Gemeenteraadsvergaderingen, De Oorlog1. Binnenland RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 5 Juni j.l. des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Ridder de van der Schueren. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig het lid Zijlmans. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Schrijven van de heeren G. H. Simo- nis, D. Timmermans, M. C. Zijlmans en S. D. Lankhuizen, houdende mede- deeling dat zij hunne benoeming tot le den van de schattingscommissie aanne men. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring tot het aangaan eener geld- leening groot f 3500 en f 2000. Alsvoor tot af- en overschrijving op de begrooting. Alsvoor van het kohier van de onder- houdsbelasting. Aanvrage om ontheffing van den aan slag in de hondenbelasting. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten deze aanvraag in handen te stellen van B. en W., die een onderzoek zullen Instellen. Schrijven van het Algem. bestuur van de Nederlandsche Vereeniglng >Het Groene Kruis,waarin zij er op wijzen, dat de kinderen op de school aan ve lerlei ziekten zijn blootgesteld, reden waarom zij in overweging geven de leer boeken en de schoolbibliotheek 1 maal per jaar tc laten desinfecteeren. De ge meente kan dan tegen eene nader te bepalen subsidie gebruik maken van een ontsmettingsoven. Wordt besloten dit schrijven in handen te stellen van B. en W., terwijl voorts alle stukken voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Ontwerp-Instructle voor den ge meente-veearts. De Voorzitter verzoekt de commissie, welke deze instructie heeft onderzocht, hiervan rapport te willen uitbrengen. Namens de commissie adviseert het lid D. Timmermans de instructie goed te keuren. De Voorzitter vraagt of de raad zich er mede kan vereenigen de instructie goed te keuren zooals die door de com missie is onderzocht. Het lid D. Timmermans acht het be ter de instructie voor te lezen. De Voorzitter leest de instructie voor, waarna deze onveranderd wordt goed gekeurd en vastgesteld. Alsnog brengt de Voorzitter ter ken nis van de leden een schrijven van de Gezondheidscommissie houdende mede deeling dat de instructie geen aanleiding geeft tot bemerkingen. Het lid D. Timmermans oppert de meening of de verhooging van f 600 op f 800 wel opweegt tegen de meerdere werkzaamheden. Spr. zal het echter maar hopen. 3. Benoeming gemeente-veearts. Aan bevolen wordt J. A. M. van Hal te Utrecht. De Voorzitter leest een schrijven voor van den heer van Hal, houdende ver zoek in aanmerking te mogen komen voor de betrekking van veearts in de gemeente Raamsdonk. Voorts verzoekt de heer v. Hal bij eene eventueele be noeming deze te doen plaats vinden op 1 Juli as. met indiensttreding op 1 Sep tember. Na gehouden stemming werd met al- gemeene stemmen gekozen de heer J. A. M. van Hal. 4. Verzoekschrift van de armmeesters om schadeloosstelling, zulks naar aan leiding van de bij raadsbesluit van 26 Juli 1913 No. 114 tot stand gekomen regeling hunner jaarwedden. De Voorzitter verzoekt de Commissie die deze aangelegenheid heeft onderzocht haar rapport daarover te willen uit brengen. Namens de Commissie zegt de heer D. Timmermans dat de benoemde com missie alle pogingen in het werk heeft gesteld daarover inlichtingen te erlangen. Verschillende oude stukken zegt spr heeft de Commissie in handen gehad doch uit het onderzoek is gebleken, dat er geen termen te vinden zijn om op het verzoekschrift in te gaan. Echter is voldoende gebleken zegt spr. dat het salaris ten volle is uitbetaald over ieder jaar. Verder zegt spr. dat het de com missie spijt den raad te moeten advi- seeren niet op het verzoekschrift in tegaan. Na eenige discussie vraagt de Voor zitter of de raad zich kan vereenigen met het voorstel van de Commissie. Alle ledeo gaan met het voorstel accoord, behalve het lid Lankhuijzen die verzoekt te willen aanteekenen, dat hij niet met 't voorstel mede kan gaan. 5. Benoeming Gemeente-Ontvanger Aanbevolen worden no. 1 E. P Simonls, ambtenaar ter secretarie te Pannerden en no. 2 J. Plisseeuw ge meente ontvanger te Zuidzande. Het lid D. Timmermans vraagt hoeveel sollicitanten er geweest zijd, waarop de Voorzitter antwoordt, dat 5 sollicitaties zijn ingekomen. Na gehouden stemming werd de heer E. P. Simonis met algemeene stemmen gekozen, terwijl nog werd besloten de benoeming te doen ingaan met 1 Juli a.s 6. Voorstel van B. W. tot inwllli- verzoek van C. H. M. van Loon, Hoofd der School te Raamsdonksveer om over plaatsing naar de school op het Dorp De Voorzitter zegt dat de heer v Loon een verzoekschrift heeft inge diend om in gelijke betrekking over te gaan naar 't Dorp. Het voorstel van B. en W. is om aan het verzoek te vol doen voorts zegt spr. dat een schrijven is iDgekomen van den schoolopziener uit het district Tilburg, die geen bezwaren heeft tegen de overplaatsing. Het lid D. Timmermans zou graag vernemen, wat B. en W. nu met Raams donksveer zullen doen. De Voorzitter antwoordt, dat hij dit nog niet kan zeggen, daar hij nog geen conferentie heeft gehad met den school opziener. Het lid Timmermans zegt dat het te bejammeren zou zijn wanneer de leer lingen nu de dupe zouden worden, indien in den loop van den tijd de school zou worden opgeheven. De Voorzitter stelt nu voor de over plaatsing met 1 Juli a.s. te doen ingaan. Het lid D. Timmermans geeft in over weging de overplaatsing met 1 Augustus te laten ingaan, wijl de gemeente mis schien later in gemakkelijker condities zou kunnen komen. De Voorzitter zegt dat, om een hoofd der school te krijgen en met hetgeen er in eene vorige vergadering is besproken hij het beter vindt met 1 Juli. Goedgekeurd. 7. Benoeming leden van het stem bureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. De Voorzitter vraagt of hij de leden hiervoor wil aanwijzen waarmede de leden accoord gaan. 8. Ontwerp besluit tot af- en over schrijving der begrooting dienst 1914. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten de begrooting te wijzigen tot een bedrag van f 3,9*2. Het agenda afgehandeld zijnde, wenscht de Voorzitter nog te vragen of de raad een beslissing wil nemen om B. en W. te machtigen tot verkoop van schoolbanken en schoolboeken afkomstig van de school te Raamsdonksveer. Goedgekeurd. De Voorzitter deelt nu nog mede, dat de gemeente een aak heeft aangekocht voor f 280,—- welke raededeellng voor kennisgeving wordt aangenomen. De Voorzitter sluit nu de openbare vergadering. Ia den sector ten N. van Atrecht is in den afgeloopen nacht een hevig artil leriegevecht geleverd, vooral ten N. van Lorette, AlbaiD, de „Roode Herberg" bij Souchez, het Doolhof en den stal. De Duitschers hebben hier twee tegen aanvallen gedaan, die volslagen zijn mis lukt, één tegen de suikerraffinaderij van Souchez, die door de Fransche artillerie werd gestuit, en de andere ten Noorden van het Doolhof, die door de Fransche infanterie werd afgeslagen. De Franschen hebben van hun kant nieuwe vorderingen gemaakt en 1 kilometer veld gewonnen ten O. van de kapel van Lorrette. Vanochtend om 5 uur hebben de Fran schen bij Bébuterne de vijandelijke stel lingen in den omtrek van TouveDt aan gevallen en over een front van 1200 meter twee achtereenvolgende linies loop graven genomen. Zij hebben gevange nen gemaakt en machinegeweren ver meesterd. In het gebied ten N. van de Aisne, ten O. van Tryeylemont, op een hoogte dichtbij Moulln-sous-Touvent, hebben de Franschen een aanval verricht en, na een hevige beschieting, over een front van 1 kilometer in één slag twee linies loop- Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 7 Juni. (Wolff.) Officieele mededeeling van het groote hoofdkwar tier Aan de oostelijke helling van de Lo- retto-hoogte hebben de Franschen in de namiddag- en avonduren hun aanvallen hernieuwd. Deze werden door ons vuur volkomen gestuit. Verdere pogingen om aan te vallen 's nachts zijn in de kiem verstikt. TeD Z.O. van Hebuterne (ten O. van Doullans) heeft de vijand vanochtend vruchteloos aangevallen. De strijd is daar nog niet geëindigd. Een met breed front uitgevoerde aan val der Franschen ten N.W. van Moulin- sous-Touvent (ten N.W. van Soissons) is grootendeels dadelijk afgeslagen. Slechts op een plaats bereikten de Fran schen onze voorste loopgraven, om welke nog gestreden wordt. Ónze stelling bij Vauquois ten Z.O. van Varennes is gisterenavond aangeval- en. Ondanks het gebruik van brand bommen, die onze loopgraven met een licht ontvlambare vloelstoi overgoten, lokte het den Franschen niet, ln onze stellingen binnen te dringen. Met zware verliezen stroomde de vijand naar zijn loopgraven terug. PARIJS, 7 Juni. (Havas.) Officieel be richt van hedenmiddag: In de sectoren ten N. van Atrecht is de strijd gisteren den heelen dag voort gezet met voor ons gunstig verloop. Fransche en Engelsche troepen heb ben verscheidene geslaagde aanvallen gedaan aan weerszijden van den straat weg Aix-la-Noulette-Souchez en terrein gewonnen in het bosch ten O. van dien weg en ten Z. in de streek van Buval. Te Neuville- St. Vaest zijn de Fran sche vorderingen voortgezet en in het binnenste en noordelijke deel van het dorp. De Franschen hebben verschei dene huizen vermeesterd. Tegelijk heb ben zij bet vijandelijke steunpunt op het eiland ten N.W. van de plaats bestormd en den weg die er heen leidt bezet. In het midden en Zuiden van het Doolhof hebben de Franschen verschei dene nieuwe loopgraven vermeesterd en zijn zij 100 meter vooruitgekomen. graven en verscheidene Duitsche veld werken veroverd. Drie verwoede tegen aanvallen werden afgeslagen door de Fransche troepen, die meer dan 200 krijgsgevangenen maakten. In ChampagRe zijn de Franschen bij Beau Séjour door ondermijning vooruit gekomen. De poging der Duitschers om Verdun te beschieten, waarvan op 5 Juni is gewag gemaakt, heeft zich niet herhaald. Op de hoogten aan de Maas en in de Vogezen artilleriegevechten. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 7 Juni. (Wolff). Oftlcieele mededeeling van het groote hoofdkwar tier Ten N.O. van Kurschang heeft onze ruiterij deD overgaDg over de Windau geforceerd en is in Zuidoostelijke rich ting opgerukt. Ten Z.O. van Kurtourany en in de streek ten O. van Sasinlki heeft ons offensief goede vorderingen gemaakt- Opnieuw vielen daarbij 3340 gevangenen en 10 machinegeweren in onze handen. Ten zuiden van de Njemen is de rivier oever tot aan de linie TolansieSapie- zyszki van vijanden gezuiverd. Op het Zuidoostelijke gevechtsterrein zijn bij de gevechten om Przemysl 33,805 gevangenen gemaakt. Ten O. van Prze mysl hebben de verbonden troepen de voorspoedige gevechten voortgezet en den vijand ten N.W. van Moscika op Wysznia teruggeworpen. Afdeelingen van het leger van gene raal v. Linsingen zijn bij Zoerawno den Dojester overgetrokken en hebben de hoogten op den noordoostelijken oever bestormd. Meer naar het zuiden hebben de vervolgers de linie NowicaKalusz Tornasowce bereikt. De buit is tot ruim 13000 gevangenen gestegen. WEENEN, 7 Juni (Wolff.) Officieel bericht van den grooten generalen staf Na de zware nederlaag bij Przemysl heeft de Russische legeraanvoering de laatste dagen verwoede aanvallen ge daan op onze stellingen aan de Pruth- llnie, teneinde hier met geweld door te breken. Vooral in den sector Kolomea en Dylatyn bracht de vijand telkens nieuwe strijdkrachten in het gevecht. Terwijl al deze aanvallen afstieten op de taaie dapperheid van het leger on der den generaal der infanterie Pflanzer en den Russen op zware verliezen kwa men te staan, rukten uit het Westen de troepen der bondgenooten onder gene raal v. Linsingen aan. Zij namen gis teren Kalusz bezetten de streek ten N. van deze stad en de hoogten op den linkeroever van den Dnjester ten N. van Zurawno. Tusschen Nadworna aan de Bystrica en de Lomnica sloten onze troepen zich bij die van Linsingen aan. De gevechten ten O. van Przemysl duren voort. Ten noorden van Mescika moest de vijand zich uit Czerniawa terugtrekken. Op zichzelf staande zwakke aanvallen werden verijdeld. zend lijken van Duitschers bedekten den bodem. Wij namen 250 man gevaDgen en maak'en 6 mitrailleurs buit. Vele an dere liggen onder het puin- Wij hebben verscheidene aanvallen gedaan tusschen Soissons en Rheims en spoten bij wijze van represaillemaatregel brandende vloeistof in de vijandelijke loopgraven bij Vauquois. Het gevecht ten Doorden van Atrecht duurt met groote hevigheid voort. De artillerie schiet aanhoudend en hevig door. Door convergeerende aanvallen op het middenpunt van het Doolhof bereikten wij het centrale veldwerk. Verschillende tegenaanvallen der Duitschers werden afgeslagen. Honderden lijken van Duit schers lagen over den grond. Aanvallen van Engelsche vliegers. De vernieling van een Zeppelin bevestigd. LONDEN, 7 Juni. (Reuter.) Officieel wordt gemeld Vanochtend om half drie hebben twee Engelsche vliegers bommen geworpen op de luchtschiploods te Evere ten N. van Brussel. De vlammen sloegen aan weerszijden uit de loods en giagen een heel eind de lucht in. Het is niet bekend of er een Zeppelin in was. De vliegers zijn behouden terugge keerd. Om drie uur vanochtend heeft een ander Engelsch vlieger een Zeppelin in de lucht tusschen Gent en Brussel aan gevallen. Het luchtschip ontplofte, viel op den grond en bleef geruimen tijd branden. Het geweld van de ontploffing deed de eendekker van den vlieger on derstboven slaan, maar de vlieger slaagde erin zijn vliegtuig weer in goe den stand te brengen. Hij was gedwon gen op vijandelijk gebied te landen, kon echter weer opstijgen en keerde behou den naar zijn vliegveld terug. BERLIJN, 7 Juni. (Wolft.) Officieel. In den nacht van 6 op 7 Juni deden onze marineluchtschepen geslaagde aan vallen op de dokken van Kingston en Grimsby aan de Humler. Ondanks een felle beschieting keerden zij onbescha digd terug. Een Zeppelinaanval op de Oostkust van Engeland. LONDEN, 7 Juni. (Reuter.) De ad miraliteit deelt mede dat een Zeppelin Zondagnacht de Oostkust van Engeland bezocht en brandbare en ontplofbare projectielen heeft uitgeworpen. Er ont stonden twee branden, vijf menschen kwamen om en veertig werden gewond. De Engelsche verliezen. LONDEN, 7 Juni. (Part.) De Times en de Daily Mail vestigen de aandacht op de verllezenlijst van heden welke de namen bevat van 600 ofiicieren en man schappen, waarvan 167 gedood. De zes laatste verlieslijsten van deze week daarbij gevoegd, krijgt men een totaal van 913 officieren en 20,000 manschappen, en, zooals de Times opmerkt, deze verliezen maken nog maar de gewone slijtage van den oorlog uit, zooals deze nu wordt voortgezet. Van het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 7 Juni. Officieel bericht van den grooten generalen staf In het grensgebied van Tirol werkt onze artillerie met zichtbaar gevolg. Aan de Karintische grens ten' O. van den Plökinpas hebben onze troepen gisteren Freikofel heroverd, dat de vij and tijdelijk in handen had gekregen. In het Kan-gebergte wordt de strijd voort gezet. De Italianen moesten de plaats Kan ontruimen. Aan de Isonzo komt de vijand op ver schillende plaatsen naderbij. inderdaad doen), dan zijn wij niet alleen genaderd tot den algemeenen oefenplicht maar zelfs tot den algemeenen dienst plicht. Wat wil de Regeering Zij wil dat deel van ons volk, dat, ofschoon wel daartoe in staat, nog niet tot gewapenden dienst kon worden geroepen, tot den krijgsdienst verplichten. Reeds deze eenvoudige u^eenzetting doet den omvang van het voorstel kennen. Ieder Nederlander, die beneden de 40 jaar en in vroeger jaren werd vrij gesteld, van mllitiepllcht wegens bioc- derdienst, kostwinnerschap of als eenige zoon, of die een hoog nummer trok en dus vrijlootte, kan door de Regeering bij den landstorm worden ingedeeld, wanneer dit ontwerp wordt aangenomen. Met andere woorden alle in vroeger jaren vrijgestelde en vrijgelote mannen kunnen, voor zoover zij beneden 40 jaar zijn, tot den landstorm komen te behooreo. Uitdrukkelijk verklaart de Regeering, dat het haar voornemen is, de hier bedoelde personen achtereenvolgens in ploegen tot den werkelijken dienst op te roepen en te oefenen. Daarbij zal natuurlijk begonnen worden met de vrijgestelden en vrijgeloten van de jong ste lichting, om zoo vervolgens tot de andere mannen op te klimmen. Zij, die reeds thans tot den ongewapenden land storm behooren, zullen tot den gewapen den overgaan. Id verband hiermee doet de Regeering nog een belangrijke mededeeling Wan neer de nieuwe ploegen in voldoend aantal zullen zijn geoefend, worden zij iogedeeld bij de verschillende militie- en landweerbataljons en zullen, zoo mogelijk, de thans onder de wapenen zijnde landweerplichtlgen achtereenvol gens met verlof worden gezonden. Wil deze toezegging van de Regeering iets beteekenen, dan zal de oefentijd van de nieuwe ploegen niet te lang dienen te worden genomen, opdat zich inderdaad voor de landweer, die nu reeds ruim 10 maanden dienst doet, het uitzicht van klein verlof binnen niet al te langen tijd opene. Gelukkig is er een symptoon, dat de Regeering dit ook begrijpt: zij toch deelt mede, dat het denkbeeld om de nu dienende landweer naar huis te zenden, verwezenlijkt kan worden, zonder dat reeds alle vrijge stelden en vrijgeloten van de lichtingen, die thans onder de wapenen zijn,geoefend werden. Alle mannen zullen aan een genees kundig onderzoek worden onderworpen. Het zal ongetwijfeld op geheel ons volk veel indruk maken en beteekent in leder geval een zeer aanzienlijke ver sterking onzer leger-reserve. WEENEN, 7 Juni (Korrespondentie- bureau). Officieel bericht van het groo te hoofdkwartier De aanval der bondgenooten in het centrum ten N. van Moscika heeft we der belangrijke vorderingen gemaakt. Het leger van Linsingen heeft na de berennlng van het bruggehoofd te Zu rawno vasten voet gekregen op den Noordelijken oever van de Dnjestr. In de gevechten bij Przemysl zijn se dert 1 Juni meer dan 33.000 gevangenen gemaakt. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 7 Juni. (Reuter.) Het oftlcieele avondbericht luidt Ten noorden van de Aisne verdubbelde de vijand zijn hardnekkige pogingen om de twee linies loopgraven te heroveren, die wij gisteren genomen hadden. In automobielen voerde hij versterkingen aan over een afstand va'» 80 kilometer. De vijand deed hevige tegenaanvallen, welke alle werden afgeslagen. Twee dui- ROME, 8 Juni. (Reuter.) Het commu niqué luidt: Langs de geheele grens gaan de troe pen van de eerste linie voort met zich van belaogrijke stellingen meester te maken. Sterke vooruitgeschoven afdee lingen hebben, ondersteund door artillerie zich van Upr, een sterke stelling aan de Isonze, en verder stroomafwaarts van versterkingen en bruggehoofden meester gemaakt. Cavalerie is naar den oostelijken oever overgestoken, waar zij zich ingraaft om krijgsverrichtingen mogelijk te maken als besloten zal zijn van talrijke strijd krachten gebruik te maken. De verliezen zijn betrekkelijk gering. Uitbreiding Landstorm. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend een wetsontwerp tot nader uit breiding van den Lacdstorm, zooals wij nog in ons vorig nummer hebben mede gedeeld. Eenige weken geleden zei Minister Bosboom in de tweede Kamer, dat hij >een etap4 wilde doen in de richting van het adres-Van Aalst c.s., een stap dus in de richting van algemeenen oefenplicht. Welnu, het schijnt, dat de Regeering zich sindsdien nog eens ernstig beraden heeft, want wanneer zij gebruik maak van de bevoegdheid, die zij in het ontwerp voorstelt (volgens de Me morie van Toelichting zal zij dat ook Gezantschap bij Z. H. den Paus. In zijn Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer no pens de Supletoire bulteolandscbe-Za- ken-begrooting voor de tijdelijke verte genwoordiging bij den Paus, verklaarde minister van buitenlandsche Zaken, dat de opdracht, waarmede Dr. Nolens zich welwillend heeft belast, geenerlei oftici- eel karakter had, aan hem was verzocht zich een oordeel te vormen omtrent den stand der bemoeiingen van het Vatikaan in de richting van een eventueel vredes- herstel en naast bevind van zaken den wensch van de Nederlandsche regeeriag tot samenwerking in die richting ken baar te maken. Ten betooge dat aanstelling van een tijdelijken gezant bij den Paus in 's lands belang is te achten, merkt de minister op, dat uit Nederlaad's internationale positie volgt, dat zijn belangen betrok ken zijn bij het sluiten van de vrede, en het derhalve van groot nut is, dat Nederland kennis drage van iedere voor bereidende vredesactie en mitsdien ook van die, welke uitgaat van het Vatlcaan; Zeer juist noemt de Minister de op merking van het verslag, dat de Paus in alle landen relaties heeft, welke hem grooten invloed verschaften en hem in staat stellen meer te doen dan door be paalde feiten is in te brengen. Het samen gaan met den Paus kan, zegt de Mi nister, maar terecht werd gezegd onze positie als kleine onzijdige maar op in ternationaal gebied op den voorgrond tredende natie schragen en bevestigen. Wegens zijn vertrouwelijk karakter kan het schrijven van den kardinaal staatssecretaris en het daarop door den Minister gegeven antwoord niet aan de Kamer worden overgelegd. Intusschen verklaart de Minister uit drukkelijk, dat in geen dier beide brie ven iets voorkomt dat de vraag of wel licht te eenigertijd een permanente missie bij het Vatikaan zal worden gevestigd in het minst zou prejudicieeren. De aanneming van het wetsontwerp zal niets aan Nederlandss houding tegen over de kwestie der Pauselijke souve- reinlteit veranderen. Dat door de indiening van het wets ontwerp gevoeligheden in Nederland zijn opgewekt, betreurt de regeering. Aan het wetsontwerp is een veel grootere beteekenis gehecht dan daarin lag op gesloten. Ondanks het geopenbaarde meeningsverscbil vertrouwt de Minister,

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2