Nummer 44 Zondag 30 Mei 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. De Oorlog. Reclame. BINNENLAND. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 27 Mei. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag (met weglating van het in vorige berichten reeds mee gedeelde) De Belgische troepen hebben in den avond van 26 Mei twee Duitsche aanval len, ten N. cn ten Z. van Dixmulden, afgeslagen. De eerste is in een tegen aanval afgeslagen, de tweede is door het vuur der Belgische troepen gestuit. De Engelschen hebben bij hun vorde ringen in de richting van La Bassée 60 gevangenen gemaakt waaronder verschei dene officieren, en machinegeweren ver- meesterd. Wij hebben het veldwerk „Des Cor- nellles" na de herovering weten te be houden. Van het meer zuidelijk gelegen veldwerk hebben de Duitschers na een verwoed gevecht een deel van het noor delijke vooruitspringende punt genomen. De Franschen hielden de westelijke voor uitspringende punten en namen een deel van de zuidelijke. Aan den noordelijken zoom van den weg tusschen Aix-la-Noulette en Souchez is een vinnig gevecht in het bosch ge leverd. De wederztjdsche stellingen heb ben geen wijziging onderg.ian. Tusschen dezen weg en de Lorette-hoogte achter Buval is het hevige vijandelijke artillerie vuur door de Franschen tot zwijgen ge bracht. Bij Ablain en St. Nazaire zijn de Fran schen, niettegenstaande een hevige be schieting, 200 meter vooruitgekomen. Wij hebben in den nacht van 26 Mei een revolverkanon genomen ten Z.W. van Souchez. De Duitsche loopgraven van het kas teel Carleul zijn door ons vermeesterd. Wij hebben daarbij gevangenen gemaakt waaronder een officier. De groep huizen in het oostelijk ge deelte van Neuville-St. Vaest, die wij na een verhit gevecht hebben vermeesterd, vormde een gevaarlijk vijandelijk steun punt. In den nacht van 26 Mei hebben de Duitschers hier een aanval onderno men, die door onze artillerie is gestuit. BERLIJN, 27 Mei. (W.B.) Het groote hoofdkwartier meldt Oadanks de algeheele mislukking van hun offensief op 25 dezer, hernieuwden de Franschen hun poging tot doorbraak tusschen Vermelles en de Loretto-hoogte- Zeer sterke krachten liepen storm op een klein front van 10 kilometer. De aanvaller werd overal teruggewor pen. Wij zijn in het algeheele bezit van onze stellingen. Een ongemeen groot aantal Fransche gevallenen bleef voor de Duitsche loopgraven liggen. Een verdere Fransche aanval werd in den laten avond gericht op de linie Souchez-Neuville. Hier is de strijd tot Zuidelijk van Sou chez nog niet ten einde. Bij Neuville verschansten de Franschen zich op het kerkhof en bleven daar rechtop staan, terwijl zij ter hunner dek king de in voorafgaande gevechten gevaDgen genomen Duitschers gebiuik- ten. Bij een verkenningstocht ten Noorden van Dixmuiden namen wij 1 ofticier en 25 Belgen gevangen. Kleinere vijandelijke aanvallen bij Soissons en in het le Prêtre-woud wer den afgeslagen. Fransche vliegtuigen boven Ludivigs- hafen. PARIJS, 27 Mei. (Havas.) Een eskader van 18 Fransche vliegtuigen, elk bewa pend met projectielen van 50 kilo, heeft vanochtend bommen geworpen op de Badische Aniline-fabriek, een der groot ste fabrieken van ontploffingsmiddelen in Duitschland. Verscheidene gebouwen zijn getroffen en op tal van plaatsen is brand uitgebroken. De vliegtuigen zijn 6 uur in de lucht gebleven en hebben meer dan 400 kilometer afgelegd. Deze aanval op een belangrijke militaire inrichting was het antwoord op de aanslagen van Duitsche vliegers op Parijs. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 27 Mei. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier In de streek van Przemysl blijven de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen in verbitterde gevechten voor uitdringen. Ten oosten van Radymno hebben de troepen van ons zesde legercorps het door de Russen hardnekkig verdedigde dorp Nionowice en de hoogte Horo- dysko stormenderhand genomen, meer dan 2000 gevangenen gemaakt en zes kanonnen vermeesterd. Ten Z.O. van Przemysl is het den verbonden troepen gelukt in de streek van Hussakow de voornaamste vijandelijke verdedigings stelling binnen te dringen en de Russen terug te werpen. Zij hebben 2800 ge vangenen gemaakt en 11 machinegewe ren vermeesterd. De gevechten duren nog voort. Tegelijkertijd zijn gisteren de verbon den troepen van het leger van generaal Linsinger ten Z.O. van Drohobycz en bij Stryj na verwoede gevechten door de sterk bevestigde vijandelijke frontli nie heengebroken en hebben de Russen tot den terugtocht gedwongen. Ook hier duurt de strijd nog voort. Aan de Pruthlinie en in Russisch Polen is de toestand onveranderd. Van het Zuidelijkt gevechtsterrein. WEENEN, 27 Mei. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier In Tirol is de vijand op enkele punten ten Z.O. van Twente begoonen onze grensversterkingen met zware artillerie te beschieten. Bij Caprile in het dal van de Cor- devola zijn twee Italiaansche compagniën door ons machinegeweervuur vernietigd. Aan de Karinthische grens heeft de vijandelijke artillerie zonder resultaat onze stellingen beschoten In de kuststreek zijn Italiaansche af- deelingen op verscheidene plaatsen de grens overgetrokken en tot onze stel lingen doorgedrongen, waar zij terug geslagen zijn. BERLIJN, 24 Mei. (Wolft.) Het groote hoofdkwartier meldt, dat de toestand op het oostelijke en zuidoostelijke oor logsterrein onveranderd is. WEENEN, 24 Mel. (Wolff.) Officieel wordt hedenmiddag bekend gemaakt Op het Noordoostelijk gevechtsterrein is de algemeene toestand over het ge heel onveranderd. In Middel-Galicië duren de gevechten voort. In de gevechten van de laatste dagen zijn er in het gebergte van Kielob bij elkaar van de Russen 30 officirren en 6300 man gevangen genomen. Op het zuidwestelijk gevechtsterrein begonnen na het intreden van den staat van oorlog op verschillende punten van de Tiroolsche grens kleine gevechten. In het grensgebied aan de kust heeft zich bij het grensplaatsje Strassoldo Italiaansche ruiterij vertoond. LUGANO, 27 Mei. De >Oservatore Romano* publiceert een Pauselijk schrij ven aan den kardinaal-deken Vannuttelli msdedeelend, dat de bekende treurige gebeurtenissen hem verhinderden in de eerste «lagen van Juni een consistorie bijeen te roepen, om aan verweesde ker ken een nieuwen opperherder te geven en de kardinalen te raadplegen over ernstige en spoedeischende aangelegen heden der kerkelijke regeering. De Majestic*- getorpedeerd. CONSTANTINOPEL, 27 Mei (W.B., (Niet officieel.) (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag.) Het Mille Agentschap Meldt Dat het Engdsche linieschip »Majestic* hedenmorgen voor Sed-Ulbahr in den grond geboord is. Volgens een officieel Turksch bericht is de >Triumph« eergisteren door een Duitschen onderzeeër in den grond ge boord. (De Majestic* liep in 1895 van sta pel, mat 15.150 ton en was voorzien van vier 30.5 c.M, twaalf 15 c.M., zes tien 7 9 c.M. en twaalf 4.7 c.M. kanon nen, 5 torpedo-lanceerbuizen en 2 mac hinegeweren. De machines konden 12.000 paardenkrachten ontwikkelen. De beman ning 757 koppen. Red.) D$ duikboot en ntijnooriog. LONDEN, 27 Mei. (Reuter.) Volgen een Lloydsberlcht uit Milford Haven het s.s. Morwenna 100 mijl ten Z.W. van Stapes Head getorpedeerd en met gra naten beschoten. Van de bemanniDg is een gedood en drie gewond. De opva renden zijn door een Belgischen treiler te Mllfoid haven ontscheept. (De Moiwenna, in 1904 gebouwd, mat 1414 ton bruto 765 netto en behoorde .aureus S.S. Co. te Montreal. aan de St. Red.) Engelsch hulp-oorlogsschip in de lucht gevlogen. LONDEN, 27 Mei. [Reuter.] Officieel wordt meegedeeld dat het hulp-oorlogs schip Princess Irene door een ongeluk bij Shcerness in de lucht is gevlogen Van de bemanning is slechts één ge red. [In Lloyds List vinden wij een s.s. van den naam dat toebehoort aan de Canadian Pactific Pailroad Cy. te Victoria in Britsch Columbia. Het is een schip van 6000 ton, in 1914 gebouwd. - Red.] Deensch stoomschip getorpedeerd, LONDEN, 27 Mei. [Reuter.] Het Deensche s.s. Betty is gisteren in de Noordzee getorpedeerd. De bemanning te Shields ontscheept. (De Betty, in 1912 gebouwd, mat 2109 ton bruto, 1254 ton netto en be hoorde aan de Stoomvaart Mii, Helmdal [M. Carl te Kopenhagen. - Red De Duitschers zullen in de verwoeste steden en dorpen van Oost-Pruizen geen gras op' de pulnhoopen laten groeien Er zijn reeds maatregelen getroffen voor den herbouw Onder leiding van den Geheimen Baurat Fischer is er een raad vao toezicht benoemd, die onder het egeeringspraesidium te Koningsbergen komt te staan. Voor de provincie Oost Pruisen zijn er vijftien onderraden inge steld,. die op het bouwen toezicht zullen houden. De benoemingen zijn reeds ge schled, meest architecten, ook en kele ingenieurs. Roemenië en Griekenland. BERLIJN, 25 Mei. (Wolff.) De Vos- sische Ztg. verneemt uit Athene De regeeringsbladen melden, dat het ingrijpen van Italië geen invloed zal oefe nen op Griekenland's houding. De Boekarester correspondent van het blad verneemt van betrouwbare zijde dat ook Roemenië zijn houding niet zal bepalen naar die van Italië. Raak. Tisza. de Minister-president van Hon garijë, heeft geantwoord op de rede van Salandra, verleden Dooderdag in delta liaansche Kamer gehouden. En raak geantwoord. Italië gaat ten oorlog, heette het in den mond van Salandra, omdat Oosten rijk art. 7 van het bondschappelijk kon tract zou hebben geschonden. Dit art. 7 waarborgde aan Italië ver goedingen, zoo Oostenrijk den bestaan den toestand (status quo) in den Balkan zou veranderen. Volgens Italië was die status quo ge wijzigd door het Oostenrijksch ultimatum aan Servië Dadelijk heeft Von Bethmann Hollweg de duitsche rijkskanselier, al opgemerkt dat deze bewering ongegrond was, om dat Oostenrijk openlijk had verklaard van Servië geen duimbreed gronds te willen. En alleen als Oostenrijk e?n stuk Bal kan (Servië) had verlangd, zou de be staande toestand (status qou) verande ren. Maar bovendien merkte iedereen op dat het toch al te gek was een bond genootschap op te zeggen tengevolg van een feit, vóór 10 maanden voorge vallen. En gedurende al die tien maanden bondgenoot te blijven en vriendschappe lijk met den zoogenaamden kontraktbre- ker (Oostenrijk) te onderhandelen. Aan deze algemeene opmerking heeft Tisza gisteren nog 'n raak woordje toe gevoegd. In de maanden na het ultimatum aan Servië hebben de Oostenrijksche en Ita liaansche staatslieden herhaaldelijk be sprekingen gevoerd en stukken gewis seld. Nooit is daarin sprake geweest vaD schennis van art. 7. Integendeel, alle inleidende Italiaansche staatslieden hebben herhaaldelijk co in de warmste bewoordingen uiting gege- veD aan de bereidwilligheid van Italië om een trouw bondgenoot te zijn, het mocht dan metterdaad ai niet aan den oorlog deelnemen. Tisza las daarop een telegram voor dat de koning van Italië den 2en Aug. aan Keizer Frans Jozef heeft gezonden (groote beweging) en ging dan voort de koning van Italië zou zich niet op zulk een toon hebben ui gelaten als hij gemeend had dat de monarchie het ver drag met Italië had geschonden. en Tisza besprak vervolgens uitvoerig de onderhandelingen met Italië. Wij voerden de onderhandelingen, zeide hij in de overtuiging dat het in de twintigste eeuw onmogelijk zou zijn dat en zich beschaafd noemende staat, die onze bondgenoot was, ons terwijl wij in oorlog waren zou aanvallen, te eerder, daar wij hem immers alles hadden aan geboden. Tisza eindigde aldus Oostenrijk-Hon- garije zal juist nu heel de wereld verras sen door haar krachtsontwikkeling, haar eenheid, haar mannelijke vastberaden heid (stormachtige toejuichingen applaus). De tijd van Maria Theresia keert terug. Het gevoel >moriamur pro rege nos- tro* (wij zullen sterven voor onzen koning) leeft ook heden in lederen Hongaar langdurige toejuichingen). De hoogaarsche natie zal vereend met alle volkeren der monarchie dezen strijd voeren (stormachtige toejuichingen, ver eend met onzen machtigen bondgenoot toej.; geroep van Eljen Leve Duitsch land*). In wederzijdsch vertrouwen zullen wij dezen strijd tegen alle duivelen der hel tot onzen laatsten ademtocht voeren en de overwinning bevechter. De Duitsche gezantschappen bij den H. Stoel. De correspondent van de Tijd te Freiburg schrijft _^De Pruisische j en Beiersche gezant schappen bij het Vatlcaan worden naar Lugano overgebracht. Ten onrechte wordt dit in Italiaansche en Fransche bladen voorgesteld als zouden de Duit sche gezanten bij het Vaticaan zijn teruggeroepen Niets is minder waar De Duitsche gezantschappen bij den H Stoel blijven gehandhaafd. De verwlsse ling van woonplaats heeft niets te maken met een verbreking der diplomatieke betrekkiagen. Immers, wanneer tijdens den zomer de gezanten hun zomerver blijf bulten Rome vestigen, zelfs vaak buitenslands toeven, is toch dit niet identiek met een a breken der betrek kingen. Men moet met de komst der Duitsche gezanten bij het Vaticaan te Lugano dan ook louter beschouwen als een toevallige tijdelijke verandering van woonplaats, ten einde geen aanleiding te geven tot voor beide partijen onaan gename conflicten te Rome. En niet louter een fictie is aldus het voortduren der diplomatieke betrekkin gen. Want volgens de Waarborgenwet beschikt het Vaticaan over eigen post en telegraaf-verkeer, en het zou een ernstige inbreuk wezen op de voor ge heel de wereld door Italië gewaarborgde vrijheid tot het onderhou ien der diplo matieke betrekkingen, indien het post-, telegraaf- en telephoonverkeer met de gezanten te Lugano zo.i worden onder broken of belemmerd. Dat zou een schending der Waarborgenwet zijn. Het is daarom ten eenenmale onjuist, dat nog slechts de Entente-mogendhe- den en de neutrale stateu diplomatieke betrekkingen zouden onderhouden bij den H. Stoel- telt, dat op 12 dezer door een Duitsch vliegtuig bommen zijn geworpen naar het Nederlandsche vlsschersvaartuig „'s-Gra- venhage V M 51", terwijl dit ter hoogte van Ameland aan het vlsschen was. De kwellingen van aambeien, in het begin niet zoo hevig, zijn ten slot te onnitstaaubaar. De verschrikkelijke jr-nk en stekende pijn zijn niet tot bedaren te brengen, of men zit, staat of looft. Zij komen meer voor bij vrouwen dan bij mannen en worden vaak veroorzaakt door verstopping, een zilteude levenswijze enz. Bloedende zoowel als droge, in- zoowel als uitwendige aambeien Kunnen volkomen genezen worden door Foster's Zalf, Menig maal werd de patiënt door aanwending van één doos van zijn lijden verlost. Foster's Z*lf (let op den juislen naam) i« te Waalwijk verkrijgb. 1 ij Wed. Orit- DumouliD, markt. Toezending geschied» franco na ontvangst vao postwissel it f 1,75 per doos. Nederland protesteert bij de Duitsche Regeering. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt Naar wij van zeer bevoegde zijde ver nemen, is aan den gezant te Berlijn op dracht verstrekt om bij de Duitsche re geering ernstig te protesteeren tegen het De Rijndam* in aanvaring. Gisterenavond ontvingen we uit Lon den telegrafisch bericht dat het neder- landsche stoomschip >Rijndam* van de Holland Amerikalijn op weg van New York naar Rotterdam in de nabijheid van Nantucke met een ander stoomschip In aanvaring Is gekomen. Beide schepen werden volgens de eerste berichten ern stig beschadigd. Volgens latere berichten is het stoom schip waarmede de Rijndam in aanvaring kwam, de Joseph J. Cuneo. Het stoomschip nam de passagiers en een gedeelte van de bemanning van de Rijndam over. Later werden deze personen overgebracht op het Ameri- kaansche oorlogsschip South Carolina. Amerikaansche oorlogsschepen zijn ter assistentie van de beide schepen ver trokken. De directie der HollandAmerlkalijn deelt mede Het Dinsdag van New York vertrokken s.s. Rijndam is Woensdag morgen 37, uur bij Nantlcket op onge veer 200 mijl van New York in aanva ring geweest met het s.s. Jos Cuneo. Het schip maakte wel veel water, doch bleef drijvende. Alle passagiers en een deel der équipage gingen over op de Cuneo, het o -erig deel bleef op de Rijndam. De Rijndam is toen door de Cuneo op sleeptouw genomen en wordt begeleid door het Amerikaansche oor logsschip Texas, naar New York terug gebracht waar het heden kan aankomen. Algemeene Ondetlinge Maatschappij tot vet zekering van Paarden en Rundvee. Te Utrecht werd Donderdag 27 Mi iu bet Hotel *Des Pays Bas*, onder presidium van den Heer J. E. Scbolten, de jaatlijkvche Algemeene Vergadering gehouden van fGro- ningen*, Algemeene Ouderliuge Maatschappij tot verzekering vad Paaiden en Rundvee gevestigd te Groningen. Uit het jtar/erslag over 1914, uitgebracht door deD Directeur, den Heer F. F. Leopold, bleek, dat de maatschappij zicb wederom krachtig uitbreidde. Omstreeks 584 nieuwe polissen werden afgegeven, terwijl op 31 December I. 1. voor een waarde van 13721435,00 was verzekerd. Voor 835 paarden werd flt)8561,99 uitgekeerd. De reserve bedroeg ultimo December f 62703,91. In bet thans afgeloopeu tijdvak van 1915 werd voor inim f 750,000,00 aan nieuwe paarden ingtscbreveD. Uit het rapport van de Commissie tot nazien der rekeniDg en van den accountant, de Heer A. Versteege, bleek, dat de admi nistratie in orde werd bevonden. De aftredende Commissarissen herkosen. Een vervolging. Naar het Hbl verneemt, is vervolging Ingesteld op grond van art. 98 van het Wetboek van Strafrecht (openbaarmaking van iets, waarvan de geheimhouding door het belang van den Staat worden geboden), tegen het dag blad „De Telegr af", wegens het opne men van een ingezonden stuk, waarin militaire maatregelen werden gepubli ceerd. Gift aan den Staat. De minister van Financiën maakt be kend, dat door den schriiver van deo in de „Staatscourantvan 23/24 Augustus 1914 gepubllceerden brief, gedateerd Amsterdam 10 Augustus 1914, aan het Rijk zijn geschonken 40 schuldbekente nissen in de 5 pets. Nederlandsche Staats- leenlng, elk groot f 1000, met alle daarbij behoorende coupons. Deze schenking geschiedde als tegemoetkoming in de door den Staat gemaakte en te maken buitengewone uitgaven tengevolge van de ernstige tijdsomstandigheden. Zij is in dank door de Regeering aanvaard. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Mgr. Dr. A. L. H. Hensen. In 't hospitaal naden slag. Een >vlotter« in oorlogstijd. Op den uitkijk. Anti- Duitsche ongeregeldheden in Londen. Op het slagveld bij Neuve-Chapelle. Kiekjes uit Lissabon (2). Hollandsche soldaten in de duinstreek. Oorlogswaan zin in Italië. De Russische gezant te Rome. Zou je niet eerst bidden Wed strijd in het bloemen-leggen in zand. Kiekjes uit het nieuwe oorlogsgebied (4). Sonnlno, Salandra en Giolittl- Koning werden er een van het Zuilen

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5