Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL DONDERDAG 10 JUNI 1915 38e JAARGANG Waalwijk, 9 Juni 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed eneven goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Aanbesteding. Zaterdagmiddag 1.1. werd alhier aan besteed het buitenwerks verven der kerk van de parochie van St. Jan. Ingeschreven werd als volgt f 725.— f 700.— f 628 f 619.— f 600.— den laagsten in- Henri van Erp G. Hens J. vau Houten W. Hens J. Marks Het werk is aan schrijver gegund. Vrijwillige Landstorm. De oefeningen vau den vrij willigen land storm, afdeeliug Waalwijk zijn Zaterdagavond begonnen met pl.m. 30 deelnemers. Zij worden gegeven op de speelplaats der O. L. S. en wel vier avonden per week twee nor door den heer Snijers, landweer-sergeant met een paar korporaals, die allen van de laatste landweer-lichting met verlof zijn gegaaD. Bekroning. De heer Jac. Sars, alhier, behaalde 1.1. Zondag op de Internationale Hondenten- toonstelliug in den Haag, met zijn Holl. Heider-teef „Trijntje" den derden prijs in open- en jeugdklas. Verloven voor den a.s. Oogsttijd. Al de onder de wapenen zijnde Militie- en Landweerplichtige landbouwers der afdeeliug Baardwijk, Waalwijk en Be- soijen van den N. C. Boerenbond, die verlof voor den oogsttijd wenschen te bekomen, gelleven zich op Maandag den 14en Juni e.k. tusschen 10 en 12 uur v.m. en 36 uur n.m. bij den onder- geteekende op het gemeentehuis te Baardwijk te vervoegen, of wel iemand van hunnentwege te zenden, teneinde onder opgave van Regiment, tegen woordige standplaats enz. eene daartoe strekkende aanvrage in te dienen. Baardwijk, 7 juni 1915. De Voorzitter der Afd. voornoemd, J. A. J. VAN HEIJST. Fruitteelt. A.s. Maandag en Dinsdag zullen de leerlingen van den fruitteelt-cursus van den heer van Roosmalen alhier, onder leiding van hun leeraar een bezoek brengen aan het Westland. Examen In het laatst van Juli of begin van Augustus zal te 's Gravenhage een alge meen examen worden gehouden voor de betrekking van hulptelegrafist of kantoor bediende bij den dienst der Posterijen en Telegrafie. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage vóór 16 Juni a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het, post- en telegraaf kantoor te dezer plaatse. Curacaosche looistojfen. In de „Amigoe di Curasao» van 8 Mei maakt de heer P. A. Euwens melding van de belangstelling die zijn artikel, onder bovenstaand hoofd in de Amigoe» geplaatst, in Nederland heeft gewekt. Een groote leerfabriek h.t.l. wenschte met een solide exporteur van dlvidivi in relatie te worden gebracht terwijl de Directeur van het Rijksproefstation en Voorlichtingsdienst ten bate der Leder industrie te Waalwijk om toezending van monsters verzocht. >De tijd, om den handel In dlvidivi met Holland te openen is op het oogen- blik zoo gunstig mogelijk, daar er door den oorlog gebrek is aan goede looi stoffen. Vergis ik mij niet, zoo schrijft de heer Euwens dan is er in den laatsten tijd reeds veel dividivi uit Venezuela en Columbia naar Holland verscheept of zal dit spoedig geschieden. Het zou ten hoogste te betreuren zijn dat deze dividivi in Holland boven de Curagaosche de voorrang zou gegeven worden door de nalatigheid onzer planters daar de dividivi uit onze kolonie van betere kwaliteit is en hooger looistof- gehalte heeft en vroeger op de markt van Hamburg steeds hooger genoteerd stond.» Er zou hier dus iets goeds voor de kolonie gedaan kunnen worden. Als men nu maar in de kolonie actief is. Examen cand. gem. Secretaris. Aan heD die daarvoor wenecbeu in aanmerking te komen zal, in verband met de tijdsomstandigheden, alsnog gelegenheid gegeven worden deel te nemen aan het op 21 Juni e. v. d. te bonden mondeling examen voor cand. gem. Secretaris. Natuur lijk zijn hiervoor uitgesloten, zij, die daaraan reeds op 31 Mei e. v. d. deelnamen. Aangehouden. Naar wij vernemen zoo de Heer W. K. \jzerbandelaar te 's Hertogenbosch te Aken zijn aangehouden, naar verluidt wegens ver boden levering aan een vijandige mogeodhe:d. Prov. Staten van Noord-Brabant. De begrooting der Provincie is ingediend. Het aangeboden begrootingsontwerp voor 1916 sluit met een balans der inkomsten en uitgaven ten bedrage van f 2,540,403,61'/2- Onder de inkomsten wordt o.a. geraamd f 1,000,000 als opbrengst eener geldleening voor de electriciteits-voorzienlng en f 195,000 als dito opbrengst voor wegenaanleg. Hoofdstuk II der uitgaven (kosten van provinciale wegen en werken) beloopt een bedrag van i 285,962. Voor renten en aflossing van geldleeningen wordt een bedrag van f221,030 geraamd; voor bijdrage aan het Rijk in de kosten van den aanleg van het Wilhelminakauaal f 250,000. De gewone en de buitengewone ontvangsten bedrage resp. f 807,729,67 en f 1,732 673,94 de gewone en de buitengewone uitg. resp. f 795,958,67' /2 en f 1,732,673,94/ De opbrengst van het weggeld wordt geschat op f255,000. Ged. Staten stelien voor, tot dekking der uitgaven voor 1916 te heften 24 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen 22 dito gebouwde eigendommen en 20 op de hoofdsom der personeele belasting f 300 subsidiie wordt o.m. voorgesteld aan de »Hanze< te Drunen voor den vakschoolcursus in het Schoenmakers bedrijf. DRUNEN. Op initiatief van den E. A. Heer Burgemeester vergaderden Maan dagavond de bakkers en de geestelijke Adviseur der Vakvereeniging op het raadhuis alhier ter bespreking van de circulaire van den minister over het verschaffen van goedkoop brood en meel Dat de bakkers belangstelden in de zaak getuigde de trouwe, opkomst geen enkele ontbrak. De Burgemeester ieidde de vergadering Uit de gehouden besprekingen mogen wij verwachten dat ook in deze gemeente weldra goedkoop brood en meel zal verkrijgbaar worden gesteld. Een commissie van onderzoek werd beooemd. Door den Burgemeester zal zoo spoedig mogelijk een regeling worden ontworpen die ter goedkeuring aan den Minister zal worden overgelegd- 's BOSCH. De Zuid- Willemsvaart wra.'in zoovele achterbuurten uitmonden, heeft voor de zooveelste keer een slachtoffer gemaakt Vooral des zomers spelen bonderden kinderen nit die achterbuurten op de steile hellingen en gebeurt het bij herhaling dat eenige kiadereu te water schuiven en verdrinken. Zoo ook gisteren viel het 6-jarig zoontje van M. al spelende te water G verdronk. BESOIJEN. De collecte ten bate van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewaponden dienst zal alhier ge houden worden den 14 Juni a.s. De olficieele candidaatstelling van 2 leden voor den gemeenteraad zal alhier plaats hebben op Dinsdag 29 Juni, aftredende leden zija de heeren J. Broeders en J. P. Groenen. Gisteren werden in deze gemeente aan ongeveer 120 gezinnen broodkaarten uitge reikt. SPRANG, A.s. Maandag zal in onze ge meente de jiarlijksche collecte tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapen- den dienst in Nederland gehouden worden. In de j.l. Maandag gehouden verga dering van de Afd. Sprang van „Patrimo uiurn" is tot bestuurslid gekozen C. Witten- bol. Ook werd besloteu een deputatie naar het gemeentebestuur te zenden om gebruik te maken van bet verkrijgbaar stelllen van goedkooper brood. CAPELLE. J. de G. was aan een trap aan de binnenhaven zijn penseelen aan 't schoonmaken. Opeens braken enkele plankeD tengevolge waarvan hij voorover in de haven duikelde. Doordat de drenkeling zijü tegen woordigheid van gepst geen oogenblik verloor, kon hij naar den kant spartelen en ontkwam daardoor aau een wissen dood. De hand van Cor de Groot zwol zoo op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateerde bloed vergiftiging. Deelden we de vorige week dat van C. de R. alhier een rijwiel was ontvreemd, thans xuunen we melden, dat de fiets weer in zijn bezit is. WASPIK. Hedenmorgen had hier een droevige en indrukwekkende plechtigheid ilaats. De jongste zoon van deu heer C. v. Dongen, de heer L. v. D., werd door zijne verwanten en zijne vrienden en mede leden van de Harmonie en van de tooneelclub Entre Nous" ten grave gedragen. De üeer L. v. Dongen was eeu veelbelovend jongraenscb, op wien zija6 familie alle hoop had gevestigdhij was een trouw en ver- d enstelijk lid van harmonie en tooneelclub en bovendien bezorgde zijn goed hart hem vele vrienden. Geen wonder dan ook, dat zeer velen het zich ten plicht rekenden hem de laatste eer te bewijzen en dat er werke- ijke droefheid en ontroering te lezen was op de gezichten der talrijke deelnemers aan de begrafenis. Oader de indrukwekkende tonen der treurmarsch droeg n ze hem graf waarts, verschillende bloemstukken en kran sen de lijkkist dekten. Zeer velen zullen ïem in liefde gedenken, maar de hoop op een wederziens hiernamaals strekke zijneu bedroefden vader ten troost. Alhier is opgericht een jongensafdee- ling der drankbestrijdersvereei.iging „St. Bartholomeus". Als lid worden aangenomen de joBgens, welke te oud zyn voor de. Sr. Annavereenigiug tot de 16 jaar. Reeds hebben zich verschillenden als lid opgegeven. In de 1.1, Zondag gehouden vergadering der vereeniging „Volksvlijt en Volksver maak" alhier werd tot bostuorfHd gekozen de WelEd. Heer B. v. Schijndei met 32 vau de 37 stemmen. De heer J. M. reed met zijn fiets van het Dijkje alhier en kwam daarbij zoo ernstig te vallen, dat hij zioh onder behandeling van den geneesheer moest stellen. De heer M. kau voorlcopig zijne talrijke functies niet waarnemen. Zondag viel bij het ter ruste gaan een der vrouwelijke vluchtelingen alhier met haar rug in een breinaald. Onmiddellijk moest de dokter gehaald worden, wien het gelukte de naald te verwijderen. De Belgische jonge man, die zich per fiets haastte om den ge- neeeheer te roepen, kwam op de terugrit in botsing met een anderen wielrijder, zoodat de fiets van den eersteu totaal onbruikbaar werd. De landbouwer A. P. alhier had de halster van een paar gekoppelde koeien om zijn pols geslagen, terwijl hij de rag vau een der dieren bestreek met eane stof, die de koeien gewoonlijk op het land achter laten. Waarschijnlijk werd het reukorgaan die iu lief en leed verbonden twee diereu onaangenaam getroffen, want eensklaps sloe gen zij op hol, huu meesier en eigenaar mee*lepende. Eerst na circa 500 M. gehold te hebben hebben kwamen de diereu tot staan. Toen zij daarbij achter zich keken, kende zij haar eigen boer niet meer, zoo zag bij er ait. Gelukkig had hij zich niet ernstig bezeerd en was zijn toestand met een flinke wasch- en borstelpartij te verhelpen. Inmiddels weer een les om met bet vastbinden van koeien voorzichtig te zijn. DEN BERG. Vrijdagavond gaf de Ge mengde Zangvereeniging, directeur de heer J. de Kroon, eeu uitvoering in het hotel Santbergen. Deze uitvoering was alleen toegankelijk voor de donateurs en genoodig- deu. De zaal was, het warme seizoen iu aanmerking genomen, flink bezet. Eu de hoorders zullen geen spijt er van gehad hebben 'u paar uurtjes in een soort oven doorgebracht te hebben. Reeds meermalen hadden wij het genoegen dit gezelschap te hooren, maar een uitvoering van heD als deze hebben wij nog niet bij gewoond. De nummers werden verdienstelijk uitgevoerd. Vooral Woudgedachten" viel weder bijzonder in den smaak. Op verzoek van het publiek werd het laatste couplet van dit nummer nogmaals gezongen. Aan het applaus scheen schier geen einde te komen. De kwartetten waren eenig, terwijl de solo door den heer Stoffels gegeven correct en zuiver werd ten gehoore gebracht. De stukken „Duizendschoon", „Feestzang" „Vaarwel" en „Goeden Nacht" oogstten ook veel bijval. Wij willen thans de laaste woorden van „Vaarwel", „Vaarwel tot wederziens" tot onze woorden maken, doch wij zouden er dit aan toe kunnen voegen „Spoedig als 't kau". De eerste voorstelling was voor het circus Herman Althoff een werkelijk succes. Een reuzenmenachenmassa was van de omliggende plaatsen naar ons Bergje ge komen om kennis te maken met een der grootste inrichtingen van ons l&nd op dit De lachspieren werden telkens in werking gebracht, vooral door „August met zijn ganzen" en „De fietsende Beren". Ook wat het rijden en dressuur betreft werden mee sterstukken vertoond. R'VEER. Zaterdag liep met goed gevolg te water vaa de scheepswerf der firma D.. P. v. Suijlekom en Zn. een sleepkaan groot ongeveer 450, tonnen voor Hollandsche rekening. KAATSHEUVEL, 8 Juni 1915. Processie. De wensch van geheel onze parochier om Zondag ter gelegenheid van de Heilige Sacramentsprocessie mooi wee te hebben is ten volle vervuld. Om half drie begon de ZeerEerw. De Echo van hei 1

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5