,nmmer 56 38e Jaargang f? f Banlj DN I ikjes weede Blad. Binnenland Reclame, rjjh m. van Neder). Leder fabrikanten. Neemt u in acht. Ingezonden Stukken Corret VOOI - ei ms KOOi woidt besloten. 4. Jaarverslag van den secretaris. Ooder applaus eindigt de secretaris zijn jaarverslag, terwijl de Voorzitter den secretaris dankt voor zijn volledig verslag. De Voorz.tter brengt ter kencis, dat de Risico bank voordeelig gewerkt heeft d. 1. 85°/o aan Rijksbaokpreniien hetgeen Spr. doet veronderstellen, dat de toekomst niet ongunstig is, Verder geeft Spr. in O 'e^weging, dat het niet noodig is op de vergadering van de Kolenreserve Mij. te komen f 342, voor 10 ton kolen noemt Spr. niet goed. koop. .aditie is atgeweKen om ac vergaacnug ^e rondvraag zegt de tCfcr van Tilburg te houden, wijl de heer vanjStratee> dat hij met heel veel genoegen lijQ had toegestaan om gezamenlijk de j deze vergadering gevolgd heeft, terwijl de attentie hem getroffen heeft, Woensdag des namiddags ten 1 '/a uur xd in Musis Sacrum de jaarvergadenn aats van den Ned. Bond van Leder- brikaoten. Voor eeoe flinke opkomst opeut de oorzltter de heer Reerink om kwart oor twee de vergadering. Pe Voorzitter zegt dat thans van de is afgeweken om de vergadering zijn jongens naar die school te sturen. Vo'gens spreker gaat 't met de oude methode nog best, omdat nu op de kwaliteit nog niet zoo gezien wordt. Wanneer de school up to date is inge richt hoopt Spr. dat deze te klein zal zijn voor de bezoekers. Het lid C. G. Verwlel brengt namens de vergadering hartelijk dank aan den Voorzitter voor zijne uitstekende leiding en aan den secretaris voor zijn schoon aarverslag. Gezamenlijk begeven zich nu de leden naar de vakschool, teneinde een kijkje te nemen naar de inrichting en werk zaamheden dier school, waarbii de heeren v. Gijn, v. d. Waerden en v. d. Laak hen welwillend van voorlichting dienen. akschool te bezichtigen, waarom spr. 'en heer v. Gijn namens de vergadering dank betuigt. Ook deed het spr. enoegen, dat de burgemeester hier tc- enwoordig was, waardoor hij blijk geelt clang te stellen in de leerindustrie, 'aarvan Waalwijk het centrum is. Spr. ankt den burgemeester hiervoor ca roept em een hartelijk welkom toe, hetgeen oor de vergadering met applaus wordt eantwoord. Aan de orde Notulen vorige vergadering. Na voorlezing door den secretaris 8pe*T worden de notulen der 18e Algemeene e" aarvergadering onveranderd goedge- ceurd en gearresteerd, terwijl de Voor* Eltter den secretaris een woord van hulde irengt voor zijne keurige notuleering. 2. Ingekomen stukken. Schrijven van den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid houdende ...ededeeling dat goederen aan de re^ 'geering geconsigneerd kunnen worden. Schrijven van den Minister van Oorlog houdende afwijzende beschikking met betrekking tot het geven van verlof voor werklieden in de schorscultuur. Aanvrage van de Vereeniging van foto bureaux A'dam om van de Vergadering eene opname te mogen maken. De Voorzitter zegt dat het anders nooit gedaan wordt, doch spr. vindt ft ditmaal eene goede gelegenheid eene P- AT. kken uren, 3ÜRC iynci rolki tijd issen, 7927 opname te laten doen Schrijven namens eenige exporslagers uit 's Bosch onderteekend door A cnj. v. Vlijmen houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan een eerstdaags in te zenden adres aan de regeerlng 1 e- treffende de opheffing van 't uitvoerver bod van kalfsvellen naar Amerika. Vei? der het maximum gewicht te bepalen op 12*/a Mo zonder kop en klauwen. De Voorzitter zegt dat het bestuur bezwaar heeft tegen een maximum ge wicht van 12(/s K.G. en zou dit willen- gebracht zien op 10 K.G. en wil dan het verzoek van die heeren graag steu- nen* Het lid J. Gragtmans zegt dat dit adres in de Vergadering van de Waal- wijksche looiers reeds is besproken en zegt dat er niets op tegen zal zijn het gewicht 121 /2 K.G. op 10 K.G. te bren gen, waarom hij adviseert het voorstel aan te nemen. Aldus wordt besloten. 3 Verkiezing van 4 bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren C. Ackermens. Jac. v. d. Maden, G. Niessen en Bern. Verhagen. De secretaris leest een schrijveo voor van den heer J. v, d. Maden waarin hij zijn ontslag aanbiedt als lid van den Bond, daar hij uit de zaken is gegaan. De Voorzitter zegt dat het hem spijt dat de heer v. d. Maden bedankt beeft en wenscht hem een lange rust toe. Verder stelt spr. voor de verkiezingen nu niet te houden in verband met het bezoek aan de vakschool. Een voorstel van den Heer C, G. Verwlel om de aftredende leden bij acclamatie te benoemen, wordt met ap plaus begroet. Het lid Verhagen brengt een woord van dank voor het bewijs van vertrouwen en zegt dat hij de zaak nog wil dienen zoolang het hem gegeven is. 4. Rekening en verantwoording van den penningmeester. Wegens ziekte van tegenwoordigen penningmeester den heer G. v. Loon Pzn. brengt de heer P. v- Loon Gzd. verslag uit waaruit blijkt, dat de vereeniging een batig saldo heeft te boeken van f 264,69. De Voorzitter stelt nu de rekeDlng in handen van eene Commissie van onder zoek De heer J. van Iersel zegt namens de commissie, dat de rekening is onder- hem getroffen hee'r, die aan het verzoek van de slagers is gewijd. Spr. zegt dat de regeeriDg besloten heeft tot invoer van overzecsche huiden. Spr. bedoeling is dat bet bestuur van den Bond zou willen vragen om meer prima huiden op de markt te laten komen, of het verbod zoodanig te wijzigen, dat op een of andere wijze hierin tegemoet kan worden gekomen. De Voorzitter zegt dat het bestuur de zaak gaarne ter harte zal nemen, doch het grootste gevaar bestaat, dat de groote voorraid huiden, die in het land aanwezig is, gevaarlijk is voor ons land. Spr. meent, dat deze zaak niet te veel moet worden geroerd, wijl 's lands belang boven het belang gaat van den particulier. Het lid Verhagen is het geheel eens met den heer v. Straten en zegt dat er geep voldoende soorten als prima zool leer aan de markt komen. De Voorzitter zegt toe dat de zaak in de eerstvolgende bestuursvergadering zal worden behandeld. Hierna geeft de Voorzitter het woord aan den beer van Gijn om te spreken over »De opleiding aan de Rijksvakschool voor Leerlooiers. De heer van Gijn zegt dat hij aan het verzoek om hjer te spreken gaarne voldoet en zal er In eenige korte trekken op wijzen dat het leerlooierijbedrijf een geheele verandering heeft ondergaan. Vroeger zegt Spr. gold voor de leerlooiers de gulden regel «iet spaarzaam zijn met de loding, het leder lang in de kuip laten zitten. Vroeger werd er ook wel een goed stuk geld verdiend meent Spr. en was dp looierij een rustig bedrijf. De vakkennis werd op de looierij, waar men eerst leerling werd, opgedaan, terwijl anderen weer in den vreemde hunne ervaring gingen opdoen, Na eene op somming der verschillende 'looistoffen, die men gebruikte, zegt Spr. dat naast de kuiplooilng de vatlooiing is ontstaan, die de vatlooiing in een mechanische looiing heeft vervormd. Qok de ioofjng van overleersoorten zegt Spr. is veran derd en dat deze hier is ingeburgerd getuigen de leerfabrieken Veranderingen gaat Spr voorr, zija er steeds in het looiersbedrijf gekomen, en zal het voor een leder de vraag zijn hoe zich 't beste te kunnen aanpassen aan die verandering. Gekomen bij het punt de Vakschool zegt Spr. dat een ieder niet in de gele genheid is loolprocessen te bestudeeren, waarom men de technische kennis dient te zoeken bij die inrichting. Volgens Spr. is er een 1 jarige cursus begonnen in het looiersbedrijf. Om dien cursus te volgen moet men een examen hoogere burger school 3 jatigen cursus hebben of eene daarmede gelijkstaande school dootloopen hebben. Dat deze eisch wordt gesteld, ligt, zegt Spr. hieraan dat geen onderwijs wordt gegeven in talen en rekenen e.d, Ook moet de leerling reeds eenige kennis hebben opgedaan wat er in de looierij omgaat. De bewerking zegt Spr. wordt op kleine doch practische schaal uitge werkt, terwijl de leerling ook een zekere keunis dient te hebben van de scheikunde die volgens Spr. wordt toegelicht en aangevuld op het laboratorium. Het doel moet rijn, dat- men de waarde van de scheikunde begrijpt en men eeue analyse kan uitwerken, Hierna eindigt Spr. zijn rede met den wensch dat van de school een ruim gebruik zal worden gemaakt tot bloei en welzijn van de Nederlandsche Leder industrie. De Voorzitter dankt den heer v. Gijn hartelijk voot zijne uitstekende lezing en zegt dat de Vakschool eigenlijk een kind is van den Bond en zou het jammer zocht en stelt voor den penningmeester zijn, indien de school niet aan haar doel te dechargeeren. Conform het advies van de Commissie beantwoordt. Spr. meent dat het een belang is voor eigen portemonnaie om Uttbreiding van den Landstorm Verschenen is de Memorie vau Ant woord der regeering op het afdeelings- verslag der Tweede Kamer nopens het wejsontwerp tot nadere uitbreiding van den Landstorm enz. Besprekende de ongerustheid, ia bree- de kringen ontstaio, doordien demeening werd gewekt, dat alle geschikte personen beneden de 40 jaar binnen korten tijd zullen worden ingelijfd, zegt de regeering dat die ongerustheid geen reden van bestaan heeft. De te nemen maatregelen hepben een geleidelijk karakter en het voornemen is om over die oudere groepen niet te beschikken, dan wanneer de noodzakelijkheid ertoe mocht dringen. Het in korten tijd oproepen ea oefenen vaD alle gesehlkte mannen beneden den leeftijd van 40 jaar zou toch inderdaad te eeneomale onuitvoerbaar zijn. Het is een feitelijke onmogelijkheid honderdduizenden, allen tegelijk co in kortep tijd. voor den krijgsdienst geschikt te maken zonder het bezit van middelen om op groote schaal wapenen, munitie, kleeding, uitrusting en alles wat tot eet» voldoend geqrgfcoigeerde legermacht behoort, aan te maken of van elders te betrekken. Een poging tot zulk een levée en masse zou falen, tot hopelooze ver warring leiden, en ten slotte^ wanneer wij in den oorlog werden betrokken, voeren tot paniek. Aan legeruitbreldlng op rroote schaal wordt dan ook doOr de regeering niet gedacht. De njaunen, die worden opgeroepen, zullen de In het afgeloopen mobilisatie- tijdperk steeds toegepaste wijze, geduren de ongeveer 4 maanden worden opgeleid om daarna plaats te nemen in de gernob liseerde onderdeden van het gereedstaande leger, Nadat de individueele opleiding der ingelijfden is voltooid ep dese in de gemobiliseerde onderdee'en plaats ge nomen hebben, zal telkens een gelijk of ongeveer gelijk aantal landweermannen met verlof gezonden worden. Naarmate dus in den loop der maanden jonge landstormmannen bij het leger worden Ingedeeld, zullen oudere landweermannen de gelederen verjatcn, Die landweermannen lo hunne haard steden teruggekeerd, zullen daar admi nistratief worden gegroepeerd tot nieuwe onderdeden en zoo zullen zich dus geleidelijk georganiseerde compagnlën en bataljons vormen van personeel, dat zich met verlof bevindt. In verband met de gemaakte opmer kingen heeft de regeerlng haar ontwerp aldus gewijzigd, dat de bevoegdheid tot aanwijzing voor den landstorm, die eerst zou omvatten de geheele groep vaD hen, die niet vóór 1916 hun 40e levensjaar zullen hebben volbracht, wordt terugge bracht tot hen, die niet vóór 1916 hun 30e levensjaar zouden hebben volbracht. Verder deelt de regeering mede, dat de ongeschikt bevondenen bulten den landstorm vallen, evenals de milltleplich- tlgen, die sedert de Invoering von genoemde wet afgekeurd of te klein zijn bevonden. In den loop h irer verdediging betoogt de regeering nader het karakter van noodwet van het ontwerp, dat alleen zal gelden voor de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden. Een marinesloep omgeslagen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen omtrent het o ïgeval in het zeegat van Brielle, is in den vroegen ochtend van gisteren een defensie-sloep der marine, bemand met een 7 tal koppen, die te Brielle was gestationeerd, in bovenge noemd zeegat aan den grond geraakt, en later bij pogingen om haar vlot te krijgen, gezonken. Eefl der opvarenden heeft zwemmende den wal van het eiland Rozenburg kun nen bereiken. Een lijk is reeds aan wal gsspoeld. De overigen, een officier een vijf man zijn verdronken. Volgens mededeeliog van den gered den schepeling, een stoker, is de sloep gestooten op een uitgebracht anker, lek geslagen en gezonken. Uit Brielle wordt aan het Hbl. gemeld Van het begin de mobilisatie af lag aan het einde der Brielsche haven een stoombarkas van de Marine om toezicht te houden op uitgaande schepeo. Giste ren-nacht om 2 uur is deze barkas, be mand met een officier en zes matrozen, van hier vertrokken naar zee en tijdens hevige rukwinden buiten de Brielsche Maas komende, vastgeraakt op een zand bank, waar jaren geleden de „Groningen" is vergaan. Het was tegen 3 uur in dep morgen toen de Brielsche vlsscher Vrooroboutt met sijn platbootvaartuig daar aaar bot visschende, de barkas bemerkte, en ziende het gevaar waarin deze verkeerde, begaf hij zich met zijn vaartuig daarheen, aan den officier vra gende of hij hyjlp veriangde. Deze, waar schijnlijk het gevaar waarin hij verkeer de niet inziende, riep terug dat hij geen hulp noodig had, want dat hij voor anker lag en wel spoedig zou loskomen. Vroom» bout, die met zijn visch tijdig te Brielle moest zijn om ze naar Rotterdam te kun nen vervoeren, keerde daarom huls* waarts. Eenlgeo tijd daarna gal hij aan zijn zoontje nog zijn spijt te kennen, dat hij niet bij de barkas was gebleven, daar hij vreesde, dat het schip gevaarlijk zat. Toen hij dan ook later een schot hoorde lossen -= v*»telde hij ons geloofde hij wei, dat eeo ongeluk had plaats gehad. Het was echter te laat om terug te kceren. In den namiddag is een vao de be manning van de stoomsloep, de stoker lotbijl, hier aangekomen. Hij had een reddinggordel aan toen hij over boord sloeg, en is zoo drijvende op de punt van Rozenburg aangekomen van waar pj zich naar Brielle heeft begeven, waar hij het ongeluk heeft medegedeeld. Het bleek dat de officier en vijf matro zen hleibij het leven moeten hebben verloren; daar hij niets meer van hen jemerkt heeft. Per auto is hij van hier gehaald om Inlichtingen te verschaffen aan den stellingcommandant te Helle- voetslpis, Aan boord waren de buitengewone adelborst Doel van dit schrijven is om bij de a.s. vergadering belanghebbenden op te wekken vooral ernstig eerst een en ander te willen overwegen, alvorens een besluit te nemen. Met dank voor de plaatsing, Uw. d. d. P. Wanneer da nieren niet in staat zyn om het arinezaor uit het bloed te fihrrereo, wordt het blood er door vergif tg'd, en slechts onbeduideude verschijnselen verraden di aanwezigheid van arinezaor in hel bloed. Weinig opvallend nog sijn die pyn van in den rag, die vermoeidheid, hoofdpijn, duizelig heid, zenuw- en spierpijnen, nu eei.8 in de gewrichten, dan weer in de armen, schou ders of beenen. Men let niet op deze ver schijnselen, en toch zijn tij de kenteekenen, dat het urinezuur ons lichaam begint te verwoesten. Het kan zich ueelelen in de gewrichten eu jicht, rheuinatiek met haar treurigo ge volgen als vervormde ledematen en ge wrichten veroorzaken. Opgenomen in het bloed kan het zich iu de bloedvaten en aderen als een onoplos bare «tof afzetten (verkalking, enz.) Het kan zich afzetten In bet nierbekken, de uriuelijders en blaae, en ontsteking dezer organen, nierzend, niergruis, nier- en blaas steen met de daaraan gepaard gaande nier koliek veroorzaken. Het urinezuur, da vei woester van het ichasic, moet verwijderd worden. Alleen de nieren zijn hiertoe in staat en Foster's Rugpijn Nieren en Pillen zullen haar hier toe in staat stilten. Zij herstellen de nieren tn het urine-organisine. Doordat zij het urine-zuur oplossen ea afvoeren, voorkomen xij de uiterst nsdeelige werking ervan op het lichasm en roeien zy de wortel» van uw ziekte ui». Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orle- Dumouliu, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv, v.postwissel h f 1.75 voor ééu, of f 10- voor zes doozen. Eischt de echte Foster'» Rugpiiu Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. 8057 waren der marine-reserve P. van der Does, korporaal Boon, de matrozen Ten Holte, De Jong, Botbijl en twee andere wier namen nog niet bekend zijn. Gister, avond is aan het strand bij de steenen baak het lijk van een der matrozen aan gespoeld, (Buiten verantwoordelijkheid der Ksdao'io.) Vlijmen, 9 Juli 1915 Gelieve het volgende op te nemen in uw veelgelezen blad en waarvoor bij voor baat nnjn dank. Op 13 Juli a.s zal er hier een verga dering gehouden worden van stemge rechtigde Ingelanden van het Water schap; de algemeene omkading onder Vlijmen, Engelen, Bakhoven, Well en Hedikhuizen." Naar ik verneem bestaan er bij som mige leden ernstige plannen om te En gelen alweer een tweede inlaatsluis te laten leggen Dat dit natuurlijk weer met groote kosten gepaard zal gaan, behoeft niet vermeld te worden. De groote vraag Is echter of deze hooge onkosten zullen opwegen tegen de te verwachten voordeden. Waar er vooruitzicht bestaat, dat de tegenwoordige sluis te Hedikhuizen toch binnen enkele jaren vernieuwd moet wor den, ware het m.i. toch veel voordeeliger en verstandiger om thans liever daar een flinke inlaatssluls te maken. Dit zou eerst een flinke besparing zijn, terwijl het doel n 1. een goede be vloeiing beter bereikt zou worden. Immers door deze sluis te Hedikhuizen zou uitsluitend vet Maaswater binnen vloeien, terwijl door de geprojecteerde 2de sluis te Engelen, mager Dieze water zal binneokomen, tengevolge van de loozing de Dieze in de Maas, zoodat wij feitelijk dan weer in den zelfden toestand geraken al waariu wij thans verkeeren met de reeds bestaande Inslaatsluis te Engelen. TILBURG. Van de gisteren gehouden raadsverkiezing is de uitslag: District I, gekozen de heer< n H. van Dooren, J. v. d. Oudenhoven, en her stemming tusschen de heeren J. v. d.Nleu- wenhulzen en Fr. Woestenberg. District II, gekozen de heeren J. Hor vers en herstemmiug tusschen de heeren J. Melis, A. v. d. Veen eu H. v. d. Velden. District III, gekozen de heeren J. Acker- tnans, C. Koeken en F Manuaerts, en herstemming tusschen de heeren W. Ap pels en F. Smulders. EINHOVEN. Bij de gisteren gehouden stemming voor drie leden van den ge meenteraad zijn uitgebracht 836 geldige stemmen. Herkozen de heer M. van Al phen, candidaat van het H. B. S.-comité, met 460 stemmen. Gekozen in de plaats van den heer J. van Lieshout, die wegens gevordenden leeftijd geen herkiezing wenschte, de heer L. J. E. Redelé, candi daat van het H. B. S.-comité, nvt 474 stemmen. Op dr. Deckers, cand'daat der R.K. kiesvereeniging, waren 400 stemmen uitgebracht. BREDA. Uitslag van de geme-nleraad?- verkieiingen District I, uitgeb-aebt 867 geldige stemmen waarvan op de heeren J. M. Ingenhousfi (aftr. onafhankelijk R.K.) 481 L. .T. Staal (aftr. onafhankelijk R K.) 375A. W. Zijl man» (aftr. liberaal) 898 W. H. Bogaardt (R.K.) 891} W. J. Loomsna (aftr. in district II, R.K.) 362; J. M. Meijvia (S.D.A.P.) 70, en J M. Thennis (8.D.A.P r 3 «tem men. Gekozen de heer Ingenhoasz en herstemming tnsschen de heeren Zylmane, Bogaard», Staal en Loomatie, District II aitgebraebt 942 geldige ate namen waarvan op de hperen C. Cerutti (ooatbiC- kelyk B.K.) 419; C. J. K aft (R.K.) 448 L. V. K.per (K.K 495 J. M. Th anis (8. D. A. P.) 118, en II. J. H. Hortiix (onafhankelijk R.K.) 2 70 stemmen. G. kozen de heer Key'.er en hers'emiuing tucjehen de heereu Cerutti en Klof District III, oitgebrscht 936 geldige stemmer, waarvan op de heeieu A. P. Scbel'na (aftr. liberaal, wethood'i) 826; J. L'jdsman (aftredend R.K.) 578 C. J. A. Broo* (R. K.) 544, en J. N. Mryia (8. D. A. P.) 212 atemmen. Gekozen de heeren Broo» en Lijdsman. het Zuilen DC rami

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5