De Oorlog. Afbraak VAN DER WEE-COOLS V eltrij-papier! Gevestigd I Oct, 1900. Broodkaarten en Enveloppe Vraagt WED. Dl-OUMOUU, Mailt, Waalwijk. 12 prachtige gezichten. Abonneert U op en Adveiteeit in dit blad, Laatste Berichten. Advertentièn. te Koop A Contant. Boekhandel. Boekbinderij. A.BONS, Nienwe Ansichtskaarten van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. Ingezonden Stukken. KERKNIEUWS. Kowno gevallen, M. KLERKS, Kaatsheuvel, Drukwerken op elk gebied Registers naar ieder model. Voor heeren Sla gers, Bakkers of der- gelijken, stukken VETVRIJ-PAPIER, Incasso- en Informa tie-bureau A. VAN DEN BOSCH, FIRMA voor terugzending, worden netjes, spoe dig en billijk geleverd Ontvangen Voor weder verkoopers, die flink rabat krijgen, zijn kaarten met en zonder naam beschikbaar, FIRMA WED. TIELEN, Waalwijk. 'a Heel succes voor i mand die builen z'a vakstudie geen andere sobolen gehad heeft dan de gewone lagere. Geslaagde proficiat. Door den bliksem getroffen. Tijdens het onweer dat Maandsgnamiddig horen onze gemetste woedde, was 'u dochter, rea logé en de dienstbode van den land bouwer W. Smulders uit de ^Baan' in de weide bezig met 'i melken der koeien. Voor oen stortbui ging 't drietal schuilen onder een haag langs weideveld. Nauwelijks daar gezeten sloeg de blikssm in de haag en trof 'de schuilend n. De dochter van Smulders zag over geheele lichaam zwart en was uren daarna nog bewusteUoe. Ook de twee anderen werden bewusteloos weggedragen, doch zyn niet zoo zwaar getroffen. Nederlandsch Tooneel. Het Nederlandse!» Tooneel, dat onder zijn directeur Heesbeen, alhier op de Markt een drietal dagen gespeeld heeft, heeft enorme zaken gemaakt. De bekendheid, dat een stuk zou opgevoerd worden, dat gerust door groot en klein mocht worden gezien, heeft een massa menschen doen besluiten eens naar 't groote bekende dramavHet lijden van Genoveva van Brabant' te gaan zien. Reeds uren van te voren waren telkens alle plaatsen op alle rangen uitverkocht. I)e kindervoor stellingen Zondag en Maardag tegen ver minderd tarief, op den namiddag gegeven, waren overdruk bezocht, fir werd door de verschillende acteurs en actrices goed ge speeld. De nagegeven paitomine, deed de menschen schudden van 't lachen en nam den diepen indruk, die drama gemaakt had, eeoigszins weg, zoodat men opgewekt weer huiswaarts keeren kon. Brood voor Belgié. Door een viertal bakkers onzer gemeente wordt thans ook brood voor België gebakken. Tweemaal per week, Dinsdag en DonderJa»?, gaat een zending van 2500 stucs per tram via Tilburg en Turnhout naar Lier. Begrij pelijkerwijze moet er in de bakkeryen liird gewerkt worden, daar 't goedje in één dag nog by het gewone brood voor de vaste klanten moet klaar gemsakt worden. (Baiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Met genoegen zie ik het flinke, nieuwe gebouw voor de Ryk'd'g-normaalschool, een gemeente-gebouw, in de m'. van Coothstraat verryzen. Ik vraag me af of dit nu weer zal ge bouwd worden zonder een enkele herinne ring voor 'i huidig en komend ge «lacht, wanneer en onder wiens bestaar dit gebouw en daarmede de school, hier tot stand kwam. Voor de geschiedenis onzer plaats is dit toch zeer zeker van groote beteekenis. Dit zelfde mis ik in de Vakschool, wat m. i. ook Zeer jammer is. Mijn wensch en zeker die van velen zou dus zijn, dat in de in aanbouw zijnde Nor maalschool en zoo mogelijk ook nog in de Vak school een gedenksteen zou kome», vermel dende dag en jaar van den bouw en den naam van onzen geachten burgemeester, onder wiens bes'uur deze belangrijke zaken tot stand kwamen. Zijn naam toch moet verbonden blijven aan d«ze twee groote zs- ken in onze geschiedenis, waarvoor hij zooveel deed, evenals voor den aanleg der mr. van Coothstraat en de hernieuwing der Haven. Ik vertrouw dat een der raadsleden wel hiervoor het initiatief zal willen nemen. Met besten dank WAALWLJKER. gelukkige menschdom de oorzaak van blijdschap werd door ons Christus den Vredesvorst te schenken, die vrede kwam brengen op aarde aan de menschen van goeden wille, zoo begroeten de pelgrims Haar nu ook dankbaar als de oorzaak onzer blijdschap, daar zij tot nu toe door Hare voorspraak voor ons land den vrede bewaarde. Maar tevens smee- ken zij Haar, dat Zij ook nu weer voor geheel de wereld de oorzaak van blijd schap worden moge door van Haar Goddelijken Zoon een spoedigen vrede te verwerven. De schoone groep is op de volgende wijze samengesteld. Het middelpunt, waarheen alles wijst, is het beeld van O.L.V. in 't Zand, tot wie de bedevaart gangers hun gebed voor den vrede gaan richten. Dit beeld wordt op een troon gedragen door vier engelen. Naast dezen troon gaan zes andere engelen, met mu ziekinstrumenten in de hand, terwijl ver der achter en voor den troon grootere en kleinere engelen, in schoone groe peering geschaard, door groen-en bloem festoenen verbonden, als ten hemelschen reidans gaan. Zoo wijst alles in deze groep op de blijdschap, waarvan Maria voor ons de oorzaak is. Te Roermond wordt onder het trekken der processie zoowel naar de kapel als in den kloos tertuin door deze engelen het lied ge zongen „Salve Regina", waarbij dan tel kens alle pelgrims antwoordde met het refrein „Wees blij, o Engelenrij" enz Moge deze schoone gedachte vele doen besluiten, aan deze bedetocht voor den vrede deel te nemen' De uren van ver trek en aankomst van den extratrein, de prijs der plaatskaarten alsmede de adressen, waar deze verkrijgbaar zijn, vindt men aangegeven op de aanplak biljetten. De verkoop der kaarten wordt gesloten Maandag 2J Aug. 's middags te 2 uur Het is echter raadzaam, zich nu reeds van plaatskaarten te voorzien, daar het aantal hiervan dit jaar door de Maat schappij der Staatsspoorwegen beperkt is. Zou men dus tot het laatste toe uitstellen, dan loopt men gevaar zich teleurgesteld te zien, doordat er wellicht geen kaarten meer beschikbaar zijn. Ter bedevaart naar O. L. Vrouw m 't Zand te Roermond. Dinsdag24 Aug. a.s., vertrekt de Bossche Bedevaart naar O. L. V. in 't Zand te Roermond. Het was voor velen die ieder jaar trouw aan deze schoone pelgrimstocht deelnemen, verleden jaar een groote teleurstelling, toen in ver band met den oorlogstoestand, de reeds aangekondigde bedevaart werd afgelast. Des te grooter zal hunne voldoening zijn, nu zij dit jaar wederom als naar gewoonte, Maria in Haar bevoorrecht genadeoord mogen gaan bezoeken. De bedevaart wordt dezen keer bij zonder gehouden „voor het verkrijgen van den vrede". Dankbaar voor Maria's bijzondere bescherming, waardoor tot nu toe ons vaderland van den oorlog gevrij waard bleef, gaan de pelgrims Haar bij Haar beroemd wonderbeeld smeeken, dat Zij ook in de toekomst den geesel van den oorlog van ons land afwende, doch tevens, dat Zij door Haar machtige voorspraak voor het ongelukkige Europa een sppedigen vrede verkrijge. Te Roer mond znllen dan ook verschillende godsdienstoefeningen tot die intentie worden gehouden. Ook het uiterlijke der bedevaart zal ^Uermede in overeen stemming zijn. Behalve in verschillende opschriften, zooals „Dona nobis pacem" (Geef ons den vrede) en „Pax vobis" (Vrede zij U). vindt deze vredesgedach- te vooral hare uitdrukking in de schoone nieuwe groep, waardoor dit jaar de processie wordt opgeluisterd, en welke een symbolische voorstelling is van O. L. V. als „Oorzaak onzer blijdschap". De beteekenis is deze. Gelijk de Moe der Gods eenmaal voor geheel het on- Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 17 Augustus. (Havas.) Offi cieel bericht. Tijdens de vrij hevige geschutgevech- ten van gisteren op verscheidene punten van het front hebben de Fransche bat terijen den vijand gevoelige verliezen toegebracht en in de streek van Quen nevières zijn geschut tot zwijgen ge bracht. Op de hoogvlakte van Nouvron heeft onze artillerie de vijandelijke ver dedigingswerken ten noorden van Godad (tusschen Berry au Bac en Woevre) zwaar beschadigd. Ook vannacht heeft het geschut zich op tal van punten laten hooren, met name bij Boesinghe, Quennevières en in Lotharingen bij Arracourt en Leintrey. In Argonne gevechten met handgra naten bij Fontaine aux Charmes en Haute Chevauchée. Op laatstgenoemd punt zijn de Duitschers gistermiddag om vier uur uit hun loopgraven gekomen om tot den aanval over te gaan, doch ons vuur heeft hen binnnen hun linies terugge dreven. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 17 Augustus. (Wolff.) Offici eel bericht uit het groote hoofdkwartier Voor Oostende verdreef het vuur van onze ku' stbatterijen twee vijandelijke tor pedojagers. In het Oosten van de Argonne, bij Fille Morte, werd een Fransche loop graaf genomen. Bij Bapaune viel een Eogelsch vlieg tuig in onze handen. De twee officieren die er in zaten werden gevangen ge nomen. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 14 Augustus. (Wolft.) Of ficieel bericht uit het groote hoofdkwar tier De O.-H. troepen die onder bevel van luitenant veldmaarschalk von Arz den terugtrekkenden vijand scherp ver volgen. zijn tot Dobr.ynka (20 K.M. ten Z.W. van Brest-Lltowsk) doorgedrongen. De Russische achterhoede die bij Piszcza (aan de Boeg, iets ten zuiden van Dobrynka) stelling had genomen, is door Hongaarsche landweer terugge worpen. De door aartshertog Jozef Ferdinand aangevoerde strijdkrachten trokken op Janow aan de Boeg (ten N. W. van Brest—Litowsk) aan. Generaal von Koevess heeft den vijand in de streek van Konstantynow (ten N.W. van Janow) over de Boeg geworpen. Ten Doorden van de benedenBoeg opereeren, in nauwe aansluiting bij de Duttsche ruiterij, 0!-H. kavallerlecorp- sen. Op onze fronten bij Wladimir Wo- lynskl en Oost-Galicië heerscht rust. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 17 Augustus. (Wolff) Offi cieel bericht uit het groote Inofdkwartier Legergroep vsd Hindenburg Voortgezette gerechten in de streek van Knpischki brachten ons succes; 625 ge- rangenen, waarby 3 efficiersn, alsmede 8 mechinegeweren rielen ons in handen. Troepen van het leger ran von Eichhern, ouder aanvoering van generaal Litznunn, hebben de tusschen de Njemen en Jesis gelegen forten van het Zuidwestejijke front van Kowno stormenderhand genomen zy maakten 4500 gevangenen en veroverden 240 kanonnen en veel ander oorlogsmate riaal. De generaals ron Soholtz en ron Gall- witz werpen den tegenitander «nder voort gezette gerechten verder naar het Oosten terug; 1800 Rusaeö, waaaonder ll officie ren, zijn hiei gevangen genomen een kanon en twee machinegeweren werden ingeleverd. Op het Noord-Oostelijk front van Nowo Georgiawsk zijn een groot fort en twee tuschenwerken stormenderhand genomen. Op de overige fronten gelukte het oreral den tegenstander verder terug te drijven 2400 gevangenen zijn hier gemaakt, 19 kanonnen en verder materiaal veroverd. Dd legar» van Leopold van Beieren en van von Mickenaen trekken verd;i zege vierend voorwaart». In ziju officieel bericht van den I6den beweert de Russische «taf dat Russische voorhoeden den 13den Augustus bij Dunajow aan de Zlota Lipa twee reeksen Duitsche loopgraven veroverden en de verdedigers doodden. Aan enzs daar vechtende troepen is slech s een patroeljeverkenning in den nacht van 12 op 13 bekend, die totaal mislukte vier Rassen werden gedood, 2 gevangen geuomeD. Aan onze zijde geen verliezen. Uit DuUschland. BERLIJN, 17 Augustus. (Wolft.) De begrootingscommissle uit den Rijksdag heeft heden de maatregelen voor het nieuwe oogstjaar besproken. Minister Delbrück heeft 0. a. verklaard Tenge volge van de aanvankelijke onderschat ting der aanwezige voorraden en groote spaarzaamheid Is aan het einde van het vorige oogstjaar een onverwachte over vloed van aardappelen gebleken. De rijkscommissie voor de voorziening van aardappelen heeft derhalve meer dan 10 millioen centenaar aan ge meenten, stijfselfabrleken, drogerijen en branderijen kunnen verstrekken. De voor ziening met aardappelen is voor de toe komst verzekerd. Het graanoverschot van het vorige oogstjaar bedraagt 7 millioen dubbele centenaars, de nieuwe oogst zal waar schijnlijk 50 millioen opbrengen. Daar van is voor de voeding der bevolking ten hoogste 15 millioen noodlg, voor zaaigraan 7 millioen, zoodat 23 millioen dubbele centenaars voor veevoeder be schikbaar blijven. Ook aan vleesch zal geen gebrek zijn en het gewone sulkerverbrulk is door dezen oogst verzekerd. De kabinetscrisis in Griekenland. ATHENE, 17 Augustus. (Agence d'Athènes.) De koning heeft het ontslag van het kabinet Goenarls aanvaard en Wenlzelos verzocht morgenochtend ter bespreking bij hem te komen. De munitie'produciie in Canada. Volgens berichten uit Ottawa heeft de Canadeesche munitie-Industrie reeds voor 550 millioen gulden munite voor Engeland gefabriceerd of noginfabricatie. BERLIJN. (Officieel.) De ves ting Kowno is met alle forten en ontelbaar oorlogsmateriaal, waarbij veel meer dan 400 stuk ken geschut, hedennacht stormen derhand door ons genomen. Eene groote party zwaar hout EIKEN en DENNEN 18000, Blauwe en roode PANNEN. Een partij RAMEN. PLANKEN omtrent 250 Kp. Bruikbare ZINK van no. 12. 2 lange BALKEN lang 22 en 18 meter. 125 glas RUITEN 80-27 cm. Een partij IJSSEL8TEEN nog in zijn geheel te Koop een verplaats bare loods, alles zoo goed als nienw, afkomstig van de gesloopte loodsen by bet Kanaal te Baardwijk. Te bevragen op het werk en bij den slooper DRUNEN. Abonnementen op- en Ad vertentiën in alle bladen. Sierlijke uitvoering. - Billijke prijzen aan zeer billijken prijs te koop. 8148 Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoeu Tielen. Oranjeplein 85. Telph. Int, 6052, 's Gravenhage. Incasseer en van vorderin gen op nalatige debiteuren met groot succes. Voorwaarden worden op aanvrage gratis en franco toegezonden. Waalwijksche Stoomdrukkerij Anloon Tielen. Keizer Frans Jozef. Keizer Frans Jozef wordt heden 85 jaar. Een groot gedeelte van zijn leven en van zijn regeering, tot 18Ö7, behoort tot de geschiedenis. Juist door hetgeen de keizer van dien stond af, toen hij zijn machtige positie in Duitschland verloren had, voor zijn landen heeft gedaan, heeft hem de algemeene achting en zijn groot aanzien in Europa verzekerd. Hij heeft aan zijn land een vrede van 45 jaar ge schonken en zich met de Hohenzollerns met de Habsburgers sinds Freder k de Groote in onmin, verzoend. De keizer had het verleden be graven en heeft zich geen moeite ge spaard, het rijk op de nieuwe grond slagen, die wij nu nog kennen, te be vestigen Het rijk, hoewel kleiner ge worden, heeft zich onder zijn bestuur geconsolideerd, waar nog dezer dagen d e proef van geleverd is. Keizer Frans Jozef bezit de gave om de harten te veroveren- >Zijn manjeren zijn«, volgens de getuigenis van koning Leopold van België, >uitstekend, vrij van alle verwaandheid en linksheid. Hij heeft iets over zich, dat bij allen vrien delijkheid toch ontzag inboezemt, hij kan streng zijn als het moet en is zeer moedig. Men weet hoe de keizer, die op Aller zielen tranen op het slagveld van Könlg- graetz vergoot, sindsdien een afkeer van den oorlog had. Het Is nochtans te midden van den grootsten oorlog, waarin de monarchie ooit is betrokken, dat de keizer zijn 85sten verjaardag viert. Hij is voor de volken der monarchie de door hen allen gelijkelijk vereerde en beminde monarch, de vader van het Donaurijk der laatste halve eeuw, het zinnebeeld van de eenheid van 't veel voudige rijk, waarvoor thans de strijd op leven en dood gestreden wordt. Men mag verwachten, dat deze gevoelens heden in Oostenrijk-Hongarije op bl zondere wijze tot uiting zullen komen. Keizer Frans Jozef is zooals men weet een vurig katholiek en beeft In zijn leven niet veel geluk, zeer zeker familie geluk gekend. HANDEL IN Kruidenierswaren Comestibles, Drogerijen. Chemicaliën en Verfwaren. SPONZEN, ZEEM EN DWEILEN. Bussen Glans verf en Ripolin Eau de Cologne en Odeur bij de maat en per flesch Toiletzeep, Toiletcrême enz. En alle artikelen tot het Kruideniers en Drogistenvak behoorende. Alle prima kwaliteit bij uiterste bilijke prijzen. Beleefd aanbevelend, 4568 1 L J üll' -JU* DOOR SARS- Beschnit

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6