BINNENLAND. Gemengd Nieuws. dien heroverden zij een groep hulzen in het dorp zeif. De Duitschers deden een aantal tegenaanvallen, die door het vuur der Franschen werden afgeslagen. Het gevecht wordt met felheid voort gezet. Uit nieuwe berichten blijkt hoe groot de nederlaag was die de Duitschers hier in den avond van den 22sten en den heelen daarop volgenden dag hebben geleden. Ondanks de sterke hulptroepen die zij inderhaast lieten aanrukten cn de kracht waarmede zij tot twee of driemaal toe huD pogingen herhaalden legden de Duitschers het in heel de onderneming af. Zij leden er zware ver liezen bij. Van het overige front valt niets te melden. Een Dultsch vliegtuig heeft drie bom men geworpen in de open stad Chateau Thierry. Van het Westelijke gevchtsterrein. PARIJS, 24 Mei. (Reuter.) Het offi- cicele avondbericht luidt De aanvallen der Engelschen ten noorden van la Bassée hebben tot nieuwe vorderingen geleid. Ten nooideh van Neuville hebben de Duitschers met groote m cht een aanval ondernomen. Onze a tdlerie stuitte den aanval en bracht den Duitschers zware verliezen toe. Nadere berichten wijzen op het ge wicht van het gisteren door ons ten noordoosten van Lorette behaalde succes. In een hevig bajonet-gevecht hebbeü wij de Duitschers, die ons tegenstand boden, vernietigdook maakten wij machine-geweren buit. Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 24 Mei. (Pet - Ag.) Medcdeeling van den grootrn ge- neralen staf In de streek van Sjawle bezetten onze troepen een langgestrekte liuie langs de Vindava (Windau), Venta en Doebissa. Aan den benedenloop van laatstgenoem de rivier hebben onze troepen belangrijke vorderingen na r het westea gemaakt. Ia Galicië dwongen wtj den vijand door tegenaanvallen, om bijna over het geheele front alleogs tot het defensief over te gaan. Een uitzondering daarop maken eenige sectoren, die bij Vatkhol, Podvoline en Govssakowo, waar de vijand ons Zaterdag trachtte aan te vallen, zonder succes echter. Het offensief, .dat wij dien nacht langs den linkeroever van den Dnjestr begon nen, ontwikkelde zich den volgenden dag met groot succes, ondan s de te- geuaanvalien van den vijand, wien wij na een gevecht de dorpen Nieuw- er. Oud-Bourt Chitze ontnamen, benevens de dorpen Tsjernikouf, Dolobovo en een gedeelte van het dorp Ostrouve. Wij hebben daar in den loop van den dag meer dan 2200 gevangenen gemaakt met 40 officieren en vermeesterden eenige tientallen mitrailleurs en een grootcn oorlogsbuit. In de streek aan de overzijde van den Dnjestr heerscht rust, behalve tusschen Tsjctohva en Loinnica, waar de vijand in den nacht van den 23sien weer een viuchtfclooze poging deed om ons aan te vallen. Op de Engelsche verlieslijst in de Engelsche bladen van gisteren komen de namen van 326 officieren voor waai- van 120 gesneuveld. Een aantal ofticieren worden opgegeven, als lijdeode aao de gevolgen van vergiftiging door gas. Van de minderen worden opgegeven 345 Canadeezen, 1593 Australiërs en 176 Nieuw Zeelanders. Bovendien een lange lijst van Engelschen. De Engelsche admiraliteit maakt de namen bekend van 482 man van de G .liath, beneden den rang van officier, die den 13en dezer met dat schip zijn ondergegaan Men schreef uit Winterswijk aan het R. Nbld. Tegenover de bedrijvigheid der vorige week steekt die der laatste dagen on gunstig ai Dè binnenkomende treineu brengen slechts, we nlg mede, zoodat 't emplacement ër leeger uitziet dan in eenige maanden het geval was. We weten niet of dit een gevolg is van de komende Pinksterdagen of van den algemeen verwach'en oorlog met Italië, waardoor Duiischland ten behoeve van het troepenvervoer meer wagens dan gewoonlijk noodig heeft, want in den regel moe een verminderde aanvoer van wagens aao belangrijke troepenverplaatsing geweten worden. Naar ons door Duitsche spoorbeamb ten werd verzekerd heeft Duitschland voor Italië reeds 1.200.000 mannen klaar s'aan. Een feit Is het, dat in alle garnizoen- plaatsen en langs de grenzen in een groot aantal kleinere plaatsen, omdat in de kazernes geen voldoende ruimte is, nog tien duizenden militairen aange- trofien worden, die nog niets van den oorlog gezien hebben. De tor pc dee ring van de Panti leimun. KONSTANTINOPEL, 25 Mel (Wolff.) Het benchi van het verlies van het li nieschip Panteleimon van de Russische Zwarte Zeevloot was nog slechts uit buitenlandsche telegrammen bekend. Nu eerst wordt hier ambtelijk medege deeld, dat het linieschip door een Turk sche duikboot in den grond is geboord Men heeft van Turksche zijde het be staan van de duikboot, zoolang van haar optreden niets bekend was geworden, geheim gehouden. Uit Grieksche bron wordt gemeld, dat een onderzeeër der geTUeerden de zee van Marmora binnendrong en 3 Turksche transportschepen torpedeerde Vier duizend man zijn verdronken Ha- vas seint uit Parijs, dat behalve de 3 transportschepen nog 2 toipedobooten door den Engelschen onderzeeër tot zin ken zijn gebracht. De Turksche lezing Is, dat de 25 jaren oude kanonneerboot »Pelenki Deria* in den grond werd geboord maar nog tot het zinken toe op den onderzeeër schoot, welks lot onbekend is. De manschappen zijn op twee dooden, na, gered. Koning Constantijn van Griekenland. MILAAN, 25 Mei. (O.V.) Er is een ongunstige wending in de ziekte van den koning van Griekenland gekomen. Gemeld wordt, dat pr'ns George van Griekenland In gezelschap van twee Fransche professoren van Parijs naar Athene is vertrokken. Een telegram uit Athene meldt, dat pro'. Krauss uit Berlijn naar de Grieksche hoofdstad is ontboden. £en hoogsi belangrijk© uit spraak in zake de United Shoe Machinery Go. De lezers van ons blad zullen zich nog wel herinneren hoe indertijd, vooral in Duitschland, geageerd werd tegen de V. S. G. g in b h. te Frankfort, aan welker huurcontracten als strijdig tegen de goede zeden en gebruiken in den handel, niet langer kracht van wet zou worden toegekend. Wij vermeldden, welke maatregelen de Alg. Bond van Duitsche Schoenfabrikanten genomen had. om zoo mogelijk tot een vergelijk te komen en, bij aldicn zijne pogingen in deze niet slaagden, de zaak voor den rechter te brengen Op verzoek van genoemden Bond van SchoenfabriKanten namen wij toen het voornaamste van dat betoog in ons blad op. Thans wordt ons verzocht ook in ons blad te willen vermelden, hoe en op welke gronden de Rechtbank te Boston in zake eene aanklacht tegen de U. S. M. Co, wegens overtreding der anti-trustwet, heeft be slist. Eerlijkheidshalve meenen wij ook aan dit verzoek te moeten voldoen. De lezer kan dan voor zich zelve het „hoor en wederhoor" toepassen, daar wij ons beslist van iedere kommentaar onthouden willen Tot goed begrip der zaak zij hier gemeld, dat de Un. Shoe Mach Co het stamhuis der D. V. S. G. is. Het ons toegezonden artikel \- idt onge veer als volgt Het Boston News Bureau publiceerde het volgende uittreksel aangaande de voornaamste punten uit het proces van de Regeering tegen de United Shoe Machinery, waarin onlangs door het districts gerecht der Vereenigde Staten te Boston, uitspraak gewezen is. Ieder der diie rechters had een bijzondere mee ning over verschillende deelen van het bewijs materiaal opgegeven, doch allen waren eenstemmig van oordeel, dat de ingediende klacht verworpen diende te worden. Rechter Dodge overwoog o.a. De partijen of het publiek weer terug te brengen tot de bedrijfstoestan den van vóór 1899 is natuurlijk on mogelijk. De vraag is niet of de ontwikkeling van de zaak der United Co. tot een zeer groot commercieel succes geleid heeft. Hare machines kunnen nu eenmaal, evenals het geval was met de machines die door de verschillende maatschap pijen in 1899 gemaakt werden, door de schoenfabrikanten over 't algemeen het voordeeligst gebruikt worden en ge nieten daarom de voorkeur. Gaat men het geheele gebied de machines tot het aaneennaaien van on der- en bovenwerken van schoenen, dan heeft er al dien tijd vrije concurrentie bestaan. De beklaagden zijn geen monopolisten, doch concurrenten ge weest. Hun eenige middelen om het veld te behouden zijn rechtmatige mid delen betere machines geweest. In de aangevoerde bewijzen is geen steun te vinden voor de bewering, dat „enorme en overmatige winsten" ge maakt zijn. Niets in de bewijsvoerig wettigt de gevolgtrekking, dat er winsten gemaakt zijn die niet in billijke verhou ding staan tot de uiterst groote kosten, waarmede de zaak ontwikkeld is en in stand gehouden wordt, tot het groote aanlegkapitaal, dat er voor noodig is, en tot den ondernemingsgeest, het uitvin- dings-vermogen en de koopmanseigen schappen, die er bij te pas komen Wanneer het verkregen resultaat in eenigerlei opzicht een „monopolie" heeten kan, zoo volgt hieruit niet, dat de beklaagden handel en nijverheid ge hinderd of zich aan de monopoliseering of de poging daartoe schuldig gemaakt hebben. Er zijn meer dan genoeg be wijzen bijgebracht, dat het feitelijk door toepassing van alleszins wettige metho des verkregen is. Dat de graad van liet bereikte succes en het overwicht in het aantal cliënten, dat de United Co. verworven heeft, te danken is aan de hoogere capaciteit, die zij in haar in verbinding met elkaar werkende geoctrooieerde machines ont wikkeld heeft, gepaard aan de uitne mende voordeelen die zij bij hun werk zaamste aanwending verleent, moet, onbetwistbaar bewezen geacht worden. Het wordt niet bestreden, dat hare machi nes, toen de klacht ingediend werd, in aantal en beteekenis de hoogste ont wikkeling aangaven, die oott in het bedrijf waartoe zij behooren, bereikt is De gevallen, dat de zaak eener schoen machines makende firma aan de United Co aangeboden en door haar van de hand gewezen werd. waren veel talrijker dan de gevallen van aankoop. De ge vallen. dat in dezelfde tijdsruimte uit vindingen aangeboden en afgewezen werden, waren veel talrijker dan die van aankoop van octrooien en uitvindingen. Het dossier wijst uit, dat harerzijds nooit een poging gedaan is, Thomas G. Plant er toe te brengen zijne uit vindingen of machines of anderzins aan haar te verkoopen. maar dat veeleer voor dien aankoop alles door hem in 't werk gesteld is. Daar het overgenomen eigendom, naar bewezen was, het betaalde bedrag waard geweest is, vervalt geheel en al het argument, dat den beklaagden er zooveel aan gelegen was een monopolie te bezitten dat zij, bereid waren, 6 millioen dollar of welke andere groote som ook neer te tellen om een concurrent kwijt te worden, of dat dit krachtens een in 1899 opgezet algemeen plan gebeurd was. Er is ook geen genoeg bewijs voor geleverd, dat de beklaagden er werk van maakten, geoctrooieerde uitvindingen op te koopen om ze ongebruikt te laten. Op alle manieren is gepoogd, in het geding te brengen al wat tusschen 1899 en einde 1911 door de vele beklaagden of hunne vertegenwoordigers gezegd of gedaan is en reden kon geven, hun ver drukking dwang of dergelijke onbillijke gedragingen tegenover de concurrenten der United Co of het publiek ten laste te leggen- Bij de lange tijdsruimte en de groote aldus onderzochte gebieden, bij de talrijke opgegeven pogingen iets dergelijks te bewijzen, en bij het ge noemde resultaat van de werkelijk aan geboden en eindelijk als basis be schouwde bewijzen schijnt de gevolg trekking volkomen gerechtvaardigd, dat de door-de beklaagden en de United Co gevolgde methoden over 't algemeen in al deze opzichten onaantastbaar geweest zijn. Met betrekking tot de gewraakte huurcondities heeft de klagende partij m i. niet bewezen, dat het doel der beklaagden met de invoering daarvan was om de concurrentie van anderen te verhinderen. Werd aannemelijk gemaakt, dat de deze condities bevattende huur contracten op zich zelf een onwettige industrie beperkingbewerkten of den beklaagden noodzakelijkerwijs een on wettig monopolie verschaften, dan zou stellig aangenomen moeten worden, dat de beklaagden het opzet hadden gehad tot die uitkomst te geraken. Maar het bewijsmateriaal komt mij voor die conclusie onvoldoende voor. De bewe ring, dat een dergelijke uitkomst bereikt wordt, houdt m.i. geen rekening met de rechtmatig verkregen rechten der be klaagden op de verschillende ge octrooieerde uitvindingen, die zij recht matig bezeten en vereenigd hadden, en vergunt hun ook niet een behoorlijke speelruimte voor hun recht om met hun huurders overeenkomsten aan te gaan, die de productiviteit van gecombineerd bedrijf der gehuurde machines het meest bevorderden en zoodoende tevens de hun daarvoor toekomende recetten in den vorm van royalties (huurprijzen) het hoogste opvoerden. Rechter Putman sprak zich als volgt uit Er is geen bewijs aangevoerd, dat de United Shoe Machinery Co. haar huur contracten op willekeurige of onbillijke wijze opgedrongen heeft. Gevallen van zulke opdringing zijn zoo zelden voor gekomen, dat zij zoo goed als zonder beteekenis zijn. Wij kunnen in de ontwikkeling van de United Shoe Machinery Co. en haar handelen geen steun vinden voor de door de klagende partij opgeworpen beschuldiging van opzettelijke onder drukking, willekeurige behandeling of meer van dien aard, vooral voor zoover zij betrekking hebben op pogingen tot vernietiging of verlamming van concur renten. Dal de United Shoe Machinery Co. een zoo groot deel van den handel in het gebied, waarin zij werkte, ver kregen heeft, berust zoozeer op de toepassing van buitengewoon deugdelijke methoden, dat bij den onpartijdigen onderzoeker de gedachte aan andere methodes niet opkomt. De prijzen voor reservedeelen enz. zijn nooit overdreven hoog geweest, veeleer het tegendeel. Andere bewerin gen dienaangaande zijn öf ongemoti veerd óf van te algemeenen aard. Rechter Brown gaf te kennen Er wordt in ernst beweerd, dat door de bindende clausules de schoenfabri kant „aan handen en voeten" geboeid is en „gedwongen" is, nog andere machines van de beklaagden te nemen. Overweegt men echter dat hij uit vrijen wil het beperkte gebruiksrecht gekozen heeft en geweigerd om den prijs voor het onbeperkte gebruiksrecht te betalen dat hij alles ontvangen heeft, waarvoor hij van zins was te betalen, dan schijnt het billijk te zeggen, dat de eenige beperking voor hem hierin bestaat, dat hij het eigendom van een ander niet zonder diens toestemming gebruiken kan en dat hem deze toestemming geld kost. Sommige groote fabrikanten schijnen beweerd te hebben, dat het tegenover hen onbillijk zou zijn, van een groot fabrikant dezelfde royaliteit te vragen als van een kleine, zooals de United Co. gedaan heeft. Het zeer groote voordeel, hetwelk het huursysteem voor de schoenfabri kanten over 't algemeen heeft, namelijk dat hun een machinale inrichting van de hoogste productivitiet geleverd en de individueele moeite in dit kostbaarste en moeilijkste deel der fabrikatie hun bespaard wordt, en de algemeene tevre denheid over dit systeem werden zoo overweldigend bewezen, dat alle twijfel weggenomen is of het huursysteem over 't algemeen onaantastbaar is. De voorwaarde van uitsluitend gebruik lijkt een onmisbare voorzorgsmaatregel in deze gevallen, om den verhuurder een vergoeding te waarborgen, die uit elk oogpunt niets anders dan billijk te achten is. De geschiedenis der maatschappij en de ervaring van fabrikanten, die hun kapitaal niet in machines hebben be hoeven vast te leggen en zoo hun bankcrediet behouden, geeft geen recht matige reden tot klagen over den langen duur der contracten. Het dossier wijst u t, dat de beklaagden voor de ont vangen royalties volle tegenwaarde geleverd hebben In de klacht der Vereenigde Staten wordt verklaard, dat een aantal der grootste schoenfabrikanten in de Ver eenigde Staten, huurders der beklaagden, met hun verhuursysteem ontevreden waren, maar deze zeer intelligente heeren kunnen toch niet geacht worden het voorwerp te zijn van ongewettigde verdrukking of dwang. iedere onderneming om zulk een onbegrensd gebied als dat der afnemers voor schoenmachines te monopoliseeren, lijkt onuitvoerbaar Wie in een reeds bezet fabrikatiegebied komt, moet erop voorbereid zijn, de fabrieken zoo com pleet geïnstalleerd te vinden, dat zij geen cliënteele meer vormen. Men kan onmogelijk meenen, dat zooveel fabrieken om een andere wer kelijke reden met de machines der be klaagden geïnstalleerd zijn, dan omdat hun daarmede iets goeds aangeboden is. Te zeggen dat dit in hoofdzaak hier aan ligt, dat hun huurcontracten den duur der octrooien overschrijden, of dit ligt aan de uitsiuitings-, verbods- of annul- leeringsclausuies, berust grootendeels, zoo niet geheel op een onderstelling. Maar dat het bedrijf der beklaagden in zoo groote mate op de gemaakte verhu- ringsconditiën berust, dat deze een factor van zelfstandige kracht bij ver krijging of handhaving van een monopolie vormden, dat is niet aangetoond. Ren xeer juiste opmerking. De Maasbode schrijft: Ook »de Haagsche Post* bespreekt deze week het Nedeilandsch gezant schap bij den Paus. Het blad schrijft>Het Vatlkaan streeft er onder Paus Benedlstus, die een di plomaat is, met groote bekwaamheid en volharding naar, om het middelpunt te worden van de beweging) die naar den vrede zoekt. Naarmate, door de minder vriendschappelijke verhouding tusschen Amerika en Duitschland, de kansen van President Wilson om in den oorlog be middelend op te treden, afnemen, ver meerderen die van den Paus. Zoo is het dan zaak voor ons land, dat bij het sluiten van den vrede van nabij betrok ken kaa worden om goed op de hoogte te blijven van wat er op het Vaticaan omgaat. En daartoe is een gezant noo- dig.* Na er alzoo op gewezen te hebben, dat bij eveotueele vi edesonderhandelin gen vóór allen de Paus een eerste plaats zal innemen, maakt >de Haagsche Post* o.i. nog deze zeer juiste opmerking „Er was een tijd gedurende den oor log, dat men ook ons land noemde, of wel juist ons land als aangewezen om, wanneer de tijd rijp was vredesonder handelingen uit te lokken. Het aanzien dat onze Koningin in het buitenland geniet, de erkende bekwaamheid cd onpartijdigheid van onze regeering, het vredeswerk, dat al ia den Hteag is ver- richt, schenen ous land voor die taak te bestemmen. Maar nu hoort men er niet meei van. En dan stelt de redactie deze vraag die zij zelve al instemmend schijnt te b antwoorden >Zou het kunnen zijn, omdat eeu deel van onze pers niet naar de vermaning van onze Regeering heeft geluisterd om de onzijdigheid te betrachten, en met groote felheid een der oorlogvoerende partijen voortdurend hoont »Tot onze verwondering zagen wij, dat ook Belgische bladen, die gedurende den oorlog in ods land verschijnen, zich zoo te buiten gaan.* Dc opmerking van >De Haagsche Post* lijkt ons volkomen juist. Wij be grijpen dan ook niet, dat de Regeering die bij andere bladen wel degelijk hare bemerkingen Weet te plaatsen, den op» hitsenden toon van dat blad lijdelijk duldt. Of ducht men daar ook de reprise van het optreden van Hector Trtub? Door een rat aangevallen. Terwijl een vrouw met andere vrouwen en mannen op de dorpsstraat te Burg- werd (Frstond te praten, werd zij doo: een rat aangevallen. Het dier klom tegen de beenen op, over den rug, tot den halsboord De vrouw gilde hevig, de man nen grepen haar aan en wisten de rat dood te knijpen, nadat het dier een der mannen in de hand gebeten had. Ernstig spoorwegongeluk. Zaterdag-morgen om 7 uur heeft op 8 mijlen van Carlisle (Schotland) een spoorwegongeluk plaats gehad, een der ergste spoorwegrampen, ooit ia Engeland voorgekomen. Een lokaaltreln, die op een zijspoor werd gereden, Is door een trein die troe pen, 490 officieren en soldaten van de Royal Scots, van Sterling naar Liverpool vervoerde, aangereden. De militaire trein schoof in elkaar en de exprestrein van Londen naar Glasgow reed tot overmaat van ramp op den wrakhoop. Er brak brand uit en met groote snelheid ver spreidden de vlammen zich. Vreeselijke tooneelen volgden. Het reddingswerk werd dadelijk ter hand genomen maar de felle brand bemoeilijkte het ten zeer ste. Men denkt dat er ten minste 100 dooden zijn; honderden zijn gekwetst. De meeste dooden en gewonden zijn militairen, maar ook veel passagiers van den exprestrein zijn gedood of gewond. Ten 9 uur 's avood waren 73 lijken geborgen waaronder van passagiers uit den slaapwagen van den exprestrein, die zoo zwaar zijn verminkt dat ze onkenbaar, zijn. In de velden naast de spoorlijn, waar heen de gewonden zichzelf hadden ge sleept of waren gebracht, hebben zich jammerlijke tooneelen afgespeeld. Vrouwen en kinderen uit de omliggen de plaatsen brachten voedsel en water aan. Toen de verwarring na de ramp op het hoogst was steeg de ontzetting nog door lulde knallen van de ontploffende patronen in de patroonhouders van de soldateu, die in den brandenden wrak- hoop lagen. Daar den brand zich snel uitbreidde bestond er ook gevaar dat de kisten munitie, die achter in den militairen trein waren geborgeo, zouden ontploffen. De ongedeerde officieren en manschappen begonnen dadelijk deze munitie in veilig heid te brengen. Tot de middag stegen telkens kreten en gejammer uit den wrakhoop op. Sol daten, die in Frankrijk waren geweest, verklaarden dat het tooneel hen aan het slagveld deed denken. Verscheidene slachtoffers zijn geheel verbrand. Ernstig ongeluk. In den nacht vau Zondag op Maandag te ongeveer 12 uur ia op den Bredaschen weg nabij caló ^Stad Parijs* onder Gilze Rijen een ernstig ongeluk gebeurd, dat een menschenleven beeft gekost. De sergeant Diemei te Tilbarg Id garni- oen en de korporaal Rademaker nit Berkel- znschoi, fietsten matig ter zijde van de mac-adamweg, het fietspad is tijdelijk ingenomen door rails, toen zij achter zich enkele auto's hoorden naderen in zeer «nelle vaart. Twee snorden vlak achter el kaar voorbij, de derde een huur-anto zou het ongeluk veroorzaken, Plotseling zag de chauffeur G. efn rywiel tegen zijn voorrnit opspringen en deze geheel verbrijzelen. Wat er gebeurd was, wist hij nog niet, maar hij kreeg er een angstig vermoeden van; gezien had hij tot op dit oogenblik niemand en niets. Onmiddellijk terngkeertnd vond by en de beide inzittenden langs den weg twee militairen liggen; een sergeant die met een gat in het hoofd bewusteloos lag en een korporaal, die een tamelijk ernstige been- kneuziüg had, wijl een der aotowielen er over heen was cereden. Gelnkkig had de man stevige leeren beenkappen aan, en is hij daardoor voor beenbreuk gespaard ge bleven. Aanstonds beeft men de beide ge kwetsten opgenomen en ylings naar bet po* luiebureau te Tilburg vervoerd. De sergeant wai nog altijd niet 'ot bewustzijn gekomen, en het liet zich zeer ernstig aaniien.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2