Bljkivakschool tom Lmï- losiirs sa Sokouaikiri ti Waalwijk. Reclame. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Voor alle jeukende huid ziekten Dit blad kost slecht# 6 oent per week. •laf «re. Voorzitter. Neen volstrekt niet, die hebben verschillende vergaderiof eo ge houden, maar er waren bepaalde facto ren aanwezig ook toen we meer pogln gen deden, hield het leveren juist op en werden we wat aan den praat gehouden. Ik beloof u dat zoodra er weer regee- rlngsvarkens worden beschikbaar gesteld, ik alle moeite zal doen om deze zaak in 't reine te brengen. De heer Klijberg. Ik dank u voor uwe toezegging om nieuwe pogingen te doen om 't volk te doen profiteeren van goedkoop vleesch. De vergadering wordt daarn-x gesloten om het primitief kohier van den H. O. te behandelen In eene vergadering met gesloten deuren, welke tot 10 uur voort duurde, om Vrijdagavond ten 7 uur te worden hervat. In- een handig, smakelijk boekje, ver sierd met eenige goede foto's, is thans verschenen het programma der cursus sen voor de machinale en hand- en maatschoenmakerij aan de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Hoewel aan velen onzer lezers wel een exemplaar zal zijn gezonden, en dezelve op aanvraag gaarne door den directeur worden toegezonden achten wij het toch van groot belang in dit en een volgend nummer aan deze be langrijke aangelegenheid een en ander te ontleenen, om meer en meer belang stelling te kweeken voor eene zaak van 't grootste belang voor onze industrie, maar niet 't minst voor onze plaats en streek. Wij zetten ook vooral de arbei ders aan uit deze omgeving het pro gramma goed te lezen, speciaal wat de afzonderlijke cursussen .betreft voor hen van 't grootste belang. Hopen we dat velen van die up to date ingerichte school zullen profiteeren, bewijzen wij daardoor de noodzakelijkheid der zoo zeer gewenschte schooi, opdat weldra het vak er de rijkste vruchten van moge plukken. De inschrijving voor de cursus sen is opengesteld en de directeur geeft gaarne alle inlichtingen. Alvorens een gedeelte der programma's over te nemen, willen we er nog even de aandacht op vestigen dat in een aantal buitenlandsche vakbladen, die voor ons liggen, met zeer groote waar deering over de inrichting, leermiddelen, lesroosters, enz. wordt geschreven en dat, zoo de omstandigheden niet zoo droevig waren als thans, zeer zeker verschil lende jongelui uit 't buitenland deze Rijksschool zouden bezoeken Een goed teeken zeer zeker, ook voor de toekomst. Van deze buitenlandsche vakbladen noemen we „De Schuh-post", „Die Le der-Industrie", „Robert Knöfels Schuh- macher-Zeitung", die een zeer groot deel van 't programma afdrukt, de „Central Anzeiger" en ten slotte „Schuh und Leder", dat o. m. schrijft: „In Waalwijk, het groote centrum der „Hollandsche leder-en schoenfabricatie, „wordt den len September de nieuwe „Rijksvakschool geopend. Deze school „omvat alle vakken der looierij, machi- „nale schoenfabricatie en hand- en „maatschoenmakerij. De vakschool is „met de nieuwste machines voor de „schoenfabrikatie uitgerust." We ontleenen dan aan 't programma 't volgende Machinale Schoenfabricage. Algemeene opmerkingen. De machinale schoenmakerij biedt ge legenheid voor allen, die zich in dezen tak van industrie wenschen te bekwamen. Zoowel de a.s. fabrikant, als de mo delleur, werkmeester of leider van een afdeeling in de machinale schoenfabri- cage zullen door het volgen van de hieronder opgogeven cursussen, in het door hen gewenschte, zich verder kunnen bekwamen. De theorie en de practijk van de ma chinale schoenfabricage zijn niet streng te scheiden. Er wordt naar gestreefd deze hand aan hand te laten gaan en het theoretisch geleerde wordt steeds op de practijk toegepast. Om dat doel te bereiken, zijn behalve een leilokaal voor theoretisch onderwijs en een teekenzaal voor het ontwerpen en teekenen van patronen, een machi nale stikkerij en een machinezaal in de school aanwezig. In de stikkerij vindt men de voor naamste machines, die voor het maken van het bovenwerk noodig zijn. Naast machines van de Singer Mij. de Pfaff en de Union, die voor het eigenlijke stikken gebruikt worden, bevinden zich hier ook de andere machines, als voor het haken en ringen inzetten, omboeken en perforeeren. In de machinezaal zijn alle nieuwste machines voor het maken van Qoodyear, Mackayhout gepend- en doorgenaaid werk, alsmede voor omgekeerd werk aanwezig. Deze machines zijn van de Deutsche Vereinigte Schuhmaschinen- gesellschaft te Frankfurt am Main. De drijfkracht der machines wordt geleverd door electromotoren, CURSUSSEN De volgende cursussen worden ge geven aan deze afdeeling 1. Cursus voor a.s. leiders in de ma chinale schoenfabrieken 2. Cursus voor werkmeesters, hetzij in de afdeeling van het bovenwerk, hetzij in die van het onderwerk maken. 3. Cursus in het modelleeren. 4. Curcus voor afdeelingsmeesters. 5. Cursussen voor het aanleeren van bepaalde machines in het bedrijf. CURSUS i. Het onderwijs aan dezen cursus, die tan doel heeft de opleiding van de a.s. leiders in de machinale schoenfabrieken duurt twee jaren en omvat, die leerstof welke noodig geacht wordt om het ge heele bedrijf te leeren kennen. De eischen van toelating zijn dat de leerling, die dezen cursus wenscht te volgen, den zestienjarigen leeftijd be reikt heeft en een school van meer uit gebreid lager onderwijs met vrucht heeft doorloopen. Practische kennis van het bedrijf der machinale schoenmakerij is niet nood zakelijk. De cursus is verdeeld over twee afdee lingen, die beiden 1 jaar duren A. de a/deeling voor het maken van het bovenwerk. B. het maken van het onderwerk. Afdeeling A. In het eerste leerjaar worden achter eenvolgens behandeld 1. Het modelleeren van de zool deelen, duur3 weken. 2leest duur +3 3. het boven werk duur12 4. met de machine duur ±2 5. uitsnijden van het overleder duur +9 6. De stikkerij 14 Afdeeling B. In het tweede leerjaar worden behan deld 1. Het modelleeren van de zool deelen, duur 3 weken. 2. leest, duur 3 Het stanzen van zoolleder, enz., duur 4 4. zwikken, duur 7 weken. 5. De Qoodyear schoenen, duur 6. Mackay schoenen, duur f, 7. Het omgekeerde werk, duur ±2 8 uitpoetsen der schoenen, duur +10 De duur van het onderwijs is 44 uur per week, verdeeld in 34 uur prac- tisch werken en 10 uur theorie. Als inleiding tot de- schoenfabricage wordt eerst de samenstelling en bouw van den voet behandeld. Het is hiertoe voldoende, dat een tiental lessen gegeven wordt, waarin achtereenvolgens de bouw van den voet, de voeten van de verschillende rassen, de oorzaken en het voorkomen van voetgebreken, behan deld worden. Tevens wordt de leerling onderwezen in het nemen van maten, het nemen van een voetafdruken het af gipsen van een voet. In de eerste zes weken wordt het bovenstaande behandeld. Bij de volgende indeeling is geen scherpe scheiding tusschen de theorie van het vak en de practische oefenin gen te maken. Ie Leerjaar. A. De fabricatie van hetbovenwerki» onderverdeeld in 1. Het modelleeren van de zooldeelen. Het ontwerpen van binnenzolen, zolen, contreforts, stijve neuzen, hakken, cambreurs en alle voor de machinale schoenfabricage benoo- digde en gebruikelijke profielen. Het snijden van zolen enz. afzon derlijk, zoowel als in seriën met dc hand en met de machine. 2. Het modelleeren van de leest. De verschillende leestentypen, en de regels waaraan ze moeten vol doen. Het overdragen van maten op de leest. Het maken van leesten in verschil lenden vorm uit blokken hout. 3. Het modelleeren van het bovenwerk. Het copieeren van de leest volgens 8 verschillende methoden. Het ontwerpen vanhet bovenwerk voor normale leesten en naar opgegeven ma ten. Het uitsnijden van de deelen van ver- schillend['schoeisel. Het vergrooten van de modellen volgens verschillende me thoden. Het uitsnijden in seriën en modellen, n.et de hand en met de machine. Het modelleeren volgens abnormale leesten. Het modelleeren van slobkousen uit leder. Het model in verband met de arbeids verdeeling in de zwikkerij. 4. Het modelleeren met de machine. De verschillende gradeermachines en hare behandeling. 5. Het uitsnijden van het bovenleder. Het uitsnijden vangde verschillende soorten bovenleder, voeringstoffen en fournituren. Het stanzen van overleder met de machine. Het verklaren van en het onderricht in het werken op de ver schillende machines van deze af deeling. Bespreking van de materialen die bij het uitsnijden voor het bovenwerk ge bruikt worden. 6. Stikkerij. De voorbereiding van het stikken. Het in elkaar stikken van het boven werk. Grondige behandeling van de voor- deeligste wijze van fabricatie van confectie-werk en van machinaal schoeisel van betere kwaliteiten, volgens het systeem der arbeids- verdeeling, zonder echter de onder deden te plakken. Bespreking en behandeling van de verschillende machines van de stikkerij. Voorts worden nog de volgende on derwerpen behandeld 1. 7,1 6,i Het in teekening brengen van machine onderdeden. 3. Machineleer. 1 uur per week' beide leerjaren. De verschillende krachtwerktui gen. Het drijfwerk en de verlichting van de schoenfabriek. Cursus 2- De opleiding van den werkmeester voor de afdeelingen bovenwerk maken en maken van onderwerk duurt één jaar. Deze cursussen vallen respectievelijk met het eerste en tweede leerjaar van cursus 1. Cursus y. De as. modelleur moet de onder 1, 2,3 en 4 afd. A genoemde onderdeden volgen, n.l het modelleeren van zool deelen, de leest het boventuig en het machinale modelleeren. De duur van den cursus is daardoor 20 weken. Cursus 4 Voor de afdeelingsmeesters is de duur van den cursus afhankelijk van de afdeeling die zij speciaal willen volgen. De speciale cursus duurt: Het overleder. Bespreking van de bereiding van de meest gebruikelijke soorten over leder. 2. Calculatie, contróle, kennis en onder zoek van gebruikte grondstoffen en fournituren. 3. De verschillende loonsystemen in dé schoenfabriek. De boekhouding voor de fabricatie, wat betreft uit te geven werk enz. en de contróle van het loon. 2e Leerjaar, B. Het maken van het onderwerk wordt verdeeld in: 3. 5, 8. Het modelleeren van de zooldeelen. leest. De hieronder behandelde stof is een herhaling van het in het eerste leerjaar behandelde. Het uitstanzen van zoolleder. Het crouponneeren en het uittee- kenen der patronen op het leder. De bouw van de hakken. Het stanzen van de verschillende onderdeelen voor het onderwerk. De calculatie van de gestansde deelen en den afval. De behandeling van het leder in verband met het uitpoetsen. De verschillende machines in de stanzerij. Contróle der afdeeling, wat betreft prijzen van leder en andere mate rialen. Het zwikken. Het opzetten van de binnenzolen en het overhalen het zwikken met de hand en met de machine. Behandeling en bediening van de zwikkerijmachines. 6 en 7. Het bevestigen der zool. Het opzolen, besnijden en beves tigen der zolen van schoenen van verschillend maak-systeem. De verschillende machines voor Goodyear-, Mackay- en omgekeerd werk. Contróle van het gemaakte werk. Het afwerken der schoenen. Behandeling van de gebruikelijke materialen voor het uitpoetsen. Uitpoetsmethoden langs kouden en warmen weg. De verschillende machines in deze afdeeling in gebruik. Behandeling van het bovenleder me dressings enz. Behandeling van het bovenleder met strijkijzers. Het appreteeren en inpakken der schoenen. Contróle van den arbeid en het loon van deze afdeeling. Contróle van het magazijn. In aansluiting aan bovengenoemde vakken worden nog behandeld 1Hei zoolleder. De bereiding van de verschillende soorten zoolleder en vacheleder in de schoenfabricage in gebruik. Ver zwaring van zoolleder. Contróle en Calculatie van het onderwerk maken. De Fabrieksboekhouding, betreffen de het uit te geven werk, enz. en de contróle van het loon. Gedurende beide leerjaren wordt in vol gende theoretische vakken onderwijs gegeven 1. Boekhouden. 1 uur per week, beide leerjaren. De koopmansboekhouding in de machinale schoenfabrieken. Teekenen. 2 uur per week, beide leerjaren. Het handteekenen, voornamelijk het teekenen van leesten, leestenpro fielen en andere op het vak betrek king hebbende voorwerpen. 14 7 7 6 10 weken. Voor de stikkerij zwikkerij Goodyearafd. Mackayafd. uitpoetsafd. Slechts zij, die in die afdeelingen practische ervaring hebben, kunnen in dien tijd de cursussen 2, 3 en 4 volgen. Cursus j. Wanneer het bedrijf van de school geheel in gang is, kunnen werklieden toegelaten worden om bepaalde machi nes te 'leeren bedienen. De duur van zulk een cursus hangt af van de machine(s), welker behande ling aangeleerd moet(en) worden Ook zal de persoonlijke aanleg hierop van nvloed zijn. Voorloopig zal alleen overdag hiertoe gelegenheid bestaan. als eczeem, gordelroos, dauwworm. Be*el- loos, schurft, vurigheid der huid, wiuter handen en voeten, huiduitslag, eni. is Foster's Zalf het aangewezen geneesmiddel door haar verzachtende, autiseptische eo genezende eigenschappen, welke haar be roemd maken in alle deelen der wereld. Volledige gebruiksaanwijzing bij iedere doos. Fester's Zalf (let op deu juisten naam' is te Waalwijk verkrijgb. by Wed. Orie- Dumonlii, markt Toezending gesehiedt franco na ontr. v. postwissel h f. 1.75 per doos. Uitvoer van hengsten en ruinen. Br zijn maatregelen in voorbereiding waardoor uitvoer van hengsten en ruinen beneden den leeftijd van 20 maanden on geveer 25 Augustus a.\ mogelijk wordt. Munitie uit Amerika. De Morning Post verneemt uit Washington, dat scheepsladingen munitie naar Holland de aandacht trekken van de ambtenaren van het Amerikaansch departe ■ent van handel. Deze ladingen wijzen er op, dat de Ne- derlandsche R'geering zich voorbereidt op eventualiteiten. Een geruststelling voor de belasting betalers DEN HA köt 12 Aug. (Part.) Vernomen wordt omtrent het aan den Raad van State gtsonden ontwerp fweerbelastieg', op te leggen aan degenen, die persoonlijk geeB dienstplicht vervulleu, (die ook aaa vrouwen gezinshoofd-ui of daarmede gelijkgeatelden dat deze belasting matig zal zijn eu de totaaLophrengst naar raming niet meer dan eeu half m-llioeu zal bedragen. Rijksschoot voor Leerlooiers en Schoen makers. In brochure-vorm Is thans verschenen (gedrukt.ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen,) >De opleiding aan de Rijksschool voor leerlooiers,» lezing ge houden op 7 Juli 1915 op de algemeene vergadering te Waalwijk van den Bond van NederlandscheLederfabrikanten door L van Gijn, directeur der Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers. Dit boekje dat met eenige mooie foto's uit de school is geïllustreerd, bevat behalve de zeer interessante lezing ook het leerprogramma en het reglement der school en zal niet nalaten groote belangstelling te wekken voor deae zeer belangrijke en nuttige inrichting. Flora-Bioscope. Wij vestigen de aandacht op het in dit nummer voorkomende programma der Flora-Bioscoop, die morgen van 811 uur eene doorloopende voor telling zal geven. Waalwijks Belang. Algemeene vergadering op Maandag 16 Augustus dr» avonds 81/, uur |u de taal f Musis Sacrum', Aan de orde 1. Opening. 2. Notulen. 8. Jaarverslag van den Penningmeester. 4. Bespreking: ,Ëtalage-wedstryd'. Wij vertrouwen dat vele leden deze jaar- vergadering zullen bijwonen en daardoor kunne belangstelling roar de vereeniging en 't werken van 't beetuur zullen tsouen. Tweemaal per jaar eene algemeene vergade ring is toch heusch niat te veel, om deze werkelijk druk bezocht te hebben. Rijks- uitkeering. Blijkens mededeeiiug van de Gedepu- teeede Sraten d znr p-ovircie aal aau deae gemeente in verband met ket aantel inwo- ners over 1915 eene rijktauitkreriug worden toegukend van f 9185,25. Ongevai. Vrijdagmorgen reed mej. T. v. d. L. per fiets over de Markt, toen zij door een slagersknecht werd aangereden, viel en hevig met een kar ia botsing kwam. Haar hoofd had verschillende kwetsuren, waaronder een flinke wond die direct werd genaaid ten huize vau de Wed. Coppens waar zij direct bewusteloos werd binnengedrageu en liefderijk ge- loipen. Postduif Waalwijk. Verleden Zondag 8 Augustus hield de Postduivenvereniging alhier eeue wed vlucht van uit Leeuwarden met jonge duiven. Duiven los 10 uur. Aankomst u. m. s. lste prijs en poelle B. de Kloe 2 57.45 Riugnummer P. 15 1877. 2e prijs en poelle J. Schalken 4.41. Ringnummer P. 15 1933. 3e prijs en poelle Jac. v. Engelen 4.45.26 Ringnummer P. 15 1917. 4e pr en poelle Gebr. Stokwlelder 4.48.56 Ringnummer Tilb. 15 3444. 5e prijs en poelle J. Schalken 15 1923- J. Schalken 15 1921. L. Moonen 15 1897. 2. Waalwijk, 14 Aug. 1915 Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Examen. De Eerw. zusters Claver en Tharcisius van de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart in de St. Antoniusstraat alhier, hebben gisteren met gunstig ge volg te 's Bosch het examen als Huis bezoeksters der Tuberculosebestrijding afgelegd. Aan de eerw. Zusters en het hu onze gelukwenschen. Hoofd der school. Tot heden hebben zich 6 sollicitanten aangemeld als hoofd der O. L. School alhier. 5.43.30 6.13. 8 7. 4.46 Ringnummer P. 6e prijs en poelle Ringnummer P. 7e prijs en poelle Ringnummer P. Poelle speciaal lste prijs B. de Kloe. 2de J. Schalken. De tramlijn Tilburg— Oir schot. In verband met ons vorig bericht kunnen wij nog mededeelen, dat naar aanleiding van de besprekingen, die Donderdagavond met de Trarakommlssie uit den raad met een bestuurslid van de Vicinaux Hollandals hebben plaats gehad, een tweede plan ter tafel is gebracht, n.l. om van Olsterwijk in plaats van langs de Gemulhoeken, de tramlijn rechtstreeks naar den Hondsberg door te trekken en van hier langs Moergestel naar Oirschot te leggen. T. Crt. Belooning uitkeering militie- en land weervergoeding. Nasr aanleiding van oaa bericht betref fende de afwijzende beschikking op het adrei van den Ned. Bond van geneente-ambte- naren, terzake eene uuiformo regeling van bHooningen aan hen, die belaal zijn met de eitbetaling van bovengenoemde vergoeding, vernemen wij thans da- de Minister wel bereid schijnt goed te keareo, dat voor die werkzaamheden een bescheiden bedrag aan het Rijk gedeclareerd wordt. Zoo zijn er b.v. gemeenten waar va» rijkawege een tegemoetkoming genoten wordt Tan f 1,per zitting voor aitbetalingei van verg lodingen aan Militie- en landweer- plichtigen. In een andere gemeente van ruim 350QO inwoners werd goedgekeurd een declaratie waarby t 40,per nuand werd gedeclareerd. Mcu doe hiermede ziju voordeel

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6