdient, dat de bond genooten bezig zijn hun linie om peren in te korten, waarbij de Duitschers zoo beleefd zijn om hen een handje te hel pen, De straal van het om Yperen voor uitstekende bastion is nu al de helft korter geworden. Van veel belang is vooral de mededeeling van generaal French, over aanvallen der Duitschers uit het Zuidoosten bij heuvel 60. Deze aanvallen kunnen, zouden wij zeggen, onder meer ten doel hebben, den bond genooten te verhinderen, bij eene moge lijke ontruiming van Yperen, hun voor uitspringende flankstelling naar een punt ten ;Zuiden van die plaats te verschuiven. Uit de berichten van Donderdag schijnt men te moeten opmaken dat de Duitsche troepen de West-Oost loopende linie ZmigrodDukla van het Westen uit heboen bereikt, m.a.w. dat zij achter den rug van het Russische Zobro Stropkoleger een linie hebben bezet, die met de linie SboroStropko even wijdig loopt. In dat geval zou dus de terugtocht van het Russische io de West-Karpathen zijn afgesneden en zouden misschien de Berlijners ten slotte toch nog op hun dikke getallen gevangenen onthaald kunnen worden. Wij kunnen ons overzicht aldus sa menvatten Ten Noorden van den hoofdspoorweg Krakau— Przemysl trekken de Russen onder krachtlgen tegenstand langzaam op de Wisloka terug. Ten Zuiden van dien spoorweg zijn zij echter over den bovenloop van de Wisloka teruggedrongen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat een deel van hun leger inde Karpathen zich in een hachelijken toestand bevindt. Dit zijn de voornaamste berichten van het Oostelijk front. 4 De bijzonderheden van het Westelijk oorlogsterrein zinken bij die van het Oostelijk oorlogsfront in het niet. De wederkeerig behaalde hoeven en loop- graven-voordeelen zijn niet van belang genoeg om afzonderlijk te bespreken. Wat Italië betreft, steeds vermeerde ren zich de aanwijzingen, dat het oor- logs-onweer op het losbreken staat. Duitschers en Oostenrijkers beginnen het >bondgenootlyk« land te verlaten. d'Annunzio heeft met zijn opzweepende redevoeringen te Quarto den storm ont ketend, die de eerste bliksemschicht pleegt vooraf te gaan. In Japan rommelt het reeds dreigend Door haar te verwaarloozen begunstigen wij de voortwoekering van ziekten. Het ver waarloozen van verzwakking of ziekte der nieren en urinewegen kan de ernstige ge volgen met zich sleepeu. Men kan een betrekkelijk uitstekende gezondheid schijnen te geuieten en toch een nieraandoening hebbeD, welke, in het begin van weinig hinder, veroorzaakt werd door een kleinigheid (een gevatte koude, vermoeie nis, buitensporigheden van allerlei aard.) De uitvloeisels van deze aandoening treden bij tnsechenpoozen op, verdwijnen tijdelijk en doen zich daarna krachtiger gevoelen. Rugpijn, hoofdpijn, waterzuchtige zwel lingen onder de oogen en in de enkels, rheumatische pijnen, urinestoornissen kun nen de verschijnselen zijn, die aanduiden, dat de nieren en blaas aangedaan zijn en somtijds reeds veel erger dan vermoed wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de goede werking der nieren en blaas en doen de bovenstaande verschijnselen ver dwijnen, de voorloopers van gevaarlijke ziekten als waterzucht, niersteen, nier- en blaasontsteking, urine (urinezuurvergif- tiging)- w Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv. v.postwissel k f 1.75 voor één, of f 10- voor zes doozeD. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. 7837 Japan heeft besloten een ultimatum aan China te zenden, daar het geen vol doende antwoord heeft ontvangen op de elschen, die het stelde en in Januari wijzigde. De oorspronkelijke eischen waren 1. Geen concessies voor kustspoorwe- gen aan eenige buitenlandsche mogend heid. 2. In Oost-Mongollë het uitsluitend recht van mijnwerk, geen aanleg van spoorwegen zonder de toestemming van Japan, recht voor de Japanners er ne derzettingen te vormen, land te verbou wen en aan te koopen en handel te drij ven. 3. Zuid-Mansjoerije Uitbreiding van de concessie van Port-Arthur en ander gebied V; 99 jaar, met het recht er zich te vestigen, handel te drijven, land te verbouwen en aan te koopen. 4. In Sjantoeg al de rechten der Duit sche spoorweg- en mijnwerken over te dragen aan Japan. 5. In Foekienwaar buiterdandsch kapitaal noodig is geen rechten voor mijnbouw, spooraanleg of havenbouw het ts

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5