mmn PHILIPS DE Z0\ EL... NIEUWE „&RGA" lamp 100-125 Volt Vijftig Kaarsen. 200-230 Volt Honderd Kaarsen. R, K, Schoenmakeisknecht J.ELEKAN, Fa.Wed.Joh.Verhulst&Zn. Gfof- en fijn Smeedwetk Het Zuiden. Be&kruiken en Waterketeltjes Binnenland DE (CA. WATT) Speciaal voor HUISVERLICHTING. Burgerlijken Stand. Advertentiên, Gemengd Nieuws. OXIGENIUM. hekwerken. A P. C, Boothaert Bet beste adres voor: KOPEREN EN VERNIKKELDE O. J-. MARKS, Grootewtraat B 109. - 696ö Waalwijk. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. Kleine Ad verten tien, HEMl ma II alex imhofe, ÖLOom-biljartfahriek fjATUURvJoLLEri Ondergoederen Jansen aTilanus is bij Vernikkel-inrichting De reis van dr. Nolens. Het Centrum verneemt dat nu 3poe lig e benoeming van een Nederlandschen ézant bij den H, Stoel kan worden egemoet gezien. Van het PARIJS, bericht van Westelijke gevechtsterrein. 14 Mei. (Havas) Officieel hedenmiddag 3 uur. heeft het onaf- Sedert gisterochtend gebroken geregend. Ia den afgeloopen nacht hebben wij ondanks het lastige, glibberige terrein verscheidene Duitsche loopgraven ver meesterd ten Z.W. van Souchez. Op het overige deel van het front X.oos—Atrecht hebben wij al het terrein dat wij den vorigen dag hadden gewonnen weten te behouden- De Duitschers hebben gistermiddag Carency zonder gevolg beschoten. Behalve Ablaing, is ook St. Nazaire door de Franschen in zijn geheel vermeesterd, op slechts enkele huizen na aan den oostelijken zoom van het dorp, waar de strijd nog wordt voortgezet. Wij hebben ettelijke honderden Duit schers gevangen genomen. De Duitschers hebben bij hun aftocht het halve dorp in brand gestoken. Te Neuville St. Vaast hebben de Franschen opnieuw een groep huizen genomen in het noordelijk deel van het dorp. Het aantal kanonnen en mortieren van groot kaliber, door ons genomen ls 17' In het dal van de Aisne hebben we 4 Duitsche blokhuizen vernield en ver scheidene loopgraven met den grond gelijk gemaakt. BERLIJN, 14 Mei. (Wolft.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Krach'ige aanvallen der Engelschen tegen ons nieuw front voor Yperenzijn onder de zwaarste verliezen voor den vijand mislukt. Aan den weg Meenen Yperen heb ben wij in de richting van Hooge opnieuw terrein gewonnen. In de streek ten Z.W. van Rijssel beeft de vijand na een krachtige voor bereiding door de artillerie slechts op enkele punten aanvallen gedaan, die alle zijn afgeslagen. Bij de Loretto-hoogte en ten noorden van Atrecht is de dag betrekkelijk rus tig voorbijgegaan. De vijand heeft geen aanvallen meer gedaan, Onze verliezen bij de verovering van Carency door den vijand, bedragen van 600 tot 700 man. Van het Oostelijke gevechtsterrein ST. PETERSBURG, 14 Mei. (P. T. A.) Officieel bericht uit het groote hoofd kwartier In de streek van Sjawli ontwikkelen de gevechten zich onder voor ons gun stige voorwaarden. Wij hebben in den loop van den dag meer dan 1000 ge vangenen gemaakt en 9 machinegeweren vermeesterd. In West-Galiclë nemen de gevechten in hevigheid af. Sedert den lOden dezer verzamelen onze troepen zich geleidelijk op de San-linie, met het doel zich in een meer aaneengesloten orde op te stellen. Het Oostenrijksche leger dat den 11 den dezer de krachtig versterkte stelling, die zich ter lengte van 140 werst van de Bystrica tot de Roemeensche grens uitstrekte, had ontruimd, heeft zich den volgenden dag inderhaast over de rivier de Pruth teruggetrokken. De vijandelijke ruiterij, die zich opofferde om den alge- meenen terugtocht door charges te dekken, is door ons vuur uiteengedreven Onze kavallerie-divisies zijn op tal van punten door het vijandelijke front heengebroken en hebben door geslaagde charges de vijandelijke marschkolonnes in wanorde gebracht. De vervolging ■wordt krachtig voortgezet, onder zeer gunstige voorwaatden voor ons. Het aan zienlijke getal gevangenen, door ons gemaakt, neemt snel toe. BERLIJN, 14 Mei. (Wolff) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Bij Sjawli zijn de gevechten ook gis teren nog niet tot een beslissing gekomen Ten westen van Prasnycz zijn gedeel ten van het eerste Turkestansche leger corps, na viermaal tevergeefs te hebben stormgeloopen, tot in onze voorste loop graven doorgedrongen, 's Avonds was de vijand echter overal teruggeslagen en had zware verliezen geleden. Op het zuidoostelijke gevechtsterrein staat de voorhoede van het leger van von Mackensen voor Przemysl en op den linkeroever van de beneden-San. Bij Inowlodz (aan de Pilica) hebben de Russen zich in hun stellingen niet kunnen handhaven en trekken thans overhaast in oostelijke richting terug. WEENEN, 14 Mei. (Wolff.) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier De terugtocht van den vijand in Rus sisch Poleo duurt voort en is ook op sectoren van het front aan de Pilica begonnen. Van een punt ten oosten van Petrlkau (Piotrkow) tot aan den boven- Welchsel vervolgen de legers van ge neraals Woyrsch en Dankl den wijkenden vijand. Hun troepen hebben in 't berg land ten N.O. van Kielce vasten voet gekregen. Italic KEULEN. 14 Mei. (Part.) Naar de correspondent der Kólnische Ztg. te Lugane meldt, heeft Salandra den koning Giollttl als zijn opvolger voorgedragen. KEULEN, 14 Mei (Part.) De Züricher correspondent van de Koloische Zlg. seintEen Italiaansch journalist heeft als zijn meening te kennen gegeven dat het verzoek om ontslag van het kabinet Salandra Italië een onzekere toekomst tegemoet doet gaan en misschien het begin is van het grootste treurspel in zijn gescheidenis. Het schijot Inder daad, alsof er een omwenteling voorde deur staat. De klove tusschen parlement en volk is nog nooit zoo diep geweest als thans. Dientsplicht in Engeland. LONDEN, 14 Mei. In het Hoo- gerhuis heeft de minister Haldane ge- ze£d Wij vechten voor ons leven. Wij mee nen wel, dat wij in gewone omstandig heden, in tijde van vrede van het vrij— willlgersstelsel zeer ongaarne afstand zouden doen, maar het zou kunnen, dat wij in het licht van de geweldige nood zakelijkheid waarmede het land heeft te rekenen, de staat van zaken moeten her zien. Maar wij staan nog niet voor dat vraagstuk. Zooals ik zeg, het kan er toe komen, maar op het oogenblik hebben wij de handen vol van het materiaal dat wij bezitten en het is prachtig materiaal. Anti-Duitsche relletjes te Kaapstad. KAAPSTAD, 13 Mei. (Reuter.) Heden hebben liiei anti-Duitsche relletjes plaats gehad. Een zestal Duitsche winkels zijn aangevallen en in brand gestoken. De politie was machteloos. Het gepeupel gedroeg zich ordelijk. Slechts één po ging tot plunderen werd er gedaan door gekleurde straatschenders zij werd on middellijk onderdrukt. De regeering heeft bekend gemaakt, dat zij overwoog om maatregelen met betrekking tot den door de anti-Duitsche betoogingen geschapen toestand te nemen, doch dat zij eerst de rijksregee ring moest raadplegen. Ook in Londen en in andere plaatsen in Engeland kwam het tot opstootjes. In Eogeland wil men alle Duitschers in den leeftijd (Hr 40.000) interneeren. Anti-Duitsche relletjes in Italië. Rome, 14 Mei. (Reuter, part.) Duizen den betoogers hebben bij het pro-Duit- sche blad Vita en twee Duitsche café's de ruiten ingegooid. De menigte juichte d'Annunzio in zijn hotel, waar de dichter op het balkon verscheen en een vurige reden voor den oorlog hield, toe. De betoogers verstoorden ook een bijeen komst van voorstanders van de ontijdig heid en brachten ovaties aan de kara- biniers, toen deze verschenen om de straten schoon te vegen. De betoogingen ten gunste van den oorlog in de voor- naamste straten duurden tot 's avonds laat voort. Burgemeester Max. BERLIJN, 12 Mel. (K.N.) (Uit Duit sche bron.) Het Belgische inlichtingenbureau pu bliceert de briefwisseling tusschen den gemeenteraad en gouverneur-generaal von Bissing op 19 en 25 Maart over de invrijheidstelling van den te Glatz, ge- interneerden burgemeester Adolf Max. In Antwoord daarop, wijst de gouver neur-generaal het verzoek van den raad van de hand en voert daarbij aan, dat de burgemeester zich steeds als een onverzoealijken vijand van Dultschland heeft getoond en nog onlangs in brieven zijn haat tegen Duitschland op lasterlijke wijze heeft geuit. De eene kogel had hem in het bo venbeen, de andere achter het rechter oor getroffen. De geheele bende, waaronder de zoon van het slacbtofter, ontkwam op Belgisch gebied. De ongelukkige was gehuwden vader van 9 kinderen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redootie.) Misdeelde Lijn 'sBosch—Lage-Zwaluwe. Mijnheer de Redacteur Verleen s. v. pl. een klein plaatsje aan het navolgende bij voorbaat mijn dank. Voor de zooveelste maal kwam dezer dagen op reis ter sprake hoe ellendig de spoorweglijn 's BoschLage-Zwaluwe in haren mobilisatietijd er uit ziet. Ik reisde met een kennis uit Utrecht die via G-ldermalsen-Gorlochem- Dordrecht- Lage-Zwaluwe kwam gespoord om ten 11.14 Waalwijk te kunnen bereiken hij zou daar anders niet kunnen arrivee- ren voor 2.19 n.m. Hij zei mij dat velen er belang bij hebben dat de communi catie in de Langstraat eens spoedig worde verbeterd. Hij was volkomen op de hoogte van de moeite die verschillende Waalwijksche invloedrijken, met K. v. K. voorop, zich in deze gaven, maar, zoo vervolgde hij, waarom ook niet bij belanghebbenden buiten Waalwijk aangeklopt. Er rijn zooveel handelslui die Waalwijk en an dere plaatsen in de Langstraat geregeld bezochten en die men nu zelden ziet Laat K. v. K. en het Langstraatsche reizend publiek gezamelijk met die han delslui requestreeren of persoonlijk met klem aandringen bij de betrokken auto riteiten om spoedige verbetering op onze lijn. Mateiieel voor een tweede treintje zooals nu een loopt, staat toch in Utrecht nog voldoende disponibel en kan dat geen bezwaar genoemd worden. Ik vertrouw dan ook dat van Waalwijk, gesteund door verschillende vooraan staande handelslui, nogmaals een krach tige beweging zal uitgaan om tenminste met Juni wat meer treinen op ons lijntje te verkrijgen. Ik voeg hierbij een lijstje van enkele firma's buiten Waalwijk, die men in deze om steun zou kunnen verzoeken.* Hoogachtend V. over mijn persoon optreden, en iedereen zal ik nu zooals in de toekomst te woord staan. CHARLES VERHOEVEN. Hotel Ver wiel Waalwijk. Waalwijk 14 Mei 1915. Schapen aangevoerd 126 etuka. Prijs 18 f 16 Varkens aangevoerd 96 «taks. Prijs f 12 l 18 Bi>ter aangevoerd 285 KG. Prijs 1 1,23 tot f 1,47 Eieren aangevoerd 2755 stuks. Prijs 4 5 ct. KAATSHKÜVEL, 12 Mei. Beden was de prijs der boter: üoogsta prns f 1.43 Middelprijs 1,40. Laagste prijs ll,S9 Eieren 4 ct per stok. HEUSDEN. Van 6 April tot 13 Mei. Geboren: Jostina Aotonia dv Gei rit Hille en Cornelia Dekker Franciscas Aloiilas iv Fransi^cas Aloisias Slaijter en Elisibetb Wiibelmina van der Linden. 1 Zitplaats disponibai in de Hoogmis, middenrij No. 34. Waar zegt de Uitgave». 7847 Er biedt zich aan voor de Langstraat om zich in nieuw werk verder te bekwamen. Loon geen vereisobte. 7864 Adres: J. VAN DE WOUW, St. Jorisstraat 18, Den Bosch. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVI8EUR. Havenstaat 5 (nabij het 3tation. 's-BOSCH, 2290 Adviezen en bestand met be '.rekking tot processen, strafzaken- aillisseinent, nalatenschappen.boede, ieheiding voogdij curateele, echt- «cheiding, arbeidscontract enz. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Recht bank als Lij Kantongerecht, innen van Sohnldvorderingen, rege ling zakpn van debitenren met hunne schuldeischers, maken van contacten, reqnesten enz. ent. Degelijke en prompte afwerking Billijke conditiën. N.B. Bij niet inkomen der acbuld 'O teringen in der minne, worden geen kosten in rekening gebracht Zondags na 1 uur kantoor gesloten. Smokkelaar doodgeschoten. In den nacht van Dinsdag op Woens dag om 2 uur, bemerkte een schildwacht onder Huybergen (Noord-Brabant), dat een 7 tal smokkelaars, allen beladen met zakken meel, door het beekje >De Wever de Belgische grens wilden overtrekken. Een hunner was midden in het beekje gaan staan en nam van de anderen de zakken over om ze aan den anderen kant te brengen. De schildwacht riep de kerels toe, maar deze trachten toen zoo vlug mogelijk den Belgischen oever te berei ken. Toen zij niet wilden blijven staan, loste de soldaat 3 schoten, waarvan er twee een zekere Willem Stroop, oud veldwachter te Nispen, doch den laatsten tijd strooper van beroep, doodelijk ge troffen. Met een gil sloeg hij achterover en was op het zelfde oogenblik overledeD. Dit lijstje stellen wij gaarne voor belangstellenden ter beschikking. Waalwijk, 17 Mei 1915. Ik verneem dat in Waalwijk en Be- soijen het gerucht loopt, dat ik verleden week aan een feestmaal zou hebben deelgenomen ter gelegenheid eener over winning van het Duitsche leger op de legers der Verbondenen. Eerst heden hoor ik, en dit tot mijn diepste leedwezen, dat zelfs in de eerste familiekringen gedeeltelijk geloof daar aan gehecht en dit gerucht nog verspreid wordt. Het Is op zich zelf zoo dwaas dat het mij bijna overbodig schijnt dit gerucht tegen te spreken, aangezien het onzinnige daarvan aan elk ontwikkeld persoon moet opvallen. Met de grootste beslistheid wil ik hiermede vaststellen, dat gedurende het heele verloop van het eetmaal en den overigen avond geen enkel woord over den oorlog, zelfs niet over den politieken toestand gewisseld is geworden. Het verspreide gerucht is enkel en alleen lafhartige lastertaal en het zou mij buitengewoon genoegen doen indien diegene die het verzonnen heeft, eerlijk man geDoeg zou zijn dit te bekennen. Met alle middelen die in mijne macht zijn zal ik tegenover boosaardige laster maakt natte kelders en voch tige muren volkomen water- d i c h t en kurkdroog. gratis. o-8 *6 Stationstraat Grooteatraat. WAALWIJK. 7551 Interc. Telef. No, 40. Herstelplaats van MACHI- N ES voor stoom- en hand kracht. Speciale inrichting voor het lasschen van gegoten machinedeelen met LEVERING VAN ALLE SOORTEN EN TILBURG. Neem onze geruischlooze oiljarts, geen trilling, geen bandgeluid, absolute sta biliteit. friezenveen. '/ijn verkrijgbaar bij F. L. RATH te Waalwijk. *°4 ROTTERDAM. OR. DRAAI8TEEG' X Inlichtingen, Prospectus C. DC VAN

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 7