De Oorlog. UITVOERINGEN?" Burgerlijken Stand. Binnenland Handelsberichten. gelegenheid geboden om het klooster te bezichtigen. Moge, onder G:ds zegen, deze Hol- landsche Zustercongregatie bloeien en toenemen tot welzijn der vele zielen in onze dierbare Ned.- Indische bezittingen. Naamlijst telefoondienst. Aan het post-en telegraafkantoor alhier is de nieuwe naamlijst voor den tele foondienst a f 0.60 verkrijgbaar. BAARDWIJK. Zondag 25 Juli her denkt Sassenheim het 25-jarig bestaan van zijn St. Annagesticht. gezelschap J. M. J. en dat bij de stichting als overste werd benoemd de tegenwoordige Rév- Mére Maria Damiana in de wereld mej. Petronella Oomens, ook te Waalwijk als zuster verbonden geweest aan het St. Theresiagestlcht. Wegens de tijdsomstandigheden za het feest slechts op bescheiden voet gevierd worden. In 1916 zal het 50 jaar geleden zijn dat mejuffrouw Oomens Baardwijk ver liet om den kloosterstaat te aanvaarden. De Eerw. Jitbllaresse mag zich in de uitnemendste gezondheid verheugen. Geheel opgaande ia hare heilige roe ping, vol liefde en zorg voor de aan hare zorgen toevertrouwde zusters en schooljeugd geniet zij de welverdiende hoogachting en sympathie van gehee Sassenheim, dat gewis bij deze gelegen heid daarvan dankbaar zal getuigen. BAARDWIJK. De raad dezer gemeente is voornemens tot verkoop van twee luidklokken. Zij die hiertegen bezwaar mochten hebben kunnen daarvan doen blijken bij gezegeld verzoek aan dat college. De broodkaarten welke eerst wer den uitgegeven voor den tijd van veertien dagen, zijn alhier thans op 28 dagen gesteld. HERPT. De handel in aardappelen is levendig. De prijs is hoog. Men betaalt f 4 per H.L. aan huis afgehaald. Nu de paarschputters en vroege kralen begin nen op te raken zijn ook eigenheimers welkom. Woensdag vertoefden hier twee Dultsche's met het doel 1V2 jarige paar den aan te koopen. Zij boden zeer hooge prijzen. De handel in fruit is willig. Men betaalt voor vroege peren f 4,50 a f5 per Ö.L. CAPELLE. Woensdag j.l. werd op de begraafplaats albi-r ter aarde besteld het stoffelijk oreraohot van den WelEd Heer A. M. Verhoeven, Sacretaiis en Ontvanger dezer gemeente. De lijkbaar was met drie kransen bedekt. Aan de groeve voerden het woord de oudste Wethoaier der gemeente, de heer M. J. Rijken en het ond-hoofd der school, de heer W. G. Trrffers, die de plichtsbe trachting en de groote werkkracht van den thans ontslapene herdachten. De neef van den overledene, Dj. Werther, sprak eenige woorden van dank voor de betoonde deelneming. VBOSCH. De Gemeenteraad hneft gis teren besloten met 11 tegen 9 stemmen dit j*ar de kermis te doen doorgaan. Met 16 tegen 8 stemmen werd aange nomen het voorstel van B. en W. om op te riohten eene Gemeentelijke Ambachts school. WASPIK. By de Woensdag gehouden herstemming voor twee leden van den ge meenteraad werden uitgebracht 264 stemmen, waarvan 9 ran onwaarde. De uitslag was als volgt A. Pruijssers 189 stemmen, A. D. de Roon 42 f J. J. Smits 108 B. Zijlmans 118 Gekozen zijn dus de heeren A. Pruyssers en B. Zijlmans (aftr.). De prijzen van het hooi zijn eens klaps gestegen van 17 h f 18 tot 21 k f 28. Voor de firma de Keijser ait Hisselt, (Overysel) werd hier op één dag circa een half millioen Kilo gekocht. VR1JHOEVEN-CAPPEL. De vacature die heden door vertrek van Mej. Hoppener ontstaat als ouJerwyzeres, daarvoor zyn thans sedert verleden Vrijdag eenige solli citanten bijgekomen, zoodat de gemeenteraad nu een keuze zal hebbeu te doen uit circa 80 sollicitanten. KAATSHEUVEL. Concert te geven door het Koninklijk Muziekgezelschap >Euphonia« Kaats heuvel, op' Zondag 25 Juli 1915, des namiddags 8 "uur met medewerking van het gunstig bekende Duo Dutrean te Rotterdam. Zie programma's. Waalwijk 16 Juli 1915. Varkens aangevoerd 20 stuks. Prijs f 15 f20 Boter aangevoerd 180 KG. Prijs f i,51 tot f 1,65 Eieren aangevoerd 2500 stuks. Prijs 5—6 ct. KAATSHKUVEL, 22 Juli. WAALWIJK. HEUSDEN. van 15 tct 22 Juli. Engeland en Nederland. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt ons Als aanvulling van hetgeen In de Ne- derlandscbe pers is vermeld naar aanlel- eidlng van het bericht der „Kölnische Zeiteng" van 21 Juli, nopens stappen bij de Nederlandsche Regeering gedaan door de Belgische, Britsche en Fransche ge zanten hebben wij uit de meest gezag hebbende bron vernomen, dat door geen der drie bedoelde gezanten bij'de Neder landsche Regeering eenige stap is gedaan om haar toestemming te verkrijgen voor den doortocht van de Belgisch-Eogel- sche bezettiDg van Antwerpen over Ne- derlandsch territoir naar zee. Van het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 23 Juli. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De slag in het gebied van Görz is nog altijd niet geëindigd. Het brugge- toofd van Görz is gisteren door de taiiaansche artillerie fel beschoten. Een aanval op de Monte Sabotlno hebben wij afgeslagen. Op het terrein van Podgora liggen honderden lijken van vijanden. Onze troepen hebben al hun oorspronkelijke stellingen bij het jruggehoofd behouden. Bij het afslaan van vijandelijke bestormingen hebben de Dalmatijnsche landweertroepen zich op nieuw bijzonder onderscheiden. Aan den rand van de hoogvlakte van Doberdo duurt de strijd voort. Tegen den sector PeteanoSdraussina hebben de Italianen in den afgeloopen nacht drie aanvallen ondernomen, die zijn afgeslagen. Een poging van den vijand om tusschen Sdraussina en Polazzo bij onze loopgraven te komen is even eens mislukt. Nieuwe aanvallen van den vijand bij en Vermigllano tegen den Mc £te Coslch zijn wederom mislukt. Aan den middenloop van de Isonzo zijn slechts artilleriegevechten voorge- comeo. In het gebied van de Ken hebben onze troepen gisteren, in den afgeloopen nacht en vanochtend aanvallen afges'a gen. In de Kirintische en Tiroolsche grensstreken is niets van belang gebeurd. Nachtelijke aanvallen op den Monte Plano zijn mislukt. Het wederzijdsche artillerievuur duurt op talrijke punten van het front onaf gebroken voort. ROME, 28 Juli. (Reuter.) Officieel bericht van den marinestaf Een It&liaansch luchtschip heeft met goed gevolg bommen geworpen op den spoorweg >ij Nabresina. Oostenrijksche torpedojagers beschoten Ortona. Een oude man en een kind werden gedood. De schede was onbeduidend. De beteekenis van Warschau. Een verbitterder en wellicht bloediger kamp dan er Dog in dezen oorlog is afgestreden, is nu te verwachten bij Warschau, beschrijft de Daily Mail. Warschau is de derde stad van Rus land. Het heeft bijna een millioen in woners. Het is, om zoo te zeggen, een combinatie van Manchester en York, een groot industrieel centrum waaraan his torische herinneringen een zekeren adel dom bijzetten. Het heeft groote geschut- en ammunitiefabrieken. Warschau is ook in militair opzicht een gewichtig punt. Het is het hoofdcentrum der Poolsche spoorwegen. Er loopen twee lijnen met dubbel spoor van Pettograd en Moskou samen en een derde met enkel spoor van Odessa. Was dit verbindingspunt in Dultsche handen, zoo zou dit in alle opzichten een ramp voor de Russen zijn. Een goede spoor wegverbinding is een levenskwestie voor het voeren van den modernen oorlog. Verder heeft Warschau drie bruggen over de Welchsel, 'n diepe snelvlietende rivier, die de vijand heel wat te doen kan geven. Het aantal Duitschers en Oostenrijkers op het oostelijk front wordt op meer dan 3 millioen geschat. De Duitschers zijn van meening, dat wanneer de Russen voor goed werden teruggedreven en de geheele Welchsel in Dultsche handen is, 2 millioen manschappen met machine geweren en krachtige artillerie aan het oostelijk front zouden kunnen worden onttrokken en dat dan minstens een millioen naar het westelijk front zou kunnen worden gedirigeerd, gebruikt worden om Turkije te helpen of op Italië los te gaan. Dat is het zegt het Eagelsche blad verder, waarom 't lot van Warschau ons zoo na ter harte gaat. Zijn val zou van onmiddellijken invloed zijn op den strijd om Calais. Iedere kentering van den kamp in 't oosten heeft zich in't westen doen gevoelen. Het heldhaftig voort- dringen der Russen in Oost-Pruisen en Galicië bij het begin van den oorlog was het behoud der geallieerden aan de Marne. Het voortdringen der Russen bij de Karpathen dwong de Duitschers daar troepen heen te zenden, die anders door liniën bij Yperen hadden kunnen breken. Daartegenover staat dat onze onmacht tot vooruitdringen in de lente van dit jaar de Duitschers in de gelegenheid heeft gesteld de Russen aan te vallen. Wij zijn onren Russischen bondge- nooten grenzelooze dankbaarheid ver schuldigd voor hun dapperen en loyalen steun. Wij bewonderen hen vooral om den kranlgen tegenstand, die zij thans tegen zware tegenslagen betoonen. Deze tegenslagen zijn te wijten aan het gebrek aan munitie. Een beslissend gevecht tusschen le gers waarvan het eene over een onbe- perkten, het andere over een beperkten voorraad munitie beschikt, kan slechts één resultaat hebben de nederlaag voor het leger met beperkten voorraad. De Russen kunnen den Duitschers geen beslissendeu veldslag toestaan. Zij moeten derhalve terugtrekken, na den vijand zooveel mogelijk nadeel te hebben toegebracht. Bij een langzaam retireeren verliezen zij grondgebied, doch winnen zij tijd en tijd zal bet gebrek aan mu nitie goedmaken. Zoolang hun legers intact zijn en ze onafgebroken naar den geest en met den vereischten tact terugtrekken is er voor hen van geen onherstelbare ramp sprake. Rusland is zoo uitge strekt, dat het verlies van één of zelfs van een half dozijn districten nog niet zoo'n doodwond zou zijn. Maar voor de bondgenooten in het Westen zou de ontruiming van Warschau een geduchte tegenslag zijn. Als de Russen ver zouden worden teruggedreven, zou den er maanden verloopen, eer zij hun offensief zouden kunnen hervatten. En gedurende al deze maanden zouden de westelijke bondgenooten de volle kracht van de Dultsche slagen hebben te trotseeren. Tot nog toe hebben zij slechts twee derde van het Duitscbe leger bevochten. Zou het geheele Dultsche op hen worden losgelaten, zoo zou de druk verschrik kelijk zijn. Hierop moeten zij zijn voorbereid en zij moeten lederen denkbaren maatregel nemen, die door vooruitzien aan de hand kan worden gedaan. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs f 1,63. Middenprijs f 1,60. Laagste prijs f 1,58. Eieren 5 en 5'/j ct. per stuk. GEBOORTEN. Gijsberdina, d C A A J Hom* bergen en J M van Bijnen. Sophia Christina, d v F. van Geenen en H J M Bsrendregt. OVERLIJDEN. Petrus Nicolaas Heneen, ond 56 jaar. Judokus Lambertus Timmermans, echtgenoote van Maria Cathariua Henrica van Turenhout oad 78 jaren. HUWELIJKEN. Josephus Hermanns Sleenhoff, oud 29 jaree en Theodora Petronella de Peller, oud 33 jareD. Denis van der Zaken, oud 26 jaren en Cornelia Anna Treffers, oud 25 jaren. Johannes Maria Laros oud 25 jaren en Maria van Rijs wijk, oud 29 jaren. GEBOREN. Martina Jncoba, d v Martinns Ja coïtus Brus en vau Maria Ditsel. OVERLEDEN. Johannes van den Besselaar, oud 72 j. Cornelia Huberta Koek, wed. v, Acdries Doedeijns, oud GOjaar.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 10