BINNENLAND. Ingezonden Stukken. vao genoemde linie, hebben de Franschen hun front naar voren gerectificeerd, een □aar binnenspringenden driehoek vero verd, en den toestand hersteld zooals die ia den aanvang van Januari was. In de laatste dagen hebben zij dit succes niet voortgezet. In het midden van de linie zijn de Engelschen er in geslaagd om ten Zui den van Nieuw Capelle (bij La Bassée dus) hun linie over een breedte van ee- nige K.M. evenver vooruit te schuiven, als zij voor genoemde plaats door hun vorigen aanval reeds vooruitgeschoven was. Ten noorden van Yperen hebben ten slotte de Franschen de Duitsche troepeD, die nog aan de Westzijde van t kanaal stondeD, daarover gedreven en dus een gedeelte van den terreinwinst, die de Dultschers daar onlangs hadden gemaakt, heroverd. Ten opzichte van de waardeering van deze resultaten zijn de berichten van beide partijen natuurlijk averechts tegen overgesteld. De bondgenootea beschouwen ze als een waarborg voor de eindoverwinning. De Duitschers vinden ze gering naar verhouding van de krachtsinspanning. We hebben ook het eigenaardige feit, dat beide vijandelijke partijen èn Russen èo Oostenrijkers met Duitschers stoffen op de overwinning, die zij in Galicië behaald hebben en er zooveel mogelijk bijzonderheden van geven, terwijl zij zich zoo nuchter mogelijk houden ten opzichte van een échec, dat zij aan den anderen kant geleden hebben. De vraag is nu maar, welke van belde partijen de grootste overwinning behaald heeft en wie van beide in staat is zijn overwinning het eerste en bet beste uit te buiten. In dat opzicht staan ongetwij feld de Duitschers en Oostenrijkers ver reweg het beste voor. De Russische overwinning bestaat tot dusver slechts in een terugdringen van Oostenrijkschen rechtervleugel van de Dojester tot de Pruth. De Pruth zelf hebben de Russen niet kunnen forceeren. Integendeel hun laatste communiqué spreekt van herhaalde Oosteorijksche tegenaanvallen in dichte colonnes, daar waar de Pruth bij haar bovenloop naar het Zuiden buigt en de Russen dus het eerst zijn doorgedrongen, bij Delatyn en Kolomea. Wel wordt de bezetting van Czernowitz in het vooruitzicht ge steld, maar in het officleelc communiqué wor it daarvan nog niet gerept. Van hun kant staan de Duitschers en Oostenrijkers voor de San, waar de Russen krachtig tegenstand bieden. Het Duitsche communiqué meldt, dat de Duitsche troepen er reeds in geslaagd zouden zijn bij Jaroslau en ten noorden daarvan op meerdere punten de bene den-San over te trekken. De vraag is, met hoe groote troepenmachten dit ge schied is, en of die troepen 1q staat zullen zijn aan de overzijde het behaalde succes te behouden. Opmerkelijk is we!, dat in het Oostenrijksche communiqué over een toch zoo gewichtig punt ge zwegen wordt. Het Oostenrijksche rapport maakt al leen nog melding van een nieuwen vooruitgang van de uit het Uszok-pas- gebied opgerukte Oostenrijksche troepeB de bezetting van Drohobycz. Daarmede is het zoo belangrijke petroleucn-gebied in het district van dien naam weer in de macht van de Oostenrijkers. Boryslaw ten Zuid-westen van Drohobycz gelegen, is het voornaamste punt van dit gebied het levert rond 200.000 ton olie, een vijfde van de heele productie der mo narchie. Geen wonder dat de Oosten rijkers der herovering van dit gebied afzonderlijk nog even melden. Het meest belangwekkende punt van het front is nu daar, waar de terugwer king van de Duitsch-Oostenrijksche en de invloed van de Russische overwin ning zich tegenover elkaar doen gelden. Van Duitsch-Oostenrijksche zijde wordt gesproken over een voortdringen in de richting van Stryi en Stanislaw. De Russen daarentegen melden een opruk ken in de richting van ÜelatyD. Nu is het voldoende op te merken dat Delatyn een 40 K.M. Zuidelijk van Stauislaw ligt, om den elgenaardigen loop van 't front bier te belichten. Hitr zal uitge maakt moeten gorden welke van beide overwinningen, de Russische of de Duitsch-Oostenrijksche de grootste te rugwerkende kracht hebben. Italië. Een extra trein staat te Rome gereed voor de gezantschappen van Oostenrijk en Duitschiand. Aldus melden Italiaansche bladen. En het volk schreeuwt om oorlog, oorlog Dwazen en gekken. Dat zij zich straks bij tienduizenden laten vermoorden om een stuk gronds te ontrukken aan den nabuur. Welke Italiaan zal er gelukkiger om leven als het doel van den oorlog bereikt zal zijn. En van hoevelen zal het leven verwoest wezen. En met onderhandelen kunnen ze nabij 't zelfde bereiken. Moeders tellen ook mee in de maat schappij,»lezen wij in een bericht uit Rome, dat den oorlog vermijden wil. Neen, moeders tellen niet mee in den oorlogsroes. Moeders noch kinderen. De hoogste goederen der menschheid wor den vertrapt in zoo'n waan. Maar er is geeD tijd om na te denken en te redeneeren. Men vraagt naar feiten. Naar het nieuws van den dag. Nu, oorlog is er nog niet tusschen Italië en de bondgenooten. Maar men acht hem nog steeds onaf wendbaar. Intusschen wisselen de kansen van oorlog en vrede in Italië met den dag en weet men nooit, wat er gebeuren kan. De Kamer gaat Donderdag vergade ren. En de Ministerraad is nu bezig aan het opstellen van een verklaring, waar over dan de Kamer redeneeren en stem men kan. Men zegt, dat de vredelievenden niet eens in de Kamer zullen durven verschij nen van wege het oorlogsrumoer op straat. Wij zullen dat afwachten. Er moet een sterke vredespartij zijn in het Parle ment. anders zou Salandra aan den Ko- ding zijn ontslag oiet hebben aangebo den. Die partij kan geslonken zijn en bang gemaakt door de volksbetoogingen, het is mogelijk. Een Nederiaodsche meer derheid zou nuchter genoeg blijken en voor straatrumoer niet wijken. Maar wat Italiaansthe kamerleden zullen doeot<dient afgewacht. Het lijkt ons toch wel een beetje sterk om zonder meer aan te ne men, dat de partij, die Salandra tot ont slagname heeft genoopt plots geheel en al verdwenen zou zijn. Maar de treinen voor de Oosten rijksche en duitsche gezantschappen staan te Rome al gereed, zeggen de bladen. En de Koning onderhield zich met den chef van den genera;en staf gedu rende langen tijd. Waar zou Italië aanvallen, als het in oorlog geraakt Op de Oostenrijksche grens En alleen daar Of zou het troepen sturen naar Fran- rijk om den oud-bondgenoot uit het westelijk oo'logsterrein te werpen? Maar het kan ook een landingsleger zenden naar de Dardanelles waar de Verbondenen maar niet slagen vooruit te komen. Zijn er Duitsche duikbooteo naar de Middellandsche Zee gezonden ter voor koming dezer mogelijkheid? Roemenië Wat zal Roenenië doen als Italië in- griipt En Bulgarije r Is de bloeddorst van den oorlogsdul- vel nog niet gestild D. v. N. Het kabinet-Salandra blijft. Nadat de voorzitter van de Italiaansche Kamer, Marcora, geweigerd heeft de vorming van een kabinet op zich te ne- mèb, en evenmin Giolitti, wellicht ook tengevolge der tegen hem gerichte be- toogiogen, zich niet met het vormen van een kabinet wilde belasten, heeft de ko ning het ontslag van Salandra niet aan genomen. Het kabinet blijft dus aan, en het heeft zich verzekerd van de mede werking van de leiders der reform-so cialisten, der radicalen en der republi keinen, die allen vóór Interventie zijn. Wij zijn dus een groote schrede nader tot de interventie van Italië in den oorlog gekomen. Het aanblijven van SonDino zal vooral in Dui'schland een diepen indruk maken, omdat hij daar steeds beschouwd werd als de grootste hinder paal voor Italië's neutraliteit. In geheel Italië, maar vooral te Rome, werden de betoogingen ten gunste van den oorlog herhaald. Gisteren verzamelde zich een volksmassa van circa 10 000 personen vóór het ministerie van buiten- landsche zaken en juichte Salandra en Sonnino toe. De betoogingen richtten zich, met luid gejouw aan het adres van Duitschiand, tegen Giolitti, die als aan Duitschiand verkocht werd uitgekreten. Ook tegen Von Bulow werd gedemonstreerd met kreten van: >Weg met Von Biilowj* De prins ondernam echter ook gisteren zijn gewonen wandelrit. Op sommige punten hadden zeer ernstige ongeregeldheden plaats tegen de aanhangers der neutraliteit. Laat in den avond hadden, naar aanleiding van een redevoeriog van d'Annunzio in het Tea- tro Cosïanzi ernstige onlusten in de om geving van dezen schouwburg plaats. De betoogers sloegen de straatlantaarns stuk zoodat de geheele Via Viminale in diepe duisternis gehuld was. Er werden baricades opgericht en de oproerlingen trokken hun revolver. De betoogers oefenden groote pressie uit opdat de winkels gesloten zouden worden. Ook in theaters, zooals bijv. in het 'l'eatro Ouirino werdt geëlscht dat de voorstel lingen zouden worden gestaakt. Uit talrijke plaatsen als Milaan, Flo rence, Venetië worden eveneens heftige onlusten gemeld. Het ergst moet het te Milaan zijn toegegaan. Het Oostenrijksche gezantschap te Rome heeft alle onderdanen van Oos- tenrijk-Hongarije bevel gegeven zich ge reed te houden om Italië op de eerste waarschuwing te verlaten. Omtrent de betoogingen der laatste dagen in Italië valt nog het volgende mee te deelen Een studentenvergadering te Rome heeft na een toespraak van den rector, besloten tot het aangaan van den strijd tegen de buitenlandsche vijanden en tegen de lafaards en verraders In het binnenland, waarmee o. a. op Giolitti wordt gezinspeeld. Ook Zondag zijn optochten van stu denten, ambtenaren [en spoorbeambten gehouden onder geschreeuw en geweld dadigheden. Politie en militairen waren den geheelen dag in touw. Voor een venster vao de redactiebu- reaux der Messagero werd een beeldje van Giolitti vertoond. Nadat het door de menigte was gehoond, werd? het op het plaveisel verpletterd. Voor de bureaux der vredelievende bladen, voor de Duitsche en Hongaar- sche priesterseminaries en de woningen van bekende aanhangers van Giolitti weerklonk pereatgtroep. Voor het En gelsche gezantschap nabij de Porta Apia kwam het tot ovaties. Oorlogsliederen weerklonken. De gezant met het geheele personeel trad op de balkon, waar de Engelsche vlag werd geheschen. Storm achtig geroep »Leve Engeland onze bondgenoot 1 Leve Sonnino weerklonk. In verscheidene ministeries kwam het tot gezamenlijke betoogingen van de ambtenaren. Met vivatgeroep werden de ministers gehuldigd- Ook uit de provin cie ontvingen de ministers telegrammen van ondergeschikten met sympathiebe tuigingen. Opstand te Triest. GENEVE, 18 Me (Havas) De Tribune te Gene re bericht dat te Triëat een opstand is Qitgeborkken. Eon folksmenigte, voor het ineerendeel bestaande uit vrouwen uit de volksklasje, begaf zich naar het hoofdpleiü, roepende „Dood aan den keizer*, en verbrandde de zwartgele vlag met de beeltenis des keizer». Gendarmen en soldaten deden een charge en doodden en kwetsten tal van betoogers. Het aantal gewonden gaat de 300 te hoven dat der gedooden is onbekend. Munitie voer de geallieerden. LONDEN, 16 Mei. (Spec. Dienst.) De New-Yorksche bladen melden dat de „Lackawana steel Company", con tracten heeft afgesloten voor de levering van 50.000 ton shrapnel staal aan de geallieerden. Volgens de voorwaarden moeten elke 10 dagen 5000 ton ver scheept worden. De piijs bedroeg ongeveer 45 pond sterling per ton, hetgeen een totaal uitmaakt van 2.250 pond sterling. Naar men beweert zou de Lackawana Steel Co. sedert het begin van den oorlog van 5$p.000 tot 600.000 ton shrapoel aan orders ontvangen hebben. De ge heele verkoop wordt geschat op 22.500 000 tot 27.000.0)0 pond sterling. De Lusitanta. BERLIJN, 18 Mei. (Wolfl). De Ta- gliche Rundschau schrijftDe 4500 kisten munitie, die de Lusltania ver voerde en die den ondergang van het schip hebben verhaast, bedreigde het leven van vele Duitsche soldaten, die tegen Engeland, niet echter tegen Ame rika oorlog voeren. Het leveD van deze soldaten zoo goed mogelijk te beschermen is de plicht van de Duitsche oorlogvoering. Het was derhalve niet slechts haar recht maar ook haar plicht om te trachten een En- gelsch schip te doen zinken, dat munitie naar Engeland voerde, ook al voerde dit schip misdadlglijk Amerikaansche burgers mee, teneinde de oorlogscon trabande tc dekken. Meer nog dan het leven der neutra len gaat ons dat van onze eigeo lands lieden ter harte, in het bijzonder dat van onze heldhaftige soldaten, die reeds lang den oorlog tot een einde zouden hebben gebracht, als niet Amerika, door onze vijanden wapens te leveren, hem verlengde. Amerika, dat altijd trotsch is geweest op zijn zin voor recht en billijkheid, zal als eerst de Engelsche leugenagitatie uitgeraast is, erkennen, dat Duitschiand geen rechten van Amerika heeft ge krenkt, maar slechts naar recht en plicht heeft gehandeld zooals het handelen moest. De revolutie in Portugal. In Portugal is weer eens een revolutie uitgebroken. Volgens Madrileensche be richten aan de >Lokal Anz,> geldt de En gelsche interventie in Portugal voor onver mijdelijk. De beweging te Lissabon en in Noord-Portugal nam een communistisch karakter aan, zoodat de door het eskader voor Lissabon op touw gezette i evolutie speciaal den val van den voortvluchtigen president Ariago ten doel had. De be weging is echter geheel verloopen. Op het bombardement der Lissabonsche staatsgebouwen door het eskader volgden kolosale plundetingen en bloedige daden van particuliere wraakneming. Patrouilles van garnizoen en burgerwacht werden meermalen vermoord. Het aantal dooden en gewonden te Lissabon, Coimbra en Oporto wordt op meedere duizenden geschat. Als aanvoerder van den opstand wordt Aflfonzo Costa genoemd, die ook vermoord moet zijn. Officleele berichten van hedenmorgen melden dat de oproerige gebeurtenissen zich gisteravond weer hebben herhaald. Bijzonderheden ontbrekeD nog. Berichten uit Lissabon melden, dat senator Freitas revolverschoten gelost heeft op den nieuwen minister-president Chagas gedurende diens reis van Oporto naar Lissabon. Freitas werd door gen darmen vermoord. Chegas die naar Lissabon vervoerd is, is ernstig verwond. Er hebben wederom nieuwe onlusten plaats gehad. Het revolutionair comité zegt in een proclamatie aan het volk Wij gaan de republiek hervormen in een republiek zooals wij die wenschen, met een natio nale en echt republikeinsche regeering. Wij hijschen geen partijvlag, want wij wenschen dat alle republikeinen zich vereenigen voor de waardigheid en het welzijn der republiek. Wij willen geen geweld of represaille maatregelen wij zullen zelfs edelmoedig zijn tegenover de overwonnenen. De na tionale regeering wil slechts maatrege len ter verdediging treffen- Allen kunnen vertrouwen op haar energie, haar eer en vaderlandsliefde. LONDEN, 18 Mei. (Reuter.) Aan de Times is gisteren uit Madrid geseind Het is onmogelijk bijzonderheden te weten te krijgen van de gebeurtenissen in Portugal, maar men meldt, dat een nieuwe opstand woedt en de toestand zeer kritiek is. Neutraal. Onder dit opschrift schrijft »HetVolk> in een hoofdartikel o. m. Wie prijs stelt op de onafhankelijkheid der volken, niet van Nederland alleen, maar van alle naties die hun eigen leven willen leiden, die in vrijheid willen be schikken over hun eigen bestaan, hij moet niet in partij kiezen dezen oorlog zijn heil zoeken Strijd tegen elk Imperialisme, vanwaar het kome. is de eenlge leus voor den Nederlander, die op een klassieken bodem der vrijheid wil blijven wonen. Dit wordt niet bereikt door voor het eene imperialisme te vluchten bij het andere. En daarop komt alle geroeptot de regeering om daden» toch neer. Onze regeering is erin geslaagd, ge durende al de maanden van dezen oor log niet alleen onze onafhankelijkheid te bewaren, maar ook aan de beide oor logvoerende partijen respekt af te dwin gen Er is geen reden, haar met allerlei agitatie achter de vodden te zitten ten zij men verlangt dat Nederland zal in grijpen in den oorlog, en daarmede zich zal begeven in het gevolg van een der twee wereldmachten, die strijden om de opperheerschappij. Vergoeding kostwinnerschap. De betrekking van laadweerkaderle- den en landstormplichtigen, die huis waarts keeren, kunnen geen rechtmatige aanspraken doen gelden op vergoeding wegens den dienst van dezen, zoolang die militairen niet weer tot den gere- gelden dagelijkschen dienst bij den troep worden verplicht. Aan hun betrekkingen dient, aldus heeft de minister van oorlog bepaald, daarom de vergoeding te wor den ingehouden. Mocht het evenwel in sommige ge vallen voorkomen, dal de militaire diens ten, welke van bedoelde landweerkader- leden en landstor-nplichtigen worden ge ëlscht, dermate op hun tijd beslag leggen dat die personen daardoor niet of niet voldoende in de behoefte van hun gezin kunnen voorzien, dan kan de burge meester voorstellen, de betrokken ge zinnen in het genot te laten blijven van vergoeding, hetzij tot het volle, hetzij tot een lager bedrag. Verloven in den hooitijd. De minister van oorlog heeft de me dewerking der burgemeesters ingeroe pen voor de controle op de te verleenen verloven voor de hoognoodige werk zaamheden ten behoeve van den hooi bouw, het wieden, het boonen pooten en andere soortgelijken veldarbeid. De aanvragen zullen, zeoals bekend is, worden onderzocht door een provinciaal bemiddelingsbureau, welks oordeel om trent de vragen wordt vermeld op een roode of een witte kaart. De witte kaarten (welke een gunstig oordeel in houden) komen later bij de burgemees ters terecht, om te controleeren, of het verleende verlof inderdaad wordt gebe zigd voor het doel, waarvoor het gevraagd wordt. Wol opgeëischt. De Regeering heeft, naar een onzer correspondenten meldt, op alle dezen zomer beschikbaar komende wol in de provincie Noord-Holland beslag gelegd. Naar men ons meedeelt, is dit met an dere provincies niet het geval. Den wolhandelaren in onze provincie is kennis gegeven, dat zij zorg te dragen hebben voor het geschoren zijn van hun schapen voor 15 Juni. Nederlandsch Gezantschap bij het Vaticaan. Wij zijn io staat het volgende mede te deelen Binnen korten tijd kan de benoeming van een Nederlandschen gezant ten Va- ticane worden tegemoet gezien. Op dit oogenblik is het ontwerp van wet, met deze aangelegenheid verband houdend, reeds op weg naar den Raad van State. Nader vernemen wij, dat reeds hedenavond het wetsontwerp zal worden rondgedeeld aan de Staten-Generaal en Donderdag de afdcelingen der Tweede Kamer zal worden onderzocht. Tweede Kamer. De mioister van oorlog verklaarde gis teren in de Kamer naar aanleiding van 't adres om algemeen oefenplicht. Nu kan spr. verklaren, dat bij hem een wetsontwerp voorbereid is, dat tege moet komt aan datgene, waarop vele leden in de Kamer bij hem hebben aan gedrongen. Hij hoopt, dat dit ontwerp dan spoedig in behandeling zal komen en dat men er niet al te lang over zal sprekeD, het zal beschouwen als een soort van noodwet, geboden door de buitenge wone onstandigheden ten einde de leger- i reserve zoo groot mógelijk te maken. Antwoord op het adres van den gemeente raad van Antwerpen Het hulde- en dankadres van den gemeenteraad van Antwerpen tot onze regeering gericht, heeft minister Cort van der Linden den llden dezer als volgt beantwoord Mijne Heeren. Het is my een behoefte, uiting te geven aau de gevoelens, welke de Nederlandsche regeerlng bezielden bij de ontvangst van uwe door vorm en inhoud treffende betuiging van erken telijkheid. Met groote voldoening vernam zij, dat hetgeen het Nederlandsche volk ver mocht te doen voor de burgers van Antwerpen bij dezen waardcerlng voad. De plicht der menschelijkheid, dien wij vervullen, is ons dierbaar, omdat wij in staat zijn, eenigermate de rampen te verzachten, die het Belgische Volk, waarmede wij door zoovele banden van geschiedenis en vriendschap verbonden zijn, moest ondergaan. Moge een vredevolle toekomst die banden versterken en uw stad hernieu- den luister te gemoet gaan. De minister van staat, minister van binoenlandsche zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministers, (get.) CORT v. d. LINDEN Algetneene oefenplicht. Aan de leden van de Tweede Kamer is, naar de Telgr. meldt, het voleende j adres gezonden Ondergeteekenden, van oordeel, dat de veiligheid en waardigheid van den staat eischen, dat gedurende dezen oorlog en bij de daarop volgende vredes onderhandelingen op elk gewild oogen blik over alle gezonde, krachtige mannen in weerbaren staat beschikt kan worden, dringen met den meesten ernst aan op onverwijlde wettelijke invoering van algemeenen oefenplicht en aanvulling van den daarvoor mogelijk niet volkomen toereikenden voorraad wapenen en munitie, en zulks in afwachting, dat de drlDgend noodige „algemeene dienst plicht", met ,,oefenplicht", voor alle pbysiek geschlkt;n zal zijn tot stand gekomen. Dan volgen de onderteekenaars. Ook het hoofdbestuur van «Onze Vloot» heeft dit vei zoek krachtig ge steund. (Bniten verantwoordelijkheid der t Redact ie.( Vrijhoeven-Cappel, 12 Mei '15. Geachte Redactie. Ofschoon uw blad geregeld gevuld is met berichten over wereldschokkende gebeurtenissen onmenschelijke wreed heden, onmenschelijk lijden bloed- en geldverspilling, rouw en ellende, enz toch geloof ik, dat "t zijn nut hebben zal, dat er belangstelling zal gevonden worden voor besprekingen van zaken, onze kleine wereldjes betreffende zaken, die wel niet de aandacht zullen trekken van werelddeelen die zelfs geen volken in 't geweer zullen jagen die noch ons land, noch onze provincie in rep en roer zullen brengen doch die door velen uit onze kleine gemeente van 500 zielen van belang zullen zijn 'k bedoel in dit ar tikeltje nog maar hoofdzakelijk geldelijk belang. Ja, ziet U, de inleiding is wel wat groot, doch de laatste twee woorden maken, hoop ik, de aandacht na den langen aanloop weer gaande. We schrijven thans Meispoedig barsten boven onze belastingbetalers- hoofden de bommen los van belasting op zus, belasting op zoo ook van den boofdelijken omslag. Was m'n pen vaardig genoeg, 'k zou probeeren in een volgend ingezonden- stukje iets te leveren in den trant van Dominee Koetsveld's bekende »Haan van den burgemeester*, waarin Arle i li'j< 'üj.' 1

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2