De Oorlog. HliïïWS UIT H1ÏÏSB1H. Binnenland NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, Handelsberichten. mém Rijkspostspaarbank. stad eene Biet te onderschatten welvaart aan te brengeD. Door de Geertrnidenbergsche Bouwver- eeniging sullen ook nog 22 woningen ge bouwd worden. DRUNEN. Dinsdag 1 Jnni herdachten de echtelieden Wilhelinn9 Smits en Adriaua van der Sanden den dag hunner 50-jarige ecbtvereeniging. Wegens de tijdsomstandig heden meer nog door ziekte van de feest vierende echtgenoote werd hef feest op be scheiden wijze- in huiselijken kring gevierd. Aan het verzoek tot de buren gericht,om grootsche feestviering achterwege te laten werd wijselijk voldaan. Toch konden de trouwe bureu niet nalaten iets voor het Goudeu Jubelpaar te doen. Eenvoudig maar netjes was de woning versierd met groen, bloemen en passend opschrift. De H. Mis voor de jubilarissen opgedragen werd door familie, buren en belangstellenden bygewoond. De feestvierende jubilares kon wegens ziekte hierbij niet tegenwoordig zyn. Talryke bewijzen van belangstelling in den vorm van felicitaties en gescheuken werden bet gouden paar gebracht. Vooral de buurt toonde hierin hare oprechte hoogach ting. Mogen de wenscheD, het brave echtpaar gebracht, vervuld worden dan wacht han voorzeker^een gelukkigen ouden dag en eens het diamanten feest, hetwelk wij hun, met hunne kiadereu en kleinkiaderen, onder gunstiger tydsomstandigheden van harte toewenschen. Als bijzonderheid zij vermeld dat de ouders va.i den jubilaar voor een twintigtal jaren ook han Gouden feest vierden in dezelfde woning. HEUSDEN, 2 Juni 1915. Nieuwe aardappelen. Zaterdag werden doer den tuinier B. Kuipers alhier, de eerste nieuwe aard appelen aan de markt aangevoerd, t Waren z.g. Schotsche muizen. Ze waren reeds flink aan stuk. KAATSHEUVEL, 1 Juni 1915. Duivensport. Uitslag duivenwedstrijd der Postduiven vereeniging ,De Reisduif* Zondag 30 Mei 1915, van uit Assen. Ie prijs C. v. d. Assem 2e, 4e en 5e v, d. Velden, 3e Michel, 6e Lugters, 7, 8 en 10 lleadriks, 9e Slokkermans en lie Hendriks. Poule speciaal le prijs C. v. d. Assem. Poule van 10 ct. en 6 cent le prijs C. v. d. Assem. Co'óp. Ver. Broederhulp. In de Zondagmiddag om 12 uur gehouden vergadering van de R. K. V. Pr. Ver. ^Broederhulp* werd den leden bekend ge maakt, dat degenen die van het goedkoop regeeringsbrood willen gebruik maken de kaarten daartoe noodig van het bestuur de* Vereeniging zeff kunnen verkrygeD, welk bestuur daartoe door B. en W. is gemach tigd. Voorts werd medegedeeld dat binnen kort ook de kruidenierswinkel der Coöperatie zal worden geopend. By de rondvraag werd door een der leden het voorstel gedaan alle leden die willen f rofiteeren van de voordeelen der Coöperatie te verplichten, ook lid der vakvereeniging moeten zijn. In dien geest zal 'n wijziging in de statuten worden aangebracht die door 't bestaar nader zal worden besproken. Eindelijk. Hedenmiddag eindelijk kwam van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken het telegrapisch bericht binnen dat de gevraagde verhooging op de ingeschreven som voor het boawen der negenklasse school met gymna stieklokaal in de kom der gemeente is toe gestaan. Inmiddels was Maandag reeds een begin met de eerste werkzaamheden op het terrein gemaakt. Uitgesteld. De plechtige opeoing van het R. K. Gildenhuis is thans bepaald op Zondag 6 Jnni. De Harmonie van den R. K. Gildenbond te Wsalwijk zal de plechtigheid met muziek opluisteren. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 1 Juni. (Havas.) De officieele mededeeling van hedenmiddag 3 uur luidt In België, op het Yserfront, artillerie gevechten. In de streek ten Noorden van Atrecht maakten de Franschen nieuwen voort gang. Op den weg van Souchez naar Carency maakten de Franschen zich meester van een molen. Bij de suikerraffinaderij van Souchez maakten de Franschen vorderingen. Op de rest van den weg van Aix-la-Nou- lette naar Souchez is hevig gevochten. De Franschen drongen een boschje bin nen, waar een wors eling van man tegen man ontstond, gedurende welke de Franschen zich van een Duitsch veld- weik meester maakten. Een zeer hevig gevecht ontwikkelde zich om de suiker raffinaderij van Souchezde Franschen maakten een 60-tal gevangenen. In de buurt van het labyrinth hebben de Frarscheo, na in den nacht van den 30sten op den 31sten een tegenaanval der Duitschers te hebben afgeslagen, hun veroverde stellingen georganiseerd. In den loop van den 31sten deden de Duitschers geen aanval meer, maar be schoten ons front uitsluitend met artil lerie. In het Bois le Prêtre hebben wij ge durende een gevecht twee machinege weren genomeD. Een nachtelijke aanval, in den nacht van den 30steu op den 3lsten door twee Duitsche compagnieën bij Fonte- nelle ten Noorden van St. Dié onder nomen, kwam hen op zware verliezen te staan. BERLIJN, 1 Juni. (Wolft). Uit het groote hoofdkwartier wordt officieel ge meld Na hun nederlaag, den 30en Mei ten zuiden van Neuville St. Vaast geleden beproefden de Franschen gisteren ver der Noordwaarts opnieuw door te bre ken. De aanval, die over een front breedte van 2'/j K.M. tegen onze stellin gen tusschen den weg van Souchez naar Béthuae en dien van Carency naar Bach was gericht, zakte door ons vuur in el kander, terwijl de vijand zware verliezen leed. Slechts ten westen van Souchez kwam het tot een gevecht van man te gen man, waarin wij de overwinnaars bleven. In het Priesterbosch gelukte het on zen troepen om de stukken loopgraaf, die eergisteren verloren waren gegaan, voor het grootste deel te heroveren. De vijand leed zeer aanzienlijke verliezen. Op de overige deelen van ons front had onze artillerie eenige verblijdende successen. Door een trefter in het Fran- sche kamp ten zuiden van Mourmelon- le-grand rukten zich een 300 a 400 paarden los en stoven in alle richtingen uiteen. Talrijke auto's en andere voer tuigen ruimden met spoed het veld. Ten noorden van Ménéhould en ten noordoosten van Verdun zijn vijandelijke opslagplaatsen van munitie in de lucht gevlogen. Bij wijze van antwoord op het bom bardement op de open stad Ludwigsha- fen hebben wij vannacht de werven en dokken van Londen rijkelijk met bom men overstroold. Vijandelijke vliegers bombardeerden hedennacht Ostende, beschadigden eeni ge huizen, maar richtten voor het overige geen schade aan. Van het Oostelijh gevechtsterrein. BERLIJN, 1 Juni. (Wolft.) Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier ge meld Bij Amboten, 50 kilometer ten Oosten van Libau, heeft onze cavalerie het 4de Russische dragonderregiment op de vlucht geslagen. In de streek van Szawle bleven aan vallen des vijands zonder succes. Ten noorden van de Njemen zijn gedurende de maand Mei 24,700 gevan genen gemaakt, 17 kanonnen en 47 machinegeweren veroverd. In dezelfde maand werden tusschen de Njemen en de Pilica 6943 gevangenen gemaakt en 11 machinegeweren buit gemaakt. Op het front van Przemysl zijn gisteren de forten 10 A, 11 A en 12, bij en ten Westen van Dudkowiczki gelegen, met 1400 man, zijnde het overblijfsel van de bezetting, alsmede het overblijfsel van de bewapening, bestaande uit 2 gepant serde 18 zware en 5 lichte kanonnen, door de Beiersche troepen stormen derhand genomen, De Russen trachtten dit noodlot door massale aanvallen op onze stellingen ten Oosten van Jaroslau af te wenden Al hun inspanning bleef zonder succes. Afgrijselijke boeveelheden lijken bedek ten het slagveld voor ons front. De veroveraars van de Zwininheuvel (de heuvel 992 Red.), te weten de Pommeraansch-Pruisische gardetroepen, die tot het leger van generaal van Lin- slngen behooren, hebben, onder aanvoe ring van den Beierschen generaal graaf Bothmer, de sterk bevestigde plaats Stryj veroverd en zijn door de Russische stel lingen bij en ten Noordwesten van deze stad heengebroken. Tot dusver zijn 53 officieren, 9162 man gevangen genomen, 8 kanonnen en 15 machinegeweren buit gemaakt. WEENEN, 1 Juni. (Wolff.) Officieel bericht van hedenmiddag De troepen der bondgenooten, die ten Oosten van de San vooruitgedrongen zijn, werden des nachts op het geheele front door sterke Russische strijdkrachten aangevallen. In het bizonder trachtten aan de beneden Lubaczowka numeriek sterke Russische strijdkrachten voorwaarts te dringen. Alle aanvallen werden onder de zwaarste verliezen der tegenstanders te ruggeworpen, die op verscheidene plaat sen zonder in verband te kunnen blijven wijken moesten. Ook aan de San, benedenstrooms Sie niawa, zijn de aanvallen der Russen af geslagen. Aan het Noordfront van Przemysl be stormden ondertusschen Beiersche troe pen drie vestingwerken van den gordel, maakten 1400 gevangenen en veroverden 28 zware kanonnen, waaronder twee pantserfortkanonnen. I en Zuiden van den Dnjestr drongen gisteren de verbonden troepen van het leger van von Llnsingen bij het voort zetten van hun aanval in de vijandelijke verdedigingsstelling, versloegen de Rus sen en veroverde Stryj. De vijand is bezig zich op den Dnjestr terug te trek ken. Drie en vijftig officieren en meer dan 9000 man zijn gevangen genomen. Acht kannonnen en 15 machinegeweren vielen den overwinnaars in handen. Aan de Pruth en in Polen is de toe stand onveranderd. Van het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 1 Juni. (Wolff.) Officieele mededeeling van hedenmiddag De artille riegevechten op het plateau van Eolgaria en Lavaroue, de schermutselingen aan de Ka- rintische grens en in de baart van Karfreit dur, n voort. Bommen op Bari en Brindisi. ROME, 1 Juni. (Reuter.) Officieel wordt meegedeeld: Hedenochtend verscheen een vijande lijk vliegtuig boven Bari en een tweede boven Brindisi. Op beide steden zijn bommen gevallen. Een bom ontplofte op het dak van een particulier woonhuis een dakpan, die naar beneden viel, wondde een kind van 15 jaren zwaar, dat aan de gevolgen is overleden. In Brindisi zijn twee burgers licht ge wond en twee huizen van particulieren zeer licht beschadigd. De Zeppelins boven Londen. LONDEN, l Juni. (Renter.) De admira liteit maakt bekend, dat Zeppelins 90 bommen, voor 't meerendeel brandbommen, op een wijk van Londen hebben geworpen. Er ontstonden een aautnl branden, die uit doofden. Slechts drie vereischten het optre den van de brandweer, die spoedig het vuur blu8chte. Er is geen enkel openbaar gebouw be schadigd. Een klein kind, een jongen, een man en een vronw zyn gedood. Een andere vronw is levensgevaarlijk gewond. De Engelsehe vcrlieslijst noemt de namen van 90 officieren en 1632 man, van wie 28 officieren en 303 man gesneuveld of aan wonden bezweken zijn. In een regiment zijn 400 man door de gif gassen aangetast. Gisteren waren het 128 officieren en 2840 man, vooral aan de Dardanellen. Batavier V. en Zaanstroom. Wolff meldt ons dd. gisteren uit Hamburg Bij de behandeling van de zaak-Ba tavier V voor het prijsgerecht stelde de rijkscommissaris voor, het schip vrij te laten en ook dat gedeelte van de lading, dat geen contrabande is. Schadevergoe ding wegens het opbrengen kon niet worden toegestaan. Een waarde van 274,450 M. aan goederen kon terugge geven worden. Aan contrabande bevond zich aan boord een waarde van 195,900 M. Ten aanzien van de Zaanstroom werden dezelfde conclusies genomen, maar ver langde de Rijkscommissaris inbeslagne ming van het schip, aangezien meer dan de helft van de lading uit contrabande bestond. Het Hof besloot het vonnis aan de partijen mee te deelen. De Triton Men meldt uit IJmniden: Het ss. „Apollo*, hedenmorgen te IJmui- den biunengekomen rapporteert het ss. ^Triton" van dezelfde reedery bij Yeel in brand te hebben zien staan. Volgens den gezagvoerder van de gApollo* is deze brand echter niet van zeer ermtigen aard. Sleepbooten met pompen om den brandt te blnsscben, waren ter plaatse, alsmede ver schillende koopvaardijschepen om zoo noodig hulp te bieden. Men meldt uit Amsterdam Bij de directie der Kon. Ned. Stoomboot Mij. is een telegram nit Ramsgate ontvan gen, betreffende den brand op de «Triton', meldende, dat de brand ontstaan is in de machinekamer, terwijl liter het achterroim van bet sehip door het vuur werd aange-' tas'. Door de militaire antoriteiten werd assistentie verleend. Het schip kan de reis niet voortzetten. BBSOUEN 1 Jnni. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs i 1,54. - Laagste prijs 1,48. Eieren 5l/« cent per stuk. Aan de Rijkspostspaarbank SPRANG is in 4e maand Hei Ingelegd f 3403.11. Terugbetaald f 3589.93. In de maand Mei werden aan het halppoet kantoor Besoijen in de Rijkspostspaarbank inge legd f 8319.23 Terugbetaald f 1241,93 Meer dan ingelegd terugbetaald f2077,30. Aantal inlagen 89 Terugbetalingen 29

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6