Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 41 DONDERDAG 20 MEI 1915 38e JAARGANG Waalwijk. 19 Mei 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. Steun aan militairen As. Woensdagavond zal eene openbare vergadering worden gehouden van de tfdeeling Waalwijk en Omstreken* der nationale vereeniging tot steun aan mi litairen, in de zaal >Musis Sacrum.* In deze vergadering zal het doel en streven dezer nuttige vereeniging worden uiteengezet. Leerlooier en Zadelmaker. Door het Departement van Landbouw Nijverheid en Handel is aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier mededeeling gedaan, dat bij de regee ring het voornemen bestaat een bekwaam leerlooier en een bekwaam zadelmaker naar Ned.-Indië uit te zenden, om aan het hoofd gesteld te worden van eene werkplaats in 's lands gevangenis aldaar. De Voorzitter van de Kamer is bereid aan gegadigden, liefst mondeling, van des v.m. 10 tot 12 en des n *n. van 3 tot 7 uurinlichtingen te verstrekken omtrent bezoldiging en verdere condities. O ngeval. Maandagmorgen even voor de stieren keuring had op de Markt alhier een on geluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De landbouwer Vos uit Aal burg stond met z'n stier aan de lijn, toen het dier plotseling op hem sprong, op den grond wierp en hem met de voorpooten ernstig aan 't hoofd ver wondde een wang was geheel door boord, terwijl in z'n hoofd en hals ga pende wonden werden veroorzaakt. De man was direct bewusteloos en werd door den surveilleerenden agent de Jonghe en eenige burgers in een der zalen van 't Gemeentehuis gebracht, waar hij spoedig bijkwam. Hij bloed de hevig en daar de doctoren af wezig waren, duurde het nog al even eer geneeskundige hulp kon worden verleend, hoewel men zooveel mogelijk den leelijk toegetakelden man behulp zaam was. Weldra was dr. Sweens ter plaatse, die de wonden naaide en den man verder verbond. Des middags is de man per rijtuig huiswaarts gebracht. De stier was men spoedig meester, maar toch heeft men hem voorzichtigheids halve van de Markt verwijderd. De muzikale repetities van 't circus om dezen tijd zullen voor de kalmte der aangevoerde stieren ook wel niet erg gunstig gewerkt hebben Nog kreeg een ander leider van een stier op de Markt een toeval. In het kantoor der firma Gompen werd hij binnen gedragen, waar hij spoedig weer opknapte. Zware stier. Een stier van de heeren Gebr. Oerlemans-v. d. Schans te Drongelen werd gisteren op de waag alhier gewo gen en haalde het respectabele gewicht van 1720 pond. Fruitteelt. De leerlingen van den tuinbouwcursus nit Asten zullen heden Woensdag een bezoek brengen aan den Eersten Waal- wijkschen Vruchtentuin van den heer Cor. Wltlox-Mastboom alhier. Flora-Bioscoop. De directie van de Flora-Bioscoop heeft voor de Pinksterdaeen weer be slag weten te leggen op iets zeer bi zon ders. Dan zal nl. worden opgevoerd de film: >De Roman van een Scheeps jongen*, een drama in 4 afdeelingen en 125 tafereelen, dat overal waar het werd opgevoerd, het uitbundigst succes had. Deze film is ook bijna- geheel nieuw en met groote moeite en kosten is het gelukt, die nu reeds hier te krijgen, kor na de groote steden als den Haag en Amsterdam, waar hij vele avonden met opgepropte zalen ging. Ook hier zal succes niet uitblijven en we raden eenieder aan zich spoedig een geïllustreerde beschrijving aan te schaffen die thans reeds verkrijgbaar is. Voor nadere bijzonderheden omtrent de uit voeringen zie men de advertentie in dit nummer. Circus Libot. Het circus Libot handhaaft zijn ouden roem en dat die oude roem nog onder de bewoners van deze streek voortleefde, kon men Zondagavond zien bij de ope ningsvoorstelling. Het was er toen ont zet'end vol en 't personeel en de politie had moeite genoeg om de opdringende menschenmassa tegen te houden. Tel kens werden ze toen bij troepjes van eenige tientallen toegelaten. Ook Maan dagavond was 't circus, vooral de eerste rangen, goed bezet. Wat gegeven wordt op verschillend gebied, valt te prijzen. We noemen o. a. Voltige a la Richard, door de Gebr. Libot, het vuurpaard, voorgesteld door den heer Libot, verders de luchtwerk- zaamheden door Mej. Anita, de Japa- neesche Perch, door de Tobl's en ook de gezusters Leschan's op den stalen draad, de Hongaarsche dans en de vlie gende Trapéze. Deze nummers waren alle in hun genre zeer goed te noemen en bezorgde een aangename ontspanning aan het talrijk publiek, dat dan ook zeer tevreden was en waartoe de clowns Tie Tie en August, die er den gang in wisten te houden, niet weinig bijdroegen. Een ongelukkige. In den nacht van Zaterdag op Zon - dag werd de bus van 't postkantoor alhier met petroleum en die te Besoijen met faecaliën bevuild, waardoor ook verschillende brieven besmeurd werden. Toen deze daad ontdekt werd, ging de politie weldra op onderzoek uit. De marechaussée te Besoijen kreeg des morgens reeds bezoek van zekeren Nvroeger onderwijzer op een plaats in Friesland, aan lager wal gekomen, die later met een wagen reisde en nu ergens in Drunen woonde. De man kwam zich aangeven als de dader van bovengenoemde wandaden en 't bleek al spoedig dat men te doen had met een ongelukkige, die in staat van ernstige zenuw-overspanning of' nog erger ver keerde. Hij deelde b.v. mede, dat hij als pro pagandist der klopgeesten was uitge zonden om een nieuwen godsdienst te verkondigen en nu eerst een ernstig feit moest plegen om in de gevangenis te komen. Hij had een kan met petro leum meegebracht en daarvan een ge deelte in de postbus te Waalwijk ge gooid, maar daar de hals van de kan niet in de gleuf der bus te Besoijen ging, had hij daar vuil genomen. Hij verzocht ook beslist vastgehouden te worden, anders zou hij den anderen avond nog een veel erger feit plegen. Aan zijn verzoek v/erd dan ook voldaan. Nog kwam hier iets anders tot klaar heid. Zaterdagmorgen hing voor zijn raam te Drunen een briefje waarop stond „boven hangt iets, wie het wil halen mag het houden." Het publiek meende dat de ongelukkige zich zelf misschien had opgehangen en waarschuwde de gemeentepolitie. Deze stelde een onderzoek in en vond aan een draadje een revolver hangen, loodrecht boven een dun latje dat op den zolder ge spijkerd was. Men sloeg hierop geen verder acht, maar toen de wachtmeester Zondagmorgen in de kazerne informeerde wat hij daarmede voor had, verschrok hij en vroeg of er geen groot ongeluk gebeurd was, toen men den revolver er af nam De brigadier Sijsterman ging hierop naar de woning te D en onderzocht den zolder en constateerde daar dat de man vlak onder den revolver dus rondom het rechtopstaande latje een groot vierkant stuk uit den zolder had ge zaagd, dat slechts met een paar kleine spijkertjes werd vastgehouden zoodat, wanneer iemand den revolver er af kwam halen hij met plank en al door den zolder moest vallen. De man verklaarde dat dit zijn bedoeling is geweest, 't Is een wonder dat de veldwachter Mimpen hiervan niet de dupe geworden is. De man is Maandag naar 's Bosch overgebracht. Wedvluchten. De postduivenvereniging »De Post duif* alhier hield Zondag 9 Mei haar eerste wedvlucht met oude duiven van uit Deventer. Duiven los 7 uur en kwa men aan als volgt uren min. sec. Ie prijs L. de Kloe 8 53 27 2e J. Lenzholz 8 55 51 3e L. Moonen 9 2 37 4e L. de Kloe 9 2 37 5e J. Lenzholz 9 2 55 6e J. v. Engelen 9 10 37 7e 9 11 44 8e J. Lenzholz 9 15 50 9e J. v. Engelen 9 17 57 10e L. Moonen 9 21 55 lie L. de Kloe 9 22 7 12e L, Moonen 9 25 50 13e A. v. Eijck 9 25 44 14e L. de Kloe 9 22 37 De postduivenvereeniging >De Postduif* alhier hield Zondag 16 Mei haar tweede wedvlucht met oude duiven van uit Zwolle. Duiven los 7 uur en kwamen aan als volgt: uren min. sec. Ie prijs M. dc Folter 9 11 4'/t 2e L. Moouen 9 11 20 3e A. v. Eijck 9 11 33'/2 4e J. Schalken 9 17 16 5e A. v. Eijck 9 18 41 6e J. v. Engelen 9 21 59 7e 9 21 59 8e L. Moonen 9 22 48 9e L. de Kloe 9 24 35 10e J. Schalken 9 25 25 lie L. Moonen 9 28 49 12e L. de Kloe 9 31 44 13e J. Lenzholz 9 32 25 CAPELLE. De onderkaak van een pracht- veulen van den heer W. Vermeulen werd Vrijdagnacht door de moeder verbrijzeld. Het venleu is door den heer Bas Tim mermans naar de veeartsenijschool te Utrecht verroerd. CAPELLE. Gedarende de maand April werden aan het hnlppostkantoor alhier be handeld 85 telegrammen, waarvan 88 ver verzonden en 47 ontvangen. Gevoerd werden 128 telefoongesprekken, waarvan 81 van ■it de openbare spreekcel. Het paard van E. H. alhier schrok en sloeg op hol. Het kwam met kar en al in de sloot terecht. Eenige behulpzame handen hadden paard en kar spoedig op het droge. De neer J. H. alhier werd bevorderd van korporaal te sergeant. By M. v. d. H. outstond begin van brand. Men wist echter het vnur spoedig te bedwingen. De aangerichte suhade was gering. By uitspraak van den militieraad werden 7 personen van de lichting 1915 vrijgesteld wegens broederdienst. De keuring van militieplichtigen van de lichting 1916 zal voor deze gemeente worden gehondeu te Waalwijk Gemeentebuis op 21 Mei a.s. des voor middags om 9 nar. WASPIK. In het café van Mej. M. de Bont werd gisteren aanbesteed het vergroo- ten van de schoenfabrisk van den heer C. Lips alhier. Ingeschreven werd als volgt: H. Michaël en Zn. Loonschendyk f 2290 C. Hoovers, Waspik ,1 2280 G. J. van Dongen Raamsdonk f 2196 C. Michaël en Zb. Vrijhoeven f2154 A. Roovers, Waspik f 1948 Jas. Leijten, Raamsdonk f 1870 Jac. v, d. Broek Waspik f1870 P. P. de Graanw n f 1829 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De landweerman W. Zijlmans alhier voor een paar dagen met verlof, sloeg bij het heinen met een beitel in zijn knie, zoodat een gapende wonde ontstond. Geneeskundi ge hulp werd direct ingeroepen. Ofschoon zijn verlof om was, kon Z, dien avond niet uaar zijn garnizoen vertrekken. Een kind van den heer W. van On- zenoort viel met zijn gezicht tegen een gloeiende plaat. Het kreeg znlke erns'ige brandwonden, dat de dokter onmiddellijk moest gehaald worden. Bij den landbouwer W. Pols op 't Vaartje alhier zijn al de groenten in den tuin des nachts met petroleum begoten. Van de laffe daders geen spoor. Door het overlijden van een bestnnrs- lid en bedanken van twee anderen, zal deze week bij Mej. de Bont in De Ster* alhier eene vergadering gebonden worden van den polder /rKlein Waspik* tot het kiezen van 8 nieuwe bestuursleden. RAAMSÜONR(DORP). De heer M. Man. de Roon alhier is gekozen als Juiylid voor het stamboek en plaataverv. lid voor de merriekeoringen in Znid-Holland en als keuriugslid in Noord-Brabant, voor tjpe tuigpaard, voor welk tjpe de heer de R. als Afgevaardigde voor de Algemeene Ver gadering is benoemd. De heer E. C. de Wit heeft bedankt als bestuurslid voor het waterschap *De Oostpolder*. Op de te Oosterhout door de mili tairen gehouden keuring vrndel7 honden, uit de gemeente Raamsdonk aangevoerd, ia alleen ffLion* van den heer Hnbert van Turenhont goedgekeurd en voor f 40 door het Rijk aangekocht. De 6-jarige W. Bouwens viel nit een boompje en brak daarby den arm, dien dr. Smits verbond. In overleg met den Burgemeester dezer gemeente hebben de bakkers besloten in 't vervolg ook regeeringstarwe te gaan verwerken en 't regeeringsbiood te verkoo- pen h 12 cent per K.G. h contant, af te halen bij bakker of slijter, terwyl voor ieder lid van een gezin boven de 2 jaar 1 pond per dag beschikbaar wordt gesteld. De landbouwer K. van Steenhoven Pzd. kwam by het vervoer van een stier te vallen en brak den arm, dien dr. Smits verbond. R'VEER. Donderdag zal in het catechi- •eerlokaal een vergadering worden gehouden tot oprichting van een naaikrans ten bate van behoeftige zieken. DEN BERG. De aanbesteding van 22 arbeiderswoningen zal Vrijdag a.s. om 5 uur plsats hebben in hotel Santbergen. Naar we vernemen zal de Zsngveree- niging *Ons genoegen* directeur de heer J. de Kroon, in het begin van Juni een uitvoering geven. We hopen dat de Ver eeniging zooals de vorig malen een goed De Echo van het

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5