Derde Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 60 ZONDAG 25 JUU1915 38e JAARGANG Waalwijk, 24 Juli 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed enevengoedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. f Jud. Timmermans van Turenhout f Hedenmorgen ten 10 uur had onder groote deelneming de begrafenis plaats van den heer Jud. L. Timmermans, aan wiens betreurde nagedachtenis wij in ons vorig nummer reeds eenige regelen hebben gewijd. Voorafgegaao door het mannelijk personeel der fabriek werd het stoffelijk overschot, omringd door de werkende leden der St. Vincentius—Vereeniging grafwaarts gedragen, terwijl de jongslee uit 't personeel de tal van prachtige kransen en bloemen droegen, die van talrijke zijden waren toegezonden als zoovele stille getuigen van de hoog achting en sympathie van zoovelen. We noemen onder de bloemenhulden den prachtigen, onvergankelijken krans, als een uiting van liefde en sympathie geschonken door 't personeel, dat op 't kerkplein cn haie stond opgesteld als een laatste groet aan zijn onverge- telijken patroon. Een lange stoet van familieleden, vrienden en kennissen volgde de lijkbaar kerkwaarts waar een plechtige H. Mis werd opgedragen en na de ceremoniën op het kerkhof verlieten allen onder den indruk den doodenakker, met de weten schap een braaf en edel man, een onzer beste burgers aan den schoot der aarde te hebben toevertrouwd. Jubileum. Woensdag 1.1. herdacht Adr. van Nooy den dag waarop bij voor 25 jaren in dienst trad bij den heer P. Wijten alhier. Men begrijpt dat het hem op dezen dag niet ontbroken heeft aan hartelijke en stoffelijke bewijzen van belangstelling van de zijde van zijn patroon en ook van anderen. Wij van onzen kant feiiciteeren Janus van harte met deze herdenking van zijn vijf en twintigjarige trouwe en eerlijke plichtsbetrachting, die aan velen in onzen tijd ten voorbeeld kan worden gesteld. Gemeentewerken. De twee groote werken dieop't oogenblik door onze gemeente worden uitgevoerd vorderen goed. Aan de havenwerken wordt druk gewerkt, de betonwerken zijn vrijwel gereed, de afsluitdam is reeds verwijderd en ook het grondwerk wordt flink aangepakt. De baggermachine en zuiger zijn druk bezig met de uitdieping, terwijl groote ploegen gravers aan de verbreeding werkzaam zijn.'t Is een zeer interessant werk. Ook de aannemers van den bouw der dagnormaalschool en de woonhuizen iü de Mr. van Coothstraat zetten er alle kracht bij. Van de school zijn de buiten muren reeds aardig in de hoogte en ook van de huizen zijn de fundamenten, kelder enz. gereed en wordt de volgende week bet metselwerk flink onder handen genomen. De materialen zijn in ruime mate aangevoerd, zoodat ook dit be langrijk werk, waarop met zooveel on geduld gewacht wordt, onvoorziene omstandigheden buitengesloten, wel tij dig in orde zal zijn! Tub or culo se-be strijding. Aan het dagverblijf voor de T. B. C. lijders der Vereeniging R. K. Groene Kruis is de naam gegeven van „St. Cornelis Stichting". Meer officieel zal alles op 2 Aug. inge wijd worden, den verjaardag van Koningin- Moeder Emma, die reeds zooveel voor de T. B. C. lijders deed. Ter verbetering vzu 'l vorig berichtor worden drie patiëiten verpleegd in de drie lighelien, bestemd voor 6, desnoods 9 per sonen. Dus ni« t zooals wij schreven, dat er drie lighalleu van de vier bezet zijn. De Vereeniging vraagt voor dit heilzaam werk nogmaals slier krachtigen finantieëlen steun. Circus. Het circus Hermann Althoff, dat eerst in Juni hier zou gekomen zijn, heeft thans permissie gekregen om einde dezer maand hier voorstellinge n te geven. De openingsvoorstelling zal plaats hebben Zaterdag 31 Juli a s. en 't circus dat in de Mr. van Coothstraat komt te staan, zal hier vier dagen verblijven. Het circus Hermann Althoff, dat werkt met een zeer uitgebreid aantal artisten, meer dan 100 paarden en vele exotische dieren, is een eerste klas inrichting, die overal 't grootste succes heeft gehad, en zooals wij nog nooit een in ons midden hebben gehad, 't Lijdt geen twijfel of hier zal 't eenzelfde succes hebben. Op elk gebied geeft het iets prima's te genieten en vooral de paar- dressuur zoo gewild in deze streek, munt uit. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar de advertenties en later komen we er nog wel eens terug. Schietwedstrijd. Morgen zal de reeds vroeger aange kondigde schietwedstrijd, uilgeschreven door de vereeniging >De Eendracht* gevestigd bij den heer A. van Vugt alhier plaats hebben. Er zijn zeer vele prijzen aangekocht, die geëtaleerd zijn in de vitrine van 't sigarenmagazijn van den heer A. v. d. Ven-v. Kempen. De deelname aan dit belangrijk concours met z'n zeldzaam mooie en flinke prijzen zal zeer zeker groot zijn en als 't weer meewerkt belooft het een groot succes voor onze >Eendracht*. Een schadelijk gevalletje. 't Gaf van de week een heele con sternatie toen v. G. L. een vat, inhou dende 800 pond siroop bij de firma Gez. Z. moest afladen en dit door een on gelukkig toeval kwam te vallen. Het vat brak geheel uiteen en alle strooplekkernij liep de straat over, tot groot vermaak van heel veel kindereu en vrouwen die zich vlug naar huis spoedden, om met kommetjes en schaal tjes hun deel van dit fijne goedje te bemachtigen. Maar Diettemin is 't een schadepost van pl. m. f150. *De Hanze*. In de »Vereeniglng« te Nijmegen is de dertiende centrale vergadering der Hanze in 'c bisdom van 's Boseh ge houden, waar ook de afdeeling Waalwijk tegenwoordig was. De voorzitter sprak een bijzonder woord van welkom tot Dr. Nouwens en deze antwoordde in de meest hartelijke bewoordingen, waarin hij getuigde van zijn voortdurende be langstelling in de „Hanze*. Besproken wordt de mogelijkheid te doen onderzoeken van eene onderlinge brandverzekering en ongevallenverzeke ring. Dit onderzoek wordt aan 't hoofd bestuur opgedragen, die desgewenscht eene commissie kan benoemen. Ook wordt de weosch geuit voor een fonds tot uitkeering bij overlijden. Verschillende zaken worden nog be sproken en een hartelijk afscheidswoord gebracht aan den scheidenden voorzitter den heer M. van Hout. De volgende vergadering wordt te 's Bosch gehouden. Onze feuilleton. De thans geëindigde feuilleton„De tweede Vrouw", mocht van alle zijden groote belangstelling ondervinden. In dit nummer beginnen we met een nieuwe feuilleton, niet minder boeiend van 't begin tot 't einde. We raden eenieder aan ze trouw te volgen. Redactie. Provinciale Staten. In de Pror. Stalen kwaiu in behandeling de kosten van kraukzinnigpn iu gesticht Voorburg. De commissie stelde voor f 280 in plaat* van f 300 te betalen. Dit voorstel werd met klem bestreden door Mr. Loeff, Mr. Umraels eu de heer Bressers, terwijl de heeren Romboots en Rxnpp er zich voor verklaren. Het vooistel van Ged. Staten om f 800 te btfdeo zooals de regenten van Voorburg vragen, wordt aan genomen met 29 tegen 27 stemmen. ])e heer Willekes deed 't voorstel om- tan de vakschool voor schoenmakers te Oisterwijk f 600 iüplaats van f SOO te geven, wat na bestrijding door den heer Bressere, verworpen werd met 45 tegen 12 stemmen. Aan de vakschool te Drunen werd 10°/0 der kosten toegekend, met een maximum f 8000aan de Ambachtsschool te Tilburg voor de op te richten vakschool voor Schoenmakers f 500. De Provinciale begrooting wordt daarna behandeld en goedgekeurd. Met betrekking tot de hooge kotten van de invordering van de Weggeldbelastiog, ten bedrage van ongeveer 12°/0 dier belaBting en de ontduiking, die niet te min plaats beeft, brengt 't lid Timmermans in het middeD, dat de kosten van invordering uit den aard der zaak hooger zijn dan bij de Rijks directe belasting. Dat de belasting nog zooveel wordt onf- dokfB, schrijft spreker toe niet aaD het minder goede toezicht maar aan het misbrnik dat wordt gemaakt van dienslkaarteö, ook als men volstrekt niet voor dienst per rijwiel uit is. De heeren Mr. Ummels en Beliën geven hun instemming met gesprokene van den heer Timmermans te kennen. De Voorzitter wijst er op, dat de kosten van toezicht reglementair door de Staten zelf zijn geregeld. Dal de belasting veel wordt onldoken, kan spreker niet toegeven. Integendeel zijn Gedep. Staten overtuigd, dat de belasting slechts weiuig wordt ontdoken. De contro» leur der provincie heeft op een inspectie-reis gedurende 45 dagen 810U personen, die per rijwiel op pad waren aangesproken en bij die allen slechts 22 ontduikingen gecon stateerd. Trouwens ook de commiezen der belastin gen, de rijks- en gemeentepolitie houden er het oog op. Mr. E. Regout wordt met 44 van de 49 stemmen herkozen als lid der Eerste Kamer en de vergadering daarna gesloten. Inzegening Missieklooster. Donderdagmorgen had in het nieuw opgerichte klooster van de Congregatie der Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart. aan den Bredaschen weg, te Tiburg een treffende plechtigheid plaats. Het gold de inzegening der nieuwe stichting, de tweede van dien naam in ons land, te Waalwijk bestaat reeds sinds eenige jaren een huls, alwaar het noviciaat gevestigd is voor de Zusters die zich naast onderwijs en zlekenver- pleglog, hoofdzakelijk wijden aan het verdienstelijk missiewerk in Ned. Nteuw- Guinea. Om 10 uur werd in de eeavoudige doch smaakvol versierde kapel een plechtige Hoogmis opgedragen doorMgr. M. J. D. Claassens, buispreiaat van Z.H., oud-missionaris in Ned.-Indië, en secre taris van de Ned.-Indische Missiever- eeniging, met assistentie van twee paters missionarissen van 't H. Hart waaronder eenige studenten van het Missiehuis op keurige wijze de Mis „Aeterria Christl* van Palestrina, uitvoerden. Na het evangelie richtte de Hoogeerw. celebrant tot de Eerw. Zusters en de talrijke genoodigden eene gevoelvolle toespraak, waarin bij heel zijn vurig missionarishart uitstortte. Spr. herinnerde er aan, dat uit Sittard, het bevoorrechte genade-oord van O. L. Vrouw van 't H. Hart, de eerste Zusters waren uitgetogen, om de ijvervolle mis sionarissen in onze Oost, eveneens uit Sltta'd afkomstig, in huu Schoon bekee- ringswerk behulpzaam te zijn. Het was thans weer een dag van heilige blijdschap waarop dank diende gebracht aan God, die het mogelijk had gemaakt, dat een nieuw en ruim klooster werd opgericht, waaruit de dochters van O. L. Vrouw van 't H. Hart weldra zouden uittrekken, om in Ned.-Nieuw-Guinea het zware missiewerk te verrichten. Dat missiewei k werd nu door den gewijden redenaar in zielroerende be woordingen geschets;, met al wat het aan opofferingen vertroosting meebrengt. Mgr, Claessens eindigde met een woord van dank aao den oprichter van het klooster den Hoogeerwaarde Pater A. B.ocken, provinciaal der Missionarissen van 't H. Hart, aan den kundlgen archi tect, den WEd. heer F C. de Beer, aan de heeren aannemers, en aan al de weldoeners en begunstigers der nieuwe stichtiDg. Na de H. Mis verrichtte de Hoogeerw. pater Broeken de kerkelijke inzegening, en werd den genoodigden, onder wie al de Eerw. heeren geestelijken der paro chie. en talrijke notabelen uit de stad,

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 9