bii JOH, VAN HAREN, UITVOERINGEN Advertentiën. Notaris Janssen Notaris Janssen Rleioe Advertentiën. gevraagd publiek verkoopen verpachten geplaatst. Ook wordt er zooveel moge lijk fioaocleele hulp verleend. Dat H. M. de Koningin met httdoel dezer vereeniging sympathiseert, kan blijken uit het feit, dat Zij haar onlangs eene gift van fl 25.000 deed geworden. Met voorlezing van eenige fragmenten uit de brochure van Dr. Kalff, waarin het lijden van miliciens, die door den dienst hun betrekking, hun kost verlo ren en anderzijds van gevallen, waarin door huip der vereeniging, vreugde en voldoeniag in verschillend huisgezin werd gewekt, sloot de voorzitter onder applaus zijne causerie. Eenige personen gaven zich voor het lidmaatschap dat een gulden kost, op. Voor verdere opgaven wende men zich tot den secretaris, notaris Schaap. H. H. Wijdingen. Vrijdagmorgen diende Mgr. A F. Diepen, titulair Bisschop van Danaba i. p. iCoadjutor van Mgr. W, van de Ven, in de kapel van het seminarie te Haaren de Tonsuur en Mindere Orden toe aan Theologanten van het Ille Stu diejaar en aan verschillende Fraters van Kloosterorden en heden ten half acht ure zal Mgr. de H.H. Wijdingen toe dienen in de Kathedraal van St. Jan als Het H Subdiaconaat aan 12 Theolo ganten o. m. aan Eduard van Mol uit Nieuwkuik en G. van Rooij uit Udenhout Het H. Diaconaal aan 12 Subdiakens o.a. aan Vine. J. Hoffmans uit Waalwijk Het H. Priesterschap aan 26 Diake ken o. a. aan P. A. J. van Heijst uit Baardwijk F. J. C. J. de Klijn uit Raamsdonksveer J. J. Pulles uit Drunen H. J. A. Schoen makers uit Raamsdonksveer en J. H Verschure uit Raamsdonk. Circus Althoff. Eeu der grootste inrichtingen op dit gebied, het circus Hermann Althoff, dat een personeel van meer dan 200 perso nen, 125 paarden en een groot aantal olifanten en kameelen teil, zal onze ge meente binnenkort blijkens achterstaan de advertentie komen bezoeken. Waar het circus zal komen te staan is nog niet bekend, misschien niet in Waalwijk, maar op een terrein grenzende aan onze plaats. Zeer zeker hebben we pas een circus gehad en is de kermis dicht nabij, maar waar dit circus nu in deze streek ver toeft is het voor die menschen, vooral voor een dergelijke iorichtlag, de eenige gelegenheid om thaos hier een paar dagen uitvoeringen te geven. En Waar wij vernemen dat, zoo hier in onze gemeen te geen permissie wordt verkregen, het circus zal geplaatst worden in een der aangrenzende plaatsen, waar wel verlof is verkregen, daar zouden wij het jam mer vinden, dat de paar honderd gul den staangeld en hetgeen verder voor een personeel en een stal als deze be- noodigd is en wat de bezoekers van buiten hier laten, voor onze gemeente verloren zou gaan. Wij wenschen de beslissing niet voor uit te loopen, maar hopen dat er nog iets te vinden zal zijn om het circus hier een plaats te verleenen. Zeker het is wel wat druk vooral In dezen tijd, maar deze risico is voor de directie zelf en b.v. in September gaat het niet, daar het circus dan in Groningen zijn zal. Daarenboven zullen we niet dikwijls in dgelegenheid zijn een dergelijke eerste-klasse-inrlchting als dit circus toch werkelijk is, in onze plaats te krij gen en het zal zeker vele vreemdelingen herwaarts trekken I Beschadigd. Deze week zijn wederom eenige der prachtige boompjes in de Mr van Cooth- straat ernstig beschadigd. Waar vooral de jeugd deze straat als speelterrein beschouwt, is goed toe zicht wel gewenscht. Witte schoenen schoonmaken. De bond van Duitsche schoenfabrikantej wyst er op, dat in een schoenfabriek eea oitpoetser bij het witverven en schoonmaken van witte schoenen een loodvergiftiging op gedaan heeft. Genoemde werkman had da»r- voor Kremser wit (een sooit loodwit) ge- hruikt en dit wordt als de oorzaak van bet ongeval beschouwd. De bond beveelt voor het verven en schooumaken van wit werk Venetiaansche zeep aaninet loodwit zij men althans voorzichtig. V.v.d.S. Wedvlucht. De postduivenvereenigiDg De Post duif alhier, hield Zondag 23 Mei eene wedvlucht met oude duiven van uit Assen. De duiven los 7 uur v.ra. De uitslag was als volgt ra. s. L. de Kloe le prijs 9 4 27 L. Moonen 2e 9 11 31 J. Schalken 3e 9 13 46 Gebr. Stokwleler 4e 9 17 22 L. de Kloe 5e 9 18 35'/: Jac. v. Engelen 6e 9 18 44 Johan Lenzholz 7e 9 19 43 M. de Folter 8e 9 22 57 A. v. Eijck 9e 9 24 21 Johan Lenzholz 10e 9 25 38'/ Jac. v Engefenlle 9 33 4 J. Schalken 12e 9 50 37 Johan Lenzholz 13e 9 51 11 Kon. Marechaussee. Naar men verneemt is met ingang van heden ingevolge hoogerhandsche aanschrijving de rang van Oppei-wacht- meester verleend aan den rang van wachtmeester en den rang van wacht meester aan den rang van brigadier, terwijl de marechaussee-rang onveran derd is gebleven. Huidenuitvoer uit Turkije. Blijkens een bij de Kamer van Koop handel te Amsterdam ingekomen schrij- van den consul-generaal van Turkije, aldaar, is de uitvoer uit Turkije van huiden van lammeren, schapen en gei ten toegestaan tot eind Augustus 1915 H. bl. HERPT. Op 2e Pinksterdag hield de handboogschutterij >Ons Genoegen* alhier onder groote belangstelling haar jaarlijksch feest van Koningschleten. Aan een vreedzame kampstrijd kwam de heer Jac' Kuipers uit Heusden met 122 punten in 30 pijleu als Koning u'tt het strijdperk. De aftredende Koning P. van Gessel, behaalde 121 punten. De presi dent huldigde den nieuwen koning en bracht nog in herinnering hoe de heer Kuipers, die vroeger 17 eere-kruizen verdiende op nationale Concoursen en later door ongeval de handboogsport moest laten rusten, thans wederom zoo schitterend uit het strijdperk ts gekomen en stelde hem ten voorbeeld aan alle sehutters, opdat dit bloeiende gezelschap steeds meer in groei en bloei mogejoe- nemen. Met de pluk der kruisbessen is men heden begonnen. De opbrengst valt tegen, daar de struiken slecht ge laden zijn. Men betaalde heden 10 ent. per K. G. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 28 Mei. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag (met weglating van het reeds eerder vermelde) De tegenaanvallen der Duitschers in de buurt van Angres zijn in den afge- loopen nacht hervat. De Franschen heb ben hen teruggeslagen en zijn meester van de veroverde stellingen gebleven. De Duitsche verliezen zijn zwaar. De Franschen hebben nu ook het kerkhof van Ablain genomen, waar de Duitschers zich krachtig hadden ver schanst, zij nog verder vooruitgekomen en hebben zich in den voornacht mees tergemaakt van het heele eilandje, met de daarop gelegen pastorie, die sterk be vestigd was door de Duitschers. Vervol gens hebben de Franschen in een storm aanval de Duitsche loopgraven genomen aan den weg van Ablain naar Moulin Malon. Ten Z.O. van Ablain hebben de Duit schers den afgeloopen nacht hevig tegen aanvallen ondernomen De Franschen hebben al het veroverde terrein behouden en den vijand gevoelige verliezen toege bracht. Bij het krieken van den dag heb ben de Franschen een aanval gedaan in oostelijke richting naar den kant van Souchez en een groot Duitsch veldwerk, het z.g. „steunpunt met de vier boschjes", vermeesterd. Het was een verwoede worsteling. t De Duitschers hebben hier een ernstige nederlaag geleden. Gisterenavond hadden wij reeds ver over de 400 gevangenen gemaakt, waar onder 7 officierenbovendien hebben wij een dozijn machinegeweren vermees terd. BERLIJN 28 Mei. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Het legerkorps, dat ten N.O van de Loretto-hoogte, het brandpunt van de vijandelijke doorbraakpoging staat, heeft sedert den 9en Mei 14 Fransche officie ren en 1450 soldaten gevangen geno men en 6 machinegeweren vermeesterd. Ten ZO van de Lorettohoogte hebben de Franschen gisteravond opnieuw plaatselijke aanvallen gedaan, die zijn afgeslagen. Bij Ablain is het gevecht nog gaande. Ook in het Priesterbosch is de vijand na lange voorbereiding door de artille rie, tot den aanval overgegaan. Het is daar tot verbitterde nachtelijke gevech ten gekomen, die met een zware neder laag voor de Franschen zijn geëindigd In de Vogezen is het den vijand ge lukt zich ten Z.W. van Me zeral in een klein gedeelte van onze loopgraven te nestelen. Een aanval der Franschen bij den Reichsackerkopf, ten noorden van Milhl- bach is gemakkelijk afgeslagen.. Van het Oostelijh gevechtsterrein. BERLIJN, 28 Mei. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Aan de Dubissa zijn onze troepen tot het ofiensief overgegaan. Hun aan val. aan beide zijden van den weg Rossieny—Eiragola, is met goed gevolg bekroond. Zij hebben 3120 gevangenen gemaakt. Op verscheidene punten zijn nach telijke aanvallen der Russen atgeslagen. Op het Z.O. gevechtsterrein heeft de vijand, ten einde de opmarsch der ver bonden troepen te stuiten, met versche troepen die van andere gedeelten van het front waren aangevoerd, getracht op den rechteroever van de San op verscheidene punten tot het offensief over te gaan. Deze pogingen zijn mis lukt. Alleen in de streek van Sieniawa zijn onze zwakke afdeelingen op den linkeroever van de San teruggeworpen en hebben zes kanonnen, die niet tijdig konden worden meegevoerd, in handen van den vijand gelaten. In de streek ten N.O. van Przemysl zijn wij aan beide kanten van de Wisznia flink blijven opschieten. Tot den 26en is het aantal gevangenen met ongeveer 9000 vermeerderd, het aantal veroverde stukken geschut met 25 ka nonnen en 20 machinegeweren. WEENEN, 28 Mei. (Wolff) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Uit het noorden aangevoerde Russi sche versterkingen hebben gisteren op verscheidene sectoren ten oosten van de San door hevige tegenaanvallen getracht den opmarsch der verbonden troepen tot staan te brengen. De aanval len, die ook 's nacht zijn voortgezet, zijn mislukt. De verbonden troepen hebben aan beide zijden van de Wisznia terrein ge wonnen. Bij Sieniawa zijn zwakke afdeelingen onzer troepen voor sterke Russische strijdkrachten op den westelijken oever van de San teruggetrokken, waarbij en kele stukken geschut op den oostelijken oever zijn achtergelaten. De gevechten bij Drohobycz en Stryj worden aan onzen kant met goed ge volg voortgezet Ondanks taaien tegen stand hebben wij opnieuw Russische stellingen veroverd. St PETERSBURG, 27 Mei. (P. T. A.) De generale staf deelt mede: In den loop van den 25sten en den 26sten hebben wij in den streek van Szawle met succes gevochten. Onze troepen maakten vooruitgang ten Zuidwesten van de linie Murawiewo (Mosheiki)—-Szawle, alsmede aan den benedenloop van de Dubissa (rechter zijrivier van de Njernen), terwijl in de buurt van Rossieny een aanvallende be weging des vijands werd afgeslagen. Wij namen verscheiden honderden ge vangenen en vermeesterden automo bielen en anderen oorlogsbuit Aan de Bober schoot de vijand in den nacht, voorafgaande aan den 26sten, in de streek van Ossowiec met zware artillerie en beproefde, onder dekking van verstikkende gassen ten Oosten van Jedwabno een aanval, die vruchteloos bleef. Op onderscheidene v. afdeelingen van het front aan de Nar^w sterk kanon- en geweervuur. Aan den anderen kant van den Wei- chsel aan de Bzura doodden onze ja-ers in een gunstig verloopende schermutseling met Duitsche voorposten troepen 60 man. de rest werd gevangen genomen. In de richting van Opatow (30 K M. van den boven Weichsel, in het göu vernement Radom) voerde de vijand met aanmerkelijke strijdkrachten vruchtelooze aanvallen uit. In Galicië heeft de vijand gedurende den 25sten en den daaropvolgenden nacht aanvallen gedaan op ons heele front tusschen den boven-Weichsel en den linkeroever van de San. Hij werd echter overal afgeslagen en leed groote verliezen. De zeer hardnekkige strijd op beide oevers van de San tusschen Przemysl en de Lubaszowka, alsmede tusschen Przemysl en het groote moeras aan den Dnjestr wordt met de uiterste hevigheid voortgezet. In de streek aan den anderen kant van den Dnjestr, is de vijand den 25sten een gedecideerd offensief begonnen op het heele front van het groofe moeras van den Dnjestr af tot aan Dolina. In den loop van dezen dag en den daarop volgenden had de vijand, die geweldi ge verliezen leed, nergens succes, Vijandelijke afdeelingen, die door onze linies heen gedrongen waren tusschen onze steunpunten bij Stryj hebben wij vernietigd. Gedurende een tegenaanval maakten wij vele gevangenen, het aantal zal na der worden opgegeven. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 27 Mei. (Reuter.) Officieel bericht van vanavond Langs het IJser- kanaal zijn bij tusschenpoozeo artillerie gevechten ge'everd. Verscheidene vin- nlge gevechten ten noorden van Atrecht hebben geleid tot nieuwe voordeelen voor de Franschen. In de streek van Angrens zijn twee tegenaanvallen van de Duitschers afge slagen. De Franschen hebben de Duitsche loopgraven op het kerkhof van Albain genomen en zijn nog verder opgescho ten. Zij hebben 400 gevangenen gemaakt, o. w. verscheidene ofïiciereo, ROME, 27 Mei, ll uur 's a/onds. (Reuter.) Het hoofdkwartier deelt mede Op de grens vau Tirol en Trente duurt het artillerieduel tusschen onze fortifica ties en die van den vijand voort. Bij den pas van Tomaio "en op plateau Asiago hebben wij bezetting van terrein aan gene zijde van be grens noordwaarts uitgebreid. Dc notabelen van Tezze io Valmgana en andere bezette landstreken hebben zich bij onze autoriteiten ver voegd, ten einde uit naam van de be volking uitdrukking te geven aan hun vaderlandsliefde en toewijding. Op de grens van Karinthië worden de gevechten van onze Alpen-troepen met gelukkig resultaat en het nemen van gevangenen voortgezet. Aan de grens van Friaul hebben wij Gradoz genomen, waar de bevolking geestdriftig is. Gedurende den nacht vao 26 op 27 Mei beeft »eD eskader van onze water vliegtuigen een tocht gedaan over vij andelijk grondgebied. Bommen zijn ge worpen op den spoorweg Trlëst-Nabri- sina. Er is blijkbaar schade 'oegebiacht en het spoorwegverkeer schijnt verbroken. (w. g.) Cadorna. De Dardanellen. LONDEN, 27 Mei. (Reuter) De ad miraliteit deelt mede, dat de duikboot E 11 de zee van Marmora is binnenge drongen en een schip, dat een groote hoeveelheid munitie voor zware houwit sers, tal van onderdeelen van geschut en een zesduimskanon aan boord had, in den grond heeft geboord. Verder heeft de duikboot, na er jacht op te hebben gemaakt, een schip met een grooten voorraad levensmiddelen, bij de pier van Rodosto getorpedeerd eD een klein schip met levensmiddelen gedwongen op het strand te loopen. Dezelfde duikboot is tot Konstantino- pel doorgedrongen en heeft een torpedo afgeschoten op transportschepen, die voor het arsenaal lagen. Men hoorde de torpedo ontploften. '"'De Daily News schrijft ook over de gevechten te land aan de Dardanellen. Het blad wijst erop, dat thans de tfrijd. op de landengte van Gallipoli hej' ka rakter van een loopgravenoorlog heeft aangenomen, welke echter gevoerd moet worden onder ongunstiger omstandig heden dan die in Noord-Frankrijk en België. De Daily News hoopt dan ook, dat Lord Lansdowne Grey ertoe behulpzaam zal zijn, de Balkan staten over te halen zich aan den kant van de Entente te scharen. CONSTANTINOPEL, (Off.) Op den dag, waarop de Majestic tot zinken werd gebracht, is ook het Engelsche slapschip Agamennon getorpedeerd Het schip trok zich uit de vuurlinie terughetgeen door de waarnemingen van Turkache en Duitsche vliegers werd vastgesteld. De Agamennon is een modern Engelsch slagschip, in 1906 te water gelaten. Het schip is 16500 ton groot. De ernst van den toestand dringt door in Engeland. in ero ernstig gesteld artikel, onder den titel *Terug naar den Oorlog', komt de Times pleiten voor het beginsel van naii- onalen dienstplichtin de moeilijkste ure van de geschiedenis van Engeland. De Times zet uiteen hoe erustig do toe stand is in Vlatnder n, waar zij iu den •winter droomden vaD doorbraak. Die hoop is vervvlogengeen enkele verandering ten 'unste, hoewel de Franschen dapper ffdoor- knabbelen.' Op het oostelijk gevechtsterrein zijn ook droomen vervlogen. Van den geweldigen Russischeo inval in de vlakten van Hon. garije, den val van Krakau en de bezetting van Silezë is niets gekomen. Wel zijn de Russen op groote schaal teruggetrokken in Galic.ë. Ook hier dc- zelfde oorzaak dat de vijand ons de baas is met zyn ama.uuitie. Aan de Dardanellen, zegt de Times ver. »ler, klampen onze dappere soldaten en hun fransche kameraden zich nog aan een paar ku8tstrooken en de naburige hoogten vas', en al komen ze wel voorair, het gaat voet voor voet. Welken invloed Italie's deelneming aan den oorlog zal hebben, moet de tijd nog leeren. Dusdienstplicht in Engeland, liefst algemeene dienstplicht. Bet is niet de eerste maal, dat de Ti> mes dit voorstelt, maar de inleiding tot het voorstel, het art'kel, waarin de Times een tweede keer erkent, dat de Verbondenen tot heden geen stap verder kwamen, is merkwaardig. Ei daarbij dient gevoegd, dat de aan- sporing van de Times om den algemeenen dienstplicht in te voeren met meer alleen staat. Tal van gezaghebbende personen en vereenigingen vragen erom, het begint er heusch op te lyken, dat En eland komen zal tot het steisel van het prnisische militairisine, ter beatrijdiug waarvan het den oorlog begonnen h8et. De Times .schrijft na er er op gewezen te hebben dat Je oorlog met Italië, de verbonden Duitschers en Oostenrijkers niet belet in de plannen om Galicië te heroveren en de Russische verpletteren, en zegt dau Voor 't oogenblik is meer te vreezen voor eeu doordringen in het Russisch cen trum. Wij volgen met belangstelling de pogiugen der Russen om de weg te omsin* gelen, die de Duitschers over de San in de Russische linies hebben gedreven, maar de aanval iu 'fc Zuiden ia gevaarlijker en ver dient meer onze aandacht. Ziker kunnen wij onz" bo dgenoot bijstaan door een Mier offensi f en er is nooit een tijd geweest, dat Rualaud onze hulp zoonmdig had, als thans. De actie van Italië helpt in dit opzicht ook veel, maar er bestaat kans dat er op het oostelijk oorlogalooueel eeu beslissing komt, voordat eenige operatie in Frankrijk of aan de grens van Ital den opmarsch io Galicië kan stuiten. Uilvoering te geven door de Gemeng de Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel" in de Ned Herv. Kerk te Waalwijk (aan de Haven) op Zondag 30 Mei 1915. Aanvang vijf en half uur. Zie programma's. 16,18, 20, 25 QQ 30 cent per ons. Uitsluitend verpakt. Verkrijgbaar te: 7902 Waspik hij J, BOOM-Poppelier 18. KWEEKERIJ aKWEEKLUST.» Vanaf heden verkrijgbaar prachtige versche Aaidbeien, W. van LOON, Korenbeurs. 7924 7925 Schoenfabriek Baardwijk. te Waalwyk, zal namens zijn principaal ONDER ELS HOUT. Koop 1. Bouwland ter plaatse »Ma- riëodonk' Sectie B 511 gro -I 1,27,40 h"ct. en water do. 508 groot 18,70 aren. Koop 2. Bouwland nlavoor Sectie B 512 groot 1,18,80 heet. Koop 8. Weiland ter plaatse Gorse- weide Seciie C 22 groot 65,80 aren. Koop 4. Weiland als voor. Sectie C 28 groot 75,90 aren. ONDER DRUNEN. Koop 5. Huis met erf op de Wolfr- hoek, Sectie B no. 1424 groot 8,58 aren. ONDER HERPT (Hoeve). Koop 6. Weiland Sectie C 824 groot 1,18,90 heet. Eigendom van den hrer A. Klyi en Kinderen te Drunen. Zie voor aanvaarding enz. ver spreide biljetten. De inzet en toeslag hebben pLats op Donderdagen Io en 24 juni a.s. resp. teQ koffi-.buize. 1 H. van HOORN eu L. J ROIJMANS te Elshonr. 79-28 lo Waalwijk, zal 7926 OM ÉÉNMAAL TE HOOIEN: I. Op Vrijdag 4. Juni 1915 v.m. 11 uur 'eu beröerge van TH. v. LOON te Waalwijnamens de gemeente Waalwijk; De Oosterhavenkade groot 1,31,69 heet. Langs den Zomerdyk onder Be- toijen groot 89,10 areD. Idem groot 1,80,40 heet. Langs den Grintweg Beroij n DroDgelen en de groensteeg in 12 percdelen. II. Op Woensdag 9 Juni 1915 v.m. 8 uur ten herte ge van H. VUGT8 te Haaraiee/. a. Namens de gemeente Waalwijk de Lage Zes Morgen ouder Ammerzodeo, b. Namens den heel M. vao Hooff 7 perceelen in de Middelste Blok en de Aalsche Waaiden ondet Hedikhnysen. U. n w n n n n V De Oorlog.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 10