Nummer 55 Donderdag 8 Juli 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. De Oorlog1. Binnenland Provinciaal Nieuws. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 6 Juli. (Havas.) Officieel be richt van heaenmlddag De afgeloopen nacht Is op verschei dene punten van het front in België zeer bewogen geweest. Eogelsche troe pen, ondersteund door Fransche artil lerie, hebben zich van eenige Dultsche loopgraven ten Z.W. van Pilkem op den Oostelijken kanaaloever meester ge maakt. Een levendig gevecht ontstond rondom het station van Souchez, dat ondanks de herhaalde pogingen van den vijand in de handen der Franschen bleef. Atrecht is den geheelen nacht beschoten. In Argonne worden onophoudelijk ge vechten met handgranaten en spriog- bussen geleverd. De Fransche artillerie gaf herhaaldelijk spervuur, dat de vijan delijke pogingen om tot den aanval over te gaan, fnuikte. Op de Maashoogten hebben de Duit- schers tot twee maal toe de Fransche stellingen op den bergrug ten Z van het ravijn van Sonvaux en ten O. van de Schans van Calonne aangevallen, doch zijn volkomen teruggeslagen. In de streek van het Priesterbosch hebben de Duitschers eveneens het of fensief hervat. Ztj deden twee aanvallen waarvan de eene zich allengs uitbreidde naar de westzijde van het bosch tot aan Feye-en Haye, terwijl de andere meer in 't bijzonder was gemuDt jop^het deel van het bosch dat zich ten Westen van Cro'x-des-Carmes uitstrekt. Beide aan va'len zijn gestuit door Fransch infan terie- en artillerievuur, dat den vijand zeer gevoelige verlieten heeft toege bracht. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 6 Jul\ (Wolff.) Off.cieel be richt uit het groote hoofdkwartier De Russen, die in den tweeden slag by Krasöik door het leger vau aartshertog Jozef Ferdinand zijn verslagen, trekken in noor delijke en nccdoostelijke richting terug Het leger vau den aartshertog rokt, na ge lakte doorbraak, in nieuw inet gUDStig ge volg bekroonde gevechten verder op en heeft gisteren de streek van de Gielczew (linker-sijrivier van de Wieprz) en de hoogten leu noorden van de Wysnica bezet Onder den druk van deze opera'ie is de vijand ook aan de Wieprz over Tamogora teruggetrokken. De in deze gevechten be haalde buit is verhoogd tot 41 gevangen geDouien ollieieren en 11,500 uaanscli&ppen en 17 buitgemaakte machine-gewereD. Aan de Rug en in Oost-G licië is de algemeene toestand onveranderd gebleven Aan de Zlota Llpa en de Dnj-str is het rustig. ST. PETERSBURG, 6 Juli (P. T. A Officieel bericht uit het groote hoofd kwartier. In de s'reek van Murawlewo (a. Windau) en Sjawle, ten westen van den middenloop van de NjemeD, op het front aan den Narew en op den linkeroever van de Weichsel Is de toestand niet noemenswaard veranderd. Zwak onder houden vuur, dat bij tijden sterke wordt, wisselt af met kleine op zich zelf staande schermutselingen, vooral als er mijnen tot ontploffing zijn gebracht. Op het front tusschen Weichsel en Bug zija in den avond van den 4en dezer en den volgenden morgen op den sector Urzedow (aan de Wysnica) - By- chava (ten oosten van Urzenow, aan de Bystryca hardnekkige gevechten gele verd. Het oftensief van den vijand ten oosten van Krasnik hebben wij gestuit door een aanval op de vijandelijke flank op de hoogten ten n. o. van Wllkolaz (aan den weg van Krasnik naar Lublin' 17 K. M. ten noorden van Krasnik), waar wij den vijand zware verliezen hebben toegebracht en in den ochtend van 5 Juli meer dan 2000 gevangenen, o. w. 39 officieren, hebben gemaakt. Voor ons front lagen ongeveer 2000 lijken van vijanden. Den 5en Juli hebben wij met goed gevolg nieuwe aanvalspogingen van den vijand tusschen Wieprz en Bug en tegeu het dorp Lrylow afgeslagen. Aan den bovenloop van de Bug en aan de Zlota Lipa en de Dnjestr zijn den 4en Juli en den daarop volgenden ochtend geen gevechten geleverd. Van het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 6 juli. (Wolft). Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier. In de streek van Görz hebben de gevechten, die in de laatste dagen steeds grooteren omvang aannameo, zich gis teren door een algemeenen aanval van het derde Italiaansche leger tot een veldslag ontwikkeld. Vier vijandelijke egerkorpsen opereerden met krachtigen steun tegen oos front van het brugge- hoofd van Gorz tot de zee, doch zijn geheel teruggeslagen *sn hebben vree- selijke verliezen geleden. Dank zij de voortreffelijke houding van onze troepen vooral van onze Infanterie zijn al onze stellingen In onze handen gebleven. Aan den middenloop der Isonzo, in het Krn-gebied en op de overige ge deelten van het front is niets van be- lang gebeurd. Het Duitsche offensief. In de Argonnen is Zondag eenige rust ingetreden na de heftige aanva len der vorige dagen. Toen is het raak geweest. Hoort offre In Argonne hebben de Duitschers Vrijdagmorgen, na eerst een hevig bom bardement te hebben onderhouden een nieuwen aanval ondernomen In de buurt van Bagatelle. Het kwam daar tot een zijn eigen bureaukratlsme is gevallen, en nu verwacht het land van deze nationale regeering de volle waarheid te hooren. >Ik herhaal, steunende op kennis uit de eerste hand, dat het land in een wanhopigeo toestand is. Na elf maanden oorlog staat het spel paf. Men heeft ons wijs gemaakt, da» wij de Duitschers in onze macht hebben en met ze kunnen doen wat we willen. Ziet het er naar uit of de Duitschers in het Oosten zijn geslagen Als ze de Russen voldoende hebben achteruitgedrongen en ze daar vasthouden, kunnen ze hun troepen naar het Westen terugbrengen. Ze zullen dan geen poging doen om Parijs te nemer, maar Calais, en ais ze dat hebben kunnen ze gemakkelijk Dover en Folke stone beschieten eD onder dekking van dat geschut een landing beproeven. Het is mooi en wel te zeggen, dat de vloot ons beschermt, maar we hebbeu aan de Dardanellen gezien wat de vloot kan en niet kan. waardig, dat zij zich toch ook in het i Jacht. gehjk uit huu plaatselijke aauvallen blijkt. de provincle Noord-Brabant op Zaterdag 3 Juli 11. allerverwoeds gevecht en op enkele plaat sen werden de strijders handgemeen. Wij hebben ons in al onze stellingen gehandhaafd. En den volgenden dag De strijd in Argonne, tusschen den weg Binarville en Blan-le-ciel, Is den geheelen afgeloopen nacht met dezelfde hardnekkigheid voortgezet. De Fian- schen hebbeu hun stellingen gehand haafd en de vijand uiterst gevoelige ver liezen toegebracht. Eerst Zondag waren er „slechts artil leriegevechten." Het Duitsche stafbericht klopt met het fransche. Het heeft Vrijdag verteld van voordeelen in de Argonne behaald 300 M. vooruit over een lengte van 3 K.M. De buit neemt toe, vernemeo wij thans, hij bedraagt voor de twee eerste dagen van Juli 2556 gevangenen, onder wie 37 officieren, 25 machinegeweren, 72 mijnwerpers en een revolverkanon. Maar terreinwinst is er blijkbaar niet meer gemaakt en van doorbreken is er voorloopig geen sprake. Ontevredenheid Toen de oorlog pas aan den gang was, wonnen de Engelschen overal. Zij maaiden de Duitschers bij honderd duizenden weg en behaalden op alle punten de meest schitterende over winningen. Volgens de Engelsche kranten ten minste was dat zoo. En als je die Engelsche berichten wantrouwde en enkel de waarheid er kende van de feiten die je zag, dan heetten sommigen je 'n Dutsch 1 Maar de Engelsche verzetten zich nu zelf tegen het spel van bedrog en mis leiding, dat men met hen heeft gespeeld. Het was in het begin van oorlog mode om de menschen beet te nemen de Belgen hebben dat ook velen tot hun schade ondervonden. De En gelsche blijken daar niet meer opgesteld dat is deze week in het Lagerhuis eens duidelijk gezegd. Minister Lloyd George vroeg aanne- ncming van een munltiewet, waardoor de aanmaak van munitie moet worden bevonden- Die wet komt tien maanden te laat, zei er een. Het is de schuld der vorige Regeering, zei een ander. De heer Asquith heeft maanden geleden te Newcastle gezegd, dat er munitie genoeg was. Het is de schuld van de censor, riep de liberaal Houston uit, die zich van zijn ziekbed naar het parlement had laten dragen om eens de waarheid te zeggen Het is de schuld van d-:n ceosor, dat het land zoo le delijk Is geweest. Wij zijn schandelijk in onwetendheid ge houden. Ik ben geen pessimist, maar nooit is in de geheele geschiedenis van Engeland de toestand zoo wanhopig geweest. Het vol c wil de waarheid hooren, het zijn geen kinderen, die de medicijn alleen in de jam van den censor willen slikken. De vorige regeering heeft het moge lijke gedaan om het volk tot een valsch gevoel van zekerheid te chloroformeeren. Wij hebben nu een coalitie-ministerie omdat het departement van oorlog door De toestand in Albanië. Zooals reeds werd gemeld hebben de Montenegrijnen het lang door hen ver langde Skoetari bezet, terwijl thans ook de Serviërs Durazzo zijn binnengerukt. Intusschen zitten de Griekeu in het zuiden ook niet stil en moeten Berat bezet hebben, gelegen in het achterland van Vallona, dat door de Italianen in bezit genomen is in het begin van den huidigen oorlog. De vierbond zal, naar het hee', tegen Montenegro en Servië een protest rich ten, daar de bezetting van Skoetari van geen waarde voor de toekomst kan zijn, terwijl de Servische u'tgang naar de Adriatische zee, door Italië beloofd, eerst ter sprake kan komen na afloop van den oorlog. De toestond. Tot nu toe was nog volkomen duister wat de centralen voor plannen koesterden nadat Galicië op de Russen zou zijn veroverd. Men kon slechts veronder stellingen maken. Voor de hand lag de veronderstelling, dat zij, na de herove ring van Galicië, met den grootsten spoed rechtsomkeert zouden maken cn alles wat ze missen konden naar het Westen over zouden brengen. In het Oostea kon dan verder defensief wordea opgetreden, er van uitgaande, dat de Russen in den eersten tijd tot een krachtig offensief toch niet in staat zou den zijn. Deze veronderstelling werd o.l. nog geenszins onhoudbaar door den opmarsh der centralen naar de Wyznica en de Por. Deze rivieren, onderscheidenlijk naar het westen en het oosten loopend, vor men een terreinafscheiding, die zeer wel als een strategische grens kon zijn ge dacht. Na de laatste bericht* n uit het Zuld- Poolsche oorlogsterrein, zal men echter o.i. bovengenoem ie veronderstelling moeten laten varen. Op bet front Dopende van Krasnik naar Tatnowska (afstand 27 K.M.) heeft Jozef Ferdinand, en ten Westen daarvan op het front TurobioPlonka (afstand 17 K.M.) heeft Mackensen den Russen andermaal teruggeslagen. Met andere woorden gezegd, de cen tralen zijn op het front tusschen Weich sel en Wierpcz, ter breedte van 55 K.M. met kracht aan het opi ukken en wel regelrecht in Noordelijke richting. Welk plan kan aan die inspanniug ten grondslag liggen Dat laat zich wel kort zeggen, al is het plan duizeling wekkend om uit te voeren. De centralen staan ten oosten van den Weichsel op een linie, die ongeveer evenwijdig loopt met den spoorweg die IvangorodLublinCholm en Kovel verbind, steden vau welke elk een hoofd spoorweg naar devesting Brest-LitowsTe loopt. De centralen beoogen nu aan den Boeg tot de moerassen ten Zuiden en ten Oosten van Brest-Lltowsk door te dringen, waarmee de scheiding, die boven is omschreveo. Door verder westelijk over Lublin mede naar het Noorden op te rukken, zouden de Russische legers die Warschau houden, tekens zoozeer in de flank bedreigd worden, dat zij die vesting wellicht zouden moeten opgeven. Dit plan is wel grootsch, maar ook in vele opzichten hachelijk. Men denke zich slechts de gevolgen van een door braak der Russen in Westelijke richting aan de Duitsche zijde van de i Weichsel. In verband met het voortduren van de geweldige inspanning der Centralen in het Oosten, mag voorzeker merk- De Landstormivet. De regeerings-antwuorden op da voorloopige V6f«lagen der Tweede Kamer nopen» de wetsontwerpen tot vlootaanbouw en tot nad-re uitbreiding ran den landstorm zullen hoogstwaarschijnlijk reeds over enkele dagen kuunen worden ingezondeD. Hel Kamerlid De Jong zegt in bet Hbld. teu stelligste te kunnen verzekeren, dat het ontwerp-Landstormwet reeds aan het de partement van Oorlog gereed lag tóórdat het bekende adres der 28 notabelen ver scheen, zoodat dit niet tot de indiening van het ontwerp kan hebben geleid. Veider merkt de heer De Jong op, dat principieel tegeu bet ontwerp weinig steek- houdens kan wordeu aangevoerd. Wel economisch. Doch ook alleen, als het in de bedoeling ag het wetsontwerp van dien omvang te doeu aijn, welken de fantuten, waarvan minister Bosboom op 18 Mei sprak, er aan meeneu te moeten geven. Wij twijfelen niet, of de Memorie van Antwoord zal duidelijk maken, dat deze menschen van een spiering een zeeslang hebben gemaakt. De Memorie van Antwoord kan er veel toe bijdragen de gemoederen te kalmeeren eo het compromis voor te bereideD, dat omtrent het ontwerp getroffea zal moeten worden. Waalwijk, 7 Juli 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed enevengoedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. Examen. De heer Frans Spijkerman alhier legde 11. Zaterdag met gunstig gevolg het ex amen af le gedeelte candidaat-notarls. De heer Spijkerman is een leerling van den heer H. C. Ittmann, ontvanger der registratie alhier. De heer L. Poen alhier slaagde 11 Maandag te Utrecht voor 't examen surnumerair Staatsspoorwegen. De heei Poen is een leerling van Jhr. Just de la Palssiere, stationchef alhier. De heer Herman Govaerts, die In Januari van dit jaar slaagde voor 't ex amen Fransche handelscorrespondentie, en in Mei voor stenografie, legde Dins dag met gunstig resultaat 't examen af in Engelsche handelscorrespondentie. Leeraar van den heer Govaerts is de heer Bogert 's Bosch. Geslaagden en leeraren onze felici taties. Bond van Neder l. Leder fabrikanten. Heden zal onze gemeente in haar midden zien de leden van den Bond van Ned. Lederfabrikanten, die onze plaats uitkozen tot het houden hunner alge meene vergadering. Van harte roepen wij hen allen een hartelijk welkom toe, de hoop uitsprekende dat de beraadsla gingen dezer bijeenkomst mogen strek ken tot bevordering der industrie, zoo belangrijk voor deze streek, maar tevens dat zij van deze vergadering in onze plaats goede herinneringen zullen mede nemen, die aanleiding mo;en zijn dat zij daarvoor nog meermalen wordt aan- gewezer. De hier gevestigde vakschool met het daaraan verbonden proefstation, zal mede zeer zeker tot deze vergadering hebben bijgedragen, temeer waar we onder de belangrijke punten der agenda zien, dat de directeur der vakschool, over de opleiding van den leerlooier eene lezing zal houden, gevolgd door een bezoek aan deze inrichting. Moge deze lezing en dit bezoek er toe bijdragen, dat meer en meer gebiuik worde gemaakt van deze zeer belangrijke en zegenrijke stichting voor de in dustrie. We vernemen tevens dat de afdeeling schoenmakerij gereed is gekomen, waar op we in een volgend nummer omstandig hopen terug te komen. De Eendracht. Op het Zondag jl. gehouden Bonds- concours van kruisbooggezelschappen, behaalde de ^Eendracht* wederom de eereprijzen zijnde Eereprijs zijnde zilveren lauwerkrans, het le zestal. 1 prijs zilveren medaille, 2e zestal. 1 personeele prijs, zijnde geldprijs J. v. d. Hoven- 1 prijs Geluksblok J Wingels, Benoeming. Naai wij met genoegen vernemen is door ziekte van den tegenwoordigen titularis de heer Nico van Wijk benoemd tot tijdelijk directeur der mllitaite har monie te Rijsbergen. Volgens ons eene waardeerende on derscheiding, waarvoor benoemde onze felicitaties. Noord-Brabantsche Christelijke Boerenbond. Wij ontvingen het jaarverslag over 1914 der R.K. Vereeniging van den Boe renstand In Noord-Brabant. Ofschoon in een voorwoord door dr. G. M. Kusters wordt verklaard, dat niet alle gegevens voorhanden waren om een alleszins be trouwbaar beeld van den N. C. B te geven en dat ook dit verslag geenszins aanspraak mag maken op volledigheid, krijgt men bij het doorbladeren alleen reeds van dit omvangrijk eD goed ver- zorgd jaaroverzicht een diep respect voor deze machtige organisatie. Zeker liep niet alles mee, de benarde tijdsomstan digheden drukten ook op den bond en bijzonder voor de onderlinge brandassu- rantie moet 1914 een ongunstig jaar worden genoemd. Wat er in de 15 jaren, dat deze assu rantie werkt voor de vereeniging nog niet was voorgekomen, trof haar thans nu zij een belangrijk verlies cijfer moest noteeren. Het schadecijfer bedroeg n-l. meer dan f 130.000 of wel tweemaal zoo hoog als In 1912. In 99 van de 179 aan gesloten afdeelingen vielen branden voor, waaronder 40, waar de schadeposten boven de f 1000 liepen. 't Is evenwel geen klacht, die het jairverslag daaromtrent bevat, want hoopvol wordt er aan toegevoegd, dat op heden de brandschade lager is, dan op hetzelfde tijdstip in 1913 toen ruim f 30.000 w.nst werd gemaakt terwijl nu daarbij de premie hooger ls. Wat dit verslag verder kenmerkt is de zakelijkheid en degelijkheid, waarop alles naar voren wordt gebracht. Er ligt niets reclamezuchtigs iD, zooals dat bijv. eigen is aan socialistische ver slagen, er worden eenvoudig feiten en - cijfers gegevens, die evenwel in staat zijn een verbluffenden Indruk te wekken zonder dat, toekomst-niuzlek daarbij noo- dlg is. Wanneer wij nog wijzen op de gemak kelijke Indeeling van het verslag, de duidelijke redactie en de overzichtelijke statistieken, dan hebben wij daarvoor voldoende aangegeven, dat de samen* stelling ervan aan goede handen is toe vertrouwd geweest. Wij willen nu nog enkele der hoofd- cijfers geven, waaruit de bloei van den N. C. B. voldoende kan blijken. In 1914 waren er 203 afdetllngen met te samen 29.541 leden. Nog vijf af deelingen zijn in wording, zoodat welhaast het aaotal leden de 30.000 zal bereiken. Hoewel het om verschülende redenen moeilijk is een opgave te doen van den coöperatieven aankoop van laudbouwbe- noodlgdheden, worden toch als eindcij- fers gegeven 93.093,537'/9 K.G. voor eene geldswaarde van pl.m. f4.943 010 9lj2. Door de paardenverzekeringen werd uitgekeerd een bedrag van f 32.690.66, door de veeverzekeringen f44.275.54. De bij de onderlinge brandassurantle verzekerde waarde bedroeg f 49.986.693 en aan brandschade werd in het afge loopen jaar uitgekeerd f 133.532.78. De hagelverzekerlng, die een kapitaal had van f 13573,67 en een reservefonds van f 12.443.45V2 keerdeuiif 12.225.76'/2. Verder worden nog gemeld de dienst boden- en ongevallenverzekering. De verschillende rapporten maken een goeden indruk en betgeen voor de ont wikkeling van den boer in het afgeloopen jaar werd gedaan is evenzeer de vermel- dings waard. Zuiden

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5