Nummer 73 Donderdag V) September 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. Gemeenteraad nan Waalwijk, Provinciaal Nieuws. Vergadering van den raad der ge meente Waalwijk, gehouienop Dinsdag 7 September 1915, des namiddags ten 63U uur- Aan de orde 1. Installatie van de op 29 Juni 1915 gekozen leden van den raad. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1914. 4. Benoeming van een lid in de Gas- commissie in de plaats van den heer A. H. van Schijndel. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot opheffing van de betrekking van leeraar in het vakteekenen voor schoenmakers aan de teekenschool en In verband daarmede tot het verleenen van eervol ontslag aan den leeraar J. Trimbach. 6. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders omtrent de werken tot ver betering der haven. Voorzitterde Edelachtbare Heer Burgemeester. Afwezig de heeren Houben en van Rlel. De Voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde de Installatie der nieuw gekozen leden. De heeren van den Broek. KUjberg en Verbunt leggen in handen van den voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. Voorzitter. Ik wensch de heeren geluk met hunne benoeming en Ik ben over tuigd, dat zij de belangen der gemeente naar best vermogen zullen behartigen. Reeds vele jaren zijt gij lid van dezen raad, een bewijs van 't vertrouwen dat de ingezetenen in u stellen. Ik wensch u toe, dat gtj nog vele jaren hier als Hd van den raad zult werkzaam zijn en 't Dag. bestuur krachtig bijstaan, vooral in deze omstandigheden, om het welzijn der gemeente te bevorderen en te leiden In die banen, die tot b'oei en vooruit gang strekken onzer dierbare gemeente. Bravo's. De notulen worden voorgelezen en goedgekeurd. Voorzitter. Naar aanleiding van de notulen wil ik even mededeelen, dat gisteren de eerste regeeringsvarkens zijn geslacht en onder de slagers zijn ver deeld, zoodat de gemeentenaren van 't goedkoope vleesch kunnen profiteeren. I. Iogekomen stukken. a. Bericht van verhindering om de vergadering bij te wonen van de heeren Houben en van Rlel. b. Goedkeuring 2e suppl. kohier H. O. 1914. c. Besluit van Ged. Staten houdende de verdaging der beslissing Inzake ontslag Wackerhausen. Voor kennisgeving aangenomen. d Adres politiebond inzake verhooging salaris minder politle-personeel onder de huidige omstandigheden. Dit adres wordt door den secretaris voorgelezen en is reeds meermalen in ons blad aangehaald. Voorzitter. B. en W. stellen voor. dit adres te stellen in handen van B. en W. om een nader voorstel te doen. Aangenomen. e) Ingekomen zijn verschillende jaar verslag.n, die ter visie worden gelegd, het adres van den schoolarts wordt in zijn geheel voorgelezen, (wij zullen dit in een volgend nummer publiceereo), omdat het zeer belangrijke wenken bevat. Van Everdingen. Het verslag van den schoolarts en ook van de schoolcom missie spreekt over den slechten toe stand der privaten, kan daarin bij de begrooting van 1916 niet worden voor zien. Voorzitter. Het is tot dusver hoofd zakelijk nagelaten, omdat wij willen af wachten hoeveel we er noodig zouden hebben met 't oog op 't aantal school gaande kinderendaarom is het uitge steld. 't Volgend jaar zal het wel moge lijk zijn. Van Schijndel. De schoolarts wijst er zoo op, dat iu sommige gevallen de hulp van een specialiteit zoo driogend noodig is, zou daar niets voor te doen zijn. Voorzitter. U is me al voor geweest, anders zou ook ik het gelegd hebben. Er komen zoo dikwijls ouders met kin deren bij me, die hulp van een specia liteit noodig hebben. De kosten zijn dan groot, daar ze bulten de gemeente moe ten gaan, daar dikwijls moeten blijven en de specialiteit Is natuurlijk ook duur der. Dat gaat me dan zeer ter harte, dat ik niet voldoende kan helpen. Het is me wel eens gelukt cl.or steun van een gegoede iets voor deze meoschen te doen, maar ik betreur het dat er geen gelegenheid Is, die het regel maakt te kunnen helpen. Als de heeren er een weg voor weten zal Ik hen zeer dank baar zijn, want in de jeugd kunnen nog veel kwalen en gebreken onderdrukt worden, waarvan men anders z'n geheel leven de dupe Is, maar er zijn hier geen fondsen voor dat doel. Klijberg. Zou er bij de a.°. begrooting niet eenigszins rekening mee kunneo worden gehouden, nadat deze zaak, o.m. de vermoedelijke kosten met den school arts besproken is. Het kan niet drijven op de particuliere liefdadigheid. Voorzitter. Zou het niet een weg kun nen zijn, dat er zooals dat op meer plaatsen Is, een fonds werd gesticht.de gemeente kan daaraan dan een subsidie geven en men had dan een fonds waarop men kon steunen. Klijberg. B. en W. kunnen daarover hun gedachten wel eens laten gaan, Voorzitter. Valt er niet iets te zeggen voor hetgeen ik zei. Klijberg. Zeer zeker, maar het gaat moelelijk zoo ineens hierover te .beslis sen, denkt u er eens over en komt dao met een voorstel. Voorzitter. In een volgende vergade ring b.v. bij de begrooting. Van Schijndel. Als 't maar niet op de lage baan komt, er hangt te veel vanaf f) De Voorzitter deelt mede, dat de kas bij den gemeenteontvanger is op genomen en kas en boeken in orde zijn bevonden. III. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1914. Voorzitter. B. en W. bieden aan het verslag van den toestand der gemeente, dat voor de leden ter visie wordt gelegd. IV. Na herstemming gekozen met 4 stemmen tot I'd de" gascommissie de heer J. Houbeu, terwijl de heer B. Timmer- mans-Verschure 3 stemmen bekwam. V. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot ophelftog van de betrekking van leeraar in het vakteekenen voor schoenmakers aan de teekenschool en in verband daarmede tot het verleenen van eervolontslag aan den leeraar J Trimbach De Secretaris leest het advies der teekenschool-commlssie dat luidt als volgt De Voorzitter In Uwe vergadering van 5 October 1914, werd aan de Commissie avoor de Teekt-h- school opgedragen een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het geringe getal leerlingen voor de lessen in het vak teekenen voor schoenmakers. Re«*ds toen werd de vraag geopperd of de schoenmakers cursus niet kon worden vervangen door h*i onderwijs aan de Rijksvakschoo). Het vooridureud geringe aantal leerlingen, voor dea Uatsten cursus slechts 4, wijst er duidelijk op, dat het onderwijs zich niet aanpast san de behoefte. Mei genoegen wordt daarom gelezen het advies van de Teekenschool-Commissi»», waar deze zegt, dat ki nnisn-ming van den inhood van het leeprogram van de Rijksvakschool de overtuiging heeft gevestigd, dat het over- bodig is de cursus voor schoenmakers aan onze school in stand te houden. Al wat deze cureus zou geven eo veel meer is thans aan de Rijksschool te verk-ijgen. Het zou ons niet dau met zeer groote offers kunuen gelukken het onderwijs aan onze school te brengen op het pefl vau dat aan de Rijks school, terwijl dan nog door het bestaan naast elkaar de eene de ander afbreuk zou doen. Wij vereenigen ons daarom geheel met het advies der Commissie voor de Teeken school en stellen in overeenstemming daar mede voor le. Goed te keuren, dat het vakteekei en voor schoenmakers niet meer in het eerplan der Teekenschool wordt opgenomen en mits dien de betrekk ng van leeraar voor dat onderwijs op te heffsu. 2. Aan den leeraar J. Trimhsch met ingang van 7 September 1915 eervol ont slag t< verleenen als leeraar aan de Tee kenschool. Aangenomen. VI. Mededeeling vau Burgemeester en Wethouders omtrent de werken tot vei- be'erlng der haven. De Voorzitter Van den Broek. Ten wiens kosten komt dat, hoe Is dat aanbesteed. Voorzitter. Er zijn nog geen kosten, anders zou Ik zeggen voor 't oogenbllk voor den aannemer. Van den Broek. Dan kost het ook niets aan gemeente. Van Schijodel Een zaak Is jammer, mijnheer van den Broek heeft daar in dertijd zoo duidelijk voor gewaarschuwd, maar daar Is geen acht opgeslagen. Ph. Timmermans. De heer van Schijndel zegt daar dat mijnheer van den Broek duidelijk heeft gewaarschuwd, maar dat er geen acht op werd geslagen. Zonder de goede bedoelingen van den heer van den Broek in twijfel te trekken, lijkt 't mij een veilig standpunt, maar steeds te zeggen „dat kan niets worden" als 'tgoed uitvalt hoort men er niets van en als 't verkeerd uitkomt, heet hetik heb 't vooruit gezegd. De gegevens waren zeer goed en ik ben 'ter in de verste verte niet mee eens, dat geen acht is geslagen op waarschuwingen, integen deel alles is overwogen en gedaan om het goed uitgevoerd te krijgen, niet alleen van Lidth de Jeude is gehoord, maar de plannen zijn onderzocht en goedgekeurd door den Prov. en Rijks ingenieur. j^En als men zulke menschen achter zich heeft, mag men verwachten dat men op den goeden weg is, daarom geloof ik dat de heer Schijndel het zoo niet bedoelt, anders gaat hij te ver en moet ik daartegen protesteeren. Van Schijndel. bent mis Ik heb absoluut niet gezegd dat B. en W. eenige schuld hebbendie hebben lui genoeg achter zich, maar dezen hebben misgeslagen van den Broek heeft ge wezen op den grondslag en daar had degene die het aangaat, de ingenieur, meer rekening mee moeten houden. v. d. Broek. Mijnheer Timmermans heeft zelf in de Putsteeg er een proefje van gehad Ph. Timmermans. Juist, dat heb ik zelf aan de ingenieur gezegd en er alle attentie opgevestigd, ook wat de opzichter van den polder, die er al zooveel jaren inwerkt, ervan zeide alle mogelijke zorgen zijn aan 't peilen be steed enz. en nu valt het nog tegen er is als met zoovele andere werken geen fortuin bijde Waalhaven te Rot terdam, waar toch zeker mee de knapste menschen aanzitten, is een heel stuk ingevallen en daar zal toch ook alles wel aan gebeurd zijn. v. d. Broek. Ik dacht dat ik genoeg op de hoogte van den grond hier was en daarom heb ik gezegd, dat 't altijd in moest zakken. En toen heeft hij gezegd, dat hij er voor zou zorgen dat het nu niet zou gebeuren. Ph. Timmermans. Jammer dat hij niet hier is, om zich te verdedigen, want nu moeten B. en W. eenigszins de verdediging op zich nemen van iemand die in China zit en die eigenlijk zich moest verantwoorden. Voorzitter. Heeft iemand nog iets in openb. vergadering te zeggen of heeft iemand iets tegen de verdere mededee lingen betreffende de haven in gesloten vergadering. Van Everdingen. Wanneer heeft de benoeming van een hoofd der school plaats, 15Sept treedt het tegenwoordige af en is er geen hoofd meer't wordt onderhand tijd dat aan die janboel een einde komt, 't is meer dan erg. Voorzitter. De sollicitaties zijn met de informaties, die nogaltijd vorderden bij den schoolopziener, die met B. en W de voordracht maaktals ze terug zijn, zal ik direct een vergadering be leggen. Ik geloof dat het heel gauw zal zijn. De openbare vergadering wordt daar na gesloten. Waalwijk, 8 Sept. 1915- Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. de de Broeder-Ovetsie Eustachius. Heden, 8 September, herdenkt de Eerw. Broeder Eustachius van Congregatie der Broeders van O. L. V. Onbevlekt ontvangen te Maastricht en Overste der St Petrusschool alhier den dag waarop hij voor 25 jaar werd ge profest in deze congregatie. In ons nummer van 12 Augustus 1.1. hadden wij gelegenheid er op te wijzen om welke reden dit feest niet onopge merkt kon en mocht voorbij gaan, al beletten de omstandigheden uiterlijk feestbetoon. De groote gaven van hoofd en hart, zijn ijveren voor 't katholiek onderwijs en de katholieke opvoeding der jeugd en nog veel meer hoedanig heden, hebben hem geacht en bemind gemaakt in..die korte jaren, die ZEerw. onder ons vertoeft. De bescheidenheid van den jubilaris verbiedt ons nog verder hierover uit te weiden, laat ons nog in 't kort vermelden hoe 't feest kerkelijk en' ook inmeer intiemen kring is gevierd. Vanmorgen ten halftien werd in de parochiekerk van St. Jan Baptist eene plechtige H. Mis opgedragen, bijgewoond door alle leerlingen, velen met hunne ouders. Nadien kregen de kinderen den ge- heelen dag vrijaf en ook Donderdag voormiddag zijn ze vrij, terwijl des na middags een bekend goochelaar voor de jeugd in het Bondsgebouw zal op treden en den kleinen nog eene andere tractatie zal geworden. Van tal van zijden werden den jubi laris gelukwenschen gezonden, in den vorm van bloemen, telegrammen, kaar tjes en ook andere geschenken werden aangeboden, terwijl autoriteiten en vele particulieren persoonlijk kwamen felici- teeren. Eenige superieuren der orde waren overgekomen en door de eerw. broeders werd 't feest verder in huiselijken kring aangenaam doorgebracht. Ook wij feliciteeren den eerw. broe der-overste van harte op dezen gedenk- waardigen dag, terwijl wij de hoop uit spreken, dat hij nog vele jaren in goede gezondheid en opgewekten ijver moge voortgaan de katholieke jeugd van Waalwijk te onderwijzen en op te voeden en nog lang aan 't hoofd za staan der St. Petrusschool alhier en daardoor ook voor onze plaats behouden blijve, waarbij onder elk opzicht zeer geacht is. Kon. Nat. Steuncomité. Onder de giften voor het Kon. Nat Steuncomité treffen we o.m. aan A. H. v. S. Waalwijk f 100.— uDe Eendracht Ons bekend kruisboogschuttersge zelschap „De Eendracht", dat zoo lang zamerhand het puikje van Noord-Brabant wordt, heeft 11. Zondag weer een prach tig succes gehad. Op het concours te Stratum behaalde het met zijn zestal den eersten korpsprijs, een prachtig gouden medaille, terwijl de heer J. van den Hoven den eersten kampioensprijs behaalde. Als we vertellen dat niet minder dan 30 gezelschappen mede dongen, dan begrijpt men dat het we derom een buitengewoon succes is. „De Eendracht" onze felicitatie. Ongevallen. Maandagavond is de opperman J. v. B. aan de gasfabriek met ladder en al om gevallen. Hij werd dermate gekneusd dat hij direct per bancard naar 't gast huis werd vervoerd, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Zijn toestand is thans redelijk wel. De as der kar van V. in de St. Antoniusstraat brak Zondagmorgen. Het paard schrok en sloeg op hol. In woeste vaart rende het voort, tot het zich tegen een boom vastwerkte. Per soonlijke ongelukken kwamen niel voor. 's BOSCH. Ia de taaisvergadering van gisteravond werden de beide aftredende wer- houderi herkozen en gekozen de heer F. v, Meeiwijk. Met 6 tegen 16 stemmen werd het Wil- ïelminapark, aan de Vugterlaan bestemd voor ambachtsschool. B en W. stelden voor inzake de electri- citeitskwestie een afwachtende houding aan te nemen, wat werd aangenomen. HERPT. Naar wij vernemen is het boa wen van een woonhuis met bijbouw te Hulvoirt voor rekening van dan heer Timmermans Idaar, opgedisgeu aan da laagste inschrij vers G. E. van Diggelen te Herpt en J. BUnkers te Nituwkuik. BAARDWIJK. Vanif Masndig 6 Sept. is ook it> onae gemeente regeeriugsspek ver krijgbaar, tegen vastgestelde prijzm, gelijk in de gemeente Waalwijk. Zondag 12 Sept. a.s. zal het 12'/2- jarig bestaan van het R. K. Ziekenfonds ff8t. Clemeua' feestelijk herdacht worden. Des morgens om ze» uar zal een plechtig) H. Mis worden opgedragen, voor de leiende leden, donateurs en begunstigers en om tien uur zal de hoogmis aan God worden opge dragen voor da overledene leden donateurs en begunstigers. Des namiddags om 5 uur feeslvergadering in Bondsgebouw, welke zal worden opge luisterd door de harmonie van de jongens- congregatie uit Druuen en door de R. K. Zangvereeniging van Btarlwijk. Als feest redenaar zal optreden de ZeerEerw, Zeergel. heer prof. Fransen, oud-adviseur, thans prof. aan het seminarie te 8;. Michielr-Gestel. LOON-OP-ZAND. Dezer dagen hield de afdeeling van den N.Br. Chr. Boerenbond eene vergadering. Door den Voorzitter, den heer A. H. Wrat er, werd het doel dezer vergadering daidelijk uiteengrzet, het betrof al. eene opgave van de vermoedelijke hoe- veelh id aauweziga rogge, uitgezonderd zaai en bakrogge voor eigen gebruik. Er werd opgegeven circa 16000 kilo. Ook moest worden opgegeven de benoodigde hoeveelheid konstraest voor 't najaar 1915 en 't voorjsar 1916. De bestelling was in vergelijk met vorige jaren niet groot, aangezien de ver plichting bestond, om het bestelde te ont vangen tegen ongekende prijzen. WASPIK. In de heden gehouden rsadr- vergidering werd de heer H. Langerwerf, aftredend wethouder, met algemeene stem men herbenoemd. Verder werd besloten he,t salaris van den gemeentebode op diens veizo-k te verhoogen met f 50.en de subsidie aan de vereeniging ^Volksvlyt en Volksvermaak' alhier te brengen van f 50 op f 75, daar deze vereeniging door oph- ffi ig vau den teekencursus andere §ub- sidies moet missen. Vrouw Kamp op 't Scharloo alhier struikelde en brak haar been, Zwerd per brancard nasr het R. K. Ziekenhuis o*er- gebrach'. Zij, die sokken willen breien voor da militairen, kannen daarvoor gratis sajet be komen bij Mej. P. de Roon alhier. Zoo noodig wordt deze arbeid volgens een vast tarief vergoed, zoodat dit werk van liefda digheid tevens een mooie gelegenheid is van werkverschaffing aan minvermogenden. Van de werf der firma Ruitenberg alhier liep gisteren met goed gevolg te water het stalen rynscbip »Rinus', groot 800 last, en gebouwd voor rekening van schipper J. Gommers van Waspik. RAAMSDONK(OORP). Dooi den Burge meester alhier is het vervoer van rogge uit deze gemeente verboden, tenzij se bestemd Na kennisneming van den inhood van het onderwnppro*ram aan de afdeeling Schoenmakerij van de Rijktuchool voor leerlooiorB en schoen makers is ons gebleken, dat san de beHoelte, waarin het vakteekenen voor scnoenmakers aao onze sehool had te voorzien, ruimschoots dooi de Rijksinstelling wordt voldaan. Het lijkt ons daarom niet wen-chelijk, daiaan onze inrichting het schoïnvakteeken nog langer wordt gedoceerd, leoieer, waar aan de Rijkstchool uil den aard der z»ak zoowel door uitgebreider personeel als door een keur van leerm ddelen het onderwijs eerst ten volle tot zijn recht zal komen. Wij hebben mitsdien de e r U voor te stellen te bevorderen, dat door den Qeimeoteraad worde goedgevonden het vuktcckenen vo>>r schoenma kers of te voeren van het ooderwijs- program ODZer school en in verband daarmrde san den lseraar J. Trimbach, met het onderwijs voor die afdeeling belast, eervol ontslag werde verleend. De Heer Trimbach is sinds 28 October 1898 aan de school verbonden en kan bij lijn ont elog aaneprunk maken op pensioenfonds der Ge meente—ambtenaren. Ba'gemcester eD Wethouders deelen U mede dat de werken tot verbetering der haven, wit betreft het tweede gedeelte, (de werken in de havenvaart) niet het gunstige verloop hebben, als zij meeriden te mogen veronderstellen. Ann de westelijke kade langs de havenvaart namelijk hebben zich na het baggeren eenige veizskkiogen voorgedaan, thans nog wel van plaatselijken aard, doch wel van die beteekenis, dat eenige wijziging in het bestek noodzakelijk zal worden. Wat de oorzaak der verschuiving betreft, deze is te zoeken in de samenstelling van den bodem, die in het ontworpen profiel, bij een diepe in graving eenerzijds; en 9eo verhoogde gronddruk door de belangrijke oph. ogingen op den weste lijken oever anderzijds niet schijnt te verdragen. Wij betreuren het, dat, nu de samensteller van het plan zich in China bevindt, overleg met hem is uitgesloten. Intusschen worden wij in diens plaats voorgelicht door den Heer S. Ten Bokkel Huinink, Directeur dor Nederlandsche Maatschappij voor havenwerken te Amsterdam, die door den heer van Llth in zijn plaats is aangesteld. Het ond»rzoek naar do maatregelen, die ge nomen moeten worden om een deugdelijke uit voering van het werk le verzekeren heeft nog niet geleid tot een positief resultaat, zoodat wij thans nog geen definitieve voorstellen kunnen doen, intusschen achten wij he' gewecscht dat U de stand van zaken meer in bijzonderheden bekend wordt en zijn wij bvreid U daaromtrent nadere mededeelingen te doen. Aangezien in verband daarmede echter plannen zijn mede te deelen, waarvan de publiciteit thans nog niel gewenscht ie, raeenen wij goed te doen de noodig geachte mededeelingen in gesloten zitting te Uwer kennis te brengen.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5