Tweede Blad. De Oorlog. Binnenland Nieuwe Oorlogslasten. NUMMER 48 ZONDAG 13 JUNI 1915 38e JAARGANG Het V. v. d. S. schrijft Het wilde-beestenspel, waarvan we nu al tien maanden lang gedwongen toe schouwer zijn, is zoo pas een nieuwe phase ingetreden nu Italië tegenover Oostenrijk de rol van passief bondgenoot verwisseld heeft in die van actief tegen stander. Steeds*verder grijpt de oorlogs brand om zich. Hoe latg zal het nog duren, dat ook de Balkan, die van ouds befaamde heksenketel, de rest van haar ziedenden inhoud op den vuurgloed werpt Want wat uit diplomatieke krin gen hieromtrent ruchtbaar wordt, geeft genoeg te denken. Spanje daargelaten, zijn het in Europa nog slechts kleinere mogendheden, die zich buiten het worstelperk houden. Maar daarom zijn deze neutrale staatjes alles behalve vrij van invloeden, welke van den oorlog uitgaan. Integendeel, hoe langer hoe dieper geraken zij in het moeras, dat van uit den zondvloed van oorlogsmaatregelen der krijgvoerende landen over neurtralen bodem ui'gegotei wordt. In militairen zin is neutraal bliiven en de neutraliteit eerbiedigen gemakke lijker dan in economischen zin, dat is nu al wel ruimschoots gebleken. Denken we, om nu niet het eerst van ons land te spreken, eens aan de pre caire positie van Zwitserland, dat, gelegen als een open plek in een brandend bo-ch, slechts over het gebied van een oorlog voerenden staat te bereiken is, bij zijn in- cn uitvoeren afhangt van de goed gunstigheid zijner buren en de volle laag meekrijgt van de wel niet op hem ge munte, maar toch op hem neerkomende maatregelen ter isolatie der centrale mogendheden aan zijn noord- en oost grenzen, en omgekeerd. Voelen we niet aan eigen lijve, wat het zeggen wil, vrij heid van beweging te missen bij aanvoer en afzet van producten Het wordt een industrieel en koopman zonderling te moede, de grenzen van andere staten anders door hooge invoer iechten hermetisch gesloten, thans vrij te zien opengesteld voor artikelen, die er peperduur zijn, terwijl zijn eigen land den uitvoer tegengaat om redenen van ongetwijfeld overheerschenden aard. Of schaarschte in eigen land en overvloed elders te zien, zonder in de mogelijkheid te zijn, langs legalen weg in te voeren. Bloeide ooit in dagen van vrede en weel de de smokkelhandel zoo welig als in deze dagen van oorlog en schaarschte En dat alles alleen, omdat niet meer de economische evenwichtswetten, maar de oorlogswetten den doorslag geven bij den internationalen handel. Thans bedreigt de Nederlandsche nijverheid een nieuwe last. De voorge nomen uitbreiding van den landstorm kan aanleiding geven tot een ongekende personeelschaarschte en personeelsver- wisseling. In welke mate zal allicht van de ontwikkeling der gebeurtenissen rond om ons afhangen, maar het is goed reeds vooruit te rekenen met een zekere mate. Wij allen beseffen bij den ernst der te genwoordige en komende dagen zelfs al is de Nederlander van huis uit geen militairgevoelend wezen dat het in gediende wetsontwerp toejuiching ver dient, maar evenzeer als dit wetsontwerp geboren is uit verstandige voorzorg op militair gebied, zoo hebben wij thans ook weloverwogen voorzorgen te nemen tegen de gevolgen van bedoelde wet op zaken-gebied. Wie personeel heeft, dat onder de landstormuitbreiding valt zal verstandig doen, reeds thans een niet- landstormplichtige reserve voor de met gedeeltelijke ontvolking bedreigde afdee- llngen te vormen, zoodat hij mettertijd, als een deel van zijn personeel voor den dienst opgeroepen wordt, door ver plaatsing van personen uit de eene afdeeling naar de andere, wel misschien minder bezette, maar toch onderling in handental harmonieerden afdeelingen kan reconstrueeren. Er is nu nog tijd 1 Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 10 Juni. (Wolft.) Oftlcieel. De gevechten *aan de Boven-Dnjestr en in het gebied tusschen Dnjestr en P-ruth duren voort. Het leger van Pflanzer-Baltln wint verder veld naar het noorden. De aan- valskolonnes zijn, al vechtende, doorge drongen tot Obertyn en op de hoogten ten Zuiden van Horodenka. In aansluiting met de successen in Galicië heeft een troepenafdeeling in de Boekowina, die gisteren over de Pruth trok, sterke Russische strijdkrachten ten Z. W. van Kotzmar teruggeworpen. Voor het overige is de toestand onveranderd. Van hel Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 10 Juni. (Wolff.) Officieel. Aan het front van de Isonzo zijn de jongste pogingen van den vijand om bij Plava, Gradisca en Sagrado over de ri vier te trekken, verijdeld. In het gebied van Flitsch en in de Karinthische bergen ten O. van de Piockeapas wordt de strijd voortgezet. Aan de Oostgrens van Tirol houdt ook het artilleriegevecht aan. In het gebied van Tirol stieten de vijandelijke aanvallen op den tegenstand van onze grensbewakingstroepen af, R,de van don Koning van Beier,n. de Duitschers met granaten. Alblaln werd bedraagt vijfhonderd MüNCHEN, 7 Juni. (Wolft.) Aan een i J"°°[ deze een bel. Doch zij boden wan- 1 Verbitterd gaat de S'riid nu voort te feestonal van de Kanalverrein te Fürth f,.W"rsta,n kerkhof was door Souchez, ten Oosten van Ablaln geleden hen als een fort ingericht; de huizen waren ook stevig versterkt en de straten waren met loopgraven afgesneden. Toen de kanonnen de positie der Duitschers hadden bewerkt, werd de stormloop bevolen. Fransche en Afrlkaansche Infan teristen slaagden er in, na een gevecht van man tegen man, de eerste huizen heeft de koning van Beieren een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide Wanneer wij ons thans temidden vai dezen moeilijksten en grootsten aller oor logen in deze bloeiende stad vereenigen, denken wij er nauwlijks aan, dat er oorlog is. Wij danken dat in de eerste plaats aan de flinkheid van het geheele Duit- te bemachtigen. Het was geen gemak- sche volk en zijn bondgenooten. kelijke taak, want de Duitschers schoten Het Duitsche volk, dat kan me» zo°wel door de vensters en keldergaten gerust zeggen, is in het leger door zijn a's vaD kunne loopgraven. In de huizen beste elementen vertegenwoordigd. Het hadden wilde bajonetgevechten plaats. Duitsche leger is onoverwinlijk waar het ^un offensief voortzettend bestormden ookstrijdt, in 't Oosten, Westen, Noorden de Rranschen het kerkhof. Van de graf- en, zoo God het wil, waaraan ik niet zerken bleef bijna geen enkele meer twijfel, zal het ook in het Zuiden on- s*aaD» maar met de brokken grafsteen u uu*c M.cubucwdMUKhu^^u overwinlijk blijven (stormachtige toejui- r,chtte de daPP®rLe Duitsche bezetting t /T» 1 i chingen). Na de oorlogsverklaringen van barricades op. Zij had echter zooveel van ROME, 10 Juni. (Reuter.) Ofticieele Rusland cn Frankrijk, en toen ook de Fransche artillerie geleden, dat ze mededeeling Engeland ons nog te lijf ging, heb ik Lang, de Isonzo zijn op 7 en 8 dezer geze?d Het verheugt mij, en het ver- de krijgsverrichtingen voortgezet om den hcugt mij daaromi 0*dat Jwij ,hans met vijand uit de stellingen aan den rechter oever te verdrijven en bruggehoofden te maken. De vijand bood zeer hard nekkig tegenstand, welke begunstigd werd door de gesteldheid van het ter rein. Ook waren zijn verdedigingswerken zeer sterk gemaakt. Overstroomingen hadden bovendien bruggen vernield en wegen onbegaanbaar gemaakt. De Italianen, die buitengewoon kloek vochten, vermeesterden belangrijke stel lingen en bezetten de stad Monfalcone (8 K.M. ten O. van de Isonzo, dichtbij de kust en aan den weg naar Triest). Zij vermeesterden de sterke Oosten- rijksche stelling op den Monte Negro. Langs de Isonzo werden vijfhonderd gevangenen genomen- Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 11 Juni! (Reuter.) Offlcleele mededeeling Het artillerieduel ten noorden van Atrecht is voortgezet, hoewel het gehin derd werd door dichten mist. De slag, die met de verovering van Neuville ein digde, was 'n vertwijfeld handgemeen, van huis tot huis. De Duitschers waren aan het eind van hun krachten toen z*. terug trokken, een veldkanon, tal van machi negeweren en veel materiaal achterla tende. Er zijn meer dan duizend lijken van Duitschers gevonden in huizen, loopgraven en kelders. De aanval van den vijand op Beausé- jour in Champagne is afgeslagen. Veel Duitsche dooden zijn achtergelaten. BERLIJN, 11 Juni. (Wolff) Officieele mededeeling van het groote hoofdkwar tier Voorwaartsche bewegingen van den vijand ten N.O. van de Lorette-hoogte alsmede herhaalde aanvallen tegen onze stellingen ?en N. en ten Z. van Neuville zijn mislukt. Een gevecht op korten afstand in de loopgraven ten N. van Ecurie duurt nog voort. Ten Z.O. van Hébutherne en bij Beaumont zijn aan vallen van den vijand gisteren en vannacht afgeslagen. Alleen aan den weg Serre- Mailly hebben de Franschen onbetee- kende vorderingen gemaakt. De iu Champagne op 9 Juni veroverde loopgraven hebben de Franschen be proefd ons gisterenavond af te nemen. Met sterke strijdkrachten en over een breed front vielen zij ten N. van Lemes- nil tot ten N. van Beauséjour- ferme aan. De aanval werd met zeer zware verliezen geheel gestuit. Pogingen tot nachtelijke aanvallen zijn in de kiem verstikt. St. PFTERSBURG, U Juni (P.T.T.A.) Mededeling van den staf van den opper bevelhebber In den loop van gisteren hebben onze troepen met heldhaftige inspanning ster ke strijdkrachten van den vijand, die bij Zurawno naar den linker oever van den Dnjester waren overgestoken en zich ontplooiden langs het front Zurawkow Siwka, op den rechteroever teruggewor pen. De vijand leed zware verliezen. In een verbitterd gevecht namen wij 17 kanonnen 49 machine-geweren, 188 officieren en ongeveer 6500 Oosterijksche en Duitsche soldaten. Onder de gevangenen is een geheele compagnie van het regiment Pruisische fuseliers der garde. BERLIJN, 11 Juni (Wolft.) Officieele mededeeling van het groote hoofdkwar tier Aan de Beneden-Dubissa ten N. W. van Eiragola zijn verscheidene aanvallen der Russen afgeslagen. Wij maakten daarbij 300 gevangen. Op het Zuidoostelijk oorlogsterrein is de toestand bij de in Galicië strijdende troepen onveranderd. De Vossische Zeitung verneemt uit Sofia: Na een langdurige conferentie tusschen den Franschen, Engelschen en Russischen gezant in het Fransche ge zantschap begaven de drie gezanten zich gezamelijk naar Radoslawow om hem een gemeeschappelijk memorandum te over handigen. Deze gaf onmiddellijk een ver klaring af, dat de Bulgaarsche regeering vast besloten is onder alle omstandig heden tot den afloop van den oorlog de strengste neutraliteit te handhaven onze vijanden kunnen afrekenen, en dat wij nu eindelijk - en dat gaat vooral de kanaalvereeniging aan - kunnen verwach ten dat wij voor Zuid- en West-Duitsch- land gunstiger verbindingen zullen krijgen met de zee (levendige toejuichingen). Tien maanden zijn er sedert verloopen, veel kostbaar bloed is er vergoten, maar het zal niet voor niets zijn vergoten (toejuichingen^. Een krachtig Dultsch rijk en een uitbreiding buiten zijn grenzen voor zoo ver dit noodig is om gewaarborgd te zijn tegen toekomstige aanvallen, dit zal de vrucht van dezen oorlog zijn (stormach tige toejuchingen.) Zij die met ons samengaan en ons trouw zijn, ik bedoel Oostenrijk-Hongarije en Turkije, zullen er zich over verheugen, doch niet de valsche vrienden die vriendschap huichel den en achter onzen rug naar den vijand overliepen. Inderdaad, wij zijn onover wonnen, en de laatste vijand, die zooveel van zich doet hooreo, heeft nog altijd geen ernstigen aanval aangedurfd, of schoon hij tijd genoeg had ter voorbe reiding (stormachtige toejuichingen) Een vreeselijke strijd. Reeds meermalen werden beschrijvingen gegeven over de wreedheid ?an den tegenwoordigen oorlog. Een dergelijke levendige beschrijving levert than» eeu bij zondere correspondent van //De Maasbode" van deu strijd tusschen de Franschen en Duitschers om Atrecht. We laten deze hier eens volgen Sedert meer dan veertien dagen woedt in den sector Atrecht, van Angres tot Carency eene strijd, die de laatste dagen een ver woed karakter aanneemt en die in de eerst volgende dagen Diet zd bekoelen. Tasschen Lens en Atrecht hadden de Duitschers een positie, waarvan bet front met een punt indringt naar St. Pol, dat de vijand met zijne batterijen bedreigde. De Franschen zetten hun te Carenry begonnen en met succe3 bekroond offensief meer Noordwaarts voort. Ablain was het tooneel vau bloedige gevechten, die aan die van Carency herinnerde en rond Souchez ging de strijd in volle hevigheid voort. Ook hier blijken de Franschen aan de winnende hand te blijven, alhoewel de Duitschers twee nieuwe leger korpsen op het terrein aanbrachten. Het kanon dondert op een iront van 15 kilometers op de lyn Angre?—Givenchy NeuvilleSt. YaastEcurie en 's nachts verlicht de rosse gloed der branden en scbrootspawende kauonnen de sombere tragedie. Mitrailleurs en geweren knetteren onhpilspelleud in htt corcert en geven een voorgevoel van de zware offers, die aan beide zijden vallen. De steenweg van Bethune ontwijkend, aaar de project'elen der zware Daitsche artillerie het aanbrengen van versterking willen verhinderen, rnkken op dit oogenblik in krygspas colonnes zousven en Marokkanen aan naar het tooneel van den strijd. Vooral die kleurlingen maken indrak kranig" zien ze er uit onder hnn bruin gehaf. De aller- wegen ontploffende vijandelijke granaten schijuen hnn woeste energie nog aan te vuren en hun overste moeten hen meermalen vermanen zich aan het schroot niet bloot te geven. Gehoorzaam houden ze dan den kant der boomen en hnizeD, die bet best tegen de projectielen weerstand biedeD. Op de Fransche artillerielijn voor Ablain bestoken de 75 en 155 m.M, kanonnen onophoudelijk Souchez, van waaruit de Duitschers het offensief der Franschen willen afstaan. Albalo zelve is sedert tergisteren door de Franschen na 19 dagen strijd veroverd. Maar nu ben ik getuige van het bombardement van het dorpje door de Duitschers. Te vergeefs pogen ze sinds twee dagen de bezetting te verjagen. Alblain is voorwaar geen Przemysl, het is maar een klein dorpje van twee duizendtal inwoners, maar om leder dorp wordt nu gevochten als om een veste en wat daarvan overblijft, wanneer bet door vriend en vijand moet worden aan gepast, zag ik met treurnis, Alblain is een tweede Pervyse, geheel verwoest. Van soldaten, die aan de verovering der plaats deelnamen, vernam ik veel bijzonderheden over de gebeurtenissen, die tot de ontruiming van Alblain leiden. Dagen lang overstelpten de Franschen trots een hardnekkig verweer zich moest overgeven. De overwinnaars haalden tot uit het kerkje en de grafkelders Duitsche soldaten, waaronder eenige gekwetsten en maakten 50 gevangenen. De Franschen namen positie op het veroverde terrein, alhoewel de vijand nog een groot deel van het dorp be zette. Lang konden ze niet uitrusten of de Duitschers kwamen met versterking opzetten en dreven hen achteruit. Als ebbe en vloed gingen dao de kansen op en af tot de laatste dagen de kleur lingen den doorslag gaven en in een onweerstaanbaren ren, de blanke infan teristen meeslepend, de Duitschers in hun voorste posities overhoop wierpen. Alles wat maar eenigszlns tot beschut ting kon dienen, werd in de straten ge bruikt met omgeworpen karren, tonnen, kisten, tot kleerkasten, ledikanten en matrassen toe, werden barricades opge slagen en terwijl de Fransche artillerie de Duitsche troepen achter het front repereerde vorderde de infanterie huis voor huis straat voor straat. Waar de bajonet niet meer vermocht den tegen stander te treffen, vielen beidtn, elkaar bij de keel grijpend, ten gronde. Waar de Duitschers van uit keldergaten op den vij"and vuurden, wierpen de Fran schen handgranaten die een vreeselijke uitwerking hadden. Zoo viel Ablain den 29en in handen der Franschen. Het was een bloedbad dat .zelfs den krijger deed gruwen. Twee priesters, die een gekwetst Algerijn op een draag baar droegen, spraken er van met tranen In de oogen. Een hunner, een stevige, bruin gebrande veertiger, pater Honorius van de missie van Guadeloupe, had een compagnie zouaven in den aanval ge volgd om hulp en troost te brengen waar dat noodig mocht blijken. Eerst 's anderendaags toen de strijd geëindigd was, kon men de grootheid der slachting zien. Op het kerkhof lagen hoopen lijken van Duitschers als opeengestapeld om de vech enden tot schans te dienen. De artillerie had er zoo leelijk huisgehouden dat de grond als doorzeefd was met groote kuilen en armen en beenen in de ronde waren geslingerd. In de straten lagen Duitschers en Franschen vereenigd in den dood, met wijd opengesperde oogen, vol gruwel In de huizen lagen overal lijken, meestal Beieren. Op deu bebloeden vloer, op met bloed doortrokkken matrassen lagen dooden, kermenden en reutelenden naast elkaar. Terwijl de Franschen hier krachtdadig op het Duitsche front inwerken, doen de Duitschers tegenaanvallen meer Noordwaarts op Alx-Noulette, nabij An gres. Zij vermochten niet op dit laitste punt de Franschen uit hun veroverde loopgraven te verdrijven en een molen op den weg van Souchez en de rafina- derij, vielen met afwisselend succes in handen der Franschen. Op hun aftocht hebben de Duitschers de bruggen van het riviertje Souchez opgebroken, maar de in dit vooruitzicht klaargemaakte pontons verleenden den Franschen spoedig den overtocht naar den rech teroever. De strijdt woedt maar door op heel het front Lens—Atrech'. Na de vero vering van de tot puin geschoten rafi- naderij hebben dezouaven en Algerijnsche tirailleurs ook de eerste huizen van Souchez veroverd. De Fransche artillerie neemt in grooten getale aan 't offensief deel en heeft zeer voordeelige posities ingenomen, vanwaar ze den Duitschers groote verliezen moet toebrengen. Van daag hebben de Duitschers driemaal gepoogd een uitval te doen, maar werden telkens door artillerie en mitrailleurs gedecimeerd. Ik kreeg tegen den avond gelegenheid, in gezelschap van eea militairen dokter achter de Fransche vuurlijn het slagveld te bezoeken, waar de Duitschers voor het onstuimig offensief der kleurlingen aftrokken. Diep schokkend is het om te zien, hoe die jonge, krachtige mannen daar voor eeuwig beweegloos lagen, met hun^ bloed het malsche groen van rankrijks wijden en velden kleurend. Onder een gewelf van granaten, die van Ablaln naar Souchez en van Sou chez naar Ablain sulsden, brachten 1'ransche infanteristen op een kar, door mannen getrokken, den bult weg ont- astten de ambulanciers de dooden van huu idendlteitsbewijzen, van hun geld, uurwerk, souvenirs. Alles werd door 'n officier zorgvuldig opgeteekend en dan droeg men de pakken weg. Die worden dan als laatste herinnering aan de fa mille der dooden teruggestuurd. Als al de formaliteiten vervuld waren, zou men de dooden in groote kuilen leggen en de vaderlandsche aarde zou hen dekken, die voor hun vaderland streden. Een hngelsche kruiser getorpedeerd. WEENEN, 10 Juni. (Wolff.) De duik boot 4, onder bevel van luitenant-ter-zee Singule, heeft gisterenochtend bij San Giovanni di Medua (kust van Albanië) een Engelschen kruiser van het type Liverpool getorpedeerd en doen zinken, die onder bescherming van zes torpedo jagers voer. (De kruisers van twee type Liverpool zijn in 1909/1910 van stapel geloopen, meten 4900 ton en hebben een gepant serd dek en een gepantserden commando toren. Zij loopen ongeveer 26 mijl en zijn gewapend met 2 stukken van 15 2 c.M., 10 van 10.2 c M. en 4 van 4.7 c.M. Zij voeren een bemanning van 376 koppen.) Twee Engelse he torpedobooten getor pedeerd. LONDEN. 10 Juni. (Reuter.) De ad miraliteit meldt. De torpedojagers 10 en 12 zijn van ochtend door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Een reeds bejaard landweerman had een gapende wonde in de zij. Harts tochtelijk kuste hij een kaart waarop zijn vrouw en drie kinderen waren afgebeeld. Een ander had met potlood op den muur geschreven >Wij moeten hier vandaag ons leven laten. Vaarwel (get.) Adolf". De ambulanciers gedroegen zichtijdeo den strijd heldhaftig. Door de kogels heen en zonder onderscheid te maken tusschen vriend en vijand brachten ze de gekwetsten uit den vuurpoel. Pater Hilarius werd getroffen op ht oogenblik dat hij een gekwetsten Beier uit de loopgraaf haalde en hem om zijn verbrijzeld been een voorloopig verband legde. Een jongen semenarlst van Orleans werd de rechtervoet verpletterd onder een instortende schans, terwijl een stervende Turco hem zijn groeten aan zijne kinderen, die hij niet meer zou zien, toevertrouwde. Den 30en was heel het verwoeste dorp doorzocht om allen onraad voorkomen en de gekwetsten op te zoeken. Aldus maakten de Franschen nog een honderdtal op zolders en kelders verscholen Duitschers gevangen Twee divisies waren nu reeds op Souchez afgezonden, om de vervolging der Duitschers voort te zetten en tege lijkertijd Ablain wat lucht te geven Het dorp vormt een goede basis van operatie tegen de Duitsche stellingen Nu is het de beurt der Duitschers om er de Franschen te bestoken. D Franschen houden inmiddels kloekmoedig stand en de voorultgerukte troepen hopen, dat, de positie eerstdaags buiten bereik van den vijand zal liggen. Het getal krijgsgevangenen te Ablain en in de loopgraven achter dorp genomen LONDEN, 10 Juni. (Reuter) De tor pedobooten, die verloren zijn gegian, wareu voor de kust aan het opereeren. De overlevenden zijn te Londen aan wal gezet. De duikboot en vüjnoorlog. LONDEN, 10 Juni. (Reuter.) De En- gelsche treller Velocity is door een Duitsche duikboot in den grond geboord in de Noordzee. De bemanning is opge pikt, na 52 uren in de sloepen te hebben rondgedreven. LONDEN, 10 Juni. (Reuter.) Een Duit sche duikboot heeft de treffers Tunisian en Castor van Grimsby getorpedeerd. De bemanningen zijn gered. LONDEN, 10 Juni. (Reuter.) In den mond van deTyne is de Engelsche treffer Satwln door een Duitsche duikboot in een grond geboord. De bemanniDg is te North Shields aangebracht. Het stoomschip Erna Boldt is giste- reoochtend in volle zee getorpedeerd bij het vuurschip Sunk. De bemanning is te Harwich geland. Dit stoomschip was eigendom van een Duitsche reederij en tn Engelaond prijs verklaard. De Defensie van Indie. Heden zijn, naar wij vernemen, bij de Tweede Kamer ingediend twee ODtwer- pen van wet tot verhooging respectievelijk van Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting en Hoofdstuk I der begrooting van uit gaven van Nederlandsch-Indlë, beide voor-het loopende dienstjaar. De voorgestelde verhooglngen komen neer op eene verhooging van eerstge noemde begrooting met 3 m ihoen en eene verhooging van gelijk bedrag ten De Echo van het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5