Nummer 73 Donderdag 9 September 1915 38e Jaar Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadlwi|ksche Stoomdrukken! Antoon Tielen, Eerste Blad. Gemeenteraadsvergaderingen. ËLËtm Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BEKENDMAKING FEUILLETON. Telefoonnummer 88. Telegram-Ad an: ECHO. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren ontvangen de nog voor dien da tum verschijnende nummers gratis Waalwijksciic en Langslraatscbe Courant, Dit Blad verschijnt "Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 8 maanden f0.wö. ?ran<'0 per post door het geheele ryk f0.90 Brieveningebonden stukken gelden eer «ranco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Prijs dkk AnvsKTiimfiN 10 cent per regel; minimam 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Ad verten tiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en idvertenties bij abonnement worden speciale xoer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Commissie van voorlichting nopens bezwaarschriften in zake vergoeding wegens kostwinner schap. (Kon besluit van 17 Augustus 1915, No. 34 en beschikking van den minister van Oorlog van 24 Augustus d. a. v. afd. Dienstplicht, No 468 L) Ba Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt het volgendo Ier kennis van belanghebbenden: Voor elke provincie wordt met iDgang van 1 September 1915 voor den verderen duur van den huidigen mobili&atietoesland, of voor zooveel langer als door de Koningin noodig wordt geacht, een commissie ingesteld ten einde de Ministers Van Oorlog en Marine, ieder voor zooveel hem betreft, te dienen van voorlichting in zake vergoeding wegens kostwinnerschap vbd dienst- plichttgen bij de militie, de landweer en den landstorm. Voor deze gemeente i9 die commissie gevestigd te 's BERTOGKNBOSCH. De bezwaarschriften worden ingediend door tu8"cbenkomnt van bovenbedoelde commissie en worden gericht: aan den Miuister van Oorlog, zoo de betrokken dienstplichtigen behooren tot de militie te land, de landweer of dera landstorm; aan den Minister van Marine, zoo de dienst plichtige behoort tot de zeemilitie. Bezwaarschriften welke rechtstreeks aan den Minister zijn ingediend, worden door den Minister voor zooveel noodig aan de commissie van voor lichting gez mrien. De commissie zal een nauwkeurig onderzoek instellen, nopens hetgeen in het bezwaarschrift wordt aangevoerd, voor zoover het aangevoerde voor het onderzoek in aanmeiking kan komen. Zij kan een persoonlijk onderzoek doen instellen ter woonplaats of verblijfplaats van het gezin of den persoon, betrokken bij de aanvraag om vergoeding, welke bet bezwaarschrift geldt. Dit persoonlijk onderzoek heeft plaats door den secretaris der commissie. Wanneer de woonplaats of verblijfplaats *au het geziü of den persoon, betrokken bij de aanvraag om vergoeding, welke het bezwaarschrift geldt, buitenslands is gelegen, heeft geen per sooolijk onderzoek plaat6. Omtrent haar bevindingen naar aanleiding van Vaa »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." het bezwaarschrift, zal de commissie aan den betrokken Minister een rapport uitbrengen, waarin tevens haar oordeel is vermeld. Waalwijk, den 27 Augustus 1914. De B irgemeester voornoemd, Th de Surmoxt de Bas Smeele. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 7 Septern- des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer van Be- souw. Ruim 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig het lid Elias. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde de volgende punten 1. Installatie der nieuw benoemde raadsleden. Nadat de nieuw gekozen leden de heeren M. Zacht, C. Roestenberg en A. van Kuijk in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden hebben afgelegd, verklaart deze hen voor geïnstalleerd, terwijl hij hen tevens feliciteert met het in hen gestelde ver trouwen, en hoopt dat zij de belangen der gemeente zullen blijven behartigen. 2. Verkiezing van 'n wethouder (aftr. Verster). Bij de gehouden stemming bleek dat de heer Verster met algemeene stem- is herkozen. De Voorzitter wenscht Wethouder Verster geluk met het in hem gestelde verstrouwen en spreekt de hoop uit dat hij deze functie nog lang zal mogen blijven vervullen. Wethouder Verster dankt de leden voor het in hem gestelde vertrouwen. 3. Vaststelling gemeenterekening dienstjaar 1914. De Voorzitter verzoekt de Commissie haar rapport hierover te willen uitbren gen. Namens de Commissie zegt het lid de Bresser dat de rekening geheel in orde is bevonden zooa's deze Is aange boden en adviseert de Commissie deze aldus vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe 1L) XII, besloten. 4. Oproeping van onderwijzend perso neel voor de School in >de Moer'. De Voorzitter zegt dat, zooals de leden weten, de school in de Moer voor Januari klaar moet zijn zoodat deze op 15 Januari betrokken kan worden. Spr. heeft aan deo schoolopziener advies gevraagd omtrent de vaststelling van salaris en stelt in verband hiermede om het hoofd der school f 100. boven het minimum te geven, terwijl hij kan komen tot f 1150,Ook heeft de heer v. Oppenraay fn overweging gegeven, zegt spr. dat de akte landbouw daarbij is inbegrepen, waarvoor spr. nog eene vergoeding wil geven van f 50,zoodat het maximum salaris dan wordt f 12 "'O. Het lid Rijken acht het ook gewenscht dat er iemand benoemd wordt die in het bezit is van akte landbouw hetgeen het lid v. d. Heuvel ook verkieselijker vindt. Hel lid Roestenberg ls het met het lid Rtjken eens dat akte landbouw ge wenscht was, spr. w.enschte echter te weten, wanneer een cursus in den land- bouwwordt gegeven, en ook of de subsidie die 't rijk hiervoor geeft, aan de gemeente komt. De Voorzitter zegt dat die subsidie ten goede komt aan den onderwijzer. Het lid Rijken stelt de vraag of de gemeente met een salaris van f1150, klaar zal komen. De Voorzitter gelooft het zeker, wijl het Hoofd der Schooi ook nog vrije woning heeft spr. is er echter ook voor dat akte landbouw als aanbeve'ing zal strekken. Het lid Roestenberg vreest dat er niet veel sollicitanten zullen komen in dien het Hoofd der School niet hooger kan komen dan f 1200. De Voorzitter merkt nog op dat 't er heel gemakkelijk is, wijl er hoogstens 42 kinderen zijn. Het lid Roestenberg zegt, wanneer 't Hoofd volgens zijn stand moet leven het salaris niet hoog is. Spr. noemt het den weg versperren om te sollici- teeren. Het lid v. d. Heuvel zegt dat men dit later altijd nog kan herzien, terwijl er ook een maatstaf moet zijn in ver band met de gemeente Kaatsheuvel. Het lid Rijken vindt dit traktement ook nog al weinig, daar men juist akte landbouw als hoofdzaak dient te be schouwen. Het lid Roestenberg vindt een salaris van f 24,per week voor een Hoofd der school tegenwoordig beslist te laag. De Voorzitter vraagt of men dan het salaris moet wijzigen Spr. merkt echter op dat men dan in een heele verkeerde verhouding zal komen. Het lid Roestenberg stelt nu voor een maximum te geven van f 1300. Het >id de Bresser zegt dat men al tijd nog kan zien wanneer er niet vol doende solicitanten zijn. De gemeente zegt spr. geeft toch altijd nog f 100. boven het minimum. Het lid Roestenberg merkt nog op, dat 't een groot verschil is de Loonsche Moer of de gemeente. De Voorzitter vraagt wie het voorstel van het lid Roestenberg steunt. De le den Rijken eD Zacht wenschen het voor stel te steunen. Bij het In omvraag brengen van het voorstel Roestenberg bleek dat er van de 11 stemmen zich 6 voor en 6 tegen verklaarden, zoodat dit punt wordt aan gehouden tot eene volgende vergadering. 5. Wijziging salarisregeling van on derwijzers- De Voorzitter leest een schrijven oor onderteekend door eenige onder wijzers houdende verzoek voor de land- stormplichtigen wat betreft de salaris- egellng dezelfde gunstige bepaling op te nemen als voor hen die reeds onder de wapenen zijn. Met algem ene stemmen wordt be sloten in de salarisregeling ook in te lasschen >Ook landstormpllchtlgen<. 6. Voorstel vergoeding voor buitenge wone werkzaamheden tarwebroodrege ling, varkensvleeschregeling enz. De Voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen een post van f 200,op de jegrooting te brengen om de ambte naren, die daarmede belast zijn, eene vergoeding te geven. Het lid Roestenberg meent dat de gemeente dan ia moeilijkheden zal ko men met het overige personeel, daar anderen ook druk werk hebben gehad. Dc Voorzitter vraagt waarom aan ambtenaren vergoeding te geven, als Desa stelde zich in postuur en streek zich over den licht-grijzenden baard. AU oud-testamentisoh karakter, ant woordde hij trotecb. Joban lachte. Dan doet het mij leed, zeide hij. Ik ben geen historieschilder. Ik schilder meer moderne tafereelen. O, ook in dit opzicht zon ik n van dienst kunnen zija. Het spijt mij, maar ik heb geen mannelyk model noodig. Mag ik n misschien mijn adres geven P Dat kont ge doen. Da vreemde man baalde een kaartje te voorschijn, dat by aan Johan ter hand stelde De schilder las .*o Karei Weermao, Jacob' straat no. 55 Dank n, zeide hij ik zal aan n denken, •wanneer ik een model noodig heb. Hij stak bet kaartje in den zak. Het voor tkomen van dezen man met zyn loerenden blik beviel hem niet Hij groette even en snelde de 4rap naar zyn woning op. 'De vreemde keek hem opmerkzaam na alsof hy zich de verschijning, de bewegingen en deD gang van den jongen konstenaar nauwkeurig in het geheugen wilde prenten. Dan knikte hij eenige malen met innerlijke bevrediging met het hoofd, mompelde eenige onverstaan bare woorden en verwijderde zich met bijna onhoorbare, Bluipende schreden. De drogist Ednard Schnlz had tot model kunnen dienen voor den apotheker in «Romeo en Julia", zoo mager, zoo bleek en beenderig was zijn gestalte, zoo armialig zijn uiterlijke verschijning, zoo zwartgallig zijn wereldbe schouwing. Emma Penkert, de zuster van Jo han, had bet niet pleizterig in het huwelijk met dezou zoowel geestelijk als lichamelijk ziekelijke!) man, die zijn ideaal, nog eenmaal beiitter te worden van een voorname apotheek, maar niet bereiken kap. Ziet gü, Emma, zeide bij eens in 'n zeer ontstemde bui ons vroege huwelijk draagt er de schuld van, dat wij thans id dezen rom- melwiakel moeten zitten, die opgepropt is met verf, lak, olie, spiritus en andere chemicaliën, welke renk iemand den adem beneemt, Wan neer wij nog vijf jaar hadden gewacht, sou ik examen voor apotheker hebben gedaan en za ten wij nu misschien iu eeo prachtige zaak als ryke lui, die zonder zorg koDden leven in plaats van hier dag aan dag de menscben te moeten helpeu aan een dubbeltje spiritus of voor twintig oenten olie. Met zijn morsige vingers streek bij door het borstelige, roodbruine baar, dat als de manen van een leenw zyn mager, aapachtig geziebt omgafzijn vrouw zuchtte en boog zich dieper over baar naaiwerk. Daar klonk de bel aan de winkeldeur en een in een man tal gehulde gestalte trad bin nen. De kleine drogist keek. O zijt gy het, Joban, riep hy. Laat gy u eindnlyk weer eens zien Vergeef me, antwoordde de Bchilder la chend, dat ik u ia den laatsteB tijd zoo zelden bezocht heb. Ik had bet zoo druk. Zooveel te beter voor u, meende Ednzrd Schal* gelijkmoedig. Wilt ge Eaimi niet goe den dag zeggen? Zij ia in de achterkamer? Juist op dit oogenblik trad Emma den win kel binnen, daar aij de stem baars broeders bad geboord. Zy rsikte Johan de band. Hoe vaat hst met moeder Dank, u zeer goed. Ik moest u van haar groeten. Blyft gy by ons oten. Ik heb al gegeten. Een vlas bier drink je toch wel Ja, wanneer ik u geen moeite veroorzaak. Kom, Ednard, gij kunt nu uw werk wel laten rusten hst is cegan uur. Kom mot ons mee naar da achterkamer, dan zal ik een krmk bier laten halen. Goed, dan zal ik intusscheu even myn banden wasscbeo. Na korten tyd zat men gezellig in de ach terkamer bysen. Ednard Schnlz rookte verge noegd zyn lange pijp en praatte over zijn on dervinding, terwijl Johan niet zeer aandaehtig luisterde. Gy zult met uw proefnemingen nog bloedvergiftiging krygen, zeide Emma bezorgd. Denk eens aan, Joban, dat Ednard proeven neemt met de scherpste vergiften. Hebt gij vergitten in uw winkel? vroeg Joban. opmerkzamer wordend. Natuurlijk, antwoordde de drogist laohend. Alles wat gij verlangtarsenicum, strychnine, morphine. En verkoopt gij deze vergiften ook? Dat ls een netelige zaak, antwoordde Ednard Scbula met de vingers door zyn baar Htrykend. Eigenlijk mag ik het niet doen alleen volgens reoept en ik verkoop ook niet aan iedereen vergift, maar wel ale er een dokter of een ander vertrouwd persoon om komt. Hebt gy iu den laats en tyd vergift verkocht Drommels, gy zjjt tooh geen politiespion lachte de drogist. Dat niet. antwoordde Johan eveneens lachend. Maar gij herinnert u wei, boe ik my voor de ongelukkige zaak van Clara von Helden interesseer, die beschuldigd wordt van vergiftiging der kinderen barer stiefzuster Ja, ja, gij kent die jongedame. Ik wil het u nu wel bekenner, zeide Johan iu lichte verlegenheid, dat Clara van Helden eu ik elkander liefhebben. Ba, ik ducht bet wel U sol het nu duidelijk zfjn, dat mij bet lot vau Clara na aan het hart ligt. Ik boud haar natuurlijk voor onschuldig. Zelfs na hetgeen de dagbladen geschre schreven hebben. zij er niets voor doen Het lid v. d. Heuvel wil dit aan B. eo W. overlaten, doch men dient alleen onder de oogen te zien, wie die meer dere werkzaamheden hebben verricht. Het lid Roestenberg Is er voor ande ren vöor meerdere werkzaamheden ook vergoeding te geven. De V orzitter zegt dat andere amb tenaren dan ook zullen komeo, doch allen zijn hiervoor niet geschikt meent Spr. Volgens Spr. zou men dan nie mand meer buitengewone werkzaamhe den moeten laten verrichten, doch hier voor ambtenaren aanstellen. Het lid Roestenberg zegt dat, wan neer er 3 zijn men er ook 3 moet ver goeden. De Voorzitter merkt op dat het lid Roestenberg zijn voorstel verbindt met een vroeger voorstel. De Voorzitter stelt de beide Wethou ders nu voor het voorstel vao B. ea W. in te trekken waartoe wordt besloten. 7. Schrijven van het Kou. Nat. Steun comité houdende verzoek de gemeente naren tot het brengen van een geldelijk offer aan te sporen, tevens verzoekende een bedrag uit de openbare kas aan het Steuncomité in te zeoden. De Voorzitter zegt dat hij aan zijn verplichting heeft voldaan, door het stuk voor te lezen, terwijl hij verder dit schrijven den leden aanbeveelt. Het li 3 v. d. Heuvel zou wenschen dat er enkele dames werden aange zocht die een collecte hielden, hetgeen misschien wel in goede aarde zou vallen. De Voorzitter zegt dat het juist voor die menschen geldt, die dit jaar goede winsten hebben gemaakt. Het lid Roestenberg stelt voor eene Commissie te benoemen, die enkele ge meentenaren bezocht. De Voorzitter vraagt of die heeren zich er mede willen belasten, die de gemeenterekening hebben nagezien. Het lid de Bresser zag liever, dat hiervoor een ander werd benoemd. De Voorzitter zegt dat hij met het Dagel Bestuur zal overwegen of er iets op te vinden ls. 8. Schrijven van het Hoofd der School te Kaatsheuvel houdende dank betuiging voor de vergoeding van het gemis van zijn tuin. Maar ik bid u, zwager ilen kan nooit zeggen, hoe het met een zaak gelegen is. Morphine kau meu zich ge makkelijk verscbaffeu. Dokters achrijvtu het voor tegen slapeloosheid eenige weken ge leden was er een arts bij my, dio inorpbine voor een patiënte koobt. Een arts Hoe heet hy Ik weet het niet meer. Maar ik kan bet in mijn kasboek nazien op welken dag ik het vergift bob verkocht. Het komt niet dikwijls voor, dat ik bet iu zulk een hoeveelheid verkoop, daarom herinner ik het my zoo nauwkeurig. Joban geraakte iu koortsoohtige opgewon- heid. Zou eeo toeval bem bier op het spoor helpen Wilt gij het misschien eens even nazien Wat zijt ge opgewonden, zwager. Maar als ik er u mee van dienst kan zyn, waarom niet? Emma. haal my bet kasboek eens. Hij bladerde eenigen tyd in bet boek. Jo han volgde elk zijner bewegingen in de groot ste spanning. Het moet in het begin van November geweest zijn juist bier staat bet den 9<m November voor f 1.60 morphine de kooper maakte zioh bekend als dokter Zijn naam Dien beb ik niet opgeschreven. O, boe jammer Maar ik begryp niet, Joban - Zoudt gij dien heer weer herkennen Ik geloof het wel. Br komen niet veel dokters bij mij. Was zijn naam dr. Middelwald? Ik denk bet wel, dat dit zijn naam was. Maar ik begryp niet Deze dr. Middelwald is huisdokter bij kapitein Von Oldekammer. Wanneer by morphine bij u koobt, dan beeft by die aan mevrouw Von Oldekammer geaeven. Hoe weet gy dat? Hij kan se ook aan een onderen patiëot gegeven hebben. Je, me- joffrouw Van Helden kau het zelfs wel vbd nem hebben gekregen. Onmogelijk Op deze wereld is alles mogelyk. Joban sprong op en ging opgewonden in de kamer heen en weer. Wild stormden allerlei geduchten door zijn hoofd. Het was jammer, dat het nu reeds tien uur in den avond was, zoodut hij zijn vriend, advocaat Mewes, niet meer kon opzoeken. Maar den volgenden cnor- geu wilde by direot naar bem toegaan en hem mededeelen, wat by had ontdekt. Hy greep hoed ec manttl en wilde heensnellen, maar zyn zwager hield hem vast. Nog één woord, mijn jongen, zeide hij zeer ernstig. Gy schynt de mededeeling, wel ke ik u argloos deed, aan de groote klok te willen hangen, maar ik verzobk u mij als 't u blieft buiten deze zaak te houden. Ik wil met bet gerecht niets te doen hebben ea soa my tot het allernoodzakelijkste bopulen, wan neer men van mij iets wilde weten. Maar het gaat hier om de onschuld van een mensoh, van een jong meisje, dat ik lietbeb. Het gaat hier om mijn eigen welzijn en dat van mijn gezin, antwoordde de kleine drogist zeer ernstig. Wanneer men m$ nawyst, omdat ik vergiften verkoop, dan b u ik ge— ruineerd. Bedenk dat wel, voor gij deze ge schiedenis voor bet gereobt vertelt. Ten slotte zou ik nog indirect de schuld aan de vergif tiging der kinderen hebbin I Ik mag daar niets van bekend maken heelemaal niets VerBtaat gy my Maak u tooh niet zoo bezorgd, lieve man, xeide Emma. Zoover is het nog niet en Johan zal bij verder nadenken z«lf inzien boe zyn verdenking van allen grond is ontbloot. Er is inderdaad geen reden voor om zich zoo warm te maken, zeide Joban, boewei by innerlijk aan een hevige onrust ten prooi was. Wij zullen elkander nog weieens over deze zaak spreken, waarde zwager* Voor beden goeden nacht. Hy reikte den vertoornden drogist de hand, welke deze, eenige v oorden mompelend, die zijn miSDoegcu te kennen gaven, vluchtig drukte. Daarop verliet JohaD, vetgezeld van Emma de aohterkamer. In den kleinen winkel bleef de jonge kunstenaar, om zich heenziend, staan. Waart gij er by Emma, vroeg bfj,toeu Ednard morphine verkocht (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1