Nummer 60. Zondag: 25 Juli JL9L5 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Sandro, 8andro, De Oorlog. 38e Jaargrang' Wadlwijksche Stoomdrukken] Antoon Tieien. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen de groote extra-trein VERSLAG Openluchtspelen - Qisterwijk Heihaling „Oe Veiloien Zoon" Het toppunt van dres suur op gebied van paar den en exotische dieren jUSS?" de bekendste en gevierdste August WONDER JEREN DE DOODENSPRONG Dit blad kost slecht* 6 cent per week. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A. b o n n e m e n t a p r ij s per 8 maanden f 0."6. Franco per po»t door bet gekeele rijk f 0.90 Brieveningezonden stukkengelden er' ïrancc te zenden der» Uitgever. UITGAVE Telefoonnummer 38. Telegram-Ad dB: ECHO. Prijs der AnVKETtNTifiN 10 cent per regel; minimam 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal rebels en advertentie? bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclame* 15 cent per regel Verzuim niet de aankomst van van Circus HERMANN ALTHOFF Zaterdagmorgen 87i uar te gaan bezichtigen. der Kamer van Koophandel en Fa brieken te WAAL WIJK, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar igij. Handel in vreemde looimiddelen. Het jaar 1914 is voor den handel io. vreemde looimiddelen een moeilijk tijd perk geweest. In Fransche, Ardenner en Rijulandsche schors, die al jaren achtereen bier terrein verloren, is zoo goed als niets omgegaan. Fransche en Belgische schors konden na Augustus niet meer worden aangevoerd, terwijl de Rijnlandsche, doordien de Dultsche Re geering er den uitvoer van verbood, evenmin te krijgen was. Deze laatste soort bereikte in de Rijnprovincie het drievoudige en nog meer van den ge wonen prijs. In Oostenrijk-Hongarije ging het al niet beter. Fichtenschors kwam vaa 6 kronen op 18 kronen per centenaar. Met extracten was het al evenzoo gesteld. Duitschland en Oostenrijk ver boden den uitvoer van in hun land ge fabriceerde extracten geheel, Frankrijk en Engeland dien van Valonea, kastanje extracten en eiken-extracten, zoodat men alleen in sommige neutrale staten, als b.v. Italië, nog iets betrekken kon. Van Mimosa en Valonea, zoo in schors als extract, is zoo goed als niets meer te krijgen. Het was daarom niet mogelijk voor vreemde looistoffen een marktprijs vast te stellen. De prijzen veranderden met'den dag en op heden zijn van som mige nog verkrijgbare exotische looi middelen de noïeeringen met 100 pCt. gestegen. Ziehier van een drietal arti kelen slechts de prijzen op twee ver schillende tijdstippen. Augustus 1914. Kastanje-extract f 11.75 franco. Eiken- f 13.50 Quebracho- f 12.60 Maart 1915. Kastanje-extract f 15.50 f 5.50 vracht. f 17.50-F f5.50 f16.50 4-f4.— Alles per 100 KG. het nog lang niet ge- Eiken- Quebracho is En hierbij bleven. Het gemis aan exotische looistoffen zou op den langen duur een ramp voor de looierij kunuen worden. Daarom ver» dient het onverdeelde toejuiching, dat de Bond van Lederfabrikanten zich tot de Regeering gewend heeft voor vrijheid tijdens de campagne vaa den schors- oogst aan die militairen, welke daarbij werkzaam zijn, alsmede, dat gedacht zal worden looimaterialen o.a. Dividivi en Gambier uit de Nederlandsche koloniën te betrekken. Ook nog andere in Europa onbekende looistoffen, die eveneens in Indlë aangeplant worden, zullen op het proefstation der Rijksvakschool voor de lederindustrie alhier, nader onderzocht worden. Nadere inlichtingen dienoratrent kan men vinden in het Technisch Bijblad van >De Nederlandsche Lederindustrie.* Daar van een eenigszins normale markt in Garouille, Quebracho, Mirabolanen, Mangrove e. m. a na September 1914 geen sprake meer was, kunnen wij noch over de hoedanigheid, noch over de prijzen in nadere bijzonderheden treden. Handel in schoenfournituren en aanver wante artikelen. Het vroeger in groote hoeveelheden aangevoerde en gunstig bekende Satin overleder is thans geheel verdwenen daarentegen nam de aanvoer van chroom- gelooid geitenleer geregeld toe. Te be treuren valt, dat de fijne sortimenten in" dit zoo duurzaam artikel steeds minder gevraagd werden deze fijnere soorten gingen vooral na Augustus bedui».end in prijs terug. In goedkoope sortimenten betaalden Amerika en Engeland in het begin van het jaar reeds hoogere prijzen vindt men in Circus HERMANN ALT HO FE. zou eene soortgelijke maatschappij uit het buitenland, die levert op verkoop, hier eene filiale willen stichten. De Sloomsmederijenalsmede de andere smeden werkten op den ouden voet. De handelaars of depothouders van stik- en naaimachines, velocipedes en on derdeden daaivan hadden om begrijpe lijke redenen iets minder omzet dan in 1913. Dit geldt eveneens voor meubel- magazijnen, de confectiehuizen. de win kels in manufacturen,^ modeartikelen en galanteri'en. De brood- koek- en banketbakberijen hadden wel over het geheel hunne ge wone leveranties, doch deze bedrijren werden door wettelijke bepalingen, die wij bij allen bekend mogen achten, groote moeielijkheden in den weg gelegd. Het aantal kruidenierswinkels bleef Vrijwel stationiar. Veel koloniale waren, alsmede meel- en oliesoorten liepeo beduidend in prijs omhoog. Ongeveer hetzelfde geldt voor her aantal slagerijen. De accijnzen overtreffen die weer van het vorige jaar. Zij b droegen f 41880.85 dan hier werden besteed hierin werden dus van lieverlede de aanvoeren meer beperkt. Na Augustus, toen de verzending van ruwe vellen gedeeltelijk bemoeilijkt en ten deele werd stopgezet,kon een prijsverhoo- ging niet uitblijven, temeer daar voor mili taire behoeften als b.v. broodzakken, zoogenaamde watertongen in schoeisel enz. groote hoeveelheden aan stijgende prijzen van de markt gingen. Tegen het einde des jaars waren de prijzen voor goedkoope soorten ruim 15 pCt hooger met meer vraag dan aanbod. In Amerikaansch zoolleder werden tegen h^t einde des jaars enkele partijen aacgevoerd, doordat de zoolleerprijzen in Nederland buitengewoon waren opgeloc- peo, eo verdere zendingen worden ver wacht. Voor verbruikers was deze aan voer een werkelijke uitkomst in zooverre verdere prijsverhoogingen werden ge stuit; of importers, die met veel lisico en moeilijkheden te kampen hadden, tevreden zijn, is twijfelachtig afwerking en hoedanigheden van het geïmporteerde moest over het algemeen bij het bin- nenlandsch fabiikaat ten achter staao. Door beduidend verminderden aanvoer van Duitsch veilakt leder, kwam Ame rikaansch lakleder weer ter markt, de prijzen waren concurreerend, maar ook hier moet gezegd, dat de qualitelt niet altijd aan de verwachtingen beantwoord de. De prijzen van andere fournituren zoomede vau rivets, tacks, ringen enz. zijn door den oorlog veel duurder ge worden. Uit het bu.tenland valt hiervan weinig of niets meer te betrekken. Fabrieken, Inrichtingen van Industrieelen aard, Magazijnen, Winkels enz. enz. De lijmfabriek werkte in 1914 in hare nieuwe inrichting. Speciaal legde zij zich toe op de fabrikatie van lichtere soorten lijm en gelatine, die boven de donkere soorten geprefereerd worden. Ook ex portorders werden uitgevoerd,. De resul taten waren bevredigend. De Chemische fabriek, die belangrijk uitgebreid werd, kwam eveneens in eene nieuwe inrichting. Hoewel de gang van h-et bedrijf bevredigend mocht heeten, bleven door bekende oorzaken, de or ders voor export in de tweede helft des jaars grootendeels uit. De Stoom- en Windkorenmolen, eigen dom van de afd. Waalwijk, Baardwijk, Besoijen en Sprang van den N.-Br. Chr. Boerenbond, werkte als gewoonlijk. De handel in veevoeder, kunstmeststoffen enz.»neemt nog steeds toe. De filiale der Deutsche Vereinigte Schuhmaschinen Geselschaft1 ging naar 's Bosch over. Verwacht wordt dat deze Maatschappij, gezien het verzet in Duitschland en elders tegen haar huur- systeem, belangrijke wijzigingen in hare statuten brengen zal. Naar gezegd wordt, vindt men ook. in Circus HERMANN ALTHOFF. in het woud van Parroy. In een gevecht in de lucht boven 't dal van Müaster behaalden 3 Duitsche vliegers de zegepraal op drie vijanden en dwongen bij de vervolging twee van hen om in het Tannardal te landen. PARIJS, 2? Juli (Havas.) Het namid dagcommuniqué meldt: De nacht van 21 op 22 Juli was be trekkelijk kalm over het gtheele front. Artilleriegevechten hadden slechts plaats i Artois, in Argonne en tusschen Maas en Moezel (bij les Epargrs en in het woud van Aprémont.) In den nacht van 20 op 21Jullenop den dag vau 21 Juli werden zeer hevige gevechten geleverd op de hoogten van den Reichsackerkopf ten Westen van Müaster. Een aanval der Franscheu werd gevolgd door een Duitschen te enaanval. Ondanks de hardnekkigheid der Duit- 'schers, hielden de Iwee bataljons jagers, die door de Franscheo in 't veld waren gebracht, de poging van den vijand tegen en brachten den Dultschers zware verliezen toe. De Franschen namen en behielden een loopgraaf op een front van ongeveer 150 meter en behielden alle vroegere posities. Ten noorden van Müaster versterkten de Fransche troepen zich in de stellingen die zij op de Llgne-hoogte veroverd hadden. De Franschen maakten bij deze gevechten 107 gevangenen Vliegers wierpen acht granaten van 25 - 26 - 27 - 28 - 29 Juli. Duur 3'/2—6'/2 tegen f 36282.21. De bloem-, zaad-, gr oenten- en vruch- tenharidel neemt ieder jaar in beteekenis toe. Steeds meer gronden worden voor dat doel bewerkt. De boek- en courantendrukkerij, als mede eene handelsdrukkerij, waren, de tijdsomstandigheden in aanmerking ge nomen, tevreden over de resultaten van het bedrijf. De eerste kon ook in de tweede helft des jaars haar talrijk per soneel aan het werk houden en zag het aantal abonné's op het door haar uitge geven blad zelfs toenemen. Tevens wer den nog een drietal periodieken op die inrichting gedrukt. De tweede had het zeer druk tot Au gustus, toen tengevolge van den oorlog, de orders veel minder talrijk waren. De handel in aanverwante artikelen bleef zich bewegen op den ouden voet. Een tweetal hulpmachines voor de drukkerij werden aangeschaft. In de bouwvakken was het iets minder druk dan gedurende 1913. Dit was na tuurlijk ook van invloed op de hande laars in ijzerwaren. De andere, hier niet genoemd bedrij ven, waren voor zoover wij konden ach terhalen, niet ontevreden over den toe stand gedurende 1914. Heeft U BREKERS' rolschaat- senrijdende motorfietsende, wiel- rijdendo al gezien Dj directie looft f 1000 uit voor dengene die bewijzeu kar, dat het geen echte beren zijn. 8104 ment op de Monte Sabotlno ondernomen zijn onder medewerking van onze artil lerie, die den vijand onder flankvuur nam, bloedig afgeslagen. Onze met geestdrift en taaiheid strij dende troepen hebben mitsdien na een vierdaagschen slag hun stellingen zoowel op de hoogvlakte van Doberdo als bij het bruggehoofd van Görz behouden. De strijd is echter nog niet aigeloopen. Bij Plawa, Tolmein en verdet, oaar het noorden heeft de vijand gisteren een levendig artillerievuur onderhouden. De gevechten iti de \strëek van de Krn duren voort. In het grensgebied van Karinthië en Tirol is de toestand onveranderd. Van het Oostelijke gevechtsterrein. Volgens den Berlijnschen correspon dent van Politiken wordt in DuitS' he politieke kringen de 'naemig van Windau aan de Oostzee van lang niet zoo groot belang geacht als de vermeestering van Tukkum, waardoor niet alleen de straat, maar ook de spoorweg in Du'tsch bezit is. Men verwacht dat Riga binnen een dag of wat zal vallen. Koerland, eenmaal io Duitsch bezit, zal gemakkelijk vast te houden zijn, daar de vloot hierbij steun kan verleeoen. De groote taak voor de Dultschers zal zijn de Golf van Riga schoon te vegen. Een nieuw Duitsch eskader moet gereed liggen om de po ging te wagen. Riga wordt dan be schouwd als basis voor een offensief tegen St. Petersburg. BERLIJN, 22 Juli. (W.B.) Het groote hoofdkwartier meldt In West-Argonne gingen onze troepen verder vooruit. Levendige artillerie-gevechten hadden plaats tusschen Maas eu Moezel. Ten Zuiden van Leintrey mislukten Fransche aanvallen dicht voor de ver sperringen der stellingen van onze voor posten. In de Vogezen viel de vijand gisteren ten Zuid-Westen van den Reichsacker kopf aan. Zesmaal werd hij door de Beiersche trpepen met zware, bloedige verliezen teruggeslagen. Bij een tegen aanval heroverden wij het loopgraaf gedeelte, dat zich nog iD handen van den vijand bevond. Wij namen 137 Alpenjagers, waaronder drie officieren, gevangen. Ook bij Sondernach sloegen wij 's avonds een vijandelijicen aasval af. Een vijandelijke tweedekker viel door her vuur van ons geschut tegen vliegers 93 m.m. en vier van 120 m.tn. op het station van Autry, ten Noord-Westen van Miinster. Van het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 22 Juli (Wolff.) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Ook gisteren is de slag in het gebied van Giirz met onverminderde hevigheid voortgezet. De hoogvlakte van Dobirdo heeft tot aan de kust den gcheelen dag onder buitengewoon zwaar artillerievuur gestaan. De dappere verdedigers hebben stand gehouden en alle stormloopen van den vijand schitterend afgeslagen. In den sector van de Monte Cosich tot Polazzo waren de Italianen tegen den avond tot dicht bij onze stellingen genaderd, 's Nachts hebben zij toen, eerst bij Selz, daarna op het geheele front tusschen Selz en Vermigllano, aanvallen ondernomen die vanochtend alle bloedig waren afgeslagen. De Hon gaarsche landstorm heeft zich hier weder heldhaftig gedragen. Verscheidene aanvallen van den vijand bij Polazzo hadden gisteren reeds over dag schipbreuk geleden. Ten Oosten van Sdraussina zijn onze troepen vanochtend vroeg tot een tegen- Het grootste zenuwprikkelende schouwspel vau deu tegenwoor- digen tijd, is toch zeker van den stontonoedi^en Amerikaan GARBIN Jl ia Cücoa Hermann A 11 h o ff. Dat Duitschland toch vast van zins is tegen Italië le velde te trekken, maakt de Milaneesche Secoio op uit een berichb dat een drukkersfirma te Leipzig een handleiding voor een Duitsch leger in Italiaansch sprekende landstreken ter perse heeft en dat gramofooufabrieken daarbij, ter inscherping van de j'ulste uitspraak, platen maken. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 15 Juli zijn 11 officieren gesneuveld, 28 gewond, 5 vermist. Bovendien woiden dd 15 Juli 1371 manschappen als ge dood gewond ol vermist opgegeven. Van de vloot is 1 officier gedood, 2 gewond, 39 manschappen gedood, gewood of vermist. De bedreiging van Warschau. Het ambtelijke Russische militaire blad Roeski lavalid schildert den militairen aanval overgegaan en hebben alle terug- toestand van Rusland in sombere kleuren tochtswegen bezet. Aan den noordwes- telijkeo rand van de hoogvlakte wordt de verbitterde strijd voortgezet. Tegen het bruggehoofd van Görz hebben de ItalianeD, vooral in de richting van Podgora, telkens nieuwe strijdkrach ten in het vuur gebracht. 10 Regimenten infanterie hebben hier achtereenvolgens tevergeefs storm geloopen Bijna steeds is hier man tegen man gevochten. Drie bestormingen zijn gisteren voor onze hindernissen mislukt, bij andere was de vijand er ia geslaagd eenige gedeelten onzer loopgraven binnen te dringen, doch s nacht is hij daaruit weer verdreven Aanvallen van zwakke met gasbommen voorziene strijdkrachten bij Peona zijn eveneens mislukt. Aanvallen tot tweemaal door een regi- af en roept krachtig de bondgenooten te hulp, want, zegt het blad, de huidige hoofdslag is ook de beslissendt slag van den geheelen wereldoorlog. In geheel Rusland zijn gisteren op last van de H. Synode bidstonden voor de overwinning der Russische wapenen ge houden Tal van processies trokken door de straten gevolgd door tienduizenden menschen. De Russische militaire overheid heeft de ontruiming gelast van Warschau, Sledletsy, Iwaagorod, Wilna, Kowno, Grodno, Bialystok eo Riga door perso nen, die niet voor 14 Juol daar woonden. -po- ch Langslraatsclie Courant, Secretariaat „Katholieke Kunstkring" Telel. no. 25. 8097

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1