Aangenomen voor kennisgeving. 9. Adrei van M. H. v. Gcloveo om verhooging van vergoeding voor't geven van onderwijs in de nuttige handwerken. De Voorxllter zegt dat Mej. van Gennep die daarin onderwijs geeft een verhooging vraagt van f 50,— en haar salaris te brengen op f 125,—. Spr. heeft om advies gevraagd aan het Hoofd der School die adviseert haar die ver hooging toe te kennen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De Voorzitter zegt dat er nog eenige adressen zijn ingekomeo, die hij nog ter kennis van de leden wenschtte brengen. Adres van eenige Schoenfabrikanten houdende verzoek de gasprijzen voor krachtbedrijf alsnog niet te verhoogen, wijl dit eene onbillijke verhooging is. De Voorzitter van de gascommlssie Wethouder Verster geeft in overweging dit adres aan te nemen voor kennisgeving, wijl de gemeente hen toch in het begin van de mobilisatie heeft vrijgelaten. Het lid Rijken zegt dat hij er toch wel iets voor voelt voor dat schrijven, temeer nog omdat de gasfabriek toch winsten afwerpt. Het lid v. d. Heuvel zegt dat die ver hooging is gekomen door de abnormale toestanden. De schoenindustrie is echter van dien aard meent spr. dat het meer dere wel gevonden kan worden. Het lid Roestenberg zegt dat bij het besluit tot verhooging van den gasprijs die winst toch ook in aanmerking is genomen. Spr. merkt op dat zij die een zuiggasmotor hebben veel meer betaald hebben. Het lid v. d. Heuvel zegt dat zij die de lusten hebben ook de lasten moeten dragen. Het lid Rijken zal er maar over zwij gen, doch hij geeft niet toe dat dit schrijven geen gronden heeft. Wordt besloten dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Adres van A. v. d. Wee-Cools hou dende verzoek de levering van druk werken voor de gemeente te willen ver deden.- De Voorzitter zegt dat dit adres aan B. W. had moeten worden gezonden, doch vraagt aan den secretaris hierover advies. Deze deelt mede dat steeds offertes zijn gevraagd- Spr. zegt dat dit voor bijzondere modellen niet gaat, hetgeen wel zou kunnen voor enveloppen en wit papier. Het lid Rijken en Roestenberg geven lo overweging met hel verzoek rekening te houden. Het lid Roestenberg zegt dat er bij Euphonla een muur geplaatst is. Spr. wenschte te weten of zij hiertoe het recht hebben. De Voorzitter zegt dat uit de ge gevens blijkt dat zij daartoe gerechtigd zijn. Het lid Heuer wenschte in zijne om geving eenige lantaarns geplaatst te zien. De Voorzitter zegt dat dit toch niet veel geeft daar de lantaarns altijd wor den stuk gegooid. Het lid Puls vraagt of er niets te deen is tegen dien stinkenden sloot bij hem. De Voorzitter zegt toe, dat hij er naar zal laten zien. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering ter behandeling van Reclames Hoofdei. Omslag. BESOIJEN. Openbare vergadering op Dinsdag 7 September 1915, des voor middags lll/e uur. Voorzitter: ae Edelachtb. heer Bur gemeester. Afwezigde heeren H. Both en W. Klerkz. De Voorzitter opent de vergadering en gaat «ver tot de installatie der herkozen leden de heeren Broeders en Groenen, die in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden afleggen. De Voorzitter feliciteert de heeren en spreekt de hoop uit dat zij nog vele jaren hier zullen doorbrengen en als tot dusverre medewerken tot groei en bloei der hun dierbare gemeente. De notulen worden gelezen en onge wijzigd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Reclames tegen den H. O. van F. v. d. Gouw, Bonis en van Oudheusden, die in geheime zitting zullen worden behandeld. b, Een schrijven van het bestuur van het Algemeen Groene Kruis, waarin wordt gewezen op het goede doel der vereenlging, door welke het algemeen belaag in zooveel opzicht gediend wordt. De vereenlging verzoekt ter bestrijding van de hooge kosten verbonden aan dit menschlievend werk eene subsidie toe te staan van f 100. Voorzitter. Ik vind de strekking zeer mooi, maar f 100 is voor ons te veel. Ik voeb-er veel voor Iets te geven. Als de heeren er ook voor zijn wil Ik wel een voorstel doen. Van der Heijden. Waar moeten we van geven, er is niets. Voorzitter* 't Is wel van groot belang, ook voor de gemeente Besoijen. Broeders, 't Doel is zeer goed, maar waar moet het van daan komen. Voorzitter. Er wordt wel f 100 ge vraagd, maar als we geven wat we kunnen, zal 't ook wel goed zijn. Maar willen we het misschien aan houden, dan kunnen de heeren er nog eens over denken. Aangehouden. c. Een uitvoerig schrijven van het hoofd der school, den heer Surig, naar aanleiding der besprekingen in de vorige raadsvergadering, omtrent ontsmetting boeken. Hij noemt dit slechts half werk, daar de kleeren der kinderen veel meer de overbrengers der besmetting zijn dan de boekeu verder Is de lucht die zij Inademen besmet, dus dat alles is daar door niet te voorkomen. Daarbij lijden de leermiddelen bij de ontsmetting veel, veroorzaakt het veel ongerief als ze weggezonden en weer opnieuw geordend moeten worden. Hij acht het daarom noodelooze tijd- en geldverspilling, en meent dat een afwachtende houding aangenomen dient te worden naar de resultaten van andere plaatsen. Aldus wordt besloten. 2. De begrooting voor het dienstjaar 1916 wordt aangeboden en zal 14 dagen voor de leden ter visie worden oeder- gelegd. 3. Verkiezing wethouder. Met algemeene stemmen wordt her kozen de heer J. Broeders. Voorzitter, Ik feliciteer den heer Broe ders met zijne benoeming en wijs erop dat de heer Broeders dit jaar 25 jaar wethouder zijn zal. In dien tijd heeft hij veel gedaan voor de belangen der ge meente en Ik hoop dat hij, al beginnen de jaren te komen, nog heel laag zal kunnen en willen werken voor onze plaats, zooals hij dat steeds heeft gedaan. Broeders. Ik dank de heeren voor dit hernieuwd bewijs van vertrouwen en hoop aan uwe verwachtingen goed te blijven beantwoorden. Groenen. Ik wou nog wel even spre ken over 't fietspad, dat op vele punten slecht en gevaarlijk Is. Voorzitter. Wat de Besoijensche Steeg betreft, moeten we nog een beetje ge duld hebben. Het gaat niet anders dan een gruispad langs de rails. Er komen nieuwe contra- rails en die konden ze niet uit België krijgen, daarom verzocht de directeur mij om wat uit te stellen. Over 't fiets pad in de straat zal ik met den heer Wijnands spreken. Groenen. Wanneer komen de borden. Voorzitter. Dat moesten we 't vorig jaar nalaten om geen aanwijzing te geven, maar ze liggen klaar en nu kan 't wel, denk ik. Groenen, 't Is nu geen fietspad, men moet er aanhoudend af. Voorzitter. Ja, we kunnen het wel aanzeggen, maar er kan geen proces verbaal gemaakt worden. Maar ik zal er over spreken. De Greeff. Is er al tijding over den schutsboom ingekomen. Voorzitter. Reclames zijn er wel inge komen, maar 't is nog niet in z'n geheel bij elkaardan wordt 't afgehandeld. De Greeff. Op andere plaatsen staat het vlak bij de hulzen en den weg. Voorzitter. Toestemming zal er wel komen, maar zeker onder nadere voor waarden. De vergadering wordt daarna gesloten. OUDHEUSDEN. Vergadering van den raad der ge meente Oudheusden op Dinsdag 7 September 1915. De Voorzitter opent de vergadering en gaat over tot de beëediging der herkozen raadsleden de heeren Grevenbroek, Gijzeis en van der Sande. Hierna leest de secretaris de notulen. Op de vraag van den Burgemeester of een van de heeren op of aanmerkin gen heeft antwoordt de Heer Gijzeis, dat hij io de vorige vergadering heeft geklaagd slechts driemaal na Januaride •Gemeentestem* te hebben ontvangen, hetgeen niet in de notulen vermeld staat. Hij verzoekt dit aan de notulen toe te voegen. Vervolgens heeft de verkiezing plaats der Wethouders. Herkozen wordt de heer Grevenbroek met zes stemmen en een blaoeo. Als 2e Wethouder wordt gekozen de heer Van Herpt met vier stemmen tegen drie op den heer v. d. Sande. Een voorstel om de begrooting met f 50.te veiboogen ten behoeve der op kosten van de gemeente verpleegde krankzinnigen en een voorstel om f 10 schade vergoeding toe te staan aan den Brigadier, die tengevolge van het niet doorgaan der kermis «en schade van pl.m. f 35 leed, worden beide aange nomen. Hierna krijgt de Heer Ktijn het woord. Hij richt zich tot den Heer v. d. Sande en zegt: Dat Is dan de dank. De Burgemeester heelt meermalen verklaard dat ge steeds een beste Wet houder zijt geweest en daarvoor wordt ge er nu afgeknikkerd. Ik hoop dat de heeren kiezers, de raadsleden, die daar aan hebben meegewerkt, er ook zullen afknikkeren. v. d. Sande. Ik moest toen ik op de schoolbanken zat al schrijvenOndank is werelds loon. Hoe ouder men wordt hoe meer men dat ondervindt De heer van Herpt merkt op, dat de ouderdom den heer van der Sande minder geschikt heeft gemaakt, vooral door de verzwakking van zijn gezicht, zooals bij de laatste stemming ook ge bleken is. Van der Sande. Dat was niet zoo erg. We zijn hier met menschen ge noeg. Ik heb steeds mijn werkzaamheden goed kunnen zien. De Burgemeester weet daar van Die moet dan maar spreken. Klijn. De Burgemeester heeft van der Sande steeds een buitengewone Wethouder genoemd. Ik heb van der Sande nooit gesteund, zelfs vaak be knibbeld. Hij was nu eenmaal Wet houder en is toch zijn verstand niet kwijt geraakt. Ik heb voor den heer van der Sande groot respect en vindt het. een gryweJ, dat hij nu vallen moest. Elshout zal uren in 't rond bekend worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. DRUNEN. Vergadering van den Raad der ge meente Drunen op 7 Sept. 1915. De Voorzitter opent de vergadering eu gaat over tot de beëediging der raads leden van Son, Brok en v. d. Geld. Hij feliciteert de heeren met de eervolle herbenoeming en hoopt dat ze steeds zullen bijdragen om de belangen der gemeente te bevorderen opdat de ge meente in groei en bloei moge toene men. De heer van Son hoopt dat die uit spraak uit mag komen, waarmede ook de andere beëedlgde leden instemmen. Na lszing worden de notulen der vo rige vergadering ongewijzigd goedge keurd. Vervolgens wordt de heer v. Son ook als wethouder herkozen. Namens de commissie tot onderzoek der rekening en verantwoording brengt de heer Elshout verslag uit. De com missie heeft geen aan- of opmerkingen en daarom stelt zij voor de rekening vast te stellen en de rekening van het armbestuur goed te keuren. Aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den Alg. Ned. Politiebond, met een verzoek tot loonsverhooging voor de ambte naren der gemeentepolitie. Verschillende leden geven hunne mee ning hierover te kennen. Voorstellen worden gedaan om het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, of aan te houden. Verschillende leden meenen dat voor een der leden van de politie die nacht en dag dienst verrichten in on gunstige conditie verkeert een gratifica tie of loonsverhooging niet onbillijk zou zijn, met het oog op de tijdsomstandig heden. Ten slotte wordt het schrijven aan gehouden tot de volgende vergadering. Eveneens wordt aangehouden een schrij ven van Ged. Staten, betreffende het onder de wapenen geroepen onderwij zend personeel. Voorts is ingekomen een schrijven van het Nationaal Steuncomité. De Voorzit ter stelt voor een bijdrage te geven van f25.uit de gemeentekas, daar een collecte langs de huizen minder aanbe lenswaardig lijkt. Ook heeft de gemeen te in het begin der mobilisatie grootc kosten moeten maken voor de werk verschaffing. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aagenomen. Naar aanleiding van het voorstel in de vorige vergadering om op enkele punten in de gemeente urinoirs te plaat sen, merkt de Voorzitter op dat zich hierbij moeielijkheden zullen voordoen. Er zijn weinig geschikte plaatsen voor te vinden en verder zijn er haast bij leder café. De heer Elshout merkt op, dat het juist te doen is gelegenheden die min der publiek zijn dan de aangeduide. De Voorzitter antwoordt hierop dat de bestaanne er niet mee zullen ver vallen. Bovendien zullen dc kosten niet mee vallen en Is het bij nader inzien niet zoo erg noodzakelijk. Aangehouden. De heer Elshout vraagt hierna aan den Voorzitter of ook voor Drunen geen regeerlngsvarkens te krijgen zijn Ve lerlei vragen komen van verschillende zijden n.l. of er geen middel is om bij andere gemeenten aan te sluiten ofwel dat men het vleesch van andere ge meenten in groote hoeveelheden kan betrekken. Opgemerkt wordt dat het verbruik minstens 30 varkens per week moet bedragen, waarvan er twintig door de regeering worden verstrekt. Dat is voor D. te veel. De heer van Son stelt hierop voor, bij nabutige gemeenten te Informeeren of mogelijkheid tot aansluiting bestaat, waarbij de Voorzitter mededeelt dat hij pas vernomen heeft van een plan tot gezamenlijken aankoop voor Waalwijk, Baardwijk en Drunen. De heer van Son merkt op dat 7» van de gemeenten in ons land is aangesloten, zoodat het voordeel groot moet zijn. De heer van der Geld wenscht dat Burgemeester en wethouders machtiging gegeven zal worden om na gunstige in lichtingen de zaak door te zetten, om ze zoo veel mogelijk te bespoedigen, waarna de Burgemeester verklaart zich zoo spoedig mogelijk met de slagers in ver binding te zullen stellen, omdat hunne medewerking noodig Is. Hierna wordt de openbare vergadeung gesloten. CAPELLE. Openbare vergadering von den raad der gemeente Capelle, op Dinsdag 7 September 1915, des voormiddags om 11 uur. Tegenwoordig de Burgemeester C. H. L. V. Valter, Voorzitter; de leden J. v. d. Hoeven Bz.. A. L. Sneep en R. Middilkoopj alsmede de herbenoemde leden A. M. Ver- heijden en A. van drr Hoeven. Afwezig de heeren M. J. Rijken, met kennisgeving en S. Oerlfnun». Ds Voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde I. Beéidiging van de herbenoemde raadsleden A. M, Ve'heijden en A. van der Hoeven. Voornoemde Heeren zich daartoe bereid verklarende leggen in handen van den Voorzitter de by artikel 39 der Gemeente- wel voorgeschreven eeden af. De Voorzitter feliciteert daarop de beeren A. M. Verheijden eu A v, d. Hoeven mtt hunne herbenoeming. Spreker hoopt, dat beiden nog velen jaren in 't belang der gemeente mogen werkzaam zijn. II. Vaststelling notulen. Deze worden gelezen en onveranderd vastgesteld, IH. Ingekomen stokken. Schrijven van den heer Jac. van Lelj te Eokhuizeo, dat hij de benoeming van Secretaris, Ontvanger en Ambtenaar van den Burgerlijken Siand dezer gemeente aanneemt. De Voorzitter leest dit schrijven voor. Aangenomen voor kennisgeving. IV. Voorloopige vaststelling rekening van ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1914. De Voorzitter verzoekt de Commissie van onderzoek omtrent het bij dat onderzoek bevondene verslag te willen uitbreneen, waaraan bij monde van den heer Sneep wordt voldaan. Deza deelt mede, dat het onderzoek der rekening van Ontvangsten en Ui'gaven dezer gemeente over het dienstjaar 1914 tot geen op- of aanmerkingen heeft aanleiding gegeven waarom hij namens de Commissie voorstelt gemelde rekening voorloopig vast te stellen, zooals zy door Burgemeester en Wethouders aan den Raad overgelegd in ontvangst op f 34260.10» en in uitgaaf f33879.65. Dit voorstel wordt zender beraadslaging met algemeene s'emmen aangenomen, met dien verstande, dat ds aanwezige wethouder zich ingevolge art. 220 der gemeentewet van medestemmen heeft onthouden. V. Goedkeuring van: le de rekening over 1914 rn de begrooting voor 1916 van bet Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter benoemt tot leden der Com- miseie van onderzoek vcor die rekening en begrooting de Heeren A. L. Sneep, J. v. d. Hoeven 2z. en A. M. Verheijden en verzoekt die Commissie onmiddellijk tot dat onderzoek over te gaan. De vergadering wordt hierna geschorst. Na heropening deelt de heer Sneep m9de, det ook de rekening en begrooting van het Burgerlijk A'mbestour door de Commissie zijn onderzocht en in orde bevonden, waarom hij namens de Commissie adviseert beide goed te kenren. Met algemeene stemmen woidt dienover eenkomstig besloteD. Bij de gewone rondvraag zegt de heer J. v. d. Hoeven, dat hy heeft vernomen, dat voor het raadhnis een kiosk zal worden gebouwd voor bet geven van muziekuitvoe ringen. Spreker vraagt of de kosten daarvan ten laste van de gemeeDte worden gebracht. De Voorzitter antwoordt dat deze kosten niet ten laste der gemeente komen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord meer verlangende sluit de voorzitter de vergadering. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 7 Sepsember des La- middags ten 67a uur. Voorzitter Ei.Achtb. heer v. d. Ven. Klokslag 7 uur opent db Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Beëediging nieuw gekozen raadsleden' Nadat de leden J. v. Engelen, M. Boom eu P. v. Bunl in handen van den Voor zitter de bij de wet voorg^schteven eeden hebben afgelegd, verklaart deze hen voor geïna alleerd, terwyl bij hen feliciteert met huune benoeming. 2. Ingekomen stokken. Besluit van Ged. Statzn houdende goed- kv ./ing van het raadsbesluit tot wijziging van de gemeente-begrooting. 3. Verkiezing van tweo wethouders we gens periodieke aftreding als raadslid van de Wethouders P. v. Buul en M. H. Boom. Bij de uitgebrachte stemmen op Wet houder P. v. Boni blijkt dat hy met alge meene stemmen is herkosen. Wethouder v. Buul neemt zijne benoe ming aan en betuigt zijnen daDk voor het in hem gestelde vertrouwen. Hierna volgde de stemming op Wethou der M. H. Boom. Bij deze stemming bekwam Wethouder Boom 5, J. v. Helvoirt 2 en J. v. Wagen berg 4 s.emmeD, zoodat eeue 2e vrye stem ming moest plaats hebben. Het lid J. v. Wagenberg verzocht op hem geen stemmen nit te brengen, daar hij eene benoeming tech Diet zou kunnen aan nemen, Alsnn bekwamen Wethouder Boom 5. Jan van Wagenberg 2, en Jan van Helvoirt 4 stemmen, zoodat eene her stemming moest plaats hebben tusschen Weihouder M. H. Boom en het lid J. v. Helvoirt. Bij de uitgebrachte stemmen ver kreeg Wethouder Boom 4 en het lid J. v. Helvoirt 5 stemmen, zoodat het lid J. v. Helvoirt is gekozeD. De Voorzitter vraagt of het lid r. Hel voirt zijne benoeming aanneemt. Het lid v. Helvoirt dankt de leden voor het in hem gestelde vertrouwen, doch vraagt 24 uren bedenktijd. 4. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1914. De Voorzitter verzoekt de Commissie van onderzoek haar verslag ta willen uitbrengen. Het lid v. Heesbeen adviseert namens die Commissie de gemeenterekening voor- loopig vast te stellen met een batig saldo vau 1806,53. 5. Goedkeuring rekening 1 Burg. Arm bestuur 1914. Ook hier ad»i<eert het lid Heesbeen nament de commissie van onderzoek deze rekening goad te keuren met een nadeelig slot van f522,81. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. 5. Aangehouden adres Tan de verteniging van gemeente veldwachters om een duurte toeslag voor de veldwachters. De Voorzitter zegt dat het adres reeds in eene vorige vergadering is voorgelezen, zoodat dit nu niet meer noodig zal eyo. Voorts zegt spr. dit de leden zich hebben kunnen overtuigen, d*t de veldwachters nu aan hunne verplichtiug hebnen voldaan, terwijl spr. gelooft dat de landbouwbevolking wel voldaan kan zyn. Wanneer een dar leden een voorstel wil doen, wil zpr. dit met ple zier in stemming brengen. Het lid v. Halder zegt dat volgens zijne meenjng de leden in de vorige vergadering niet voor toeslag waren. Spr. zou liever hiermede wachten tot deze toestand voorbij i». Wethouder v. Bnol k&D zich hiermede goed vereenigen. Zonder verdere bespreking wordt hiertoe besloten. 7. Voorstel van B. en W. tot bewarking van 27 H.A. in het Ven. De Voorzitter zegt dat men dit jaar weer voor bewerai g is in 't Ven nl. blok 2 en welke blokken gemiddeld opbrachten als hooiland f 26.De kosten zegt spr. kunnen gedekt worden zonder het aangaan eener geldleening. B. en W. stellen voor zegt »pr. van blok 2 ta nemen de nummers 11—22 en vau blok 3 de nummers 1122. Daar niemand hierover het woord ver langt, aebt de Vooraitter dit voorstel te zijn aai genomen met algemeene stemmen. 8. Bespreking wijze verpachting onl- g innen landeryen in het Ven. De Voorzitter zegt dat dit onderwerp ter plaatse ook al is besproken en vermeent hij dat 't beste zal zyn dit jaar 't voorgras te verprehien en het nagras in te «choren, ter°ijl de raad later nog kan besluiten wat de gemeente in het voorjaar van 1916 zal dofB. Het lid Mommersteeg geeft in overweging een begin te maken met in het voorjaar een gedeelte te weideD. De Voorzitter zegt dat hierover ook is gesproken, nl. om met blok 7 eens een proef te nemen. Het lid J. Wagenberg vraagt of het nadeelig zou zijn voor de gemeente om het b.v. voor een aantal jaren te verpachten. De Voorzitter bevestigt dit. Na eenige disensaie wordt beeloten het voorg'ts van blok 5 en 6 te verpachten eu blok 7 te verpachten als weiland. De Voorzitter deelt mede dat er te veel gras eu klaver op zal komen hetgeen niet goed is voor 't land. Spr. heeft gemeend er desnoods kosteloos een troep schapen op te laten. Het lid Mommersteeg gelooft niet dat er veel zullen komen. Het lid de Vaan is van meening dat het niet zoo rauw zal worden.. Het lid Boom vindt het beter zoo kaal mogelijk. Het lid J. v. Wagenberg is van meening een ea ander door de schaarcommissie te laten beoordeelen. Het lid Heesbeen zou het willen laten maaien op die plaatsen waar er te veel opkomt. De Voorzitter wil het overlaten aan de schaarcommissie, of moeite doen om er schapen op te krijgeD. Na eene onderlinge discussie wordt besloten het hoog gedeelte over te laten aan de weldecommissle en op 't laag ge deelte schapen zien te krijgen. De Voor zitter brengt nog ter kennis dat er lief hebbers zijn die blok 8 en 9 willen pachten. Spr. is er voor dit land publiek te verpachten tegen een minimum prijs van f 35. Wordt besloten de slechtste perceelen ten Westen van de Rup nl. de nummers 40 tot en met 49 bij wijze van proef te verpachten voor den tijd van 9 jaar. 9. Aanbieding begrooting voor 1916. De Voorzitter zegt dat de rekening

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2