Provinciaal Nieuws. Ingezonden Stukken* KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS- van jaarklasse 1913 omstreeks 10 No vember. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Vrijh.-CaRpel 26 Aug. 1915. Met beleefd verzoek een weinig plaats ruimte te willen afstaan, dat naar mijn Inzien, zeer de moeite waard is. Maandag j.l. zou er eene gemeente- raadsvergadejing plaats hebben, voorzit ter met de wethouders en het raadslid Heijmans present, er is een vacature, het lid van der Hoeven met kennisge ving afwezig, alzoo kon deze vergade ring door on voltalligheid niet doorgaan wat nu gedaan. Terugkeeren zonder za ken af te doen, dat was al te ergde veldwachter werd er op uitgezonden, en wat bleek nu Een raadslid was wel thuis doch kon moeilijk weg daar hij op zijn kinderen en wat dies meer zij passen moest. Het andere raadslid stond in den baktrog dat schijnt niet een uurtje uitgesteld te hebben kunnen worden, want hoogstens heelt de vergadering een uurtje geduurd. Hoe denken de kiezers wel over deze laksche raadsleden zouden deze bij een eerstvolgende verkiezing niet ter dege uit hun oogen willen kijken en goed toezien welke personen zij afvaardigen, om de belangen der gemeente en van hare ingezetenen overeenkomstig den door hen afgelegden eed te behartigen, mijns inziens is dit beslist noodig. Is het daarom niet diep treurig, dat het raadslid Oerlemans, die ten allen tijde op zijn post was en immer getoond heef', de belangen van onze gemeente te behartigen, zijn ontslag hee t ingediend terwijl alle pogingen om hem te be houden, vruchteloos bleven. Onze raadsleden behoeven toch wer kelijk niet te denken, dat er niets te doen is, al zeggen ze al weinig op de vergaderzaal ga maar even zien om den hoek van het café Hoffmann oi die weg verbetering beheeft. Kon er ook niet wat gedaan worden voor de arbei dersklasse, om naast regeeringsbrood ook vooral in dezen schrikbaarlijk duren tijd goedkoop spek te bezorgen, dat hoort zoo bij elkaar nietwaar mijn heer de Redateur. Ik hoop U later met meer zaken op de hoogte te houden, doch de tijd om thans uit te breldeD, ontbreekt me. Aanvaard den hartelijken dank voor de verleende plaatsruimte van EEN OPMERKER. de gemiddelde jaarlijksche toeneming van de Katholieke bevolking op aarde 81/4 hebben bedragen. Waalwijk, 28 Aug. 1915. Een Stoomzuivelfabriek te Waalwijk. M. de Redacteur Van verschillende zijden verneem ik, dat op 't oogenbhk verschillende land bouwers uit Waalwijk en Besotjen hun melk naar een roomboterfabriek te Til burg verzenden, andere weer,bv. ver schillende uit de 2e Zeiac te Waalwijk sturen ze naar de zuivelfabriek te Capelle. Deze feilen deden bij mij de vraag opkomen, die zich ook reeds vroeger aan mij opdrong, is het nu onderhand geen tijd dat de iandbouweis-veehouders in Waalwijk, Baardwijk en Besoijen de handen ineenslaar, om hier eene boter- fabriek te bouwen. Deze drie plaatsen te samen leveren toch zeker voldoende melk om de bestaanbaarheid en de pro ductiviteit daarvan te waarborgen, in elk geval, deze zaak kan onderzocht worden. In het centrum van deze drie gemeenten, in Waalwijk, moest m. i. deze fabriek tot stand komen en dan 'c best b v. in de mr. van Coothstraat, die vanuit de ZeineD, vanuit Besoijen en Baardwijk ook achterom zeer gemakkelijk is te bereiken. De tijd is er m. i. voor gekomen, het ijzer moet gesmeed worden. Laat het bestuur veu den Boerenbond, gesteund b.v. door het Onderling Veefonds te Waalwijk, dat ook op dit gebied heel wat mee te praten heeft, de zaak aan pakken en ik ben er van overtuigd dat er goede resultaten van zullen komen. Het gemeentebestuur van Waalwijk zal zeer zeker steun verleeoen waar mogelijk. Ook U mijnheer de redacteur, zal zeker wel in Uw blad de zaak zoo veel mogelijk willen bevorderen. Met dank EEN LANDBOUWER-VEEHOUDER. Waalwijk, 26 Aug. 1915. Op de laatste vraag van den geachten inzender meenen wij dat oeze aangele genheid wel de overweging waard is en verklaren wij ons gaarne bereid ruimte voor de bespreking af te staan. In elk geval achten wij onderzoek naar de mo gelijkheid en productiviteit van dit be langrijke onderwerp door degenen die daarvoor zijn aangewezen, zeer zeker in 't belang van den landbouwer dezer drie aangrenzende gemeenten. RED. De toeneming der Katholieken. Volgens de //Frank!. Ztg. is hst geheele aantal Katholieken der aarde aangegroeid van 263 milliocu in 1911 tol 365.28 mil- lioen in 1915, In de laatste tien jaren moet Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Vergadering der Kamer van Koop handel eo Fabrieken te Waalwijk, ge houden op 25 Augustus 1915 des avonds ten 7*/i uur. Tegenwoordig de heeren E. W. Klijberg, A. H. van Schijndel, J. van Rlel en de Voorzitter J. B. Timmermans Wzn., waarnemend Secretaris M. A. J. van Liempt. Afwezig de heeren M. A. van Loon, P. van Loon Gzo., en B. Tlmmermans- Verschure de twee eersten met kennis geving. Na opening der \ergadering worden de notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel een aantal ingekomen stukken volgens onder staande lijst, welke stukken voor een groot gedeelte reeds hebben gecirculeerd bij de leden en daarna door het Bureau der Kamer, voor zooveel noodig of spoedeischend, reeds behandeld Ter behandeling worden aan de orde gesteld A. Brief van het Gemeentebestuur van Waalwijk met voorloopig opgemaakte kiezerslijst voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken met verzoek daar omtrent te dienen van advies. Besloten wordt de lijst goed te keuren cn daarvan aau het Gemeentebestuur mededeeling te doeB. B. Brief van den Heer J. Spijkerman, Directeur van de Rijks-Dagnormaalschool alhier strekkende tot verzoek, stappen te doen bij de betrokken autoriteiten om verbetering te verkrijgen in den loop der treinen op het baanvak Lage- ZwaluweWaalwijk dit met het oog op het bezoeken der Rijksnormaalschool door leerliugen uit het Westelijk deel der Langstraat tot Lage-Zwaluwe. Aan het verzoek zal worden voldaan. C. Schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Venlo houdende voorstel ook dit jaar, met het oog op de buitengewone tijdsomstandig heden, geen gecombineerde vergadering te houden van de Kamers vati'Koop handel en Fabrieken in Limburg en Noord-Brabant, die anders aldaar zou plaats hebben. De vergadering sluit zich aan bij het door de Kamer van Venlo voorgestelde. D. Schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken (e Breda met verzoek instemming te betuigen met haar adres, gericht tot den Minister van Water s'a at, om te verkrijgen, dat aan alle telegraafkantoren in Nederland telegram bussen worden aangebracht ten gerieve van en tot tijdbesparing voor den handel. Aangenomea voor kennisgeving. E. Schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Velzen met verschillende bijlagen betrekking heb bende op den ongunstigen toestand waarin zich een groot gedeelte van den handeldtijvenden middenstand bevindt, doordat naar de meening dier kamer, de handel In verschillende consumptie en andere artikelen door de overheid wordt ter hand genomen. Dit schijnt ook vooral het geval te zijn ten opzichte van den vischhandel te Ijmuiden. Naar aanleiding daarvan heelt genoemde ka mer een adres gezonden aaa den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel. De Kamer vraagt om steun. Een afschrift van het adres wordt ge lezen. Aangenomen voor kennisgeving. F. Brief van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Dongen met afschrift van een adres van den Bond voor Geld- en Effectenhandel in Noord Brabant betreffende beklag van den handel en de industrie omtrent de be paling dat ook l/4 °/o vergoeding moet worden betaald voor een bankgarantie bij de N. O. T. voor contracten tot invoer van goederen, welke niet losko men, niet ontvangen worden en waar voor dus de garantie vervalt zonder dat zij gewerkt heeft. Genoemde Kamer verzoekt dit adres te steunen. Bij de behandeling van dit schrijven wordt tevens gelezen het sub L. vermeld adres der Kamer te Veendam Besloten wordt naar aanleiding van de beide adressen een zelfstandig adres in te zenden aan de N. O. T. daarbij ver zoekende te willen bepalen dat de ga rantie niet langer zal loopen dan één jaar of zooveel korter als voor bepaalde consumptie-artikelen die aan bederf onderhevig zijn, naar den aard van die artikelen niet moeilijk zal zijn nader vast te stellen. G. Afschrift van een schrijven, ge richt tot de Directién der groote Maat schappijen, Banken, Handelslichamen en Industrieeele ondernemingen in Neder land, door den heer John j. Loke te 's Gravenhage met betrekking tot de omstandigheden dat er in Nederland geen inrichtingen bestaan, die ijzer en staal fabriceereD, tot groot ongerief en schade onzer bevolking. De heer Loke wijst een middel aan om daarin te voor zien door het oprichten van staalfa brieken. Namelijk zou het gebruik van titaanijzerzand van Java daarvoor de allerbeste grondstof opleveren, Ilij noo- digt de Kaniers van Koophandel en Fa brieken in Nederland uit om opgave van adressen die eventueel bereid mochten zijn om tot spoedige oprichting van een of meer staalfabrieken in Nederland mede te werken. H. Schrijven van de Afdeeling Han del van het Departement van Landbouw Nijverheid en Handel betreffende hand werklieden voor Nederlandsch-Indië. De Voorzitter zegt Hiervan is indertijd kennis gegeven aan belangstellenden door middel van pu bliciteit in de dagbladen Wij hebben hierop echter geen aanvragen om in lichtingen van gegadigden ontvangen. Bij rondschrijven dd. 16 Mel j.l. is daarvan bericht gegeven aan de leden der Kamer, tegelijk met de aankondi ging van de adresbeweging aan de Ka mer om weer eens bij de spoorwegau toriteiten aan te kloppen om verbetering te erlangen op de lijn Zwaluwe's Her togenbosch. Zooals de heeren weten is daaraan door de Kamer voldaan en het resultaat ls zoodanig van goeden uitslag geweest, dat reeds op 3 Juli j.l. een nieuwe trein is ingelegd. I. Schrijven van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, in antwoord op ons verzoekschrift betref fende uitvoer van schoenen dd 25 Maart 1915 No. 2801. Aangenomen voor kennisgeving. J. Schrijven van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 19 Juli 1915 dat ons verzoek om uitvoer van kalfsvellen ia overweging is, zoodat hieromtrent nader bericht kan worden ingewacht. K. Brief van hetzelfde Ministerie hou dende dankbetuiging voor de toezending van het verslag der Kamer over 1914 enz. L. Schrijven van de Kamer van Koop handel te Veendam met verzoek om een adres te steunen aan de N. O. T. te 's Gravenhage, waarin geklaagd wordt over de rekening van provisie voor bankgarantie voor goederen, die niet ont vangen zijn. Zift sub F. adres der Kamer te De gen. M. Schrijven van het Oostenrijksche Consulaat met verzoek belangstellenden te wijzen op eene tentoonstelling van holglas te VVeenen. N. Schrijven van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel met het verslag van den Hoofd-Ingenl- eur van het Stoomwezen over 1914. O. Statistiek der Scheepvaartbeweging op de rivieren en kanalen in Nederland over 1914. P. Schrijven van den Anti-Oorlograad met verzoek de pogingen tot bijeenroe ping van een conferentie vau neutrale staten in het belang van den vrede te steunen. Verder zijn ingekomen verschillende gedrukte stukken en correspondenties, periodieke verslagen enz., die voor de leden der Kamer cn andere belangstel lenden ter dispositie zijn. Na rond/raag wordt de vergaderiog ge sloten. Regeer ingsvarkens. Naar officieel wordt medegedeeld, zul len voor de maand September weer regeeringsvarkens voor de gemeenten worden beschikbaar gesteld, onder nader daarvoor gestelde en gepubliceerde con dities. Wij vertrouwen dat voor onze gemeente zoo spoedig mogelijk pogin gen in 't werk worden gesteld om van een voldoend aantal verzekerd te zijn, opdat het volk ook profiteere van 't goed- koopere regeeringsvleesch want werke lijk het is voor velen aan de tegen woordige prijzen een ongekende weelde Trouwens in de laatste raadsverga dering is dit op de vraag van den heer Klijberg ook reeds toegezegd. Aanvragen na 4 September, komen niet meer in aanmerking. R. K. Volksbibliotheek. Naar blijkt uit het verslag der R. K. Volksbibliotheek zijn er in het afgeloo- pen seizoen 3500 boeken uitgeleend, uit de groote bibliotheek, terwijl uit de bibliotheek, uitsluitend bestemd voor donateurs, 455 boeken ter lezing ge vraagd werden. Deze cijfers toonen aan dat deze instelling nuttig werkt en in'een be hoefte voorziet. Daar een vrij druk gebruik gemaakt werd van vakboeken, zal het bestuur, bij de aanvulling der bibliotheek,-hier mede vooral rekening- houden. Tijdens het verblijf der Belgische vluchtelingen in onze gemeente, stelde de R K. Volksbibliotheek gratis hare boeken ter beschikking, waarvan deze een geregeld gebruik maakten. Deze vereeniging verdient dus wel ieders finantieelen en moreelen steun Roestelberg Als men ia den vacantietijd eens een kijkje in onze bei gaat nemen, zul men constateeren, dat het bezoek aan den Roestelberg, het Duin, Plantloon, Wa rande enz. steeds meer en meer toe neemt, niet alleen uit onze plaats en omgeving, maar ook van verder gelegen plaatsen. Zoo waren er deze week fa milies uit Almkerk, uit Gorinchem, een school uit RaamsdoDksveer. En werkelijk het is er zoo prachtig, zoo afwisselend van bosch en duin. Mooier misschien dan men elders zoeken gaat kan men het dichtbij in zoo ruime mate vinden. Zijn wij goed Ingelicht dan ligt het In 't plan van W. B. met tal van mooie kiekjes uit dit brokje prachtig natuur schoon, voor onze mooie streek in't a.s. seizoen vooral in de omliggende steden en plaatsen veel reclame te maken om meer en meer vreemdelingen te trekken. Zeer zeker is 'r, dat degenen die er eens geweest zijn, er terugkomen en an deren tot een bezoek zullen aanzetten. We missen alleen nog een betere weg er heen en in den zomertijd een kleine ontspanning op een der drukste punten. Maar ook daar is misschien wel iets op te vinden, alsook voor betere aan duiding van de wegen naar de mooiste puoten. Wij twijfelen niet of W. B. zal ook daaraan in overleg met eigenaars en autoriteiten zijne aandacht wel eens willen wijden. Verpleging. Zuster A. E. Braams, gediplomeerd voor algemeene ziekenverpleging, die ingaande 1 Sept. e.k. zal optreden als wijkzuster van het Algemeen Groene Kruis alhier, behaalde dezer dagen ook het dipl )ma als kraamverpleegster. Wij wenschen zuster en vereeniging daar mede geluk en hopen dat de door haar getoonde bekwaamheid vele kraamvrou wen zal ten goede komen. Lawn- Tennis. Morgen zal alhier een Lawn-Tennis- match tusschén Roermond en Waalwijk gespeeld worden. Uitvoer huiden en vellen. In verband met de gevoerde actie door handelaren in huiden en vellen, kan de N. Gr. O. mededeelen, dat thans een geregelde uitvoer plaats vindt. Van Rijkswege worden, indien daartoe ver zoeken gedaan worden, consenten voor den uitvoer der verschlll .-nde artikelen verstrekt. Koninginne feest. Ook in onze gemeente zal evenals elders, op verzoek van H. M. de Ko ningin zelf, dit jaar geen Koningianefeest gevierd worden. Nieuwe comm. vennootschap. Firma G. L. Smits Cie. te Dongen, fabriek van schoenwerk en aanverwante artikelen. Beheerende en hoofdelijk aan sprakelijke vennootèn S. A. J. Smits en A. I. J. Smits, beiden schoenfabrikant te Dongen. Ingang 1 Sept. 1915. Nieuwe naaml vennootschap. De firma R. Delhaye te Waalwijk heeft hare zaak omgezet in eene naam- looze vennootschap onder den naam N. V. Stoomlederfabriek v/h. R. Delhaye, gevestigd te Waalwijk. Doel het fabri- ceertn van vache- en drijfriemenleder/ liet maatsch kapitaal bedraagt f 100,000 verdeeld In 100 aandeelen van f 1000 Tot directeuren zijn benoemd R. Del haye en B. Elzas. Telling van runderen en varkens Onlangs werd In een 48-tal gemeenten een telling gehouden van het rundvee en de varkens. De gemeenten zijn door de Commissarissen der Koningin, in overleg met provinciale deskundigen zoo oordeel kundig mogelijk uitgekozen, zoodat mag worden aangenomen, dat zij samen vrij wel een beeld geven van den toestaod in het geheele land. Daarbij is men tot het volgend resultaat gekomen In ver gelijking van 1910. 1910 1915 Springstléren 2127 st 2610 st. Melk-en Kalfk. 84934 97675 w Mestkalveren 3673 2249 1910 1915 Ander vee 9172 9319 Jongv. bov. 1 j 31373 37353 ben. 1 j 34269 45353 Totaal rund. 165548 Vark. bov. 6 w. 73145 ben.6 Totaal varks. 23634 195259 80694 33535 96779 114229 Het rundvee is in deze gemeenten sedert 1910 dus met 29711 stuks of 17.9 pet. toegenomen en het aantal varkens met 17450 stuks of 18 pet. Gemeentewerken. Het bouwen der Rijksdagnormaal- schoql vordert uitstekend,.:Het gebouw', is reeds onder de kap en aan de af werking is men inwendig reeds begon nen. Ook aan de haven is men reeds druk in de weer, de zuiger en baggermachines doen druk werk, terwijl men met de oever-verdediging bezig isde kom is geheel klaar en met de bestrating rondom is men begonnen. Naar wij bij geruchte vernemen zijn bij het baggeren minder prettige erva ringen opgedaan. De bodem schijnt op sommige plaatsen van zoodanige sa menstelling te zijn dat bij de diepe in graving in de havenvaart en den zeer grooten gronddruk op den westelijken oever door de ophoogingen de kade niet voldoende weerstand zal bieden althans hier en daar werden verzakkin gen aan den voet der kade waargeno men. Thans wordt een grondig onderzoek ingesteld om de noodige voorzieningen te kunnen treffen. Het is evenwel te voorzien dat de te nemen maatregelen met extra kosten voor de gemeentr- zullen gepaard gaan. Daartegenover zou echter staan dat deze extra werken ook de deugdelijkheid van het geheel zeer zouden ten goede komen. BAARDWIJK. Donderdagmiddag reed de vrouw van A. S. alhier op haar hondenkat door de veldsteeg om de koeien te gaan melken, toen ouverwachts haar hond op een andere toeschoot. De beide karren kwamen hierdoor in botsing n e1 het gevolg dat de vrouw achterover sloeg 011 onder de kar geraakte. Bij ingeroepen geneeskundige hulp bleek dat haar schouder uit elkaar was, SPRANG. De stemming voor een lid van den gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 31 Augustus VRIJH.-CAPPEL. Heden ZBterdagavoud en a.«. Woensdag zal alhier het Neder- landech Tooneel.'heater van den heer Hees- böen voorstellingen geven op het terrein gelegen tegenover het gemeentehuis. Toen Donderdagavond zekere vrouw van Beek, woonachtig op de Loonschendijk van Capelle over de Hoogevaart liniawaarts keerde, zakte zij op een gegeven oogenblik ineen en overleed plotseling. Toen om standers het zagen en hulp wilden bieden bleek dat het reeds te laat was. WASPIK. Heden werden in Hotel Tennen alhier de verpachtingen gehooden van het nagras vin den Maasmond. Er werden zeer hooge prijzen besteed. De. gemiddelde op brengst was f 50 per bonder, sommige, per- ceelen brachten hat tot f 60 per bunder. Ofschoon het a.s Zondag dit jaar geen kermis is, houden toch de a.g, ker mispotten Zaterdagavond of Zondagmorgen hau gewone uitkeering. Vooral in dezen duren lijd zal zoo'n aandeel in vele huis gezinnen dnbbel welkom zijn. Bovendien bestaat er voor mosder de vrouw nu ook minder geiaar, dat manlief een belangrijk deel der potcenten zal omzetten in sterken drank. Bij de verdeeling echter zal wel een stevig spatje worden genomen. RA AMS DONKSVEER. Vrijdagmiddag waren een paai jougens n de Prins Hendrik- straat aan 't vcchtso. Een der vechtersbazen greep een mes en verwondde den 12-jarigen B. zoodanig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Donderdagmiddag werden de bewoners van de Prins Hendrikstraat opgesahrikt door het geroep van j/Brand". De b&kkerij van den heer Wiercx stond in lichte laaie. Aanvankelijk liet de toestand zich ernstig aanzien De brandweer, die spoedig ter plaatse aanwezig was, slaagde er echter in, na twee aren harden arbeid, het voor te blus8chen. Een woord \an hulde voor het flinke optreden van onze spuitgasten is hier zeker niet misplaatst. Naar wij vernemen was de. heer Wiercx veizeketd tegen brandschade, De kindereD van d U. L. O.-klasse dar Chr. School maakten Vrijdag onder leiding va i heer Stoffels, een wandeling naar dc Rsestelbergen te Waalwijk. Al vroeg werd de reis aanvaaid. Natuurlijk was voor een flinken mondvoorraad gezorgd. OI de jo-igens genoten 's Avonds keerJe men in opgewekte stemming weer huiswaarts. DUSSEN. Openbare Verg. van den Raad der gemeente Dassen op Zaterdag 28 Aug, das namiddags te 4 nur. >1. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw- gekozen raadsleden. 2. Aanbieding van de rekeniüg van in komsten en uitgaven dienstjaar 1914. 3. Tijdelijke geldleening. 4. Ingekomen Siukken. 5. Hoofdelijke Omslag. In beslag genomen. Men meldt uit Oldenzaal Hedenmorgen 10 uur is door de douane na aankomst van den voor Duitschland bestemden goederentrein uit Amsterdam in beslag genomen 175 K.G. zoolleder en ongeveer 100 pond meel en rijst. De smokkelwaar was verborgen in kisteo bedekt door eenlge lagen ronacacao In bussen en afgezonden door een Amstei- damsche firma.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6