Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Waalwijk, 26 Mei 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed eneven goedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. op Donderdag 27 Jaarmarkt Mei a.s. Volksmatinèes. De belde volksmatinèes door de Lie dertafel en de Harmonie op Zon- en Maandag j.l. gegeveD, mochten zich in een flink bezoek verheugen. Onder de vier koren door de Liedertafel den len Pinksterdag uitgevoerd, trof ons bijzon der »Lentezang< van Weijtz, eene origi- neele, lastige doch fraaie compositie, die schoon in korten tiid geleerd, uit muntend gezongen, werd. De fraaie ba ritonsolo daarin werd door den heer Ant. Kooien uitstekend vertolkt. Ook de matinée van Orpheus, den volgenden dag, Hep flink van stapel. Er werd cor rect en met gloed gespeeld. In aanmer king genomen de moeilijke omstandig heden, waaronder genoemde gezelschap pen, ook alweder tengevolge der mobi lisatie, repeteeren moeten, verdient zeker hulde of minstens dankbare erkenning dat zij hun uiterste krachten inspannen om het kunstminnend pubiek geregeld op iets nieuws te onthalen. Aansluiting De Directeur van bet post- en tele graafkantoor alhier maakt bekend dat de Chemische fabriek van den heer Albert Reijgers onder no. 68 aangeslo ten is aan het telefoonnet. Men deelt ons mede, dat nog is aangesloten aan het rijkstelefoonnet onder no. 69 de firma R. Delhaye, Stationstraat alhier. Kermis. Naar wij vernemen is 1.1. Maandag morgen een algemeene vergadering ge houden van den R. K. Gildenbond, waar in behandeling kwam het voorstel van het bestuur om een adres te richten tot den gemeenteraad met het verzoek dit jaar wegens de tijdsomstandigheden de kermis niet te laten doorgaan. Er waren een negentigtal leden te genwoordig en met 62 tegen 29 stem men werd besloten een adres in boven bedoelden geest in te dienen. Bossche Diocesane Drankbestrijdersbond. Op de vergadering 2en Pinksterdag door bovengenoemdeD Bond te's Bosch gehouden, werd o.m. als bestuurslid her kozen de heer J. Houben alhier. De heer Houben behoorde tevens on der de rij der sprekers en had tot on derwerp gekozen de Drankwetactie. Spreker begon met een schildering over den wereldkrijg, waarin vooral de alcohol den strijder bracht tot de laagste daden. In alle landen ging daarna een spontane beweging op ten gunste der drankweer, en de drankbestrijding werd wettelijk geregeld. Opmerkelijk is daar bij, dat vooral op beperking werd aan gestuurd van het aantal drankgelegen heden. Spreker besprak vervolgens de Drankwet van 1881, gewijzigd in 1904, welker geschiedenis en doel hij naging. In iedere gemeente dient in 1915 een adres ingediend aan den raad tot verla ging van maximum vergunningen, waar toe de wet gelegenheid geeft. Het ijzer is nu heet en moet gesmeed worden, tot 1920. Ook aan het verloven-stelsel dient beperking gebracht. De actie voor 1915 moet spoedig en met kracht ter hand worden genomen. En vooral in deze dagen moeten wij waakzaan en werkzaam zijn, nu er zooveel is, dat ge legenheid geeft tot drankmisbruik. Ongeval. Toen het rijtuig van Dr. v. G. alhier 1.1. Zaterdag :e Sprang stond te te wachten wou z'n koetsier even iets aan het hoofdstel van 't paard vermaken en deed dit stuktulg even af. Het paard waande zich vrij en ging een dammetje in tusschen twee huizen. Dit v/as zoo eng dat 't paard er slechts doorkon maar de koetsier die het vast hield werd meegetrokken en tegen den muur gedroogen en ook de buggy werd leelijk beschadigd. Hoewel het zich in den beginne niet zoo erg liet aanzien, bleek later dat Thijs een rib had gebroken. Een schoenma ker die hulp verleend had, liep ook nog een paar schrammen op. Verplegings-exatnen. Voor het examen ziekenverpleging gehouden in het R. K. Gasthuis te Veghel zijn geslaagd de volgende Eerw. Zusters Z. Columbana (Joh. Vogels)Z. Eg- berta (Th. v. d. Aa) Z. Baldwina (M. Hendriks)Z. Wilhelma (A. Zwetsloot) Z. Cherublna (M. Zwetsloot) Z. Am brosia (H. v. Aken); Z. Tiliberta (J. v. d. Meijs). Een Nestor. De heer H. H. G. van Everdingen, burgemeester der gemeente Beusichen. is als zoodanig herbenoemd. De heer Van Everdingen, die bijna den 84-jarigen leeftijd heeft bereikt, is de Nestor van de Nederlandsche burgemeesters, en nog steeds met zeldzamen ijver en werkkracht bezield. Hij is reeds ruim 40 jaar in zijn gemeente werkzaam, eerst als secretaris en daarna als burgemeester, en legt eiken dag den weg van zijn woning te Zoel- mond tot aan het gemeentehuis te Beu- sichem nog te voet af. Bevolking. De St ct. no. 120 bevat het bevolkingt- cijfer van iedere gemeente der provincie Noordbrabant, op 1 Jannsrie j.l. De provincie Noordbrabant telde op dien datnm 335,124 mannen en 884,906 vrou wen, iu 't geheel 670, 030 inwoner?. Voor 'e-Hertogeubosch waren deze cijfers 17,128, 18,906 en 36, 034; voor Tilburg: 27,348, 28,888 en 55,736; voor Breda: 18,148, 14,626 en 27,769 vot Roosendaal c.s.:8875, 9229 en 18,104 voor Bergen op Zoom: 8255. 8465 en .18,104 voor Oosterhont6720, 6645 en 13,865; voor Prinsenhage 5873, 5861 en 11,734, BAARDWIJK. A.s. Zaterdag 29 Mei zal onze dorpsgenoot de Eerw. Heer P. J. H. van Heijst, door Z. D. H. den Bisschop van 's Boscb, priester gewijd worden. Zondag len Pinksterdag gaf de lieder tafel yTot bloei der toonkunst^ een welge slaagd concert. De op het program voorko mende nummers werden alle uitstekend uit gevoerd. Vooral de uummers door den heer Boom en deu dir. den hr. L. v. Cromvoirt vie len in den smaak. Tot onze spijt hebben wij vernomen dat de heer Boom, alom be kende bariton-solist, onze gemeente heeft verlaten, waardoor de liedertafel en het R. K. Zangkoor een hunner beste krachten \erloiau hebben. NIEUWKUIK. Heden hield de postdui- veu-vereeniging „de gevleugelde Vrienden", gevestigd bij J. Sc'ualkeo, een wedvlucht van Amsterdam. Met N.O. wind, waren de duiven om 8 uur in vrijheid gesteld. De prijzen werden behaald als volgt A. v. d. Ven le en 2e prijs, le poelprijs en zilveren medaille voor eerste duif. Th. J. v. d. Besselaar 3e 5e 8ö en 14e prijs 2e 4e 6e poelprijs. J. Schalken 49 prijs 8e poelprijs. J. Trommelen 6e 15e prijs, G. Brok 7e 13e prijs 5e poelprijs. F. v. Steen»el 9e 10e prijs 7e8e poelprij». Samuels lie prijs 9e poelprijs. W. Schelle 12e prijs 10e poelprijs, LUTTELHERPT. Ruim half een heden middag brak brand uit bij bakker v. B. alhier. Door de droogte van het rieten dak greep het vuur snel om zich heej. Door het snel optreden der Herptsche brandweer alsmede door de flinke hulp van den riet dekker F. v. d. Lee uit Elshout, was men het vuur spoedig meester. Daarom een woord van lof aan de Herptsche brandweer en genoemden v. d. Lee. Ook de brandspuit uit Hedikhuizen was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen dienst meer te doen. Da braud ontstond waarschijnlijk door een gebrek aan den schoorsteen. Assurantie dekt de schade. 'S-POSCH. Alhier doet zich in de huizen ia het centrum der stad het ei genaardig verschijnsel voor, dat de kel ders geheel onder water loopen zonder dat de herkomst van het water kan ge constateerd worden. Door de gezond heidscommissie wordt een onderzoek ingesteld. Thans wordt door de z.g. buiten slagers ook gebruik gemaakt van de gelegenheid tot verkrijging van regee- ringsvarkens. De prijzen van het var- kensvleeschzijn daardoor belangrijk lager geworden. Zij worden in de winkels gepubliceerd en varieeren van 60 tot 50 cent per pond. Indien de verstrek king der varkens geregeld kan geschie den, zoo zullen de prijzen, die door de regeering worden vastgesteld, nog lager gesteld worden. OSS. 25 Mei. Bij de bouwvereeniglng ïSt. Willibrord*, welke reeds een com plex van 37 werkmanswoningen in den zin der woningwet aangebouwd heeft, bestaat het voornemen binnenkort op nieuw circa 150 arbeiderswoningen te bouwen, wegens den grooten woningnood onder de werkraansklasse. Een viertal industreën hebben reeds als waarborg voor de gemeente een flink stamkapi taal gegarandeerd, waarvan de N.V. Ant. Jurgens' Margarlnefabrieken alleen ongeveer drie vierde gedeelte voor hare rekening wil nemen. oor het examen zieken verpleging gehouden iu 't R.K. Gasthuis te Veghel is geslaagd onze gewezen dorpsgenoote de Eerw. Zuster Filiberta Johanna van der Meijs. SPRANG. Toen j.l. Zaterdag Dr. van Gils uit Waalwijk met zijn rijtuig in onze gemeente was, was er een ooglap van het paard stukgeraakt. Toen de knecht van Dr. v. G. en de schoenmaker v. d. H. bezig waren dit te maken, sloeg het paard op bol zoodat zij er beiden onder raakten, waardoor de knecht van Dr. v. Gils een rib brak en v, d. H. werd dcor een slag van het paard aan de wang verwond. J.l. Maandagmiddag kwam de 18-jarige v. d. P. uit Rotterdam, die met zijn ka meraden de ffRoe»telberg" zouden gaan be zichtigen toen zij aan 't stoeien waten soo te vallen dat zijo been ernstig inwendig werd gekneusd en bij door zijne kameraden naar zijn familie te Sprang moest worden gedragen. De Pinkstercollecte heeft in de Geref. Kerk alhier f 6,565 opgebracht. SPRANG. Gehouden Raadsvergadering den 22 Mei 1915, des avonds 7.30 uur. Tegenwo rdig alle leden (één vacature.) Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen DotuleD, wordt het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1915 vastgesteld op een bedrag van f 1994,81 verdeeld over 182 aanslagen. De reken ng van het Burgerlijk Armbe stuur over 1914 wordt goedgekeurd toi een bedrag in ontvangst op f 2286,485, in uit gaaf op f 1816,215 dus met een batig slot van f 470,20. Teu slotte wordt besloten eeü tijdelijke geldleeuing aan te gaan, ter voorziening in kasgeld, tot een bedrag van f 600 Teutende 5 ten honderd iu het jaar. Hierna wordt de vergadering gesloten. CAPELLE. Bij A. S. alhier werden Donderdagnacht zeven kippen ontvreemd Men denkt, dat een hond de schuldige is. Kippenhouders houdt uw kippenhok gesloten. De godsdienstoefeningen bij de Ned. Hervormde Kerk alhier zullen in 't vervolg inplaats van 's Zondagsmid dags om 2 uur, aanvangen des avonds te half zes. C. M. alhier ving verleden week ia 't Oude Maasje een snoek die het ge wicht haalde van ongeveer 12 pond. H. M. alhier had het ongeluk bij het uitwijken met zijn fiets in een sloot terecht te komen. Met enkele kneuzin gen bracht hij het er af. Van C. d. R. alhier werd tweeden Pinksterdag te 's Gravemoer een rijwiel ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. WASPIK. Zooals op vele plaatseD, schijnen ook hier menschen te zijn, die de aangifte van hun honden voor de b, lasting wel wat verwaarloozen. De politie, wie op gedragen was hierop eens te letten, spoorde op één dag 23 honden op, waarvan geen aangifte gedaan was. Tot kantoorbediende op bet postkantoor albier is benoemd mej. A. de Bont uit Gouda. A. s. Zondag zal de drankbestrijding /,Si. Bartholomens" alhier aene vergadering houden in de zaal van den heer fl. van Iersel. Behalve enkele huishoudelijke zaken staat ook een lezing op de agenda. De saikerbieten komen over 't alge meen goed op. Tocb schijnen ze op sommige plaatsen te lijden te hebben van ongedierte. Het blijkt namelijk dat hier en daar de wortels der jonge plantjes door wormen zijn aangetast. Hoe gevaarlijk het voor kinderen is ach'.er rijtuigen te gaan haDgen, bleek hier gisteren weer. De vijfjarige D. v. S. hield zich vast aan de trede vau een rijtuig. Toen hij wilde loslaten bleef hij met zijn das aan de trede haken, kwam te vallen en werd zoo een 50 meter meegesleurd. Het ventje zag er op 't eerste gezicht deerniswaardig uit. Na gowasseu te zijn viel zijn toestand echter mee. Wel was de jonge geheel ver suft, maar hij had slechts enkele builen en ontvellingen opgeloopeu. Intusschen voor hem zelf en andere eeD goede lts. In de heden gehouden vergadering van den polder „Klein Waspik" zijn tot bestuurs leden gekozen de Heeren W. Verschuren, J. M. C. Rijken en Joach. Kamp. Met de Pinksterdagen was 't 's avonds nogal rumoerig in de gemeente. Op de Kerkpad werden op een paar plaatseq ruiten ingegooid. De politie doet ijverig onderzoek naar deze laffe daders, maar zooals gewoonlijk, zijn znlke kwajongens moeilijk te achterhalen. WASPIK. In de heden alhier gehouden vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap KleinWaspik zijn benoemd tot poldermeesters de heeren A. M. Rijkeo te Loonscheudijk, W. B, Verschoren en Joach. J. Kamp te Waspik, iü de plaats van de heeren P. H. Sagt, overleden, W. W. Zijlmans en Jan H. Kamp die als zoodanig hun ontslag geno men hebben. RAAMSDONK(Do p). A. s. Zaterdag zal in de St. Janskerk te 's Hertogenbosch de plechtige priesterwijding plaats hebben der Eerw. Heeien H. J. A. Schoenmakers en J. H. Versshnren. Het mogen den Eerw. Heeren gegegen worden, hon goddelijke De Echo ras het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5