De Oorlog1. MfEUWS UIT KAATSHEUVEL. Handelsberichten. Laatste Berichten, roeping lange jaren met vracht ta vervullen tot heil van veler onsterfelijke ziel. Het 6-jarig kindje van den heer M. gleed van een zandhoop in de haven te R'veer. De heer G. van Aalst sprong de drenkelirge direct na en redde de lieve kleine van sen wissen dBod. De echtgenoole van G. Joore te R'veer viel van de zoldertrap en brak daarbij een rib. Dr. Qairijns verleende hulp. Bij den landbouwer C. Bink is een au niet t&ple-melk van het erf ontvreemd. De politie stelt een ijverig onderzoek in. De heer R. van Rheenen is aangesteld als arb.-telegrifist aan het station te Waspik. De jongeheer Autoine Kieboom slaagde gisteren voor het toelatingsexamen van het gymnasium te Tilburg. K. v. K. te Raamsdonksveer In haar jaarverslag meldt de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Raams donksveer, dat 1914 voor het landbouw bedrijf, de veefokkerij en veehouderij voor zuivelbereiding en de veeweiderii voor vet vee aldaar een vrij gunstig jaar is geweest. De paardenfokkerij gaf er goede uitkomsten. Jonge paarden waren zeer hoog in prijs, evenals fokmerries. De handel in overige soorten paarden ging, na het uitbreken van den oorlog, niet vlug. Voor de bouwlanden was 1914 over 't algemeen een goed jaar. De huuropbrengst was in boeveelheid wel klein, doch wijl de verkoopprijzen in 't laatst des jaars flink stegen, was de geldelijke uitkomst toch niet on gunstig. De huurprijs der landerijen was nog steeds zeer hoog. De ver koopprijzen waren lager dan de laatst- voorgaande jareD. Tengevolge van den stilstand in de bouwbedrijven was de handel bouw materialen niet rooskleurig. De cement- betonfabricage gaat zeer goed vooruit, doch heeft van de algemeene slapte zeer veel te lijden. De toestand van den graan- en tneel- handel was tot Augustus ongeveer gelijk aan dien van het vorig jaar. Bij het uitbreken van den oorlog liepen de prijzen snel op en kwamen door het ingrijpen der regeering eenigszins tot staan. De dikwijls aanzienlijke winsten op de voorraden werden eenigermate geabsorbeerd door de latere slapte in dezen handel. De hoepelmakerijen Wer den erg door den buitengewonen wereld toestand getroften. De uitvoer hield geheel opde hoepels, die in het afge- loopen seizoen gemaakt zijn, kunnen zoolang de crisis duurt niet worden afgeleverd. Wat den hooi- enstroohandei betreft, Het het nieuwe seizoen zich dadelijk geheel anders aanzien dan het oude. De hoedanigheid van het hooi was uitstekendde gewonnen hoeveel heid was echter in doorsnee wel een derde minder dan die van den vorigen oogst. De eerste prijzen varieerden van f 14f 16. De oorlog liet zich in den hooihandel onmiddellijk voelen. Tenge volge van het verbod van uitvoer werd geen hoeveelheid van beteekenis geëx porteerd. De prijzen stegen evenwel tot f 20 en daar vooral de militairen grootere hoeveelheden gebruikten, ging de handel in het binuenland tamelijk vlot. Het optreden der vorderingscommissie drukte een oogenblik den prijs, doch deze bleef zich voor de gewone koopers toch handhaven en steeg zelfs tot f 22. Hoewel noemenswaardig niet is uitge voerd, is de voorraad prima hooi thans toch niet heel groot. De stroohandel had in deze streek een normaal verloop met prijzen voor roggestroo f 12, tarwe stroo f 13haverstroo f 10, met geringen handel wegens niet veel aanbod. Na eenige jaren van groote slapte gingen de leerlooierijen weer eenigermate vooruiten thans is net bedrijf zeer druk in den lederhandel werden groote winsten gemaakt. Aangaande de maalderijen was de toestand tot Augustus gewoon, nadien heeft een groote ommekeer plaats gehad. Door de buitengewone stijging van de graanprijzen was er bijna geen gemaal dan voor de bakkerijvoor de land bouwers was er over het algemeen twee derde minder te malen dan onder ge wone omstandigheden. De handel in riet was tot Augustus bevredigend. De export was daarna van geen beteekenis. Aan de werf der N. V. de Scheeps- bouwwerven v./h. P. A. Ruytenberg was tot Augustus voldoende nieuw- en her stellingswerk, doch tengevolge van den oorlog en het stilliggen van het grootste gedeelte der Rijoschepen zijn daarna geen schepen in reparatie gekomen en s sedert geen enkele opdracht voor den ibouw van nieuwe schepen gegeven, zoodat er ook door de stijging en dea geringen aanvoer vaa de noodige materialen de toestand zeer ongunstig is en steeds moeilijker wordt. Aan de Coöp. stoomzuivelfabriek Nooit Gedacht werd 2,7 58,609 liter melk met een ge middeld vetgehalte van 3.16 pCt. ver werkt. Voor 100 liter werd gemiddeld uitbetaald aan botergeld f 4.56. Gefabri ceerd werd 101,965 K.G- DUSSEN. Gisteren sloeg het paard van zekeren van S. uit Werkendam, terwijl het aan den voerbak stond bij V. alhier plotseling op hol. Daar het paard geen toom meer j ,n had, liep hetgehee in 't wild het dorp door zonder onge lukken te veroorzaken, doch is toen verder doorgehold tot Bab-Broek (ge meente Meeuwen) waar men het eindelijk tot staan kreeg door het tegen een boom op te duwen, waardoor het rijtuig geheel verbrijzeld werd. Persoonlijke ongelukken kwamen in't geheel niet voor. Ook het paard had zelf nog geen letsel. Het huls van A. Merks alhier van ouds bekend onder den naam de olie molen aangekocht door de gemeente is ter slooping verkocht en is aangekocht door den heer N. de W. te Drunen voor f430. KAATSHEUVEL, 26 Mei 1915. Duivensport. De uitslag van het Zondag 28 Mei ge- honden concoors van uit KoevordeD, door de duivencluh //Columbia"', gevestigd bij den heer J. Smit, >e als volgt A. v. Dongen 1, 2, 13 en 14, W. van Ralkom 8 en 5, G. Brokken 4, 9, 11 en 12, J. Opperman 6 en 10, W. v. Best 7, 8 en 15. De eerste duif arriveerde om 9 uur 25 min., de laatste winnende duif om 9 nur 30 min., terwijl de duiven om 8 uar gelost waren. De poitduivenclub De Reisduif^, geves tigd bij C. v. d. Assem hield 'n vlucht van nit Meppel. Uitslag Ligtvoet no. 1, C. v. d. Assem no. 2, 8, 11 en 12, Dekker* no. 3, Lugters no. 4 en 9. Heudriks no. 5 en 10, d. Velden co. 6, Stokkermans no. 7. Postkantoor. Het nieuwe postkantoor zal op den vastgestelde» datum 1 Juni afgeleverd, doch nog uiet direct in gebruik geno men worden. Waarschijnlijk zal dit nog een 4 of 5 weken aanloopen. H. Familie. Met de twee Pinksterdagen zijn in de beide parochiekerken alhier oefeningen gehouden voor de leden der H. Familie. Ia beide kerken had een Eerw. Pater Capucijn de leiding. Den tweeden Pink sterdag werden de oefeningen gesloten met een algemeene communie der leden. Benoemd. Z. D. H. Mgr. W. v. d. Ven, Bisschop van 's Bosch, heeft tot kerkmeesters aan de parochiekerk alhier benoemd de hee- ren J. Wijdemans en J. de Bondt, waar door 't hestuur der kerk met 2 leden is uitgebreid. Verlof verleend. Door B. en W. is aan den heer A. van Amelsfooit verlof verleend tot het leggen van een gasmotor met 5 P.-K. in zijn nieuwe fabriek op de markt. Raadsvct gadering. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 28 Mei voormiddag om 10 uur. Aan de orde 7. 8. Benoeming onderwijzer a. d. school te Loouopzarxü. Benoeming schattingscouimissie Ryks- •iukomstsn belasting. Aanbieding Gemeenteverslag en verslag Woningwet. Vaststelling Broodverordening. Machtiging B. en W. tot het maken vsn kosten uit distributie rogge eü tarwe voortvloeiende. Voorstel gratificatie kweekeling van Oversteeg aan de openbare school te Loonschen Dijk. Onderzoek toeslag gemeente-ambtenaren (in de vorige vergadering besproken). Bespreking postkantoor-gebouw. Verkoop twee strookjes grord der ge- rneeufe aan de Wed. J. de Kort en B. Beaard. Van hei Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 25 Mei. (Havas.) Offtcieele mededeeling van hedenmiddag 3 uur Tusschen Nieuwpoort en Yperen le vendige artilleriegevechten, die het ge volg waren van het werkdadlge vuur van de zware Fransche artillerie op de wegen bij Raverzijde, ten ZW. van Oostende. Na een hevig bombardement hebben de Duitschers een aanval beproefd tegen den weg van Langemark naar Yperen. Hij is dadelijk gestuit. Ten N. van Ablain bebben de Duit schers tweemaal aangevallen. De aanval len zijn afgeslagen. Ten N. van Neuville—St. Vaest heb ben de Duitschers op den dag van den 24sten beproefd een aanval met een sterke strijdmacht te ondernemen. In den nacht van den 24sten op den 25sten hebben zij vier andere aanvallen gedaan, die mislukten onder het vuur van de Fransche artillerie en onmiddellijk gestuit zijn. Zij leden zware verliezen. BERLIJN, 25 Mei. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier In Vlaanderen hebben wij gisteren onze aanvallen in de richting van Yperen voort gezet en Vlaminghe Ferme, een kasteel ten noorden van Wieltje en Bellwoaards Ferme siormeni dorp Rooge genaderd. In deze gevechten zijn 150 gevangenen en twee machinege weren in onze handen gevallen. Ten zniden van Armentières, tusschen Nienw Capelle en Givencby, en ten noorden van de Lo- rerie-hoogte hebben wij plaatselijke vyan- delyke aanvallen bloedig afgeslagen. By Neuville zijn de in de loopgraven klaar staande vijandelijke troepen, die bestemd waren voor een bestorming onzer stellingen, door ons artillerievuur niet tot ontplooiing gekomen. In Kamerijk heeft een Fransch vlieger door het werpen van bommeu vijf Fran schen, die nit de kerk kwamen, gedood en 12 zwaar gewond. Bij St. Quentin hebben wij een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. LONDEN, 25 Mei. (Reuter.) Maar schalk French deelt mede Ten oosten van Yperen zijn gisteren tijdens een aanval, waarbij de Duitschers van verstikkende gassen gebruik maak ten, enkelen gedeelten van onze linie verloren gegaan en nog niet hernomen. De hoeveelheid gas, door den vijand gebezigd, was grooter dan ooit tevoren. Over een front van 5 mijl is gedurende 4'/2 uur gas uit cylinders verspreid. On ze linie is ook gebombardeerd met gra naten, die verstikkende gassen bevatten. Op sommige plaatsen steeg het gas tot 40 voet hoog. Een deel van onze linie is intact gebleven. Overal heeft de houding van onze manschappen aange toond, dat met de noodige voorzorgen deze vorm van aanval kan worden weer staan. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 25 Mei. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Aan de Dub«ssa hebben ODze troepen ten oosten van Rossieny sterke Russi sche strijdkrachten, die tegenover hen stonden, aangevallen en ze onder zware verliezen voor den vijand over de rivier teruggeworpen. Wij hebben daarbij 2240 gevangenen gemaakt en vijf machine geweren vermeesterd. Meer naar het zuiden zijn verscheidene aanvallen der Russen uit de richting van Eiragola, waarvan sommige zeer hevig waren, onder zware verliezen voor den vijand mislukt. Op het Z O. gevechtsterrein heeft het leger van generaal Von Mackensen gis teren de sterk bevestigde plaatsen Drho- jow, Ostrow, Radymno, Wysocko, Wie- lin, Makonisko en de hoogten ten N.W. van de Bobrowka en ten zuiden van de Cetula stormenderhand genomen. Tot dusver zijn 153 officieren en 21,000 man als gevangenen in onze handen gevallen. Verder hebben de verbonden troepen 39 kanonneD, waaronder 9 zware, en ten minste 40 machinegeweren buitge maakt. De Russen hebben buitengewoon gevoelige verliezen geleden. Het Engelsche slagschip Triumph getorpedeerd. KONSTANTINOPEL, 25 Mei. (Wolff). Het groote hoofdkwartier deelt mede Vanmiddag is het Engelsche slagschip Triumph in de Golf van Saros voor Ari Doernoe getorpedeerd en gezonken. (De Triumph, in 1903 van stapel ge- loopen, was een slagschip van 12,000 ton, bewapend met 4 stukken van 25.4 c.M., 14 van 19 c.M., 14 7.6 c.M 4 van 5,7 c.M. en 2 torpedolanceerbuizeu. De bemanning bestond uit 700 koppen Het was een zusterschip van de Swiftsure die ook aan de Dardanellen dienst doet. Red. De oorlog tusschen Oostenrijk en Italië. WEENEN, 25 Mei. (Wolff.)' Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Aan de grons van Tirol en Karinthië zijn hier en daar betrekkelijk kleine af- deelingen voornamelijk Alpenjagers, de grens overgetrokken. Toen zij op onze stellingen stieten en er op hen gevuurd werd keerden zij terug. Gemeenteraad van Waalwijk. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 28 dezer, des avonds ten 63/4 uur. AAN DE ORDE: le. Ingekomen Stukken. 2e. Plannen tot het bouwen ven één of meer woningen bij het gebouw der Rijksdag normaalschool. 3e. Ontwerp-beslulttot onderhandsche veihuring aan het Rijk van lokalen voor de Rijksdagnormaalschool. 4e. Ontwerp-besluit tot het aangaan van een onderhandsche tijdelijke geld- leenlog, groot f 106,000 5e. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het bestek voor het tweede gedeelte der werken tot verbetering der haven. 6e. Machtiging tot openbare verpach ting van het gras op het land, afkomstig van M. A. van Loon. 7. Benoeming van een Schattingscom missie voor de Rijksinkomstenbelastlng. BESOIJEN 25 Mei. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs 1 1.51. Laagste prijs t 1,47. Eieren 5 eeni per stuk.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6