Summer 41. Donderdag 20 Mei 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwillsctie Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. :len. E De tweede Vrouw idei Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. rde R70 en. Telefoonnummer 38. Telegram-Ad es: ECHO. ring i? itü LU- des- l en rten chte Jent, xix. mil, zen ti Liifslriitsrkt ('unit. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post. door het geheele ryk f 0.90- Brieveningexonden stukkengelden err /ranco te senden aan Uitgever. den UITGAVE Prijs dbr AdvbrtbntiSn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven I vorden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en .dvertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclame* IB cent per regel r.BN. aan d uit- latste lende De Oorlog Van hei Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 17 Mei. (Wolff) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Ten noorden van Yperen, ten westen van het Yserkanaal en Het Sas, hebben wij onze vooruitgeschoven stellingen ontruimd en de daar staande zwakke strijdkrachten in onze hoofdstellingen aan den oostelijken oever van het kanaal teruggetrokken, om verliezen door het krachtige vijandelijke geschutvuur te voorkomen. Ten zuiden van Nieuw-Capelle houden de Engeischen nog gedeelten van onze loopgraven, die sedert de gevechten van eergisteren in hun handen zijn, bezet. De strijd duurt daar ter plaatse pog voort. Ten noorden van Atrecht hebben wij bij Ablain en Neuville aanvallen der Franschen met groote verliezen voor den .Aujaad .afgeslagen.- Bij Ailly en in het Priesterbosch zijn weinig beteekenende infanteriege- vechten geleverd. Onze luchtschepen hebben met succes aanvallen gedaan op de oorlogshavens Dover en Calais. PARIJS, 17 Mei (Havas) Officieel bericht van hedenmiddag. De Franschen handhaven zich in alle stellingen die op 15 Mei zijn vermeesterd en versterken het gewonnen teirein. In de streek van Het Sas worden de vorderingen der Franschen voortgezet Dè" Frahsïhèn hebben in den avond van 16 Mei eén krachtig door de Duitschers versterkt huis vermeesterd, en zijg aan den oostelijken oever van het kanaal voorbij de eerste Duitsche linie gedron gen, waarbij 154 gevangenen zijn'gemaakt en 4 machinegeweren genomen. Een Duitsche tegenaanval is volslagen mislukt. m Ner k In den sector ten noorden van Atrecht hebben de Franschen verschillende maatregelen genomen om hun nieuwe front te versterken. Zij hebben daarbij de Duitschers van de weinige punten, waar rij zich nog vastklampten verjaagd. De Franschen hebben 200 M. terrein gewonnen op een uitlooper der hoog vlakte van Lorette, in de richting van de suikerfabriek van Souchez. In de streek van Lorette wordt een verwoed artille rieduel geleverd. Vier Duitsche tegen aanvallen zijn hier bloedig afgeslagen. De Franschen hebben opnieuw eenige huizen veroverd in het noordelijk deel van Neuville. Zij hebben een Duitsche kabelballon doen ontploften. In de gevechten bij Ville-sur-Tourbes in Champagne hebben de Franschen nog 300 gevangenen gemaakt, waaronder 9 ofticieren, en ömacbinegewerengenomen. De Duitsche aanval is hier dus in een succes voor de Franschen verkeerd. Bij Bailly aan de Oise hebben de Duitschers om indruk te maken op de Fransche voorhoeden, voor de Fransche linies een groene Turksche vlag met de wassende maan geplant. De Afrikaansche troepen hebben deze uittarting beant woord met bet stukschieten van de vlag. Een der manschappen Is haar daarna gaan weghalen en heeft haar binnen de Fransche linies gebracht. Van het oostelijke pevechtsterrein. BERLIJN,- L7 Mei. (Wolft.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Aan de Dubissa hebben wij in destreek van Eiragola en Szekiskle, ten zuiden van de Njemen bij Marjampol en Lud- winow, vijandelijke aanvallen afgeslagen. Onder de bij Sjawli gevangen genomen Russen 'bevinden zich rekruten van de lichting 1916, die slechts 4 weken waren geoefend. Op liet zuidoostelijk gevechtsterrein zetten wij onzen opmarsch tusschen de Pilica en de boven-Weichsel, zoomede op het front Sambor-Stryj-Stanislau voort. Bij Jaroslau en ten noorden daarvan is het ons op verscheidene plaatsen ge lukt de San over te trekken. Om Przemysl wordt gevochten. -PARIJS, 17 Mei. (Reuter.) Het offi- cieèle avondbericht luidt: De vijand, die in België tengevolge van onze successen bedreigd werd met totale insluiting, heeft in de afgeloopen nacht de stellingen, die ten westen van den Yser nog in zijn bezit waren, ont ruimd. Aan den oostelijken oever hebben wij alle vorderingen gehandhaafd. De Engeischen, op wien de Duitschers ten noorden van la Bassée Zondagnacht een hevigen tegenaanval deden, hebben het gevecht Maandag zegevierend voort gezet, verscheidene loopgraven genomen en den vijand zeer zware verliezen toe gebracht. Een afdeeling van 700 Duit schers geraakte tusschen de Britsche machinegeweren. De Engelsche namen 1000 man gevangen en veroverden ook machinegeweren. Ten noorden van Atrecht verhinderde een dikke mist de actie. Op de hellingen van de Lorette-hoogte wordt het gevecht echter voortgezet. Alle Duitsche tegen aanvallen werden afgeslagen. Wij hebben heden bij het aanbreken den dag een aanval gedaan in het Van »1)E ECHO VAN HET ZUIDEN." ;b8 DE TERUGKEER. 1 VOO Zeker. Hij is in Afrika zijn wapenbroeder geweest en hij heeft hem niet verlaten voor den dag van zijn huwelijk, Ja, zeide Trérèse, meermalen heb ik gezien dat mijn vadet eenige geel geworden papieren uit een ond ijzeren kistje nam, wanneer bij alleen was. Hij overlas ze en er stonden daD tranen in zijne oogBD. Als ik binnenkwam, borg bij alles weg, en eens toen ik door nieuws gierigheid gedreven vroeg wat dat toch voor papieren waren, antwoordde hy ernstig, dat ik mij daar niet mee mocht bemoeien. Ik heb er nooit meer over dnrven spreken. Ik weet zeker dat Burgond meer van mijn oom weot, dan hij zeggeD wil. Wonneer wy bem evenwel alles hebben meegedeeld, dan zal bij niet in zijne geheimzinnigheid volharden, bij zal begrijpen dat het nn noodig is, om alles te zeggeu wat hij weet. Luister Thérèie, wan neer ge straks thuiskomt, zeg dan aan nw vader dat wy, Paul en ik, hem dezen avond moeten sproken. Ik zal het hem zeggen. Onder dit gesprek waren zij het kasteel ge naderd en hadden zij Madeleine ingehaald. Paul voegde zich nn by zyne verloofde en zoo keerde zy naar Ginestière terug. Aan de deur nam Thérèso afscheid en fluis terde Philippe toe Tot dezen avond dan, vader zal n wachten. Zy ging naar de rentmeesterswoning terwijl de anderen bet kasteel binnentraden. In droevige stemming bracht men verder den dag op Ginistière door. leder zonderde zich in zijne kamer af, alleen bet diner vereenigde allen in de eetzaal, maar er word byna niets gebruikt en geen woord gesproken. Na het diner keerden de graaf, de gravin en Madeleine naar hunne vertrekken terng, terwyl Philippe en Panl den rentme ster gingen opzoeken. Zy deelden hem alles mee, hunne vermoedens hnn verkenningstocht naar Londen, wat ben daar wedervaren was en wat «ij uit deu mond vun John Graham vernomen hadden. Ten slotte zeide Philippe Nn gy dit alles weet, zult ge wel begrijpen dat er zoo spoedig mogelijk gehandeld moet worden. Wij moeten de misdadigster ontmaB keren en haar de bewijzen van al hare gruweloD geven. Dat kt n niemand beter doen dan my oom, kapitein Pierre Mornay, die eveneens haar slachtoffer is. Wij vermoedep, dat gy wel een en ander omtrent myn oom zult weten en daarom komen wij u verzoeken, odb geheel omtrent hem te willen inlichten. M. Philippe, zeide Bnrgand, na zeer aan dachtig naar bet verhaal van den jongen man geluisterd te hebbeo, gij badt gelijk toen gy vermoedet, dat my iets bek«ud was omtrent kapitein Mornay. ik bad uw oom gezworen te zullen zwijgen en di6D eed heb ik tot heden toe gebooden. Hetgeen er evenwel is voorgevallen, is zoo onvoorzien, dat ik my niet langer door mijnen eed gebonden acht. Wanneer ik nu bleef zwijgen dan zon ik my tot medeplichtige maken van de misdaad, en dat wil ik niet. Wanneer uw oom teruggevonden wordt, dan zal bij mij geen verwijt doen, mijn woord gebroken te hebben toon de eer uwer familie, die ook de zyne is - bedreigd werd. Philippe drnkte de baud van den ouden soldaat. Heb dank, zeide hij vol aandoening, heb dank Burgond. Ik was er zeker van, dut ge ons uwe hulp niet zondt weigeren om bem op te sporen, die de gelnkzoekster kan ontmaskeren en Btraf* fen. Bnrgand antwoordde Ik was met bart en ziel gehecht aan myuen kapitein, nw oom. Toen hij er niet meer was, bracht ik mijne toewijding over op mevroaw de gravin, uwe mama, en thans an bosch van Ailly en verscheiden veldwer ken der Duitschers genomen. Daarbij veroverden wij 3 machinegeweren en maakten 250 man gevangen. ST. PETERSBURG, 17!Mei. (Pet. Tel* Ag.) Mededeeling van den grooten gene- ralen staf. Sedert gisterenmorgen worden de ge vechten in de streek vanjSjawIe op voor ons zeer gunstige wijze voortgezet Nadat onze troepen d^4jóehjs&a waren overgetrokken, vielen jzij de Duitschers aan, veroverden hun. loopgraven, ver meesterden 8 kanonnen en maakten ver scheidene honderden gevangen Tusschen de Pilica en den bovenloop van den Weichsel volgden vijandelijke kolonnes onze troepeD, die zich op een nieuw front terugtrokken. Bij Ghelnew, Rousikbrod en Soukhedniouw hebben plotselinge tegenaanvallen van onze zijde de vijandelijke voorhoede ernstige ver liezen toegebracht. In de streek tusschen Wierzbnik en Opatow en ten zuiden daar van hebben onstuimige aanvallen van on ze troepen de vooruitgeschoven vijande lijke kolonnes over een afstand van 10 wersten teruggeworpen. Aan de San, van de monding van de Wislok of tot Przemysl, hevig geschut vuur. In de richtingen van Stryj en Dolina heeft de vijand groote verliezen geleden. Hij ondernam vruchtelooze aanvallen tegen onze onlangs ingenomen gevechts linie. Hier hebben wij eveneens verschei dene honderden gevangenen gemaakt. Aan den Proeth deed den vijand Za terdag herhaalde aanvallen in gesloten gelederen van Delatyn en Kolomea uit, welke aanvallen door ons met succes werden afgeslagen. Wij maakten nog 4 zware kanonnen buit en hebben onze voorhoede over de Proeth gezet. De Dardanellen. KONSTANTINOPEL, 17 Mei. (Wolff.) De Engeischen worden bij Sed el Bahr steeds teruggedrongen hun stelling reikt aldaar nog slechts 2 kilometer van de zuidelijke spits het land in. Op de eerste hoogte bevindt zich de krachtig versterk te veldstelling van het Turksche leger, dat hier met een groote overmacht tegen over den vijand staat. De Turksche stel ling beheerscht van daar af het schier eiland, voor zoover het zich in deü rug van de Tursche troepen uitstrekt. De tweede stelling van de gelande bondgenooten bevindt zich bij Ari Boer- noe. Zij strekt zich tot ongeveer eeD halve kilometer landwaarts uit en is door een overmacht van Turksche strijdkrach ten omgeven. De op 15 dezer onderno men vertwijfelde poging van de Engelsch- Australische landingsafdeeling bij Ari Boernoe om door te breken werd afge slagen, waarbij de vijand ongeveer 1500 man verloor. De landingsbruggen en de op het strand afgeslagen voorraadplaat sen zijn door flankvuur van het Turksche geschut grootendeels vernield. De landing der Franschen bij Koem Kaleh, welke volgens Reuter slechts on dernomen is om de Turken op een dwaal spoor te brengen, is op een spoedige vernietiging en verdrijving van de Fran schen troepen uitgeloopen. De Turksche kanonnen op Koem Kaleh konden reeds den volgenden dag van daar uit met hun vuur aan het gevecht bij Sedal Bahr deelnemen. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van II Mei zijn 99 officieren gesneuveld, 236 gewond, 61 vermist (1 lijdt aan de gevolgen van het inademen van verstik kende gassen). Bovendien worden d.d. 29 en 30 April 1741 manschappen als gedood, gewond en vermist opgegeven. Van de vloot worden 20 officieren van de Goliath als vermist, vermoedelijk om gekomen en 2 als gewond opgegeven. Verder 175 manschappen als gesneuveld, gewond of vermist. Deze verlleslijst is waarschijnlijk de ernstigste tot dusver in dezen oorlog over verliezen van Britsche officieren gepubliceerd. Zij geeft blijkens boven staande cijfers de namen van bijna 2000 minderen en van meer dan 400 officieren. Men moet wel zeer sterke zenuwen heb- oen om door zulke lijsten niet te worden geschokt. Immers - al zijn zij dan ook niet alle zóó ellendig - het is dan toch ook een dagelijksche serie. Even zeker als de suiker bij zijn thee vindt de En- gelschman 's ochtends aan het ontbijt in zijn courant die trieste lijsten. De verliezen der Franschen en Duit schers zijn natuurlijk nog veel aanzien lijker, omdat de legers dier landen zoo veel grooter zijn. En wat de verliezen der Russen betreft, die komen in de zeven cijfers. Uit de Engelsche lijsten blijkt, dat in de gevechten aan de Dardanellen vooral de Nieuw-Zeelanders zwaar zijn geteis terd. De Times geeft ook een aanvullingslijst van 25 gesneuvelde officieren, wier namen nog niet op de ambtelijke lijst voorko men. Vooral de gevechten bij Yperen 9 Mei zijn bloedig geweest. Onder de dooden is lult. T. L. Loder- Symonds. Twee van zijn broers sneuvel den reeds vroeger, een derde werd ge wond en krijgsgevangen gemaakt.'De vijfde (laatste) staat nog onder de wa penen. Op de lijsten, gepubliceerd in de laatste 16 dagen, kwamen de namenvoor van bijna 2100 ofticieren. De toestand. De wederzijdsche berichten over het. Westelijk oorlogsterrein zijn, wat de fei ten aangaat, volkomen met elkander in overeenstemming. De Fransehen en Engeischen zijn over een breede linie van Atrecht tot benoor den Yperen in krachtig offensief en dat offensief heeft hun drie tactische voor deden bezorgd. Bij Carency, op het Zuidelijk gedeelte bekleedt gij en Madeleine bare plaats in myn hart. Hy stond op en opende zijnen lessenaar. Dit een der laden nam hy bet onde ijzeren kistje, waarvan Thérère 's morgens reeds ge sproken had en nam er eeDige brieven uit, die geel van ouderdom waren geworden. Deze brieven, zeide hy, terwyl by ze aan Philippe en Paal liet ziea, bevatten de gebeele geschiedenis van Pierre Mornay. Wij zullen ze uanstonds lezer). Ik zal beginnen met alles te vertellen wat ik weet, en de brieven zullen dienen om mijn verbaal te bevestigen. Bnrgand was met de beide jongelieden alleen. Tbérèse was by Madeleine om met baar de overledene te beweenen en over haar te spreken. De rentmeester wist dat Philippe en Paul vrienden, nog ineer, broeders waren, maar toch aarzelde bij een oogenblik om in tegenwoordig heid van laatstgenoemde over zulke ingewik kelde aangelegenbeden te spreken. Gij hebt mynheer de Saint-YveB meege bracht, zeide hij, is het uw verlangen, mijnbeer Philippe, dat ik in zyne tegenwoordigheid zal spreken Zeker, was het antwoord, ik heb voor mijn vriend geene geheimen. Wij luisteren, Bnrgand. lk sal beginnen met n te vertellen, waarom ik zoo aan uwen oom gehecht was. Mijn verbaal zal misschien wel wat lang duren want het is eene geheele levensgeschiedenis, die ik u te vertellen heb. nik diende in bet regiment waarbij M.Mornay kapitein was, bet 17e regiment hnzareD. Wij kampeerden in de omstreken van Oran, want destijds hadden wij oorlog met de Ara bieren. Dat is gevaarlijk volk. Wanneer een Franschman in bnnne banden viel dan sloegen Bij hem terstond het hoofd af, omdat zij ge looven, dat bun Mohamad geen man zonder hoofd in zijn Paradys wil toelaten. En daarbij waren die schelmen zoo listig en verraderlijk dat men geeu voet buiten bet kamp zetten kon of men liep gevaar in eene hinderlaag te vallen De soldaten, die zich dan ook buiten het kamp waagden, kwamen zelden terug. Het was daarom streDg verboden, by Docht bet kamp te ver laten. Ik was toen korporaal by het escadron van kapitein Mornay. Het gebeele escadron hield veel van den kapitein, hy was een vader voor zyne soldaten. Wel was hy stipt en nauwgezet op zyu plicht, maar bij was streng rechtvaardig eu wist zijne ondergeschikten met een bijzon— deren tact aan te moedigen en het plichtsbesef te boezemen. Het escadron van kapitein Mornay stond dan ook als het beBte aange schreven. Ik was den bediende van den kapitein. Op zekeren morgen beval by mij, miju paard te zadelen en hem op eene verkenningstocht te vergezellen. Hy raadde my, de pistolen goed na te zien, wat volstrekt geene overbodige voorzorg was en wij vertrokken. Wy reden den gebeelen omtrek door, maar nergens was een spoor van vyandeo te ont dekken. Het is daar in dat land eene prachtige natuur, en wy reden nog een eindweg voort, om van het wonderscboone landschap tegenieten Mijn kapitein Bprak zoo gemeenzaam met mij, alsof ik mot bem gelijk stond. Eindelijk zeide hy Het wordt tijd voor de Boep, korporaal Bur— gand, laat ous terugkeereu. Wij wendden den teugel en reden naar het kamp. waar wij nog ongeveer een uur van verwijderd waren. Aan weerszijden van het pad, waarlangs wij reden, lagen groote rotsblokken. Eensklaps gaf de kapitein zijn paard de sporen, en zette het in vollen draf. terwijl hij my toeroep Onraad, korporaal, ik zag daar de bournoue van een Arabier achter die rots. Zorg dat ge weg komt Dat liet ik my geen tweemaal zeggen, ik drnkte myn paard de sporen in de zijden en bad mijn kapitein in een paar sprongen in gehaald. Aan bet einde van dat pad bevond zich een vlakte en wanneer wy die bereikt baddeD. dan waren wy gered, want daar konden zy ons niet ïnslniteu. Eensklaps knalt er een schot, mijn paard steigerde en door een kogel in de borat ge troffen stortte het arme dier neer. Ik bad geen tijd om myne voeten uit de stijgbeugels loste maken en viel mot myn been onder het paard zoodat ik niet kon opstaan. Toen de kapitein mij zag vallen, sprong hy terstond van zijn paard en kwam nader om my te helpen. Dat ging eohter zoo gemakkelijk niet. Ik had hevige pyn aan myn been en kon het niet onder myn paard uitkrijgen. Wat scheelt er aan, Bnrgand? vroeg de kapitein, knnt ge niet opstaan Neen, kapitein, ik geloof dat ik myn been gebroken heb. Daar boorden wij achter ons een uitdagend gescbreenw, ik zag om en outwaardde een twaalftal Arabieren, die ons naderden. De kapitein rukte haastig zyne pistolen uit den holster en legde aan Pang I PaDg Daar rolden twee van die schelmen io het zond. Dat schenen zy niet verwacht te hebben, want ay deinsden verschrikt terug, toen zij hunne ka meradeu zagen vallen. Maak daarvan gebrnik om hen te ontsnappen kapitein, riep ik, door een Hinken galop kunt ge nog wel buiten bun bereik komen. En gij dan? Zondt ge willen dat ik u bier liet liggen, om n door d& duivelsche kerels een kop kleiner te laten maken? Ja kapitein, pleizierig is bet niet, maar bet kan nn niet anders en aan een officier wordt meer verloren, dan aan een korporaal. Gij zi)t een mensch zoo goed als ik, Burgand 'eu daarenboven een goed, dapper soldaat. Ik zal u leven redden of wij sterven samen. Het is my of ik de stem van myn goeden kapitein nog hoor, toen by dat zeide en bij zag mij daarbij zoo ernstig aan, dat ik hem niet dnrfde tegenspreken. Hij gaf mij kalm de pistolen en nam de mijne die nog geladen waren. Laad deze, beval bij, terwyl ik my van de andere bedien. Ik kon niet schieten, want door de pijn had myne hand de vastheid verloren, maar ik laadde de pistolen, zoodat do kapitein onafgebroken voren kon. Hij verschanste zich achter hetdoodd paard en weer knalden twee schoten en beten twee Arabieren in het aand. Zy beantwoordden de schoten maar troffen slechle het doode paard, waarachter wy ons verborgen. Elk schot van den kapitein kostte echter eenen Arabier het leven, maar ongelukkigerwijze hadden wy geene kogelB meer. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1