Tweede Blad. Provinciaal Nieuws, NUMMER 45 DONDERDAG 3 JUNI 1915 38e JAARGANG. Waalwijk, 2 Juni 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed eneven goedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. Jubileum. Zondag 1.1. vierde de Eerw. Zuster Fransisca, in de wereld mejuffrouw The odora Verwiel, in het moederhuis der lusters van J. M. J- te 's Bosch, haar zilve ren jubileum als zoodanig. Benoeming. De minister van Waterstaat heeft be noemd tot bui engewoon opzichter G.C. Lodder te Helmond, bij het bouwen van een grondduiker onder het kanaal van 's H-rtogeobosch naar Drongelen onder de gemeente Waalwijk. Leden aanslagcommissie Inkomstenbelasting. Tot leden in de aanslagcoinmissie der Inkomstenbelasting zijn ter standplaats Waalwijk benoemd de Heeren R. Haagh, Terheijden. H. J. M. Witlox, Waalwijk. M. C. J. v. Son, Waspik. L. G. C. Verhoeven, Heusden. Landstorm. Morgenmiddag zal de kolonel-com mandant uit 's Bosch onze plaats be- «oeken om een en ander te regelen in verband met de op te richten landstorm- afdeeling. Op 't oogenb'ik zijn er ongeveer een dertigtal goedgekeurde leden. Leider is de heer G. van Huiten. Vakschool. Naar wij vernemen is men er in geslaagd ▼oor don heer A. Stntz, leeraar aan de vak- •chool alhier, die zich dezer dagen als land- etormman ia zijn vaderland moest melden, wederom voor twee maanden verlof te ver krijgen en bestaat er goede kans dat alge- heele vrijstelling voor hem zal worden ver kregen, zoodat alsdan de afüeeling /schoen makerij* der rijksvakschool zai kannen worden geopend in September s.s., wat anders niet het geval zyn zal. Broodkaarten. Burgemeester en Wethouders de Ge meente Waalwijk, Uitvoering gevende aan de missive van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel d.d. 24 April 1915 af- deeling A.S., No. 455 Besluiten Artikel 1. I. In de gemeente wordt verkrijgbaar gesteld a. ongebuild tarwebrood tegen den prijs van twaalf cent per kilogram, gaar gebakken met eene speling in het gewicht van vijf procent b. ongebuild tarwemeel, tegen den prijs ven zestien cent per kilogram. 2. Onder ongebuild tarwebrood wordt verstaan brood, uitsluitend vervaardigd uit ongebuild tarwemeel met geene andere toevoeging dan gist, water en zout. Dit brood wordt alleen geleverd in stukken van een half kilogram of veelvouden daarvan. 3. Onder gebuild tarwemeel wordt verstaan het meel, dat onder dien naam door de Regeering beschikbaar wordt gesteld zonder dat daaraan iets mag wor den toegevoegd of onttrokken. Art. 2. 1. Ieder hoofd van een hulsgezin of alleenloopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om hetzij ongebuild tarwebrood, hetzij ongebuild tarwemeel tegen den in artikel 1 bepaalden prijs te koopen, doet daarvan aangifte aan den Burgemeester onder opgave a. van den naam en de woonplaats van den broodbakker of meelhandelaar, van wien zij het brood of het meel wenscht te betrekken b. voor zooveel hoofden van huisgezin nen betreft, van het aantal leden van het gezin, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend. 2. Bij de aangifte wordt mededeeling gedaan, of men ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel wenscht te koopen. Art. 3. 1. De broodbakkers en de meelhan delaren, die ongebuild tarwebrood of die ongebuild tarwemeel tegen den prijs in artikel 1 bepaald veikrijgbaar willen •Uilen, doen daarvan ten spoedigste schriftelijk aangifte bij den burgemees ter van iedere gemeente, waar zij brood of meel wenschen te verkoopen. 2. De burgemeester boekt de bij hem, ingevolge het eerste lid, ingekomen aangiften onder doorloopend nummer in een register en doet onverwijld aan den ingeschrevene mededeeling van de inschrijving. Art. 4. 1. De burgemeester verstrekt aan ieder hoofd van een huisgezin of alleen loopend persoon, die eene aangifte, als bedoeld in artikel 2, heeft ingediend, een broodkaart of een meelkaart volgens het door hem vastgestelde model. 2. Gedurende het daarop aangegev n tijdvak kan door den houder der kaart bij den daarop vermelden leverancier worden betrokken a. op een broodkaart ongebuild tarwebrood tegen contante betaling van zes cent per half kilogram. b. op een meelkaart ongebuild tar wemeel tegen contante betaling van acht cent per half kilogram. 3. Het p axlmum der op eene brood kaart verkrijgbare hoeveelheid ongebuild tarwebrood bedraagt gemiddeld een half kilogram per dag en per persooo, kin deren beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend. 4. Het maximum der op eene meel kaart verkrijgbare hoeveelheid ongebuild tarwemeel bedraagt gemiddeld drie en een half hectogram per dag en per persoon, kindereD beneden den leef'ijd van twee jaren niet medegerekend. 5. Telkens, wanneer de afnemer on gebuild tarwebrood of ongebuild tarwe meel bétrekt, wordt daarvan op de kaart door den leverancier aanteekening gedaan door doorhaling van zooveel op de achterzijde van de kaart gedrukte cijfers als het aantal gekochte halve ki logrammen ongebuild tarwebrood of on gebuild tarwemeel bedraagt. Bij elke doorhaling wordt door of amens den leverancier een paraaf gesteld. 6. De burgemeester zendt aan iederen broodbakker en meelhandelaar eene lijst van de te diens name gestelde uitge reikte kaarten. Van wijzigingen in deze lijst wordt eveneens mededeeling ge daan. Art. 5. 1. Op den laatsten dag van den op de kaart gestelden termijn kaa door den atnemer tegen inlevering van zijne kaart, bij den burgemeester eene nieuwe kaart worden verkregen, waarop wederom de in deze regeling vervatte bepalingen van toepassing zijn. 2. Indien de afnemer niet langer on- gebui'd tarwebrood of ongebuild tarwe meel wenscht te betrekken, geeft hij daarvan, onder terugzending der kaart, kennis aan den burgemeester. Art. 6. 1. Aan de broodbakkers en meel handelaren, die in het ln artikel 3 be doeld register zijn ingeschreven, wordt op aanvraag zooveel ongebuild tarwe meel verstrekt, als zij, naar het oordeel van den burgemeester, noodig hebben ten behoeve van de aflevering van on gebuild tarwebrood of ongebuild tarwe meel, op de te hunnen name gestelde brood- of meelkaarien. 2. De verstrekking van ongebuild tarwemeel geschiedt tegen de prijzen waarvoor de Minister van Landbouw Nijverheid en Handel ongebuild tarwe meel ter beschikking van de gemeente stelt, zijnde f8,19 per 100 kilogram Bovendien komen voor rekening des broodbakkers en meelhandelaren de kos ten van vracht en verdere onkosten, op de verstrekking vallende. De verstrekking geschiedt tegen con tante betaling. 4. Uit elke honderd kilogram door den bugemeester verstrekte hoeveelhe d on gebuild tarwemeel moeten 140 kilogram ongebuild tarwebrood worden gebakken Art. 7. Iederen werkdag, des morgens vóór twaalf uur, doen zoowel de broodbakker als de meelhandelaar, aan wien overeen komstig artikel 6 ongebuild tarwemeel is verstrekt, aan den burgemeester schrif telijk mededeeling van het door hem den vorigen werkdag op de kaarten in totaal tegen verminderden prijs verkochte aan tal kilogrammen ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel. Art. 8. 1. De burgemeester stelt met behulp van de door de afnemers overeenkomstig artikel 5 ingeleverde kaarten vast, hoe veel kilogrammen ongebuild tarwebrood en ongebuild tarwemeel op de kaarten zijn verstrekt. 2. Het totaal aantal op de kaarten af geleverde kilogrammen ongebuild tar webrood en tarwemeel moet voor iede ren leverancier gelijk zijn aan het totaal aantal kilogrammen, hetwelk door hem blijkens de Ingevolge artikel 7 Ingezonden schriftelijke opgaven, gedurende het op de kaarten gestelde tijdvak is afgeleveri 3. Bij niet-inlevering van een brood- of meelkaart door den afnemer worden het door dezen afnemer vermoedelijk op deze kaart gekochte aantal kilogrammen brood of meel door den burgemeester den leverancier gehoord, vastgesteld. Art. 9. De broodbakker of meelhandelaar, die op de kaarten ander brood dan onge build tarwelbrood of ander meel dan ongebuild tarwemeel versterkt of doet verstrekken, eene onjuiste aanteekening op de kaarten stelt of doet stellen, eene onjuiste opgave indient of op eenige andere wijze, al dan niet in vereeniging met den afnemer, tracht misbruik te ma ken of te doen maken, wordt door den burgemeester van het register, bedoeld in artikel 3, geschrapt en is niet langer bevoegd ongebuild tarwemeel overeen komstig deze regeling te betrekken. Art. 10. 1. Den houder eener brood- of meel kaart, die tracht op zijne kaart ander brood dan ongebuild tarwebrood of ander meel dan ongebuild tarwemeel te verkrijgen of op eenige andere wijze misbruik maakt of tracht te maken, wordt zijne kaart door den burgemees ter ontnomen, terwijl eene nieuwe kaart aan hem niet meer wordt verstrekt. 2. Zulks geschiedt eveneens, indien op de kaart opzettelijk ongebuild tarwe brood of ongebuild tarwemeel wordt betrokken, hetwelk niet gebruikt wordt voor menschelijk voedsel of dient voor andere personen dan voor den houder der kaart of de leden van diens gezin. BESOIJEN. Bij de Zondag gehouden voetbalwedstrijd tnsschen >R. W. B.< en een elftal der hier aanwezige militairen was de uitslag 20 in het voordeel van iR. W. B.« - Dinsdag legde te Venlo met gunstig gevolg het examen at voor onderwijzeres Mej. A. M. J. Surtg alhier. Geslaagde genoot haar opleiding op de R. K. Kweekschool te Vechel. Geslaagde en familie gelukgewenscht. SPRANG. In de Vacature van A. van der Hoeven is tot Ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier benoemd de Heer H. E. v. d. Leeden. In de Geref. Kerk alhier is voor de Pinkstercollecte als nagift ingekomen f 2.50. Zoodat ze nu f 9.063 bedraagt. CAPELLE. De Pinkstercollecte voor de Bultenlandsche Zending heeft bij de Ned. Herv. gemeente opgebracht f 20. Maandagavond bracht een bulletin van >De Echo van het Zuiden4 in onze gemeente de heugelijke tijding dat de Edelachtb. heer C. H. L. Valter burge meester van Vrijhoeven-Cappel tevens is benoemd tot burgemeestr onzer gemeen te. Reeds lang hadden we naar de benoeming uitgezien en we mogen zeg- geo, dat de keus van H.M. ons met vreug de vervult. Den betrekkelijk korten tijd dat burgemeester Valter in Vrijhoeven is, heeft hij zich doen kennen als een bekwaam ijverig, nauwgezet ambtenaar, een hulpvaardig, gedienstig burgervader, die met en voor zijne gemeente leeft. Wij feliciteeren ZEd.achtb. en niet min der de gemeente, die zeer zeker onder zijn beleid een goede toekomst tegemoet gaat. Op den 14en Juni a.s. zal langs de huizen der ingezetenen dezer gemeente een collecte worden gehouden ten bate van het fond6 tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. M. W, geraakte bij het spelen in 't kanaaltje. Haar oom werd dit juist bijtijds gewaar en kon haar alzoo van een wissen dood redden. De 12 jarige Arle van Hattem, vroeger alhier verblijvende, thans wonen de te Soerabaja, is op den 19 April j.l. bij het bloemen plukken in een ravijn geraakt en verdronken. G. Meijer alhier geraakte met zijn pas nieuwe fiets onder een vrachtwagen. Wonder boven wonder bekwam hem geen letsel. De fiets daartegen werd geheel in elkander gereden. VRIJ H.-CAPPEL, 1 Jsni. De heer de Klerk, ondeiwijzer a»n de Chr, School te LooDschendijk, is in gelijke betrekking be noemd aan de Chr. School te Zeist. Benoemde onze ülicitatie's. Maandagavond was het in on«e ge meente zeer bedrijvig, doordat een telegram van #De Echo van het Zuiden* was aange komen dat onze geachte Burgemeester de heer Valter benoemd is, tot Burgemeester ook van het naburige 's Grevelduin-Capelle. Van verschillende zijde kwamen gelukwen- schen in zoowel van deze gemeente als van elders. Ook wij brengen den geachten burger vader onze welgemeende felicitatie'». 9 Provinciale Centrale voor Westelijk Noordbrabant. GEERTRUI DEN BERG, 1 Jani Met de grondwerken aan de alhier te vestigen groote provinciale centrale voor Westelijk Noord brabant onder direktie van Professor van Swaaj, welke voor ongeveer f 60.000 aan besteed zijn, is een aanvang gemaakt. Deie grootsche onderneming belooft voor osu De Mo van liet

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5