Summer 53. Donderdag 1 Juli 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadlwijbclie Stoomdrukken] Antoon Tielen, Gemeeoteiaadsvergaderingen. De tweede Vrouw FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-Ad as: ECHO. De Echo van het Zuiden, en l<ii£slrutsfht Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0.w5. franco per post door het geheele ryk f 0.90 Brieveningezonden stukkengelden err,'ranco te senden aan den Uitgever. UITGAVE Prijs dbr AdvertbntcSn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsiag opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en idvertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 26 Juni des avonds ten 8 uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer Meijer. Ruim 8 uur opent de Voorzitter de vergadeiing. Aanwezig alle leden. 1 vacature. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 1 Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening groot f 600. Schrijven van het bestuur der Hulp kas vao de afdeeling Patrimonium, hou dende dankbetuiging voor de toege kende subsidie van f 10, 2. Af- en overschrijving begrooting 1914. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten de begrooting te wijzi gen tot een bedrag van f 640,84. 3. Benoeming Armmeester. Wordt besloten dit punt aan te hou den tot eene volgende vergadering. 4. Benoeming schoonmaakster school De Voorzitter zegt dat de tijd met 1 Juli verstreken is en er daarom een schoonmaakster moet worden benoemd. Spr- stelt voor de Wed. C Boer, die deze functie gedurende een jaar heeft waargenomen, wederom voor 1 jaar aan te stellen. Met algemeene stemmen wordt de Wed. C. Boer herbenoemd. Het agenda afgehandeld zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. De Oorlog. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 28 Juni (Reuter) Avondcom muniqué Atrecht is opnieuw beschoten. Het artilleriegevecht tusschen Oise en Vaa «DE ECHO VAN HET ZUIDEN.1' Alsne is met gunstig gevolg voor ons voortgezet. Gisterochtend heeft een onzer vlieg tuigen met succes acht bommen geworpen op de ZeppelinloodsenteFriedrichshafen. De vlieger heeft wegens het weigeren van den motor op Zwltsersch grondge bied moeten landen. BERLIJN, 29 Juni (Wolft) Oftlcieele mededeeling uit het groote hoofdkwar tier De Franschen. hebben gisteren door sterk vuur tusschen den weg Lens Béthune en Atrecht nachtelijke infanterie- aanvallen voorbereid, die echter door ons artillerievuur tegengehouden werden. Op de Maashoogten heeft de vijand de door ons op 26Juni genomen stellingen ten Z.W. van Les Eparges, in den loop van den dag vijf maal aangevallen- Onder groote verliezen zijn deze aanval len gestuit, evenals een nachtelijke voorwaartsche beweging ten O. van de Schans. Ten O. van Lunéville kwamen de Franschen door drie, door verscheidene vijandelijke bataljons uitgevoerde, aan vallen tegen onze stellingen in 't bosch Les Remabois, ten W. daarvan en ten W. van Leintrey Gondréxon slechts tot aan onze hindernissen. De vijand vluchtte onder ons vuur naar zijn stel lingen terug. Een vijandelijke artillerie-waarne mingspost op de kathedraal van Soissons is gisteren door onze artillerie opgeruimd. Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 28 Juni. (P.T.A.) Kennisgeving van den grooten generalen staf Links van den Weichsel heeft het hardnekkige gevecht in de streek van Krajef den heelen nacht, voorafgaande aan den 27steo, voortgeduurd, met het resultaat, dat de vijand overal is terug geslagen en zware verliezen heeft ge leden. Door bijzondere hardnekkigheid waren de aanvallen des vijands tegen Boergade en Gliniany gekenmerkt. Gedurende on ze tegenaanvallen namen wij gevangenen die behoorden tot alle regimenten van de 4e Oostenrijksche divisie. Nadat hij voorgoed was teruggeworpen tot het punt van waaruit hij zijn aanval was begonnen, bleef de vijand den volgen 47) XXIV. NASPORINGEN. Onderweg dacbt Lagousse ds. Eerst na eenige weken, zal men de rijf lijken vinden, xeide hij. Wie weet of zy niet eeuwig in bet graf zullen blijven, wearin ik hen geworpen heb, Ik geloof tocb, dat ik ditmaal eens uitmaotend gewerkt heb. Nie» mand beeft my gezien. Wanneer men bendua vindt, zal er alechta aan een ongeluk gedacht worden. Weldra viel de nacht. Het sneeuwde nog altijd met groote vlokken en de wind atak al heviger op. De vijf verongelukte reizigeta waren echter niet op den bodem van den afgrond gevallen. Door een gelakkig toeval waa de boord die beu aan elkander bond, aan een ver vooruit stekende rotspunt blijven hangen en zoodoen de was do val «ebroken, die hen andera moeat hebben verpletterd. Zij hingen na aan twee kanten van de rotspunt boven den afgrond. Aan den eeoen kant drie de gids, Bergend en Pbilippe aan den anderen kant tweePuul en Pigeonnau. Waren zij reeda dood? Hon onbeweeglijkheid, hunne bleeke gelaats trekken en gesloten oogen deden het wel vermoeden. Eensklaps deed een achok de koord trillen. Pigeonneau waa ten minste niet dood, hy bewoog zich en opende weldra de oogen. Met verbaasden blik zag bij rond, maar zyue verbazing veranderde nanstonds in ontsteltenis toen by zich van het gebeurde rekenschap kon den dag volslagen passief. Het opdringen des vijands in de rich ting van Tomaszof (ten Noorden van Rawa Ruska op Russisch gebied), Bielz (tusschen Rawa Ruska en Sokal) en Ka- mionka (aan den Bug) duurt voort. Nadat wij den 26sten op de Gaila Lipa teruggetrokken waren, hebben wij tusschen Bukaczowce en Halicz met suc ces hardnekkige aanvallen van aanzien lijke Duitsche strijdkrachten afgeslagen. Op de rest van het front geen ver andering van belang. BERLIJN, 29 Juni. (Wolff.) Offtcieele mededeeling uit het groote hoofdkwar tier Op het oostelijke oorlogsterrein is niets van beteekenis voorgevallen. Op het Zuidoostelijke oorlogsterrein heeft het leger van von Linsiogen den vijand bij de vervolging op het geheele ront van HaliczFirlejowGnlla Lipa teruggeworpen. Meer naar het Noorden hebben wij de streek van Przemyslany Kamionka bereikt. Ten N. van Kamionka wachtte de vijand onzen aanval niet af maar trok achter den Boeg stroomaf waarts van Kamionka terug. Ten Noor den en ten Noordwesten van MostyWielkic, 50 K.M. ten N. van Lemberg en ten N.O. en W. van To- maszow bood de vijand gisteren tegen stand. Hij werd overal teruggeslagen. Ook daar staan wij tb r.s op Russisch gebied. Onder den druk van ons optrekken in dit gebied begint de vijand zijn stel lingen aan den Tanew-sector en aan den Beneden-San te ontruimen. Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 27 Juni. (P. T. A.) Ofticieele mededeeling van den staf van den opperbevelhebber! In de streek van Sjawle, aan gene zijde van de Njemen en aan de Narew geen \erandering. Zwakke aanvallen van den vijand in verschillende sectoren van de bovengenoemde fronten zijn afge slagen. Aan den linker oever van den Weich sel heeft de vijand bij Zarow en Zawi- chost (even ten N. van den hoek tusschen San en Weichsel, 72 K.M. ten Z.W. van Lublin) groote strijdkrachten tegen ons in het veld gebracht. Dit offensief heeft echter in den loop van den 26sten geven. Zijn gehengen keerde terng, bij herinnerde zich nu duidelijk alles wat er voorgevallen waa. Nog zag bij bet gelaat van den ellende ling, die ben in dezen afgrond bad gestort, nog voelde bij de pijn aan zyn bebloede banden veroorzaakt door de slagen van den moorde naar. Zijn toestand was inderdaad verschrikkelijk Hij voelde bet bloed over zyn gelaat drup pelen dat uit een wonde aan het hoofd van Paul vloeide. All n hadden wonden door de scherpa rots punten veroorzaakt. üoe verschrikkelijk, mompelde Pigeon neau, mijnbeer de Montalais, mijnheer do Saint Yves, mijnheer Bnrgand en de gids, allen gewond, dood misecbien. De brave machinist verloor echter zoo spoedig den moed niet, Met handen en voeten klom hy langs de koord op naar het rotspunt, dat zoo wonder baar hunnen val gebroken had. Hij bevond zich nu op eeu vlak waar plaats genoeg was voor de vyf verongelukte reizigers Vervolgens trok hy langzaam en voorzichtig zyne lotgenooten omhoog en legde ben naast elkaar neer. Zijn eerste werk was te onderzoeken of zij nog leefden en te trachten in dat geval hunne levensgeesten weer op te wekken. Hij bad aan zijn gordel een veldflesch met brandewijn Die kwam hem uitstekend te pas. Hy brak de monden der bewustelooze mannen open en goot er eeoige droppels van dit versterkende vocht iu. Vervolgens wreef hij ^en de slapen maar al zijn pogingen bleveu vrachteloos. Hij verkeerde in het onzekere, of bij met vier levende menschen of met vier lijken te doen had. De toestand van Pigeoonean was verre van beDydeuswaardig. Hy bevond zich ongeveer dertig voet beneden den rand van den afgrond Da naoht was gevallen,, bet sneenwde onafge broken en het was bitter koud. Iu dit weer zou zich zeker geen reiziger of gids op de bergen vertoonen en de kans op redding was dus zeer zwak. Ook viel er niet aan te denken langs den stijlen wand van den afgrond op te klimmen. Tot overmaat van ramp ontbrak bet niet het minste succes gehad. In Galicië trekken onze troepen na een hardnekkig gevecht aan het front bij Bobrka (ten Z O. van Lemberg) eD Zurawno (aan den zuidelijken oever van den Dnjestr dicht bij de plaats, waar de Sevica in die rivier valt) op de Gnita Lipa (een rivier die ten Z.O. van Halycz in den Dnjestr valt en ter hoogte van Gliniany ontspringt) terug. Ia de buurt van Bobrka hebben in den loop van den dag bij tegenaanvallen 1600 man met 46 officieren en twee machine-geweren genomen. Een Duitsch oordeel over het Italiaansche offensief. De oorlogscorrespondent van het Ber liner Tageblatt in 't Oostenrijksch-Hon- gaarsche perskwartier schrijft, dat het Italiaansche offensief aan de Isonzo mis lukt is en dat een herhaling geen uitzicht op succes heeft. Als Italië hier niet kan doordringen, dan is dat zeker in Karinthië en Tirol niet het geval. Van de 1.800.000 man, dat Italië op brengt, zijn er 1.200.000 aan de noorde lijke grens gebondeD, zoodat uitzending van troepen naar het Fransche front onwaarschijnlijk is. Ook de 200.000 man, die naar de Dardanellen zouden worden ingescheept, zullen wel in Italië blijven. De correspon dent beweert, dat bij de gevechten aan de Isonzo een Oostenrijker tegenover vier Italianen stond alle omstandig heden waren hier gunstig voor een spoe dig succes, maar de Italianen vertraagden het offensief en lieten het gunstige tijdstip strategisch zoowel als politiek voorbij gaan. Toen eindelijk tot den aanval werd overgegaan, stiet men niet op landstorm, maar in den oorlog geharde troepen. Amerikaansche oorlogsleveranties. De Temps bevat een lijstje van con tracten, door de Entente met Amerl- caansche firma's gesloten tot levering van oorlogstuig. De Westinghouse Mij. maakt 2 millioen geweren en heeft een contract aangegaan voor even zooveel als deze gereed zijn. Op schoenen heeft Amerika zooveel bestellingen gekregen, dat geheel Penrsylvanlë daarmee ge schoeid kan worden. Verder hebben de oorlogvoerende mogendheden besteld 200,000 paarden, 35,000 muilezels, 7000 auto's, voor 15 millioen dollars aan paar- Pigeonneau aan levensmiddelen. Zijn veldflesch met brandewijn was alles wat by by zioh bad. Zou hy dus deD dood door eeu val ontkomen zijn, om den nog veel vreeselyker hongerdood te sterven? Zou het dan maar niet beterzyn van bet bergvlak uf te springen én een snel leren dood te zoeken door zyn hoofd op den bodem van den afgrond te verbryzelen Alvorens echter dit wanhopig besluit te uemen, wilde by een laatste poging wagen. Hij schreeuwde uit alle macht om hulp eD luisterde telkens of er geen antwoord kwam, maar geen enkel gelnid werd vernomen. Hij bevond zich levend in eon graf. Ja, wel een degelijk graf. Hoe zal ik bier uit komen zuchtte Pigeonneau. Wie zal my hooren Wie zal ons vinden? Wie zal ons redden? Diepe duisternis omhulde ben, de sueenw viel nog altyd door. De slachtoffers van Fernand Lagonsse schenen reddeloos verloren. O God, heb medelyden met ons stamelde Pigeonneau. Hy verkwikte zich met eeu teug brandewijn en begon weer uit alle macht te schreeuwen maar bet gehuil van den storm, die nu iu alle hevigheid losbrak overstemde zyn noodkreten» De koude beving hem en een verlamming in al zijne ledematen en een onbedwingbare lust tot slapen maakte zich van hem meester. Hij Btreed met alle kracht tegen deze gewaarwording. Nogmaals verzamelde hy al zijn krachten schreeuwde om hulp, maar slechts de echo van het gebergte herhaalde zijn stem. Zijne krachten raakten uitgeput, zyn beenen konden bem niet laDger dragen en bewusteloos zonk hij neer in de sneeuw. Na was het gedaan met hem enzynelotge- nooteu. Zouden zij hier jammerlyk moeten om komen Zon er dan geen redding opdagen Daar klonk in de verte een zacht belgeluid Een schemerend licht kwam Dader in de richting van de plaats des onheils. Weldra vertoonden zich twee mannen vooraf gegaan door een grooten bond. Een van die mannen droeg eeu bruine monnikspij, de andere een linnen kiel en broek. detuig, voor 15 millioen aan ontplofbare stoffen, 1.600 millioen patronen. De eerste bestelling van shrapnells bedroeg 5 mil lioen stuks. Volgens een Italiaansch blad fabriceert men in Amerika nog 30.000 auto's voor Rusland, waarvan reeds 1000 afgeleverd zijn, die dienen moeten om levensmid delen van Archangel naar het Russisch front te brengen. Servië en de entente. De gezant van Servië, Ristlc, deelde aan het »Glornale d'Italia* mede: Nooit zal Servië een afzonderlijken vrede sluiten. Zijn toekomst is ontegen zeggelijk aan die van de Quadruple Entente verbonden. Servië wenscht aan de Adriatische Zee met Italië als een goede buur te leven. Over Albanië kon de Quadruple Entente beschikken, van haar -verwacht Servië vol vertrouwen zijn toekomstig lot. Italië en de Dardanellen.\ De »Corrlere della Sera* schrijftEen leder heeft zich over de tegenspraak van het bericht over de troepenzending naar de Dardanellen, dat loodzwaar op de politici drukte, verheugd. Men kan niet begrijpen, welke voordeelen de enkele vloot-samenwerking had opgeleverd. Italië had minstens twee legerkorpsen moeten zenden, die het beter tegen Oostenrijk zou kunnen aanwenden. Met minder versterking zouden de verbon denen niet geholpen zijn. Bovendien is 't Dardanellenfront van zeer beperkte uitgestrektheid, waardoor het Turksche leger het met een gering aantal man schappen daadwerkelijk kan verdedigen. Griekenlands onzijdigheid. Venizelos heeft zich volgens de Griek- sche bladen uitgelaten dat hij geen nieuw kabinet vermag te vormen, daar hij de onmogelijkheid inziet dat Griekenland zijn onzijdigheid prijsgeeft. Het aantal Belgen van 18 tot 25 jaar, die zich in het niet bezette gedeelte van België en In Frankrijk voor de militie heeft aangegeven bedraagt 20,144. Verliezen onder Engelsche officieren. De Times geeft een lijstje van de verliezen onder Britsche officieren van 26 Mei tot 25 Juni. Onder de opgegeven zijn niet begrepen die van de marine* Het was een monnik nit het klooster Sint Beanard, vergezeld van een knecht en een hond, die, toen by den storm hoorde loeien en den sneenw zag vallen, was uitgegaan om te zien of er soms verongelakte of verdwaalde reizigers te redden waren. De monnik en zyn kneoht liepen zwygend voort achter den houd, die nn eu dan teekenen van onrust gaf. Wat is er mijn goede Pataud? zeide de monnik tot zyn hond. Het edele dier huilde klagend en liep met den neus in den wind voort. De kreten van Pigeonneau hadden zy niet kunnen booren, maar toen de hoDd aan den rond van den afgrond kwam bleef by staan en begon luid te blaffen. Onmogelijk zich in de bedoeling van het schrandere dier te vergissen. Er moest in de' nabijheid iemand zyn, die in gevaar verkeerde. Zoek, Pataud. zoek goed, zeide de moDuik. De houd liep laugs den afgrond voort en blafte onophoudelijk. Toen by aan de plaats kwam, waar de brng gelegen had, bleef het dier staan en blafte nog luider. De mouuik naderde met den knecht. By ontdekte terstond, dat de plank verdwenen was. Hé, dat is zonderling, zeide by tot zyn kneobt. De we^ is afgesloteD. Zie eens Francois. Ja, werkelyk, eerwaarde antwoordde de kneoht. De brng is misschien ingesakt onder het gewicht van den een of anderen reiziger. Tooh scheen zij nogal sterk te zijn. Wij zullen het eens onderzoeken Francois. Geef mij de langste koord, die wij bij ons hebben, ik zal eens in den afgrond afdalen. Ik bid n eerwaarde, wees voorzichtig. De afgrond is minstens zestig voet diep en de wanden zijn door da sneenw zeer glad gewor den. Wat doet er dat toe, Francois, wanneer er mensehenlevens te redden zyn. Laat ons ten minste eerst eeDS onderzoeken eerwaarde, of sr werkelijk menschen in den afgrond gestort zyn. Da knecht bond zyn lantaarn aan de koord en liet die in de diepte neerdalen, terwyl de monnik onderzoekend in de diepte zag. Ja, zeide hij, ik zie daar aan den overkant eenige menBcben liggen half door sneenw bedekt. Hun val iB waarschijnlijk gebroken De Voorzienigheid heelt het zoo gewild. Zy zal mij, hoop ik, ook behulpzaam zyn om die ongelnkkigen te redden. Terwyl de knecht zyn lantaarn weer optrok schreef de monDik met potlood eenige woorden op een stak papier, dat hy nit zyn zakboekje gescheurd had. Daarna vonwde hy het op bh maakte bet stevig vast aan den halsband van den bond. Vooruit Patand, vlug, zeide hy daarop. Het schrandere dier liep, als een pyl nit den boog, naar het klooster terug, dat by in weinig tijd bereikt had. Toen men den houd alleen zag terugkeeren begreep men, dat ér hulp gevraagd werd. De portier zocht in den halsband en vond weldra het stuk papier waarop deze woorden warén geschreven. •Zend onmiddellijk met Pataud eenige draagbaren, een lange plank benevens Bterke koorden. Er is een ongelak gebeurd by den afgrond no. 12. «Pater Augustinus.'* Aan dit verzoek werd terstond voldaan. Men had de hulpmiddelen in het klooster steeds by de baud en eenige minuten later verlieten verscheidene knechts met vier draagbaren, koorden, eeu plank, lantaarns en stokken, bet klooster en volgden Patand. Het dunrde evenwel een geheel nar, voor zy de plaatB vao den ramp bereikten. Broeder AugustiuuB had inmiddels zijn tyd niet verzuimd. Hy had de koord om zyn middel gebonden en zich door Francois in den afgrond laten nederlateD. Om echter de verongelukte reizigers die aan den overkant waren, te bereiken, moest hy to op den bodem afdalen, en vaD daar langs den wand tot hen opklimmen, een vermoei ende en gevaarlijke oefening, wat hem eerst ua veel inspauniDg gelukte. Hy begou de sneenw weg te vegen, die de vijf reizigers by na geheel bad bedolveD. (Wordt vervolgd,)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1