De Oorlog1. Kaart van Nederland 45 CENT ïooi de Lezeis van De Echo van het Zuiden uEMENGD MïÜJWëT A. de Moor, Onderwijzer te Amsterdam Handelsberichten. 1 ex. A. DE MOOR, Kaart van Nederland, ▼oor hem geen superieur bewindsman meer is I Is het wonder, dat er aan 't eind van de vergadering een triomfante glans lag over de aangezichten van Mi nister Posthuma, 'professor De Vooys en den heer Stork Op beide fronten, naar de vrije importeurs en naar de nijverheid, hebben ze 't gewonnen. En zoo zat het zwarl-gemaakte Kolen- bureau tenslotte aan alle kanten in de bloemetjes. Eigenlijk hadden we moeten scheiden onder het zingen van>Het Kolen-bureau gaat nooit verloren*. Tel. Uitvoer van veulens en ruinen. Met zekerheid kan worden medege- deld, dat de grenzen voor den uitvoer van veulens en van ruinen, die den leeftijd van twintig maanden nog niet hebben bereikt, ren 30en Augustus a.s. zullen woiden opengesteld. De regeling dien uitvoer betreffende, zal in ae dag bladen worden bekend gemaakt. men orin slaagde, hem weer aaa land te brengen, waren de levensgeesten reeds geweken. Overreden. Te HulsdoDk onder Roozendaa (N.-B.), is gisterennamiddag het 4-jarig kind van J. Backx, dat onder de afsluit- boonen van den spoorweg was gegaan, door een trein gegrepen en onmiddellijk gedood. Gisteren liep het gerucht als zou de verloren zoon. zekere B. uit de Oerlesche straat te Tilburg, die sedert 29 Juli de ouderlijke woning verliet om chocolade, clgaretten enz. aan de Belgische grens aan de aldaar gelegerde troepen te ver- koopen en van wien de familie sinsdien niets meer hoorde, niettegenstaande de politie rechts en links een uitvoerig sig» nalement van het verloren jongmensch rondstuurde, eensklaps in hun midden zijn teruggekeerd. Hij was rijk voorzien van pakjes en had een flinke spaarcent op zak. Hij dischte een heel verhaal op van door vergissing de grens te zijn over gegaan en daar door de Duitschers op Belgisch grondgebied te zijn opgepakt en naar de munitiefabrieken te Ober- hausen getransporteerd, alwaar hij ge dwongen werd te werken echter tegen een hoog, zeer hoog loon. In drie weken verdiende hij er 100 Mark in de week plus de kost, Hij was er echter niet gebleven vertelde hij omdat hij er te hard moest werken. De politie die dit nieuws ook ter oore kwam en niet veel van het verhaal kon gelooven liet het jonmensch op het politiebureau ont bieden waar bleek dat men geheel met een verzinsel te doen had. Hij was nooit de grens overgeweest, maar had 3 weken overal rond.gezwor- ven, had bovendien j.'l. Vrijdag in Riel een koe gestolen en deze te gelde ge maakt, waarvan dan ook de pakjes en de zoogenaamde verdiende zakcenten af komstig waren. Wraak. - De 13-jarlge S.JOosthoek te Sonnega (Friesl.) is gisterenavond door den wagen van zijn vader, een melkrijder overreden en gedood. Smokkelen. Men meldt ons uit Roosendaal d.d. 24 Aug. Behalve acht rijstsmokkelaars zijn he dennacht nog vijf andere personen, die trachtten waren over de Belgische grens te smokkelen door de marechaussée te Roosendaal gearresteerd. Door het militair gezag is bepaald, dat de marechaussées ontheven zijn van politiedienst, zoodat deze zich uitsluitend kunnen bezig houden met de controlee ring van de grens. Vandaar dat geduren de de laatste dagen met zooveel succes kon worden opgetreden. Men schrijft aan de Std. Ie bedrijf. Een klein stadje. De bur gemeester is oud-Indisch kapitein en zeer correct. Hij komt op eer. wandeling één van z'n gemobiliseerde »onderda- nen«, een keurig-net sergeante, tegea, in burger. Dat Is hem te kras I Sergeant aangehouden en ondervraagd Ja 1 de kepi is afgewaaid, in het water gerold en hangt nu te drogen. Hij kan moeilijk met een burgerpet loopen en heeft zich dus maar geheel verkleed 1 De burgervader laat zich echter niet beetnemen en maakt rapport.. 2e bedrijfEen paar weken later. Burgemeester, mama en zoon wandelen. Zoon is korporaal en van vroeger ge woon, dat ze eerst gegroet worden. Ziet alzoo het nederige sergeantje niet dat hem thans in tenue passeert. Hij ont gaat echter niet aan de wraakgierige blikken van dezen. In eens... HaltZoonlief mag voor de oogen van 't verblufte ouderpaar zes pas terug doen, In de houding staan en netjes salueeren.Dan... Ingerukt. Marsch 1 Ingehouden gelach bij de omstanders. Papa, mama en zoon af Sergeant zegt >Maak ie nou maar rapport I (Historisch) De smokkelhandel aan de Belgische grens. Men meldt uit Rozendaal aan de Telegr. Vooral de militaire autoriteiten stellen alle pogingen in het werk, om de grens bewaking zoo scherp mogelijk te doen zijn. Langs de grensposten loopen ge regeld en vooral des nachts sluippa- trouilles, waarmede men reeds afdoende resultaten bereikt. Gisternacht nog trachtten een 5-tal smokkelaars een niet onbelangrijke hoeveelheid bloem uit te voeren. Een hunner die slechts een klein zakje bij zich had, ging vooraf, doch werd aan de grens door een wacht aan gehouden. De aangehoudene gaf een gil, een teeken voor de andere smokke laars om nu langs de wacht de grens over te trekken. Doch de andere wach ten en een patroulle hadden het ook gehoord en snelden toe, waardoor alle vijf de smokkelaars werden aangehouden zoomede 1700 kilo bloem en 50 liter terpetijnolie. Droevig ongeluk. De politieagent J. de Rijk, die zich, bij het baden aan het strand voorbij den Vuurtoren te Scheveningen. waar hij zich op een uitstapje met vrouw en kinderen bevond, te ver in zee had ge waagd, is gistermiddag daar voor de oogen van zijn gezin verdronken. Toen Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 24 Au/. (Havas.) Officieel be richt van h-idenuiid iag Nog steeds levendig artillerievuur, over -n weer, in den sector ten Noorden van Attecht, tnsschen Somma en Oise cu in Argonne. De Daitscher» hebben een aantal grana ten op Atrecht, Moatdidier en Reims ge worpen. Op verscheidene ponten is de uitwerking van het Fransche tegenvnur op de Dnitsche loopgraven en batterijen waargenomen. In Champagne, aan het front van Por- thes en Beau-Séjour levendige gevechten met handgraten en bommen. Voor Ville-sur-Tourbe zyn de voorste Daitsche loodgraven volkomen vernield door de ontploffing van een Fransche mijn. I» de Vogezen zijn gisteren uiterst ver. woede gevechten geleverd op de hoogten ten Oosten van de Pecht en ten noorden van de Schatzmannele. Ondanks verscheidene tegenaanvallen konden de Duitschers het verloren terrein niet herovereD. Op den Barrenkopf hebben de Franschen het in den avond van 22 dezer gewonnen terrein behouden. De Duitschers hebben opnieuw de Fran- sche loopgraven op den bergrug bij Son- dernach aangevallen, doch zya teruggeslagen. deelfngen van het Boeg-Welchielleg®, in de vesting zijn opgestuwd. Ook de Russische troepen die voor het leger van Prins Leopold van Beieren moesten wijken, zijn klaarblgkelijk ten deele naar de groote Boegvesting teruggetrokken. Van het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 24 Augustus. (Wolff) Offi cieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Op het Zeidel ijk deel van het front in de kuststreek heeft gisteren ons zwaar ge schut de vijandelijke artillerie aan de uit monding van de Sdobba (benedenloop van de Isonxo) bedwongen en verder een Itali- aanache strandbatterij bij Golametto in el kaar geschoten. De vijandelijke infanterie die zich tegen over onze stelling op de hoogte ten Oosten vaa Monfalcone heeft genesteld, heeft haar loopgrarea voor ons geschutvuur overhaast ontruimd. Ten Oosten van Palazzo hebben onze troepen twee zwakke aanvallen afgeslagen. Bij San Martino zijn drie aanvallen, waarbij de vijand tot dicht bij onze linies wist door te dringen, bloedig afgeslagen. Een gisteravond tegen bet bruggehoofd van Tolmein met sterke strijdkrachten ondernomen aanval is eveneens mislukt. In den bevestigden sector van Flltsch- Raibl werkt de vijandelijke infanterie zich op sommige punten dichter naar onze linies toe. Op onze verdedigingswerken op de loogvlakte van Lavarona en Folgaria ïeeft de vijand gisteren weer een leven dig geschutvuur onderhouden; de vijan delijke artillerie heeft eveneens het vuur geopend tegen onze stellingen op het Stilfser Jocb. ROME, 24 Aug. (Reuter.) Officieel bericht van den generalen staf: De vijand heeft gisteren op verschil lende punten van het front met geschut van verre draagkracht geschoten. Zijn kanonnea zijn alle door de onze tot zwijgen gebracht. Overigens niets veranderd. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 24 Augustus (Wolft.) Of ficieel bericht uit het groote hoofdkwar tier I De ten N. W. van BrestLltowsk tegenstand biedenden vijand is gisteren in de streek van Wierchowicze en Rasna opnieuw ot den terugtocht gedwongen. Het aantal tijdens de laatste gevechten bij het leger van aartshertog Jozef Fer dinand ingeleverde gevangenen bedraagt 4 c fficieren en 1300 man. Ten N.W. van Wlodawa hebben onze bondgenooten den tegenstander nog maals teruggeworpen en vorderingen gemaakt. De Oostenrijksch—Hongaarsche en Duitsche ruiterij van het leger van gene raal Pichallo is bij de vervolging van den vijand Kowel binnengetrokken ea rukt verder noordwaarts op. BERLIJN, 24 Agustus. (Korr. Norden.) De oorlogscorrespondenten van Ween- sche bladen zijn van oordeel dat de toe stand der Russische troepen bij Brest Litowsk van dag tot dag neteliger wordt. Het transport van troepen en voorraden is door de verbreking van de spoorver binding Blalystok-Klaszczeii-St. Peters burg erg bemoeilijkt, zoodat groote af- ^d-I;EJ voor de Lezers van de Echo van het Zuiden. De lezers zullen verwonderd zijn door w«t wii hun thans karnen aan bieden. Door buitengewone omstand'gheden zijn wij in de gelegenheid uit sluitend den leze s e<>n geheel nieuwe juist verschenentot op het laatste oohenbhk bijgewerktevolledige, de kleinste bijzonderheden vermeldende aan te biedtn tegen den onbegrijpelijken spotprijs van franco per post, uitstekend verpakt, na ontvangst van postwissel ad 55 Cent. Zij is geteekend door en is groot 100 bij 135 c.M. Zij is geschikt voor alleu. Voor de volwassenen, op Kantoor, op Werk plaats, voor de Kinderen ter vergemakkelijking bij het Onderwijs. Men kan op 1 bon meerdere exemplaren bestellen. BESOIJEN. Op een onzer schoenfa brieken werkt thans een Duitscher, die uit het Duitsche leger, waarin hij van af het begin van den oorlog diende bij de 42 c.M.-bediening, is gedeserteerd. Hij deed dit echter niet uit eigen be rging» doch op het voortdurend aan dringen zijner moeder. Is het wonder dat deze vrouw daarop hartroerend aandrong, als men weet dat met dezen zoon nog zes anderen ten strijde zijn getrokken, die alle reeds op het slagveld hun le ven hebben gelaten. Toen deze laatste jongen dan ook met verlof naar huis kwam, heeft de moeder zoo lang gebid en gesmeekt, dat haar eenige jongen naar Holland zou vluchten, dat hij er ten slotte aan voldeed. Zijne moeder zou hem dan direct derwaarts volgen. Spoe dig was zijne vlucht echter bekend en nu is het der moeder ten strengste ver boden te vertrekken en is zij onder toezicht gesteld Ook mag zij geen en kele brief schrijven noch ontvangen. Nu de toestand zoo is geworden, heeft hij veel spijt het gedaan te hebben, daar zoon en moeder nu toch geschei den zijn en hij nooit meer in Duitsch- land mag terugkomen. We spraken den jongen persoonlijk en hij had geen klachten over behande ling en voeding aan 't front. Alleen ter wille van zijn moeder had hij het ge daan, anders was er geen sprake ge weest dat hij uit 't leger was gegaan en zag hij de mogelijkheid dan zou hij di rect wülen terugkeeren, wat echter na tuurlijk onmogelijk is. BESOIJEN 24 Aug. Oe prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs 1 1,60. Laagste prijs t 0,C0. Eieren 6 a 61/» cent per stuk. in te zenden aan ons Bureau. De oudergeteekende wenscht als Lezer van dit Blad, te ontvangen voor 45 cent, franco per post tegen 55 ct. 135 by 100 e.M. Woonplaats Naam

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6