Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Binnenland NUMMER 50 ZONDAG 20 JUNI 1915 38e JAARGANG Van het Oostelijke gevechtsterrein WEENEN, 17 Juni. (Wolft.) Officieel bericht van hedenmiddag: Ook gisteren heeft het verslagen Rus sische leger nergens kunnen standhou- ïden. In Midden-Galicië heeft het over het geheele front, door sterke achterhoeden gedekt, den terugtocht in N.O. en O. richting voortgezet. De legers der boud- genooten zitten het dicht op de hielen Ten N. van Sieniawa dringen onze troepen over Cieplice en Cewtom vooruit. Zij hebben gisteren sterke Russische strijdkrachten, die nog op Galicisehen bodem streden, met zware verliezen over de grens geworpen. In aansluiting hier mee hebben de troepen der bondgenoo ten naai 't Oosten Lubaczow bereikt, na een verwoed gevecht Niemirow op de Russen vermeesterd, en zijn verder door gedrongen tot Janow. Aan den straatweg naar Lemberg hebben troepen van het leger van Bóhm sterke Russische achterhoeden des avonds bij Wolczuchy over de Weres- zyca geworpen, en te middernacht het westelijk gedeelte van Grodek bestormd. Ook ten Z. Grodek is de westelijke oever van de Wereczyca van vijanden gezui verd. Ten Z. van den Dnjestr is de toestand over het algemeen onveranderd. BERLIJN, 17 Juni. (Wolff.) Ofiicieel bericht uit het groote hoofdkwartier Op het oostelijk gevechtsterrein zijn verscheidene Russische aanvallen afge slagen. Voor 't overige zijn er geen blzondere voorvallen te vermelden. Op het zuidoostelijke gevechtsterrein hebben de aanvallen der bondgenooten ten N. Sienniawa de Russen genoodzaakt hun stellingen prijs te geven en opTarno- grod terug te trekken. Het leger van Mackensen zit den vijand dicht op de hielen. Dachnow en Lubaczow zijn bestormd. De zuidelijke oever van de Smolinka is van vijanden gezuiverd. Bij Niemirow is de Russische tegen stand snel gebroken. Wij zijn over den straatweg Niemirow Jovvorow getrokken. Meer naar het Z. zijn de Russen te ruggetrokken naar den sector van de Wereszyca. Ten Z.O. van de Dnjestr-moerassen is de toestand onveranderd. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 17 Juni (Reuter) Het oft 1- I cieele avondbericht luidt: In de belde laatste dagen wordt teu noorden van Atrecht zeer hevig gevoch ten. Sinds gisteren kwamen herbaalde verwoede infanterle-gevechten voor en ook het hevige artillerie-duel duurt voort. Wij hebben belangrijke vorderin gen gemaakt, die grootendeels konden worden gehandhaa'd, ondanks verwoede tegenaanvallen. Onze vorderingen waren vooral van belang in het noordelijke deel van den sector, waarwij verschillende rijen loopgraven namen ter weerszijden van den weg van Aix-Noulette naar Soucbez. De Duitschers bezetten nog het laagste gedeelte van Buval, doch zijn hier bijna geheel omsingeld. Wij hebben de loopgraven ten oosten, noorden en Zuiden van Neuville met de bajonet bestormd ea onder hevig artil lerievuur handgranaten geworpen. Een regen van 300,000 projectielen dekte onze krachtige infanterie-aanval. Woens dagnacht deed de vijand herhaaldelijk verwoede tegenaanvallen, welke werden afgeslagen. Elf Duitsche divlsiën namen hieraan deelzij leden zware verliezen. Ook onze verliezen waren hoog, maar het moreel der troepen is uitstekend. Wij hebben ruim 600 gevangenen ge maakt. Onze vliegers hebben hun bommen geworpen, waarmede vijandelijke troe- penverzamedngen uiteen zijn gedreven. Onze successen in den Elzas duren voort. Wij maakten 500 gevangenen en vermeesterden veel materieel. Een Duitsch vliegtuig is in den Elzas gevallen. Beide vliegers werden gedood. BERLIJN. 18 Juni (Wolff.) Officleele mededeeling van het groote hoofdkwar tier De vijanden hebben hun pogingen om door te breken ten N. Atrecht ver geefs voortgezet. De Engelschen leden ten N.W. van het Labassie-kanaal een nieuwe nederlaag. Hun aanvallende troe pen werden in de pan gehakt en slechts enkele heden vluchtten terug .Ten W. van Angres, bij het kerkhof ten Z. van Souchez en ten N. van Ecutie zijn de Franschen in kleine van onze voorste stelliDgen gedrongen. Vlak ten N. van de Loretto-hoogte hebben wij volgens een vast plao een in het omvattingsvuur liggend stuk loopgraaf ontruimd. De overige aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Sedert den 16den dezer hebben wij op het gevechtsterrein ten N. van Atrecht 17 officieren en 645 man gevangen ge nomen. De bloediae verliezen van den vijand komen overeen met die welke hij in den slag in Champane geleden heeit. In de Argonne hebben wij zwakke voorwaartsche bewegingen van den vij- afgeslagen. Bij Vauquois hebben zich plaatselijke gevechten ontwikkeld. De gevechten in de Vogezen ten W. van Metzeral zijn nog aan den gang. Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 17 Juni. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen slaf Ia de streek van Szawle en in het westelijke gedeelte van het oever- gebied van de mldden-Njemen geen verandering van beteekenis. Alle aan vallen der Duitschers sedeit Dinsdag zijn afgeslagen. De gevechten duren voort. Op het gevechtsterrein aan deNarew is niet gevochten. Aan de Bzura stroomopwaarts van Sochaczew af hebben wij Woensdag aanvallen van zwakke Duitsche strijd krachten afgeslagen. In Galicië duurt de slag voor». Dinsdag hadden zeer hevige gevechten plaats tusschen de San en de stad Lubaczow en in de streek van het gehucht Kra- kowiec. Op het Oostelijk gevechtsterrein v in de Dnjestr is de vijand in den nacht van Dinsdag op Woensdag tusschen de Tysn.ienico en de Stryj in wanorde teruggeworpen- In de streek aan de Dnjestr, stroomopwaarts van Zurawno hebben wij Miandag en Dinsdag in het geheel 202 officieren en 8544 soldaten gevangen gemaakt en zijn ons 6 kanonnen 21 mitrailleurs, munitie- en gewone legerwagens, benevens andere buit in handen gevallen. Dinsdag is de vijand beneden en boven Nizniow den Dnjestr overgetrokken. De vijandelijke afdeelin- gen, die boven die plaats de rivier overstaken, werden vernietigd. Het of fensief van de afdeelingen, die beneden genoemde plaats over de rivier drongen werd tegengehouden. In de richting van Chotin (in Rusland ten noorden van Roemenië a/d Dnjestr gelegen) hebben wij Woensdag tusschen de Pruth en den Dnjestr een druk uit geoefend op vijandelijke afdeelingen- BERLIJN, 18 Juni. (Wolft.) Oftcieele mededeeling van het groote hoofdkwar tier Oprukkende afdeelingen van de Russen zijn door Duitsche ruiterij over den Szymcza-sector ten O. van den weg van CytowiarySjawle teruggeworpen Door sterke vijandelijke strijdkrachten tegen de Dawlna-lijn ondernomen aan vallen mislukten. Op het Zuidoostelijk terrein aan weers kaaten van Tarnogrod hebben de ver bonden troepen iu den nacht den vijand op den Tacew-sector teruggeworpen. De andere legers van Mackensen hebben de verslagen Russen tot in hun voorbereide stellingen bij Grodek, op de lijn Narol MiastoMagierow tot waar de Wereszyca-beek in de Dnjestr valt teruggedreven. Aan het Dnjcstrfront ten N.O. van Stry is de toestand onveranderd. De gevechten bij Atrecht Wij lezen eiken dag van de gevechten boven Atrecht en wij weten, dat de Franschen daar nu al zes weken lang poging na poging wagen, met onverzet telijke taaiheid om door te breken. Aanvallen met honderd duizenden tegelijk worden er ondernomen. En die bezwijken in het artillerie-vuur der Duitschers. Wij voelen, dat er duizenden sneu velden, maar we durven geen schattingen te wagen. Daar vinden wij in de N. Crt. een kor respondentie uit Ablain en van deze vernemen wij ontzettende bizonderheden over de geleden verliezen. Bij het zien van het aantal verse gedolven gemeenschappelijke graven krijgt men pas besef van de ontzettende uitwerking der artillerie, schrijft hij Het is niet bij honderden, doch bij dui zenden, dat men de dooden telt. De Verbondenen hebben het niet alleen druk met hun eigen gevallenen té begraven, doch zij moeten ook nog honderden gedoode Duitschers in het graf leggen. Welk een schouwspel is dat. Een deel der beste troepen van P'raok- rijk is hier gesneuveld. Met geheele bataljons werden ze door de Duitsche artillerie getroffen enjaltijd kwamen er weer andere. Toen ik heden omstreeks 11 uur in den morgen te St. Nazaire bij een groepje zusters van het Roode Kruis stond, zeiden ze dat ze weoschten, dat alle vrouwen eens op het slagveld kon den komen na den slag; wanneer zij zij slechts eenmaal een slagveld gezien hadden, zouden ze wel middelen vinden om den oorlog te voorkomen. Ook bij Souchez w s het hetzelfde sroostelooze schouwspel als overal elders Ik informeerde eens naar het vermoede lijke aantal buiten gevecht gesteldenen kreeg het ontstellende cijfer van 80,000 te hoorcu. En dat in 12 dagen. Tachtig duizend 1 Wij hechten geen waarde aan schat tingen van vijandelijke zijdeals de Duitschers zeggen, dat de Franschen 10,000 man verloren, leggen wij dat ter zijde zoo goed als een fransche bewering van dat slag. Hier heeft men echter een fransche schatting van eigen verliezen op het ééne punt Souchez. En de schatting wordt overgebracht door een neutralen korr., die aan de zijde der Verbondenen staat, en wieas brieven toch door de handen vao den censor moeteo. Het was den 10 Juni, dat hij schreef. Den I3en Juni vielen de Franschen weer in dichte kolonnen over een breed front aan en werden onder zware ver liezen teruggeslagen. Den 14en Juni meldt de duitsche staf >de In dichte golven aanrollende fransche aanval braken in het vuur van onze dappere troepen Wanneer nemen deze onmenschelijke slachtingen een einde D. v. N. Een Oostenrijksch bericht geeft een mededeeling over den oorlogsbuit. De slagen en gevechten die tot dus ver in de maand Juni zijn geleverd, hebben ons een rijken buit gebracht. Van 1 tot 15 Juni zijn in het geheel gevangen genomen 108 officieren en 122,300 man en buitgemaakt 53 kanonnen 187 machinegeweren en 58 munitiewa gens. Wij weten niet of hierbij de 40.000 man van Von Mackensen nog moeten worden opgeteld of dat ze er bij inbe grepen zijn. In Mei 300 (DO gevangenen. En half Juni 122 000 man door de Oostenrijkers en 40.000 door de Duit schers. Het Russische leger krijgt zware klappen. De Engelsche verlieslijst van gisteren bevat de namen van 102 officieren, het meerendeel van de Dardanellen, en 2107 man, allen Van het Westelijke front. De krijgsgevangenen van Duitschland en Oostenrijk- H on gar ij en. BERLIJN. 18 Jodi. Korr. Norden Blykena ■ie B-iersche S' aataconrant zyn door de Dni trche en Oostenrijk-Hongaarse!)" troepen tot 14 Jani gevangen genomen 1 240 000 Ra^n 225 000 Fransohpp, 24,000 Engt-lecn^n. 1000 Buigen en 50 000 Serv ërs, totnal, 1.160.000 man. Tengevolge van de laatste overwinningen in Galicië wordt dit eijfer nog aanmerkelijk verhoogd. De uitwerking der 42 c Meiers. De officier-van gezondheid Lesghln tseff die met den rang van majoo dient bij het Russische leger heef volgens een mededeeÜDg van de Exchan ge Telegraph Cy. het volgende ver klaard Zeven achtsten van de wonden die In den grooten veldslag In Galicië welken Lesghlntseff had meegemaakt aan Russische zijde zijn veroorzaakt, waren geslagen door granaten, van welke de helft door groot kaliber granaten de overige wonden waren veroorzaakt door de projectielen uit veldhouwitzers en veldkanonnen, d. o. begrepen kartetsen. Geweerkogels zelde deze autoriteit spelen geen rol. Het geweer is infan teristen-speelgoed. De Infanterist vecht uiet. Zoodra het zware geschut met vechten klaar Is, komt de infanterist bezet de loopgraven, die de zware gen totaal verdwijnen, worden dikwijls als vermist opgegeven, omdat het bewijs van hun dood niet te leveren valt." De toestand. De verplettering van de Rmsjsehe leger massa's blijkt uae.er en m«er het allereerste duel van DuitschLnd en Oostenrijk te zijn. Overal elders treden zij verdedigend op en t is na voor de geallieerden den tijd om '1 Westen hon «Lg te slaan, of wel om bier door te breken of door hau gevaarlijk offensief de Rassen te ondas en. En werke lijk hun aanvallen nemen hier ook me^r en meer h-t karakter aan van een g.oot offen. sief. Wel zijn de vo»rdeeleo hier behaald «an plaatselijk karakter, gaat 't over eenige ïooderden meters en over eenige loopgraven, maar toch wordt het offensief krachtiger en intensiever, en groeit daarmee de kans op verrassingen. Nq ze moeten ook wel haast maken, als men den toestand der Russen ziet. Die zi' ten hoe langer hoe meer ia 't naow en trek-en hoe langer hos me-r op hno laatste bolwerk in 't veroverde (Lllicië terug. Van alle kanten rakken de Duitschers en Oos tenrijkers op en dryven de Russen vrijwel overal in vlucht terug. De operaties op 't zuidelijk gebied, moet men heel verschillend beoordeelen nasr de nerichten van lialiaansche of Oo*tenryksche zijde, D Oostenrijkers verdedigen zich hardnekkig in 't berggebied van de Isonzo. Op andere ponten schijnen de Italianen meer succ-s te hebben zij zijn bij Piava over de Isonzo getrokken. Van groote be teekenis is 't Italiaansche offensief nog niet. De verkiezingen in Griekenland. Naar de Engelsche bladen melden, heeft de partij van Venizelos bij de ver kiezingen in Griekenland een groote meerderheid behaald. Zijn partij verkreeg al. 193 van de 316 zetels, terwijl de regeerlngspartij veroverde 95 zetels, terwijl de andere partijen de overige 28 zetels verdeelen. Het staatsblad meldt, dat het kabinet Goenarls aan het bewind zal blijven, tot de bijeenkomst der nieuwe kamer op 20 Juli a s. De >Patris«, het orgaan van Venizelos verklaart, dat deze weer in 't politieke leven zal terugkeeren. Maar tevoren werd een bezoek ge bracht aao de Waschinrichttng der firma brankeo waar een militaire zwemgele- qenheid is en het Galgeven waar de militairen ook plegen te baden. Ver moedelijk zal ook nog het divisie-bureau in de Heuvelstraat worden bezocht. Te 8.45 vertrok H. M. naar Gilze, van waaruit ze Vrijdag op de Rechte Heide h-eft geïnspecteerd. Te 12 uur wederom lunch aan het station en te 12 45 u. vertrek naar de Residentie. Behalve enkele hofdignitarissen be vonden zich o.m. In 't gevolg van H. M. Generaal Weber eu overste v. d. Hegge Zijnen. Waalwijk 19 Juni 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed enevengoedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. De Orahje-Nassau-mijnen De correspondent van het >Vad.« te Heerlen schrijft Zooals eenlgen tijd geleden uit het verslag van het >Kolenbureau« bleek, had de Maatschappij tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen alhier (Oranje-Nassau Mijnen) zich op het laat ste oogenblik bij de oprichting van het Bureau teruggetrokken zonder opgaaf van redenen, na eerst aan de inleidende besprekingen te hebben deelgenomen en zich in begiüsel tot deelneming bereid te hebben verklaard. De Regeering schijnt thans geantwoord te hebben door dezer dagen krachtens de Levensmiddelenwet, door den bur gemeester beslag te doen leggen op den geheelen vooriaad kolen en op de nog te delven hoeveelheden zoodat de Oranje- Nassau-Mijnen thans geheel onder toe zicht staan en geen enkele verkoopshan deling meer kunnen verrichten zonder goedkeuring van de Regeering. Eerste Kamer. en kanonnen voor hem hebben genomen. De uitwerking van de 42 c.M. kanonnen van Skoda, bekend als „de Pllseners" is erger dan de uitwerking der DikkeBertha's van Krupp. De Skoda-projectiel weegt 2,800 (Eng.) pond. De enorme schoot- afstand is 7 K.M. In zachten gronden dringen de projectielen 20 vt. door voor zij tot ontploffiug komen. Twee seconden na het inslaan volgt de explosie. De „Pilseners" zijn houwitsers en verschillen behalve in diameter van den loop van 42 c.M. mortieren van Krupp. Een Pilsenergranaat doodt allen binnen een radius van 150 M., en velen buiten dien kring. Enkel reeds door den gasdruk worden de zolderingen en muren van bomvrije ruimten ingedrukt. Dozijnen menscheu die ontsnappen aan de rond geslingerde metaalscherven, steenbrok- ken en zandstortingen worden gedood, verminkt of blindgemaakt door den lucht druk. Lieden die zich dicht bij de plaats van inslaan bevinden worden in stukken gereten. De lichaamsholten worden met gassen van hoogen druk gevuld en het vleescb wordt daardoor vaneen gerukt. Somtijds worden een man de kleeren van het lichaam gescheurd en vindt men aan het lijk enkel nog de schoenen. Van die kleeren wordt dan niets meer terugge vonden, enkel kleine meta'en voorwerpen worden nog aangetroffen. Slaat de granaat heel dichtbij in, dan smelten geweerloo- pen af, als waren zij door den bliksem getroffen. Lieden, die bij zulke ontploffin- Met 23 tegen 17 stemmen is het het wetsontwerp tot regeling van het eeds-vraagstuk door de Eerste Kamer verworpen. (Rechts tegen Links Zonder hoofdelijke stemming is aan genomen het wetsontwerp Aalberse tegen oneerlijke concurrentie en het ontwerpgezantschap bij het Vatlcaan. Uitbreiding Lajidstorm. Twee van de vijf afdeelingen der Tweede Kamer zijn Woensdag met het onderzoek der verschillende wetsontwer pen gereed gekomen en de drie overigen zullen heden hoogstwaarschijnlijk haar taak beëindigen. liet verluidt dat het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den Landstorm enz. bij meer dan een groep zeer on gunstig is ontvangen en dat overheer- schend waren twee meeningen, n 1. dat dit wetsontwerp nooit anders zou mogen beschouwd worden dan als een nood maatregel en voorts dat het ver heen- reikt over den tijd, voor welken derge lijke maatregel zou mogen strekken. De Koningin tnaakt een inspectie-tocht- Donderdagmorgen is H. M. de Ko ningin om 6 uur per auto door Tilburg gereden, komende van Gilze, waar in den Koninklijken trein overnacht is, om zich naar Olsterwijk, Moergestel e. o. te begeven, om de troepen te inspecteeren. Te ruim 11 uur keerde H. M. aldaar terug en reed naar het Station waar te 1? uur in den Koninklijken trein de lunch werd gebruikt. Te 1 uur reed H. M. weer uit naar Goirle. De bewoners dezer straten van den doortocht van H. M. ingelicht had den overal fluks de driekleur ontplooit. Des avonds 6 uur keerde H. M. de Koningin aan 't station terug om te dl- neeren. Goedkoop tanvebrood. De volgende circulaire is door den Burgemeester aan de bakkers verzonden. Donderdag a.s. dea 17 dezer eindigt het eerste veertiendaagsche tijdvak der broodkaarten. De kaarten, die op dien dag vervallen, moeten des avonds bij den Burgemeester zijn Ingeleverd. Die Inlevering kan per post geschieden on- gefrankeerd, waartoe gebruik kan worden gemaakt van bijgevoegde enveloppen. De bakker gelieve aan eiken klant een envellope uit te reiken en er op aan te dringen, dat de kaait nog denzelfden avond word gepost. Wanneer de kaarten niet tijdig worden Ingeleverd, kan niet worden zorg gedragen dat de nieuwe kaarten den volgenden dag gereed zijn. Het is mij gebleken, dat sommige bakkers de broodkaarten der klanten in bewaring nemen. Aangezien daarmede voor den afnemer de contióle over de richtige. invulling der kaart wordt ont nomen en gelegenheid tot fraude wordt geboden, mag voortaan geen enkele broodkaart, uitgezonderd die voor het gezin van den bakker zelf, onder zijne berusting blijven. Zou bij een door mij in te stellen controle blijkeo, dat dit voorschrift niet word nageleefd, dan zal den broodbakker, die in gebreke is, de bevoegdheid tot het verstrekken van goedkoop brood worden ontnomen. In verband met het vorenstaande zal het den bakker ook verboden zijo zijne be middeling te verleenen bij het inzenden der broodkaarten. Dit moet door den afnemer zelf geschieden, desgewenscht per post. De nieuwe b'oodkaart wordt hem dan ook weer per post toegezonden. Bemerkingen omtrent de invulling der broodkaaiten kunnen door de houders daarvan schriftelijk worden ingediend gelijktijdig bij Inzending der kaarten. Het heeft mijne aandacht getrokken dat het bepaalde bij de eerst alinea sub a van artikel 1 der verordening aldus wordt opgevat, dat bij de daar bedoelde speling van 5°/o 1° het gewicht het brood als regel slechts 9'/2 hectogram (ons) behoeft te wegen in plaats van 10 HG. of 1 K G Deze meening is onjuist. Het mag nooit de toeleg van den bakker zijn een brood te vervaaidlgen van slechts 9^2 Hectogram, maar het deeg moet zoodanig woeden afgewogen om daarvan te bakken een brood van 1 K.G. of veelvouden daarven. De speling van 5°/0 moet zoo worden opgevat, dat bij uitzondering kan worden genoegen genomen met het 5°/0 minder gewicht. Aan het voorschntt, dat het brood tegen contante betaling wordt verstrekt, een voorschrift, dat geheel in het belang der bakkers is in het leven geroepen, wordt niet steeds de hand gehonden. Om te voorkomen dat door het in meer dere of mindere mate op credlet ver strekken van brood oneerlijke concur rentie ontstaat, wordt nog eens met na druk op dit voorschrift gewezen. Sommige bakkers verstrekken brood aan hun klanten, dikwijls voor proef, zonder dat de klant in liet bezit is van een broodkaart. Het brood wordt dan verantwoord op de kaart voor het gezin van den bakker zelf. Aangezien op de kaarten alleen brood mag worden afge leverd aan den houder of diens gezin wordt bij deze gewaarschuwd tegen de praktijden als hiervoor bedoeld. De broodkaarten strekken voor een tijdvak telkens van 14 dagen. Gedurende het eerste tijdvak werden niet alleen dagelijks aanvragen om broodkaarten ingediend, do^h kwamen talrijke verzoe ken in orn wijziging van de hoeveelheid te betrekken brood Om de toch zoo omslachtige admini stratie niet te bemoeilijken kunnen de aanvragen om broodkaarten en evenzoo de verzoeken tot wijziging niet meer tusschentijds in behandeling worden ge nomen en zal daarmede moeten worden gewacht telkens tot het verstrijken van een 14 daagsche periode. Resumeereode wordt nogmaals gewe zen op het volgende lo. Het is aan de broodbakkers ver- I Be Echo vu het Zeiden. De Oorlog. t

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5