Tweede Blad. Reclame. Provinciaal Nieuws. De houding van Italië. Jicht. UMMER 42 ZONDAG 23 MEI"1915 38e JAARGANG. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 20 Mei. (Wolff.) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier: Ten oosten van Jaroslau en bij bieni- awa hebben wij krachtige aanvallen der Kussen onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De verbonden troepen hebben naar het oosten en zuidoosten terrein gewonnen. In de gevechten aan de boven-Djnestr hebben wi) opnieuw 5600 gevangenen gemaakt. De Russen zijn op een sector ten noorden van Sambor uit hun voor naamste verdedigingsstelling geworpen. Wij hebben tien K.M. ten Z.W. van Mosciska (20 K.M. ten oosten van Prze mysl) een plaats stormenderhand ge nomen. Op de Pruthlinie is de toestand on veranderd. Ten Noorden van Kolomea hebben wij bij een korten tegenaanval 1400 gevangenen gemaakt. BERLIJN, 20 Mei. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwar tier Ten oosten van de linie Shagory Frauenburg zijü, gelijk gemeld, sterke vijandelijke strijdkrachten aan het op- marcheeren. Met deze troepen hebben wij nog geen voeling. Aan de Dubissa zijn aanvallen der Russen afgeslagen; 900 gevangenen en 2 machinegeweren vielen in onze handen. Wij zijn gisteren ten Noorden van Podubis tot den aanval overgegaan en hebben de hoogte 105 genomen, waarbij nog 500 gevangenen in onze handen vielen. Sterke Russische strijdkrachten, die ten zuiden van de Njemen opdrongen, zijn in een bloedig gevecht bij Gryscz- kabuda, Syntowti en Szaki geheel ver slagen. Het overblijfsel vlucht in oostelijke richting de bosschen in. Kleine afdee- llngen houden nog stand bij Sutki. Hoe wel de bloedige verliezen der Russen eer groot waren, nam het getal gevan genen slechts met 200 toe. Vier ma chinegeweren vielen in onze handen. Op het zuidoostelijk gevechtsterrein zijn onze troepen, die ten noorden van Przemysl over de San waren getrokken, opnieuw met de grootste verwoedheid door sterke vijandelijke strijdkrachten aangevallen. De vijand leed overal uiterst zware verliezen en werd teruggeslageo. Van ochtend gingen wij van onzen kant op een vleugel tot den aanval over en na men door een stormaanval de stellingen des vijands, die snel vlucht. Van hei Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 20 Mei. (P.T.A.) Mededeeling van den staf van den opper bevelhebber In den loop van den 18den heeft de slag aan flen linkeroever van den Weich- sel ten van de Pilica en aan het ge- heele front in Gallcië met steeds toene mende hevigheid voortgeduurd. Aan dit froDt zijn nieuwe Duitsche troe pen die daar voor het eerst verschenen zijn, waargenomen. Aan den linkeroever van den Weichsel ten W. van Ildzja, Opatof en Koprjiw- nika, alsmede bij de samenvloeïog van San en Weichsel te Koprjiwnica en bij de samenvloeiing van San en de Weich sel te Justre in den omtrek van Nisko hebben onze troepen den vijand met goed gevolg teruggedreven. Het aantal gevangenen dat hier in den loop van den 18den en 19den gemaakt is, bedraagt meer dan 4000. Een groote troepenmacht van den vijand die na een hardnekkig gevecht den San overgetrokken was, slaagde er in zich te verspreiden in den sector van Jaroslau, Radawa en Sieniaiwa. In de streek tusschen Przemysl en Jaroslau hebben wij den vijand aan bei de oevers van den San eenigszins in de knel gebracht. Afdeelingen vijandelijke vliegers heb ben bommen op Przemysl geworpen. De vijand heeft tegen de vesting geen en kele andere actie ondernomen. Ten zuiden van Przemysl worden de aanvallen van den vijand met bijzondere heftigheid uitgevoerd in den sector Loet kof, Latwegi en de rivier Strwia waar de vijand er in geslaagd is ten koste van ontzaggelijke ofters zich van verschei dene van onze vooruitgeschoven loop graven meester te maken. Aan het front van Drohobycz, Stryj en Dolina hebben wij bij voortduring hardnekkige aanvallen van den vijand afgeslagen en hem ontzaggelijke verliezen toegebracht. Ten westen van Kolomea zijn in den nacht van 18 op 19 dezer aan beide oevers van de "Proeth gevechten gele verd. Wij behaalden onze nieuwe voor- deelen. In de s' reek van Sjawle gaan onze troepen voort, den vijand met een breed front te verdrijven. Wij hebben daar weer verscheidene.honderden gevange nen gemaakt. De vijand biedt het hardnekkigste ver zet bij het dorp Kourchancy, waar het gevecht den 19den voort duurde. Elders zijn alleen kleinen schermutse lingen geleverd. Blijkens de Eogelsche verlieslijsten van 13 Mei zijn 50 officieren gesneuveld, 114 gewond, 4 vermist. Bovendien wor den d d. 3 Mei 1316 manschappen als gedood, gewond en vermist opgegeve^. De admiraliteit meldt, dat van de vloot 1 officier is gesneuveld en 1 ge wond en dat 149 manschappen rijn ge dood, gewond of vermist. De militaire medewerker van de Times vat aldus samen, wat de eerste helft van de maand Mei voor de Russische legers heeft gebracht. De vruchten van den winterveldtocht In de Karpathen zijn grootendeels ver loren gegaan. Het derde Russische leger onder generaal Radko Dlmltrlëf is, na een schitterende verdediging, met zware verliezen van de Dunajec naar de Sao teruggedreven. Het goevernement Kovno is afgeloopen en Llbau is voor den aanval der Dultschers ter land en ter zee gevallen. In Polen hebben de Russen veld verloren. Over "het geheel is er een leelijken terugslag voor de zaak der bondgenootcn op het Oostelijk tooneel geweest. Niet minder dan anderhalf millioen Oostenrijkers en Duitschers, gaat hij voort, zijn bezig met krijsverrlchtingec die ten doel hebben, langs beide oevers van den Weichsel naar Lublin op te ruk ken en den aanval langs de geheele linie der Karpathen tot in Boekowina uit te strekken, om ten slotte de Rus sische legers in tweeën te snijden, en de eene helft Oostwaarts, ten Zuiden van de moerassen van Pripet, te drijven en de andere helft Noordwaarts terug te dringen. De schrijver hoopt nog, dat de Russen met versterkingen uit Polen hun hoofd stellingen in Gaiiclë zullen kunnen hou den. De toestand. Ten noorden van Przemysl hebben de vereenigde Duitsche en Oostenrijksche legers opnieuw terrein gewonnen. Het Russische communiqué zegt in de eerste plaats op veelbeteekende wijze dat aan het Galicische front >nieuwe Duitsche troepen, die daar voor het eerst zijn verschenen, waargenomen4 zijn. In de taal van de officieele mededee- lingen beteekent dit gewoonlijk: deaanval van den vijand neemt in kracht toe en wij zullen waarschijnlijk op eenige punten opnieuw moeten wijken. Een andere zinsnede uit het jongste Russische com muniqué luidtEen groote troepenmacht van den vijand, iie na een hardnekkig gevecht de San overgetrokken was, slaagde er in zich te verspreiden in den sector van Jaroslau, Radawa en Sienal- wa«. Jaroslau en Sieniawa vormden met Przemysl de drie versterkte bruggehoof- den aan den San, die daar de overgangen over die rivier verdedigden, Sieniawa ligt het Noordelijkst in de nabijheid van de Russisch-Oostenrijksche grens, dan volgt, ten Z.W, daarvan, Radawa en eindelijk Jaroslau, dat weer op zijn beurt ten N. van Przemysl ligt. De opmarsch der Oostenrijkers en Duitschers gaat blijkbaar in die streek in de richting van Luklin, waartegen ook in het begin van den oorlog het toen deerlijk mislukte offensief van de Oostenrijkers gericht was. De vraag is nu, of dc Russen zich bij Radawa en Sieniawa, nu de troepen der centrale mogendheden zich in den omtrek van die plaatsen >versprdd hebben, zullen kunneD handhaven, dan wel verder terug zullen moeten, tot zij met nieuwe versterkingen opnieuw stand houden of een tegenaanval ondernemen kunnen. Jaroslau zelf met het bruggehoofd was, volgens een mededeeling van Duit sche zijde, reeds den 15den dezer door de bondgenooten bezet. Zooals de toestand nu is, mag men verwachten, dat de Duitschers en Oos tenrijkers voort zullen gaan met aan het Oostenrijksche front hun voornaamste energie te ontwikkelen. Gelukt het hun namelijk daar de Russen niet alleen terug te drijven, maar hun een werkelijk vernietigenden slag toe te brengen, waarvan dezen zich pas oa geruimen tijd kunnen herstellen, dan kan een groot gedeelte van hun troepen gebruikt wor den, om het gevaa, dat nu van den kant van Italië komt, te helpen keeren. Waaruit weer van zelf volgt, dat de gebeurtenissen op het Westelijke oor- logsteerrein een ondergeschikte betee- kenis krijgen, zoolang diar het offensief1 i van Franschen cn Kogeluchen niet krach- l tig wordt doorgezet. Op het Westelijk terreiu komt van beide zijden absoluut geen nieuws. Alles concentreert zich nu op de Idee, waar Italië zal gaan meevechten. Er zijn zooveel mogelijkheden, dat 't dwaas zou zijn, zich aan voorspellingen te wa gen. Binnen eenige dagen zullen we de werkelijkheid wel zien. De Kamerzitting. De Kamer is gisterenmiddag bijeen gekomen. Er waren 483 afgevaardigden aanwezig. De galerijen waren propvol. Groote geestdrift werd aan den dag gelegd, toen Gabrielle d'Annunzio op de galerij verscheen. Alle parlementaire persoonlijkheden waren aanwezig, behalve Giollllti. In de diplomaten-loge zaten o.m. de gezanten van Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk en Rusland. Het was een grootsch oogenblik, toen president Marcora binnentrad. Alle aan wezigen, met uitzondering van enkele socialisten, verrezen van hun zetels en juichten hem toe Een nieuwe betoo ging volgde, toen Salandra opstond om het ontwerp van wet in te dienen waar bij aan de regeering buitengewone macht wordt toegekend ingeval vac oorlog. In den senaat speelden zich derge lijke tafereelen af. Met 407 tegen 74 stemmen en één onthouding heeft de Kamer onder toe juichingen het wetsontwerp waarbij aan de regeering In geval van oorlog buiten gewone bevoegdheden worden verleend, aangenomen. Reeds vroeg in den ochtend heerschte ondanks het regenachtige weer groote drukte in de straten. Dekhuizen waren in vlaggentooi, de koffiehuizen zaten vol menscheo, die den tcestand bespraken. Alle toegangen naar het Kamergebouw werden door de troepen bewaakt. Toen het tijdstip, waarop de parlementsvergadering zou beginnen, naderde, werd de menigte nog dichter veel winkels sloten. De schoolkinderen hadden vrijaf en de stad zag er uit als op een nationalen feestdag. Op straat verkochten venters Italiaansche en entente-vlaggen. De gezantschappen van Duitschland en Oostenrijk en de woning van von Birlow worden door troepen bewaakt. Salandra zeide in zijne rede in de Kamer, dat de regeering besloten heeft Italië's goed recht met kra.cht van wapenen te verdedigen. Hij deelde verder mede dat het ver bond met Oostenrijk op 4 Mei was op gezegd. Hier is een staaltje van schrijftrant der Italiaansche bladen in de ure der be slissing; het Giornale d'Italia, vaststellend dat de oorlog feitelijk al verklaard is, gaat aldus verder.Een wonder baarlijk geheime droom, welks vlam de Italiaansche harten een halve eeuw lang heeft verwarmd, gaat in heerlijke, stralende vervulling, getooid met alle glans, alle bloemen, alle hymnen, alle banieren eener prachtige wedergeboorte. Na eindeloos beiden en lijden zal het Italiaansche volk zegevierend omhoog stijgen. De groote ure heeft geslagen, geprezen zijn alle beschermgoden van ItaÜë 1 Maar de oorlog, dien wij strijden, is niet alleen een bevrijdingsoorlog, maar ook een beschavingsoorlog. De Msbde. van gisterenavond heeft een hoofdartikel over de deelneming van Italië aan den oorlog. We ontleenen er eenige brokstukken aan Italië heeft zich, en het kan zijn nut hebben dit in deze oogenblikken nog eens in alle nuchterheid te onder strepen, bij zijn optreden door geen enkel waarachtig ideaal laten leiden, door geen enkel zedelijk beginsel zich laten beheerschen. Het heeft een real- politiek gevoerd in den meest platten en afstootenden vorm die denkbaar is en waaraan noch de schitterende „words words" van een d'Annunzio eenige glans kunnen geven, noch de hartstochtelijke geestdrift der menigte eenige bezieling kan schenken. Het heeft zich de vraag gesteld, hoe het 't best deze troebele tijden zou kunnen uitbuitten voor de verwezenlij king van zijn valsch-nationalistische of beter nog maar linguïstische „idealen Het kreeg de keuze tusschen belangrijke voordeelen langs vreedzamen weg te verkrijgen en nog belangrijker voor deelen langs den weg van bloed en tranen. Toen kwam de machts-kwestie. Door welk middel zou het behalen van de voordeelen het beste gewaarborgd zijn, door het handhaven der neutraliteit en dus het niet-steunen van de eene partij, of door het zwaard te werpen op de andere schaal der oorlogs-bascule Na lange berekeningen en na lang wikken en wegen is het eindelijk tot de overtuiging gekomen, dat zijn nagestreef de materieele gewin het best met een deelnemen aan den oorlog gewaarborgd zou zijn. r' Hier heeft men dus een politiek van zuiver-materieele overwegingen, waarbij alleen de brute machts-berekening den doorslag heeft gegeven. Een politiek, die mogelijk tot het bereiken van al de gehoopte resultaten leiden kan, maar waarover de geschiedenis eens haar verpletterend oordeel vellen zal. Want deze houdt niet alleen rekening met behaalde successen en met schoon ge win, maar ook met de middelen, waar mede die voordeelen verkregen zijn en den weg, waarlangs dat gewin is be reikt Want men mag niet vergeten, dat met het optreden van Italië een nieuwe factor in den wereldoorlog zich gelden gaat doen. Tot dusver waren de motieven, die de oorlogvoerende partijen in wer kelijkheid of voor de leuze leidden, van min of meer idealen aard. Engeland heette te strijden voor de bescherming van de kleine naties of tegen het Pruisische militairisme. Frankrijk voert den krijg „pro aris et foecis", Duitschland en Oostenrijk- Hongarije voor de bescherming van hun bestaan als groote mogendheid, Rusland strijdt voor de bedreigd geheeten onaf hankelijkheid van een klein volk Maar Italië begint nu een roof-oorlog, een krijg met het vooropgezette doel om landgewin de materieel voordeel. Dat brengt een nieuw element in den krijg, dit moet een verscherping van den oorlogszuchtigen geest tengevolge hebben. Want Oostenrijk weet nu, dat een groot deel van zijn grondgebied ernstig wordt bedreigd en dat Italië het zwaard gaat opnemen voor de opper heerschappij in de Adriatische Zee. Een einde van den oorlog op de basis van een herstel van den toestand, zoo als deze voor den oorlog was, gelijk men zich dit tot dusverre tenminste nog hopen of indenken kon, is nu buiten gesloten. Italië is een oorlog om buit begonnen en zal, bij succes of bij mis lukking, het lot van den roover deelen moeten. Hierdoor wordt echter de oorlogs geest tot het uiterste geprikkeld en de stemming-van-haat tot het hoogste op gevoerd. De gedachte te strijden om zelfbehoud en het eigen leven, die nooit zoo pakkend en in zoo tastbaren vorm zich aan het Oostenrijksche volk heeft opgedrongen, zal zijn energie verdub belen en zijn daadkracht vermeerderen. En in dezen strijd om het direct be dreigd bestaan zal het door zijn bond genoot krachtig en met hernieuwde „Nibelungentreue" worden bijgestaan Zoo gaat de oorlog oplaaien in her nieuwde intensiteit en met toenemende hevigheid, een oorlog, die nu gevoerd moet worden tot het bittere einde. Ook in dit opzicht geeft dus het op treden van Italië tot weinig hoopvolle verwachtingen aanleiding. Een „dies ater" in den vollen zin van het woord kan men den historischen dag van gisteren dan ook noemen. Italië's leger op oorlogssterkte. Hoe Italië zich heeft voorbereid tot een grooten veldtocht en aanhoudend zijn legersterkte heeft vermeerderd, blijkt uit de volgende feiten, meegedeeld in een Engelsch blad: Gedurende de laatste 6 maanden heeft Italië een bedrag van 528 millioen gul- besteed aan speciale toebereidselen, voor het geval het in oorlog mocht geraken. De sterkte van het legeri n vredestijds voor den oorlog was 14.121 officieren, 250.000 man van minderen rang en 55.727 paarden. Thans bestaat het leger uit 25 korp sen, ieder van 40 000 man. De Alpen troepen een praóhtlg korps die in gewone tijden groote pluimbossen op breedgerande hoeden dragen, tellen 50.000 man. Tot 191 5 bezat Italië nog slechts wei nig vliegmachines. Thans heeft het een sterke luchtvloot, waarbij een aantal uit muntende luchtschepen, die in den oor log in Tripoli reeds goede diensten be wezen. De nieuwe, krachtig werkende artille rie van Italië zal de volkeren verrassen. Het bezit thans 100 batterijen van 6 kanonnen van het Deport-type, dat ge noemd wordt »het meest doodelijke veldkanon ter wereld4. Een houwitser van 41 centimeter, waarvan vermeld booten, 70 torpedobooteo, 20 duikbooten, 50 hulpkruisers. De Italiaansche marine beschikt over 35.000 manschappen en ofticieren. Aldus een Engelsch blad. Jicht, gewoonlijk beschouwd als het uit- vloeieel ?an een zwaar leven, vindt dikwijls haar onmiddellijke oorzaak in het arinezuar, hetwelk door de veizwakte nieren en blaas niet nit het lichaam wordt afgevoerd. Het kau zich als een onoplosbare stof in de gewrichten nestelen en wel dikwijls in die van den grooten teen. Ongelukkigerwijze gaan aau deze kwaal »iet altijd waarschuwende vèrechijnselen vooraf, zooals rugpijn, slechte spijsve teering, roodgekleurde urine meteen bezinksel gelijkend op staf van een baksteen, geneigdheid tot buikloop of verstopping, hoofd pij u. Gewoonlijk komt de crisis des nachts, de patiënt ondervindt dan een onhoudbare pijo in den grooten teen, pijn als van een hevigeu beet, gloeiend. Deze crisis kau overslaan op het hart enz. en zeer gevaarlijk wordeD. Het is daarom noodzakelijk bij optreden van verschijnselen als de bovengenoemde om onmiddellijk in te grijpen teneinde gevaarlijke gevolgen te vermijden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de gezond heid en kracht der nieren en blaas, zoodat het urinezuur geregeld wordt verwijderd eu verhinderd wordt, dat het kristalliseerd en onoplosbaar wordt. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orle- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv. v.postwissel a f 1.75 voor één, of f 10- voor zes doozen. Ëischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand 7894 handelsmerk. Waalwijk, 22 Mei 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed eneven goedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. wordt, dat hij alle eigenschappen van Krupp's 42 centimeter heeft en veel lichter en handelbaarder is, is een ver rassing voor den vijand. De sterkte van 't Italiaansche leger is verder te zien uit de volgende cijfers Het leger, dat thans onder de wapenen staat, de z.g. eerste linie, telt 1 millioen man. De reserve telt eveneens 1 millioen, terwijl de landstorm, die spoedig onder de wapenen is te brengen, 1.200.000 man telt. Op voet van oorlog is dus 't Italiaansche leger 3.200.000 man sterk. De Italiaansche vloot bestaat uit 6 su per-dreadnought (groote slagschepen), 8 oudere, maar nog strijdbare slagschepen, 10 gewapende kruisers, 12 lichte kruisers, 50 torpedojagers, 6 torpedo-kanonneer- Goedkoope levensmiddelen. Door den R. K. Gildenbond Is de volgende circulaire gericht aaD het col lege van Burgemeesters en Wethouders van Waalwijk en Besoijen. Aan Burgemeesters en Wethouders van Waalwijk en Besoijen. Geeft met verschuldigdeo eerbied te kennen, de R. K. Gildenbond goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 3 Aug. 1911 No. 98 en gevestigd te Waalwijk; dat hij met belangstelling en waar deering heeft kennis genomen van den inhoud der door Zijn Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op 24 April j.l. aan de Gemeen tebesturen gerichte circulaire, inzake de beschikbaarstelling van goedkoope le vensmiddelen, waarbij de kosten geheel voor rekening des Rijks zijn genomen dat deze mlnistrieele circulaire naar zijne meening niet alleen waardeering, doch bovendien alle medewerking ver dient, welke voor de rlchtige uitvoering noodig is dat de moeielijkheden welke ook thans nog aan de uitvoering der circulair* verbonden zijn, maar niet zoo met een enkel woord zijn weggenomen, doch niettemin wel te overwinnen zijn, wan-, neer de zaak met den noodigen ernst en goeden wil wordt ter hand genomen dat naar zijne meening het door de circulaire gevorderde broodkaarten systeem wel eenige belemmering kan aanbrengen in de volledige toepassing doch dat zulks tot een minimum is te rug te brengen door, zooals ook reeds elders geschiedt, aan de bakkers aan- vraag-formulieren voor eene broodkaart te verstrekken, welke de bakkers op aanvrage hunner klanten ter invulling kunnen aanbieden terwijl de bakkers na inlevering def aldus ingevulde en geteekende formu lieren van den Burgemeester een gelijk aantal op naam gestelde broodkaarten ontvangen ten behoeve hunner klanten dat hij Uw geacht College beleefd doch dringend verzoekt ook voor onze gemeente een zoo volledig mogelijke toepassing der bedoelde Mlnistrieele circulaire te bewerken en daarbij de moeilijkheden van het broodkaarten systeem op bovenaangegeven wijze te willen opheffen dat hij terwllle van het algemeen be lang van de inwoners onzer gemeente op een spoedige toepassing van het hierboven gestelde verzoek meent te mogen aandringen. 't Welk doende enz. Het Bestuur van den R. K. Gildenbond M. BEERENS, Voorzitter A. GLOUDEMANS Secr. De Echo van het Zuiden. Be Oorlog

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5