Binnenland Provinciaal Nieuws. De volgende cijfers worden vermeld gesneuveld 741, gewond 1562, vermist 137, totaal 2440- Het blad brengt in herinnering dat tijdens den geheelen Zuid-Afrikaanscheu oorlog er sneuvelden 701 ofticleren, ge wond werden 1668 en vermist 383. to taal 2752' Deze cijfers toonen duidelijk hoe bloedig de tegenwoordlge oorlog is. Duitschland en de Vereenigde Staten. WASHINGTON, 28 Juni (R O.) Het ministerie van buitenlandsche zaken publiceerde den tekst van de nota op 24 Juni aan Duitschland verzonden, waarin gevraagd wordt, de weigering van Duitschland om door rechtstreeksche diplomatieke onderhandelingen betref fende de elschen omtrent het zinken van de William F, Frye* tot overeen stemming te komen nog eens nader te onderzoeken. De nota verklaart, dat nu Duitschland het doen zinken geoorloofd verklaart, de onderhandelingen voor een Prijshof niet noodlg zijn en niet bindend voor de Vereenigde Staten, die weigeren de bewering aan'' te nemen, dat Duitschland het recht heef', het vervoer vau con trabande door Amerikaansche schepen te doen stopzetten, de contrabande te vernielen en ook het schip, dat deze vervoert. De sociale partij heeft een manifest over den vrede uitgegeven. Er wordt o.a. in gezegd »De Rijksdagfractie en 't partijbestuur van de Duitsche sociaal-democratie hebben altijd eensgezind de veroverings- en annexatiepolitiek bestreden. Wij protesteereu en op de meest oesllste wijze tegen alle streven en demonstraties ten gunste van de aniexatie van vreemde landstreken en de verdrukking van an dere volkeren, zooals die in het bijzonder aan het licht zijn getreden door de elschen van groote economische bonden en de redevoeringen van leideude bur gerlijke politici. Reeds het goedkeuren van een dergelijk streven stelt den door het geheele volk zoo innig verlangden vrede steeds verder uit. Het volk wil geen anuextaties, het volk wil den vrede Aanmaak van munitie. Op uitnoodiging van den Minister van Oorlog vergaderde aan diens Departe ment een groot aantal fabrikanten uit alle oorden des lands, ter bespreking van de mogelijkheid van munitie-aan- Mr. P. J. Troelstra. Na afloop van de meeting te Utrecht gistermiddag, waar mr. P. Troelstra het woord heeft gevoerd, werd deze plotse ling ongesteld. Ondersteund door enkele zijner par tijgenooten, kon bij met moeite het podium verlaten. Hij scheen een aanval van bewusteloosheid nabij- Per rijtuig is hij naar den trein en daarmede naar Den Haag teruggekeerd. De drukte der laatste weken schijnt hem zwaar te hebben aangegrepen, voor al zijn pogen oin de internationale te herstellen. Wij vernemen dat hij voorloopig ab soluut rust moet houden. (lek) Uitwisseling van krijgsgevangenen. De trein met in Duitsche krijgsgevan genschap verkeereude Engelscheu, die te twee uur uit Brussel werd verwacht, kwam eerst kwart vóór vijf 's middags vla Esschen te Roozendaal aan. Het waren in het geheel 23 wagons, meest 3e klasse rijtuigen en verder Roode Kruis-wagens, waarbij een spijswagen enz. Deze trein bracht ruim 380 krijgs gevangenen, waaronder slechts 70 inva liden de ovetigen waren Eugelsche Roode K'uls doctoren en Roode Kruis- soldaten, die reeds in Augustus van het vorige jaar in de gevechten bij Mods waren gevangengenomen. De gewondea waren uit de gevechten bij Atrecht. Dixmulden en bij het Yserkanaal. De Roode Kruis-gevacigenen zagen er wel varend uit. Zij klaagden echter over het gebrek aan plaatsruimte in de gevangenkampen en ook over het voedsel vooral 't brood was er slecht. De trein bleef meer dan een uur aan het station te Roozendaal. Gedurende dit opon houd werden den Engelscheu ruim schoots alletlei versnaperingen, door de afdeeling Rozendaal van het Roode Kruls-comité, die in haar geheel op het perron aanwezig was, aangeboden. Brood jes, vtuchten, thee, melk, sigaren, siga retten, alles werd met graagte aanvaard en genuttigd. De EngelscheD, die ver gezeld waren van Dultsch Roode-Kruls- personeel en Duitsche verplee ;sters, die hen tot Vlissingen begeleiden zouden, werden te Roozendaal door Nederlandsch Roode-Kruis-personeel onder leiding van den dlvisle-arts Romijns en dr. II ij mans uit 's(Gravenhage (die destijds de Ned, ofticleren naar Albanië vergezelde) en door een aantal Nederl. verpleegsters ontvangen. De Nederl. ambulance-afdee- ling vergezelde hen eveneens Daar Vlis singen en zou ook de reis naar Engeland meemaken om met de Duitsche krijgs- evaugenen terug te komen. Kwart vooi acht kwam de lange am- bulancetreln in Vlissingen. De Invaliden werden toen op deZeeland-boOtgebracht, waar hun ook allerlei ververschingen werden verstrekt. maak in ooilogstijd door de Nederl. industrie. Na een uiteenzetting door Mi nister Bosboom bleek bij de aanwezige industrieelen de grootst mogelijke be reidwilligheid tot medewerking. Ingesteld werd een munitiebureau, ge heel buiten het organiek verband van het Departement staande, waarvan de samenstelling binnen enkele dagen zal worden bekend gemaakt. Het kolenvraagstuk. Onder voorzitterschap van professor De Vooys vergaderde te 's Gravenhage op uitnoodiging van de nijverheidscom missie uit het Kon, Nat. Steuncomité, een groot aantal vertegenwoordigers van bijna alle industrieën in Nederland ter behandeling van een van de kolen com missie uitgaand voorstel tot oprichting van een Kolenreserve Maatschappij. Prof De Vooys deelde mede, dat iedere industrieel kan opgeven, hoeveel kolenreserve hij wil hebben, behalve de gewone levering. Dan zal hem zijn aan deel in de kosten voor die reserve in rekening worden gebracht. Als waarborg zal hij een zekere som moeten storten. De kooper kan de kolen zelf opslaan of door den Raad van Beheer doen opslaan, waarvoor hij de kosten moet betalen. Daar lolen betrokken moeten worden uit landen, van waaruit dit tot nu toe niet geschiedde, kan dit niet zoo vlug als anders geschieden. Als grens is 6 maanden gesteld. B:j de besprekingen werd er door den heer Stork op gewezen, dat als het zoo ver komt, dat alle invoer van kolen yit het buitenland ophoudt, de Regeering zeker beslag zal leggen op de Limburg- sche kolen in het belang der industrieën wier vooitbestaau noodzakelijk is in het belang van het land. Zij, die dus thans uitsluitend Lim- burgsche kolen betrekken, kunnen er niet op rekenen, dat in dat geval die leveringen zullen voortgaan. Daarom heb ben zij er ook belang bij aan deze re serve deel te nemen. 't Bleek ter vergadering, dat behalve die der industrieën, waaronder zeer groote, de Inschrijvingen reeds een totaal bereikt hebben van 57.750 ton voor industrieko len en 41.000 ton voor gaskolen. Het minimum vaD 100.000 ton zai dus be langrijk worden overschreden. Het Koleübureau zal naast de Kolen- reserve-Maatschappij staan. De maatschappij werd ten slotte op gericht en de onfwerp-statuten werden goedgekeurd, terwijl een commissie van 5 leden voor de uitvoering werd benoemd, bestaande uit de heeren* J. IJsel de Schepper, A. Van Rossum du Chatel, M. 'Kummelinch, A. Heldring en jhr. mr. dr. N. C. De Gijselaar, burgemeester van Leiden. Ingeval laatstgenoemde mocht verhin derd zijn, werd mr. Van Laoschot, bur gemeester van Breda, aangewezen. Ia de afgeloopen week werden door 13 stoomschepeu uit Engelsche en Schotsche havens 10.860.650 kilogr. steenkolen langs het Noordzeekanaal ingevoerd. SpoedeiscJiende raadsvergadering. Waalwijk, 30 Juni 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed enevengoedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. Broodkaarten. 'De Burgemeester der gemeente Waal wijk brengt ter kennis van de houders van broodkaarten, dat de kaarten, die op 1 Juli a.s. vervallen op dien dag des avonds aan hem, Burgemeester, moeten worden ingezonden. De kaarten, die uiter lijk den 2 Juli vóór des middags 12 uur niet zijn Ingeleverd, worden niet meer door nieuwe vervangen. Tot heden werden op dit verzoek aan denzelfden persoon kaarten voor verschil lende bakkers uitgereiktdit heeft echter tot zooveel moeilijkheden aanleiding gegeven, dat voortaan slechts een kaart wordt afgegeven. Zii, die in het bezit zijn van meerdere kaarten zullen dus hebben te verklaren, van weikeu bakker zij voor de volgende veertieodaagsche periode het brood wenschen te ontvan gen. Dit moet schriftelijk en gelijktijdig met het inzenden van de vervallen kaar ten geschieden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle vervallen kaarten moeten worden ingezonden en eveneens de kaarten van hen, die geen goedkoop tarwebrood meer wenschen te betrekken. De inzending kan desgewenscht per post geschieden, portvrij, in enveloppen, die bij de bakkers verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester van Waalwijk, Th. de Surmont de Bas Smeele. Zaterdagavond ten 63/4 uur werd eene spoedeischende vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarbij afwezig waren de heeren A. II. van Schijndel, Jan van Riel, Ph. Timmermans en W. v. d. Broek. Na opening stelt de voorzitter voor 't aangaan eener geldleening, groot 112.000 tegen 5'/4 °/o, a pari bij het Kroondomein. De aflossing wordt geheel aan het gemeentebestuur overgelaten, en zal begonnen worden in 1917. Na een vraag van de heeren Houben en Timmermans Verschure, die meenen dat de f4000 die de oeververdedigiog der haven meer kost, gevonden werden in de lagere aanneming der haven en thans toch in dit bedraggenoemd wor den en eene nadere toelichting hier omtrent, wordt dit vooi stel zonder hoof delijke stemming aangenomen. Aan de orde wordt daarna gesteld 't aansluiten bij de kolen-reserve. De heer Gragtmans geeft eene breed voerige toelichting waaruit blijkt dat besloten was aan te koopen 1100 ton Duitsche en 1100 ton Eng. kolen. Fr is niet voldoende geleverd, slechts 60°/o dus alles moet gedaan worden om die 40°/o aan te vullen. We kwamen 1000 ton te kort, 250 zijn er aangekocht, maar nu die 750 ton, hoe komen we daaraan. Er is een kolen-reserve Mij. opgericht met de bedoeling kolen u't Amerlk3 te laten komen, maar die kosten f28 per ton. De gemeente nu moet om van deze kolen reserve te profiteeren aandeel-houder worden. De gewone prijs is f 10 per ton dus dat is een verschil van f 18, en nu wil de gemeente er in komen voor 300 ton, is 300 X 18 f 5400 -f- 3 aandeelen van f 100 f 5700, dat zullen de kolen meer kosten als begroot werd. We kunnen er zoo niet komen Het tekort moet gedekt worden, er was er reeds een van f 1263. Als we nu de muntmeters met 1 cent en de ge- wone.met 2 cent verhoogen, en de cokes met 4 cent, dan blijft als we f 6000 leenen nog een tekort van 3039, We zullen maar niet al te veel van de gasprijzen vragen, de heeren meenden een vorige maal, dat de gemeente ook wel wat mocht dragen. De cokes kunnen we nog wel eens verhoogen, die zijn er toch geen. De gascommissle zou zoo min mogelijk laten gebruiken, want 't gas kost ons geld, de straatverlichting moet beperkt worden, zelfs Is er sprake van geweest de gascomforen In te nemen. Ik zou voorstellen B. en W. wat ruime machtiging te geven om de maatregelen te nemen naar beste weten. In 't D. B is ook besproken, de muntmeters met 2 cent te verhoogen. In den winter zou men de comforen weg kunnen nemen, nu niet. Limburgsche kolen is voor dit doel Diet geschikt. De heeren Houben en Klijberg mer ken op dat op de agenda niet voorkomt gasprijsverhooging, waarop de voorzitter zegt dat deze zaak in de vergadering van B. en W. is besproken, nadat de biljetten voor de spoedeischende ver gadering waren verzonden. De voorzitter geeft nog eenige bijzon derheden omtrent de op te richten ko- len-reserve-Maatschappij. De heer Klijberg acht met verschil lende leden 't beter de menschen de comforen te laten behouden en dan ook de prijs der muntmeters 2 cent te ver hoogen, want anders moeten ze duur dere brandstoffen koopen, die bijna niet te krijgen zijn. De heer Timmermans-Verschure zegt dat toen de vorige keer de verhoogiDg werd besproken, hij er tegen was, om dat de betrekkelijk geringe mindere winst geen aauleiding daartoe mocht zijndaar steeds flinke winsten gemaakt zijn. Maar wanneer nu de prijzen verhoogd worden als voorgesteld, is er nog f 3000 te kort, nu staat de zaak heel anders en dan nog de risico. Ik zou daarom de gewone met 3 en de muntmeters met 2 cent verhoogen. De heer Klijberg zou alles op 2 cent bepaleD. 't Is een uitgesproken weDsch van den raad, dat ook de gemeente een gedeelte ervan draagt. Dhr. Timmermans-Verschure meent dat 't niet aangaat een tekort van f6000 met een meer-opbreogst van f 3000 trachten te dekkeD, dat is te dwaas, later inhalen kan men niet, 't is beter nu een cent er bij. De opzet is geheel verkeerd. Besloten wordtle 3 aandeelen te nemen van f 100 in de kolen-reserve maatschappij. 2e een crediet verleenen van f 6000. 3e de gewone en muntmeterprijs te verhoogen met 2 cent tot nader order de cokesprijs zal geregeld worden, zoo als noodlg blijkt. (Wegens plaatsgebrek moeten we ods voor ditmaal tot dit beknopt verslag beperken.) Vakschool. De S'ct. (no. 150) bevat wijzigingen van het reglement \oor de rijksschool voor leer looiers en schoenmakers te Waalwyk. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad, zijn alleen de aftredende leden candidaat gesteld, zoodat dus herkozen zijn de heeren W. van den Broek. J. J. A. Houben. E. W. Klijberg. Aloys Verbunt. De herkozenen proficiat. Liederenavond. Van een zeer hoogstaande kunstuiting hebben diegenen genoten, die Maandag avond den liederenavond in de zaal >Musis Sacrum* bijwoonden, een kunst avond zoo we er nog niet veel mee maakten in onze plaats, die toch wer kelijk op 't gebied van vocale muziek nogal verwend is. De heer Groenen deed ons de eer aan ons voor zijn vertrek naar Weenen in Au gustus, nog eens van zijn heerlijke stem te doen genieten en vergezelde zich van mejuffrouw Riek van Zijp, een zangeres niet minder begaafd dan hij. Men zal niet van ons verlangen dat we volledig verslag gevewyan 't gebodene, maar wel mogen we zeggen dat de heer Groenen sinds we hem hoorden, nog steeds is toegenomen Daar alle zijden, wat kracht en volheid van zijn heerlijk geluid, wat techniek van zijn zingen betreft. Hij heeft ons zijn »Dichterliebe* laten hoo- ren met een steeds stijgend succes, wat nog ten top steeg in de aria uit >Mas- keDbal* van Verdi, waarin hij al de heerlijkheid van zijn prachtig geluld ten volle ontplooide. Geen wonder dat ie mand met zulk een stem en die zoo zingen kan, zulk een schitterende car rière maakt. Aan hem onzen dank voor zulk een avond. Daarin deelt niet minder mejuffrouw Riek van Zijp, concertzangeres uit Nij megen. Ook zij heeft dezen avond het publiek onder den indruk gebracht van hare krachtige, warme, zuivere, geschool de stem, met hare ongekunstelde uitste kende voordracht. Het publiek was dan ook zeer enthousiast over 't geen door mejuffrouw van Zijp werd gegeven, als werkelijk een der beste concertzangeres sen, die we tot dusverre hier zagen optreden. Zij heeft met dit eerste ver schijnen haar roem hier gevestigd, zoo dat we hopen haar eens spoedig hier weer te zien. De heer G. Gerritse handhaafde zijn ouden naam, als uitnemend accompag- nateur. Degenen die weten wat het zeggen wil een dergelijk programma te accompagneeren en dat op zulk een wijze, begrijpen hoeveel een accompag nement als dat van een dergelijk artist aan 't welslagen van een kunstavond bijdraagt. De heer E. W. Klijberg sprak namens het publick op de hem eigen uitstekende en hartelijke wijze een woord van hulde en dank aan de artisten- De avond is in elk opzicht, ook wat het bezoek betreft, zeer geslaagd te noemen. Alg. Ned Bond van Schoenfabrikanten. In de Maandag te Tilburg gebonden hoofdbestuursvergadering van den Alg. Ned. Bond va i Schoenfabrikanten werd na breed- voe. ige discussie besloten een adres aan den minister en aan de N. O. T. te richten in zake den invoer van Amerikaausch leder en de uitvoer van Ned. zoolleder, z.g. riemen- leder en deze beide zaken mondeling door eene commissie uit het bestuur toe te lichten. De a.s. Alg. Jaarvergadering zal in den loop van Augustus zonder eenige feestelijk heid te Tilburg plaats hebben. Bond van Nederlandsche Leder fabrikanten. Jaarvergadering op Woensdag 7 Juli 1915, des namiddags om half 2 precies, in de zaal Musis Sacrum te Waalwijk. AGENDA 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen 2 Rekening en verantwoording van den penningmeester. 3 Jaarverslag vaD den Secretaris 4 Verkiezing van 4 Bestuursleden, we gens het periodiek aftreden der Heeren C. Ackermans, Jac. v. d. Maden, G. Niessen en Bern. Verhagen 5 Rede van den Heer J. L. van Gijn, Directeur der Rijksvakschool: De opleiding aan de Rijksschool voor Leerlooiers. 6 Rondvraag. Na afloop der vergadering bezoek aan de Vakschool onder leiding van den Directeur. Verslag der vergadering van het N. O. G. afdeeling Waalwijk. De afdeeling vergaderde op Zondag 20 Juni 1915. Aanwezig was een flink aantal der leden. De voorzitter opende met een har telijk woord van welkom aan allen, in 't bijzonder aan een nieuw lid. Voorts deelde de Voorzitter mede wat de vereeniging voor openbaar on derwijs en hare dienaren in het afgeloo pen jaar gedaan heeft. Haar werken werd met goed succes bekroond. Alleen de poging om een hoofdacte-cursus op te richten, mislukte door gebrek aan deelnemers. Verder werd de beschrijvingsbrief be handeld en als afgevaardigde gekozen de secretaris W. Bos te Vrijhoeven- Cappel. Het geheele bestuur dat volgens reglement af moest treden, werd on middellijk herkozen. Voorts werd nog besproken de pro paganda, door het N. O. G. in 't a'ge- meeo, door de afdeeling in 't bijzonder. De voorzitter sloot met een opwekking om de vergaderingen trouw te blijven bezoeken en daartoe ook de afwezige leden aan te sporen. BAARDWIJK. Op de Dinsdag j.l. ge houden verkiezing ter vervulling van twee plaatsen in den gemeenteraad, zijn candidaat gesteld als volgt Beijnen v. J. Donkers H. G. Mier v. L. Stemming en zoonoodig herstemming zullen plaats hebben op 7 en 15 Juli e.k. DRUNEN. De aftredende leden van den gemeenteraad de heeren A. Brok, A. v. d. Geld en H. v. Son zijn bij enkele candidaaf- stelling herkozen. HERPT. Herkozen tot leden van den raad de heeren L. van Herpt, A. C. van Helvoirt en J. A. J. Buijs Az. 's-BOSCH, 28 Juni. In de hedenmiddag gehouden spoedeischende vergadering vin den gemeenteraad kwam in behandeling het voorstel der Bedrijfscommissie ter zake de deelneming der gemoente in de te vormen //onderlinge kolenreservemaatschappij" voor 20 aandeelen, ieder groot f1000,recht gevende op 2000 ton gaskolen. Na zeer breedvoerige discussie werd het voorstel ver- worpen met 10 tegen 1 stem (die van wet houder Jansen.) 's-IlERTOGENBOSCH, 29 Juni. Bij de heden gehouden verkiezing voor den ge- nieeuteraad werden candidaat gesteld in district I de heeren A. Janeen, J. Sc he ff ere, J. v. d. Ven (altr. R.-K.) district II E. de Jong (Isr. aftr.)M. J. Sweens (aftr. R.-K.); J. Bolk (soc.-dem.)district III mr. W. van Lanschot en F. van Meerwijk (aftr. R.-K.); J. Bolk en J. Paul (beiden soc.-dem.) BESOIJEN. Heden bij enkels candi- daatstelling herkozen tot lid van den ge meenteraad de heeren J. Broeders en J. P. Groeneü. SPRANG. J.l. Zaterdagmorgen ontstond by J. F. een begin van brand, doordat de s ang van het gascomfoor afgeraakt was. Nog bijtijds werd het door de huisgenooteu die in den tuin waren bemerkt, waardoor erger voorkomen werd. Tot hedeu zijn in deze gemeente reeds meer dan 800 broodkaarten uitgereikt. De collecte in de Geref, Kerk alhier gehouden ten bate der Chr. Mil. Tehuizen heeft f 4,17'/2 opgebracht. Aan de Cbr. School alhier is tot onderwijzer benoemd onze dorpsgenoot de heet J. Nieuwenhuizen. Bij uitspraak vaD den keuringsraad werden er uit onze gemeente 9 geschikt verklaard voor de Nat. Militie. Bij enkele caudidaatstelling zijn tot leden van den gemeenteraad herbenoemd de heeren F. M. de Jong en J. Maijers. WASPIK. Dank zij het gunstig weer was op den feestdag van Petrus en Pauius de trek naar de yWaspiksche keet", zooals het veerhuis aan de Maas alhier genoemd wordt, drukker dan vorige jaien. Vroeger was deze dag een ware kermisdag en trok oud en jong naar het veerhuis, Hooikoopers en verkoopers zagen daar elkaar en stelden er den prijs van 't hooi vast. Ook de harmonie ontbrak niet. Nu is echter de hooihradel in nieuwe banen geleid, de harmonie blijft voortaan thuis en nog slechts degeneD, die hechten aan oude tradities, gaan naar de keet. Werkt echter het weer mee, zooals dit jaar, dan verheugt het veerhuis zich nog wel in eene ongewone belangstelling. Zondag 1.1. bracht de harmouie eece serenade bij haren nieuwen president, den heer J. Brokx Pz. Daarna g f zij een volksconcert in den tuin van den heer II. van Lrsel-Monten». Het concert was zeer goed bezocht en het publiek had geen spijt van zijn talrijke opkomst, want de harmonie gaf het werkelijk te genieteD. Heden zijn candidaat gesteld voor drie' leden van den gemeenteraad van Waspik. Jansou H. Langerwerf H. J. (aftredend lid). Pruij8ers Az. A. Koon de A. D. Smits J. J. Zijlmans B. (aftredend lid.) RAAMSDONK(DORP). De heer G, van Arendonk, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Raamsdonksveer. Gisteravond gaf de humorist Kees de Bont van Dongen bij Mej, Fioris voor de militairen eeoige voordrachten ten beste. Het daverend handgeklap van bet talryk publiek bewees, dat de aardige nummers uitstekend voldedeD. Met genoegen zullen de mannen van bet 4de Regiment Huzaren terugdenken aan de welgeslaagde >Soitée voor onze Jongens", waarvoor vooral wacht meester Hillen en Sergeant-Genie Kommers zich bijzonder hebben geïnteresseerd. Vergadering van den raad der gemeente Raamsdonk op Donderdag a.s. des morgens om tien uur. en

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2