Tweede Blad. Gemeenteraadsvergadering. Provinciaal Nieuws. NUMMER 59 DONDERDAG 22 JULI 1915 38e JAARGANG Beaoijen. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 20 Juli des namiddags ten 6 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer Verwiel. Ongeveer kwart over zes opeDt de Voorzitter de vergadering. Afwezig het lid J. v. d. Heijden. 1. Ingekomen stukken. Proces verbaal van Kasopname bij den gemeenteontvanger d.d. 6 Juli 1.1. waar uit blijkt dat er een bedrag van f 1780,3 L aanwezig terwijl de boeken in orde wer den bevonden. Schrijven van de heeren W. Klerkx, J. Broeders, H. Both en L. Verwiel v. Loon houdende mededeeliDg dat zij hunne benoeming tot leden van de schattingscommissie aaonemeD. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de begrooting. Idem houdende goedkeuring van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Idem houdende goedkeuring tot ver daging der aflossing eener geldleening groot f 1000, Alle stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Schrijven van de Alg. Nederl. Veree- niging 't Groene Kruis houdende ver zoek de schoolboeken en de schoolbi bliotheek te laten desinfecteeren. De Voorzitter vindt het een goed werk, doch wil het adres aanhouden tot een volgende vergadering. Het lid Groenen zegt dat er misschien dan niets tot stand komt. De Voorzitter stelt voor in eene vol gende vergadering te besluiten hetgeen door alle leden wordt goedgekeurd. Schrijven van de vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten houdende ver zoek om als lid tot deze vereeniging te willen toetreden. Dit schrijven wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. Schrijven van eenlge vergunninghou ders te Besoijen houdende verzoek de kermis te laten doorgaan. De Voorzitter zegt dat't volgens zijne meening niet in 't belang is van de ge meente dit jaar kermis te houden. In de meeste gemeenten zegt spr. wordt 't gedaan om het groote bedrag dat daarvan ko t t. Het lid Groenen meent dat er geen motief is tot feesten. v Het voorstel van den Voorzitter om dit jaar geen kermis te houden wordt met algemeene stemmen aangenomen. Onderzoek geloofsbrieven gekozen le den. De Voorzitter zegt dat de heeren J. Groenen en J. Broeders bij enkele can- didaatstelling gekQzen zijn, voorts dat de geloofsbrieven van beide heeren geheel iq orde zijn bevonden waarom spr. tot toelating voorstelt. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Vaststelling armenrekening dienstjaar 1914. Uit deze rekening blijkt dat zij is aan gevangen met een batig saldo over 1913 groot f 29.30. De ontvangs en bedroegen f 1096,88 en de uitgaven f938.15 zoodat over 1914 een batig saldo te boeken viel van f 158,73. Zonder besprekingen wordt de reke ning vastgesteld. Schrijven van Ged. Stateu houdende verzoek alsnog eene verordening vast te stellen, waarbij het voederen van rog ge aan vee verboden wordt. Nadat door den Secretaris deze ver ordening is voorgelezen, wordt deze aldus vastgesteld. Wijziging begrooting en vaststelling Kohier Hoofdelijken Omslag zullen in een gesloten vergadering worden behandeld. De Voorzitter zegt dat Donderdag de eerste vergadering zal worden gehouden van de schattingscommissie voor de inkomstenbelasting. Spr. brengt dit bier ter tafel omdat de Inspecteur hem ge vraagd heeft of er ook huur verlangd wordt voor 't locaal. Spr. zegt verder dat er een voorstel is geweest van f 1,- en ook een van f2.50 per vergadering. Weth. Broeders vindt t 2,50 niet te veel. Het lid Groenen stelt voor f 2,50 per vergadering of f 10,per jaar, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Het lid de Greef vraagt of er nu een schutsboom geplaatst kan worden bij v. d. Meijs. De Voorzitter zegt dat hiertegen geen bezwaar zal zijn. Het lid Groenen heeft er niets op tegen indien de vereeniging zich aansprakelijk stelt voor eventueele schade. Weth. Klerks vindt 't beter dat dit verzoek van 't gezelschap uitgaat. Wordt besloten af te wachten wat de vereeu'ging zal doen. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering. Waalwijk, 21 Juli 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk evln goed enevengoedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. 1 '1 f t Jud. Timmerman» v. Turennout. Hedennacht ten omstreeks een uur overleed alhier in den gezegenden ouder dom van bijna 79 jaren, de heer Jud. Timmermans van Turenhout. Met weemoed zetten wij ons neer om eenlge regelen te wijden aan zijoe diep- betreurde nagedachtenis, omdat wij we ten dat met den heer Timmermans van Turenhout een onzer beste burgers ten grave daalt, die op elk gebied gewerkt heeft, zoolang zijne krachten dit hem hebben toegestaan en die ook voor ons blad en zijn oprichter zoovele jaren den trouwen vriend en goeden raad gever geweest is. De heer Timmermans heeft zich met energie opgewerkt tot een der grootste schoenfabrikanten van ons laud. Klein begonnen, breidde hij zija zaak spoedig uit tot een der meest bekende hand schoenmakerijen, maar toen het getij verliep, wist ook hij de bakens te ver zetten en was, als wij ons niet vergissen, de grondlegger der machinale schoen- fabricatie alhier. Hij stichtte in onze plaats de eerste machinale schoenfabriek, die met hulp en steun van z'n eenigen zoon en opvolger, den tegenwoordigen firmant, is uitgegroeid tot hetgeen thans de bekende fabriek Is. Hij was daarbij steeds de vader van z'n uitgebreid per soneel, dat hem liefhad en zeer hoog achtte. Maar naast eigen zaak vond de heer Timmermans van Turenhout tijd en ge legenheid om ook de belangen der ge meenschap te behartigen. En op welke wijze Wij allen weten nog wat hij als lid van den gemeenteraad voor onze plaats, als lid der Kamer van Koophandel voor de industrie heeft gedaan. Wij herinneren ons nog zoo gaarne deheldere, waardevolle adviezen, die uit zijn mond klonken èn die door hun juistheid, geachte familie onze innige deelneming aanbieden, in de vaste overtuiging dat hun man en vader hierboven reeds het loon ontvlDg voor zijn braaf en werkzaam leven, dat ons jongeren op zoo veel vuldig gebied ten voorbeeld kan worden gestrld. Mgr. Diepen Zooals we tevoren hebben aangekon digd. arriveerde Mgr. Diepen 1.1. Zondag in onze gemeente, om des Maandags aan de kinderen uit onze parochiën en omgeving het H. Vormsel toe te dienen. Op uitdrukkelijk verlangen van Z D. H. werd geen enkel uiterlijk feestbetoon gehouden, ook niet gevlagd. Na eene algemeene H. Communie der kinderen, vond ten tien uur de plechtig heid van 't H Vormsel plaats. Des namiddags werd door Z. D. H. nog een bezoek gebracht aan de R K. Jongensschool, die indertijd ook door Mgr. als inspecteur van 't R.K bizonder onderwijs mede op plechtige wijze werd geopend. Tuberculose - bestrijding. IN mar wij vernemen zijn reeds drie van de vier lighallec die door de R. K. Groene- Kruisvereeniging alhier nabij da St. A.nto- Diusstraat zijn opgericht en waarvan we al reeds vroeger een beschryving gaven in gebruik genomen. Heeft men soms illustraties of i, d. die zullen door den voorzitter dankbaar worden aanvaard. Kermis. De Waalwijksche kermis is dan weer voorbij en we mogen zeggenze is buiten gewoon geslaagd. Het is n.l. ontzettend druk geweest, drukker als ooit te voren, in de week evengoed als Zondags vooral van buitenvolk, zoodat vele goede zaken gemaakt hebben en dan er is, in weer wil van al die drukte, van die duizenden menschen, absoluut niets gebeurd. We mogen over dezen uitslag wel tevreden zijn. Er is zelfs niemand opgebracht, zelfs geen enkel proces verbaal behoeven te worden opgemaakt. Den laatsten Zondag vooral was het ontzettend druk en 't ging er overal gezellig en aardig naar toe, zoodat de kermis van 1915 voor velen zeer prettig geweest is en een aangename herinnering zal achterlaten. Besparing van zeep door leidingwater Iu verband met de toenemeude hardheid van het Ainsterdamsche-duiowater heeft een liefhebber van rekenen de volgende becijfe ring gemaakt Om, bij gebruik van zeep, schuimend waschwaler te krijgen, moet men meer zeep gebruiken, naarmate het water harder K Per kub. meter water en per graad hard heid ia dat met r-verbruik aan zeep te stel len op 0.12 kilogram. Per persoon en per etmaal neemt men aan 10 liter waschwa- doordachtheid èn door den bezadigde»!, ter, waarbij zeep gebruikt wordt in deo hier weloverwogen vorm, waarin ze gegoten werden, zoo groot gewicht in de schaal legden. Zijne degelijke adviezen, zijn tact om de zaak te besprekea en nooit per sonen te kwetsen, waren als spreekwoor delijk. In de langdurige periode van zijn raadslidmaatschap heeft hij zeer veel goede zaken voor onze plaats helpen tot stand biengen ea zal zijn werken met dankbaarheid ook door het nage slacht herdacht worden. Maar ook als ijverig lid der Kamer van Koophandel heeft hij gewerkt voor de belangen van onzen handel en industrie -die hem zoo dierbaar waren en die in hem een warm verdediger vonden. Hij deed dit steeds met dien weloverwogen, helderen kijk op de zaken, die hem eigen was. Noemen we nog zijn arbeid als lid der teekenschool-commissie, lid van het college van zetters en nog zoo veel meer. Ook nog op ander gebied moet zijn naam met eere herdacht. Als mede-op richter en veeljarig president en bestuurs lid der harmonie l'Espérance heeft het muzikale leven in onze plaats veel aan hem te danken gehad. Ooder zijn mede bestuur heeft deze vereeniging hare schoonste triomfen gevierd en ook an dere vereeoigingen hebben zijn steun grootelijks ondervonden. En ten slotte mogen we memoreeren datgene, wat eigenlijk eerst had mogen herdacht wordeD, n.l. z'n ijverig werken voor de katholieke zaak vooral de ka tholieke charitas heeft in hem een ijverig beoefenaar gevonden meer dan vijftig jaren heeft bij als werkend lid der St. Vincentius-vereenlging met alle kracht deze schoone instelling op voorbeeldige wijze gediend en ook andere katholieke instellingen, in 't kort, alles wat de ka tholieke zaak betrof, had zijn volle in stemming en grooten steun. Ook de armen van Waalwijk, de hulpbehoeven den, verliezen in hem een trouwe en troostende helper. Is het wonder dat we hierboven schre ven dat we met weemoed dezen braven en edelen burger van Waalwijk zagen heengaan, dat een der besten onder ons het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, wiens werk eerst eindigde, toen de kwa len des ouderdoms, hoe droevig hij 't ook vond, zich meer eD meer openbaarden. Maar dan mogen wij ook met deze korte woorden, gewijd aan de nage dachtenis van den betreurden doode, de 2,145,733 kub. M. 2,172,692 u 2.223.149 gerchetsten zin Neemt men nu de periode van 1912 1916 iu het laatste jaar is nog geen wij ziging in den bestaanden toestand te ver- wachten) dan krijgt men, bij een door een gerekend gebruik van 865 x 10 8650 liter (f 3.65 kub. meter waschwater door eiken Amsterdammer, de volgende cijfers aantal inwoners 1912 587,872 1913 595,258 1914: 609,082 n 1915: 616,582 (geschat) 2,250,243 r 1616 624,082 2,277,899 Totaal11,069,716 kub. M. Voor eiken graad hardheid is per kub. meter waschwater te rekenen op een ver bruik van 0,12 K.G. meer zeep en dus zon bet totale meer-verbruik aan zeep per één graad hardheii 1,328.366 K.G. zyn. Ware dus in 1912 de bardheid van bet water van 15 op 12 Dniteche graden teruggebracht, dan zou de AmBterdamsche burgerij in to taal 1,328,866 x 8 3,985,098 K.G. min der zeep verbruikt en betaald hebben, Bij een zeepprijs van b.v. f 0.30 per K.G, zoo dit een besparing van f 1.195,529 over de vijf jaren of een gemiddelde per jaar v-n f 239,106 gegeven hebben. Indien wij de bovenstaande gegevens toepassen op de verhoudingen iu onze om geving, dan komen wij tot de ervaring, dat gebruik van het water der Waterleiding in plaats van pompwater, een besparing aan zeep per jaar geeft, voor een gezin van 5 personen, ter waarde van f 4,91. Wedvlucht. De postduivenvereniging de >Post- duif< hield Zondag 11 Juli een wedvlucht met oude duiven van uit Roodeschool. Duiven los 11.30, arriveerde als volgt: le prijs A. v. Eijck 3.54.39, 2e J. Lenzholz 4.10.20, 3e L. de Kloe 4.19.411 2 4e J. Lenzholz 4.21.2572. 5e A. v. Etjck 4.46.43, 6e Jac. v. Engelen 4.50 13, 7e Gebr. Stokwielder 5.3 44, 8e J. Schalken 5.19.397a, 9e Jac. v. Eogelen 5.36 4572 10e L de Kloe 5.40,24, lie Jac. van Engelen 6.47.43, 12e J. Lenzholz 6 02.36 13e Gebr. Stokwielder 6.11.50, 14e A. v. Eijck 6.26, l5ej van Engelen 6.39 56 16e J. v. Engelen 6.42.39. le over duif Gebr. Stokwielder. Poelen le A. van Eijck, 2e J. Lenzholz, 3e. Gebr. Stokwielder, 4e J. Schalken, 5e Jac. van Engelen. De Echo van het gebruikt waschwater

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5