De Oorlog1. Binnenland. GEMENGD NIEUWS. heeft die zeek «ia het hoofdbestuur der posterijen te moeteo zenden. Van het hoofdbestuur is daarop een schrijven ontvangen, waarin werd medegedeeld dat een traktement van f 100.vol doende is. Ook is nog een schrijven ingekomen van Hoeser, houder van het hulptele foonkantoor te Dussen eveneens ver zoekende zijn salaris meer in overeen stemming te brengen met de werkzaam heden. De Voorzitter stelt voor geen ver hooging van traktement te geven, doch elk een subsidie toe te kennen voor buitengewone werkzaamheden groot f 25 per jaar zoolang de oorlogstoestand heeft geduurd en nog zal blijven duren. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Schrijven van J. Krützen en Th. Ml- chon resp. Voorzitter en secretaris van de Vereeniging van Gemeente-veld wachters in Noord-Brabant houdende verzoek de gemeenteveldwachters een duurtetoeslag te willen toekennen. De Voorzitter zegt dat hij met den inhoud van dit schrijven geheel accoord gaat en stelt daarom voor de veld wachters eveneens een subsidie toe te kennen van f 25.- Na eenige discussie wordt besloten dit voorstel aan te houden tot eene volgende vergadering. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering. BESOIjEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 30 Augus tus, des voormiddags ten 11 uur. Voorzitter Edelachtb. heer C. G. Ver- wiel. Ongeveer kwart over elf opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling van de ontvangst van de verordening houdende verbod van het voederen aan vee van rogge enz. Aangenomen voor kennisgeving. Schrijven van 't Kon. Nat. Steunco mité houdende verzoek de gemeentena ren tot geldelijke offervaardigheid aan te sporen, tevens verzoekende een be drag uit de openbare kas aan 't Steun comité te willen inzenden. De Voorzitter stelt voor een lijst te htten clrculeeren, waarop ieder kan tee kenen, wat hij daaraan wil geven, doch aan het verzoek om iets uit de openbare kas te geven, kan spr. niet voldoen. Spr. brengt nog in herinnering dat 't Kon. Nat. Steuncomité goed heeft ge holpen, toen verleden jaar in de ge meente een steuncomité werd opgericht. Het lid Both acht het van meer in vloed, wanneer eenige dames met een lijst rondgingen. De Voorzitter gaat hiermede gehee! accoord tn zal trachten een damesco mité te vormen. Schrijven van den Bond van gemeente veldwachters, houdende verzoek den veldwachter ia verband met de tegen woordige tijdsomstandigheden verhoo ging van salaris te verleenen. De Voorzitter stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar hij er van overtuigd is dat de salaris regeling op weinig plaatsen zoo goed is als in deze gemeente. Zonder bespreking wordt hiertoe be sloten. De Voorzitter zegt dat in verband met het desinfecteeren van boeken het hoofd der school hierop tegen is. Het lid Both heeft gehoord dat reeds zeer veel gemeenten hierbij zijn aange sloten. Het lid Groenen vindt het verkeerd, om hierbij niet aan te sluiten, daar bet toch juist te doen is om besmetting te voorkomen. Spr. is er voor om, wanneer 't de gemeente kan dragen, er zeker gebruik van te maken. Wordt besloten nog eenlgen tijd te wachten, om te zien of andere gemeen ten hierover tevreden zijn. 2. Aanbieding gemeente-rekening over 1914. Uit deze rekening blijkt dat de in komsten bedroegen f 12460,43, terwijl de uitgaven een bedrag uitmaken van f 10972,55'/s, zoodat er een batig saldo is van f 1488,07'/»- Zonder beraadslaging of stemming wordt de rekening nu goedgekeurd. Het agenda afgehandeld zijnde, vraagt het lid de Greeff of er nog iets komt van dien schutsboom. De Voorzitter zegt dat de stukken reeds zijn ingezonden, zoodat men over eenige dagen hiervan wel zal hooren. Het lid Groenen vraagt of er reeds stappen gedaan zijn om regeeringsvar- kens te krijgen, daar het werkvolk er geregeld naar vraagt. De Voorzitter deelt mede, dat hij zich gewend heeft tot Kaatsheuvel, die goed gevonden heeft samen te werken. Er zal nu getracht worden deze direct te krijgen. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering. Van het Oostelijke gezichtsterrein. BERLIJN, 30 Augustus. (Wolff.) Offi- cleele mededeeling van het groote hoofd kwartier Legergroep van Hindenburg. De troepen van generaal von Below zijn In gevecht gewikkeld om het brug- gehoofd ten Zuiden van Friedrichstadt. In de gevechten ten Oosten van de Njemen bereikte von Elchhorn de streek ten Noordoosten van Ollta, nog 1600 gevangenen werden gemaakt en kanon nen vermeesterd. In de richting van Grodno bestormden onze troepen Lipse aan de Bobr. De vijand werd tot op de Sldra terugge worpen. Onze troepen marcheerden door Sokalka. Op verschillende plaatsen bereikten wij den Oostrand van de bosschen ten Noordoosten en ten Oosten van Blaly- stock. Legergroep van Leopold van Beieren In het woud van Bialowicz wordt om den overgang van de boven-Narew ge streden. Duitsche en Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen van Woyrsch wierpen den vijand uit zijn stellingen bij Sucho- pol aan den Oostrand van het besch en bij Saerezowo terug. Er wordt bier scherp vervolgd. Legergroep von Mackensen. Om den terugtocht door het moeras gebied bij en ten Oosten van Pruzana mogelijk te maken, hebben de Russen gisteren op de linie Paldugno tot ten Zuiden van Kobryn nog eens tfen strijd aanvaard en zijn opnieuw geslagen, of schoon zij afdeelfngen, die reeds verder afgemarcheerd waren, weder in het ge vecht wierpen. De voortzetting van de Russische strijdwijze, die in de krijgsgeschiedenis van alle tijden zonder weerga is, nl. de bevolking van het eigen land tot be scherming van het vluchtende leger in vele duizendtallen, vooral uit vrouweo en kinderen bestaande, tegen onzen aanval op te drijven, heeft hun niets gebaat. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENËN, 30 Augustus. (Wolft Of- cieel bericht uit het groote hoofdkwar tier De legers van de generaals Pflanzer Baltin en Bothmer zijn gisteren tot aan de Strypa (zijrivier van de Dojestr, ten Oosten van de Zlota Lipa) doorgedron gen. De vijand heeft bij herhaling getracht onze vervolging te stuiteD, doch is overal teruggedreven. Buitengewoon hevigen tegenstand hebben onze troepen aan den benedenloop van de Koropiec (een zijriviertje tusschen de Zlota Llpa en de Strypa) moeten breken, De troepen van generaal Boehm Er- molll zijn ten Oosten van Zloc?ow en op een van Blaly Kamien (ten Noorden van ZIoczow aan den bovenloop van de Boeg) over Toporow (ten Oosten van Kamlonka Strumilowa) naar Radzlechow (ten N. van Toporow) loopende lija op sterk bezette stellingen gestuit. Zij hebben daar den vijand aangevallen en op ver scheidene punten van bet front terug geworpen. In Wolhynië hebben onze tegen Luck oprukkende strijdkrachten opnieuw ter rein gewonnenSwiniuchy (ten Z. W. van Luck) en andere taal verdedigde plaatsen zijn den vijand ontnomen. De in het Bialoweskaja Puzcza (het oerwoud van Bialowicz) strijdende Oos- tenrijksche troepen hebben de Russen bij Szeieszowo verslagen en vervolgen hen naar Pruszany (ten Oosten van het woud van Bialowicz). Van het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 30 Augustus. (Wolff). O- ficleel bericht uit het groote hoofdkwar tier Gisteren hebben de Italianen op het geheele front in de kuststreek een artil lerievuur van afwisselende kraeht onder houden. Op terscheidene plaatsen heeft de infanterie getracht onze stellingen te naderen. Kleine aanvallen werden als gewoonljjk afgeslagen. In de Karinthische en de Tyroolsche grensstreek is de toestand onveranderd. De Dardetnellen. KONSTANTINOPEL, 30 Augustus. (Wolft.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De vijand heeft op 28 dezer zijn aanvallen van 26 en 27 dezer in het gebied van Anaforta hervat. De vijan delijke aanvallen waren de laatste drie dagen bij uitstek hardnekkig. De vijand !s niettemin volkomen teruggeslagen en leeft ontzaglijke verliezen geleden. Wij lebben door tegenaanvallen eenige, in ons centrum gelegen loopgraven, die door den vijand waren bezet, heroverd en de bezetting in het gevecht gedood. De laatste twee dagen zijn van den vijand 10.000 man gesneuveld. Onze verliezen zijn, daarbij vergeleken, gering. Onze vliegtuigen, deelnemend aan den strijd, hebben met goed gevolg bommen op de vijandelijke stellingen en kampen geworpen. Overigens niets van belang. Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 30 Augustus. (P. T. A.) Mededeeling van den generalen staf Om de stellingea ten Westen van Friedrichstadt werden de gevechten in den loop van den 28sten en den 30sten metonvermlnderde hardnekkigheid voort gezet. Bij de ontwikkeling van hunne operaties voerden de Duitschers gelijk tijdige aanvallen uit tegen onze troepen langs deo spoorwegsector Gross-Eckau- Neugut en tegen het dorp Blrsgaln (ton Noorden van den spoorweg. Red.) In de richting van Dwinsk (Duoaburg) geen belangrijke veraoderiugen. Op enkele punten gingen onze troepen tot het ofiensief over. In de richting van Wilna worden de gevechten ongeveer op hetzelfde front voortgezet. Nadat de vijand in de streek van Olita op den rechteroever van de Njemen was gekomen, trachtte hij den 29sten in de richting van Orany (ten Z. O. van Olita, aan de Merltsjaukal Red.) vooruit te komen. Op het overige front langs de midden- Njemen en naar het Zuiden tot de rivier de Orlpiat zetten onze legers hun terug tocht voort onder dekking van de achter hoeden. Deze sloegen in den loop van den 28sten een reeks aanvallen der Duitschers iu de buurt van Lipsk af en brachten den vijand groote verliezen toe- Verder naar het Zuiden hielden onze achterhoeden het hardnekkige offensief van sterke vijandelijke strijdkrachten uit Westelijke richting op het front Pruzana- Horodec (Horodec ligt ten Oosten van Kobryn am het Dnjepr-Boegkanaal. Red.) In de streek van Wladimir Wolynsky heeft de vijand, nadat hij de opstelling had gewijzigd, in den nacht van den 29sten met zeer sterke strijdkrachten zijn offensief in de richting van Wladimir Wolynsky naar Luzk voortgezet. Ten Noorden van laatstgenoemde plaats ont wikkelen zich gevechten op beide oevers van de Styr. BERLIJN, 31 Augustus. (Wolft.) Offi- cieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier Legergroep von Hindenburg: De strijd om het bruggehoofd ten Z. vaa Friedrichstadt duurt voort. Ten Oosten van de Njemen dringen onze troepen op naar den spoorweg van Grodno naar Wilna2600 gevaogenen vielen In onze handen. Op het Westfront van Grodno werd de streek van Nowy Dwor en Kusdlca bereikt. Bij Gorodok en aan den oostrand van het bosch van Bialowicz gaf de vijand voor onze a'anvallen zijn stellingen prijs. Legergroep van Leopold van Beleren. De overgangen over do Boven-Narew zijn op onderscheidene plaatsen reeds geforceerd. De rechtervleugel van deze groep rukt op Pruzana aan. Legergroep van von Mackensen. Ia de vervolging bereikten wii de Muchawice. De vijandelijke achterhoede werd verdreven. Wij maakten 3700 ge vangenen. Op het Zuidoostelijk oorlogsterrein werd der vervolging van de Dultsch— Oostenrijksche troepen, die ten Noorden van Brzezany waren doorgebroken aan de Strypa hier en daar door tegenaan vallen van sterke Russische strijdkrachten opgehouden. De terugtocht der Russen. Nog steeds wordt de terugtocht van de Russische troepen naar het oosten voortgezet en het is van belang, dat nu ook beweging op de belde vleugels van het front blijkt te komen, het meest in het zuiden in Galicië, waar het front langen tijd onbeweeglijk heeft gestaan. Het was trouwens te verwachten, dat de druk, dien de Duitsche en Oostenrijksche legers in Wolhynië uitoefenen, van in vloed zou zijn op de in Galicië aan de Zlota Lipa en de Dnjestr. nog stand houdende Russische legers. De Zlota Lipa is de ten oosten van Lemberg naar het zuiden stroomende rivier, die in de Dnjestr uitloopt. De stafberlchten stem men ten aanzien van wat hier gebeurd is, in dieo zin overeen, dat het Russische front doorbroken is en dat de centralen de Russen van den linkeroever van de Zlota Lipa hebben verdreven. Het middelpunt van den strijd vormde Brze zany, de aan de Zlota Lipa gelegen stad ten zuidooston van Lemberg. De geheele lengte van het Russische front, dat tot wijken werd gebracht, wordt door de Oostenrijkers als 250 K M. opgegeven er zouden bij de hardnekkige gevechten meer dan 10.000 Russen als gevangenen in banden der centralen gevallen zijn. De terugtocht der Russen wordt overal aangeduid door brandende dorpen en verwoeste plaatsen. Vermoedelijk zullen de centralen nu wel trachten de Russen geheel uit Oost-Galicië te verdrijven. Reeds trekken de centralen door Pod- hajee, een plaatsje, dat ten zuidoosten van Brzezany, eenige kilometers ten oosten van de Zlota Lipa ligt. Meer noordelijk, halfweg tusscbea Lemberg en Tarnopol, ligt de stad Zlocsow. Deze is door de Russen op hun terugtocht ia braad gostoken en nu door de ccntr&lea bezet, die fhans Óp weg zijn naar het oostelijker gelegen Zborow. De legers der centralen strijden hier op het veld van een der grootste veld slagen, welke bij het begin van den oorlog ten oosten en ten zuidoosten van Lemberg werden geleverd. Overigens gebeurt hier juist het om gekeerde, van wat er in begin van des oorlog geschiedde. Toen kwamen de Russen door het dal vau de Styr o.a. op Lemberg af, thans willen de centralen door hetzelfde dal naar het noorden dringen. In het Styr-dal, in het zuiden van het Russische gobied, ligt de in de jongste stafberichten herhaaldelijk ge noemde stad Luzk. En het zijn juist de aanvallen, die Duitschers en Oosten rijkers in de buurt van Luzk hebben gedaan, die de Russen in Galicië tot wijken hebben gedwongen. De Russi sche staf beweert, dat de vijand met het offensief den kant vau Luzk uit een omsiogeling beoogde van de rechterflank der nog in Galicië staande Russische legers. Ten noorden en ten westen van Luzk trachtten de Russen zich dan ook met kracht te weer te stellen, doch niet met blijvend succes, want Tortsjin, dat teo westen van Luzk ligt, is reeds in handen der centralen. Dit betreft het operatiegebied ten Z. van de Pripet-moerassen, die zich, naar men weet, ten oosten van Brest Litowsk uitstrekken. Ten noorden van dit moe rasgebied, vlak ten oosten van Brest Litowsk concentreeren de aanvallen der centralen zich op de stad Kobrin. Zoowel van het Westen als van het Zuiden rukken zij op die stad, waar de spoorweg van Brest Litowsk zich in een noorde lijken en een zuidelijken tak verdeelt, aan. Ten noorden van den spoorweg van Brest Litowsk naar Kobrin maken de centralen goede vorderingen. Bij het door de Russen in brand gestoken en ontruimde Kamieniec Litowska zijn de Russen weer uit hun stellingen geworpen. Door deze actie van de centralen in het noorden staan den Russen bij Kowel nog slechts de naar het oosten voerende wegen open. Kamieniec Litowska en het oostelijker gelegen Sjeresjowo, dat door Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen moet zijn bereikt, liggen ten Z. van het oerwoud vau Bjelowjesh. Aan den noordkant van het oerwoud hebben de Duitschers de stad Narew bezet en zijn verder oostelijk tot Narewka, in het woud zelf, doorge drongen. Vlak ten oosten van Bia!y3tok werd Grodek bereikt. Van de oorspronkelijk aangegeven terugtochtsllole der Kussen is alleen de vesting Grodao nog niet gevallen. De Duitschers hebben intusschen bet woud gebied van Augustowo achter zich zoodat de vesting wel gevaar zal gaan loopen. De vesting Grcdno heeft trouwens den opmarsch der Duitsche troepen niet tegengehouden, want het door ben be reikte Dombrowo ligt ten oosten van Grodno. Zoo ziet men dus, dat Grodno in het westen bedreigd en in het zuiden en oosten reeds afgesloten is. Ook Id het noorden wordt de insluitende ring steeds nauwer. Ten zuidoosten van Kow- no rukt een Duitsch leger zegevierend op, nadat de hardnekkige tegenstand der Russen gebroken is. Behalve Grodno komt daardoor ook het ten oosten van Kowno gelegen spoorwegknooppunt Wil na in gevaar. Op den uitersten linkervleugel van de legers der centralen, ten zuiden van Riga, beweren de Duitschers ten slotte de Russen ten noordoosten van Bausk en Schöoberg teruggeworpen te hebben, meer dan 2000 Russen gevangen geuo- men en twee kanonnen en negen machi negeweren buitgemaakt te hebben. Vergoeding wegens kostwinnerschap. De provinciale commissie van voor lichting voor dit gewest inzake bezwaar schriften omtrent vergoedingen voor kostwinnerschap van dienstplichtigen be staat uit de heeren V. van den Heuvel, lid van Gedeputeerde Staten. A. N. Fleskens, lid van de Tweede Kamer, beiden te Geldropen J. van Rijzewijk, voorzitter van het R. K. Vakbureau te Tilburg. Bij kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Oosterhout jhr. T. R. J. B. vau Grotenhuis van Onstein. Legering gedurende den winter De opperbevelhebber van land-en zee macht heeft den hoofdintendant geschre ven >In verband met het naderende koude jaargetijde acht ik het noodig er U H. E. G. op te wijzen, dat het mijn wensch is, dat alle troepen, die thans nog in stroo logeren, dezen winter van stroo- zakken worden voorzien. Bij de voorstellen ter verbetering van de legering geeft een der divisie- commandanten in overweging, voor de onderofficieren kribben beschikbaar te stellen, voor zooverre zulks nog niet is geschied. Ik heb de eer u te verzoeken mij in te lichten, in hoeverre aan daar toe door de commandanten der treepen- atJeeliogen aan u rechtstreeks te richten aanvragen, uwerzijds zou kunnen worden voldaan. Tevens gelieve u mij mede te deelen, of, voor den a.s, winter, de hoeveelheid dekens voldoende zal zijn. Met de uit breiding van het leger sedert den vori- gen winter met een sterkte van onge veer 70 000 man, dient rekening te wor den gehouden, terwijl van inkwartiering bij de inwoners, althans van nieuw ge vormde afdeellngen, zoo weinig mogelijk sprake zal mogen wezen.' Ernstige mishandeling. Men schrijft uit Utrecht Zaterdagavond' heeft in de kazerne van het 36e Landweer-Bataljon (grena diers) aan de Kroezelaan, een ernstig vergrijp tegen de krijgstucht plaats ge had, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De sergeant van N., gaf den soldaat Kok V., die onder den invloed van ster ken drank verkeerde, een berisping, waarop de laatste den sergeant brutaal antwoordde en hem de woorden toe voegde «wat let me, of ik steek je aa* 't mes.' »Dat durf je niet', voegde de ser geant den weerspannige toe, waarop V. den sergeant met een koksmes een snede over zijn arm gaf van 10 c.M lang, een steek in de borst en een in het gezicht. Vreeselijk bloedende werd de sergeant per brandcard naar het hospitaal ver voerd. De dader werd gearresteerd. - In den nacht van Zaterdag op Zondag maakte een huzaar het te Mid delburg een viertal burgers, terwijl hij onder den invloed van draak was, lastig. Het viertal ging den soldaat te lijf, waarbij deze «enige hevig» bloedende snijwonden aan het hoofd opliep én hem ook de schelp vaa het rechteroor werd doorgesneden. Op het hulpgeroep was de politie spoedig ter plaatse, die den gewonde naar het bureau overbracht, waar hij door een geneesheer werd ver bonden, om vervolgens op diens last naar het militair hospitaal te worden overge bracht. De 27-jarlge werkman J. L., die werd aangehouden, bekende de mishan deling te hebben gepleegd. Hij is in arrest gesteld. Een Drama. Te Leeuwarden wordt sedert 20 dezer de onderwijzer S. IJ. vermistzonder iemand zijn voornemen te hebben me degedeeld, is hij vertrokken. Hij moet ten gevolge van het sterk studeeren hij had kort te vpren het schriftelijk gedeelte van het examen voor de akte Dultsch afgelegd in een overspannen toestand hebben verkeerd. Een nader bericht meldt, dat het lijk van den vermiste in de Zuiderzee ge vonden en te Urk door de aldaar ge- stationncerde torpedoboot >Makjan« is aangebracht. Uit de daarop gevonden papieren bleek, dat de drenkeling de onderwijzer S. IJ. uit Leeuwarden was. Ruim 27 gulden aan geld werd op het lijk, dat geen teekenen van geweld ver toonde, gevonden. Het horloge stond op 10 min. vóór negen. (N. v. d. D.) Overreden. Op de spoorbaan bij Bussum is van morgen het lijk gevonden van een pol- derweiker bij de stationswerken. Brand. Van Zaterdag op Zondagnacht is te Tilburg een blok van vier woningen, toebeboorende aan Nuitjes, afgebrand. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt deels de schade. >(Hbl.)« Gisteravond is te Leeuwarden een rijtuig iu het Vliet geraakt. Van de vijf inzittenden is de architect de heer B. verdronken. De heer C., uit Warga, is gisteren bij het redden van een vriend, die met een kano was omgeslagen, verdronken. In de Krommen Rijn, onder Cothen is Zondagavond het 10-jarig zoontje van den heer C. H. te water geraakt en ver dronken. Ongelukken. Gisternamiddag is een 17-jarfge jongen lit V-Gravenhage bij het baden in zee, ter hoogte vau het VerverschiDgskanaaUe 8che- veoingen verdronken. Zijn broer, oen 19- jarige jongen, die zich eveneens te ver in zee gewasgd had, liep ook gevaar te ver. drinken. In bewnsteloossn toestand werd hg aan het strand gebracht. Nadat by deien jongeling na eenigen tijd de levensgeesten weer waren opgewekt, werd gij raar 't ge meenteziekenhuis in Den Haag vervoerd. Een soldaat te Wassenaar, die in see zou gaan zwemmen is blykbaar, na^sich wat ver te hebben gewaagd, door den vloed ver rast. Vruchteloos trachtte een korporaal hem nog to redden. De man is verdronken. Gistermiddag is het 9-jarig kind van H te Princeuhags door de stoomtram overreden en. gedood. Het lijk van den negenjarigen jongen uit de Boerensteeg te Haarlem, die sn- dert Maandag vermist werd, ls glsternn» middag opgovlscht uit het Spaarno, tun*

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2